Verlengde tolheffing is ook voor raadsleden van Bruinisse onverkoopbaar Renesse opende de reeks van traditionele Stra-feesten ZEELANDBRUG MOET TOLVRIJ IN 1985 DE ZIERIKZEESCHE COURANT De bouw Wil Zeeuws- Vlaanderen geen VOW Folklore nog in ere Nog eens: de duikboten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 23 februari 1981 137ste jaargang Nr. 22866 WAARIN OPGENOMEN rIEOAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer Kon. onderscheiding aan RSG „Prof. Zeeman' BRUINISSE, 21-2. Ook de gemeenteraad van Bruinis- se nam stelling tegen de verlenging tolheffing van Zee- landbrug, om de vaste oeververbinding Westerschelde te bekostigen. gesteund door wethouder C. Jumelet, vond dit niet juist gesteld. ,,Het gaat er niet om of de raad vóór of tégen is", aldus de voorzitter, maar of de raad vindt dat de procedure, die ge volgd moet worden om te komen tot het instellen van een jaarmarkt, in werking gezet moet worden". „Zegt de raad „ja" tegen de proce dure, dan gaan we verder. Zegt de raad „nee", dan houdt alles op en stoppen we er mee". Zij nam de motie van de gemeente Zierikzee in z'n geheel over. Deze zaak Hetgeen op hetzelfde neerkomt, kwam aan de orde onder het hoofdstuk ingekomen stukken op de raadsverga- want indien de raad „nee" tegen de dering van vrijdag, onder voorzitterschap van burgemeester T. C. Hekman. De „zandbak- show" BRUINISSE, 21-2. „Wordt het zand soms in pondspakken aangevoerd" was een vraag van raadslid L. v. d. Bos op de raadsvergadering van Bruinis- se. Daarmee doelde hij op de hoge transportkosten vermeld op de begroting voor het ver versen van een zandbak. Het arbeidsloon schoot de heer Bal in het verkeerde keelgat: ..Kan het niet goedkoper?" luidde zijn vraag aan wethouder v. d. Velde. Zijn antwoord? ,,Ik stel voor dat alle zeven raadsleden zaterdagochtend met een krui wagen naar de zandbak ko men. Dan kost het helemaal niets!" Raadslid Meeuwsen sprak nog over brandend zand" en kwam tot de konklur sie, dat drieduizend gulden ulel erg veel is. ..Het wordt een duur bakkie!" AMERSFOORT. D'66 wil in de ko mende kabinetsperiode als het enigs zins mogelijk is regeren. Het liefst in een kombinatie met P.v.d.A. en C.D.A., desnoods in een kombinatie met P.v.d.A. en V.V.D. Derde moge- lijkhei dis een progressief minder heidskabinet, dat uitsluitend zou moeten bestaan uit D'66 en Partij van de Arbeid. AMERSFOORT, 23-2. De noodlij dende bouw (70.000 werklozen) kan alleen uit het slop worden gehaald als de regering radikaal het roer om gooit en met honderden miljoenen en een stimulerend bouwbeleid over de brug komt. Een dergelijke aanpak is echter van een regering van CDA en VVd niet te verwachten. Dat zei voorzitter Leo Brouwer van de Bouw- en Houtbonden FNV maan dag in Amersfoort bij de presentatie van een nota waarin de bouwbonden aangeven wat er moet gebeuren om de bouw uit de nesten te halen. De paarden spoelden de voeten in 't zilte water van de Noordzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De heer A. Bal drong er bij het kol lege op aan te pleiten voor het tolvrij zijn van de brug in 1985, zoals over eengekomen is. Zeker, nu de fusie met de ziekenhuizen een feit is, zag hij problemen voor met name het verplegend personeel, dat heen en weer zal moeten rijden. „Zeeuwsch Vlaanderen heeft ons ook nooit bij gestaan en we hebben nooit reduktie gehad voor de brug", liet hij weten. Hij besloot zijn betoog met te zeggen het onbehoorlijk te vinden. De heer M. Verspoor (algemeen belang), sloot zich hier geheel bij aan. Niet verkoopbaar Het raadslid H. Schot (CDA) had eveneens grote bezwaren tegen de tolheffing en vond het niet verkoop baar. „Voor ons is het genoeg in 1985". ^De rest van de raadsleden sloot zich hierbij aan. De raadsvoor zitter melde voorts nog, dat hij tegen elke vorm van tolfheffing is en zegde toe voor opheffing in 1985 te gaan pleiten. Jaarweekmarkt Vervolgens kwam aan de orde het al of niet instellen van een jaarweek markt. Daarover bestond nogal wat verwarring. Uit eerdere publikaties was gebleken, dat de raad zich uit diende te spreken vóór of tégen de jaarmarkt. De raadsvoorzitter, procedure zou zeggen, komt er géén markt. Onderzoek Overigens maakte de heer Schot er zich bijzonder druk over. De CDA- fraktievoorzitter vond dat eerst het DPO-onderzoek maar een afgewacht moet worden. Zijn fraktie-genoot, M. Meeuwsen, vond dat een onderzoek geen kwaad kon. „We kunnen altijd nog een afwijzend standpunt inne men" vond hij. L. v. d. Bos (SGP) zei dat de mid denstand er niet mee gebaat is. „Welles-nietes" De heer Schot bleef het een vreem de zaak vinden dat het kollege er mee kwam. „Het is geen idee van het kol lege" aldus wethouder Jumelet, „maar een voorstel van de standhou ders". „Maar dan toch wél door het kolle ge overgenomen" vond Schot. Aan d<^ ,,welles-nietes"-diskusséi maakte de voorzitter een einde door het voor stel in stemming te brengen. Met de sternen van de heren Schot, Van de Bos en Verspoor tegen, werd het voorstel uiteindelijk toch aangeno men, waarmee het onderzoek kan be ginnen. DEN HAAG. Het CDA-congres in Den Haag heeft het verkizingspro- gramma dat door de partijraad is op gesteld bekrachtigd. ZIERIKZEE. Op de gehouden jaarvergadering van de Kon. Harmonie Kunst en Eer", ontving een viertal leden on derscheidingen uit handen van de voorzitter, de heer H. Asma. De onderscheidenen zijn, de heren: K. van Geesbergen (25 jaar lid), K. Broekhuizen (40 jaarin de muziek"), F. v. d. Pol (55 jaar lid) en K. v. d. Berge (60 jaarin de muziek"). Voor het verslag mogen wij verwijzen naar het dinsdagnummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) TERNEUZEN, 21-2. Voorzitter A. Meeuwsen van de werkgroep „VOW nee" gelooft dat tachtig procent van de Zeeuwsch-Vlamingen tegen een vaste oeververbinding over de Westerschelde (VOW) is. De werkgroep gaat een enquête houden onder 40.000 inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen, zo deelde hij vrijdag in Terneuzen mee. Meeuwsen meent dat de brug-tunnel juist het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen zal bevorderen in plaats van ophef fen. Een retourtje brug-tunnel gaat volgens de aktiegroep vijfentwintig gulden kosten en de veertarieven zul len aangepast worden, zo heeft Meeuwsen aan de hand van cijfers van Rijkswaterstaat berekend. Veel bedrijven zullen zich dan juist terug trekken uit het gebied, meent de werkgroep. Ook de voorgestelde heffing op mo torrijtuigenbelasting in Zeeland ter dekking van het exploitatietekort en het plan om de tolheffing door te la ten lopen na afschrijving van de brug, zijn slecht gevallen. RENESSE, 21-2. Zaterdag werd, zoals gebruikelijk acht weken voor Pasen, te Renesse het traditionele Stra- feest gevierd. Hiermee werd de reeks folkoristische feesten, die ieder jaar in Schouwens Westhoek worden gehouden, weer geopend. 's Ochtends toonden in totaal 24 deelnemers zich op hun, te vaak uiterst sim pel en soms zelfs nauwelijks versierde paard, bij een jury, die de paarden juist op deze versiering beoordeelde. Gelukkig waren er toch wat gunstige uitzon deringen, maar het is wel jammer dat veel van de deelnemers het met de ver zorging en versiering van hun rijdier (juist voor dit evenement dat kan bogen op een zeer lange traditie), wel erg gemakkelijk nemen. Na de keuring der paarden (20 paarden en 4 ponnies) vertrok men naar het strand, waar bij de over gang van de Wilhelminahoeve het voetspoelen plaats vond. Vandaar ging men zoals gebruikelijk op weg naar Haamstede. Tegen tweeën was men weer bij „Bonafide" te Renesse, waar de ruiters en amazones werden opgewacht door het Renesser fanfa rekorps „Luctor et Emergo". Na een rondgang door het dorp vond rond half drie de traditionele presentatie plaats voor het voormalige gemeen tehuis. Attraktie De voorzitter van „Luctor et Emer go", de heer J. A. Kouman voerde kort het woord. Hij legde eerst uit dat de burgemeester in verband met haar vakantie niet aanwezig kon zijn, en verklaarde zich verheugd dat wethouder P. M. v. d. Aarsen het ge meentebestuur vertegenwoordigde. Hij zei verder zeer verheugd te zijn dat de Str&kommissie, een onderdeel van de evenementenkommissie van de plaatselijke VVV Renesse, zich erg inzet om de StrStraditie in Renes se te laten voortleven. Namens de verenigingen en inwo ners van Renesse dankte hij het ge meentebestuur voor alles wat het voor Renesse doet. In het bijzonder noemde hij de fraaie rekonstruktie van de Hogezoom. Tot slot riep de heer Kouman op om toch vooral met zijn allen te pro beren om Renesse, het mooi dorpje aan de Noordzee, gezellig te houden. „Waardevolle taak" Wethouder V. d. Aarsen op zijn beurt, sprak namens het gemeente bestuur. Hij vond het verheugend dat de traditie van het wassen de paardenvoeten in het zoute zeewater ook dit jaar weer was voortgezet en was van mening dat het behouden van folkore een waardevolle zaak is. Verder merkte hij op dat het de Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. Men toont zijn karakter het duidelijkst als men dat van een ander beschrijft. laatste tijd toch wel duidelijk is ge bleken, dat men bij de gemeente Re nesse niet is vergeten. Niet alleen de rekonstruktie van de Hogezoom, waarmee ene bedrag gemoeid is van meer dan 1.000.000,- bewijzen dit, maar ook de aankoop van een bouw rijp stuk bouwgrond met een waar den van bijna 2.000.000,- ten behoe ve van de toekomstige woningbouw in Renesse. Hij verzekerde dat de kern Renesse ook in de toekomst de volle aandacht zal hebben van het ge meentebestuur. Het parkeerprobleem in Renesse roerde de wethouder ook aan. Hij riep op om er toch vooral op te letten de aanweziger parkeerplaatsen te ge bruiken. In het bijzonder vestigde hij de aandacht op het grote parkeerter rein aan de Oude Moolweg bij V. d. Slikke. Tot slot sprak hij de hoop uit dat dit jaar weer in alle kernen enkele dingen verwezenlijkt zullen kunnen worden. Vervolgens reikte de heer V. d. Aarsen de prijzen uit voor de mooist versierde paarden. De eerste prijs bij de pony's ging naar Koert Janse met 29 punten. An- gelique Berrevoets kreeg met een punt minder de tweede prijs; 3 werd Carolien v. d. Bend en 4 Marcia Stoel. Bij de paarden ging de eerste prijs zee terecht naar Eva van Meerten, die (met haakwerk) voor iets fraais had gezorgd. Heieen Kok kreeg de 2de prijs en J. van Leenen de derde. Namens de StrSkommissie werd een woord van dank gesproken door de heer Schults die vervolgens alle rijders een attentie aanbood. Met het afmarcheren kwam een eind aan de StrS van Renesse. DEN HAAG, 21-2. Volgens de Gro ningse hoogleraar in het burgerlijk recht, prof. mr. Brunner, kan de rege ring nog altijd terugkomen van haar besluit Rijn-Schelde-Verolme een ex portvergunning te verlenen voor de levering van twee onderzeeërs aan Taiwan. Dat kan niet zo maar. Er moeten gewichtige redenen zijn om van be leid te veranderen. Zonder redelijke grond mag dat niet, want als de over heid toezeggingen doet aan burgers of bedrijfen is ze daaraan in beginsel gebonden. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Droog weer met wolkenvelden; in de nacht en ochtend lichte vorst met mi nimumtemperaturen van min 2 gra den tot min 5 graden en hier en daar mist; middagtemperatuur iets boven nul; matige oosten wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks -2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks +2 g r Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 gra den rónd de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 febr. Zon op 7.37, onder 18.11 Maan op onder 10.01 Laatste Kwartier: 27 febr. (02.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 24 febr. 6.10 18.54 - 12.33 Doodtij: 29 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de Europeese weerkaart zijn momenteel geen aanwijzingen te vinden voor een snel einde van de huidige vorstperiode. Een depressie van de oceaan die in het weekeinde een bedreiging vormde is via zuid- Engeland naar noord-Frankrijk ge trokken. Deze depressie was er de oorzaak van dat er gisteravond en vannacht in Zeeland wat sneeuw viel. Waarschijnlijk zal de komende da gen een hogedrukgebied boven Scan dinavië een overheersende rol gaan spelen. Wel kan. voordat het zover is, een oude sneeuwstoring vanuit oost- Europa nog dicht bij ons land komen, maar sneeuw van betekenis wordt er niet verwacht. EINDHOVEN. In Eindhoven is voor de derde maal in korte tijd de nachtkluis van een bank met springstof opgeblazen. Hoeveel geld daarbij is buitgemaakt zal pas in de loop van maandag kunnen worden vastgesteld, aldus de politie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1