Serieus plan voor de aanleg van fietspad Scharendijke-Ellemeet BEJAARDE WIELRIJDER GEDOOD BIJ ONGELUK Eerste paal geslagen voor nieuw dorpshuis Ellemeet If Sw C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemeenteraad Middensehouwen Kongres PvdA Het Majdanek- proces Goed ordertje Verhoging kinderbijslag Zuid-Limburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 26 februari 1981 137ste jaargang Nr. 22868 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag,en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Nieuw kantoor in Zierikzeese binnenstad SCHARENDIJKE, 25-2. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad heeft burgemeester W. den Boer, in verband met de inhoudelijkheid van enkele voorstellen en wensen, opgemerkt, er wel rekening mee te willen houden, dat de middelen van de gemeente beperkt zijn. De heer Renden had gezien, dat voor 1983 de aanelg van een fietspad Scha rendijke-Ellemeet gepland was. Hij vroeg of bij eerdere toestemming van ge deputeerde staten ook eerder tot aanleg zal worden overgegaan. De voorzitter hoopte, dat er inderdaad eerder toestemming zal komen. Hij zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat een verzoek van het gemeentebestuur voor aanleg van het fietspad vrij lang op een bureau elders blijft liggen. De heer Hart betuigde eveneens zijn dank aan de betrokken mede werkers voor het meerjarenperspek- tief. Hij verwachtte, dat wel gescho ven zal moeten worden voordat alles zal kunnen worden gerealiseerd. Hij vond het meerjarenperspektief een goed beleidsstuk. De heer Koster sloot zich aan bij de opvatting van de heer Hart. .Het stuk moet volgens hem niet worden ge zien, dat alles vastgeheid is per jaar. Bestedingsplannen De raad ging akkoord met het bestedingsplan voor 1981 en besloot voorts de bestedingsplannen 1982, 1983 en 1984 als uitgangspunt voor het te voeren beleid te aanvaarden. Tijdens de rondvraag deelde de heer Koster namens de fraktie van het C.D.A. mede, dat de indruk ge wekt wordt van koppeling van de ta rieven van de Zeelandbrug aan de kosten van de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Hij vond deze koppeling een ongelukkige zaak. DEN HAAG, 25-2. De Partij van de Arbeid maakt zich op om de komen de drie dagen definitief gestalte te geven aan het verkiezingsprogram, waarmee de sociaal-democraten op 26 mei de gunst van de kiezers naar zich toe willen trekken. Donderdag, vrijdag en zaterdag zal de Amster damse RAI de plaats zijn waar de af gevaardigden naar het verkiezings congres, onder het oog van honder den journalisten uit binnen- en bui tenland, zich door een rijsteberg van amendementen moeten worstelen om uiteindelijk, op zaterdag, het verkie zingsprogramma Weerwerk" de meest aktuele vorm te geven. Die grote belangstelling is niet toe vallig omdat het meest omstreden onderwerp: het al dan niet eenzijdig afstoten van kerntaken door Neder land niet alleen in eigen land sterk in de schijnwerpers staat. Wanneer de Zeelandbrug in 1985 onverhoopt niet tolvrij zal worden, dient aan de inwoners van Schou- wen-Duiveland een reduktie te wor den toegestaan omdat zij noodzake lijk van de brug gebruik moeten ma ken. De voorzitter deelde mede, dat het kollege van burgemeester en wethou ders dit standpunt onderschrijft. In 1985 zou de brug tolvrij moeten wor den gemaakt. Schouwen-Duiveland heeft altijd het volle pond betaald toen de veren voor de bewoners van Zeeuws-Vlaanderen kosteloos waren omdat de tekorten voor rekening van het Rijk werden genomen. De heer Renden sloot zich bij deze woorden aan. Motie Hij bood namens de fraktie van de P.v.d.A. een ontwerpmotie aan waarin geprotesteerd wordt tegen een verlenging van de tolheffing na 1985 en waarin er op aangedrongen wordt, dat de bewoners van Schou wen-Duiveland na 1985 zonder tol heffing van de brug gebruik moeten kunnen maken. De raad besloot na enige diskussie zonder hoofdelijke stemming tot aanneming van de motie en deze ter kennis te brengen van de provinciale staten en gedeputeerde staten van Zeeland. Ijsbaan De heer Renden informeerde of er al een beslissing genomen was op het verzoek van de IJsvereniging voor aanleg van een ijsbaan te Scharendij- ke. De voorzitter antwoordde, dat reeds eerder was onderzocht wat aan leg van een ijsbaan kost. Dit is een erg kostbaar projekt. Het onlangs in gediende verzoek behelsde het ge schikt maken van de plas in Putmeet II te Scharendijke als ijsbaan. Wethouder Padmos wees er op, dat de plas eigenlijk niet thuis hoort in het bouwterrein. Nu de plas er toch is kan deze worden benut als ijsbaan. Wanneer dit nodig is, zal water worden opgespoten voor het verkrij gen van een goede ijsvloer. Aanleg van een volledige ijsbaan kost 100.000,—. Ook dan blijven er dubieuze faktoren aanwezig. DÜSSELDORF, 25-2. Na een pro ces van vijf jaar is woensdag voor een rechtbank in het Westduitse Düs- seldorf levenslange gevangenisstraf geëist tegen vijf voormalige bewa kers van het Nazi-koncentratiekamp Majdanek waar in de Tweede Werel doorlog zeker 250.000 gevangenen werden vermoord. Tegen drie verdachten luidde de eis resp. 10, zes en vijf jaar gevange nisstraf, terwijl om vrijspraak we gens gebrek aan bewijs werd ge vraagd voor de negende verdachte. WATERHUIZEN, 25-2. De scheeps werf Waterhuizen-J. Pattje BV heeft van de Franse rederij Feronia uit Pa rijs een order gekregen voor de bouw van een grote en twee kleine bevoorra dingsschepen voor booreilanden. Vol gens direktielid Th. Niemeijer gaat het om een order van rond de veertig mil joen gulden. Via deze opdracht is de werkgelegenheid bij Pattje tot 198° veilig gesteld. In verband met de op dracht zijn zelfs nog tien nieuwe perso neelsleden nodig. Bij Pattje werken momenteel nog zo'n 165 mensen. DEN HAAG, 25-2. De Tweede Ka mer heeft zijn goedkeuring gehecht aan een nadere wijziging van de Al gemene Kinderbijslagwet. Dit bete kent dat over het jaar 1981 de bijslag voor het eerste kind is verhoogd met zestig gulden en voor het tweede kind met twaalf gulden. Deze verho ging moet de daling in koopkracht in 1981 gedeeltelijk kompenseren. Tegen dit voornemen stemden B.P. en V.V.D. De V.V.D. meent dat het onjuist is alle kinderbijslaggerech tigden meer kinderbijslag te geven voor dit doel, omdat allerminst vast staat dat zij dat vanwege hun inko menssituatie ook nodig hebben. KERKWERVE. Vooruitlopend op het officiële karnaval vond woensdagmiddag in die sfeer een heel plezierige ver kleedpartij plaats hij de o.l.s. Prinses Irene" te Kerkwerve. Behalve alle leerlingen waren er veel broertjes en zusjes aanwezig. Ook de ..meesters" en enige moeders hadden zich fleurig uitgedost en gezamenlijk werd de middag doorge bracht met spelletjes en uitgelaten danspartijen op stampende karnavals-,,schlagers". Er was slechts een rustig mo ment bij de opname van dit.tableau de la troupe". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op Rijksweg 18 KAPELLE, 25-2. Bij Kapelle op de Rijksweg 18, tussen Zierikzee en Nieu- werkerk heeft zich woensdagmiddag om 14.30 uur een ernstig ongeluk voorge daan, waarbij de 75-jarige H. C. v. O. uit Noordgouwe dusdanig gewond raak te dat hij in de nacht van woensdag op donderdag in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis overleed. Automobilist M. v. d. H. uit de rechterkant van de Rijksweg op Oosterland reed richting Zierikzee de parallelweg terecht en belandde met voor hem J. H. M. B. uit Nieu- via de sloot op het land. Op het mo- werkerk. Op hetzelfde moment dat ment dat v. d. H. over de parallelweg v. d. H. langs B wilde inhalen, zou schoot reed daar fietser H. C. v. O., ook B. naar links zijn uitgeweken om die werd geschept door de auto. Hij de weer voor hem rijdende automobi- liep inwendig letsel en een gebroken list te gaan passeren. Daardoor kwa- arm op. De auto van v. d. H. werd to men de drie auto's naast elkaar te rij- taal vernield, den. Slip Het lukte v. d. H. om voor de beide andere wagens uit te komen, maar hij raakte in een slip. Hij kwam aan Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Officiële gebeurtenis ELLEMEET, 24-2. Afgelopen dinsdagmiddag sloeg burgemeester W. den Boer van Midden-Schouwen met vaardige hand de eerste paal in de grond voor het dorpshuis aan de Kuijerdamseweg. Het voltallige kollege van burgemeester en wethouders had hiervoor de weke lijkse vergadering onderbroken. Ter plaatse waren mede aanwezig de aannemers W. J. Verjaal en W. Lemsom, de direkteur van de Technische Dienst en de technisch- ambtenaar J. W. Ringelberg. Natuurlijk was ook de Dorpsraad vertegenwoordigd en wel door de heren de Graaf en Visser. ELLEMEET. Burgemeester W. den Boer van Middensehouwen (rechts, in de cabineslaat, met assistentie, de eerste paal van het dorpshuis te Ellemeet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Vanwege het winterse weer trok het gezelschap zich terug in het dorpscafé, waar de burgemeester een overzicht gaf van de motieven, die hebben geleid tot het besluit een nieuw dorpshuis te bouwen. Noodschool Het houten verenigingsgebouw, dat inmiddels is gesloopt, was in 1954 ge plaatst als noodschool. Na het gereed komen van een permanent schoolge bouw kreeg de noodschool de be stemming van dorpshuis. Dit gebouw konstruktief zo slecht, dat werd besloten tot nieuwbouw. Voor de bouw is een bouwkommissie gevormd, waarin zitting hebben wet houder Padmos, de Technische Dienst, de aannemer en ook een verte genwoordiger van de Dorpsraad. Burgemeester den Boer releveer de, dat er ten aanzien van de bouw van een dorpshuis te Ellemeet wel eens twijfels zijn gerezen. Met het slaan van de le paal heeft het ge meentebestuur evenwel getoond, aat het daadwerkelijk meent een dorps huis tot stand te brengen. Hij hoopte, dat het gebouw een nut tige funktie zal hebben in de gemeen schap en dat de vergaderruimten te Scharendijke en Ellemeet in voorko mende gevallen verwisselbaar zouden zijn (In Scharendijke ontbreekt nl. een wat grotere vergaderruimte).' Een voorspoedige bouw, was zijn wens tot slot Woningen „Een nieuw dorpshuis betekent de aanzet tot versteviging van de Dorps gemeenschap", zegde de heer D. P. A. ae Graaf namens de Dorpsraad, die voorts de hoop uitsprak dat ook spoe dig de eerste paal zal worden geslagen voor nieuwe woningen in Ellemeet Wh PE 8i br DEN HAAG. Minister Albeda van sociale zaken voelt er niets voor om per 1 juli van dit jaar opnieuw te kor ten op de prijskompensatie. Het nieuwe dorpshuis wordt wat af metingen betreft 20,89 x 13.96 m. Het krygt een zaal van 13 x 8,36 m, een podium, kleedkamer, toneel berging, keuken, bar, hal en toiletruimte. DEN HAAG, 25-2. De Tweede Ka mer is akkoord gegaan met de door minister Wiegel (binnenlandse zaken) voorgestelde gemeentelijke herinde ling van Zuid-Limburg, maar niet zon der daar enkele wijzigingen in aan te brengen. Er is een gemeente Beek- Spaubeek toegevoegd en een gemeen te Wittem (samenvoeging Wittem-Sle- naken). Schinnen en Schinveld komen als nieuwe gemeenten op de kaaift evenals Landgraaf (samenvoeging Schaesberg, Ubach over Worms en Nieuwenhagen), Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden; vannacht lichte vorst met minimum temperatuur ongeveer min 4 graden; middagtemperatuur ongeveer 4 gra den; matige tot vrij krachtige oosten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks -2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 febr. Zon op 7.31, onder 18.16 Maan op 2.16, onder 11.21 Laatste Kwartier: 27 februari (02.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 27 febr. 8.12 20.50 2.02 14.40 Doodtij: 1 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Er stroomt in het komende et maal drogere lucht naar onze omge ving. Vannacht komen er al opkla ringen. Hierdoor gaat het opnieuw licht tot matig vriezen. Overdag kunnen perioden met zon worden tegemoet gezien. Bij een ma tige oostenwind voelt de lucht schraal aan. De middagtemperatuur ligt rond drie graden. Boven Rusland bevindt zich sinds enige tijd een krachtig hogedrukge- bied. Het bepaalt het weer in een groot deel van het Europese vaste land. Boven de Middellandse Zee ligt voor de kust van midden-Italië een depressie. Deze veroorzaakt daar veel bewolking en plaatselijk enkele onweersbuien. Regen viel er in de afgelopen nacht ook in Ierland. Oceaandepressies trekken van het zeegebied bij de Azo- ren langs of over Ierland naar het noorden. Ze vormen voor het weer bij ons geen bedreiging.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1