Mosselvissers hebben een goed jaar achter de rug Stra-feest te Burgh-Haamstede viel letterlijk in 't water DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minderproduktie, maar goede besomming Kritiek op overheid bij beleid Grevelingen VN-leger in ISinai Mensenrechten in Korea De tbc-gevallen in Zeeuws-Vlaanderen WA> ZWï* PE gil.r Uitzonderlijke natte middag Margarine duurder PvdA en de kernwapens Bungalows vernield op Corsica ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 maart 1981 137ste jaargang Nr. 22870 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) HEDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementéprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: (Bijna) 50 jaar Schouwse Plattelandsvrouwen ZIERIKZEE, 27-2. De mosselvissers kunnen terugzien op een goed jaar, niet wat de produktie betreft, maar ze zijn goed tevreden over de besomming. Al bij de opening van het mosselseizoen, eind juni 1980, werd direkt duide lijk dat er, zoals men had verwacht, te weinig grote kon- sumptie-mosselen zouden zijn. Het gehele jaar bleef een groot gebrek aan grote, sterke mosselen. Vooral uit de Waddenzee bleef de aanvoer ver beneden normaal. ZIERIKZEE. Regen, regen, regen, er kwam geen eind aan zaterdag. De organi satoren van de kinderkarnavalsoptocht zagen hun evenement al in het water vallen, maar trachtten toch te redden wat er te redden viel. Concertzaal exploitant de heer N. v. d. Zwan bleek bereid deze zaal beschikbaar te stellen en zodoende werd de kinderkarnavalsoptocht een kinderkarnavalfeest. Een fijne oplossing voor organisatoren en kinderen, die opmerkelijk veel werk van hun kostuums hadden gemaakt. Veel belangstelling kregen vooral deze fraaie sneeuwpoppen, die, ondanks het natte weer, niet wegsmolten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MOSKOU. De woordvoerder van president Brezjnjev van de Sowjet- Unie, Leonid Zamjatin, heeft zondag tegen verslaggevers uit het westen gezegd dat de Sowjet-Unie haar han del met de Verenigde Staten wil her stellen. Als gevolg van de Sowjetrus- sische inval in Afghanistan liep hij met ruim de helft terug. O* CAIRO, 2-3. Israël en Egypte zijn het nog niet geheel eens over de stati onering van een internationale troe penmacht in de Sinaï na de totale te rugtrekking van het Israëlische leger van het schiereiland in april van het volgend jaar. De Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, Michael Sterner, verklaarde zondag na besprekingen in Cairo dat er nog steeds verschillen van inzicht bestaan tussen Egypte en Israël maar voegde eraan toe „geen serieuze obstakels" te verwachten. LONDEN, 1-3. Amnesty Internati onal in Londen heeft maandag een brochure gepubliceerd waarin onder de titel „Republiek Korea schen dingen van mensenrechten", wordt aangedrongen op een dringende in ternationale campagne om een einde te maken aan „tien jaar foltering, ge vangenneming en andere ernstige schendingen van de mensenrechten tegen politieke tegenstanders van de Zuid-Koreaanse regering". Deze mededelingen deed voorzitter F. W. Schot van de vissersvereniging „Helpt Elkander" vrijdagavond tij dens de jaarvergadering in de „Zeeuwsche Herberghe". Hij konstateerde in zijn jaarrede, dat de mosselen het gehele jaar duur waren gebleven, waaruit toch blijkt dat voor een flink kwantum grote mosselen een goede prijs bedongen kan worden. Genoeg zaad De mosselzaadvisserij, in mei en juni op de Waddenzee, verliep zeer bevredigend, hoewel er geen brood nodige halfwasmosselen konden worden opgevist. Samen met zaadaanvoer van het Groninger Wad was er ruim voldoende vangst om de percelen op Zeeland wat bij te vuL len. Het uitblijven van grote mossels had ook zijn weerslag op de inlegge- rijen. Ook was de buitenlandse kon- kurrentie groot. De komst van de jonge mosselen, pas eind september, loste veel, maar niet alles op. Frankrijk blijft een liefhebber van kleine mossels, als ze maar niet te duur zijn. De Grevelingen De mosselvissers doen nog steeds moeite om de Grevelingen open gesteld te krijgen voor de mosselvis serij. In juli werd daartoe wederom een verzoek gedaan, maar officiële besprekingen liepen spaak. Tevoren hadden de mosselvissers zich nog kwaad gemaakt, toen officieus werd vernomen, dat niet-mosselvissers vergaande onderhandelingen voer den met de palingvissers om kon- sumptiemosselen te vissen op de Gre velingen. „Een onverteerbare zaak", zei de heer Schot, maar deze plannen konden althans worden verhinderd. Er werd opnieuw een verzoek ge daan, om dan tenminste dit voorjaar op de Grevelingen te mogen vissen, maar dit werd afgewezen. Als reden werd opgegeven, dat men bevreesd wordt dat de mossel schepen de in de Oosterschelde aan wezige oesterziekte zouden over brengen naar de Grevelingen, maar volgens de heer Schot werd dit argu ment door velen betwijfeld. Spreker stemde van harte in met de uitspraken van drs. Dijkema, on langs op een vergadering van aalvis sers te Zierikzee. Deze had voorspeld dat bij een zoete Grevelingen de pa ling waarschijnlijk een te hoog P.C.B.-gehalte zal hebben, waardoor deze onverkoopbaar zal zijn. Slecht beleid „De overheid voert amper een be leid over de Grevelingen", was het verwijt van de heer Schot, „En als we er dan toch niet op mogen vissen en daardoor het rijke mosselbestand gedoemd is niftteloos af te sterven, dan ook zullen wij geen moeite heb ben met een zoete Grevelingen." Oosterschelde Over de inspraak bij de inrichting van de Oosterschelde kon de voorzit ter zich niet geheel aan de indruk onttrekken, dat de doorsnee visser man een afwachtende houding aan neemt met de gedachte dat het alle maal wel goed zal komen". Enige le den maakten gebruik van die in spraakprocedure. Een nadeel was echter dat men daarbij niet aitijd aanwezig kon zijn vanwege de werk zaamheden op de Waddenzee. Samen met milieu De visserij was op Schouwen-Dui- veland, in tegenstelling tot andere regio's, gelukkig goed vertegenwoor digd en spreker had gekonstateerd dat deze vaak op één lijn zaten met de pleiters voor het milieu. Voor grote rekreatieve voorzienin gen kunnen mosselvissers nu een maal niet zijn, vandaar dat de plan nen in die richting voor „De Val" en de „Schelphoek" voorlopig van de hand werden gewezen. „We hebben sterk gepleit voor ge plande reservering", aldus de heer Schot, „omdat het best mogelijk is, dat er t.z.t. een groter percelen- bestand nodig zal zijn om eenzelfde produktie te behalen." Geen gemeentelijke steun In dit opzicht verweet de spreker Vervolg pag. 3 VLISSINGEN, 28-2. Er worden op dit moment 32 mensen uit Oost- Zeeuws-Vlaanderen behandeld tegen TBC. 97 mensen die eveneens positief gereageerd hebben op de zogenaam de Mantoux-test worden met medicij nen behandeld. Dit heeft dr. D. J. Wieringa, me disch direkteur van de Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis vrij dagmiddag meegedeeld naar aanlei ding van de TBC-explosie, die zich de afgelopen maand in oost Zeeuws- Vlaanderen heeft voorgedaan. Daar werd begin februari een geval van open TBC ontdekt bij een 17-jargie jongen uit Hulst. Omdat de jonge man frekent bars en diskotheken be- ■MBiiii zocht was hij met veel mensen in aan raking geweest. Het aangekondigde bevolkingson derzoek in oost Zeeuws-Vlaanderen zal ongeveer half mei van start gaan. Dat onderzoek heeft betrekking op ongeveer tachtigduizend mensen. De Belgische grensgemeenten zijn inmiddels ook met uitvoerige TBC- kontroles gestart. BILBAO. De politieke-militaire vleugel van de Baskische afschei dingsbeweging ETA „ETA PM" heeft zaterdag op een ergens in Bas kenland gehouden perskonferentie bekendgemaakt een tijd lang een wa penstilstand in acht te zullen nemen. TEHERAN. Ayatollah Chomeini heeft zondag elk kompromis met het regime van de Iraakse president, Saddam Hoessein, uitgesloten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. tArwwwwwvwwwAA*** Noem niets onmogelijk, wat nog niet is geprobeerd. Verwachting tot dinsdagavond: Geleidelijk wat kouder Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden. Middagtemperatuur onge veer 6 graden, maarin het noorden iets kouder. Matige, in het Wadden gebied later mogelijk krachtige wind, uit zuidoost tot noordoost. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks -2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks +3 g r Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 maart Zon op 7.22, onder 18.23 Maan op 5.53, onder 14.44 Nieuwe Maan: 6 maart (11.31) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 maart 0.29 13.21 06.43 19.19 Springtijd: 8 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde stroomde zachte lucht ons land bin nen. Zondagmiddag werd bij ons een temperatuur gemeten van circa tien graden. Dinsdag is het iets minder zacht met een middagtemperatuur rond zes graden. Dit hangt samen met een de pressie die vanmorgen Ierland be reikte en het komende etmaal over België en Zuid-Nederland naar Duitsland zal trekken. Dit brengt ons veel bewolking en af en toe re gen. De zachte lucht, die zich boven Frankrijk en het grootste deel van de Britse eilanden bevindt, wordt be grensd door een lijn die van Schot land over Denemarken en het Oost zeegebied na morgen de zachtere lucht weer uit ons land gaat verdrij ven. BURGH-HAAMSTEDE, 28-2. „Dit herinner je je nog op je 70ste levensjaar", zei een 40-jarige deelnemer aan het straf eest van afgelopen zaterdag. En dat gezegde ty peert de gehele feestmiddag, want het weer was zeer slecht. Heel de middag regende het pijpestelen bij een temperatuur van net boven het nulpunt. Ondanks dat, togen kort na de middag een 35-tal paarden en po ny's vanaf Burgh naar het strand te Westerschouwen en de paardenvijgen op de Hogeweg bewezen dat er iets abnormaals aan de gang was. De belangstelling op het strand was nihil en dat is volgens de beide voorrijders Mari Geleijnse en Nico Dambruin nog nooit gebeurd. Het spoelen der paardevoeten was dan ook een zeer snelle „bijkomstigheid" en iedereen repte zich naar de hete er wtensoep, hete chocolade en andere opwekkende drankjes in restaurant „Zeelust". Al deze goede dingen waren nog niet voldoende en in „Westerschou- wens Welvaren" werd opnieuw ge tracht met diverse drankjes de kou te verdrijven. Een barre tocht volgde daarna door de troosteloze, natte Burghse polder naar Burghsluis waar niemand de moed had om de stoet te bekijken. Koud en nog eens koud op de Meel dijk naar de Weeldeweg waar de Kon. Muziekver. Witte van Haemste- de de Strarijders zou opwachten, doch in verband met het weer liet de fanfare het afweten. De café's in Burgh werden met een bezoek ver eerd en in de stromende regen werd mende regen werd naar het Postkan toor te Haamstede gereden. Lovende woorden Daar sprak loco-burgemeester De Feiter (de burgemeester is met va kantie) lovende woorden tot de da mes en heren deelnemers. Hij herin nerde er aan dat dat strê een voorjaars- of lentefeest is en dat er ongetwijfeld goed weer op komst is. Hij stelde mede namens het kollege de presentatie ten zeerste op prijs en bood in plaats van één, twee kon- sumptiebonnen aan in verband met de barre omstandigheden. Hij dank te ook de Rijkspolitie voor de bege leiding en verontschuldigde het mu ziekkorps. Dit korps bracht later in hotel Bom diverse marsen in samen werking met de drumband o.l.v. de heer Post. De ruiters waren inmiddels een paar maal het dorp rondgereden in- klusief een bezoek aan het Rusthuis. Toch was iedereen blij dat hij in ho tel Bom zijn bonnen om kon zetten in 4 „wat warms". Daarmee kwam een "einde aan het strafeest dat het dit maal zonder publieke belangstelling moest doen en dat is nog nooit voor gekomen. ROME. De Italiaanse politie heeft bekendgemaakt dat het lijk van de fabriekseigenaar Valerio Ciocchctti die op 3 december van het vorig jaar in Rome werd ontvoerd, in de Tiber is gevonden. SANTIAGO. De negen militanten die de ambassade van Oostenrijk in de Chileense hoofdstad Santiago vanaf 9 februari bezet hielden, hebben vrijdag hun aktie gestaakt De negen wilden met de bezetting protesteren tegen een wijziging in de behandeling van een honderdtal politieke gevangenen. De bezetters werden na een verhoor door de politie vrijgelaten. DEN HAAG, 28-2. De winkeliers mogen hun prijs van margarine van daag .(maandag) met vijf cent per pakje verhogen. Dieetmargarine mag zes cent per pakje duurder wor den en halvarine drie cent. Dit heeft een woordvoerder van de Nederland se Bond van Margarinefabrikanten zaterdag laten weten. t AMSTERDAM, 28-2. Volgens de lijsttrekker van de Partij van de Ar beid, Joop den Uyl, heeft het PvdA- kongres zaterdag een besluit van in grijpende betekenis genomen inzake het eenzijdig afstoten van vier a vijf (van de zes) kerntaken uit Neder land. In zijn slottoespraak tot het in Amsterdamn gehouden verkiezings- kongres beloofde Den Uyl dat het kernwapenbeleid van ons land in grijpend wordt omgebogen als de PvdA gaat meeregeren. Wat het kon- gres besloten heeft is een signaal dat ver over onze grenzen gehoord zal worden. BASTIA, 1-3. Een Corsicaanse nati onalistische groepering heeft zondag laten weten dat zij verantwoordelijk is voor een grootscheepse bo maanslag op een vakantiedorp bij Bastia. Daarbij werden zaterdagoch tend 87 van de 93 nieuwe Bungalows met de grond gelijkgemaakt. Het dorp was bestemd voor personeel van de Franse PTT. In de zes overgebleven woningen was ook springstof aangebracht, maar daar werkte de ontsteking niet. Het „Nationale Front voor de bevrij ding van Corsica" dat zich voor de aktie verantwoordelijk stelde, heeft de afgelopen jaren verscheidene bo maanslagen gepleegd. 4 De natte stoet onderweg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1