Oud-stadgenote „viert" vijf en dertig-jarige vriendschap Brouwershaven vergaarde stof voor Oranjefeest Reeks inleidingen gericht op de problematiek van het kind C.J.V. WIL PART-TIMER VOOR VRIJWILLIGERSWERK Zeilmakerij verbouwd Lijntje Zierikzee-V.S. STREEKNIEUWS „Onder de Wieken" 4 ZIERIKZEE. De penfriendsbij elkaar. V.l.n.r.: mevr. D. Koster-Schiewold, mrs B. Heitzmann, de heer Koster jr. en zoon Mark uit Amerika. ZIERIKZEE, 18-2. Mevrouw D. Koster-Schiewold - haar wieg stond te Zierikzee - heeft vijf en dertig jaar ge leden niet kunnen bevroeden, dat een enkel briefje naar de Ver. Staten, zulke onstuimige gevolgen zou krijgen, binnen het kader van „lief zijn voor elkaar" en iets te doen aan de verbroedering der volken. ZIERIKZEE. Na twee maanden bouwen, verbouwen, verven en vooral lak ken, beschikt Hans Rijbering van zeilmakerij 't Loef je aan de Nieuwe Haven, over een praktische en vrij grote (80 m2) werkruimte. Als zeilmaker heb je, volgens Hans, nooit genoeg ruimte om zeilen te meten, maar voorlopig kan hij in z'n verbouwde kelder" vooruit. Eén van de redenen dat Rijbering tot een verbouwing moest overgaan, was dat hij niet beschikte over een gladde, zach te en vooral vlakke vloer, maar daar is hij nu ruimschoots in voorzien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BROUWERSHAVEN, 17-2. Onder leiding van de voorzitter, de heer M. van Vulpen werd de algemene ledenvergadering van de Oranjevereniging gehou den. Na opening werd het financieel verslag 1980 uitgebracht en ondertekend. Toen gold (en als 't goed is nog wel), de essentie van het „ge-allieerd" zijn niet te loor te laten gaan. De prille Zierikzeese tiener van toen schreef naar een adres in de „States" haar verstrekt door de International Friendship Club. De brief was be doeld voor een andere tiener, nu - al jaren - ms. B. Heitzmann, een echte op en top Amerikaanse, maar als men in het all-round genealogisch boek in Salt Lake-city zou gaan gra ven,"zaThét oorspronkelijk wel Duits blijken te-zijn. \V Hoe ook, mevrouw Roster's brief is destijds aangeslagen en dit jaar „viert" zij het 35-jarig bestaan van een vriendschap, die - naar de-mens gesproken - niet meer stuk kan. Bij één brief bleef het natuurlijk niet; het werden er talrijke, meestal bij gelegenheid van hoogtepunten in het jaar, w.o. de verjaardagen en de jaarwisseling(en). Het feit van het vriendschappelijk ,,inter-ocean"-kontakt werd extra luister bijgezet door de komst van mrs. Heitzmann zelf, een „antwoord" op een Amerikaanse trip, die mevr. Koster zelf maakte in 1970, een poosje terug dus alweer. Informatie Toen woonde de familie in Topeka (Kansas); later verhuisden de Heitz- mannen naar Minnesota. Mevr. Koster is na tien jaar - nog idolaat van haar bezoek. Ze had de nodige in formatiespullen meegenomen en dat kwam goed van pas. Er was in Tope ka een school, waar zij gemakkelijk haar verhaal kwijt kon over „Hol land", toegelicht met plaatjes na tuurlijk. Eenmaal weer terug in het Lim burgse heeft zij de ex-mijnstreek echt bewerkt met informatie over de V.S. Mevr. Koster is al jaren Limburgse. Jeugdwerkleider Gabri de Groot zou bij diverse instanties informeren of er mogelijkheden bestaan, vooral wat de financiële kant betreft, voor een part-time kracht voor deze vere niging. Bestuursverkiezing Door de vereniging van Burge meesters, Wethouders en Sekreta- risssen op Schouwen-Duiveland werd voorgesteld de heer P. de Rijke, wethouder van Zierikzee, te benoe men tot bestuurslid van de Stichting Jeugd, omdat de heer W. den Boer. burgemeester van Middenschouwen, zijn bestuursplaats moest opgeven. De heer De Rijke werd met algemene stemmen benoemd tot lid van het Da gelijks Bestuur. Verder nam ds. J. Seeleman uit Brouwershaven afscheid als bestuurslid van de Stichting Jeugd. Wie zijn opvolger wordt namens de Classis Zierikzee van de Nederlandse Hervormde Kerk is nog niet bekend. „Erbij horen" Na het huishoudelijk gedeelte van Heel wat kinderen, gedreven door haar enthousiasme hebben toen ook een „penfriend" aangevraagd en - zo zegt ze er zelf van - „heel wat relaties zijn daardoor ontstaan". Zierikzee Omdat het aanvankelijk allemaal te Zierikzee begon, moest de Ameri kaanse - hier met zoontje Mark - ab soluut „de stad" zien en daar was de woensdag voor uitgetrokken. Tij dens een mini-trip werd Zierikzee ge daan en ter redaktie hoorden wij het verhaal, ook uit de mond van mrs. Heitzmann, die mooi onder de in- KERKWERVE Inbraak Gebr. B., beheerder van een zomer huisje van een Duitser dat staat aan de Florisweg, hebben aangifte ge daan van inbraak en diefstal. Van het huisje werden ruiten vernield en er blijkt een aanzienlijke hoeveel heid antiek gestolen te zijn. Hoeveel kan eerst worden vastgesteld als de eigenaar deze week polshoogte komt nemen. De dader(s) hebben geen spoor nagelaten. SCHUDDEBEURS Architektenburo denkt aan „Stad en Lande" Het architektenburo Kraamer heeft een originele manier bedacht om een financiële bijdrage te leveren aan de Vereniging „Stad en Lande" van Shouwen-Duiveland. de vergadering werd de film „Erbij horen" vertoond, die handelt over het konsumptief gedrag van kinde ren en de invloed daarop via rekla- me, massamedia en omgeving. De totale koopracht van kinderen in de leeftijdsgroep 10-19 jaar was in 1977 in Nederland 1.75 miljard gul den. Door reklame proberen fabrikan ten deze markt te veroveren maar ook bijvoorbeeld popprogramma's, tv, jeugdbladen, etc.. laten kinderen in een wereld geloven, die vaak niet overeenkomt met de werkelijkheid. Betrekkelijk Veel vragen kwamen tijdens deze film naar voren, zoals: wat leren wij onze kinderen op dit moment en is de nieuwe „kinderarbeid" (kranten wijk, auto's wassen, enz.) aanvaard baar. De film wil een aanzet geven tot het vormen van kritische konsu- menten, dat wil zeggen dat (ook kin deren) het betrekkelijke van rekla me, mode. tijdsverschijnselen, als disjco-muziek, e.d. moeten leren in zien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) druk bleek van Nederland in het al gemeen en Zierikzee in het bijzonder. Tijdens het gesprek gold de politiek een snufje Reagan. Er wordt ginds veel (teveel?) van de man verwacht, maar - moest zij toegeven - „hij is tenslotte ook geen tovenaar". Intussen is ook de zoon van de fa milie al eens in Amerika op bezoek geweest en zijn verhaal bleek een prolongatie van de film uit 1971: har telijkheid, vriendschap, lange auto- reizen en eigen meningen over de States behoorlijk bijsturen, want wie reist ontdekt: ,,'t is anders". Za terdag - kort na haar komst alweer - komt pa Heitzmann (in dienst van Honeywell is hij veel tussen de wie len) zijn echtgenote ophalen, om dan samen nog een paar dagen Parijs te doen. Eenmaal toch hier pikken Amerikanen immers altijd nog een extra stukje Europa mee. Een soort traditié. Vriendschap over de oceaan heen; 't is eigenlijk op zo'n manier bijzon der, maar 't zou gewoon moeten zijn Inplaats van presentjes bij de ope ning van zijn nieuwe buro aan de Ha- nenweg te Schuddebeurs vraagt het belangstellenden een vergelijkend bedrag te storten op een bankreke ning ten name van „Gift Stad en Lan de" te Zierikzee. Met nadruk wordt in de uitnodiging gesteld dat be langstellenden op 13 maart, wanneer het kantoor officieel wordt geopend ook zonder meer op de receptie wel kom zijn. OUWERKERK Uitvoering „Nieuw-Leven" Vrijdag 20 februari houdt muziek vereniging „Nieuw-Leven" de jaar lijkse uitvoering in het dorpshuis te Ouwerkerk. De muzikanten zullen zich presenteren met een aantal po pulaire, prettig in het gehoor liggen de nummers. Na het optreden van „Nieuw-Leven" zet de Ouwerkerkse toneelgroep „Bokken en Geiten" op de planken; een blijspel in drie be drijven van P. Joh. Zonruiter. Tij dens de pauze wordt een verloting ge houden en de avond wordt afgerond met bal na. Vrijdag 6 maart zal deze uitvoering worden herhaald voor het wat oude re publiek. De dansmuziek aan het eind van de avond zal dan verzorgd worden door de muzikanten van „Nieuw-Leven". BRUINISSE Sozen op bezoek De bejaardensoos Bruinisse bracht onlangs een bezoek aan de bejaarden soos Sirjansland. Na een welkomst woord van presidente mevrouw Op 't Hof uit Sirjansland werd gezamen lijk gezang 293 gezongen, gevolgd door diverse voordrachten en gedich ten. Na afloop dankte presidente me vrouw IJzelenberg geheel op rijm al len voor het gebodene en met een er nstige voordracht werd deze zeer geslaagde samenkomst gesloten. VLISSINGEN Vogel-ruilbeurs „Dc vogelliefhebbers" uit Vlissin- gen, organiseren op zaterdag 28 fe bruari een vogel ruil- en verkoop beurs in de bovenzaal van sporthal „Baskenburg" te Vlissingen. Op de beurs kunnen vogels (met het oog op het aanstaande broedseizoen) wor den aangeschaft en kan men de over tollige vogels kwijt. Ook wordt er voorlichting gegeven over het kwe ken en verzorgen van vogels. Voor de beurs hoeft men geen lid te zijn van een vereniging. De beurs wordt ge houden van 10.00 tot 13.00 uur. Fruit-terminal Niet alleen Rotterdam ondervindt schade van de koncentratie die de Amerikaanse bananenfirma United Brands in Antwerpen vestigt, maar ook de firma Snoeijers, een stuwa doorsfirma uit Bergen op Zoom heeft een strop van drie ton, nu genoemde firma heeft bericht dat de plannen voor een fruit-terminal in de Sloeha- ven bij Vlissingen niet doorgaan. Genoemde firma heeft deze 3000.000,- betaald aan voorberei- dingskosten, op de toezegging dat dat in het Sloe zeventig miljoen zou worden geïnvesteerd, met werk voor 300 mensen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NIJMEGEN. De politie in Nijme gen is dinsdag opnieuw enige keren opgetreden naar aanleiding van de schermutselingen tussen groepen ste nengooiende jongelui en de krakers aan de Piersonstraat. De politie maakte daarbij gebruik van pelotons Mobiele Eenheid. EMMELOORD. Een Haagse scha deverzekeringsmaatschappij heeft in overleg met de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Dierge neeskunde, een polis voor zogenoem de tweede-lijnsgezondheidszorg voor paarden en pony's geïntroduceerd. DEN HAAG. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken zal van 21 tot 27 februari drie landen in het Midden Oosten bezoeken, in het kader van het Europese verdesinitia- tief voor dat gebied. De landen zijn Syrië, Irak en Jordanië. Aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag dinsdag meegedeeld. DEN HAAG. Bij de behandeling van de begroting van justitie hebben de woordvoerder van de rege ringspartijen CDA en WD minister De Ruiter dinsdag lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij de afgelo pen jaren zijn departement heeft be heerd. AMSTERDAM. De Amsterdamse notaris mevrouw M. J. S. S. is woens dagmiddag in Amsterdam door het rechercheteam dat zich met de oplichtingsaffaire waarvan zij wordt verdacht bezighoudt, aangehouden. DEN HAAG. De gemeente Den Haag wil de boetes voor parkeer- overtredingen, die nu aan het rijk moeten worden betaald, z$lf gaan in nen. DEN HAAG. Het WD-Kamerlid Lauxtermann meent, dat de spoor wegen het voorbeeld van de luchtha ven Schiphol moet volgen, zodat de kruiers weer terug keren op de grote stations in ons land. AMSTERDAM. Nu de hausse in de verkoop van grote jachten aan het ta nen is zien de bouwers van kleinere pleziervaartuigen de toekomst weer wat optimistischer tegemoet. Zij me nen, dat voor hen het dieptepunt voorbij is. De export van Nederland se boten is gelijk gebleven, maar de import uit het buitenland is met 40 tot 45 procent teruggelopen. HILVERSUM. Een reportageploeg van het NOS-journaal die de nieuwe onafhankelijksdag in Suriname wil de bijwonen, krijgt geen visum voor dat land. ROERMOND. Een miljoenenbrand die het meubelbedrijf Nema in het Limburgse helden in de nacht van 3 op 4 augustus 1980 vrijwel geheel heeft verwoest, is aangestoken. Daar is de rijkspolitie in het distrikt Roer mond achter gekomen. AMSTERDAM. De Hiswa is het niet eens met de plannen van de rege ring een groot gedeelte van het Mar kermeer in te polderen. In een ,,in- spraakreaktie" spreekt de Hiswa zich uit voor het behoud van onge veer 35.000 ha Markermeer een klei ne 10.000 ha meer dan in de rege ringsplannen staat aangegeven. SCHIPHOL. De boekingen voor vliegvakanties die tot nu toe bij de reisorganisatoren zijn gedaan, zijn zeer hoopgevend. Dit geldt voor zo wel vliegvakanties naar de Middel landse Zee-landen als voor reizen naar de Verenigde Staten en Canada. Na de verkiezing konden twee nieuwe bestuursleden aan het bestuur worden toegevoegd, omdat de heren Van Vulpen en Gebben af tredend waren. Na de pauze volgde een bespreking waarin suggesties naar voren gebracht konden worden voor de festiviteiten van 30 april. EINDHOVEN. De Eindhovense ge meentepolitie heeft een uit dertien man bestaande bende opgerold. De verdachten die allemaal uit Eindho ven komen en in leeftijd variëren van 16 tot 37 jaar hebben 34 inbraken bekend waar ze voor anderhalve ton aan goederen buitmaakten. UTRECHT. Staatssekretaris Veder-Smit (volksgezondheid) heeft een lijst gepubliceerd van bouwplan nen in de ziekenhuissektor met de uitvoering waarvan in de periode 1981 tot en met 1987 mag worden be gonnen. DEN HAAG. Een grote meerder heid van de Tweede Kamer vindt dat de plannen voor de gemeentelijke herindeling van Zuid-Limburg van minister Wiegel van binnenlandse za ken te ingrijpend zijn. HAAKSBERGEN. Bij een felle uit slaande brand aan het Kempe in Haaksbergen is dinsdagmiddag één woning totaal uitgebrand terwijl drie woningen zodanig roet- en wa terschade opliepen dat ze voorlopig onbewoonbaar zijn. Door deze brand zijn in totaal zes mensen dakloos ge worden. UTRECHT. Kardinaal Wille- brands, voorzitter van de bisschop- penkonferentie, is teleurgesteld over het feit dat de partijraad van het CDA zich in meerderheid heeft uit gesproken voor de afschaffing van de vrijstelling van militaire dienst plicht voor kerkelijke ambtsdragers. GRONINGEN. „Strafuitkeringen, een vermindering van de uitkering aan werklozen die niet voldoende solliciteren of die door eigen schuld hun baan hebben verloren, moeten door de sociale diensten soepel kun nen worden toegepast". Het raamwerk voor het program ma zou een spelendag worden waarin in de voormiddag de schooljeugd en in de namiddag de ouderen aan bod kunnen komen in de vorm van een 6- kamp. Avondprogramma Het avondprogramma zou een bar- beque of een oranjebal kunnen wor den. Het bestuur had stof genoeg om hieruit voor velen een interessante dag te organiseren. Daar de voorzitter aftredend was werd tot hem een dankwoord gericht waarin werd aangehaald wat een enorme inzet de heer Van Vulpen heeft getoond in de acht jaren dat hij een bestuursfunktie vervuld heeft. Ook de heer Gebben werd dank ge zegd. De voorzitter sloot daarna de avond met een ieder dank te zeggen voor zijn komst. BRUINISSE Grevelingensluis-brug gestremd De hoofdingenieur-direkteur van de Rijkswaterstaat in de direktie Zeeland te Middelburg, maakt van wege de Minister van Verkeer en Wa terstaat bekend, dat in verband met onderhoudswerk aan de brug over de Grevelingensluis te Bruinisse deze sluis voor de scheepvaart zal zijn gestremd op: dinsdag 24 februari 1981 van 19.00 uur tot 22.00 uur; woensdag 25 februari 1981 van 05.00 uur tot 07.00 uur en van 19.00 uur tot 22.00 uur; donderdag 26 februari 1981 van 05.00 uur tot 07.00 uur. Schepen welke onder de gsloten brug door kunnen, zullen worden geschut. WENEN. Volgens doorgaans goe- dingelichte Joodse bronnen in Wenen is vrijlating door de Sowjetunie op handen van de Joodse aktivist, Iosif Mendelewitsj, als laatste van de tien personen uit Leningrad die tien jaar gelden werden veroordeeld wegens een poging tot het kapen van een vliegtuig. HAAMSTEDE, 17-2. De Chr. Nat. school „Onder de Wieken" hield in de school een ouderavond. De voorzit ter van het schoolbestuur de heer C. J. Groenleer ging na Schriftlezing voor in gebed. De avond had als thema: mensen in de school, waaraan spreker nog toevoeg de dat elk mens bijna goddelijk is, afgezien van zijn verstandelijke vermo gens. „Op deze christelijke school zullen we met zijn allen onze kinderen de juiste weg moeten wijzen". Spreker heette de vertegenwoor digsters van de kleuterschool en de peuterklasjes welkom. De gemeente was verhinderd wegens raadsverga dering. De jaarverslagen van sekre- taris en penningmeester werden goedgekeurd, terwijl de aftredende bestuursleden C. J. Groenleer en M. Oosse werden herkozen. Het hoofd der school de heer S. Kartsens vroeg aandacht voor het schoolfonds variërende van 15,- tot 30,- per gezin. Het aantal leerlin gen bedraagt 122. De schoolreis valt op 27 mei en gaat naar „De Efteling" voor de kleinsten. Getracht zal wor den een schoenfabriek of meubelfa briek te gaan bezichtigen met de vol gende klassen, terwijl de hoogste klassen weer naar een schoolkamp in Oostkapelle gaan in de week na Pinksteren. Een dezer dagen komt de schoolfotograaf. De t.v.-antenne van de school is gestolen. Deelname is toegezegd aan de Avondvierdaagse in Zierikzee. Een inleiding werd verzorgd door de dames: mevr. Geene, mevr. Van Roon, mevr. Hendrikse en de heer Schriek. Mevr. Geene werkt één mor gen in de week met kinderen die ex tra aandacht vragen omdat ze moei lijkheden hebben met het volgen van bepaalde lessen. Narijpings- moeilijkheden van het kleuteronder wijs op de „grote school" zijn de meeste problemen die in samenwer king met de ouders en leerkrachten getracht worden weg te werken. Zij werkt veel met de rekenkist, een nieuw hulpmiddel als verduidelij king en is mede een steun voor de klasse-leerkracht. Namens het M.O.B. (Medisch Op voedkundig Buro) sprak mevr. Van Roon. Het MOB verleent hulp aan kinderen tot 18 jaar met aanpas- singsstoomissen in het gezin, school of maatschappij, waarbij gezocht wordt naar de oorzaak. Een gesprek met ouders en leerkrachten en soms een maarschappelijk werker werkt verhelderend. Afhankelijk van de problematiek kan het kind een licha melijk en/of psychologisch onder zoek krijgen. Dan kan de diagnose gesteld worden en gewerkt worden aan de juiste therapie. Logopedie Mevr. Hendrikse sprak over het lo gopedisch onderzoek en de begelei ding ervan. De spraakmoeilijkhe den, zoals klankuitspraak, stotteren, ademstóornissen en stemproblemen en ook de luisterfunktie worden door haar behandels als een onderdeel van de schoolartsendienst. Het Regionaal Pedagogisch Cen trum Zeeland omvat onderwijsbege leiding voor de scholen van kleuter en lageronderwijs in Zeeland. Het rayonteam Goes verzorgt Schouwen- Duiveland en het verleent hulp aan scholen die daarvoor belangstelling hebben. Vooral vernieuwingen en veranderingen op school worden in samenwerking met een schoolbege- leider volgens plan gerealiseerd. In dien leerlingen problemen hebben en de school en de ouders zijn van me ning dat het kind het onderwijs toch kan blijven volgen, kan hulp inge roepen worden om meer gericht met het kind verder te gaan. Daarna werd in vier groepen met de inleiders over hun onderwerp gesproken en hun resultaten in een soort rapportage voorgelegd. Veel goede vragen kwamen naar voren en werden zo mogelijk beantwoord. Op de gebruikelijke wijze besloot de voorzitter daarna de ouderavond. ZIERIKZEE, 18-2. De Christelijke Jongeren Vereniging neemt een steeds belangrijkere taak in, in het jeugdwerk op Schouwen-Duiveland. De vereni ging groeit en daardoor ook het werk daarom heen. Tijdens de openbare bestuursvergadering van de Stichting Jeugd dinsdagavond in de Zeeuwsche Herberghe vroeg de vertegenwoordiger van deze vereniging, Bart Schot, zich af of het mogelijk is een part-time kracht aan te trekken om het vrijwilligers werk enigszins te verlichten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4