Veel Grevelingen-kommer en kwel in jaarrede van voorzitter Israëliërs vallen d- Palestijnse basis aan DORPSHUIS „OOSTERHOF" GONSDE VAN MUZIKALE AKTTVTTEITEN cr J*lotnis«« DE ZIERIKZEESCHE COURANT Algemeen Vissersbelang" Meer dan 8 milj oen werklozen in EEG WAh Wh Pt eitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Dinsdag 24 februari 1981 137ste jaargang Nr. 22867 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Afd. Kon.Mij Tuinbouw en Plantkunde BRUINISSE, 21-2. In zijn jaarrede in de jaarvergade ring van de mosselkwekersvereniging „Algemeen Vis sersbelang" te Bruinisse gehouden kon de voorzitter, de heer W. Okkerse met dankbaarheid konstateren, dat zich in het afgelopen jaar op de vloot geen ernstige onge lukken hadden voorgedaan. Het mosselseizoen 1979/80 kon in april 1980 voor de meeste kwekerts bevre digend worden afgesloten. Er werden 200.000 tonnen minder aangevoerd en verkocht dan normaal, maar de mindere opbrengst werd over het algemeen goedgemaakt door een betere prijs. Oorzaak van de minder grote pro- duktie was de grote zaadval op de Waddenzee, waar dit zaad op perce len met konsumptiemosselen was ge vallen zodat die konsumptiemosse len niet konden worden geverd. In het Mosselfonds waren april 1980 slechts 11.000 tonnen mosselen aanwezig die voor een goede prijs aan kwekers of handelaren werden verkocht. Halfwas mosselen werden na de af sluiting van het mosselseizoen op de waddenzee gevist en naar de percelen in Zeeland overgebracht. Het gebrek aan „Zeeuwse percelen" een euvel dat vooral de Bruinisser kwekers treft, openbaar de zich toen opnieuw. Grevelingenmeer Tamelijk uitvoerig behandelde spreker de moeilijkheden, die ont- TEL AV1V. Nederlandse militai ren van de V.N.-strijdmacht in Zuid- libanon hebben twee groepen gewa pende querrillastrijders, die door hun linies naar de grens met Israël wilden tegengehouden, zo heeft de woordvoerder van Unifil zaterdag meegedeeld. BRUSSEL, 23-2. De Europese Ge meenschap heeft momenteel 8,5 mil joen werklozen. Dit blijkt uit gege vens die de komissie, het dagelijks bestuur van de EG, maandag in Brus sel bekendmaakte. In de maand janu ari zijn er in de tien lidstaten 500.000 werklozen bijgekomen. Een triest re- kord in de geschiedenis van de Ge meenschap. Nooit was dat aantal per maand zo hoog. Uit de cijfers blijkt ook dat de werkloosheid in het Vere nigd Koninkrijk dramatische vor: men begint aan te nemen. Van janua ri 1980 tot januari van dit jaar liep het aantal steuntrekkers in Engeland op van 1,5 tot 2,4 miljoen. Dat komt neer op een verhoging van 65 pro cent. Van de tien komt Nederland er percentsgewijze niet slecht van af. In Nederland bedroeg de verhoging in het afgelopen jaar 48 procent. staan waren, toen men zich opmaak te om evenals vorig jaar mosselzaad of mosselen te gaan vissen op het Grevelingenmeer. Er was veel be hoefte om de voorraden aan te vul len, maar de voorwaarden en de prijs die men daarvoor aan Domeinen, de aalvissers en de sportvissers moest betalen waren dermate groot, dat de mosselkwekers meenden daaraan niet te moeten voldoen. Van verschillende kanten werd de mosselkwekers toen de „zwarte piet" toegespeeld, dat zij alles wat zo mooi bekokstoofd was lieten misluk ken. Mosselhandel en konservenfa- briek hadden met paling- en sport vissers het allemaal zonder de mos selkwekers geregeld en ook Domei nen speelden het spelletje mee. De mosselkwekers werden gedrega- deerd tot loonwerkers en mochten al les betalen, tot de prijsdaling van hun eigen produktie toe, die het ge volg van de maatregel zou zijn ge weest. Maar het standpunt van de mossel kwekers blijft, mosselen voor de mosseh-'Vekcrs, paling voor de pa lingvissers, oesters voor de oester- mannen en sportvissen voor de sport vissers. Een positief punt was, dat de mos selen van het Oostelijke Wad, ook op de Waddenzee op de percelen moch ten worden uitgezet. 1980/1981 Toen het mosselseizoen 1980/81 be gon, bleek al gauw dat een moeilijk mosselseizoen begonnen was. Op de Waddenzee (dat was al bekend) zou de oogst tegenvallen, al was de kwa liteit redelijk goed. Er was sterfte geweest onder de konsumptiemosselen of liever onder het mosselzaad en de halfwas mosse len, die gelukkig tot staan was geko men, maar dat men tot heden nog niets of weinig heeft gedaan, om na te gaan, wat de oorzaak van de sterf te is geweest, kon de voorzitter moei lijk begrijpen. Waarom gaven de biologen geen be tere begeleiding aan de mosselkwe kers? Verschillende kwekers werden de dupe van die slechte uitkomsten. De kwantiteit van de mosselen wordt maar al te veel vergeten als men al leen naar de hoge prijzen kijkt, die door sommige kwekers voor hun mosselen werden gekregen. Verse handel en konservenfabrie- ken hadden als gevolg van een en an der een moeilijk seizoen en vooral de konservenfabrieken namen minder mosselen af dan gewoonlijk, vooral ook omdat men een maand later be gon. Jonge mosselen De jonge mosselen kwamen dit jaar later dan waarop was gerekend en de schelp was te licht, zodat straks een moeilijk seizoen zal zijn afgeslo ten, met de hoop dat het seizoen 1981/1982 wat normaler zal verlopen, als alle tekenen niet bedriegen. Maai er kan in de mosselkwekerswereld nog van alles gebeuren, eer de mosse len naar de veiling kunnen worden gebracht. Dat er nieuwe mosselpercelen in de Oosterschelde moeten komen, waar door iedere mosselkweker gelijke kansen krijgt, wat de mossellevering betreft is een standpunt dat de Brui nisser vereniging onverkort hand haaft. BRUINISSE. Te Bruinisse werden op Aqua Delta open dagengehouden. Als een soort eyecatcher(blikvanger) gold dit model van een Astroliner. Tijdens het afgelopen weekeinde kwamen ongeveer 5000 bezoekers een kijkje ne men. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zeeuwse percelen Bruinisse heeft eerder zijn tol aan de Deltawerken betaald, voorkomen dient te worden, dat er op Bruinisse nog meer slachtoffers vallen en die zullen vallen als er geen betere ver deling van Zeeuwse percelen komt. De mosselkultuur zal bij het geven van nieuwe percelen dan ook altijd moeten prevaleren boven de kokha- nenvisserij. De heren Boelmans Kranenburg, van de Vlasakker en B. A. de Jonge werden door de heer Okkerse op de vergadering gemist. De voorzitter eindigde met goede wensen voor 1981 en in het bijzonder het nieuwe sei zoen. Daarbij zijn volgens een medede ling van het Israëlische leger tien Pa- lestijnen gedood. Aan Israëlische zij de zouden geen slachtoffers zijn ge vallen. 200 militairen De aanval werd uitgevoerd door ongeveer 200 militairen die met heli kopters aan de grond waren gezet na bij het dorp Al-Kfour dat een steun punt zou zijn van het „Arabische Be vrijdingsfront". Deze organisatie Te Oosterland OOSTERLAND, 23-12. Voor een goed bezette grote zaal van het dorpshuis „Oosterhof", heeft de plaatselijke muziekvereniging „Oosterlands Fanfare" met de drumband, onder leiding van de direkteur, de heer G. de Waal vrijdag avond haar jaarlijkse uitvoering gehouden. De voorzitter, de heer A. C. Meer man, sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen. OOSTERLAND ..Oosterlands Fanfare" gaf vrijdagavond in het dorpshuis „Oosterhof" een zeer geslaagde muziekuit voering. Op de foto een „moment"-opname van de zaalmet korps, drumband en talrijke toehoorders. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Spreker deelde mede dat er mo menteel 21 leden in de drumband zijn, en 34 in het fanfarekorps, bene vens enige adspirantenleden. Op het laatst gehouden concours te Goes be haalde men 90.5 punten en verder somde de voorzitter verschillende evenementen op die hopelijk in het aanstaande seizoen gerealiseerd zul len kunnen worden. Dankwoord De voorzitter sprak vervolgens een dankwoord aan het adres van de middenstanders in Oosterland die belangeloos een aantal goederen in natura beschikbaar stelden voor de te houden verloting. Dankwoorden waren er ook voor de heer J. P. Boogert, die steeds een busje be schikbaar stelt voor vervoer van in strumenten en personen. Hierna gaf de voorzitter de leiding over aan de dirigent, de heer G. de Waal. Het mu zikaal gedeelte begon met eerst het daverend optreden van de drum band, onder leiding van de instruk- teur de heer J. van Putten. Hierna kwam het fanfarekorps aan bod met de „Lijnbaanmars", van J. P. Laro. De volgende „Limburgse ja gersmars" van Arbeel-Everaarts, kreeg medewerking van de drum band. De laatste vier nummers van het programma waren van de kom- ponist R. Beek. Kopergroep Na dit optreden van het korps kwam de kopergroep „Oosterlands Fanfare" aan de beurt met een meer klassiek programma, onder leiding van de kapelmeester, de heer J. Knuist. Begonnen werd met het be kende „Een Naam is onze Hope", als eerste van zeven nummers, en beslo ten werd met „Voorwaarts Christenstrijders". Ook dit gedeelte van het muzikaal programma viel zeer in de smaak. Enige solisten ge tuigden van een gedegen studie. Voordat na de pauze het toneelstuk Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. TEL AVIV, 23-2. Israëlische strijdkrachten hebben in de nacht van zondag op maandag een aanval gedaan op een palestijnse guerrillabasis in het zuiden van Libanon. Doe al wat U kunt, met al wat U hebt, waar U ook bent. Th. Roosevelt wordt door de Israëliërs verantwoor delijk gesteld voor een aantal akties tegen Israël, waaronder een aantal op de nederzetting Misgav vorig jaar. DAMASCUS. Syrië heeft duide lijk gemaakt dat ieder initiatief van de Europese Gemeenschap om een bijdrage te leveren aan vrede in het Midden-oosten mislukt wanneer het wordt verbonden aan de vredesak koorden van Camp David tussen Is raël en Egypte. aan de beurt kwam betrad Leen van der Have Thz. het podium met een in termezzo. In het mooie Zeeuwsche dialekt haalde hij een herinnering op van 50 jaar geleden, naar aanleiding van het dankwoord van de voorzitter over het vervoer van instrumenten. Met een „laêten men aölemaêle perbere de meziek in stand te ouwen want een durp zonder meziek is niks, dat weten men aölemaêle wé" besloot Leen z'n „speech" De voorzit ter dankte hem voor de reklame, die hij in het belang van de muziekvere niging had gesproken. Blijspel Na dit intermezzo voerde de toneel groep „De Komedianten" uit Brui nisse een blijspel in twee bedrijven op „De Boef van Bove", waaraan 5 dames en evenveel heren meewerk ten. Het was een ingewikkeld spel dat goed ingestudeerd bleek. Het had heel wat voeten in de aarde eer „de boef van bove in de badkamer kon worden ingesloten". De uitkomst was verrassend tenslotte. De tonelisten, zowel als mevrouw Van der Linde, die de regie voerde, werden onder aanbieding van een bloemruiker dank gebracht voor het gebodene, door de voorzitter. Na dit officieel gedeelte kwam nog een bal na voor de liefhebbers van een dansje, dat nog tot in de kleine uurtjes voortduurde. Advertentie H Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten MOSKOU. De Sowjet-Unie is be reid deel te nemen aan internatio naal topberaad ter waarborging van de vrede en de stabiliteit in Zuidoost- Azië. Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking Veel bewolking en nu en dan wat sneeuw; minimumtemperatuur van nul tot min 4 graden; middagtempe- ratuur ongeveer plus 2 graden; mati ge wind uit noordoost tot oost. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks -3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 febr. Zon op 7.35, onder 18.12 Maan op 0.10, onder 10.24 26 febr. Zon op 7.33, onder 18.14 Maan op 1.13, onder 10.50 Laatste Kwartier: 27 febr. (02.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 25 febr. 6.50 19.24 0.32 13.09 26 febr. 7.26 20.01 1.12 13.50 Doodtij: 1 maart HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig hogedrukgebied boven Rusland verandert maar wei nig van plaats, terwijl de luchtdruk boven het Middellandse Zeegebied betrekkelijk laag blijft. Tussen deze twee luchtdruksystemen staat een oostelijke luchtstroming, waarmee lucht uit Duitsland naar ons land wordt gevoerd. Deze lucht wordt ge leidelijk minder koud. Boven Duits land is veel bewolking aanwezig waaruit plaatselijk wat sneeuw valt. De temperaturen lagen er vannacht maar enkele graden onder nul, ter wijl het vannacht in het oosten van het land nog 6 7 graden heeft gevro ren. Komende nacht zal het in ons land nog licht vriezen, morgen liggen de middagtemperaturen enkele graden boven het vriespunt. Er is morgen veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw. De wind blijft matig uit oostelijke richtingen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1