i l Staatssekretaris geeft groen licht" voor het Rode Kruisziekenhuis Protest openbare schoolraad tegen nieuw voorstel b. en w. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Opluchting voor de regio Bijna burgeroorlog in Zimbabwe Konfektie- atelier dicht cT JMoftetfeso Raadsvergadering Middenschouwen Over vergoedingsregeling bedrag per leerling Verontwaardigde ambtenaren De beloning van vrouwen Uitbreiding kust Zuid-Holland .->V-v."- mr De Rijkspolitie De Ieegstandswet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 13 februari 1981 137ste jaargang Nr. 22861 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn Inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Plattelandsvrouwen op wolvee-exkursie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. ZIERIKZEE, 12-2. De Staatssekretaris van Volksge zondheid en Milieuhygiëne, mevrouw mr. E. Veder-Smit heeft Gedeputeerde Staten van Zeeland meegedeeld, dat het Zweedse Rode kruis Ziekenhuis te Zierikzee kan blij ven funktioneren als zogenaamd voorwaardelijk basis ziekenhuis. In haar brief aan G.S. spreekt de staatssekretaris haar blijdschap uit over het feit dat al zo spoedig na het door G.S. uitgebrachte regio-advies over de ziekenhuissituatie in Zeeland de besturen van het Streekziekenhuis ,,De Be- velanden" te Goes en het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee over eenstemming hebben bereikt over de vorming van een ziekenhuisgroep. SALISBURY, 12-2. Regeringstroe pen van Zimbabwe hebben donder dag enkele tanks teruggeslagen die bemand waren door voormalige gu errillastrijders en die probeerden een aanval uit te voeren op de stad Bula- wayo. Bovendien werden andere haarden van opstandige guerril lastrijders door de luchtmacht van Zimbabwe met Hawker Hunter-ge- vechtsvliegtuigen gebombardeerd en met artillerie bestookt. Dit gebeurde vooral in de zwarte voorstad Entum- bane, aan de westelijke rand van Bu- lawayo. Een van de inwoners van Bulawayo zei dat „dit nu de grote krachtmeting is geworden. Het land staat aan de rand van een burgeroor log". OUD-GASTEL, 12-2. Het konfektie-atelier van Van Gils in Oud-Gastel heeft als zelfstandig be drijf voldoende levenskansen. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Bu reau Coöperatief Management Kle dingindustrie (COMAK) in samen werking met de Nederlandse Her- struktureringsmaatschappij (NE- HEM) bij het atelier heeft ingesteld. Ondanks de gungstige uitslag van dit onderzoek zal het atelier echter niet blijven voortbestaan. De direktie van Van Gils heeft al definitief beslo ten dat het atelier, waar ongeveer honderd mensen werken, dicht gaat. FRANKFORT. De uitkomst van de op het ogenblik plaatsvindende CAO-onderhandelingen in het West- duitse bedrijfsleven zal beslissend zijn voor de verdere ontwikkeling van de ekonomie van de Bondsrepu bliek in 1981. Als de overeengekomen fusie tus sen de ziekenhuizen tot stand zal zijn gekomen en als het door G.S. ge vraagde zogenaamde beredeneerd plan voor de funktieverdeling van de twee ziekenhuizen haar instemming zal hebben gekregen, staat het voort bestaan van het ziekenhuis te Zierik zee niets meer in de weg. De staatssekretaris heeft haar beslissing genomen in afwijking van het haar uitgebrachte advies door het Advertentie 4n Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten kollege van ziekenhuisvoorzienin gen. „Voorwaardelijk" Het adjektief „voorwaardelijk", zoals voorkomt in de verwoording van de status van het ziekenhuis, heeft - dit mogelijk ten overvloede - niets te maken met „tijdelijk" o.i.d. De term staat in de Wet op de Ziekenhuisvoorzieningen (Artikel 29). Aan de term is de mogelijkheid op gehangen - zoals thans te Zierikzee - kleine(re) ziekenhuizen in stand te houden, dan bij de gebruikelijke voorwaarden in de wet het geval is. M.a.w. die wet heeft een opening vrij gehouden, om kleiné(re) zieken huizen - bij wijze van uitzondering - toch nog een kans te geven. Maar dan moet wel worden vol daan aan enkele voorwaarden o.m. (de belangrijkste) de/een fusie. Plan Verder moet een „beredeneerd plan" op tafel komen, waaruit de staatssekretaris kan lezen, dat het ziekenhuis aan bepaalde geneeskun dige maatstaven voldoet, o.m. wat betreft de bezetting van specialisten. Over dit plan wordt aanvullend nog „geredeneerd" en de fusie moet ook in de praktijk volledig feit zijn, maai"* die zaak - is als bekend - feitelijk rond. Vertaald betekent het allemaal dat Schouwen-Duiveland zijn ziekenhuis behoudt, zijnde onderdeel van één ziekenhuis, op twee lokaties, t.w. te Goes en te Zierikzee. ZIERIKZEE. De (nog) nieuwe polikliniek van het Zweedse Rode Kruis-zie- kenhuis, met het vorig jaar gereed gekomen exterieur van de liftschacht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NIEIJW DELHI. De Afghaanse mi- nister van buitenlandse zaken, Sjah Mohammed Dost, heeft in een toespraak voor de konferentie van niet-gebonden landen in Nieuw Del hi, Iran en Pakistan ervan veschul- digd de terugtrekking van Sowjet- troepen uit zijn land te vertragen door onderhandelingen te blokkeren. MIDDENSCHOUWEN, 11-2. De gemeenschappelijke schoolraad van het openbaar onderwijs van de gemeente Middenschouwen is een beetje boos op het kollege van b. en w. Dat blijkt uit een brief, die is verstuurd naar het kollege en ook naar de raadsleden, vanwege de haast met het oog op de komende raadsvergadering, waarin „het bedrag per leerling" moet worden vastgesteld. De vergoedingsregeling, zoals het kollege die wil laten vaststellen, wijkt af van die van 1980, maar is weer gelijk aan de regeling zoals die vóór dat jaar werd gehanteerd. Volgens de schoolraad wordt nu de regeling weer teruggedraaid, en „daardoor worden de openbare scho len beknot in de bestedingsvrijheid, die ook bijzondere scholen hebben". B. en w. echter schrijven in hun voorstel, dat de regeling van 1980 juist „afbreuk doet aan het gelijk heidsbeginsel ten opzichte van het bijzonder onderwijs". Daarom vraagt het kollege de raad ermee in te stemmen om aan de mi nister van Onderwijs en Wetenschap pen te verzoeken ten aanzien van de openbare scholen te Ellemeet en Kerkwerve voor 1981 het eerste lid van artikel 55 quater van de Lager- Onderwijswet 1920 van toepassing te verklaren," zoals dat dus - behalve in 1980 - altijd al gebeurde. In de brief van de openbare school raad wordt uitvoerig aandacht besteed aan de inhoud en het hante ren van dit artikel. De schoolraad vindt dat de kleine (in dit geval open bare) scholen op de manier, zoals het kollege te werk wil gaan, een „finan ciële vergoedingsregeling krijgt voorgeschoteld waarin tekorten zit ten ingebakken". De schoolraad zegt in de brief, dat Gedeputeerde Staten de regeling voor 1980 nooit zou hebben goedge keurd, wanneer daardoor het open baar onderwijs zou zijn bevoordeeld. Met vergelijkende cijfers van de Vervolg pag. 4 DEN HAAG, 12-2. Het ambtena- rencentrum, de kategorale centrale van lager, middelbaar en hoger over heidspersoneel (120.000 leden) vindt dat de overheid voor de ambtenaren een ad-hocbeleid voert. In een reak- tie op de bezuinigingsplannen van het kabinet zegt het centrum dat de uitspraak van Van Agt dat de amte- naren niet langer de loonontwikke ling in het vrije bedrijfsleven moeten volgen „haaks staat op het sinds jaar en dag door binnenlandse zaken met de mond verdedigde trendbeleid". Het amtenarencentrum is van me ning dat door de nieuwe eenzijdige ombuigingsoperatie de arbeids vreugde en de motievatie van het overheidspersoneel verder wordt aangetast. Volgens de voorzitter van het ambtenarencentrum, F. Roefs, is dat nu al te merken door een vlucht uit overheidsfunkties. DEN HAAG, 12-2. Minister Albeda van sociale zaken vindt dat de wet gelijk loon voor vrouwen en mannen voldoende mogelijkheden biedt aan vrouwen die menen voor gelijk werk minder betaald te krijgen dan man nelijke kollega's. De vrouwen kun nen hun beklag doen bij de komissie voor gelijk loon voor mannen en vrouwen of naar de rechter stappen. De mogelijkheden die de wet biedt worden echter nog niet optimaal ge bruikt. DEN HAAG, 12-2. Het provinciale statenlid R. E. Waterman heeft don derdag in Den Haag de veelomvat tende plannen ontvouwd voor een niuw integraal kustbeleid voor Zuid- Holland. Het plan behelst de aanleg van een 5600 ha groot gebied aan zee, aansluitend aan de kust tussen Sche- veningen en de zuidwestkant van de Maasvlakte. De totale kosten van de ze landwinning worden geschat op 1,25 miljard gulden. Alleen al de uit breiding van de Maasvlakte beloopt een bedrag van 160 miljoen gulden. v dj i WESTERSCHOUWEN. Dit volstrekt idyllisch tafereel - landschap met paarden - is te zien langs de Strandweg te Haamstede, één der wegen rond het betreffende weiland. Schilderachtig zijn ook de ,.mini-vennetjes,\ rechts in beeld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Advertentie Vie©tu :\STM SUoostdV^.Oos' Officieel BLO nostertand.Tei.oW ersctfU) -1495- Voorbeelden zijn tienmaal nut tiger dan voorschriften. James Fox WA> p Bi tr Verwachting tot zaterdagavond: Rustig- weer Droog en vrij zonnig; in de nacht en ochtend lichte vorst met piinimum- temperaturen van min 1 tot min 6 graden; middagtemperatuur rond plus 3 graden; zwakke zuidoosten wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks -1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zon dag een marge van 2 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 14 febr. Zon op 7.57, onder 17.52 Maan op 13.18, onder 4.37 15 febr. Zon op 7.55, onder 17.54 Maan op 14.13, onder 5.38 16 febr. Zon op 7.53, onder 17.56 Maan op 15.15, onder 6.29 Volle Maan: 10 februari (23.58) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 14 febr. 10.59 23.45 4.43 17.24 18 febr. 2.30 15.38 8.38 20.58 19 febr. 2.56 16.23 £.22 21.36 Doodtij: 14 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Twee hogedrukgebieden be heersen momenteel de Europese weerkaart. Het ene ligt boven Scan dinavië, het andere ligt met zijn cen trum boven midden Europa. In Scan dinavië vriest het 's nachts streng. In ons land vroor het de afgelopen nacht op verschillende plaatsen 5 4 6 gra den. Computerberekeningen geven aan dat het Scandinavisch hogedrukge- bied zijn betékenis gaat verliezen en dat het hogedrukgebied boven cen traal Europa blijft bestaan. Aan de flank van dit laatste hogedrukgebied zal zich in onze omgeving langzaam een zuidelijke stroming ontwikke len. Dit leidt er toe dat de vorstkan- sen geleidelijk weer gaan afnemen. Verder blijft het de komende dagen droog met morgen nog vrij veel zon, maar daarna meer bewolking en een grotere kans op mist. NEW YORK, 12-2. Een sneeuwstorm die over het hele midden-westen van de V.S. is getrok ken heeft tot dusver 49 mensenlevens geëist. Donderdag bereikte de sneeuwstorm, die gepaard ging met poolkou, de oostkust van de V.S. Op veel plaatsen kwam het verkeer stil te liggen door sneeuwhopen en glad de wegen. UTRECHT, 12-2. Nieuwe bezuini gingen bij het ruim 12.000 man sterke korps rijkspolitie kunnen tot gevolg hebben dat de kwaliteit van de dienstverlening daalt tot een onaan vaardbaar laag peil. Voorgaande be zuinigingen, onder andere op brandstof en betaling van overuren, zijn tot nu toe redelijk opgevangen door de verschillende rijkspolitie diensten, zij het hier en daar met moeite. „Maar", zo stelt een aantal rijkspolitiekommandanten, „de rek is er nu wel helemaal uit". DEN HAAG, 12-2. De Tweede Ka mer heeft donderdag besloten om de behandeling van hoofdstuk 4 van het wetsontwerp op de leegstand uit te stellen. Het hoofdstuk dat de moge lijkheid biedt om woonruimte die leegstaat en die niet op korte termijn kan worden verkocht tijdelijk te ver huren - in beginsel kan de gemeente de woning na enige tijd vorderen - is naar de mening van een meerderheid van de kamer nog onvoldoende onder de loep genomen om het snel af te handelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1