Zierikzee verontrust en verontwaardigt over handhaven tol Zeelandbrug „Bedrag per leerling" aparte zaak in raad Middenschouwen H u^rcc DE ZIERIKZEESCHE COURANT VOW eist tol ten laste van Schouwen-Duiveland Marinier gewond Huishoudkunde weg Het onderwijs Kinderbijslag Kinderbijslag naar „verzorgende ouder" Ingrijpend ekonomisch programma van Reagan Vrouwelijke wethouder WAh ffif pe BlW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 19 februari 1981 137ste jaargang Nr. 22864 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Kanttekening bij 35-jarige vriendschap ZIERIKZEE, 17-2. In de gemeenteraadsvergadering van Zierikzee is dinsdagavond uiterst verontrust gerea geerd op de plannen van het provinciaal bestuur om de tolheffing op de Zeelandbrug langer te laten bestaan dan was afgesproken. De opbrengst van die gelden is ge noemd als gedeeltelijke financiering voor de aan te leg gen Vaste Oeververbinding Westerschelde. Zowel het kollege als de raadsleden gebruikten uitdrukkingen als „onge hoord, onrechtvaardig en ontoelaatbaar" om hun verontwaardiging te be klemtonen. Er werd met klem geprotesteerd tegen dit ernstig duperen van de bevolking van Schouwen-Duiveland. De vier fraktievoorzitters dienden een motie in die zal worden ver stuurd naar de provinciale staten van Zeeland, Gedeputeerde Staten, de gemeenteraden van Schouwen- Duiveland en het ministerie van fi nanciën. Woensdagavond werd binnen B.W. em S. over deze zaak gesproken. De Statenvergadering erover wordt in maart gehouden. DEN HAAG, 18-2. De 24-jarige lui tenant der mariniers E. A. Advocaat uit Den Haag is woensdag bij een on geval met een anti-tankwapen er nstig gewond geraakt. Het ongeval gebeurde tijdens een oefening op Aruba. Dit heeft de Marine-Voorlich tingsdienst donderdag meegedeeld. Het slachtoffer is opgenomen in een ziekenhuis op Aruba. EDE, 18-2. Een kleine honderd do centen en studenten in het vak huis houdkunde hebben woensdagmiddag in Ede staatssekretaris De Jong (on derwijs) symbolisch een botte bijl overhandigd uit protest tegen het plan van de bewindsman het vak huishoudkunde te verwijderen uit de eerste twee jaar van het lager beroep sonderwijs. De staatssekretaris heeft aangekondigd nog vóór 2 maart over deze zaak een beslissing te willen ne men. DEN HAAG, 18-2. Minister Pais vraagt offers van het onderwijsper soneel. Hij wentelt kosten van een gemeenschapsvooriening af op men sen die in het onderwijs werken. De ze indruk hebben de centrales van onderwijspersoneel woensdag over- gehoudenvan het overleg over moge lijkheden om honderden miljoenen extra te bezuinigen. Gevreesd wordt dat ook de kwaliteit van het onder wijs in het gedrang komt. DEN HAAG, 18-2. De drie grote partijen in de Tweede Kamer, CDA, VVD en PvdA, zijn verdeeld over het voorstel van de regering om de kin derbijslag per begin dit jaar te verho gen, met zestig gulden voor het eerste kind en met twaalf gulden voor het tweede. Alleen het CDA bleek het bij de behandeling van het wetsontwerp dinsdagavond geheel met de regering eens te zijn. DEN HAAG, 18-2. Staatssekreta- rus De Graaf van Sociale zaken wil dat met ingang van 1 januari 1982 de kinderbijslag wordt uitbetaald aan wat hij noemt de „verzorgende ou der". Hij heeft woensdag een wet sontwerp van die strekking inge diend bij de Tweede Kamer. Het be grip „verzorgende ouder" komt in de huidige wetgeving niet voor. Nu is' het zo dat de ouders op wiens kosten een kind wordt onderhouden recht heeft op kinderbijslag. Burgemeester Th. H. de Meester wees er op, dat uit alle gemeentera den op Schouwen-Duiveland dezelf de reakties over de provinciale plan nen weerklinken. Hij herinnerde eraan, dat de brug in 1985, wanneer de tol zou worden opgeheven, betaald zal zijn. Reduktie De raadsvoorzitter aksentueerde de scheve verhouding tussen de in woners van Schouwen-Duiveland en die van Zeeuws-Vlaanderen door te wijzen .op het gereduceerd tarief voor de 'bevolking van Zeeuws- Vlaanderen bij het gebruik maken van de veerboten. Uiterst verontwaardigd reageerde hij op een bericht, dat ook de uitbrei ding van de griffie zou worden gefi nancierd met tolgelden van de Zee landbrug. Het agendapunt kwam ter sprake door een verontruste brief van de CDA-fraktie, waarin op regionaal overleg voor een gezamenlijk eensluidend standpunt werd aange drongen. De heer L. van den Ouden somde de nadelen van de tolheffing nogmaals op ten opzichte van bijvoorbeeld het woon-werkverkeer, partikulieren en ondernemers (konkurrentiepositie), schoolse en buitenschoolse aktivitei- ten en het sociale aspekt (de zieken huisfusie met Goes). „De VOW eist zijn tol ten laste van Schouwen- Duiveland", aldus de heer Van den Ouden, die een „grimmige stem ming" onder de bevolking van Schouwen-Duiveland had gesigna leerd en zelfs over „blokkade plannen" had gehoord. Onbehoorlijk Ook de heer J. J. Geleijnse (VVD) ageerde tegen de koppeling tussen de VOW en de Zeelandbrug. Vijftien jaar geleden zijn er duidelijke af spraken gemaakt over de Zeeland brug en om die niet na te komen vond hij getuigen van geen behoorlijk bestuur. PvdA-er J. Groen vond een blokka de wel wat te ver gaan, maar ook hij stond op het standpunt, dat de Zee landbrug tolvrij moest zijn op het moment dat was afgesproken. De koppeling met de VOW achtte hij een verkeerd uitgangspunt. Hij stelde de motie voor. „Tanden" „We moeten onze tanden laten zien" beklemtoonde de heer W. F. Sprengelmeijer, die van harte in stemde met de argumenten van de andere fraktievoorzitters. ZIERIKZEE, 18-2. Vijfendertig kinderen van de tweede klas van de Jan Wouter v. d. Doelschool mochten dinsdagmid dag bij bakker Kees Verwijs in de Meelstraat meemaken hoe de bereiding van brood, koekjes, kadetjes en zelfs room soezen in zyn werking gaat. Niet alleen door te kijken konden de kinderen het proces ,,van deeg naar vers gebakken broodjevolgen, maarzij mochten ook zelf een broodje kneden of een roomsoes versieren. Dit bezoekje werd georgani seerd door juffrouw Jacqueline Geertse en paste helemaal bij het projekt oogst", waar de kinderen zich de afgelopen weken mee bezig hielden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. WASHINGTON, 18-2. De Ameri kaanse president Ronald Reagan heeft een gezamenlijke zitting van de senaat en het Huis van afgevaardig- SCHARENDIJKE, 17-2. De raad van Middenschouwen kwam dinsdagavond j.l. in openbare vergadering bijeen onder voozitterschap van burgemeester W. den Boer. Al lereerst werd overgegaan tot installatie van het nieuw benoemde raadslid W. G. Renden, nadat deze de belofte van zuivering en de ambtsbelofte had afgelegd. De voorzitter wenste de heer Renden geluk met zijn installatie als raadslid. Hij sprak namens het kollege van burgemeester en wethouders en de raad de hoop uit op een goede samenwerking. De heer Renden sprak deze wens eve neens uit. De voorzitter deelde mede, dat door de Advieskommissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw in de provincie Zeeland kennis is gegeven, dat voor 1981 14 woningen zullen mogen worden gebouwd. Verder deelde hij mede om mis verstand te voorkomen, dat burge meester en wethouders bij de vergun ningen voor kamperen op de boerde rij voor 1981 een schrijven is bijge voegd, waarin is weergegeven, dat volgens het ontwerp-Kampeerwet al leen mobiele caravans zullen mogen worden geplaatst. Hij legde er nog eens de nadruk op, dat de Kampeer- wet nog niet van kracht is. Na de vaststelling kan mogelijk nog een overgangstermijn van twee jaar gel den. De heer W. Renden, nieuw PvdA- raadslid te Middenschouwen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Fietspad Bij de ingekomen stukken haakte het raadslid Koster in op de goedkeu ring van het raadsbesluit tot aan koop van gronden voor het fietspad langs de Heuvelsweg. Daar het gedeelte op het grondge bied van Zierikzee nog niet kan wor den aangelegd, stelde hij de vraag of Jiet deel van het fietspad op het grondgebied van Middenschouwen reeds zou kunnen worden aangelegd. Hij vreesde, dat op langere termijn de subsidie voor aanleg van het fiets pad mogelijk zou kunnen vervallen. Hij vroeg of bij uitstel van de aanleg subsidie zou kunnen worden verkre gen in de hogere kosten. De heer Hart verklaarde zich bij de vraag van de heer Koster aan te slui ten. De voorzitter antwoordde, dat de problemen in de gemeente Zierik zee nog niet zijn opgelost. Van de zijde van de provincie is er op gewezen, dat gedeeltelijke aanleg van het fietspad risiko voor het fiest- verkeer kan inhouden. Bovendien is de aangepaste begroting voor het fietspad nog niet goedgekeurd door G.S. Subsidie in meerdere kosten tengevolge van uitstel is onzeker. Benoeming wethouder Bij de verkiezing van een wethou der in de vakature ontstaan door het bedanken van wethouder Van Burg werden 6 stemmen uitgebracht op mevr. J. Kloet-Schellingerhout (P.v.d.A.) en 1 stem op de heer W. G. Renden. Mevrouw J. Kloet-Schellingerhout, de nieuwe PvdA-wethouder van Mid denschouwen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Mevr. Kloet verklaarde deze be noeming aan te nemen. De voorzitter wenste mevr. Kloet geluk met deze benoeming. Hij konstateerde, dat thans voor het eerst een vrouwelijke wethouder is benoemd in de gemeen te Middenschouwen. Hij hoopte op een goede samenwer king in het kollege van burgemeester en wethouders. De voorzitter overhandigde mevr. Kloet een bloemenattentie. Mevr. Kloet dankt de raad voor het in haar gestelde vertrouwen. Op verzoek van gedeputeerde sta ten werd door de raad zonder hoofde lijke steming vastgesteld een wijzi ging van de Schoonheidsverorde ning. De raad besloot aan de woning bouwvereniging medewerking te verlenen voor het bouwen van 12 wo ningen in het plan „Groene Wijk" te Kerkwerve. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland, voornamelijk wegens opneming van de taak voortvloeien uit de Af valstoffenwet. (Vervolg op pag. 5) den woensdag een ekonomisch pro gramma gepresenteerd dat voorziet in belastingverlagingen en bes noeiingen op de overheidsuitgaven ten bedrage van tientallen miljarden dollars. De maatregelen zijn bedoeld om de Amerikaanse ekonomie omhoog te trekken uit wat Reagan de ergste puinhoop sinds de depressie van de jaren dertig noemde. „Pijnlijk en eerlijk" De president beschreef zijn pro gramma als pijnlijk maar eerlijk, en noodzakelijk om de inflatie te ver minderen en een aanzet te geven tot ekonomisch herstel. Reagan vroeg het kongres de door zijn voorganger, Jimmy Carter, ingediende begroting van 662,7 miljard dollar voor het lo pende begrotingsjaar met acht mil- jart dollar (bijna negentien miljard gulden) te verlagen. Op Carters be groting van 739,3 miljard dollar voor het op 1 oktober beginnende begro tingsjaar 1982 wil de nieuwe presi dent 43,7 miljard dollar bezuinigin gen. Volgens Amerikaanse regering sambtenaren zullen de besnoeiingen op de begrotingen voor 1981 en 1982 in de praktijk uitkomen op respek- tievelijk 4,4 miljard dollar en 41,4 miljard dollar omdat de verwachting bestaat dat de inflatie minder hoog zal zijn dan Carter heeft voorspeld. Wanneer de inflatie meevalt vallen de kosten van allerlei regeringspro gramma's automatisch lager uit. Belastingvermindering Reagan koppelde de verlaging van de overheidsuitgaven aan voorspel len voor een vermindering van de in komstenbelasting met tien procent per jaar gedurende een periode van drie jaar die begint op 1 juli en een verlaging van de vennootschapsbe lasting op 1 januari. De president raamde de verlagingen van deze be lastingen voor 1982 op in totaal 44,2 miljard dollar voor de inkomstenbe lasting en 9,7 miljard dollar voor de vennootschapsbelasting. ROTTERDAM. Een 22-jarige crou pier van het casino in Scheveningen is in zijn woonplaats Rotterdam aan gehouden op verdenking van ver duistering. Erger nog dan over alles argu menteren, is over niets argu menteren. >AAAAftAA#*#%AAAAAAAAAAA/W Advertentie Verwachting tot vrijdagavond: Zelfde weertype Veel bewolking en geen sneeuw van betekenis; minimumtemperaturen ongeveer min twee graden, middag- temperaturen iets boven het vriespunt; vrij krachtige noor doosten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks -3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 1 g r Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 febr. Zon op 7.45, onder 18.03 Maan op 19.48, onder 8.38 Laatste Kwartier: 27 februari (02.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 febr. 3.30 17.02 10.07 22.16 Springtij: 21 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven ons land handhaaft zich vrijdag een stroming uit noordoost tot oost. Hiermee wordt veel bewol king aangevoerd met af en toe wat sneeuw. De lucht, die ons bereikt, is afkomstig uit noordwest Rusland, waar strenge vorst voorkomt, maar passeert onderweg het open water van de Oostzee. Als uiteindelijk re sultaat komen bij ons de temperatu ren rond het vriespunt te liggen. De temperatuurschommelingen zijn ge durende het etmaal niet groot, omdat 's nachts het wolkendek de uitstra ling belemmert en anderzijds er over dag weinig kans is op zon. Al met al dus weinig verandering in het heer sende weertype. ADDIS ABEBA. Ethiopië en Zuid- Jemen hebben opgeroepen tot een topkonferentie van de landen aan de Rode Zee, de Perzische Golf en de In dische Oceaan om de vrede in die ge bieden veilig te stellen. 4 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1