Europese landbouwkommissaris komt met verhoging van acht procent AGENDA De EEG-landbouwprijzen T erechtstellingen in Iran De Rondtafel- konferentie Positie van de vrouw Statiegeld Hoensbroek blijft PvdA en regionaal beleid Duiker omgekomen te Sluiskil Overval op bank Blanke terreur groepen in Zuid-Afrika Amerika's defensie Jeugdsozen in het weekeinde BRUSSEL, 18-2. Als de Europese Kommissie, „Dage lijks Bestuur" van de EG, haar zin krijgt worden de Eu ropese landbouwprijzen voor de campagne 181/1982 met gemiddeld zes tot acht procent verhoogd. De Europese landbouwkommissaris, de Deen Poul Dalsager, heeft de prijs voorstellen woensdagavond op een perskonferentie in Brussel bekend ge maakt. Voor één van de voor de Neder landse boeren voornaamste produk- ten, namelijk de melk wordt een prijsverhoging met zes procent voor gesteld, met ingang van 1 april van dit jaar. Op 16 september van dit jaar komt daar nog twee procent bij. Daarnaast echter wil de Europese landbouwkommissaris de in het EG- jargon geheten „positieve monetaire kompenserende bedragen" die voor de Benelux-zuivelsektor 2,2 procent bedragen, geheel afbreken. Volgens eerste berekeningen van deskundigen in Brussel zou dat de Nederlandse zuivelproducenten op een vermindering van de prijsverho ging met ongeveer twee procent ko men te staan. De kommissie stelt tevens voor de zogeheten medeverantwoordelijk heidsheffing" voor melk van twee peocent die al bestaat te handhaven. Bovendien wil ze nog een extra „strafheffing" op de produktie van melk leggen van 24,40 gulden per honderd kilo geproduceerde melk voor die hoeveelheid melk die meer geproduceerd wordt dan het gemid delde van de jaren 1979 en 1980. WASHINGTON, 18-2. In Iran zijn in 1980 160 mensen terechtgesteld op beschuldiging van samenzwering of drughandel, zo staat in een dinsdag gepubliceerd rapport van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken over de toestand van de men senrechten in Iran. Het rapport over Iran maakt deel uit van een alge meen rapport over de mensenrechten in de wereld, maar de publikatie van de passage over Iran was uitgesteld tot na afloop van de gijzelingsaffai- DEN HAAG, 18-2. De Nederlansde regering voelt er niets voor om speci ale banden te blijven onderhouden met Aruba, als dit eiland mocht besluiten uit het Antilliaanse staats verband te treden. Dit zei minister Van der Stee van Antilliaanse zaken na de eerste vergaderdag van de ron- detafelkonferentie in Den Haag. In een verklaring zei Van der Stee dat Nederland wel bereid is om eilan den die na de overgangsfase mochten besluiten zelfstandig te worden, te helpen bij het verkrijgen van volken rechtelijke erkenning. Steels om de wereld CANNES, 18-2. De politie in de Franse stad Cannes heeft een 27-jarige Nederland aange houden die een reis om de we reld had gemaakt met gestolen betaalkaarten. De manM. W. R. 'uit Hilversum, ibérd'aahgè- houden t'óèn hij jvró bee rd'è 'Yriét een gestolen betaalkaart een vliegtuigbiljet te kopen. Hij bleek al tien vliegtuig biljetten op zak te hebben, waarmee hij zijn reis nog vier maanden had kunnen voortzet ten. Het politie onderzoek wees uit dat de ondernemende reizi ger tijdens zijn reis om de we reld al enkele malen eerder was gearresteerd, onder meer op Tahiti, ook wegens betaling met gestolen betaalkaarten. „Strafheffing" Die „strafheffing" zal echter niet gelden voor konsumptiemelk en ver se melkprodukten. Een andere rem die de kommissie op de melkproduk- tie ingesteld wil zien is de volgende: de medeverantwoordelijksheffing van twee procent (die dus nu al bestaat) wil de kommissie verdrie voudigen zodra de melkproduktie hoger wordt dan 15.000 kilo per hec tare weideland. De effektieve melkprijsverhoging DEN HAAG. De Vereniging van Galeriehouders en Handelaren in He dendaagse Kunst wil Nederlandse kunst op de Amerikaanse markt af zetten. Betaald door het ministerie van c.r.m. gaat een delegatie van vier galeries begin mei meer dan twee honderd kunstwerken in Amerika presenteren. BRUSSEL, 16-2. De positie van de vrouw in de maatschappij moet wor den veranderd zodat zij zelf kan be schikken over haar eigen leven. Vrouwen moeten alle burgerrechten krijgen waaronder het recht om te le ven zonder angst voor mishandeling en bedreiging. Dit zijn enkele kon- klusies van een internationale konfe- rentie over vrouwenmishandeling die vn 13 tot en met 15 februari in Brussel plaatsvond. Doel van de konferentie van verte genwoordigsters van vluchthuisbe- wegingen in West-Europa, als de Ne derlandse Stichting „Blijf van mijn lijf", was een aktiebasis te scheppen voor internationale solidariteit en vrouwenonderdrukking te steunen. DEN HAAG, 18-2. In een rapport aan minister Ginjaar van volksge zondheid en milieuhygiëne waar schuwt de stichting verpakking en riülieu'voor dé érhétigè gevolgen;* als hij vast blijft houden aan zijn plan een algemene statiegeldregëling irt te voeren om de toenemende af valstroom van eenmalige verpakkin gen te beperken. Naast een verar ming in verscheidenheid van ge bruiksgoederen is een prijsstijging van alle konsumptiegoederen te ver wachten. De werkgelegenheid zal te ruglopen en de exportmogelijkheden zullen worden beperkt, aldus het rapport. DEN HAAG, 18-2. Het Cda is woensdagavond door de knieen ge gaan voor minister Wiegel (binnen landse zaken). Bij de voortzetting van het debat over de gemeetelijke herindeling van Zuid-Limburg deel de woordvoerder Hennekam mee dat zijn fraktie het amendement intrekt, dat beoogt Hoensbroek niet bij Groot-Heerlen te voegen, maar zelfstandig te laten. Dit amende ment, dat op een Kamermeerderheid zou hebben kunnen rekenen, was door minister Wiegel ten stelligste ontraden. DEN HAAG, 18-2. De PvdA-fraktie in de Tweede Kamer staat afwijzend tegenover de regeringsnota over het regionaal beleid. Aldus blijkt uit de socialistische reaktie op die nota. In de reaktie wordt de konklusie ge trokken dat het kabinet Van Agt zijn handen aftrekt van de sociaal- ekonomisch zwakke regio's in ons land.Volgens de PvdA moet ernstig worden betwijfeld dat de aangekon digde beleidsombuigingen neutraal voor het noorden en Zuid-Limburg zullen uitvallen. die de Nederlandse zuivelproducent uit de voorstellen van de kommissie zou kunnen halen ligt volgens des kundigen in Brussel tussen de drie a vrier procent. Zij menen dan ook dat gezegd kan worden dat het zuivelgedeelte uit het voorgestelde prijzenpakket ingaat tegen de efficiënte Nederlandse pro duktie. Opbrengst per ha DEN HAAG, 18-2. Nederland heeft de hoogst gemiddelde hectare-opbrengst Ier wereld van een viertal akkerbouw- produkten. Sinds de jaren vijf tig zijn die opbrengsten geste gen met 68 procent bij winter tarwe, 35 procent bij kleiaar- dajppelen, 50 procent bij fa- brieksaardapellen en 20 pro cent bij suikerbieten. PERKPOLDER. De Britse kustvaarder ..Argus Pride" zat dagenlang een zaam vast op de strekdam bij Perkpolder. De kapitein wilde uan geen hulp weten. Woensdag kwam het schip onverwachts op eigen kracht vlot. Flitsen uit het buitenland BONN. De Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt heeft zich in een interview gekeerd tegen de toene mende kritiek op de Amerikaanse re gering. PEORIA (Illinois). De Sowjet-Unie heeft de onderhandelingen met de Amerikaanse onderneming Caterpil lar over de aankoop van machines ter waarde van bijna tachtig miljoen dollar voor het leggen van een aard gaspijpleiding van Siberië naar West-Europa opgeschort. WASHINGTON. President Ronald Reagen heeft besloten het embargo op de verkoop van graan aan de Sowjet-Unie te handhaven ondanks een verkiezingsbelofte dit op te hef fen. BANKOK. De militaire autoritei ten van Thailand hebben een avond klok ingesteld in de zuidelijke pro vincie Surat Thani en zullen een be langrijk tegenoffensief lanceren te gen de verboden communistische partij van Thailand (C.P.T.). Dit heeft Radio Bangkok meegedeeld. KARLSRUHE/KAISERSLAU- TERN.' De politie in de Westduitse deelstaten Rijnlandpalts en Hessen alsmede in West-Berlijn hebben een grootscheepse" aktie gehouden"waar bij arrestaties werden verricht en bij huiszoekingen vele bewijsstukken werden ingenomen. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben de organisatie van onge bonden landen gewaarschuwd voor verregaande gevolgen als één van haar leden het initiatief neemt tot een voorstel om Israël uit internatio nale organisaties, in het bijzonder de Verenigde Naties, te stoten. MADRID. Vijf kommissarissen-ge- neraal van politie hebben bij het mi nisterie van binnenlandse zaken hun ontslag ingediend, zo heeft hun va korganisatie in Madrid meegedeeld. ANKARA. De huidige machtheb bers in Turkije hebben bepaald dat in de toekomst Turken die zich in het buitenland schuldig maken aan „te gen de binnen- en buitenlandse vei ligheid van de republiek" gerichte handelingen van Turkse nationali teit kunnen verliezen. JERUZALEM. Twee leden van de Joodse nederzetting Kyriat Arba op de bezette westelijke Jordaanoever hebben een Arabische koopman aan gevallen en zijn dozen met koopwaar omgegooid toen hij hun eis het pand te verlaten waar zijn kraam ge vestigd was. TEHERAN. De president van het Iraanse hooggerechtshof, Ayatollah Mohammad Behesti, heeft op een perskonferentie in Teheran bekend gemaakt, dat de vier Britten die sinds september j.l. worden vastge houden „zo spoedig mogelijk" zullen worden vrijgelaten. VLISSINGEN, 18-2. In Sluiskil is in het kanaal Gent-Terneuzen de 27- jarige duiker P. Roovers uit het Bra bantse Prinsenbeek om het leven ge komen. De man, die in dienst was .van het Bergen op Zoomse duikbe- drijf Vriens was in opdracht van rijkswaterstaat bezig onder water, op drie meter diepte, kabels aan te leggen bij de brug van Sluiskil. Hij moet daarbij met zijn zuurstofappa raat klem zijn geraakt, waardoor de toevoer van lucht stagneerde. LEIDSCHENDAM, 18-2. Een onge veer 28-jarige man heeft woensdag morgen twintigduizend gulden buit gemaakt bij een gewapende overal op de Amrobank in winkelcentrum Leideschenhage te Leidschendam. De man ging rond half negen ge lijktijdig met het personeel het bank gebouw binnen en dwong het perso neel onder bedreiging met een pistool hem geld te overandigen. De man, die Nederlands sprak verdween te voet. Zuinig doen UTRECHT, 16-2. Energiebesparing is het trefwoord op de vakbeurs ver vorming, koeling en luchtbehande ling. Op de vakbeurs, die deze week - van 16 tot en met 21 februari in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehou den, is te zien wat het menselijk ver nuft zoal bedacht en gemaakt heeft om de uit de pan gerezen energie kosten enigszins te beteugelen. Zo is er op het gebied van lagere stook kosten van de centrale verwarming een aantal ontwikkelingen te melden die aardig kunnen bijdragen aan aan genamere gasrekeningen en een zui niger omspringen met schaarser wor dende ener giev oor raden. CV-ketels met een hoog rendement, betere warmteregelingsapparatuur en bete re isolatie zijn de belangrijkste za ken, die de vaak energieverslindende huisverwarming op een lager pitje kunnen laten draaien, zQnder angst voor wintertenen. JOHANNESBURG, 18-2. Rechtse blanke extremisten hebben de afge lopen zes maanden in Zuid-Afrika meer terroristische akties uitgevoerd dan alle zwarte nationalistisch groe peringen samen. Iedereen die de zwarten in het land een beter leven wil geven, kan het doelwit worden van akties van deze blanke terreur groepen als de „Delta-4" of de „Witte hand". Hoe de groeperingen georganiseerd zijn, is niet bekend. Aangenomen wordt dat de groepen zijn opgericht omdat de regering de rassenwetten in zekere mate wil hervormen. Ver anderingen waardoor de zwarten meer kans krijgen op beter werk, hebben ongerustheid gebracht in de blanke werkende klasse. Professor Van Jarsveld, die twee jaar gelden door een rechtse groepe ring met teer werd ingesmeerd en werd volgeplatk met veren omdat hij een artikel had geschreven tegen de apartheid, gelooft dat de leden van de blanke terreurgroepen zich be dreigd voelen door de hervormingen. Advertentie WASHINGTON, 19-2. Het nieuwe ekonomische programma van de Amerikaanse president Reagan houdt enorme bezuiningingen in op vele gebieden, maar de defensie-uit gaven worden aanzienlijk opge voerd. Funktionarissen van het Pentagon •hebben donderdag gezegd dat gróte nadruk zal worden gelegd op nieuwe wapensystemen. De komende zes jaar zullen de Ver enigde Staten 169,5 miljard dollar (ruim 350 miljard gulden) extra in hun defensie stoppen. Na zes jaar zal dan tweederde meer aan defensie worden uitgegeven dan onder Rea gens voorganger Carter werd ge daan. Houde verhouding precies ligt is nog niet vast te stellen omdat de regering Reagan de cijfers van Carter veranderde. Ze waren van mening dat de inflatie anders zou verlopen dan Carters medewerkers verwacht ten en dat er op bepaalde gebieden binnen defensie nog wat kan worden bespaard. Donderdag 19 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Openbare verga dering Sportraad Zierikzee. 19.30 uur. Rechtswinkel, Havenpark 24, 19.00 tot 20.00 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring P.v.d.A.-afdeling Zierikzee. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Algemene leden vergadering Landbouwvereniging VZOS. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, bijeen komst Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen", 20.00 uur. Poes in 't goud MIDDELBURG, 18-2. De Middelburgse poes Ollie is waarschijnlijk de eerste kat in Nederland met twee gouden hoektanden. Die heeft ze deze week gekregen door een Vlis- singse tandarts, die daarbij geassisteerd werd door een Middelburgse dierenarts en een tandtechniker. Ollie, een twee jaar oude poes, mist al een tijdje haar twee hoektanden, waardoor ze niet meer op jacht kon. Haar baas, de Middelburgse tand techniker C. Schippers, maak te daarop met twee artsen een plan, dat resulteerde in een drie maanden lange tijd van voorbereiding, welke onder meer inhield het .happen" en het maken van proeftanden. De twee daarop volgende operaties zijn volgens de diere narts André Bil prima geslaagd. Zijn belangstelling gaat uit naar de toepassing van deze techniek op bijvoorbeeld politiehonden en andere bewa- kingsdieren die hun hoek- of snijtanden kwijt zijn geraakt. Zo'n hond heeft een dure oplei ding achter de rug en kan zon der snijtanden zijn werk niet meer doen. CONCERTZAAL a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00jjur Het ware heroïsche verhacl van de "Calcutta Light Horse", 18 reservisten die In neutrale wate reneen ooriogsschïp tot linken moeten brengen. i gregory i roger i david peck ImooreIniven 12 jaar a.s. zaterdag 22.30 uur LATE AVONDVOORSTELLING HET HEETSTE HOERTJE GAAT VROEDK VERDER 18 jaar Een film met de grote pen, de grote K van Klasse. Deze pornofilm mag u beslist niet missen. Weer 2 toppers van: STICHTING HET THEATER Zonnemaire u Café JBommenede.Klavefjaswed- strijden. 20.00'uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Vergadering Ref. Cont. Orgaan. Aanvang: 19.45 Bruinisse Herv. Verenigingsgebouw. Vergade ring N.C.V.B. Aanvang: 19.45 uur. Vrijdag 20 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Coöperatiemid dag C.C.C. Aanvang: 14.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering H.S.V. Oosterschelde. 20.00 uur. Clubhuis HSD. Borrel met agenda voor senioren. 20.00 uur. Burgh „Het Grote Zwijn". L.R.V. „Weste lijk Schouwen". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Feestavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Uitvoering muziekvere niging „Nieuw Leven". 19.30 uur. Nieuwerkerk Sportpark „het Springer". Leden vergadering SKNWK. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis. Uitvoering „Oosterlands Fanfare". Aanvang: 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang: 19.00 uur. Verenigingsgebouw. „Algemeen Vis- sersbelang". 20.00 uur. Zaterdag 21 februari Zierikzee Zwembad Onderdak. Speedo-jaar- gangenwedstrijd. 17.15 - 19.00 uur. Concertzaal. Film: „The Sea Wol vers", 20.00 uur. Nachtvoorstelling: Josefine Mutzenbacher, 22.30 uur. Kerkwerve Brandweergarage (Ring), „open dag" brandweer Kerkwerve, 9.00-19.00 Zonnemaire Dorpshuis. Onderling solistenkon- kours „Nut en Uitspanning". Vanaf 15.00 uur. Zondag 22 februari Zierikzee Concertzaal, film: „The Sea Wolvers", 20.00 uur. Maandag 23 februari Zierikzee Pr. Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw, 't Vrije. Oprichtingsvergadering van een af deling Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde. Aanvang: 20.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 uur. Middelburg Provinciale griffie, advieskommissie waterstaat. Dinsdag 24 februari Zierikzee Kantine L.T.S. Forumavond ouder kommissie. 20.00 uur. „De Lichtboei". Jaarvergadering Ver. „Wereldwinkel". 19.45 uur. „Huis van Nassau". Fok- en Kontro- levereniging. 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Welzijnskommissie. 19.30 uur. Brouwershaven Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Brouwershaven. 20.00 uur. Oosterland Boogermanschool, vergadering Kleuter- en basisonderwijs. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 25 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB, 14.30 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Raadzaal. Kommissie Publieke Wer ken. 19.30 uur. Technische School. „Open dag". 19.00 - 21.00 uur. Marktzicht. Vrouwencontact PvdA, 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering advies kommissie welzijnsbeleid. Aanvang: 19.30 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openbare kommissiever gadering welzijn. 19.45 uur. Dorpshuis. Bijeenkomst plattelands vrouwen afdeling Noordgouwe. 20.00 uur. Donderdag 26 februari Zierikzee „Mondragon". Afd. Schouwen Plat telandsvrouwenbond, 14.00 uur. Ontmoetingscentrum U.V.V., 19.30 uur. Stadhuis. Vergadering Schoolraad. 20.00 uur. Bruinisse Chr. School. Diploma-uitreiking Jeugd EHBO. 19.30 uur. Vrijdag 27 februari Zierikzee „Huis van Nassau". „Zang en Kleur". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Deltasport -Bin go-avond. 19.30 uur. Burgh Café-Bar „De Westhoek". Jaarverga dering Hengelsportvereniging „De Krabbe". Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 28 februari Zierikzee Hoek Zandkreekstraat/Schelde- straat. Start kinderkarnavalsop- tocht. 14.00 uur. Maandag 2 maart Zierikzee Aula Chr. Scholengemeenschap. Voorlichting voortgezet onderwijs. 19.30 uur. Big ,,S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-24.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Volgende week vrijdag 27 februari: Kevin Coyne, dorpshuis, Bruinisse. Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) zaterdag 21 februari, „Phones", een gratis koncert voor leden, 21.30 uur; zondag 22 februari film: Knotsgekke Supercops, 15.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur, zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110)3539 Advertenties (01119)1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2