Geen onmiddellijke bespreking wapenbeheersing met Moskou Las Vegas BEZWAAR AANGETEKEND TEGEN OPSLAGGEBOUW TE BORSSELE DE „ZUSTER-REGIO" Besmeuring van banken In 1985 een zuinige auto Oost en West Acht doden bij brand in Noodweer in de V.S. Besprekingen met Arabische Liga Nog gevechten in Iran Opgesloten bij PTT Koeien verbrand Heroïne-dode Kind geraakt door fiets Kind schoot met revolver Energie Komité Zeeland CONCERTZAAL STICHTING HET THEATER AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde (01110)2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Goeree-Overflakkee worstelt met de vraag of het - bij de provinciale herindeling - bij Zeeland „moet" ko men, dan wel bij Zuid-Holland blij ven. De tegenkanting tegen Zeeland, is het hardst uitgevallen in de ge meenteraad van Middelharnis. Daar werd - overigens toch met weinig welsprekende cijfers (7-6) - gekozen voor Rijnmond (Z.H. nieuwe stijl). Gezien de positieve reakties elders in de „zuster-regio", blijkt toch een meerderheid voor aansluiting bij Zeeland. Politiek gezien liggen de meningen wat gespreid, maar de P.v.d.A. is heel erg „tegen Zeeland". Uit die po litieke hoek komt de nieuwste herin deling-slogan: „Goeree naar de Zeeu wen. In nog geen eeuwen". Lang niet iedereen intussen staat achter deze „daverende kreet". Algemeen is men ginds wel van gevoelen „dat het alle maal niet hoeft". Men wil rust en ge wezen wordt alom op de hoge kosten, die een provinciale herindeling met zich meebrengt. Het kollege van b. en w. van Middelharnis is pro-Rijn mond, mede, of vooral gelet op het werk van streekgenoten in het Rijn mondgebied en de niet afwezige kans tot vestiging van bedrijven (af gesplitste bedrijven van Rijnmond). De argumentatie pro of kontra Zee land intussen in de raad van Middel harnis, verdient menigmaal de kwa- lifikatie „oneigenlijk". Voor het „pro" werden genoemd: de stringen te hantering door Zuid-Holland van de Hinderwetbepalingen en het feit „dat Zeeland goedkoper" zou zijn. De P.v.d.A. met name is bang voor de kerncentrale. Die staat weliswaar op Zeeuwse grond, maar wie kalami- teus wil denken, heeft aan een ver wijzing naar de lokatie niet al te veel. Gelukkig werden ter zake toch ook de „geografische en strukturele over eenkomsten" tussen Zeeland en Goe ree-Overflakkee genoemd. Bij sa menvoeging met Zeeland zou „Flak- kee" tien procent van de provincie gaan uitmaken, maar - zeiden tegen standers - „Zeeland heeft ons niets te bieden en wat is tien procent van niets?" Gelet verder op de mening van de andere Flakkeese gemeenten (Dirks- land. Goedereede, Qost-Flakkee) neemt Middelharnis een duidelijke uitzonderingspositie in en globaal gesproken, „wil" Flakkee dus wel bij Zeeland komen, ook al zijn er an derzijds weer twijfels over de bestuurlijke inbreng, die Goeree- Overflakkee zal kunnen hebben in de provincie Zeeland, nieuwe stijl, als die er dan al komt. DEN HAAG, 12-2. In verscheidene plaatsen van ons land zijn in de nacht van woensdag op donderdag vesti gingen van de Algemene Bank Ne derland bewerkt met verf. In Den Haag en Haarlem werden zakjes verf tegen de gevel gesmeten tgerwijl in Oss een kiezelsteentje door de ruit is gegooid. Volgens een woordvoerder van de anonieme kra- kersgroep „Stop het bankwezen su- bito" zijn in totaal vijfentwintig vestigingen van de Algemene Bank en de Friesch-Groningse Hypotheek bank, verspreid over twaalf plaat sen, bewerkt met verf en stenen. Volgens de woordvoerder zijn de A.B.N. en de dochteronderneming daarvan, de F.G.H.-bank, medeve rantwoordelijk voor de woningnood in ons land doordat ze mensen, die in amsterdam en Utrecht spekuleren met leegstaande panden, financie ren. De woordvoerder zei voorts dat dit soort akties zal aanhouden tot ban ken stoppen met hetffinancieren van speckulanten. AMSTERDAM, 12-2. Door middel van allerlei technische verbeteringen is het mogelijk in 1985 een persone nauto op de weg te brengen, die der tig procent minder brandstof ver bruikt dan nu het geval is. Deze nieuwe ontwikkelingen kwa men woensdag ter sprake op een symposium over energie en de perso nenauto in het Rai-kongrescentrum te Amsterdam. Professor dr. ir. B. Breuner van de technische hoge school in Darmstadt, vertelde dat met behulp van modellen in wind tunnels was aangetoond, dat door verkleining van de luchtweerstand tien procent kan worden bespaard. Kunststoffen Gewichtsvermindering door toe passing van kunststoffen en verbete ring aan de motor, gebruik van elek tronische apparatuur en de verdere ontwikkeling van het zogenaamde transmatic-aandrijfsysteem, leiden samen tot dertig procent besparing. Voor de ontwikkeling van de „Uni- car" heeft het Westduitse ministerie van onderzoek en technologie 110 miljoen mark ter beschikking gesteld. De „Unicar" zal bij een snel heid van 90 km per uur slechts één li ter brandstof verbruiken op 21,7 ki lometer. I 4 Advertentie WASHINGTON, 11-2. De Amerikaanse minister van defensie, Casper Weinberger, heeft woensdag een onmid dellijke hervatting van de besprekingen over wapenbe heersing met de Sowjet-Unie uitgesloten. In een interview met het Amerikaanse persbureau UPI zei Weinberger dat de V.S. moeten onderhandelen vanuit een „positie van grotere militaire kracht dan zij op het ogenblik hebben". De minister gelooft niet dat bespre kingen op dit ogenblik bijzonder nut tig zouden zijn. „Ik zou van Russi sche zijde een verandering van hou ding willen zien", aldus Weinberger. LAS VEGAS, 12-2. Op de achtste verdieping van het dertig verdiepin gen tellenden Hilton hotel in de Ame rikaanse stad Las Vegas brak dins dagavond brand uit. Het Hilton in de gokstad is een van de grootste casino's ter wereld, en was op de dag van de brand geheel volgeboekt. Rond middernacht had de brand weer de brand onder kontrole en wa ren honderd mensen naar het zieken huis overgebracht. In de loop van woensdag bleek, dat er acht doden waren te betreuren 179 gewonden. De meeste gewonden vielen door het springen van de verdiepingen in de vangzeilen van de brandweer. In november 1980 kostte een brand in het nabijgelegen Grand hotel aan 84 mensen het leven. Uit politiekrin gen is vernomen, dat twee personen zijn aangehouden in verband met mogelijke opzet bij het ontstaan van de brand. WASHINGTON, 11-2. In twee da gen tijd zijn in de Verenigde Staten zeker 18 mensen om het leven geko men als gevolg van zware winterse stormen. Een front met slecht weer trok van de Rocky Mountains naar het oosten en bereikte woensdag New York. In de bergen en het midden-westen deed zware sneeuwval metershoge sneeuwbergen ontstaan, terwijl in het zuiden veel regen viel. In de staat Iowa verongelukten zes mensen op wegen die door ijzel nau welijks begaanbaar waren. Alle scholen in het gebied tussen Kansas City en Detroit bleven dicht. In Texas vond een meisje van 19 de dood, toen een tornado het huis van haar familie 30 meter verplaatste. Drie verwanten raakten gewond. DEN HAAG, 12-2. Minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw is donderdagmorgen in Den Haag besprekingen begonnen met Chedli Klibi, de sekretaris-generaal van de Arabische Liga. Van der Klauw voert de besprekingen in zijn hoeda nigheid van voorzitter van de Euro pese Ministerraad. De ontmoeting met Klibi wordt beschouwd als start van Van der Klaauw's zogenaamde Midden-Oosten-missie, de tweede fa se van een initiatief van de Europese Gemeenschap dat moet bijdragen aan een algehele vredesregeling voor het Midden-oosten. In het kader van zijn missie zal Van der Klaauw de ko mende weken bezoeken brengen aan een tiental Arabische landen, aan Is raël en aan de Verenigde Staten. LUXEMBURG. De Egyptische pre sident Sadat verwelkomde het vre desinitiatief van de tien EEG-lidsta- ten voor het Midden-Oosten, zo blijkt uit de verklaring die hij woensdag morgen voor zijn vertrek uit Luxem burg naar Parijs heeft afgelegd. Het Amerikaanse volk is zeer sterk vóór het overbruggen van de kloof in het machtsevenwicht tussen Moskou en Washington, zo zei de minister van defensie. Hij wees er op dat de Ame rikaanse militaire kracht niet van de ene op de andere dag vergroot kan worden. Zorgen Moskou heeft sinds 1975 zijn bewa pening aanzienlijk uitgebreid en dat dient ons zorgen te baren. Wanneer er een voorsprong opgebouwd wordt of de machtsverhoudingen tussen de beide landen te zeer uit evenwicht ge raken, dan betekent dat een werke lijk gevaar, aldus Weinberger in het interview. Hij betoogde dat er op kernwapengebied al sprake is van een tamelijk onevenwichtige situa tie. De V.S. moeten niet weigeren de onderhandelingen met de Sowjet- Unie over de beperking van strategi sche wapens te hervatten. We moeten wel onderhandelen va nuit een sterkere positie dan we nu hebben. Een verdrag dat alleen maar de bestaande ongelijkheid bevestigt, heeft weinig zin. Dat leidt alleen maar tot avonturisme, zo meende de minister. Geen N-bom? Weinberger had zich woensdag in AMSTERDAM. De liberale jonge renorganisatie (JOVD) meent, dat de gezamenlijke EG-partners hun in vloed moeten aanwenden om bij de regering van El Salvador aan te drin gen op het respekteren van de rech ten van de mens in dat land. DEN HAAG. In december 1980 is volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) voor 12,9 miljard gulden uitge voerd, wat een stijging van twintig procent ten opzicht van december 1979 betekent. TEHERAN, 11-2. Bij door Pars ge melde zware, doch in het voordeel van Iran beslechte gevechten in de westelijke provincie Ilam alsook bij Chorramsjar zijn volgens de opgave van het Iraanse persbureau woens dag 1000 Iraakse tegenstanders ge dood of verwond. Op de as van de grensplaats Qasr-E-Sjirin naar de vlakte van Darbalut werd een aanval door een hele Iraakse divisie en een brigade afgeslagen, zo werd gemeld. Chemische stortplaatsen DEN HAAG, 11-2. Ons land telt niet minder dan 4.000 stort plaatsen voor chemisch afval. Minister Ginjaar (van volksge zondheid) verstrekte dit cijfer aan d(j Eerste Kamer bij de bespre king door de senaat van de begro ting 1981 van dit departement. 700 tot 800 van deze stortplaat sen vereisen nader onderzoek. 300 stortplaatsen komen in aan merking voor behandeling op kor te termijn. De bewindsman, zei zijn cijfers te ontlenen aan de nationale in ventarisatie, die per provincie wordt uitgevoerd. Vrijwel alle provincies hebben een opgaaf verstrekt van die plaatsen, waar zich mogelijk chemisch afval in de bodem bevindt. De provincies Zeeland, Gelderland en Noord- Brabant evenwel hebben tot nu toe nog geen opgaaf verstrekt. een vraaggesprek met de „Washing ton Post" opnieuw voorstander be toond van de neutronenbom. Het Witte Huis zei hierover dat de mi nister van defensie voor zichzelf spreekt, wanneer hij zegt voor de neutronenbom te zijn. President Reagan zal uitvoerig overleg met een zijn Europese bond genoten plegen, voor over de neutro nenbom een beslissing te nemen, al dus de woordvoerder van het Witte Huis, Mort Allen. DEN HAAG. B. en w. van Den Haag zullen binnenkort twee nota's over de aanpak van de drugsproble matiek openbaar maken. De eerste nota is een vervolg op het vorig jaar uitgebrachte rapport „Voorzienin gen voor drugsverslaafden". DEN HAAG. B. en w. van Den Haag heben voldaan aan het verzoek van minister Ginjaar van volksge zondheid en milieuhygiëne om de sluiting van het Haagse autovernieti- gingsbedrijf Pametex op te schorten. ARNHEM, 11-2. Circa dertig om wonenden van het postverdeelcen- trum bij de Arnhemse wijk Het Broek hebben woensdagmiddag het toegangshek tot dit centrum met een ketting afgesloten. Dit gebeurde, na dat twaalf gemeenteraadsleden en burgemeester Drijber waren gearri veerd om zich te oriënteren over de mogelijkheden van een nieuwe toe gangsweg tot het verdeelcentrum. De huidige, een zeer drukke weg is de omwonenden een doom in het oog. LEEUWARDEN, 11-2. Bij een felle brand in een schuur van een veehou der in Noordbergum zijn 31 koeien en kalveren omgekomen. Tien dieren konden worden gered maar de helft daarvan had brandwonden opgelo pen. De brand is waarschijnlijk ont staan door een verwarmingslamp die gebruikt werd voor een te vroeg ge boren kalfje. 'EINDHOVEN,' 11-2. Een schoon maakploeg heeft woensdagavond in een trein op het emplacement van de Nederlandse Spoorwegen in Eindho ven het stoffelijk overschot aange troffen van een ongeveer 45-jarige man. Het lijk werd gevonden in een afgesloten toiletruimte waar ook een injektiespuit en een hoeveelheid her oïne werden aangetroffen. EINDHOVEN, 11-2. Een vijftienja rige Eindhovens jongen is in zijn woonplaats emstig gewond geraakt toen hij werd getroffen door een fles. Dat gebeurde op de Willem de Rijke- .laan. Ongeveer zes jongetjes waren op een aldaar staande glaskontainer ge klommen en gooiden flessen op de weg. Op dat moment passeerde het slachtoffer op de fiets. Een van de flessen kwam tegen zijn been terecht en spatte uit elkaar. Een van de scherven viel in de schacht van de laars van het slachtoffer waardoor de Achillespees werd doorgesneden. EINDHOVEN, 11-2. Een achtjarig jongetje heeft in een brandgang ach ter de ouderlijke woning aan de Jor- ris Minnestraat in Eindhoven een re volver gevonden. Het wapen was ge laden met 8 scherpe kogels, met een kaliber van 6 millimeter. Het kind nam de revolver mee naar huis. In de achtertuin vuurde hij een schot af overigens zonder iets te ra ken. Door de knal merkte de moeder wat er gebeurde. Het wapen is daar na door de politie opgehaald. Naar de herkomst wordt een onderzoek in gesteld. MIDDELBURG, 11-2. Het Energie Komité Zeeland (EKZ) heeft bij de gemeente Borsele bezwaar aangete kend tegen het verlenen van een vergunning voor de bouw van een afvalopslagplaats bij de kerncentrale Borssele. Volgens het Energie Komité Zeeland zal het plaatsen van zo'n gebouw ertoe leiden dat de kerncentrale van een energie opwekkend bedrijf verandert in een opslagbedrijf van bepaalde splijtstoffen en ander radio-aktief afval. Volgens het komité zal het dumpen van radio-aktief afval in zee wel wor den verboden. Als de kerncentrale blijft doordraaien, betekent dat dat er steeds meer afval opgeslagen moet worden. Het EKZ is ook bang dat de regering het uit 1972 stammende ad vies van de wetenschappelijke raad voor de kernenergie zal opvolgen, dat luidde: „stort het radio-aktieve afval in afgedankte kerncentrales en bouw nieuwe ernaast". Volgens het EKZ moet er helemaal geen opslag gebouw gebouwd worden omdat er toch geen afval meer geproduceerd wordt als de kerncentrale wordt gesloten. Onvolledig Het EKZ is overigens van mening dat de aanvraag voor een bouwver gunning onvolledig en onduidelijk is. B. en w. van Borsele zouden vol gens het komitee niet in staat zijn de aanvraag te beoordelen omdat zij niet voldoende kennis hebben van opslaan van radio-aktief afval. De aanvraag zou dan ook niet ontvanke lijk moeten worden verklaard, aldus het EKZ in zijn bezwaarschrift aan b. en w. a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur 12 jaar MATINEE a.s. zaterdag 14.00 uur a.s. zondag 14.00 uur De avonturen o van &PëêD¥ G0H2AUS DE SNELSTE (EN SLIMSTE) MUIS VAN MEXICO! Alle leeftijden Kaarten f 5,-, tot 12 jaar f 3,- Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgou we /Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel. Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Donderdag 12 februari Brouwershaven Herv. Verenigingsgebouw. Dia avond Kerngroep Tekenen van Hoop. 20.00 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Landbouwvereni- ging „D.E.S.". 19.30 uur. Bruinis.sc Peuterzaal. Ouderavond „De Kru- kels". 20.00 uur. Vrijdag 13 februari Zierikzee Concertzaal. „Carnaval der dieren", van Natuur en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland. Aanvang: 19.45 uur. „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. „Zeeuwsche Herbcrghe". Jaarverga dering Communicatievereniging Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Algemene ver gadering van beroepsaalvissers Zuidwest Nederland. 10.30 uur. Ouwerkcrk Bar-restaurant „de Vier Bannen" in- struktie-avond organisatie windsurf- vereniging „Sunnemare". 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Uitvoering „Nu met Ho pe". Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 14 februari Zierikzee Concertzaal. Film: „De Peetvader". 20.00 uur, 12 jaar. Concertzaal. Film: „Speedi Conzales". 14.00 uur, a.l. Renesse Dorpshuis. Uitvoering „L. et E.". 19.30 uur. Dreischor Roterydijk. Verzamelen Natuur- en Vogelwacht voor knotten van wil gen. 10.00 uur. Ouwerkerk Vogelasyl te Ouwerkerk. Bezoek van de jeugd-vogelwacht. Aanvang: 10.00 Zondag 15 februari Zierikzee Concertzaal. Film: „Speedi Conzales", 14.00 uur, a.l. Film: „De Peetvader", 20.00 uur, 12 jaar. Maandag 16 februari Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe". V.V.V. 20.00 uur. VW-kantoor, Havenpark 29. Frak- tievergadering V.V.V. afdeling Zie rikzee. 19.00 uur. „Huis van Nassau". Afd. „Philateli- ca". 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering Westerschouwen. 19.30 uur. Renesse Hotel „Het Wapen van Zeeland". Jaarvergadering landbouwvereni- ging „Ons Voordeel". 20.00 uur. Nieuwerkerk „De Meebaal". Algemene vergade ring afd. Nieuwerkerk en Ouwer kerk van de Z.L.M. 19.30 uur. Bruinisse Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Jaarvergadering landbouwvereni- ging „Landbouwbelang". 19.30 uur. Dinsdag 17 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vara jaarverga dering, afdeling Schouwen-Duive land. 20.00 uur. „Zeeuwse Herberghe". Bestuursver gadering Stichting Jeugd. Aanvang: 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Afd. C.P.B. 19.45 uur. Stadhuis. Vergadering gemeente raad. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Algemene leden vergadering Kring Schouwen-Duive land der Z.L.M. 13.30 nur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Geref. kerk. Jaarvergadering Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Wester schouwen. Aanvang: 14.00 uur. Zaal Geref. kerk. N.C.V.B.-afdeling. 19.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering. Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 18 februari Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Kur- sus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vjogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Haamstede Hotel Bom. Vergadering landbouw- vereniging ,,C. etC.". Aanvang: 13.30 Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur: zaterdag van 20.00- 24.00 uur; zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Vrijdagavond gesloten i.v.m. film „Even en oneven". Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18 30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2