Centraal Planbureau komt met trieste werkgelegenheidscijfers Syrië wil Jordanië afhouden van Camp David AGENDA Nieuwe zware schok treft aardbevingsgebied KINDERBESCHERMING KREUNT ONDER OPEENVOLGENDE BEZUINIGINGEN Het ziet er slecht uit Symfonie Mozart Vijfdaagse werkweek in Hongarije Kritiek op Iraanse leiders Flitsen uit het buitenland Met hormonen behandelde Gevlucht en koeien ontdekt terug gevlucht De Antillen Zelfdoding jongeren D.B.R. Dodental aardbeving Irian Jaya Twee doden door brand in woonhuis Dodelijk schot Echte burenhulp (01110)2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 DEN HAAG, 14-2. In een nieuwe raming van de ont wikkeling van onze ekonomie in de jaren tot en met 1985 spreekt het Centraal Planbureau de verwachting uit, dat de afbraak van de werkgelegenheid in de Nederlandse industrie zich zal voortzetten. Prof. dr. A. A. F. van den Beid van het Planbureau heeft zaterdagavond deze nog niet gepubliceerde raming bevestigd. In de periode 1981 tot en met 1985 zullen vele tienduizenden arbeidsplaatsen verdwijnen. MÜNCHEN, 12-2. Een symfonie die Wolfgang Amadeus Mozart in 1765 op negenjarige leeftijd in Londen schreef en waarvan tot dusver slechts de eerste 15 maten van de eerste viool bekend waren, is in Beie ren teruggevonden. Het driedelig werk in F grote terts zat in een bun del van 107 manuscripten die eenpar- tikulier afgelopen herfst te koop aan bood. Dit heeft de Beierse staatsbi bliotheek die het stuk inmiddels heeft aangekocht, donderdag be kendgemaakt. BOEDAPEST, 14-2. Hongarije gaat aanstaande zomer de vijfdaagse werkweek in voeren, zo heeft de Hongaarse minister van arbeid, Fe- renc Trethon, vrijdag aangekondigd. Volgens de minister hoeft invoe ring van de vijfdaagse werkweek niet te betekenen dat de industriële produktie zal dalen of dat de salaris sen moeten worden aangepast. Volgens de huidige regeling heb ben de Hongaren om de andere zater dag vrij. TEHERAN, 15-2. Ex-premier Ba- zargan van Iran, wiens regering af trad na de bezetting van de Ameri kaanse ambassade in november 1979, heeft zondag felle kritiek geleverd op de Iraanse president Bani-Sadr, premier Radjai en vooral de leider van de Islamitische republikeinse partij (IRP), tevens president van het Iraanse hooggerechtshof, ayatollah Mohammad Beheshti. Bazargan, die thans afgevaardigde in het parle ment is voor Teheran, beschuldigde alle drie ervan hun bevoegdheden te overschrijden en waarschuwde, dat een gevaarlijk konflikt is ontstaan uit een strijd om de macht. In de metaalindustrie gaan 24.000 arbeidsplaatsen verloren, in de textiel-, kleding- en lederindustrie minstens 16.000 arbeidsplaatsen. De chemische industrie zal in 1985 vijf duizend arbeidsplaatsen minder tel len dan nu. Na 1985 Voor de jaren na 1985 verwacht het Centraal Planbureau voor de chemi sche industrie een nog ongunstiger ontwikkeling, tenzij de chemie ande re produkten gaat maken. Thans werken in de chemie nog 129.000 mensen. Ook in andere nu nog winstgeven de sektoren, zoals de landbouw en de voedingsmiddelenindustrie, ver wacht het Centraal Planbureau een verdere teruggang in werkgelegen heid. Deze bedrijfstakken zullen de na delige gevolgen gaan ondervinden van het minder soepele landbouwbe leid van de Europese Gemeenschap pen. Deze minder soepele politiek is het gevolg van financieringsproble men. In de landbouw- en voe- dingsmiddelensektor werken nu 437.000 mensen. Gistend Midden-Oosten BEIROET, 14-2. Syrië heeft zater dag laten weten dat het bereid is mi litair geweld te gebruiken om te voorkomen dat Jordanië gaat deelne men aan het in Camp David uit gestippelde vredesproces tussen Egypte en Israël. NEW DELHI. In de Noordindiase deelstaat Assam is een oliebuislei- ding van ,,Oil India" door een ont ploffing vernield. Twee dagen tevo ren waren in dezelfde staat bo maanslagen op twee radiostations gepleegd, die veel schade aanricht ten. ALMA ATA.' De academie van we tenschappen van Kazakstan heeft een nieuw observatorium gebouwd dat op een hoogte van 2.700 meter bo- f/en zeeniveau de mogelijkheden van bestudering van ver verwijderde ob- jekten in de ruimte vergroot. WASHINGTON. President Ronald Reagan van de Verenigde Staten heeft in april nogmaals een ontmoe ting met de president van Mexico, Jo se Lopez Portillo. Op 5 januari, nog voor hij president Jimmy Carter offi cieel was opgevolgd, hadden Reagan en Lopez elkaar" leren kennen in de Mexicaanse grensstad Juarez. WEST-BERLIJN, 15-2. Een Oost duitser, Jurg Minnich, die op 28 janu ari samen met zijn vrouw Gabrielle onder hevig vuren van grenswachten over de muur in West-Berlijn wist te komen, is een tiental dagen daarna weer teruggekeerd naar de DDR, zo is zondag door een woordvoerder van de Westberlijnse veiligheidsdienst bevestigd. Zijn vader, uit Oost- Berlijn gekomen, had hem weten over te halen terug te keren. Zijn vrouw bleef in het westen. DEN HAAG, 14-2. Het Tweede Ka merlid Van Zeil (CDA) vindt dat Ne derland niet het morele recht heeft de Antillen te dwingen om onafhan kelijk te worden. Van Zeil zei dit za terdag voor de VARA-radio. De frak- tievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, Terlouw, ziet eveneens nog geen zelfstandigheid van de zes eilan den in de nabije toekomst. Tegenover het ANP zei Terlouw: .Tijdens mijn bezoeken op de Antillen heb ik bitter weinig gemerkt van de wens tot on afhankelijkheid te komen". BRUSSEL, 13-2. Bij een kontrole in het abbattoir van Kortrijk, in Bel gisch Westvlaanderen, zijn verschei dene koeien ontdekt, die met hormo nen waren behandeld. Met een speciale oplossing heeft men hét vlees van de slachtdieren on geschikt gemaakt voor menselijke konsumptie. MÜNCHEN, Beieren, 14-2. In Beie ren hebben vier middelbare scholie ren zichzelf van het leven beroofd aan de vooravond van de bekendma king van het examenresultaat waarijn zij geen vertrouwen hadden. De zelfdodingen hadden plaats in het dorp Illertissen, Regensburg en Coburg, zo werd van de zijde van de justitie in München meegedeeld. Blijkens krantenberichten in Mün chen benemen elk jaar gemiddeld vijfhonderd scholieren in de Bonds republiek zichzelf het leven. Volgens het Syrische regeringsblad Tisjrin zal de regering in Damascus niet aarzelen afschrikwekkende mi litaire maatregelen te treffen om ko ning Hoessein ervan te weerhouden een afzonderlijk vredesverdrag met Israël te sluiten". „Syrië zal niet toestaan dat er een nieuwe Sadat komt aan zijn zuidgrens", aldus het Syrische regeringsorgaan. Spanning Tussen Syrië en Jordanië is de af gelopen week de spanning sterk gestegen na de ontvoering van de Jordaanse zaakgelastigde in Beiroet, waarvoor volgens de regering in Am man Syrië verantwoordelijk zou zijn. Jordanië riep zijn ambassadeur uit Damascus terug en trok zich terug uit een gemeenschappelijke grenspost aan de hoofdweg tussen Amman en Damascus. JAKARTA, 14-2. Bij de aardbeving die op 20 januari Irian Jaya heeft ge troffen zijn 1500 mensen omgekomen of vermist. Dit is zaterdag van offi ciële zijde in Jakarta meegedeeld. De aardbeving, die een kracht had van 6,9 op de schaal van Richter heeft er nstige aardverschuivingen teweegge bracht, waardoor dorpen werden vernield. Schrik in Italië LUXEMBURG. Vrijdag heeft het Europees Parlement tijdens de ver gadering in Luxemburg een resolutie aangenomen van de Duitse Christen- demokraat Karl von Wogou die be oogt het totaalbedrag aan souvenirs die men zonder invoerrechten te be talen vrij mee mag nemen over de grenzen van de tien EEG-lidstaten op te trekken. WASHINGTON. De Amerikaanse regering is van plan de hulp aan de burgerlijke-militaire junta van El Salvador uit te breiden, zo heeft het gezaghebbende blad „Washington Post" zaterdag bericht. ZWIJNDRECHT, 14-2. Door een felle uitslaande brand in een woon huis aan de Paulus Potterstraat in Zwijndrecht zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag twee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 36-jarige J. van Sintmaartensdijk en diens 15-jarige zoon M. van Sint maartensdijk. De moeder van het ge zin en een dochtertje bleven onge deerd, aldus de politie. Het woonhuis is geheel uitgebrand, de schade loopt in de tonnen. GILZE, 15-2. De 22-jarige J. Mi- chielsen uit Gilze is zondagmorgen vroeg in zijn woonplaats in zijn hoofd geschoten en later in het Elisa- bethziekenhuis in Tilburg overleden. De politie heeft in de loop van de dag de 50-jarige Q. van D. als verdachte ingesloten. De rijkspolitie wil over, het gebeurde uitsluitend kwijt dat Michielsen in een auto zat toen er op hem werd geschoten. Noch over aan leiding en toedracht noch over de plaats waar de schietpartij heeft plaatsgevonden wil zij iets meede len. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Brouwershaven Gymnastieklokaal. Meer bewegen voor ouderen. 9.30 - 10.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. ROME, RAVENNA, NAPELS, 14-2. Opnieuw is het aardbevingsgebied van Zuid-Italië getroffen door een schok. Zaterdagavond veroorzaakte de nieuwe beving grote paniek onder de mensen. Acht mensen werden gedood, waar schijnlijk als gevolg van hartaanvallen door de schrik. De schok had een kracht van 7 a 8 op de schaal van Mercalli, die loopt tot 12. De schok was te voelen in Na pels, Salerno en Avellina. In Napels brak paniek uit die een half uur duurde. De aardbeving die op 23 november hetzelfde deel van Italië trof, had een kracht van 10 op de schaal van Mer calli. Bij die beving verloren 2.916 mensen het leven en raakten meer dan 8.000 personen gewond terwijl het aantal daklozen wordt geraamd op meer dan 220.000 mensen. Gedetineerden Op de appèlplaats van de gevange nis in Napels zijn zaterdagavond vol gens de politie, toen de 1.500 gedeti neerden daar buiten samen werden gebracht wegens de aardschok, drie gevangen „rauwelijks" gedood met stokken en dergelijke voorwerpen, klaarblijkelijk om rekeningen te vereffenen. DALEN, 16-2. Het bejaarde echtpaar A. Wassen (80 en 81 jaar) uit het Drenthse Wachtum kan dankzij uitgebreide buren hulp (vandaag maandag voor het eerst gebruik maken van stro mend water via het waterleiding net. Tot nu toe was het echtpaar aangewezen op een waterput. Aansluiting op het waterleiding net kon alleen gebeuren als er een 850 meter lange sleuf werd gegra ven waarvoor het echtpaar 12.000 gulden op tafel moest leggen. Dat bedrag kon het echtpaar onmogelijk opbrengen waarna 25 buren de handen ineen sloegen en zelf de sleuf groeven. Vandaag wordt de woning van de familie Wassen op het waterleidingnet aangesloten waarmee tevens de laatste waterput in de gemeente Dalen buiten werking wordt ge steld. „Rampenplan" nodig UTRECHT, 14-2. Door de snel opeenvolgende bezuini gingen zou de Kinderbescherming een rampenplan moe ten opstellen voor het verdelen van de armoede. Na al jarenlang financieel te zijn uitgekleed moet de Kinderbescherming dit jaar nog eens 22 miljoen gulden inleveren. Op de valreep van 1980 werd bo vendien een vakaturestop binnen de partikulicre Kinderbescherming afge kondigd en een nieuwe bezuinigingsronde (bovenop dc 22 miljoen) is al weer aangekondigd. Dit is natuurlijk volstrekt onaanvaardbaar. Dit schrijven de belangengroep minderjarigen (BM) en het werkver band integratie jeugd welzijnswerk Nederland (WIJN). Protest In een gezamenlijk persbericht naar aanleiding van de bezuinigin gen waartegen zaterdag in Utrecht tijdens een manifestatie is gepro testeerd. Er is besloten dat een groot aantal instellingen zitting neemt in een ak- tiekomité ter voorbereiding en koör- dinatie van een massale landelijke aktiedag. Volgens een woordvoerder zullen de akties uiteenlopen van ludiek tot keihard. Deelnemende organisaties zijn naast DM en WIJN: de ambtena renbonden ABVA/KABO, het Ad viesbureau Kinderbeschermingskon- flikten, het Jongeren Adviescentrum en de Nationale Organisatie van wel zijnswerkers. Effekt Door alle bezuinigingen worden volgens de kinderbeschermers niet alleen de voorzieningen van de bewo ners van de tehuizen aangepast, maar verdwijnen vooral de kleine, doorgaans wat betere, tehuizen. Wat overblijft zijn de „kinderpakhuizen", de rijksinrich tingen en zogenaamde eindstations waar bijvoorbeeld jeugdige verslaaf den afkicken. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Maandag 16 februari Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe". V.V.V. 20.00 uur. VW-kantoor, Havenpark 29. Frak- tievergadering V.V.V. afdeling Zie rikzee. 19.00 uur. „Huis van Nassau". Afd. „Philateli- ca". 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering Westerschouwen. 19.30 uur. Renesse Hotel „Het Wapen van Zeeland". Jaarvergadering landbouwvereni- ging „Ons Voordeel". 20.00 uur. Nieuwerkerk „De Meebaal". Algemene vergade ring afd. Nieuwerkerk en Ouwer- kerk van de Z.L.M. 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Jaarvergadering landbouwvereni- ging „Landbouwbelang". 19.30 uur. Dinsdag 17 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vara jaarverga dering, afdeling Schouwen-Duive- land. 20.00 uur. „Zeeuwse Herberghe". Bestuursver gadering Stichting Jeugd. Aanvang: 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Afd. C.P.B. 19.45 uur. Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Algemene leden-, vergadering Kring SchouweriTDuiy.e- land der Z.L.M. 13.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Geref. kerk. Jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Wester schouwen. Aanvang: 14.00 uur. Zaal Geref. kerk. N.C.V.B.-afdeling. 19.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. Aanvang: 19.30 uur. Oosterland „De Pleisterplaats". Weegbrugver eniging „Even Buiten". 19.30 uur. Bezoek bejaardensoos aan Sirjans- land. Start: „In 't Opper": 13.30 uur. Woensdag 18 februari Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Kur- sus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Jaarver gadering N.C.V.B. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Vergadering N.C.V.B. 19.45 uur. Haamstede Hotel Bom. Vergadering landbouw- vereniging „C. et C.". Aanvang: 13.30 uur. Dorpshuis. Ledenbijeenkomst, Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, Afd. Noordwelle e.o. 20.00 uur. Brouwershaven .Tonnenmagazij n Ledenvergade ring leden Van Beveren Aardappelen B.V. Aanvang 13.30 uur. Donderdag 19 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Openbare verga dering sportraad Zierikzee. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring P.v.d.A.-afdeling Zierikzee. 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Vergadering Ref. Cont. Orgaan. Aanvang: 19.45 uur. Vrijdag 20 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Coöperatiemid dag C.C.C. Aanvang: 14.00 uur. „Huis van Nassau". Jaarvergadering H.S.V. Oosterschelde. 20.00 uur. Clubhuis HSD. Borrel met agenda voor senioren. 20.00 uur. Burgh „Het Grote Zwijn". L.R.V. „Weste lijk Schouwen". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Feestavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Sportpark „het Springer". Leden vergadering SKNWK. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang: 19.00 uur. VerenigingsgebQuw. „Algemeen Vis- sersbelang". 20.00 uur. Maandag 23 februari Zierikzee Pr. Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. 19.00 uur. Stadhuis, raadzaal. Welzijnskommis- sie. 19.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Schrijf avond Amnesty International. 19.00 uur. Middelburg Provinciale griffie, advieskommissie Dinsdag 24 februari Zierikzee Kantine L.T.S. Forumavond ouder kommissie. 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Welzijnskommissie. 19.30 uur. Brouwershaven Geref. kerk, Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Woensdag 25 februari Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Raadzaal. Kommissie Publieke Wer ken. 19.30 uur. Technische School. „Open dag". 19.00 - 21.00 uur. Brouwershaven Stadhuis. Openbare kommissiever gadering welzijn. 19.45 uur. Dorpshuis. Bijeenkomst plattelands vrouwen afdeling Noordgouwe. 20.00 uur. Donderdag 26 februari Zierikzee Stadhuis. Vergadering Schoolraad. 20.00 uur. Bruinisse Chr. School.-. Diploma-uitreiking Jeugd EHBO. 19.30 uur. Vrijdag 27 februari Zierikzee „Huis van Nassau". „Zang en Kleur". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Deltasport - Bingo-avond. 19.30 uur. Burgh Café-Bar „De Westhoek". Jaarverga dering Hengelsportvereniging „De Krabbe". Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 28 februari Zierikzee Hoek Zandkreekstraat/Schelde- straat. Start kinderkarnavalsop- tocht. 14.00 uur. Maandag 2 maart Zierikzee Aula Chr. Scholengemeenschap. Voorlichting voortgezet onderwijs. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Voorjaarsverga dering kommissie Bedrijfs- en Zo meravondvoetbal, Rayon Zierikzee. 20.00 uur. Woensdag 4 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Vrijdag 6 maart Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Camping Duinrand. Toneeluitvoering Vereniging Open baar Onderwijs, afd. Westerschou wen. Aanvang: 19.45 uur. Dinsdag 10 maart Haamstede Middagbezoek, Ned. Ver. v. Huis vrouwen, afd. Westerschouwen. Ver trek Amrobank: 13.15 uur. Woensdag 11 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2