Brezjnjev komt met voorstel over „middellange" raketten Twee duizend man M.E.-troepen maken einde aan kraak-aktie Partijkongres te Moskou Aanslag in België Fraude in Gelijkblijvend inkomen Suiker duurder Ouderschaps verlof Dreigende werkloosheid in Zeeuwse bouw AGENDA Initiatief Borsele Problemen kleine kernen aan de orde te Heinkenszand Geen gezamenlijke vastenbrief „Oorlog" in Nijmegen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 MOSKOU, 23-2. De buitenlandse politiek zal maandag centraal staan in de rede van de Russische president Brezjnev tot het 26ste congres van de Communistische Partij in Moskou. Volgens welingelichte kringen in de Russische hoofdstad zal Brezjnev een akkoord voorstellen over bevriezing van de stationering van nieuwe raketten voor middellange afstand in Europa. Volgens Oosteuropese bronnen gaat een groot deel van de vier uur durende toespraak van de Sowjet- leider over de Amerikaans-Russische betrekkingen die het Kremlin hoopt- te verbeteren ondanks de felle tegen stellingen tussen de twee grootmach ten over Afghanistan en andere za ken. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. Het voorstel van de Eu ropese kommissie om de Europese landbouwprijzen met gemiddeld acht procent te verhogen heeft in de EG een storm van protest ontketend. WASHINGTON. Een meerderheid van de kommissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse se naat is tegen een mogelijke leverantie aan Saoedi-Arabie van materiaal dat de aanvalskracht van de Saoedische F-15 gevechtsvliegtuigen vergroot. WASHINGTON. De voornaamste adviseur van de Amerikaanse presi dent Reagan, Edwin Meese, sloot zondag de mogelijkheid niet uit van een blokkade van Cuba als de wapen- leveranties door dit land aan de guer rillastrijders in El Salvador blijven doorgaan. LONDEN. De Londense Daily Mir ror schrijft dat koningin Elizabeth van Groot-Brittannië haar oudste zoon en erfgenaam prins Charles heeft opge dragen de hem toegedichte uitverko rene te trouwen of te betrekkingen te verbreken, voordat iedereen in Enge land er zijn buik vol van heeft. GENEVE/DEN HAAG. In het afge lopen jaar zijn ongeveer vijf miljoen krokodillen in de wereld het slach toffer geworden van de menselijke begeerte naar een tas, schoen of an der produkt, die uit de huid van deze met uisterven bedreigde diersoort zijn gemaakt. BRUSSEL. Belgische blinden zullen voortaan gratis met de trein en met de buurtspoorwegen mogen reizen. Dat is een besluit dat genomen is door de Belgische Minister van Verkeer, Guy Spitaels. De Minister heeft dat besluit genomen omdat 1981 het jaar van de gehandicapten is. CAIRO. Het bezoek van de Egypti sche president Anwar Sadat aan het Europese parlement heeft zo'n indruk op hem gemaakt, dat hij een Arabisch parlement wil stichten naar het voor beeld van het Europese. TOKIO. Paus Johannes Paulus H is maandag voor een bezoek van vier dagen aangekomen in Japan. Op het vliegveld Haneda bij Tokio werd de Paus verwelkomd door kardinaal Asajiro Satowaki en andere katho lieke hoogwaardigheidsbekleders. LUEBECK. Afgevaardigden van tien steden die ruim drie eeuwen gele den voor het laatst Hanze-dagen orga niseerden, hebben besloten, de ge schiedenis te doen herleven. Ook Ne derland is in de „Hanze-club" verte genwoordigd, en wel met Zwolle. BOEKAREST. De Roemeense pre sident, Nicolae Ceausescu, heeft er kend dat de rappe industrialisering van zijn land ten koste is gegaan van de ontwikkeling van de landbouw. JOAO PESSOA. De sekretaris van de veiligheidsdienst in de Bra ziliaanse deelstaat Paraiba heeft de federale politie verzocht een ge rechtelijke vervolging in te stellen tegen twee Nederlandse religieu zen, Tony van Haan en Mariene Burgers, die boeren zouden hebben aangezet tot bezetting van land bouwgrond van een koöperatie in Alagamar. SAO PAULO. De Argentijn Adolfo Perez Esquivel, die in 1980 de nobel- prijs voor de vrede heeft gekregen, is in de Braziliaanse stad Sao Paulo door de politie gearresteerd. Dit is uit welinge lichte bron vernomen. WASHINGTON. Turkije zal vier Amerikaanse gevangenen vrijlaten, van wie er drie in eerste instantie ter dood waren veroordeeld wegens smokkel van verdovende middelen. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Washington bekendgemaakt. Vijf jaar De 74-jarige Brezjnev zal waar schijnlijk de nadruk leggen op het geen het Kremlin in de afgelopen vijf jaar heeft bereikt. Hij had zich zondag teruggetrok ken, klaarblijkelijk om zich voor te bereiden op zijn toespraak die hij met slechts twee korte pauzes zal af leggen. Duizenden afgevaardigden uit de Sowjet-Unie en uit meer dan hon- BRUSSEL, 21-2. In Sint-Martens- Voeren is zaterdagochtend vroeg de woordvoerder van de harde Vlaamse-Voerkern, Leon Bancken (42), aan de dood ontsnapt. Na ver trek per auto van het restaurant ,,San Martino" werden kogels op hem afgevuurd. Hij bleef ongedeerd. Een paar honderd meter van het restaurant, dichtbij de hoofdweg die door de Voerstreek loopt, werd Banc ken verblind door een auto. Toen hij langzamer ging rijden sloegen enkele kogels op ca. 15 cm van hem in. Na te rugkeer in „San Martino" bracht hij de rijkswacht op de hoogte. Het par ket van tongeren stelde daarop ter plaatse een onderzoek in. derd andere landen zijn in de afgelo pen dagen in Moskou aangekomen voor het vijf-jaarlijks congres. Bevriezen Het akkoord, dat Brezjnev volgens welingelichte kringen zal voorstel len, zou het aantal raketten voor de middellange afstand, metr inbegrip van de Amerikaanse kernwapens in Europa, bevriezen op zijn huidige kwalitatieve en kwantitatieve ni veau. AMSTERDAM, 20-2. Vier van de tien Nederlanders verwachten dat hun inkomen dit jaar gelijk zal zijn aan dat van vorig jaar. Een kwart denkt dat hun inkomen hoger zal zijn. Twee van de tien verwachten een inkomensdaling. De rest weet nog niet of het inkomen zal verande ren. Dit blijkt uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie onder ruim 1100 Neder landse mannen en vrouwen. Bijna de helft van de mensen, die een hoger in komen verwachten, rekent op een be scheiden verhoging van één tot twee procent. Ook de helft van de mensen die denken er dit jaar op achteruit te gaan, denkt dat de verandering in in komen bescheiden zal zijn. DEN HAAG, 21-2. Een kilo suiker gaat op maandag 2 maart in de win kels een cent meer kosten. De minimunvkonsumentenprijs gaat dan van 1,85 gulden naar 1,86 gulden. Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel heeft dit bekend ge maakt. De prijsverhoging is een ge volg van een prijsverhoging door de suikerindustrie. MOSKOU. De Afghaanse president Babrak Karmal is tegen het houden van een internationale konferentie over Afghanistan, zoals door de Franse pre sident Giscard D'Estaing was voorge steld. Dit heeft hij vrijdag opeen pers- konferentie in Moskou meegedeeld. DEN HAAG, 21-2. Een wettelijke basisvoorziening voor onbetaald ou derschapsverlof moet de mogelijk heid vergroten om betaald werk en onbetaalde verzorgingstaken gelij ker over mannen en vrouwen te ver delen. Zo'n voorziening zou zowel de vader als de moeder de gelegenheid geven korter te werken of het werk voor een bepaalde periode te onder breken zonder dat zij de band met de werkgever verliezen. Minister Albeda (sociale zaken) en staatssekretaris Kraayeveld (crm) zeggen dit in een adviesaanvraag die zij over het ouderschapsverlof aan de Sociaal-Economische Raad (SER) hebben gericht. VLISSINGEN, 21-2. De Zeeuwse bouwnijverheid is bijzonder veront waardigt over de lage toewijzing van de voor 1981 in Zeeland te bouwen woningen, namelijk veertig procent van het gevraagde aantal van 1099. Staatssekretaris Brokx van volks huisvesting is daarbij volgens de voorzitter van het Nederlands Ver bond van Ondernemers in de Bouw (NVOB) in Zeeland, M. J. Leenhouts, volledig voorbijgegaan aan het ad vies van de provinciale kommissie verdeling rijkssteun woningen onder voorzitterschap van de Zeeuwse ge deputeerde J. Boersma. Deze kom missie heeft het aantal aangevraagde woningen van 1099 al het absolute minimum genoemd. Als deze plannen niet worden bij gesteld, dan moeten we dit jaar in Zeeland rekening houden met op nieuw een verlies aan arbeidsplaat sen in de bouw van zeker vijfhon derd. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Restaurant ,,De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. NAPELS, 21-2. In Zuid-Italië is een grootscheepse fraude ontdekt met ge meenschapsgelden voor de tomaten- produktie. Vrijdag zijn 85 industrië len en coöperatieleiders in Campania en Apulie gearresteerd. Naar veertig mensen die op de vlicht sloegen, wordt nog gezocht. Verscheidene zou den naar het buitenland gevlucht zijn. MADRID. De Israëlische na tuurkundige Benjamin Fain, die na vier jaar wachten in 1977 van de Sowjet-autoriteiten een visum voor Israël kreeg, heeft verklaard dat Moskou op het moment erg scheu tig is met uitreisvergunningen voor Joden die de Sowjet-Unie willen verlaten. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben een verzoek van Portugal om voedselhulp afgewezen omdat Por tugal volgens Washington te welvarend is en al het Amerikaanse graan voor voedselhulp al een bestemming heeft. DEARBORN. Het Amerikaanse au tomobielconcern Ford Motor Company heeft het afgelopen jaar een nettover lies van 1,5 miljard dollar (ruim 3,5 miljard gulden) geleden. BAHREIN. Een vredescommissie van de organisatie van de Islamitische conferentie (OIC) zal Iran en Irak be zoeken om te trachten een eind te maken aan de oorlog. CAIRO. De ambassadeur van Tsjaad in Cairo heeft politiek asiel gevraagd in Egypte en het ook ge kregen. Dit is gemeld uit diploma tieke bron in Cairo. BORSELE, 21-2. Tn samenwerking en overleg met het Provincial Qpboüw;- orgaan Stichting Zeeland, heeft de gemeenteraad van Borsele een schrijven gericht aan alle gemeenten, dorpsraden en overleggroepen in de provincie, om te komen tot oprichting van een Zeeuwse afdeling van de Landelijke Vereni ging voor Kleine Kernen (LVKK). Een betreffende vergadering wordt gehouden op donderdag 5 maart a.s. in het gemeentehuis van Borsele te Heinkenszand. Uiteraard komt op deze vergadering het probleem van de kleine kernen aan de orde. Voorzieningen r Het gaat daarbij in die kleine ker nen, om een winkelvoorziening met een voldoende breed assortiment; de instandhouding van kleuter en lage re school; de woningbouw in kleine aantallen en het instandhouden of verkrijgen van sport-, rekreatie en kulturele voorzieningen, zoals sport velden, gymnastieklokalen, dorps huizen, peuterspeelzalen e.d. Wel licht bestaat er t.a.v. deze problema tiek bhoefte aan een gezamenlijk MOSKOU. Verscheidene westerse journalisten mogen het 26ste congres van de Sowjet-communistische partij dat (maandag) begint niet bijwonen. Dit is vrijdag in Moskou bekendgeworden. MIDDLETON (Pennsylvania). Twee jaar na het ongeluk in de kernreactor van het Amerikaanse stadje Harrisburg in de staat Pennsylvania, hebben de autoriteiten in het grondwater sporen van radio-aktief cesium en kobalt ge vonden. WEST-BERLIJN. Het militaire hooggerechtshof in Oost-erlijn heeft het Westduitse echtpaar Gunther en Ursula Kessler wegens spionage ver oordeeld tot gevangenisstraffen van twaalf en acht jaar. funktioneren in provinciaal ver band, zodat de krachten gebundeld worden. Vandaar de poging te komen tot de oprichting van een afdeling, als boven vermeld. WENEN. De Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) acht zich allerminst schuldig aan het hoge peil van de benzineprijzen in West- Europa. BRUSSEL. Aan de Belgische kust strook tussen Knokke en Middelkerke lopen in monokini geklede dames voor taan geen gevaar meer geverbaliseerd te worden. Dat is het gevolg van de houding van het parket van Brugge. DEN HAAG, 21-2. Door onbereik baarheid van bisschop Gijsen (Roer mond), bisschop Simonis (Rotter dam), en de bisschop van Groningen is kardinaal Willebrands er niet in geslaagd een gezamenlijke verkla ring van alle bisschoppen uit te ge ven waarin de aktiviteiten van de ken Gelissen (Gennep) wordt afgewe zen. Deze heeft in de folder „Waarom twee vastenakties" de rooms-katho- lieken in Nederland opgeroepen geen geld meer te geven aan de landelijke bisschoppelijke vastenaktie, maar uitsluitend aan de vastenaktie- Limburg (van bisschop Gijsen). Deze folder wordt in een oplage van 2 mil joen exemplaren verspreid. Super-chip PALO ALTO (Califonië), 2-2. Een computerbouwer in Califor- nië (Hewlett Packard Corp.) heeft vrijdag meegedeeld dat zijn ge leerden een superchip hebben ontwikkeld die alle gegevens die in duizend boeken zijn vervat in een enkele sekonde kan behan delen. De chip heeft een kapaciteit van 450.000 transistors, en is daarmee de machtigste en verst gevorderde in de wereld. De nieuwe chip geeft de V.S. een nog grotere voorsprong in de wedloop naar de machtigste mi croprocessors die in de wereld wordt gevormd. Microprocessors vormen de „hersenen' van com puters, ruimtevaartuigen zoals kunstmanen, videospelletjes en duizenden andere elektronische instrumenten. NIJMEGEN, 23-2. Een politiemacht van bijna tweedui zend man en gesteund door legermaterieel heeft maan dagochtend met een uren durende aktie een eind ge maakt aan de kraakaktie in de Nijmeegse binnenstad. Daarbij werd ruimschoots gebruik gemaakt van traangas, terwijl krakers/demonstranten de politie bekogelden met stenen en tegels. Aan de zijde van de politie vielen acht gewonden. Hoeveel krakers gewond raakten is onbekend. Tot half tien waren er vijf arrestaties. De politie begon maandagochtend even over zessen met de ontruimings- akties. Om de veertien gekraakte huizen en het ene door de krakers be zette pakhuis te kunnen bereiken moest de politie eerst honderden mensen die zich als levende barrika- des hadden opgesteld in de toe gangsstraten tot de Piersonstraat verwijderen. Volgens dc krakers ging de politie hardhandig te werk. De politie zette voorts onder meer drie tankdozers in om de door kra kers opgeworpen barrikades te slech ten. Binnenstad gesloten Tijdens de aktie werd de Nijmeeg se binnenstad helemaal afgegrendeld door de politie. Het openbare stads vervoer lag stil, de Waalbrug was af gesloten voor binnenkomend ver keer. Rond half negen drong de poli tie door tot de gekraakte panden. Dc laatste nog aanwezige sympa thisanten werden met traangas ver jaagd. Even na half negen werd een laatste groep van ongeveer honderd krakers uit het vrijstaande pand ver dreven. Donderdag 26 februari Zierikzee „Mondragon". Afd. Schouwen Plat telandsvrouwenbond, 14.00 uur. Ontmoetingscentrum U.V.V., 19.30 uur. Stadhuis. Vergadering Schoolraad. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Woord en Daad". 19.45 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensociëteiten. 13.30 uur. Chr. School. Diploma-uitreiking Jeugd EHBO. 19.30 uur. Vrijdag 27 februari Zierikzee „Huis van Nassau". „Zang en Kleur". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Deltasport, Bin go-avond. 19.30 uur. Burgh Café-Bar „De Westhoek". Jaarverga dering Hengelsportvereniging „De Krabbe". Aanvang: 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Biljartwedstrij den, finale 3e klas drie banden. 19.00 uur. Zaterdag 28 februari Zierikzee Hoek Zandkreekstraat/Schelde- straat. Start kinderkarnavalsop- tocht. 14.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Biljartwedstrij den, finale 3e klas. 13.00 en 19.00 uur. Zondag 1 maart Zonnemaire Café Bommenede. Biljartwedstrij den, finale derde klas. 14.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Maandag 23 februari Zierikzee Pr. Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 uur. 1 Maandag 2 maart Zierikzee Stadhuis, raadzaal. Welzijnskommts- "J sie. 19.30 uur. JW' Herv. Verenigingsgebouw, 't Vrije. Oprichtingsvergadering van een af deling Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. Aanvang: 20.00 uur. Gebouw Chr. Scholengemeenschap. Rayonschoolraad „Schouwen-Duive- land". 20.00 uur. Rekreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 uur. Middelburg Provinciale griffie, advieskommissie waterstaat. Dinsdag 24 februari Zierikzee Kantine L.T.S. Forumavond ouder kommissie. 20.00 uur. „De Lichtboei". Jaarvergadering Ver. „Wereldwinkel". 19.45 uur. „Huis van Nassau". Fok- en Kontro- levereniging. 19.30 uur. „De Witte Raaf" Vrouwencafé. 20.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Welzijnskommissie. 19.30 uur. Brouwershaven Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Brouwershaven. 20.00 uur. Oosterland Boogermanschool, vergadering Kleuter- en basisonderwijs. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 25 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB, 14.30 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Raadzaal. Kommissie Publieke Wer ken. 19.30 uur. Technische School. „Open dag". 19.00 - 21.00 uur. Marktzicht. Vrouwencontact PvdA, 20.00 uur. Renesse Koorruimte Herv. Kerk. Energie avond. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering advies kommissie welzijnsbeleid. Aanvang: 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openbare kommissiever gadering welzijn. 19.45 uur. Dreischor Dorpshuis. Bijeenkomst plattelands vrouwen afdeling Noordgouwe. 20.00 Aula Chr. Scholengemeenschap. Voorlichting voortgezet onderwijs. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Voorjaarsverga dering kommissie Bedrijfs- en Zo meravondvoetbal, Rayon Zierikzee. 20.00 uur. Mondragon. Bijeenkomst VVD, le zing van mevrouw Verkerk-Terp stra, 20.00 uur. Dinsdag 3 maart Zierikzee Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 17.00 uur (let op tijd.'). Woensdag 4 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Donderdag 5 maart Zierikzee Rechtswinkel, Havenpark 24, 19.00 tot 20.00 uur. Beatrixschool. Afdeling Rode Kruis. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Afd. Rode Kruis. 19.30 uur. Vrijdag 6 maart Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Camping Duinrand. Toneeluitvoering Vereniging Open baar Onderwijs, afd. Westerschou- wen. Aanvang: 19.45 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekver eniging „Nieuw Leven". 19.00 uur. Zaterdag 7 maart Zierikzee Kompetitiewedstrijd niet ver gunninghouders z.v. Onderdak in zwembad Onderdak, 17.15 uur. Dinsdag 10 maart Zierikzee 's Landskamer. Vergadering bestuur Waterschap. 14.00 uur. Middagbezoek, Ned. Ver. v. Huis vrouwen, afd. Westerschouwen. Ver trek Amrobank: 13.15 uur. Woensdag 11 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Dinsdag 17 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering D'66 afdeling Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2