Koninklijke onderscheiding voor amanuensis W. C. de Vos DRIE BEZWAARSCHRIFTEN TEGEN BESTEMMINGSPLAN „KOM NIEUWERKERK" AANSCHAFFINGS-BESLUIT VOOR BRANDWEREN TE KERKWERVE EN SCHARENDIJKE Neil Simon's „Hoofdstuk Twee" Eremedaille in zilver Gemeenteraad Duiveland Gemeenteraad Middenschouwen Ledenvjrgadering PVDA BLIJFT TEGEN DOORBRAAK RAAMSTRAAT z.v.u. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 februari 1981 Nr. 22866 3 ZIERIKZEE. De ere-medaille in zilver voor de scheidende technisch onder- wijs-assistent, de heer W. C. de Vos, uitgereikt door burgemeester Th. H. de Meester. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) lijke ekonomische basis om een gezin draaiende te houden. Gedurende zijn 35 jaren bij de Rijksscholengemeen schap had hij langzaam een nieuwe onderwijsvorm zien binnensluipen: „eerst doen, dan denken". Zijn aan vankelijk skeptische houding daar tegenover, was omgeslagen in be wondering voor de mensen, die dat allemaal wisten op te vangen. Socialisatie Verder sprak hij over de „socialisa tie" van het onderwijs. „Eigenlijk was dat niets nieuws; vroeger kon ook alles gezegd worden, maar dan ging het vaak op hoffelijker wijze", aldus de heer De Vos. Over het verschijnsel „bromfiets", dat tijdens zijn loopbaan zijn intrede had gedaan, zei hij: „De prijs van de bromfiets is omgekeerd evenredig aan het i.q. van de berijder". Vervolgens ging de amanuensis in op alle sprekers en richtte dankwoor den tot alle kollega's. Hij besloot de R.S.G. „Prof. Zeeman" een goede toekomst toe te wensen en wenste reeds nu geluk met de sprong naar de nieuwe school. Zeeuwse enquête onder schoolverlaters ZIERIKZEE, 20-2. Technisch onderwijs-assistent de STREEKNIEUWS heer W. C. de Vos kreeg vrijdagmiddag in de aula van Rijksscholengemeenschap „Prof. Zeeman' de eremedail le in silver behorende hij de orde van Oranje Nassau uit gereikt door burgemeester Th. H; de Meester. Deze ko ninklijke onderscheiding viel de afscheidnemende ama nuensis te beurt voor zijn geweldige inzet, humor en vriendschap gedureide de 35 jaren, die aan de R.S.G. verbonden is geweest. Wim de Vos werd duidelijk over rompeld door deze koninkljke on derscheiding, temeer daar burge meester De Meester in zijn totspraak de verrassing tot het laatste noment bewaarde. De eerste burger Set we ten dat de titel amanuensis hen meer ansprak dan technisch oncferwijs- assistent. „Vroeger als kind ervaardeje, dat er van die amanuensis iets geheim zinnigs uitging", aldus de burge meester, die verder verondentelde, dat het optreden van de heer De Vos voor sommige leerlingen bes bepa lend kan zijn geweest bij de.keuze verder te studeren in natuuweten- schappen. Vervolgens ging de eerste aurger over tot het opspelden van ie ver sierselen behorende bij - beVenge-- noemde koninklijke onderschiiding. Loopbaan Rector van de Rijksscholenge meenschap, drs. P. Vis was vooraf gaande daaraan uitvoerig ingegaan op de loopbaan van de heer D» Vos. Op 1 september 1946 was hij inaienst gekomen als amennuensis/koigierge bij het toenmalig Zierikzees:h Ly ceum. De rector wees erop, dat de scheidende amanuensis tot eei gene ratie behoort, die duidelijk de in vloeden van krisistijd en oorlog heeft ondergaan. Zo werd zijr studie aan de M.T.S. in Dordrecht ei later zijn studie voor leeraar ambacht school door oorlog in bezetting door kruist. Direkt na zijn aanstellir^ in Zie- rikzee als opvolger van de heer Ver doorn, werd de heer De Vos opgeroe pen voor de militaire akties in Idone- sië. In juni 1948 leerde hij in zijn funktie terug. De titel techiisch onderwijs assistent werd hen in 1970 verstrekt. „Eigenlijk was ulat al jaren, want u was altijd bezig net groepen leerlin gen in het practbum, aldus de heer Vis. De rector sp-ak over de talrijke taken die de he«r De Vos binnen de school heeft veruld, over zijn inven tiviteit bij het utvinden van nieuwe hulpmiddelen ei over zijn kreativi- teit bij het ma:en van dekors voor het schooltonee. Hobbies Verder blekn ook zijn hobbies de school ten goede gekomen te zijn. Drs. Vis noemde in dit verband de prettige zeilkampen en de unieke di aseries, die over het gebueren in en rond de school werden samengesteld. Hij noemde de afscheidnemende „een man met een fylosofische le vensinstelling met een groot gevoel voor humor". Namens alle kollega's, zowel onderwijzend als niet- onderwijzend, die deze bijeenkomst in groten getale bijwoonden, on derstreepte de rector zijn woorden met de aanbieding van een enveloppe met inhoud. Veel persoonlijke herinneringen werden vervolgens opgehaald tij dens de toespraak van voormalig- conrector dr. J. C. Röhner. Hij, il lustreerde zijn speech met enkele bp- meckelijke relekwiën: een briefvvan 5 fébruari 1945, een briefkaart van 13 april 1945 en een brief van 1 juli 1945. Correspondentie van Wim de Vos, waarin reeds over een aanstelling aan de school in Zierikzee werd gesproken. Dr. Röhner liet vele per- soqnlijke herinneringen aan het echt paar De Vos-van Burg de revue pas seren en besloot met de overhandi ging van een kado met - naar zijn zeg gen - „een verradelijke vorm". Vakgroep Namens de vakgroep natuurweten schappen sprak drs. B. van Leeuwen. Ook hij bleek vele oude en goede her inneringen aan de vertrekkende amanuensis en zijn echtgenote te hebben. Hij sprak over „de uitvinder van het zeilkamp". In de sfeer van de zeilhobby^was ook het geschenk van de vakgrÖep: een vlag met de letter P, de zogenaamde vertrekvlag. Dank vor de leerzame jaren werd gebracht door kollega Leo Kostense en na mens de ouderkommissie sprak de heer J. C. A. Ribbens, die uit eigen er varing als oud-leerling wist te vertel len over de plezierige kontakten tus sen de leerlingen en de amanuensis. Tenslotte nam de afscheidnemende zelf plaats achter de mikrofoon. In een toespraak gelardeerd met subtie le grapjes richtte hij zich tot alle kol lega's, opdrachtgevers en leerlingen. Wim de Vos liet weten weinig waarde te hebben gehecht aan maat schappelijk aanzien en een hoge plaats op die maatschappelijke lad der nooit te hebben nagestreefd. Wel was hij zich bewust van de noodzake- Het- Gewestelijk Arbeidsbureau Zeeland in Middelburg gaat de ko mende weken een enquête houden onder alle jongelui die dit jaar de school zullen verlaten. Het gaat om alle jonderen in de eindklassen van het voortgezet onderwijs. Tijdens de maandelijkse perskonferentie van het distriktsbureau voor de arbeids voorziening in Zeeland zei drs. G. van Uffen, adjunktdirekteur van de arbeidsvoorziening in Zeeland dat men via de enquête te weten wil ko men welke jongelui na hun schooltijd op de arbeidsmarkt terecht zullen komen. Aan de hand van deze cijfers wil men dan het bedrijfsleven benaderen en ook de beroepenvoorlichting op de scholen aanpassen. Het Economisch Technologisch Instituut in Zeeland en het Provinciaal Opbouworgaan onderzoeken al enkele jaren de bezet ting van de scholen. De arbeidsvoor ziening kijkt nu welke jongelui daad werkelijk een baan willen hebben na hun schooltijd. De enquête is een initiatief van de ministers van sociale zaken en van onderwijs. Begeleidingsgroep Emancipatiewerksters Op vrijdag 27 februari vergadert in het Provinciehuis te Middelburg, de Begeleidingsgroep Emancipatie- werksters. (9.45 v.m.). ZIERIKZEE Geslaagd Aan de School voor Verpleegkun digen te Goes, slaagden voor het exa men, ter verkrijging van het diplima A-verpleegkundige, de dames: Q. van Dijke, C. D. de Keijzer, P. C. de Rijke, A. N. Verwei en de heer Bolle. Deze geslaagden zijn werkzaam in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 3 maart wordt een ex tra openbare vergadering gehouden van de gemeenteraad. Enig agenda punt is het voorstel naar aanleiding van de brieven van de Watersportve reniging „Zierikzee" en de Zierikzee- se Ondernemers Centrale over de ontwikkeling van de jachthavenak- kommodatie te Zierikzee. Voor tijd: zie agenda. Waterschap Schouwen-Duiveland Op dinsdag 10 maart wordt in 's Landskamer de (65ste) algemene ver gadering gehouden van het bestuur van het Waterschap Schouwen-Dui veland. Voor tijd: zie agenda. Aktie Chr. Scholengemeenschap Traditiegetrouw organiseert de Chr. Scholengemeenschap ook dit jaar, een aktie gericht op leniging van de nood, elders in de wereld. De aktie koncentreert zich op de data, donderdag 26 en vrijdag 27 fe bruari. De aktie is gericht op de - nog altijd bestaande - nood onder de vluchtelingen in Thailand, wat min der in het nieuw de laatste tijd, maar helaas nog voloop aanwezig. Donderdag vertelt Jetty Stouten over dit onderwerp in de aula van de school. Zij maakte deel uit van het eerste medische team, dat - o.l.v. Eva den Hartog - in Thailand werkzaam was. Publiek De school wordt omgetoverd tot een soort braderie en 's avonds is pu bliek welkom, liefst voorzien van de nodige pecunia. Allerlei stands zijn aanwezig; allerlei spelen kunnen be oefend. Vrijdag de 27ste pogen de leerlin gen in groepsverband in hun woon plaatsen iets te doen „om geld te ver dienen" voor het goede doel. Een beetje het „heitje voor een karweitje"-idee, maar dan met eigen verzonnen varianten, 's Middags wordt het geld op school ingezameld en de rest van de middag wordt gezel lig door gebracht. Er is een optreden van Geertjan de Bruijne en een show van het beatballet o.l.v. mevrouwn de Jonh, plus een diskolokaal. Predikbeurten Door een samentreffen van toeval lige - en hopelijk éénmalige - fakto- ren, zijn er in de predikbeurtenlijst van vrijdag, enkele onvolokomenhe- den en onjuistheden geslopen, waar voor wij onze lezers in het bijzonder, onze exkuses willen aanbieden. Red. „Hulp aan de verre naaste" Het komité „Schouwen-Duive land" van de Reformatorische Hul- paktie: „Woord en Daad", houdt een voorlichtingsbijeenkomst op donder dag 26 februari in het Hervormd Ver enigingsgebouw. Spreker is de heer J. Dankers uit Waddinxveen, die zal spreken over het werk van „Woord en Daad" in In dia. Het gesproken woord wordt toe gelicht met dia's. Een inleidend woord wordt gesproken door ds. Chr. v. d. Valk, Hervormd predikant te Sirjansland. Binnen het raam van „Woord en Daad" is vooral de finan ciële adoptie van kinderen van groot belang. Voor 35 per maand kan een kind géholpen worden aan voedsel, kleding en onderwijs. Al meer dan 10.000 kinderen worden op deze wijze geholpen. v Kontaktadressen in de regio voor „Woord en Daad" zijn: de heer C. A. Goudzwaard (tel. (01110) 2491), me vrouw C. Pieper (tel. (01114) 2028); de heer J. H. Goudzwaard (tel. (01115) 2007). Geslaagd Aan Type-school Koetsdijk, de voor het typediploma, derstaande kandidaten: I. J. J. van Ast, A. Baartse, C. P. Berrevoets, L. J. Bil, W. C. N. Bij kerk, J. C. M. Brekelmans, M. M. J. de Bruine, P. K. Dalebout, K. K. Deurloo, C. Duinhouwer, M. C. Fli- kweert, M. J. Folmer, B. B. Heutink, F. J. Hoogesteger, A. F. Jonker, J. C. de Keijzer, H. Kik, C. van Klinken, M. Landman, D. K. W. v. d. Maas, R. I. Moerland, J. M. Mol, M. J. Pleune, E. Pos, C. M. Slootmaker, A. F. A. Smits, M. J. Soeters, I. v. d. Velde, M. v. d. Velde, M. J. van der Wekken, K. M. van der Wekken, J. J. Dorst. DUIVELAND, 23-2. Het kollege van B. en W. van Duiveland stelt de gemeenteraad voor het door de Gere formeerde Gemeente Nieuwerkerk ingediende bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan „Kom Nieuwer kerk" ongegrond te verklaren. Dit voorstel komt aan de orde in de ge meenteraadsvergadering van don derdag 26 februari. De Gereformeerde Gemeente Nieu werkerk maakt bezwaar tegen de bestemming „tuin" van het binnen terrein, dat behoort bij de kerkge bouwen aan de Molenstraat. Als al ternatief voor de tuinbestemming kan ook de bestemming openbare en bijzondere doeleinden met de nadere aanwijzing worden gehanteerd. De belangen, die met deze bestem mingwijziging gemoeid zijn wegen, naar de mening van het kollege niet op tegen een gewijzigde vaststelling, die geen enkele gebruiksverandering tot gevolg heeft. B. en W. stellen voor de overige twee ingediende bezwaar schriften wel gegrond te verklaren. Winkelbestemming Het bezwaarschrift van de heer A. W. Stoutjesdijk betreft de woon bestemming voor een gedeeltelijk als woning en gedeeltelijk als winkel in- gebruik zijnd pand. Gezien de ligging aan de Kerkring is het kollege van mening, dat een winkelbestemming voor dit pand niet bezwaarlijk is. Timmerman Natuursteen B.V. heeft bezwaar tegen de geringe uit breidingsmogelijkheden voor het be drijf die door het plan worden gebo den. Daar de behoefte aan uitbreiding urgent kan worden genoemd, stelt het kollege voor het bezwaarschrift .gegrond te verklaren en hieraan tege moet te komen in die zin dat de te be bouwen oppervlakte met 15 m wordt uitgebreid in westelijk richting. HAAMSTEDE Afd. Rode Kruis De afdeling Schouwen (Wetshoek) van het Rode Kruis houdt de algeme ne ledenvergadering op donderdag 5 maart a.s. in de Beatrixschool te Haamstede. Vergadering C. et C. Op de vorige week gehouden ver gadering van de landbouwvereni- ging C. et C. in hotel Bom, sprak voorzitter W. P. de Vrieze een bijzon der welkom tot het ere-lid J. P. C. Boot en het bestuurslid J. Dalebout, die deze funktie nu 25 jaar beheert. Volgens de voorzitter staat de win tertarwe redelijk goed, moet er aan dacht besteed blijven aan het vliegtuigsproeien i.v.m. zeer natte periodes. De akkerbouw is nu aan de top van de mogelijkheden en daar alles nog omhoog gaat is fiskale hulp dringend nodig. De penningm. dhr. J. Lekker- kerk deelde mede, dat het batig saldo 126,09 bedraagt. Namens de kas- kommissie adviseerde dhr. J. v. d. Have tot goedkeuring. In deze kas- kommissie werd als lid benoemd: dhr. A. v. d. Zande. Deze zomer wil C. et C. naar de Royal Show in Engeland met tevens een bezoek aan Londen en aan een boerenbedrijf. Kosten ca. 550,- voor bijna 5 dagen. Vijf leden hadden lust mee te gaan. Via de Kring zal geprobeerd wor den meer deelneming te verkijgen. De aftredende bestuursleden, dhr. J. Lekkerkerk en dhr. W. P. de Vrieze werden herkozen. Deze zomer zal een ekskursie gemaakt worden naar Oostkapelle voor een bezoek aan „Loverendale". ZIERKZEE, 19-2. De afdeling Zierikzee van de Partij van de Arbeid blijft een doe/braak Raamstraat naar de Laan van St. Hilaire ongewenst vinden. Dat blf k op de ledenvergadering in het „Huis van Nassau", waar de leden zodoeme vasthielden aan het verkiezingsprogramma dat in 1978 werd op- gestelf zodat dit onderwerp apart aan de or de kan komen tijdens de gewestelij ke vergadering op 7 maart in Goes. Ze bijven het in dit opizcht dus on eens/met de opzet in de struktuur- schas van de gemeente Zierikzee, waarvan het bestemmingsplan bin- neqltad Zuid-West deze zomer aan de komt. Daarin staat die door brak wèl aangegeven. De PvdA had irrdie buurt een grote verontrusting fsignaleerd onder de bevolking per de gevolgen van zo'n doorbraak, ndat men daar bevreeds is voor de /antasting van de leefbaarheid. Eeelandbrug De vergadering besloot de motie over het handhaven van de toltarie- /ven van de Zeelandbrug, zoals die dinsdagavond ook door de voltallige gemeenteraad van Zierikzee werd ge volgd. behalve aan de betrokken in stanties ook toe te sturen naar het Gewestelijk bestuur van de PvdA, SCHARENDIJKE, 20-2. Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Middenschouwen, onder voor zitterschap van burgemeester W. den Boer, kwamen nog (het was een agendarijke vergadering) verschillende za ken aan de orde. Burgemeesters en wethouders hadden de raad voorgesteld een krediet be schikbaar te stellen voor aanschaffing van 30 alarmontvangers voor de brand weerkorpsen te Kerkwerve en Scharendijke. De totale kosten zullen bedra gen 43.719,-. Kernbewapening Verder kwam de kernbewapening aan de orde, die ook op het verkie zingscongres van de PvdA (aanstaan de donderdag, vrijdag en zaterdag) hoog genoteerd zal staan. De heer W. van Paassen zal daar als afgevaar digde het meerderheidsstandpunt van de Zierikzeese afdeling vertol ken. dat het direkt afstoten van alle Nederlandse kerntaken in de NAVO inhoudt. Tevens deed de vergadering uit spraak over de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer, die in Goes wordt vastgesteld. De Zeeuwse kandidaten zijn: J. v. d. Doef. J. Korstanje en me vrouw A. C. Hoogendoorn-Herfkens uit Nieuwerkerk. Het is de bedoeling dat de aan schaffing zal geschieden bij Koning en Hartman Elektrotechniek b.v. te 's-Gravenhage. De voorzitter lichtte toe, dat het aanvankelijk de bedoe ling was een beperkt aantal „pie pers" aan te schaffen. Dan zou echter de sirene ingeschakeld moeten blij ven. Nu de gemeente is toegetreden tot de Regionale Brandweer is uni forme alarmering gewenst. De heer Koster deelde mede, dat de raadsleden een kijkje hebben geno men in de Centrale Post te Vlissin- gen. Hij is tot de overtuiging geko men, dat een volledige uitrusting no dig is. Het CDA kan zich dan ook met het voorstel van b. en w. verenigen. Wel dient enige vorm van luxe ach terwege te worden gelaten. De raad besloot het gevraagde krediet be schikbaar te stellen. Burgemeestrer en wethouders had den voorgesteld het huurbedrag voor de jachthaven t.a.v. het jaar 1981 na der vast te stellen nu meer gegevens zijn bekend geworden over het ex ploitatiejaar 1980. De heer Renden stond wat scep tisch tegenover dit voorstel. Het ex ploitatieresultaat over 1980 is nog niet bekend. Hij vroeg zich af of bur gemeester en wethouders weer met een voorstel tot huurvaststelling voor 1981 zullen komen wanneer nieuwe cijfers over 1980 bekend zijn. De voorzitter deelde mede, dat dit ze ker niet de bedoeling is. Wat het jaar 1980 betreft kan een klein batig saldo worden verwacht. De huur voor de jachthaven werd door de raad nader vastgesteld op 512.420 voor de nieuwe haven en 17.000 voor de Oude Haven. Tenop- zichte van 1980 betekent dit een ver hoging van de tarieven met 3%. Door de raad werd vastgesteld de 35 wijzigingen van de gemeentebe groting 1980 en de 6e t/m 10e wijzi ging van de begroting 1981. Aan de orde kwam voorts het meerjarenperspektief voor de jaren 1981 t/m 1984. De voorzitter uitte zijn waardering voor het voorbereidend werk door de afdeling financiën. Lokaal school De heer Renden merkte op, dat in het overzicht niet is opgenomen het 3e lokaal voor de openbare school te Ellemeet, terwijl dit lokaal wel was vermeld in de begeleidende brief bij het meerjarenperspektief, dat in 1980 werd aangeboden. De voorzitter ant woordde, dat de voorzieningen voor de scholen niet opgenomen zijn om dat tegenover de kapitaalslasten een rijksuitkering staat. Met de ouder kommissies van de openbare scholen vindt een bespreking plaats over de maatregelen die genomen moeten worden tegen 1983. De heer Renden wees er verder op, dat ook niet was opgenomen een ak- kommodatie voor de tennisvereni ging te Kerkwerve. Voor een akkom- modatie in 1983 was door het ge meentebestuur min of meer de deur geopend gelaten. De voorzitter zegde toe, dat bezien zal worden of hier voor financiële ruimte aanwezig is. De heer J. A. Schiettekatte richtte het verzoek de bestemming van het perceel Ooststraat 20 te wijzigen van woningbouw in kantoorruimte. Ge let op de overige funkties in de direk- te omgeving zal volgens B. en W. een wijziging van de bestemming woon- doeleinden in kantoren geen pro bleem opleveren. Verdere voorstellen De agenda voor deze raadsvergade ring biedt verder een voorstel tot wijziging van drank- en horecaveror- dening, le wijziging verordening toe ristenbelasting, vaststelling bedrag per leerling openbaar onderwijs voor 1981, verzoek toepassing art. 55 qua- ter L.O. wet ten behoeve van openba re lagere scholen te Ouwerkerk en Sirjansland, verlening ontslag me vrouw. C. L. Boogerd-Hoffman als onderwijzers openbare lagere school Ouwerkerk, beschikbaarstelling krediet en onderhandse aanbeste ding bouw zesde lokaal bijzondere school Oosterland, beschikbaarstel ling krediet uitvoering werkzaamhe den bestemmingsplan Erling Steenstraat, beschikbaarstelling krediet aanpassing riolering Nieu werkerk, vaststelling 18e wijziging begroting 1979, vaststelling slotwij- ziging begroting 1979 en vaststelling 3e wijziging begroting 1981. Meekrap-eg en ploeg BRUINISSE, 21-2. Het is be- kend dat Bruinisse beschikt over een unieke verzameling gereed schappen, die werden gebruikt bij de verbouwing en verhandeling van meekrap. De uit 1854 date rende meekrap-eg was echter dus danig door de houtmijt aangetast, dat de eg in twee stukken was gebroken. Ook aan de ploeg man keerde nogal wat. De heer Joh. Boogert afkomstig uit Oosterland en thans in „In 't Opper" te Brui nisse verblijft heeft beide mee krap-werktuigen weer helemaal opgeknapt en vervolmaakt, zoals zij vroeger waren, waardoor de kollektie nog aan waarde heeft gewonnen. Typisch genoeg dat op het pro gramma van Neil Simon's to neelspel: „Hoofdstuk Twee", in de „cover" ingekleurde figuurtjes zijn verwerkt, die „aan draadjes" zijn be vestigd. Soms immers lijkt het alsof mensen in hun doen en laten, maar vooral in hun onderlinge relaties, worden gemanipuleerd, door een on zichtbare hand, door het „toeval", door God, door de vrije wil of onvrije wil, door „de omstandigheden", en fin iedereen mag uitzoeken. Op de rand van een blijspel-achtig gebeuren, ontmoeten wij in „Hoofd stuk Twee", vier mensen, die alles met elkaar te maken hebben of krij gen. Een weduwnaar ontmoet een vrouw, hem „toegespeeld" door zijn broer en die broer gaat zelf op de ver siertoer, met de vriendin van de vrouw. Gelegenheden elkaar te ont moeten zijn er genoeg. Alles speelt zich af in de „tweede J levensfase" van betrokkenen, waarin het moeilijk blijkt oorspron kelijk emoties weer terug te roepen, want jaren liggen er tussen toen en nu en een mens verandert en zit vast aan zijn/haar herinneringen. Toch gaat het tweede huwelijk van de man door, maar met een kloof tussen het net-als-vroeger-effekt van de eerste ontmoetingen en de werkelijkheid van een gestoord opnieuw beginnen. Gewoon een opmerkelijk stuk, ge schreven door een „grote hand", die wel mikte op ontspanning van de zaal, maar zo rijkelijk strooide met eigentijds taalgebruik en psychologi sche „tries", dat het geheel zich af speelde binnen de spanningsboog tussen de gulle lach en het aandach tig kijken en luisteren. Vrijdag werd een tjokvolle Concertzaal met „Hoofdstuk Twee" gekonfronteerd. Vier groten van de vaderlandse Bühne zorgden voor een perfekte uit voering. In de hoofdrollen Luc Lutz en Simone Rooskens. Dit toneel (en echte) echtpaar wist razend knap gestalte te geven aan de man- en vrouwfiguur. Lutz speelde ook in dit stuk een „school''-voorbeeld van af standelijke en natuurlijk spel; Simo ne in een rol met evenwichtige dose ringen van charme, speelsigheid, ver ontwaardiging en nog talrijke gedra gingen en emoties, die in deze kon tekst pasten. De twee andere rollen waren in handen van Gerard Cox, die op ver bluffende wijze zijn kabareteske rou tine hanteerde en Ronny Bierman, die iets toch in de schaduw van de an deren, haar epatant talent fraai ten toon spreidde. Een avond „om te la chen en te leren", dankzij de Z.V.U. die met dit stuk een kontraktueel schot in de roos raakte. Een applaus van voldoende decibels, maar enkele „slagen" tekort, ons inziens, was de publieke beloning voor de exekutan- ten. Bd.v

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3