Zierikzee aangewezen als plaats in de rij voor Faxpost ZIERIKZEE DRUKST BEZOCHTE JACHTHAVEN IN ZEELAND j (bi uc 2K DE ZIERIKZEESCHE COURANT Iets nieuws van PTT JlletnicM Lichtpuntje Iran-Irak Kinderen bezetten universiteit Hogere makelaarstarieven Wie een gebouw in gebruik neemt Israël Egypte en Groei Zeeuwse watersport minder |l !i i lv- ■••yflï K'siifs ir -• irjr Vliegtuig neergestort Durend rijbewijs 11^> ifif ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 3 maart 1981 137ste jaargang Nr, 22871 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Dreischor's jeugd „in" voor blaasmuziek ZIERIKZEE, 2-3. Op 2 maart 1981 is P.T.T. begonnen met een twee jaar durende proef met Faxpost, een nieu we dienstverlening van de Post. Behalve een groot aantal andere plaatsen in Zeeland, is voor Schouwen- Duiveland, Zierikzee aangewezen voor deze nieuwe dienst van P.T.T. Post. Op 211 postkantoren en de telegraafkantoren in Amsterdam en Rotterdam kunnen vanaf die datum schriftelijke berichten worden aangeboden, die ver volgens d.m.v. een facsimile-apparaat worden overgebracht naar het faxpost kantoor in, of zo dicht mogelijk bij, de plaats van bestemming. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten BEIROET, 2-3. De Iraakse presi dent, Saddam Hoessein, heeft een Islamitische bemiddelingsdelegatie meegedeeld dat hij bereid is tot een bestand en tot onderhandelingen over een regeling met Teheran. Dit heeft het Iraakse persbureau Ina maandag meegedeeld. Maar de Iraan- se president, Abolhassan Bani-Sadr, heeft verklaard dat zijn land de lasten van de oorlog zou dragen zo lang Iraakse troepen Iraans grondge bied bezet houden. De Iraakse president en zijn be langrijkste medewerkers voerden maandag besprekingen met de uit acht leden bestaande „vredes- komfnissie" van Islamitische staten, die eerder Teheran bezocht. Saddam Hoessein deelde de kommissie mee dat zijn land bereid is de 161 dagen durende strijd te staken als de Ira- niërs ook daartoe bereid zijn. Vandaar wordt het faxpostbericht per expresspost bij de geadresseerde afgeleverd (of kan worden afge haald), terwijl het origineel aan de afzender wordt teruggegeven of als brief aan hem wordt teruggestuurd. Dankzij deze nauwe samenwerking tussen Telecommunicatie en Post kunnen berichten binnen 4 uur na aanbieding bij de geadresseerde zijn afgeleverd. Facsimile is het best te beschrijven als kopiëren op afstand. Het bericht dat in het verzendende facsimile-apparaat wordt ingevoerd, komt in kopie-vorm tevoorschijn bij het ontvangende apparaat. De over brenging geschiedt langs de normale telefoonlijnen. Na het „copiëren" is het origineel weer voor de afzender beschikbaar. Elke vorm van schriftelijke infor matie tot maximaal A4-formaat (21 x 29,7 cm) kan worden overgebracht, gedrukt, getypt, geschreven of gete kend. Een eerste pagina van dit for maat kost 15,-—. Elke volgende pa gina kost 5,—. Faxpostblad Voor korte informatie is een zoge naamd „Faxpostblad" uitermate ge schikt. Dit gratis verkrijgbare Fax postblad biedt ruimte voor een be richt met een maximale omvang van 13,5 x 15,5 centimeter en kost 12,50. Gedurende het proces van overbren ging per Faxpost is het bericht in handen van l-.f.T.-ambtenaren, die het op zijn tec mische kwaliteiten zullen moeten beoordelen. De priva cy van de afzender en geadresserde wordt maximaal gewaarborgd, even als bij bijvoorbeeld het overbrengen van telegrammen. Geregistreerd worden alleen naam en adres van afzender/geadresseer de, alsmede bepaalde dienstgege- vens, maar niet de inhoud van het be richt. Faxpost-berichten kunnen ver zonden worden op werkdagen (maan dag t/m vrijdag) tot uiterlijk 18.00 uur, tijdens de openstellingsuren van de kantoren. AMSTERDAM, 2-3. Enkele tiental len kinderen van studenten en perso neelsleden van de Vrije Universiteit in Amsterdam hebben dinsdag de bestuursvleugel van het gebouw aan de Boelelaan „bezet". De demonstra tieve aktie is bedoeld om de universi teitsraad letterlijk onder de neus te wrijven dat er hard een crèche bin nen de universiteit nodig is voor de ongeveer 70 kinderen. De aktie is ge organiseerd door het aktiekomité „Kresj". DEN HAAG, 2-3. De makelaars in ons land mogen hun maximaal toe gestane courtage voor bemiddeling bij koop en verkoop van huizen in de vrije sektor met ingang van 2 maart verhogen van in het algemeen 1,5 naar 1,75 procent. Minister Van Aar- denne (ekonomische zaken) heeft dit maandag meegedeeld. ZIERIKZEE. Hier en daar en overal doen partikulieren iets aan woningverbetering- en verfraaiing. De omvangrijke restauraties zijn uiteraard doorgaans het meest spektakulair, maar met kleinere panden kan ook ,,iets leuks" worden gedaan, zoals hier met een huis aan de Breedstraat. Het werd opgeknapt met bloembakken en ouderwetse luiken, ge schilderd in de (goede) Zierikzeese kleuren. Het „oogt". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ROTTERDAM, 2-3. Wie een auto koopt, krijgt een instruktieboekje met erin de technische konstruktie, een gebruiksaanwijzing en tips voor het onder houd. Wie een gebouw in gebruik neemt krijgt vaak beperkte informatie, die veelal bestaat uit enkele .- niet komplete - bouwtekeningen. Die tekeningen belanden in een kast. Veranderingen worden niet bij gehouden. Kortom, doeltreffend be heer, gebruik en onderhoud zijn niet meer mogelijk. Tot deze konstate- ring komt de Stichting Bouw Re- CAIRO, 2-3. De Israëlische premier, Menachem Begin, zou de Egyptische regering „aanzienlijke concessies" in het vooruitzicht hebben gesteld indien Egypte zich bereid zou verklaren nog voor de Israëlische verkiezingen de afgebroken onderhandelingen over Palestijnse autonomie tot een goed eind te brengen. Dat heeft het nieuwe Egyptische weekblad „Mei", een or gaan van de regeringspartij, maandag in zijn eerste nummer gezegd. ZIERIKZEE VLIS SIN GEN2-3. De groei van de wa tersport in Zeeland is vorig jaar minder onstuimig verlo pen dan in voorgaande jaren. Dit blijkt uit cijfers, die de provinciale Zeeuwse VVV heeft verstrekt. De provinciale VVV is bij het verzamelen van haar cij fers uitgegaan van de schepen die in- en uitgaand werden geteld van mei tot en met september bij de zeven sluizen in Zeeland. ZIERIKZEE. De herstelwerkzaamheden aan de kademuren zijn in volle gang. Gebruikt wordt op dit trajekt van de restauratie van een drijvende ponton. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Daaruit blijkt, dat het aantal ge schutte pleziervaartuigen in 1980 toe nam met 1,3 procent. In 1979 was die toename nog 8 procent, wat neer komt op in totaal 108.581 schepen. Het aantal aangekomen gastsche- pen in jachthavens steeg echter met 6,8 procent tot bijna 63.000 (in 1979 6,5 procent) en het aantal overnach tingen van deze schepen nam toe met 2,4 procent (in 1979 4 procent) tot ruim 106.000. Uitgaande van een gemiddelde be manning van 4,5 koppen per jacht komt het totaal aantal toeristische overnachtingen in Zeeland op een kleine 500.000. Daarbij komen nog een onbekend aantal recreatieve overnachtingen van bemanningen van jachten op eigen ligplaatsten. Nieuwe havens Het aantal in Zeeland gestatio neerde boten is opgelopen tot een kleine 6200. Dit aantal kon tot 1980 groeien door het gereedkomen van nieuwe havens, onder andere in Scharendijke en Brouwershaven. Het werkelijke aantal jachten is ho ger doordat de bedrijfsjachthavens in onder andere Kats, Veere, De Braakman en enkele kleinere havens buiten beschouwing zijn gelaten, evenals klandistiene geparkeerde boten. Het totaal aantal in Zeeland gestationeerde pleziervaartuigen zal dan ook tegen de 7000 lopen, de klei ne open visboten en de op de wal gestationeerde boten niet meegere kend. Er zijn in Zeeland nu in totaal 6173 vaste ligplaatsen voor jachten. Zie rikzee is nog steeds de drukst bezoch te jachthaven in Zeeland met vorig jaar 16.188 overnachtingen, gevolgd door Barouwershaven met 14.500 overnachtingen en Breskens komt met 8500 op een derde plaats. NAIROBI. De Keniase president, Daniel Arap Moi heeft maandag in Nairobi de jaarlijkse vergadering van het Internationale Persinstituut geopend met een beroep op de pers te helpen bij een bespoediging van een herverdeling van rijkdommen tussen ontwikkelkde en onderontwikkelde landen. search (S.B.R.), een organisatie die speurwerk op het terrein van de bouwnijverheid koördineert, stimu leert en verspreidt. Een studiekom missie van de stichting heeft maan dag in Rotterdam de handleiding „Een nieuw gebouw, instrukties voor gebruikers" gepresenteerd. Enige omvang De handleiding is gericht op gebou wen van enige omvang. Specifieke onderdelen en installaties zoals die bijvoorbeeld in een ziekenhuis voor komen vallen daar niet onder. Vol gens het S.B.R. hebben alle partijen die met de bouw te maken hebben al genoeg kopzprgen aan de realisering van het bouwprojekt. Hierdoor schiet het konsekwent verzamelen van belangrijke gegevens over ont werp, oplevering en onderhoud, ge bruik en bediening van de in het ge bouw aanwezige installaties erbij in. Als het gebouw uiteindelijk wordt opgeleverd, zitten de opdrachgever en zijn technische onderhoudsdienst met een bouwwerk en een installatie van vele miljoenen. De aannemers, installateurs, architekten en techni sche adviesbureaus beschouwen het werk als gedaan. MOSKOUY. De Sowjet-Unie wil een dialoog met Washington, zonder voor waarden vooraf en op het hoogste ni veau. Dit is maandag in Moskou op een perskonferentie meegedeeld door Leonid Zamiatin, een woordvoerder van president Brezjnjev. HAREN (GR.), 2-3. Vermoedelijk als gevolg van de mist is maandaga vond bij het vliegveld Eelde een klein personenvleigtuig neergestort. De vier inzittenden, een vader met zijn drie zoontjes uit Sneek, zijn overgebracht naar een ziekenhuis in Groningen. Twee van hen zijn er er nstig aan toe. De piloot van het vliegtuig, een Cessna 177, heeft vermoedelijk de landing te vroeg ingezet en daarbij bomen of een gebouw van het ge meentelijk waterbedrijf Groningen geraakt. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Bureaukratie is een machtig instrument, dat door dwergen wordt gehanteerd. IMMMfWWWWWWWIMMAftAMMMI^A Wh PE Blfcf DEN HAAG, 2-3. De ministerraad is akkoord gegaan met een voorstel van minister Tuijnman (verkeer en water staat) om de geldigheidsduur van het rijbewijs te verlengen tot het jaar waarin men zestig wordt Vanaf zestig jaar zal het rybewys als vanouds weer vijf jaar geldig zijn. Om dit „levenslange" rijbewijs mo gelijk te maken zal de Wegenverkeers wet moeten worden gewijzigd. Verwachting tot woensdagavond: Vrij koud Veel bewolking, weinig of geen neerslag en hier en daar mist; mini mumtemperatuur om het vriespunt; middagtemperatuur om het vriespunt; middagtemperatuur om streeks 4 graden; matige, aan zee vrij krachtige wind uit noordoost tot noord. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks -1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 4 maart Zon op 7.20, onder 18.25 Maan op 6.32, onder 15.56 5 maart Zon op 7.17, onder 18.26 Maan op 7.07, onder 17.14 Nieuwe Maan: 6 maart (11.31) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 4 maart 1.40 14.25 7.45 20.08 5 maart 2.23 15.14 8.29 20.42 Springtij: 8 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Geleidelijk aan dringt koude re lucht afkomstig uit Denemarken óns land binnen. Vorst wordt van nacht evenwel nauwelijks verwacht. De minimumtemperatuur zal rond of even boven het vriespunt liggen. Overdag loopt de temperatuur op tot een graad of vijf. De koude lucht wordt aaangevoerd om een depressie die van het Engelse Kanaal over Frankrijk naar Duits land zal trekken. Het langzaam uit vloeien van deze koude lucht over on ze omgeving veroorzaakte vandaag veel bewolking, op veel plaatsen mist en hier en daar ook wat regen. Wisselvallig is het boven de Britse eilanden. In Frankrijk houdt het zachte weer aan. In Scandinavië blijft het vriezen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1