Distriktsvoorzitter (IV) vernoemde punten van het jaar Begroting 1981 Waterschap Schouwen-Duiveland doorgelicht Waterschap Schouwen-Duiveland STREEKNIEUWS Dijkgraaf op vergadering „We kunnen niet meer terug naar tijd van de windmolens Naar einde geluidsoverlast tomatenkassen Mosselarij op Waddenzee Bruse specialist H. Hoogerheide spreekt op „Allardsoog" Voor 50 jaar 4 S6EZICHT, NIEUWERKERK OOSTERLAND, 11-2. In het dorpshuis „Oosterhof" te Oosterland werd de jaarlijkse distriktsvergadering van het waterschap Schouwen-Duiveland gehouden, onder leiding van de heer J. J. van de Zande gezworene voor distrikt IV. De heer Van de Zande sprak er zijn blijdschap over uit dat de dijkgraaf de heer A. M. Geluk, na een afwezigheid door ziekte van 10 maanden weer aan wezig kon zijn en memoreerde het overlijden van de heren Der Weduwen en Goemans beiden deeluitmakend van het dagelijks bestuur van het water schap. Wat het bestuur betreft betekende zulks, dat de overigen (4 personen) al tijd aanwezig moesten zijn, want vier personen zijn nodig om de besluiten rechtsgeldig te kunnen ne men. Zelf zal hij straks ook het bijl tje er bij neer moeten leggen (wegens leeftijd); de voordracht om de vaka- ture te vervullen is als volgt: 1. A. J. G. Doeleman (Nieuwerkerk), 2. W. A. Kuiper (Ouwerkerk). Hij bracht lof en dank aan de heer M. Steur, die de voorzittershamer had gehanteerd, tijdens de ziekte van de dijkgraaf en dat uitstekend heeft gedaan. Hij noemde 1980 een duur jaar, we gens de voortdurende stijging van de energiekosten. Op alle manieren wordt het waterschap daarmee ge- konfronteerd: bij de bemaling om het polderwater op peil te houden, bij de zuivering van het afvalwater (riool water) en bij het wegherstel, want ook de daarbij gebruikte asfaltemul- sies zijn oliederivaten. De verhoging van de lasten voor 1981/1982 met 9,— per ha is dan ook onontkoom baar. Vorig jaar verhoogde men het dijkgeschot met 3,—; dat was, naar is gebleken, aan de krappe kant. Puin nodig- Doordat de puinvoorraad is aange wend om enkele bestormingen aan te brengen, onder andere langs de kreu- kelberm langs het Zijpe, heeft het waterschap behoefte aan puin. Zij die puin hebben op te ruimen en daarmee geen raad weten, kunnen bij het waterschap terecht. Na in details het onderhoud van de dienstwoningen en enkele werken aan diverse steenglooiïngen te heb ben genoemd konstateerde de voor zitter met dankbaarheid, dat de dijkverhogingen als gevolg van de Deltawet, achter de rug zijn. De uitkomsten van de voor jaarspeilingen in 1980 waren gunsti ger dan de najaarspeilingen. Aanzan- dingen in het Zijpe in het voorjaar; ontzandingen en verdiepingen op sommige plaatsen ïn het najaar, het zelfde was het geval aan de Zuid bout. 1 ji De hoogste waterstand 3,34 m plus 'f Gaat goed SCHOU WEN-D UIVELA ND, 11-2. Op de Distrikts IV- vergadering van het Water schap Schouwen-Duiveland, heeft dijkgraaf A. M. Geluk, betreffende de waterzuive ring, dan ten onzent het afval water minder zware metalen bevat, dan elders het geval is. De varkensmesterijen in de re gio lozen niet op zuivering sinstallaties. 't Gaat dus goed., al wordt nog nagegaan of maatregelen moeten worden genomen voor bepaalde indivi duele lozers. fwwwwwwwwwwvw I N.A.P. werd gekonstateerd op 20 april 1980 bij Bruinisse. Veertien keer kwam de vloed hoger dan „ge woon hoogwater". Een nieuwe lichtopstand werd door het Loodswezen geplaatst op de hoek van de Stoofpolder te Bruinisse (ter vervanging van de oude). De glooiing vereiste hier en daar wat on derhoud (onder meer in het Grevelin- genmeer). De gemalen fungeren goed, ook wat de automatische appa ratuur betreft. Wegen Stevin b.v. te Goes en De Ruiter Noordgouwe voerden werken uit, on der andere aan de wegen, die niet door de gewone dienst van het water- MIDDENSCHOUWEN Flinke schade bij aanrijding Twee auto's woensdagochtend be trokken bij een aanrijding op de De- lingsdijk hoek Elkerzeescheweg, werden zo zwaar beschadigd, dat zij door takelbedrijf Jan de Jonge moesten worden weggesleept. De ene werd bestuurd door C. J. D. uit Scharendijke, die bij het oprijden van de Delingsdijk geen voorrang zou hebben verleend aan mevrouw C. M. K.-van R. uit Brouwershaven. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Verkeerskontrole Bij de stoplichten op de provincia- leweg Zierikzee-Haamstede, bij Se- rooskerke, werd woensdag een ver keerskontrole gehouden. Er werden 16 bekeuringen uitgedeeld, onder an dere voor het rijden door rood licht, voor niet in orde zijnde bromfietsen, wegens het te lang achter het stuur zitten van vrachtwagenchauffeurs (rijtijdenwet) en voor het linksafs- laan de Schelpweg op, hetgeen verbo den is. BROUWERSHAVEN Van Beveren Aardappelen B.V. Op woensdag 18 februari wordt in het „Tonnenmagazijn" de algemene ledenvergadering gehouden van Van Beveren Aardappelen B.V. Na opening door de voorzitter van de Telerskommissie, de heer L. J. a. Klompe, volgt een kommissieverkie zing. Een algemene beschouwing wordt gehouden door de heer J. H. J. Zingstra, direkteur van Van Beveren Aardappelen B.V. Gastspreker is de heer J. Nieuwen- huyse met als onderwerp: ,,De in vloed van de veenkoloniale aardap pelteelt op de afzet van konsumptie- aardappelen". OOSTERLAND, 10-2. Dijkgraaf A. M. Geluk, hield in de vergadering van District IV van het waterschap Schouwen-Duiveland dinsdagmiddag in Oosterland gehouden, een interresante causerie ove rde geschiedenis van de laatste honderd jaar uit het onderhavige distrikt, maar hij begon met een feli citatie uit te brengen aan de heer J. J. van de Zande, wegen een door hem ont vangen koninklijke onderscheiding, om vervolgens in het kort de waterkwa liteit te behandelen. De zuiveringsinstallaties fungeren goed, maar aan een modernisering van Werschouwen en Zierikzee valt toch niet te ontkomen. Dat zal in een periode van 7 tot 10 jaar grote investeringen vergen en vanzelfsprekend ook meerder lasten voor rente en aflossing van daarvoor gesloten leningen. Een z.g. bestrijdingsplan voor deze kosten is opgemaakt (vijf jarig plan). De vraag is echter: blijft de bestrij ding van de watervervuiling bij de waterschappen? De opzet was goed en de taak is aanvaard, met het nodi ge elan. Er was en is sprake van cen traal beheer, maar ook van verant woordelijkheid in de streek. Maar er gaan stemmen op, om de waterzuive ring nog centraler te maken. Natte winter In een natte winter zoals die dit jaar was, vergt de ontwatering veel van het bestuur van een waterschap en de heer Geluk is eens in de ge schiedenis gedoken om te zien hoe men het vroeger deed. vóór 1850 was sprake van alleen maar natuurlijke lozing; van 1850 tot 1870 ging men in Nederland denken over ontwatering via een stoomge maal, onder meer in de Haarlemmer meer. Ook de Schouwse bestuurders zagen het nu daarvan in en het eerste stoomgemaal in Zeeland kwam bij de Prommelsluis (1877). Maar niet altijd waren allen even enthousiast. De bouw van een ge maal in de polder Dreischor, werd aangenomen met 22-18 stemmen. In de Vier Bannen kwam in 1978 Viane en in hetzelfde jaar kwam ook Ste- vensluis. Gehele stukken van de pol ders stonden in die tijd in een natte winter onder water. Bruinisse Bruinisse als een wat hoger gele gen polder heeft tot vóór de samen voeging altijd een natuurlijke situa tie gehad, eerst via de haven tot 1910, daarna via de sluis die uitmondde op de scheiding van Zijpe en Mastgat. Aanleiding van de bouw van de nieu we sluis, waren klachten over besmettingsgevaar voor de oesters in de Grevelingen, voor de wal van Bruinisse en Flakkee. ,,De moderne gemalen (Bruinisse sueert nu ook via Viana) zijn enorme verbeteringen geworden, maar wij mogen ook zelf als grondgebruiker de afwatering niet vergeten, goede drainage en een schone sloot, moeten leiden tot een optimale waterbeheer sing. Het kost veel geld, als we een nat jaar hebben, maar we hebben geen keus, we kunnen niet meer te rug naar de windmolens", aldus de heer Geluk. schap konden worden gedaan. De elf bruggen in het waterschap zullen ge leidelijk van nieuwe leuningen wor den voorzien. SIRJANSLAND Vergadering Reformatorisch Contact Orgaan Het Reformatorisch Contact Or gaan zal donderdag 19 februari ver gaderen in het verenigingsgebouw te Sirjansland. Spreker is ds. J. den Hoed, Ned. Hervormd predikant te Sliedrecht die als onderwerp heeft: „Geloof en belijdenis". Er is gelegen heid om vragen te stellen over dit on derwerp. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Vereniging „Algemeen Vissersbelang" Op vrijdag 20 februari wordt in het verenigingsgebouw aan de Deestraat, de jaarvergadering gehou den van de Vereniging „Algemeen Vissersbelang". Op deze vergadering komen de jaarstukken aan de orde. Bestuurs verkiezing wordt gehouden i.v.m. het aftreden van de heren W. v. d. Berg en W. v. d. Berge. Beide kandi daten zijn herkiesbaar. Na de jaarre de van de voorzitter, wordt de film: „Schelpdieren" vertoond. Een des kundige behandelt tenslotte het on derwerp: „Visserijproblematiek in het algemeen en van de schelpdieren- kuituur in het bijzonder". Uitvoering „Nu met Hope" De muziekvereniging „Nu met Ho pe" te Bruinisse geeft vrijdag 13 fe bruari weer haar jaarlijkse uitvoe ring. In het dorpshuis beginnen de drum band met majorettes. Het jeugd- korps o.l.v. de heer G. van der Weele treedt op vóór het grote korps, dat een aantal stukken voor fanfare ten gehore zal brengen. Na het muzikale gedeelte brengt het gezelschap „De Komedianten" het toneesltuk „De boef van boven" op de planken. Ter bestrijding van de onkosten is er een verloting. Het gebruikelijke bal-na besluit de avond. Voor tijd: zie agen da. Ouderling De heer P. Maaskant heeft zijn be noeming tot ouderling in de Neder landseHeryqrmcje kerk aangenp,- (Vervolg van pag. 1) door de onderafdeling Geluid ge luidsmetingen verricht dicht bij de tomatenkassen. De konklusie was dat de kas de voorwaarden verbonden aan de hin derwetvergunning voorals 's avonds en 's nachts overschreed met respek- tievelijk 4 en 14 decibels. De feiten waren duidelijk. De ge luidsoverlast was voor omwonenden onaanvaardbaar. Demonstratieprojekt Mr. Nijland: „Het bijzondere aan deze tomatenkwekerij is dat het een groots opgezet bouwprojekt is. Het is een demonstratieprojekt, waaraan het ministerie van ekono- mische zaken een subsidie van 3.000.000,— heeft verleend. Ze werken daar in die kassen op een zo efficiënt mogelijke wijze, vooral wat energie betreft. Voor mij is het daarom onduidelijk, juist om dat het zo'n goed doordacht projekt is, dat er niet aan eventuele geluids hinder is gedacht". De heer Nijland denkt dat met het plaatsen van de generatoren in het midden van de kassen (inplaats van dicht bij de Ka- piteinsweg) het probleem er niet was geweest. „Zo'n oplossing is nu niet meer mogelijk, de verbouwing zou te veel kosten. Maar het blijft vreemd dat men er bij de bouw niet aan heeft gedacht om maatregelen te treffen, die geluidsoverlast helpen voorko men". De uitspraak De uitspraak van de president van de arrondissementsrechtbank te Middelburg, mr. André de la Porte, luidde als volgt: „De behandeling van het kort ge ding heeft plaatsgevoden in Drei schor en bij die gelegenheid heb ik plaatselijk de situatie opgenomen. Omwonenden hebben recht en be lang erbij, dat de aan de hinderwet- vergunnng verbonden voorwaarden worden nageleefd." De president veroordeelde Beekenkamp binnen één week er voor te zorgen dat de ge- luidsproduktie wordt teruggebracht tot aanvaardbare normen. Voor iede re dag dat de heer Beekenkamp daar na in gebreke blijft, wordt hem een dwangsom opgelegd van 1.000,—. „De vraag blijft nu nog," aldus de heer Nijland, „of de heer Beeken kamp deze kosten kan verhalen op de gemeente Brouwershaven, omdat hem destijds ten onrechte een hinder wetvergunning is verstrekt." NIEUWERKERK. Omgeving Molenberg te Nieuwerkerk op een plaatje uit de twintiger jaren. dl) BAKKEVEEN, 7-2. De mosselvissers, die op de Waddenzee vissen, komen in aanraking met de garnalenvissers, die kokhanenvissers en de overheid. Toen men ongeveer 30 jaar geleden begon visten ook de ansjovissers, met hun typi sche „kamervisserij" nog intensief op bet Wad, meer nog was dat het geval toen de mosselkwekers (in de laatste 100 jaar) regelmatig gedurende een aan tal weken in het voorjaar voor de mosselzaadvisserij naar het Wad vertrok ken. Nu is die ansjovisserij geheel ver dwenen; alleen de garnalenvissers zijn nog volop aktiefOok de mossel zaadvisserij voor eendenvoer, voor de oorlog door diverse vissers in het noorden beoefend, is verdwenen. men. De heer J. van Breda heeft als zodanig bedankt. BRUÏNISSE/KLAASWAAL Polderbemaling In de distriktsvergaderingen van het waterschap Schouwen- Duiveland, wordt de vinger gelegd bij de stijgende energiekosten, voor wat betreft de bemaling van de pol der. Elke millimeter neerslag, vergt een uur draaien van het gemaal in het betreffende gebied. In de Hoekse Waard is uit hét bestuur van het waterschap „De Gro te Waard" een kommissie gevormd om te zoeken naar mogelijkheden tot bezuiniging op het energiegebruik. Een werkgroep is daarvoor samen gesteld die zich in de problematiek gaat verdiepen en die daarin ook laat meespelen bemaling van de polder met behulp van windenergie. Beper king van het verbruik van gas, olie en elektriciteit voor wat betreft de bemaling is vrijwel onmogelijk zo heeft het waterschap laten weten. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten hebben tarweleveranties aan Nica ragua ter waarde van 9,6 miljoen dollar opgeschort in afwachting van de resul taten van een onderzoek naar vermeen de wapensmokkel via dit land naar linkse guerrillagroepen in El Salvador. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken woensdag in Washington bekendgemaakt. LUXEMBURG. De Luxemburger Gaston Thorn, voorzitter van de kom missie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap), heeft Euro pa gewaarschuwd voor een totale ont binding, indièn de EG voor 1985 niet daadwerkelijk gestalte heeft gekregen. WARSCHAU. Het Poolse parlement heeft vyoensdag overeenkomstig de voordracht van het centrale partijkomi- te de 57-jarige minister van defensie Wojciech Jaruzelski gekozen als pre mier. Twee afgevaardigden onthielden zich van stemming. Garnalenvissers De garnalenvissers kunnen vissen op gedeelten van de Waddenzee, waar mosselkultuur niet mogelijk is, zodat er maar weinig moeilijkheden over en weer voorkomen. De mossel visserij kan maar op een klein ge deelte van de Waddenzee uitgeoefend worden. Een bepaald gedeelte moeten de garnalenvissers dus inleveren; zij hebben bovendien nog de mogelijk heid, gemakkelijk over te schakelen op een andere visserij, wanneer dat voor hen interessant is. De mosselkweker heeft deze moge lijkheden praktisch niet. Vierduizend h.a. Een berekening heeft uitgewezen dat op de Waddenzee plm. 4000 ha als mosselkweekgrond wordt gebruikt. Deze 4000 ha. behoeft niet te worden uitgebreid, wel zag spreker moge lijkheden van ruiling. De slechte stukken in de 4000 ha. teruggeven aan de garnalenvisserij en de mossel kwekers in de gelegenheid stellen, andere percelen aan te leggen, op plaatsen, die mogelijk een beter ren dement opleveren. Spreker zag ook wel voordelen voor de garnalenvisserij behalve de grondruil, in de mosselkweek op zich versoepeling van de besprekingen tussen mosselkwekers en garnalen vissers, met als derde partner de overheid, moet mogelijk zijn. Kokhanenvisserij Een nieuwe bedrijfstak kwam de laatste jaren boven de horizon, name lijk de kokhanenvisserij. Evenals bij de garnalenvisserij vol trok zich een metamorfose wat de vloot betreft, want helemaal onbe kend was de kokhanenvisserij niet. De garnalenschepen werden groter, en moderner, maar verminderden in aantal. De kokhanen vissersschepen namen in aantal toe; hun schepen werden beter uitgerust. NEW DELHI. De sekretaris-gene- raal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft woensdag zijn adjunct, Javier Perez de Cuellar, benoemd tot zijn vertegenwoordiger voor Afghani stan. Oogmerk is onderhandelingen te bevorderen tussen Afghanisatn, Iran en Pakistan. ATHENE. Bij het gedenkteken voor koning Konstatijn I, grootvader van ex- koning Konstatijn, en in een boekhan del van extreem-rechtse signatuur in Athene zijn woensdagavond bommen ontploft, aan de vooravond van de bij zetting op het terrein van het paleis Tatoi van het stoffelijk overschot van ex-koningin Frederika. GENEVE. Russische autoriteiten in de Baltische staten hebben de afge lopen 15 maanden minstens 33 dis sidenten gearresteerd en verscheidene aktivisten voor de mensenrechten be recht, zo heeft een groep ballingen woensdag in Geneve bekendgemaakt. ADVERTENTIE. Zij die lid wen- schen te worden van de Postduiven Ver- eeniging „De Luchtbodekunnen zich aanmelden. De Proefvluchten beginnen 18 Maart. ADVERTENTIE. H. H. Rookers. Maakt uw sigaretten nicotine-vrij. 3 druppels BINJCO ingebracht met een spuitje en uw sigaretten, pijp tabak en siagaret zijn vrij van nicotine. ADVERTENTIE. Stort geen petrole um in een brandende of smeulende kachel; bevochtig daarmede alleen den turf, die gij voor het aanmaken gebruikt. ADVERTENTIE. Benoemd met in gang van 1 Maart tot telefoniste bij den interlocalen dienst, mej. L. C. van der Doe te Zierikzee. AD VERTENTIE. Voor de huisvrouw. De ruiten moeten gewoon met een spons schoon water afgenomen worden; eerst „overdwars" met flinke, stevige streken, daarna in de lengte, waarna men nog maals met de spons in het rond gaat om het overdreven water uit de sponningen weg te nemen. ADVERTENTIE. Uitvoering Fanfa recorps Nieuwerkerk op Vrijdag 20 Fe bruari. Volksuitvoering Woensdag 18 Februari, telkens des avonds 7 uur. Na afloop bal. Plaatsbespreken 10 cent. ADVERTENTIE. Groote afslag Rundvleesch, Biefstuk f 0,80, Stukjes f 0,55, Lappen f 0,50. Allesrper pond. Ook steeds de bekende lage prijzen van varkensvleesch. ADVERTENTIE. Met Mei gevraagd een.Smitsknecht, goed bekend met hoef beslag. Poststation Ellemeet. ADVERTENTIE. Gevraagd een ar beider met klein gezin, zoodat de vrouw werkster kan wezen. Liefst met paarden kunnende omgaan. OOSTERLAND, 11-2. In de te Oosterland gehouden vergadering van Distrikt IV van het waterschap Schou wen-Duiveland heeft de griffier de heer J. A. Rotte, een toelichting gegeven op de begroting 1981 van het water schap. Nog niet zo heel lang geleden sloot de jaarlijkse begroting in ontvangst en uitgaaf op plm. 1 miljoen gulden, voor 1981 is dat nu 8,8 miljoen, zijnde 5,7 miljoen voor de oude taken zeewering onderhoud en wegenbeheer en 3,1 mil joen voor de waterzuivering. Het opmaken van de begroting 1981 was volgens de heer Rotte een moeizaam karwei, stijgende uitga ven, die men in de hand wil houden, naast alleen vermeerdering van de inkomsten middels verhogingen van de polderlasten, dit vergt een zo zui nig mogelijk beheer, maar men kon dit jaar niet ontkomen aan een lastenverhoging van 9,— per ha waardoor de lasten stegen tot 120,— per ha. Lasten elders Ter illustratie gaf spreker een aan tal lasten op van andere waterschap pen in Zeeland: Het Vrije van Sluis 147,—, de Braakmanpolders 124,—, Axeler Ambacht 138,—, Tholen 118,—, Hulst 110,—, Wal cheren 93,—, maar Walcheren haalt natuurlijk meer uit het gebouw, want daar liggen de steden Middel burg en Vlissingen. De partiële dijkverhoging die in het afgelopen jaar werd voltooid, geeft een redelijke mate van veilig heid, maar is niet wat voor ogen staat, de afsluiting van de Ooster- schelde. De bemaling kost veel geld, als gevolg van de natte winter en de gestegen energiekosten. Bctuiningen Wat ook geld kost is de betuining van de waterlopen. Het waterschap heeft 240 km waterlopen in onder houd, dat is dus omdat een sloot twee kanten heeft 480 km. En het herstel van één meter (ophalen ingevallen kanten) kost plm. 14,— 15,—. Hetzelfde is het geval met het weg onderhoud. De niet-planwegen, dat zijn de we gen die niet in onderhoud zijn bij rijk, provincie en gemeente en waar voor ook geen vergoeding wordt ont vangen, vergen toch op zijn tijd on derhoud, dat geheel voor rekening van het waterschap komt. Geldverslindend is ook de water zuivering, die zal moeten worden ge bracht op 53,— per inwoner equiva lent is 159,— voor een gemiddeld gezin. De kapitaalsl asten vergen hiervoor het grootste deel. Dure installaties zijn nodig voor een dunne bevolking. Op Schouwen- Duiveland leven 30.000 inwoners op 30.000 m*. is één inwoner per vier kante km. Niet „iedereen" is op de riool waterzuiveringsinstallatie aan gesloten. Individuele lozers (zo wor den ze genoemd) mogen voortaan al leen lozen wanneer ze daarvoor een vergunning hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4