Sovjet-Unie staat in 1981 voor belangrijke beleidsbeslissingen Meeste Oosterschelde-groepen vinden 1500 ligplaatsen genoeg deurloo hu 2 Het Middenbedrijf' De landbouw prijzen Moskou en de toekomst Subsidie voor geluidwering woningen Zorgen om Russisch gas Werkgelegenheid bij „klein metaal" zou op de tocht staan PvdA heeft anti- werkloosheidsplan Na de inspraak installatiebedrijf WEEKEINDE- ARTSENDIENST DIERENARTS APOTHEEK AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Konfrontatie Het zijn - getuige (ook) de medede lingen op de verschillende landbouw- vergaderingen - thans niet louter ne gatieve geluiden, die in de agrarische sektor worden vernomen. Vooral de vrije produkten hebben het - overi gens ook niet overal en altijd - wat beter gedaan en die kompenserende faktoren maken de zaak wat drage lijker, in vergelijking met andere ja ren. Die vrije produkten immers ver tonen vaak een schommeleffekt en hoe beter ze prijsmatig uitvallen, hoe gunstiger zulks uiteraard is voor de agrarische ondernemer. Even los gezien van de Brusselse problematiek (er is voorlopig niet gunstig gereageerd op de voorgestel de 8-procent-verhoging), is enig her stel van enkele (vrije) produkten nog geen struktureel herstel. Daarvoor is veel meer nodig, vooral voor de mid denbedrijven, een term die in het agrarisch spraakgebruik sinds jaar en dag wordt gebruikt, maar die als typering geen duidelijke begrenzing heeft, m.a.w. de ..terrn middenbe drijf is en blijft vaag". Toch is men in organisatiekringen er van overtuigd, dat bij het bepa len van een landbouwbeleid op lan- ge(re) termijn, men zal moeten uit gaan van de huidige struktuur van met name het middenbedrijf. Zo'n middenbedrijf draait nog wel, maar de marge voor investeringen is te klein, een verschijnsel overigens dat zich niet tot de landbouw beperkt. Als oplossing voor dit (midden)- vraagstuk wil men veel zetten op de kaart van het ondernemerschap, maar - ook al lopen individuele kapa- citeiten uiteen -participanten zullen in de praktijk toch wel tegen dezelf de problemen blijven aanlopen. Randproblemen -maar ze zijn toch van hoofdgewicht -vormen de hoge grondprijzen, die invloed hebben op de bedrijfsovername in de landbouw en de opvolging. Door „overdoen" van gronden aan de Grondbank, kan een deel van de zelfstandigheid te loor gaan en de familie-overdracht van bedrijven, is niet meer zo van zelfsprekend als vroeger. Intussen deze week een klein be richtje in de kranten: Nederland heeft de hoogste opbrengst per ha in de wereld. Ook al leest men mis schien over zo'n kadertje heen, het is toch wel tekenend voor de energie en inventivitéit, die in de landbouw zijn geïnvesteerd. Een primitieve - en on uitvoerbare - gedachte is wel eens, een keur van Nederlandse (men mag lezen Zeeuwse) boeren - zeg tijdelijk - eens een kans te geven in een Derde Wereld-gebied, dat zich er qua grondstruktuur en klimaat voor zou lenen. Ondanks ook dan noodzakelij ke investeringen, zou men verbaasd zijn over kwaliteit en kwantiteit van de opbrengsten. Maar de laatste op merkingen zijn maar resultaat van dagdromerij. HAVANNA. De drie laatste gijze laars, die door een groep Cubanen werden vastgehouden in de ambassa de van Ecuador in Havanna zijn don derdagavond volgens officiële mede deling vrijgelaten. DEN HAAG, 19-2. De nu voor gestelde prijsverhoging met gemid deld nog geen acht procent schiet te kort om de alarmerende inkomens verslechtering van de Europese boer in voldoende mate te kompenseren, aldus donderdag het Landbouw schap in reaktie op de prijsvoorstel len van de Europese Kommissie. Het schap verwijst in dit verband naar de berekeningen van de Europe se boerenorganisatie COPA. Volgens deze berekeningen ging het inkomen van de Europese boer er vorig jaar met gemiddeld 18,5 procent op ach teruit en was er sprake van een kostenstijging met 15,3 procent. De gemiddelde koopkracht daalde daar mee tot onder het niveau van tien jaar geleden. DEN HAAG, 19-2. Voor de Sowjet-Unie heeft het nog prille 1981 al de vorm aangenomen van een jaar waarin uiterst vitale en wellicht onomkeerbare besluiten moe ten vallen. Dit geldt zowel voor de interne situatie, als voor de toestand buiten de Sowjet-grenzen die op bepaalde plaatsen een zo grillige ontwikkeling ver toont dat de fundamenten van de door het Kremlin gepropageerde ideologie dreigen te worden aangetast. Zo zullen knopen moeten worden doorgehakt over het verhogen van de voedselproduktie ten behoeve van de Russische bevolking en over een poli- tiek-gevoelig probleem als het toestaan van onvermijdelijke ekono- mische hervormingen. BRUSSEL. De Belgische Boeren bond, de grootste boerenorganisatie in dat land, heeft furieus gereageerd op de voorstellen die de EG- kommissie gedaan heeft inzake de landbouwprijsverhoging voor het komende seizoen. DEN HAAG, 20-2. Minister Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygië ne heeft bijdragen beschikbaar gesteld voor het aanbrengen van ge- luidwerende voorzieningen in wo ningen in Oegstgeest en Delft. Het gaat om voorzieningen aan de gevels die geluidshinder van het wegverkeer moeten tegen gaan, al dus laat het ministerie vrijdag we ten. Een subsidie van 20.000 gulden is bestemd voor werk aan zestien wo ningen, die deeel uitmaken van een komplex van 43 nog te bouwen wo ningen in het bestemmingsplan Haaswijk in Oegstgeest. Voor vier entwintig te renoveren woningen aan de Linnenweverstraat te Delft is een bijdrage van 81.700 verstrekt. Het ministerie loopt hiermee voor uit op het van kracht worden van de wet geluidhinder. Het is goedkoper om de voorzieningen ni bij bouw- werkzzamheden aan te brengen dan later. DEN HAAG, 19-2. De onderhande lingen die enige Westeuropese landen met de Sowjet-Unie voeren over de aanleg van een gaspijpleiding van 5000 km in ruil voor 40 miljard ku bieke meter Russisch aardgas wor den in Washington nauwlettend ge volgd. Amerikaanse funktionarissen hebben reeds hun bezorgheid uit gesproken over een mogelijke afhan kelijkheid van West-Europa van Sowjet-energie. Hun zorg betreft vooral de mogelijkheid dat de westeuropeanen, met een Russische hand aan de gaskraan, al te gevoelig worden voor politieke druk vanuit het Kremlin. Op de vraag of er met de Amerikanen overleg wordt ge pleegd over deze zaak, wilde het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag niet ingaan. Daarnaast zal een remedie moeten worden gevonden voor het dilemma Afghanistan, waar de Sowjets mili tair en politiek in een lastig pakket zijn geraakt. De tijd dringt verder voor het for muleren van een antwoord op de spektakulaire liberalisering in Po len. Nauwlettend volgen De weg die het Kremlin kiest bij de aanpak van al deze problemen en de agressiviteit van de Sowjet-reaktie worden door waarnemers in Moskou en door politici in het westen nauw lettend gevolgd. Mogelijk valt er een aanwijzing ui te distilleren welke vorm het Sowjet-communisme krijgt voor de laatste decennia van de 20ste eeuw. Partijkongres De gelegenheid bij uitstek om het Sowjet-beleid te analyseren is het komende 26ste Partijcongres, dat van 23 januari tot 3 maart wordt ge houden. Dergelijke kongressen fun geren als een groots politiek rendez vous, waar om de vijf jaar de belan grijkste beleidskeuzen worden gede finieerd. Het zijn, als het ware, de tijdstip pen waarop de balans wordt opge maakt en de plannen voor de toe komst worden ontvouwd. Leonid Brezjnew, de onbetwiste Sowjet-leider, zal ook dit keer aan het begin van het kongres uitvoerig stilstaan bij de Russische ideeën over een ontspanningspolitiek. Daarnaast zal hij waarschijnlijk voor het eerst persoonlijk stelling nemen tegen de scherpe verwijten die de nieuwe Amerikaanse president Ronald Rea gan aan het adres van het Kremlin heeft gericht. UTRECHT, 19-2. Volgens de be drijfsvereniging voor de metaal nij verheid komt de werkgelegenheid bij 700 kleinere metaalbedrijven met in totaal 30.000 werknemers op de tocht te staan omdat de Sociale Ver zekeringsraad (SVR) die onderne mingen louter op formele gronden wil laten verkassen naar een andere bedrijfsvereniging. GENEVE. Het internationale ge rechtshof in Den Haag zal op initia tief van Joegoslavië en dertien Ame rikaanse en Aziatische landen oorde len over de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. DEN HAAG, 19-2. Volgens het ur gentieprogramma voor de werkgele genheid dat de PvdA-fraktie in de Tweede Kamer heeft opgesteld, kan de werkloosheid dit jaar nog worden teruggedrongen met 40.000, De helft van dit aantal zijn arbeidsplaatsen die door een aantal maatregelen in het bedrijfsleven behouden zouden kunnen worden, de andere helft zijn extra arbeidsplaatsen die in de over- heidssektor kunnen worden gescha pen, zo blijkt uit het donderdag gepu bliceerde programma. Dit dient zowel op korte termijn ef- fekt te hebben als een bijdrage te le veren aan de versterking van de struktuur van de ekonomie. Het plan richt zich vooral op de industrie en de bouwnijverheid en enkele andere overheidsinvesteringen. Minder dan bij vorige PvdA-plannen wordt uit gegaan van het scheppen van banen in de door de overheid gefinancierde kwartaire sektor. Die noodgedwongen verhuizing zou de bedrijven op een lastenver zwaring van dik vier procent komen te staan. Een deel daarvan zou moe ten worden doorberekend naar de werknemers zodat ook die het ver trek naar de andere bedrijfsvereni ging in hun portemonnee zouden moeten bezuren. De bedrijfsvereniging heeft inmid dels de bewindslieden van sociale za ken in een boze brief verzocht een stokje te steken voor de plannen van de SVR. „En wil ineens star vasthou den aan wettelijke bepalingen die tot nu toe soepel werden gehanteerd. Slechte rendementspositie De betrokken bedrijven krijgen nu een lastenverzwaring van een paar procent op hun dak. En dat terwijl de meeste ondernemingen in deze be drijfstak een bijzonder slechte rende mentspositie hebben. Veel bedrijven balanceren al op de rand van de af grond en zo'n onverwachte lastenver zwaring kan precies de fatale duw over de rand betekenen", aldus se- kretaris mr. W. L. van Leeuwen van de bedrijfsvereniging. „We zijn al lang hierover met de SVR aan het bakkeleien. Maar zonder sukses. Ho pelijk dat door tussenkomst van de minister het gezonde verstand alsnog zegeviert". ROTTERDAM. Twee mannen ver momd met pruiken en maskers, heb ben een gewapende overval gepleegd op een café aan het Stadhoudersplein in Rotterdam. BRUSSEL. De EG-kommissie in Brussel is van plan aan de Ameri kaanse regering uitleg te gaan vra gen over het Amerikaanse voorne men de drempelprijzen voor invoer van staal („Trigger Prices") te verho gen. DRONTEN. De meest noordelijk (maar tevens laagst gelegen) wijngaard ter wereld heeft zijn eerste oogst voortgebracht. Het is een witte wijn van drui ven in de IJsselmeerpolder Flevoland gerijpt. Drs. C. Dekker kreeg tijdens zijn installatie als burgemeester van Dronten, een eerste fles aangeboden door de heer H. J. Leenbeek. direkteur van een wijnhuis. Rechts de echtgeno te van de burgemeester. (I) MIDDELBURG, 19-2. De meeste inspaarkgroepen Oosterschelde vinden 1500 nieuwe ligplaatsen tot 1990 voldoende. Veel groepen dachten er echter ook anders over. Vijf wensen helemaal geen nieuwe ontwikkelingen tot 1990; drie willen het aantal ligplaatsen beperken tot 1000; twee willen 2000 ligplaatsen; een groep gaat akkoord met 1500 lig plaatsen. Die groep echter vindt dat dit aan- tal eventueel moet worden uitge breid als het kan uit een oogpunt van milieubehoud; een groep wil lig plaatsen kreëren naar behoefte; twee groepen hebben zich tenslotte niet uitgesproken over deze kwestie. Dit staat te lezen in de samenvat ting van de inspraakreakties op het Voorontwerp streekplan Midden- Zeeland en de Nota Oosterschelde. Negen en twintig groepen In totaal zijn er 29 groepen aktief geweest. Twaalf hiervan hebben zich uitsluitend met de Oosterschelde be zig gehouden. De meeste groepen wa ren het eens met de hoofddoelstelling voor het Oosterscheldebeleid, die in volgorde van belangrijkheid natuur, visserij en rekreatie noemt. Veel groepen vonden dat er geen koncessies mogen worden gedaan ten koste van de natuur. Als dat zou ge beuren dan zijn de kosten van afslui ting weggegooid geld. Groepen die het hier niet mee eens waren vonden o.a. dat aan de ekono- mische kant van de rekreatie wordt voorbijgegaan, dat regulerende maatregelen de problemen minder groot maken en dat het argument „vervuiling" dat tegen de rekreatie wordt gebruikt, niet juist is. Het konflikt tussen vogels en re kreatie moet niet worden overdre ven, zo vinden zes groepen. Vogels worden niet verstoord door boten of auto's, maar door mensen die uit de auto stappen of die van boord gaan op een plaat. Andere groepen signa leren wel konflikten. Eén meent dat de verstoring ernstiger is dan in de nota is beschreven. De berekeningen hebben betrekking op meeuwen, maar die zijn lang niet zo schrikach tig als steltlopers. Natuur In grote lijnen is men het eens met de richtlijnen voor het natuurbe houd. Enkele groepen vinden dat dit betekent dat er de komende vijf tot tien jaar geen nieuwe rekreatieve ontwikkelingen mogen komen. On gezuiverde lozingen van rioolwater mogen op de oosterschelde niet wor den toegestaan. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 3635 Zaterdag 21 en zondag 22 februari Dokter A. W. van Geer, Zierikzee tel. (01110) 2080,neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Visser en dokter Lodiers. Spreekuur uitsluitend voor dringen de gevallen zaterdag-, en zondagmor gen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. van Duren, Schutterhof- straat 3, Zierikzee, tel. (01110) 5327 neemt waar voor Schou wen. Zuster A. C. M. Padmos, Molenweg 18, Bruinisse, tel. (01113) 1203, heeft dienst voor Duiveland en Bruinisse. Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Vrijdag 20 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Coöperatiemid dag C.C.C. Aanvang: 14.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering H.S.V. Oosterschelde. 20.00 uur. Clubhuis HSD. Borrel met agenda voor senioren. 20.00 uur. Burgh „Het Grote Zwijn". L.R.V. „Weste lijk Schouwen". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Feestavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekvere niging „Nieuw Leven". 19.30 uur. Nieuwer kerk Sportpark „het Springer". Leden vergadering SKNWK. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis. Uitvoering „Oosterlands Fanfare". Aanvang: 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang: 19.00 uur. Verenigingsgebouw. „Algemeen Vis- sersbelang". 20.00 uur. Zaterdag 21 februari Zierikzee Zwembad Onderdak. Speedo-jaar- gangenwedstrijd. 17.15 - 19.00 uur. Concertzaal. Film: „The Sea Wol vers", 20.00 uur. Nacht voorstelling: Josefine Mutzenbacher, 22.30 uur. Kerkwerve Brandweergarage (Ring), „open dag" brandweer Kerkwerve, 9.00-19.00 Zonnemaire Dorpshuis. Onderling solistenkon- kours „Nut en Uitspanning". Vanaf 15.00 uur. Zondag 22 februari Zierikzee Concertzaal, film: „The Sea Wolvers", 20.00 uur. Maandag 23 februari Zierikzee Pr. Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 uur. Stadhuis, raadzaal. Welzijnskommis- sie. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 't Vrije. Oprichtingsvergadering van een af deling Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. Aanvang: 20.00 uur. Gebouw Chr. Scholengemeenschap. Rayonschoolraad „Schouwen-Duive- land". 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 Middelburg Provinciale griffie, advieskommissie waterstaat. Dinsdag 24 februari Zierikzee Kantine L.T.S. Forumavond ouder kommissie. 20.00 uur. „De Lichtboei". Jaarvergadering Ver. „Wereldwinkel". 19.45 uur. „Huis van Nassau". Fok- en Kontro- levereniging. 19.30 uur. „De Witte Raaf" Vrouwencafé. 20.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Welzijnskommissie. 19.30 uur. Brouwershaven Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-24.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Volgende week vrijdag 27 februari: Kevin Coyne, dorpshuis, Bruinisse. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) zaterdag 21 februari, „Phones", een gratis koncert voor leden, 21.30 uur; zondag 22 februari film: Knotsgekke Supercops, 15.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110)2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur De K.R.O. heeft het aangedurfd een konfrontatieprogramma te ma ken van ouders en kinderen. Het re cept is eenvoudig; film de ouders apart over de kinderen en film de kinderen apart over de ouders en laat later het materiaal het gezin eendr achtig bijeenzien. Die methode is te volgen, maar het resultaat steekt - zo blijkt -vol verrassingen. Het lijkt soms wel of ouders en kinderen voor het eerst -maar dan via het medium - met elkaar hebben gepraat. Ze staan stomverbaasd over de resultaten en wisten helemaal niet hoe de een (de ouders) over de ander (het kind) dachten. Meestal valt het knap tegen. Laatst nog; de ouders zaten rede lijk liefderijk te kijken naar hun twee dochter; een beetje met een 5- december-achtig verlangen in de ogen, maar de kindertjes bleken he lemaal niet tevreden. Twee zure mondjes kwamen op de buis en daar vloeiden allerlei vormen van kritiek uit. Ze mochten dit niet en wilden dat; dit was verboden en dat wilden ze liever. Om hun protestzinnetjes af te maken, zeiden ze telkens „of zo", want dat is ontzettend ,,in", om iets ingewikkelder formulering te ver mijden. De toeschouwer voelde zich een beetje in een gluurdersrol ge drukt, want - al zijn we wel ons broe ders hoeder - je hebt er natuurlijk niet direkt mee te maken. De essentie van de kritiek was dat ze niet alles mochten en de oudste had haar plannetjes al klaar, zo snel mogeljk het huis uit en zelfstandig wonen. Dan heb je geen gezeur meer aan je kop. De kerk vonden ze geen reet aan" en dat ze uit de disko om twaalf uur thuis moesten zijn, was natuurlijk helemaal belachelijk. Ma, toch al hier en daar met zorggroefjes rond mond en ogen, behield de onder toon van liefde en bezorgdheid voor haar kroost en pa stond duidelijk versteld, dat hij twee in wezen zulke opstandige dochters had. Een vondst van ma was nog te wij zen op de kleine, leuke dingen in het leven; immers ,,'t zijn de kleine din gen die het doen", maar het Multatu liaanse Sjaalman-effekt op haar jeugdherinneringen: kikkervisjes vangen, was het resultaat. Een dochter: „ja, ik zal daar een beetje in de modder rond gaan krui pen". Mislukt dus, ondanks pa en ma, die het goede voor hebben"; een veilig nestje thuis voor de meisjes, een goede school (ook niks aan) en meer zaken, die in het welzijnskader „normaal" worden gevonden. Toegegeven de buis-konfrontaties verlopen soms aanzienlijk positie ver, maar vaak (te vaak) moet je - al of niet wijs - het hoofd schudden. Ik denk in zo'n situatie altijd aan voor oorlogse Jor daan-kinderen (10 men sen op één kamer (zie het boek van Evert Werkman) of aan Joodse kin deren, die in bezettingstijd donker Amsterdam werden ingestuurd, op weg naar een Duitse verzamelpost" of - definitiever nog - naar hun tra gisch einde. Of, maar zo is het wel ge noeg misschien SCHIEREILA NDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2