HET VERLOREN JAAR TENTOONSTELLING OVER WERKEN ALFONS BLOMME Vissen en schelpdieren in een zoete of zoute Grevelingen Roger Moore in heroïsche film ,,The seawolves" Van de zomer Schilderijen te leen gevraagd „Bedrag per leerling" te Middenschouwen Portret van Alfons Blomme Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 19 februari 1981 Nr. 22864 HAAMSTEDE, 19-2. Van 27 juni tot en met 10 juli wordt fn het gemeentehuis van Westerschouwen pos- thuum eer verleend aan de Belgische kunstschilder Al- fons Blomme, die jarenlang op Schouwen-Duiveland heeft rertoefd. Een door het kollege van b. en w. gevormde werkgroep organiseert in samenwerking met een aantal men sen van de Stichting Alfons Blomme te Roeselare (België) voor deze dagen een tentoonstelling van zijn werk. Tijdens zijn laatste levensjaren (hij overleed op 10 juni 1979 op negentig jarige leeftijd) maakte hij regelmatig de wens kenbaar een tentoonstelling Alfons Blomme. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG. De regering van de Middenamerikaanse staat Guatema la is aktief betrokken bij de politieke moorden en „verdwijningen" in dit land. Dat zegt Amnesty Internatio nal, de internationale organisatie die ijvert voor de naleving van de men senrechten, in een woensdag versche nen rapport. (Vervolg van pag. 1) Konform het verzoek van gedepu teerde staten werd vastgesteld een wijziging van de Lozingsverorde ning. Door een dameskomité uit Scha- rendijke was een subsidie gevraagd voor een kursus appliqueren en we ven. De raad besloot op voorstel van burgemeester en wethouders in de kosten van de zaalhuur een subsidie van 250,- toe te kennen. Besloten werd tot het vaststellen van de le wijziging van de gemeen schappelijke regeling Intergemeente lijke Sociale Dienst Schouwen-Dui veland en Sint Philipsland. Ten aanzien van de tariefregeling voor werken van derden, uitgevoerd door of vanwege de gemeente, wer den de tarieven voor 1981 vast gesteld. Bedrag per leerling Aan de orde kwam het voorstel om voor de openbare lagere scholen te Kerkwerve en Ellemeet voor 1981 toepassing te vragen van artikel 55 quater van de I.o.-wet 1920. Voor de beide openbare scholen is daarbij, evenals voor de bijzondere scholen uitgegaan van een bedrag van 163,- per leerling voor het aan schaffen van schoolboeken, leermid delen en schoolbehoeften. De voorzitter legde allereerst na mens het kollege van B. en W. een verklaring af. Hierin werd medege deeld, dat de raad vcor 1980 voor alle scholen een bedrag van 163,- per leerling heeft beschikbaar gesteld voor aanschaffing van leermiddelen, Over de vaststelling van dit bedrag per leerling is diverse malen gedis- kussieerd in de vergadering van B. en W. Centraal stond daarbij op wel ke wijze voorzien zou kunnen wor den in de behoeften van de kleine openbare scholen en hoe daarbij te vens gehandeld kon worden binnen de regels van de l.o.-wet 1920. Aan de Schoolraad is vooraf advies gevraagd over het uitgangspunt van 130,- per leerling 2.500,- per school voor genoemde aanschaffing van leermiddelen, enz. Rekening houdend met de leerlin gaantallen van 40 en 20 van de open bare scholen betekent dit van 190,- en 250,- per leerling voor deze aan schaffingen. Daar gemeend werd, dat dit niet strookte met de bepalingen van de lageronderwijswet-1920 is aan de raad voorgesteld het bedrag vast te stellen op 163,- per leerling voor alle scholen in de gemeente. Aan de Schoolraad is hiervan kennis gege ven. Schoolraad De Schoolraad heeft hierop gerea geerd met een brief aan het kollege van B. en W. en de frakties in de raad waarin met klem gevraagd werd per openbare school een bedrag van 130,- per leerling 2.500.- be schikbaar te stellen. De Schoolraad gaat volgens de voorzitter toch wel erg ver door te dreigen met een AROB-beroep al moet erkend worden, dat de gevolg de werkwijze van burgemeester en wethouders geen schoonheidsprijs verdient. Voor vervolg verslag: zie vrijdag- nummer, Red.). Alfons Blomme werd op 2 fe bruari 1889 geboren te Roesela re in België. Hij was een Vla ming in hart en nieren en heeft zijn hele leven lang een sterke band met deze stad onderhou den. In 1914 streek hij als vluchteling in het Brabantse Nuenen neer, waar hij in de na bijheid van zijn vriend, schil der Nico Eeckman een vrucht bare periode beleefde. Vanaf die tijd begonnen de tochten naar Schouwen-Duiveland, waar hij ook zijn toekomstige vrouw ontmoette. Als zoon van zelfstandig huisschilder Petrus Joannes Blomme en Maria Theresia Cracco, zowel in muzikaal als literair opzicht begaafd was het kunstzinnige klimaat voor Alfonds gunstig. ,,Hij genoot eerst aan de stadsschool en later aan de nij verheidsschool zijn opleiding. Reeds in 1902 volgde hij de avondschool aan de stedelijke akademie voor tekenkunst. Daar zouden zijn artistieke aanleg en begaafdheid een gunstige voedingsbodem vin den", zo schreef de katalogus Retrospectieve Alfons Blom me" in 1969. Op Schouwen-Duiveland vond de kunstschilder veel in spiratie. De katalogus-tekst k meldt daarover: ..Vele zëege- zichten, visserskoppen, mo- lens, torens, grachten, havens duinen, schorren en straatjes vloeiden onverstoorbaar als uit een weelderige overvloeds hoorn, onder meer ,,de Toren van Zierikzee" (1916) en Aan komst van vluchtelingen te Zierikzee" (1914). Duidelijk, dat het werk van Blomme zeer gevarieerd was. In tegenstel ling tot veel kunstenaars was de Vlaming een zeer commer cieel ingesteld mannetje, dat altijd wel degelijk rekening hield met de centen. Zo was er in Zierikzee een kapper, die te vens op het Havenplein een kunsthandel dreef. Onder het scheren werd dan wel eens een schilderij verkocht," vertelt de heer W. H. Keikes, die een en ander over Alfons Blomme op schrift heeft gesteld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De Nederlandse po litiebond eist dat de regering op korte termijn de verzekering geeft dat er niet verder bezuinigd zal worden bij de gemeente- en rijkspolitie. Komt een dergelijke toezegging er niet, dan ko men er landelijke akties. DEN HAAG. De gemeente Amster dam krijgt geen cent van het rijk voor de oplossing van de afvalproblemen, waar in die stad is komen te verkeren na de sluiting van vuilstortplaats Volger meerpolder. DEN HAAG. De onderminister van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten. Lawrence Eagleburger, heeft woensdagmiddag een bezoek gebracht aan hest ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. van zijn vele schilderijen in Wester schouwen te willen houden. Dat zou in juni 1979 gebeuren, maar door zijn overlijden kon dat niet doorgaan. In die tijd was de kunstschilder ook be zig om zoveel mogelijk verkochte schilderijen terug te kopen. Voorbereidingen De werkgroep haakte op deze wens in en houdt zich momenteel bezig met de voorbereidingen voor de exposi tie. Vermoedelijk bevinden zich tien tallen werken van Blomme her en der op Schouwen-Duiveland, die de werkgroep graag zou „gebruiken". „De bezitters hiervan zouden wij willen verzoeken de doeken tijdelijk af te staan, die uiteraard door ons worden verzekerd plus dat ze tijdens de expositie worden bewaakt. Het ligt dus in de bedoeling zoveel moge lijk werken van Alfons Blomme naar het gemeentehuis te krijgen om een zo globaal mogelijke indruk te krij gen van hetgeen Blomme heeft ge maakt in zijn leven", aldus de werkgroep-voorzitter, de heer J. C. de Feiter. Zijn de bezitters niet bereid hun kostbaar bezit - tijdelijk - af te staan, dan wil de werkgroep toch minimaal een foto van de doeken maken. Inventarisatie Dit om een inventarisatie van het werk van Blomme op te maken. Bij de nog uit te geven katalogus komt naast elke beschrijving ook een foto van het tentoongestelde. De Stich ting stelt ten behoeve van de ten toonstelling ook een aantal schilderi jen uit eigen bezit beschikbaar. Ver wacht wordt dat ongeveer een aantal van vijftig werken de expositie zal sieren, die van maandag tot en met zaterdag is geopend van 14.00-17.00 uur en op de maandag- en woensda gavond van 20.00-22.00 uur. De toe gang is gratis. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DELFT. De houding van de bevol king ten aanzien van geluidshinder geeft een gunstige ontwikkeling te zien. Ruim driekwart van de Neder landers blijkt thans bereid het wat zachter aan te doen als daarom wordt gevraagd. AMERSFOORT. Verbetering van de werkgelegenheid moet de komen de jaren voorop staan bij de Dienstenbonden FNV, ook als dat ge volgen heeft voor de koopkrachgt. Dit stelde hoofdbestuurder W. van Gelder van de Dienstenbonden FNV. BREDA. De politie in het Belgi sche Gent heeft twee Belgen aange houden, die lithurgische gebruiks voorwerpen (kandelaars, kelken) en geld bij zich hadden die het vorige weekeinde gestolen waren uit een pastorie in Kruisland in West- Brabant. DEN HAAG. Voor het CDA- Tweede-Kamerlid Van den Burg kan het galacostuum van de leden van de Hoge Raad naar het Haags kostuum museum. SCHIPHOL. Een delegatie onder leiding van Prins Claus, in zijn funktie van persoonlijk adviseur van minister De Koning van ontwikkelingssamen werking, is donderdagmorgen van Schiphol naar India vertrokken voor een bezoek van twee weken. UTRECHT. De Nederlandse hart patiëntenvereniging bestrijdt uitlatin gen van de ziekenfondsraad als zouden hartpatiënten bij een operatie in het St. Jansziekenhuis in het Belgische Brugge een „aanzienlijke" eigen bijdrage moe ten betalen. HILVERSUM. Vroom en Dreesman zal nog meer dan nu al gebeurt in het buitenland gaan investeren. Vooral in landen als Brazilië, de V.S. en Mexico streeft het concern naar meer belangen, aldus de president-direkteur A.R.C. Dreesman in een uitzending van Hier en Nu radio van de NCRV. NIJMEGEN. Ronde de veertien ge kraakte panden aan de Piersonstraat in Nijmegen blijft het onrustig. De politie sprak van het „gebruikelijke beeld" van op rellen beluste jongeren, die de kra kers bekogelen met onder andere eie ren en stenen. ZIERIKZEE, 18-2. Liefhebbers van Roger Moore kunnen komend weekein de weer hun hart ophalen in de Concertzaal. Stichting Theater brengt de film „The seawolves", een heroïsch verhaal berust op ware feiten, waarin bekende filmsterren spelen als Gregory Peck, Roger Moore en David Niven. De film speelt in 1943. Een zekere Colin Mackinzie, hoofd speciale ope raties in India, heeft samen met de Britse overheid een groot probleem. Duitse onderzeeboten, bekend als Zeewolven, brengen regelmatig vele geallieerde schepen in de Indische Oceaan tot zinken waarbij vast gesteld kan worden dat de U-boten over exacte gegevens beschikken via geheime agenten. Geheim Overste Lewis Pugh (Gregory Peck) is belast met alle geheime ope raties in India samen met zijn vriend en kollega Gavin Stewart (Roger Moore). Zij moeten samen het Duitse schip onschadelijk maken en dat gaat natuurlijk gepaard met vreselij- Roger Moore en Barbara Keilerman. ke gevechten. FINSTERWOLDE. De 41-jarige graancommissionaii' R.F.B. uit het Groningse Finsterwolde is eind vorige week verdwenen met een bedrag van minstens 300.000 gulden. Het geld is eigendom van enkele tientallen boeren uit Oost-Groningen, voor wie de com missionair graan verhandelde. DEN HAAG. In tegenstelling tot de opvatting van de Franse regering blijkt uit een bevolkingsonderzoek in de El- zas dat bijna de helft van de mensen daar geen bezwaar heeft tegen het injecteren van het alvalzout uit de Ka limij nen in Mulhouse in de diepe onder grond. DEN HAAG. Ook de tweede verga derdag van de rondetafelconferentie over de Nederlandse Antillen is woens dag voor een belangrijk gedeelte be heerst door verschillen van opvatting tussen Aruba en Curacao. Aruba wil garanties hebben, dat de afspraken die men maakt over bestuurlijke decentra lisatie op de Antillen ook worden nage komen. ai; ZIERIKZEE, 19-2. Op de jongste vergadering van Beróeps-aalvisserS is - als reeds uitvoerig gemeld - een causerie gehouden, door drs. R. Dijkema, over de beteke nis van de Grevelingen voor de schelpdierenkultuur en (andere) visserij. De Grevelingen is momenteel het plechtanker van de Nederlandse oester kuituur, nu de laatste jaren de import van oesters vergezeld is gegaan van wintersterfte en een ziekte momenteel alle import van zaaioesters onmogelijk maakt. De Japanse oester verstikt de Oosterschelde. In de Grevelingen kan een zuiver ras van de oude Zeeuwse platte oester worden terug gekweekt. Voor de biologen is de ontwikke ling in het Grevelingenmeer buiten gewoon fascinerend. In 1974 wisten we dat we de zaak in 1971 verkeerd hadden beoordeeld. „Nu is het echter bedenkelijk dat de laatste vier jaar geen mosselzaad- val van betekenis meer in de afgeslo ten Grevelingen heeft plaats gehad. Het reusachtige mosselbestand na 1971 ontstaan, neemt niet meer in omvang toe, maar gaat langzaam achteruit door sterfte van oude mos selen en vraat door zeesterren. Grote hoeveelheid Ook wel door visserij, maar de hoe veelheid is nog zeer groot. Omstreeks 32 miljoen kilo tellen we daarbij ook nog de oesters en kokhanen dan ko men we tot een schelpdierenbestand van 36 miljoen kilo. Al die schelpdieren bieden woon ruimte aan grote hoeveelheden klei ne diertjes die tot voedsel dienen voor de paling. Het is bekend dat die schelpdieren en met name de mosselen om in het leven te blijven voortdurend een stroom water langs hun kieuwen la ten gaan. Een mossel van 4 cm pompt per uur 2 tot 3 liter door zijn lichaam. Gezien de grote hoeveelheid schelpdieren, betekent dat dat de gehele waterhoe- veelheid in het Grevelingenmeer in één maand door de mosselen is heen gegaan en gezuiverd is. Dat houdt te vens in, dat in het water zwevende larven eveneens door die kieuwen worden meegezogen en hierin ziet de heer Dijkema de oorzaak van het niet meer vallen van mosselzaad. Een mossellarve zweeft plm. 40 dagen in het water, eer hij zich vasthecht. Te groot bestand Maar een mossellarve die die kieu wen passert is ten dode opgeschre ven. De mosselen maken dus op die manier hun eigen larve dood. Het huidige mosselbestand zit zijn eigen voorbestaan in de weg. Het is te groot. Als het minder wordt komen er weer meer larven. Een eventuele vis serij op de mosselen, mits goed in de hand gehouden kan dus alleen maar gunstig werken, want zo blijft het bestand van de mosselen stabiel. Er vallen oudere weg, door genoem de visserij en door andere oorzaken en er komt weer jong mosselzaad bij. Dat stabiliseert ook het voedsel- bestand van de paling. Oesterlarven Oesterlarven zetten zich veel vroe ger vast. De voor de mosselen gelden de theorie geldt dus niet voor de oesters. De oesterlarve valt ook la ter, ook dat geeft meer overlevings kansen. Palingvisserij, oesterbroedwin- ning, mosselvisserij het is allen met elkaar verbonden. Ook in de toekomst bij een zoute Grevelingen blijven de huidige mo gelijkheden bestaan en mogelijk worden ze zelfs nog groter. Wanneer we voorzichtig met de na tuurlijke rijkdommen van dit gebied omspringen en mogelijk de natuur af en toe een handje helpen kan hier voor alle belanghebbenden steeds op nieuw een rijke oogst uit het water worden gehaald zonder de geringste kans op schade of onderlinge kon- kurrentie". APELDOORN. Kortsluiting is de vermoedelijke oorzaak van een brand die woensdagochtend vroeg heeft gewoed in hotel de Cantharel in Ügghelen, gemeente Apeldoorn. DEN HAAG. De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) meent dat de jaarlijkse troonrede weer met een bede moet worden besloten. Deze opvatting is opgenomen in het verschenen ont- werp-verkiezingsprogramma, uitge bracht onder de titel „om u te dienen". BARENDRECHT. De rijkspolitie in Barendrecht heeft in samenwerking met opsporingsambtenaren van sociale diensten in West-brabant twaalf man nen aangehouden die worden verdacht van steunfraude. DEN HAAG. Het voorstel van de socialist Roethof om de afschaffing van de doodstraf in de grondwet op te nemen heeft in de Tweede Kamer uit eenlopende reakties opgeroepen. VRIJDAG 20 FEBRUARI NED. I: De TROS begint de avond met het amusementsprogramma De eerste de beste. Voor de muzikale noot tijdens deze show zorgen Albert West en Pussycat. In Simonskoop heeft Simon van Collem de hoofdrolspeler uit Ik Claudius op bezoek namelijk Derek Jacobi. Om acht uur begint de Western Something Big met Dean Martin in de hoofdrol. Hij speelt de rol van Joe Baker, de leider van een stelletje onderwereldfiguren. Na het jour naal volgt Henk van derMeyden met zijn TV Privé waarna In gesprek met de minister president, Dries van Agt Om elf uur volgt de IKON met een film. - over analfabetisme in Nederland. NED. II: De A VI70 start met Doctor Snuggles en Toppop. Na het journaal komt Circus Holliday met trapezewerk, apendressuur, muzikale clowns enz. Na Televizier Magazine en Mr. Hilterman volgt de twee uur durende film uit 1973 Lady Caroline Lamb. De film speelt zich afin het begin van deze eeuw toen koning George heer en meester was over Enge land. Caroline is een conventionele vrouw die tijdens haar huwelijk een ver houding heeft met de dichter Lord Byron. Ook op dit net is het laatste journaal rond middernacht. VRIJDAG 20 FEBRUARI NED. I: 10.15 Schooltelevisie; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Jeugdjour naal; 18.36 Sesamstraat; 18.50 Pas poort; 19.00 De eerste de beste; 19.40 Simonskoop; 20.00 Something big; 21.37 Journaal; 21.55 TV-privé; 22.50 Ge sprek met de minister-president; 23.00 Wie schrijft die blijft; 23.55 Journaal NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.57 Nieuws; 18.59 Doctor Snuggles; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Circus Holliday; 21.15 Televizier; 22.00 Lady Caroline Lamb; 00.00 Journaal; 00.05 Nieuws voor doven. ZIERIKZEE. De nieuwe formatie The Phones" treedt zaterdagavond op in jeugdsoos Brogum. De groep brengt korte energieke songs en het bijzondere is dat the Phones werkt" met twee leadzangeressen: één vrij hoge stem en een donkere, lage stem die op een speciale manier toch bij elkaar passen. 23 De grote kamer, die onmiddellijk ach ter de winkel lag, was groot en hoog. Er stonde voornamelijk ouderwetse meu belen in. Waarschijnlijk twee of drie generaties oud. Hij keek in 'trond en de vrouw volgde zijn blikken. Ze zei knik kend: „Er is nogal wat antiek bij. Het meeste is familiebezit. Van geslacht tot geslacht overgegaan." Ze wees op een leren bank en dito fauteuil, ietwat ver scholen in de donkerste hoek van het vertrek. „Dat heb ik mezelf aangeschaft verleden jaar. In een verkwistende bui, maar ik wil ook el eens iets prettigs hebben om in te zitten." Ze wees rond. „Valt u maar ergens neer. Hebt u even geduld? Dan zet ik thee." Hij bleef die middag anderhalf uur. De vrouw zei: „Ik heb, behalve in de winkel, vrijwel nooit aanspraak. Het was eigenlijk egoïsme van me u binnen te houden met dit mooie weer." „Het is hier tamelijk koel. En ik vind het leuk om wat met u te praten." Op zijn beurt vertelde Jan Job van de school, waarop hij nog studeerde. „Daar loopt Tilly ook college mijn vriendin. We hebben elkaar daar wat beter leren kennen, hoewelonze families zijn met elkaar bevriend, dus ik zag Tilly al eerder tijdens verjaardagen en bedrijfsfeestjes. We konden al heel jong uitstekend met elkaar overweg, maar achteraf blijkt nu, dat ik haar toch niet zo goed kende, als ik dacht. Neem dat kamperen bijvoorbeeld. Ze had eerder moeten zeggen, dat ze kamperen in feite verfoeide, dan hadden we naar een andere vakantiemogelijkheid uit kunnen zien." De vrouw knikte enkel en zoog vuur in de sigaret, die Jan Job met zijn aanste ker gaf. Daarbij hield ze even zijn hand vast. Het was voor hem een eigenaar dige gewaarwording. Na de thee vroeg ze: „Wilt u wat anders drinken, trots het feit, dat u met de auto bent?" „Een frisdrankje kan geen kwaad, antwoordde hij lachend. „Geen bier?" Ze keek hem vragend aan. „Als u ja zegt, doe ik mee." „Brengt u me niet in verleiding Nou, ééntje dan." Terwijl ze het bier bij hem inschonk, zei ze: „Ik maak desnoods straks nog een kop koffie voor u klaar. Koffie neutraliseert de alcohol enigszins." Ze klonken en dronken uit hun glazen. „Hoe kwam u eigenlijk op het idee naar Nieuw Dalingen te gaan?" „O, noemt u me alsjeblieft bij de voornaam. Ik heet Jan Job." Ze herhaalde: „Jan Job Wat een leuke combinatie. Nooit gehoord." „Uitvinding van mijn vader. Enne wat Nieuw Dalingen betreft: er stond een advertentie in de krant, Ik belde op. Er was voldoende plaats. Dus reden we vorige week hierheen." Hij zuchtte. De vrouw knikte hem vriendelijk toe. „Die breuk met uw vriendin wordt te zijner tijd wel weer geheeld. Jan Job. Niet te zwaar aan tillen." Terwijl hij tegen drieën terugreed naar de boerderij, dacht hij nog eens Door HENK VAN HEESWIJK aan de vriendelijke winkelierster. Hij veronderstelde, aan de hand van haar vertellingen, dat ze ongetrouwd was. Dus al die tijd op kantoor gezeten. Hoe oud zou ze zijn? Hij kon de leeftijd van een vrouw doorgaans slecht schatten. Ze kan net zo goed vijf en dertig zijn als vijf en veertig. Misschien nog wel ouder. Sommige vrouwen verstaan de kunst er zo lang jong uit te zien. Misschien is dat met haar ook wel het geval. Ze had hem uitgenodigd eens een avondje aan te wippen. „Als u zicg verveelt. Ik sluit zo ongeveer kwart over zes. Dan ga ik kalmpjes aan mijn eten klaarmaken. Laten we zeggen: uur of half acht, acht uur, ja? Kom dan maar achterom; ik zal u de weg wijzen." Hoewel zijn eerste opwelling was: ik ga geen banden aanknopen met iemand in dit dorp, omdat ik vrij wil zijn en blijven, stapte hij vrijdagsavonds tegen kwart voor acht toch in zijn eend, nadat hij de tent goed afgesloten had - er waren nu al verscheidene caravans en tenten op het terrein- en reed naar de winkel. Tot zijn verwondering betrad hij de winkel. Hij zag haar blik en gelijk haar gezicht oplichten. Ik ben in ieder geval welkom, begreep hij er uit. Maar hij keek wat rond in de zaak en wachtte rustig zijn beurt af. Pas toen er geen klant meer in de zaak was, wees de vrouw hem de tussendeur. „Ga maar vast naar binnen. Het is koopavond; hebt u zeker niet aan gedacht?" •wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5