Vissen en schelpdieren in zoute of zoete Grevelingen iMc Bedrijfsopvolging in land- en tuinbouw geeft moeilijkheden Ierse nationale rouwdag op 17 februari DE ZIERIKZEESCHE COURANT Drs. R. Dijkema te Zierikzee Lezing voor beroeps-aalvissers Reagan en de ekonomie Jaarvergadering DES - Oosterland pa Sigaretten en shag vandaag duurder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 16 februari 1981 137ste jaargang Nr. 22862 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Renesse maakt zich op voor Stra-feest ZIERIKZEE, 13-2. „Na de afsluiting in 1971 van de Grevelingen ontstond een zout meer, dat langzaam ver zoette door neerslag en polderuitslag. Er bestond geen enkele uitwisseling met de Noordzee en daardoor was de Grevelingen in ieder geval in Europa een uniek gebied". Dit unieke gebied kwam aan de orde tijdens een lezing van drs. R. Dijkema, hoofd van de dependance van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) te Yerseke, op de jaarvergadering van de beroeps-aalvissers, vrijdag gehouden in het „Huis van Nassau" te Zierikzee. CAIRO. President Anwar Sadat van Egypte heeft zondag de Palestij- nen opgeroepen een regering-in-bal- lingschap te vormen. Deze zou moe ten proberen de vijandelijkheden met Israël te stoppen om vervolgens te komen tot een „wederzijdse erken ning". WASHINGTON. Een groep geleer den heeft de Nasa voorgesteld een programma voor „bewaking van de ruimte" te ontwikkelen om te voor komen dat de aarde wordt getroffen door een van de duizenden asteroï den en grotere meteorieten die door het zonnestelsel zwerven. WASHINGTON, 15-2. Het ekono- misch programma van president Ro nald Reagan is erop gericht de infla tie in de Verenigde Staten voor 1981 op een aanvaardbaar peil te brengen. De voorzitter van de begrotingskom- misse van de Amerikaanse senaat, Pete Domenici, heeft dit zondag ver klaard in een televisie-interview. Hij zei niet welk inflatiepeil aanvaard baar is. Reagan onthult zijn plannen aanstaande woensdag. Het slagen of mislukken van de ekonomische plannen van Reagsan is volgens de republikeinse senator grotendeels afhankelijke van de ma te waarin het kongres de plannen in- takt laat. Als de diverse kommissies van het Huis van afgevaardigden en de Senaat er te veel veranderingen in aanbrengen komt er van de inflatie- bestrijding zijns inziens niets te recht. Op het ogenblik bedraagt de inflatie in de Verenigde Staten onge veer 12,5 procent op jaarbasis. De lezing van drs. Dijkema ging over een zoete of zoute Grevelingen. „Door het in gebruik nemen van een inlaatsluis was het zoutgehalte in 1979 weer op peil gekomen, waarmee aan de langzame verzoeting met alle gevolgen van dien, een eind kwam. In de zomer van 1979 kende het wa ter van de Grevelingen een fors zuurstofloosheid. Om dergelijke narigheden te voor komen houdt men het doorlaatwerk nu in het voorjaar en in de zomer gesloten en benut men de winter voor het op peil brengen van het zoutge halte", aldus drs. Dijksma. Zout alternatief Volgens spreker lijkt het erop, dat voor de verschillende visserij-aktivi- teiten'Öie momenteel op de Grevelin gen worden bedreven, het zoute al ternatief verreweg het meest gunstig zal zijn. Dit geldt het sterkst voor de schelpdierensektor, die anders ge heel het veld zal moeten ruimen. De oesterbroedwinning, schetste spreker als „het plechtanker van de Nederlandse oesterkuituur", riu een ziekte onder de oesters alle import onmogelijk maakt. „Terugkeer naar het oude systeem van broedwinning in eigen land, kan de oesterkuituur weer onafhankelijk van het buiten land maken". Mosselen Met de mosselen in de Grevelingen is iets bijzonders aan de hand. AI een paar jaar is geen zaadval van beteke nis gekonstateerd. Het mossel bestand gaat langzaam achteruit, maar desondanks is er nog een gewel dige hoeveelheid mosselen aanwezig, die geschat wordt op ongeveer 32 mil joen kilo. Dit grote mosselbestand zit op het ogenblik zijn voortbestaan in de weg. Verwacht wordt, dat er een achter uitgang van het bestand komt, tot het moment dat dit zó sterk is geslon ken, dat er weer zaadval mogelijk is. Het is volgens drs. Dijkema niet bekend hoezeer de palingstand af hankelijk is van de hoeveelheid mos selen. „Eventuele visserij op de mos selen, mits goed in de hand gehouden en op uitgekozen plaatsen, kan op langere termijn naar mijn mening al leen maar heilzaam zijn voor de op brengst van de palingvisserij". Onstabiel „De Grevelingen is een stuk water met een lastig karakter met vele schommelingen en onstabiliteit in het water en in de dierenwereld". Enkele daarvan kunnen we met kunstgrepen korrigeren, bij andere moeten we maar afwachten. Paling visserij, oesterbroedwinning en mos selvisserij zijn allen met elkaar ver bonden: Daar zijn in het verleden nog al eens harde woorden over gevallen", aldus drs. Dijkema. „Ook in de toekomst bij een zoute Greve lingen blijven de huidige mogelijk heden bestaan: ze worden zelfs gro ter. Wanneer we voorzichtig met de na tuurlijke rijkdommen van dit gebied omspringen en de natuur af en toe een handje helpen, kan er voor br langhebbenden steeds opnieuw een rijke oogst uit het water worden ge haald, zonder de geringste kans op schade of onderlinge konkurrentie", besloot drs. R. Dijkema zijn lezing. ROME. De Italiaanse politie heeft twee vooraanstaande advocaten en de hoofdredakteur van een links tijd schrift gearresteerd. - -r'- - *- - V r - Na fatale brand DUBLIN, 15-2. De Ierse regering heeft 17 februari tot nationale rouwdag uitgeroepen na de brand in het danslokaal „Stardust", afgelopen vrijdag. Volgens de jongste cijfers zijn bij de brand 48 personen om het leven gekoihen. De regering in Dublin heeft de poli tie opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de toedracht van de ramp in een dancing in een noordelij ke buitenwijk van de Ierse hoofd stad. De politie zei, vooralsnog brandstichting niet waarschijnlijk te achten. Men kan echter geen defini- OOSTERLAND, 12-2. „We worden ongetwijfeld ge- konfronteerd met een verdere aanslag op ons bestaan in de vorm van nog meer belasting en minder tegemoetko mingen van de regering, welke dat dan ook zijn zal straks", aldus voorzitter J. L. Schoof op de algemende ledenvergadering van de Landbouwvereniging „Door Eendracht Sterk", die donderdagavond werd gehouden in de zaal van cafetaria „Neffen d'Eule". Ter nagedach tenis aan de in 1980 overleden leden van de vereniging, de heren Jac. de Ronde te Sirjansland en S. Voorbeijtel uit Oosterland, werd bij de aanvang van de vergadering enige ogenblikken stilte in acht genomen. ZIERIKZEE. Het exterieur van het nieuwe kerkgebouw van de Gereformeer de Gemeente in Nederland, dat verrees aan de St. Domusstraat. Het ligt in het voornemen het kerkgebouw in gebruik te nemen met een op donderdag 26 fe bruari te houden kerkdienst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hierna sprak de voorzitter een wel komstwoord tot de drukbezochte vergadering, inzonderheid tot burge meester J. van Bommel van Duive- land, tot de sprekers van deze avond, de heren Tigchelaar en De Vrieze, tot het erelid de heer H. J. van de Zande, en tot de afgevaardigden van de vere niging te Bruinisse. Terugblik Als naar gewoonte gaf de voorzit ter in zijn openingswoord een terug blik op het voorbije jaar en trachtte te voorzien wat komen gaat. Het jaar 1980 is verschillend verlopen, en hing van het bouwplan van" de leden af. Onkruidbestrijding hielp in de droge maand mei niet altijd even goed, of schoon de groei van de gewassen wei nig vertraging ondervond. Voor men sen met tuinbouwgewassen lag dit wel even anders. Deze hadden groter problemen. Er was behoefte aan zoet water voor de gewassen knoselderij en wit lof. In de maand juli viel er echter weer teveel zoet water waardoor nogal schade ontstond. De graanoogst verliep rustig, de prijzen vielen echter tegen. Het verwonderde de voorzitter dat er zoveel stro geweest is tegen zulke lage prizjen. Een gewas dat duidelijk van een goede struktuur profiteert, is wel de aardappel. De opbrengst viel niet tegen en de prijs kwam tenslotte op een redelijk niveau. Jammer dat ze nu weer tot een te laag tempo zijn gedaald. Suikerbieten ga ven een goede opbrengst tegen rede lijk prijzen. Hier kan van een goed teeltjaar gesproken worden. Problemen gaven in het afgelopen jaar gewassen als gladiolen, witlof en winterwortelen. Melkkoeien weg? Betreurenswaardig vindt de voor zitter het, dat langzamerhand de laatste melkkoeien uit onze polder aan het verdwijnen zijn. Gaat hier mee niet een bedrijfstak weg waar vermoedelijk toch wel toekomst in zat, voornamelijk als het een puur melkbedrijf was en niet een gemengd bedrijf? Wat de toekomst aangaat, wat er staat te gebeuren is ons onbekend maar dat de zeven vette jaren voorbij zijn en de zeven magere opkomst, lijdt geen twijfel. Afvloeien uit de landbouw wordt steeds moeilijker, er is steeds minder geld voor ruilver kaveling en grondbank. En wat te denken van 340.000 werklozen, en een verwachting van een stijging tot 500.000? Bedrijfsovername wordt steeds moeilijker en zowel ouders als even tuele andere kinderen zullen een veer moeten laten om een zoon/opvolger een kans te geven voor een mens waardig bestaan. Er zijn nogal wat problemen op te noemen waar jonge, maar ook bestaande boeren, mee te maken heb ben. DREISCHOR. Het sproeivliegtuigje van Tony Prince sloeg zaterdagmid dag na een noodlanding in het drassi ge land, over de kop. De machine raakte daarbij total loss. Zie ook el ders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. tieve uitspraken doen zolang het on derzoek nog loopt. Van over de hele wereld hebben president Patrick John Hillery be wijzen van deelneming bereikt. Con doleances verstuurden onder andere koningin Elizabeth van Engeland en de Britse premier Margaret That cher. Het snelst dat in alkohol oplost is de menselijke waar digheid. ||M* Het is aan onze standsorganisatie om al deze gevoelens te bundelen en daar lijn in te brengen. Geen gemak kelijke taak, gelukkig zijn er vele, erg bekwame mensen zowel bij lei ding als bij medewerkers. De akkerbouw wil graag wat meer voor zijn graan, maar als hij voertar- we teelt zal hij toch moeten uitleggen waar de vee- of varkenshouders dat van moet betalen. Nogmaals, het is een zware taak om daar als standsor ganisatie lijn in te brengen, en er lei ding aan te geven, aldus besloot de voorzitter zijn openingsrede. De sekretaris, de heer A. Bal deed vervolgens verslag van de notulen der vorige vergadering, en verder re keningen en verantwoording over het jaar 1980. De ontvangsten bedroe gen 1258,45, de uitgaven 996,30, alzo een batig saldo van 262,15. De Kommissie van Toezicht had de boe ken en bescheiden in de beste orde aangetroffen, waardoor aan de heren dank werd gebracht. Vervolg pag. 3 DEN HAAG. Een Nederlandse Unifil-soldaat, een 20-jarige korpo raal uit Utrecht, is zondagmorgen licht gewond, toen een patrouille van de christelijke majoor Haddad een Nederlandse Unifilpost bij het dorp je Shinin in Zuid-Libanon overviel. DEN HAAG, 16-2. Sigaretten en shag worden vandaag duurder. Een pakje sigaretten wordt als gevolg van accijnsverhoging een kwartje duurder, shag gaat drie stuivers meer kosten. De ophanden zijnde prijsverhoging heeft het publiek ech ter kennelijk koud gelaten, oordeelt het Bureau voor de Tabaksdetailhan del in Den Haag. „In tegenstelling tot bij vroegere verhogingen zijn er nu nauwelijks mensen die nog gauw een paar sloffen tegen de oude prijs komen halen. Men gelooft het kenne lijk wel". Verwachting tot dinsdagavond: Minder koude nacht Droog weer met wolkenvelden; mini mumtemperaturen van plus 1 graad aan zee tot min 3 graden in het bin nenland; middagtemperatuur om streeks 4 graden; zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks -4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 2 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 febr. Zon op 7.51, onder 17.57 Maan op 16.21, onder 7.11 Volle Maan: 18 febr. (23.58) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 17 febr. 1.56 14.47 7.59 20.21 Springtij: 21 februari HET WEEROVERZICHT DE BILT, 16-2. Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen heeft ons weer in het teken gestaan van een ho- gedrukgebied boven centraal Euro pa. Geleidelijk neemt de invloed van dit drukgebied af, waardoor van de Noordzee iets minder koude lucht met bewolking kan toestromen. Toch kan het vannacht in het bin nenland nog licht vriezen. Hoewel het morgen bewolkt is, blijft het droog. De geringe temperatuurstijging die het komend etmaal plaatsvindt is maar van korte duur. Er zijn name lijk sterke aanwijzingen dat boven Scandinavië een nieuw en krachtig hogedrukgebied gaat ontstaan. Een terugkeer, binnen enkele dagen, van het winterweer met mogelijk nog wat lagere temperaturen lijkt dan ook waarschijnlijk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1