Betere verwijzing voor publiek naar loopgebied Raad ontstemd over procedure bij rekonstruktie Hogezoom I i DE ZIERIKZEESCHE COURANT Raadsvergadering Westerschouwen Bijkomende kosten niet in kommissie grondzaken behandeld Jlietnisse Moskou bezet corridor in Afghanistan Eerste aardbeien Toeristendagen 1981: WA> my PÊ 8lir Per 1 april nieuwe fase voor VW Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 17 februari 1981 137ste jaargang Nr. 22863 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: De opgravingen bij de Nieuwe Kerk WESTERSCHOUWEN, 16-2. Op de maandagavond ge houden raadsvergadering van de gemeente Westerschou wen lieten de frakties van de C.D.A. en P.v.d.A. een kri tische noot horen over de bijkomende kosten van 145.000,— voor de erfscheidingen bij de rekonstruktie van de Hogezoom te Renesse. De fraktieleider van de C.D.A. de heer L. Tieleman vond het een vreemde zaak, dat dit nooit in de kommissie van Grond- en Pachtzaken ter sprake is geweest. Nu de werken reeds zijn uitgevoerd wordt de raad zijns inziens voor het blok gezet, daar deze zaak nu niet meer is terug te draaien. Hij wilde nog wel eens weten of dit een onder handelingspunt is geweest of dat dit op vrijwillige basis is gebeurd. Ove rigens had hij alle lof over de wijze waarop de rekonstruktie heeft plaats gevonden. Advertentie yiWVfUWWUWWWWVWWWIWAAiy Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten PEKING, 16-2. China heeft de Sowjet-Unie ervan beschuldig de strategische Wachancorridor in Af ghanistan eind vorig jaar te hebben bezet. Volgens het Engelstalige regerings blad „Peking review", dat een ano niem Indiaas rapport citeert, hebben Sowjettroepen de corridor, die Af ghanistan met China verbindt en de Sowjet-Unie van Pakistan scheidt, op snelle en afdoende wijze ingeno men en Afghaanse bewoners uit het gebied verdreven. Daarmee werd al onder de Russische Tsaren levende wensdroom verwezenlijkt, aldus het blad. Alles wijst er op dat de Sowjet- Unie systematisch voorbereidingen treft het gebied onder permanente kontrole te brengen, omdat zij daar door een direkte verbinding krijgt met Pakistan. BRUINISSE. Misschien is Bruinisse vast wel de eerste in 1981 met een rommelmarkt, als onderdeel van een bazar ten bate van de muziekvereni ging ,,Nu met Hope". In het Dorps huis lagen de spullen en koopsters en kopers kwamen opdraven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ook de fraktieleider van de P.v.d.A. de heer S. Roos verklaarde, dat deze gang van zaken bij zijn frak- tie zwaar op de maag lag. ,,Het staat er allemaal al en nu moet het nog in de raad behandeld worden, wat moeten wij daar nu mee aan", zei de heer Roos. Precedent Hij betreurde deze gang van zaken ten zeerste en was verder nog bang, dat men hiermee een precedent gaat scheppen bij later komende gevallen van gelijke strekking. Sprekende namens de V.V.D.-frak- tie zei de heer J. Janse geschrokken te zijn van het bedrag en verbaasd te zijn. Verder wilde hij het hierbij maar laten. Wethouder J. C. de Feiter gaf hier na een nadere toelichting over hoe de onderhandelingen over de aankoop van de grond en het totstand komen van de erfscheidingen heeft plaatsge vonden. In eerste instantie was er geen en kele inwoner aan de Hogezoom be reid om grond af te staan voor de re konstruktie hiervan. De prijzen, die voor de af te stane grond werd geboden, f 100,— per m2 voor de bedrijven en 80,per m2 voor de tuingrond, was voor hen niet interessant. Na moeizame onderhan delingen is men er toch in geslaagd met alle grondeigenaren tot over eenstemming te komen. De eerder ge noemde grondprijzen werden ge handhaafd, terwijl daarbij de be trokkenen in de gelegenheid werden gesteld een erfscheiding naar eigen keuze te laten plaatsen. Dat men nu van het uiteindelijke bedrag wel wat is geschrokken, kon de wethouder zich wel voorstellen, „maar wij heb ben het uit handen moeten trekken", liet hij horen. Privacy Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer was van mening dat de rekonstruktie ten koste is gegaan van een stukje privacy van de bewo ners, die zelf de materialen van de af scheiding hebben moeten betalen. Dat hier in de zomer niet meer ern stige ongevallen op hebben plaats ge vonden noemde zij nog een wonder. „We zijn blij dat het gerealiseerd is en moeten wel eens wat kunnen slik ken", zei de burgemeester. De heer Tieleman was het met de gegeven uitleg niet eens. Het is niet in de kommissie grond- en pachtza ken behandeld en dit vond hij niet juist. Recht Als kommissie en raad heeft men er recht op om te weten wat er gaat gebeuren en dit is nu niet het geval geweest. Wethouder De Feiter deelde de mening van de heer Tieleman niet. Hij zei dat het wel duidelijk was ge zegd in de kommissie voor grond- en pachtzaken zonder dat hierbij even wel over bedragen is gesproken. Ook de heer Janse liet horen dat er in de kommissie over erfafscheidin- gen is gesproken. Veel overleg Wethouder P. M. van den Aarsen liet nog horen, dat er ontstellend veel overleg is geweest met de bewoners en misschien wat te weinig overleg over de financiën. Het resultaat is nu een fraaie en veilige Hogezoom en hij dacht dat dit van belang was. Hij had er dan ook geen vrede mee dat het nu in een verkeerd daglicht wordt gezet. De heer P. H. Canters (P.v.d.AL.) liet weten, dat zijn fraktie in het ver volg niet meer zal meewerken om be dragen te voteren voor werken die reeds hebben plaats gevonden. Volgens de raadsvoorzitter is het Vervolg pag. 4 RENESSE. Deze bejaardenwoningen, die bijna gereed zijn, staan aan de rand van het bouwterrein aan de Stoof weg, dat de gemeente Westerschouwen heeft aangekocht. Renesse heeft met deze aankoop genoeg grond voor tien a vijftien jaar woningbouw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MANILLA. Paus Johannes Paulus is dinsdag na aankomst op de luch thaven van Manilla verwelkomd door zeker een miljoen wuivende en dansende Filippijnen. De menigte stond langs de route van het vlieg veld naar Manilla. WARSCHAU. Terwijl regering en vakbonden in Polen overeenstem ming over een „bestand" op het sta kingsfront bereikt lijken te hebben, dreigt de onrust onder de studenten zich uit te breiden. GELDERMALSEN, 16-2. Op de fruitveiling in Geldermalsen zijn maandag voor 16,50 per doosje de eerste kasaardbeien van dit jaar ge veild. Kweker Roberti uit Tuil voer de twaalf doosjes aan, die gekocht werden door handelaar Van der Werf uit Drachten. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Het is jammer dat men gemak- 5 keiijker goede, dan slechte ge- woonten opgeeft. S Somerset Maugham ZIERIKZEE, 16-2. De voorzitter van de evenementen kommissie, de heer H. Schot, deelde maandagavond in de „Zeeuwsche Herberghe" tijdens de algemene leden vergadering van de VVV Zierikzee mee, dat er voor de zes komende Toeristendagen in 1981 het plan gemaakt is de St. Domusstraat en de Balie meer bij het gebeuren te trekken dan het vorige jaar. ~+*r - Het publiek dacht dat het gebeuren zich bepaalde tot het Havenplein, waardoor de St. Domusstraat en de Balie weinig toeristen konden ont vangen. Het ligt dus in de bedoeling het publiek meer te verwijzen naar andere plaatsen die betrokken zijn bij de Toeristendagen dan het Haven plein. Daarom zullen bij de St. Ja- cobstraat drie standjes komen, waar door het publiek - hopelijk - automa tisch de St. Jacobstraat inloopt en zal zien dat ook daar voldoende te doen valt. Zeegevecht Verder deelde de voorzitter mee dat er op de slotdag opnieuw een historisch spel zal zijn. Ditmaal is het een zeegevecht, geënd op de histo rie van Zierikzee, dat zich afspeelt in de Oude Haven. Met Brielle zijn hier over al vergaande besprekingen. Ook ligt het in de bedoeling dat er zoveel mogelijk mensen verkleed gaan in de kleding uit die tijd. De daarbij horende kostuums kunnen op de „Prinses Julianaschool" voor lhno en mhno worden gemaakt. Daarvoor zijn wel tien tot twaalf dames nodig, die geheel vrijwillig één tot twee avonden in de veertien dagen hun medewerking verlenen. Deze kleding kan door het be langstellende publiek worden ge huurd. Tevens zal er voor de in kostuum gestoken mensen als blijk van waardering een (mosseUmaaltijd zijn. Als extra attraktie voor de kin deren komt er op het Havenplein een caroussel, naast de gebruikelijke poppenkastvoorstellingen onder de Beuse. Begeleiding Voorzitter H. Schot maakte met enige zorg bekend, dat er nog steeds niemand bereid is gevonden om de zes Toeristendagen (op dinsdag 14, 21, 28 juli, 4, 11 en 18 augustus) te be geleiden. „Dat zal toch zeker op korte ter mijn voor elkaar moeten zijn, want. die dagen moeten doorgaan," aldus: de heer Schot. Hij maakte bekend dat er voor deze man of vrouw een vergoeding in het vooruitzicht ligt en dat belangstellenden hierover kun nen informeren. Misschien dat de vergoeding een extra stimulans is om deze niet gemakkelijke „job" te aan vaarden. Voorts krijgt het Havenplein meer „cachet" in de vorm van levendige muziek. Voor vijf dagen staat al vast dat er Engelse, oud-Nederlandse en volksmuziek zal worden gespeeld. Binnenstad De voorzitter van de VVV, de heer F. A. de Jager zei geen voorstander te zijn van afsluiting van Zierikzee. Te vens ziet hij graag dat het Kraan plein voor de auto's bereikbaar blijft, daar het verkeer dan via de Zuidhavenbrug weer de stad uit kan. Uit de vergadering kwam het voor stel om twee mensen van de VW twee mensen van de evenementen kommissie en twee mensen van de ZOC bij elkaar te laten komen. Zij zullen dan over hun gemeenschappe lijk standpunt (betreffende de afslui ting van de binnenstad) overleg moe ten plegen met de Rijkspolitie over het nader te bepalen tijdstip van de afsluiting. Nieuwe fase De heer de Jager zei in zijn ope ningswoord dat de nieuwe fase van de VW Zierikzee met ingang van 1 april 1981 een feit is en dat dan de nieuwe behuizing aan de Nieuwe Ha ven zal worden betrokken. Vervolg pag. 3 Verwachting tot woensdagavond: Iets kouder Droog weer met af en toe zon; in de nacht en ochtend lichte vorst met mi nimumtemperatuur van min 1 tot min 5 graden; middagtemperatuur enkele graden boven het vriespunt; zwakke tot matige wind uit noor doost tot oost. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks -4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 18 febr. Zon op 7.49, onder 17.59 Maan op 17.30, onder 7.46 19 febr. Zon op 7.47, onder 18.01 Maan op 18.40, onder 8.14 Volle Maan: 18 febr. (23.58) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 18 febr. 2.30 15.38 8.38 20.58 19 febr. 2.56 16.23 9.22 21.36 Springtij: 21 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Het rustige weer houdt de ko mende paar dagen aan, daarbij wordt het geleidelijk iets kouder. De afgelopen nacht vroor het in de kust gebieden niet of nauwelijks en in het binnenland op sommige plaatsen 2 tot 3 graden. Met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost wordt geleide lijk iets koudere lucht uit het Oost zeegebied en oost-Europa naar ons land gevoerd. In deze lucht komen naast enkele wolkenvelden ook op klaringen voor. Het blijft daarbij droog weer met in de nacht en ochtend lichte vorst en een middagtemperatuur iets boven het vriespunt. Een in betekenis toe nemend hogedrukgebied dat van Schotland naar midden Scandinavië getrokken is, trekt via Finland naar noord-Rusland. De invloed ervan reikt ver zuidwaarts tot over de Al pen, waar het op veel plaatsen stra lend wintersportweer is. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1