DFS kan nog een aantal jeugdleiders gebruiken „Oefening en Uitspanning" bracht gevarieerde uitvoering „Stille hoekje" hoorde vroeger bij „9t Oage Uüs99 Feestavond sportvereniging De huur- harmonisatie Duur huiswerk Hoornvlies transplantatie INGEZONDEN STUKKEN Wrede jacht op pasgeboren zeehondjes Verontruste ouderkommissie o.l.s. Zonnemaire De vaste Westerschelde- oeververbinding Mosselarij op Waddenzee Bruse specialist H. Hoogerheide spreekt op „Allardsoog" 4 Een scène uit ,,Met gebruik van keuken toneelgezelschap „De Hutspot een vrolijke klucht van het DFS- (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH-HAAMSTEDE, 6-2. De sportvereniging DFS te Burgh-Haamstede hield in het afgelopen weekend in de rekreatiezaal van de camping „Duinrand" haar jaar lijkse feestavond, die onder andere werd bijgewoond door de beide wethouders van Westerschouwen J. C. de Feiter en P. M. van den Aarsen en de beide ere-leden de heren R. Saman en D. E. Mooij. Voorzitter de heer Bakker liet in korte trekken het wel en wee van de vere niging van het afgelopen jaar de revue passeren. De vereniging telt momen teel 450 leden, van wie rond de 300 jeugdleden. Door de volleybal afdeling wordt met twee teams aan de rekreatie- kompetitie te Zierikzee deelgenomen en dit niet zonder sukses. Plannen zijn er om in het volgend seizoen over te stappen naar de NeVoBo. De bad minton afdeling neemt deel aan de op Schouwen-Duiveland georganiseer- JERUZALEM. Ex-premier Yitz hak Rabin van Israël heeft maandag op een bijeenkomst in de Hebreeuw se universiteit in Jeruzalem ver klaard, dat de regering Reagan bij het bepalen van een beleid ten aan zien van het Midden-Oosten eerste prioriteit zou moeten geven aan het aanknopen van goede betrekkingen met Iran, ondanks de gijzelings kwestie. Een andere pijler zou voor tzetting van het Camp-Davidproces moeten zijn. MÜNCHEN. De Russische pianist Vadim Soechanov heeft de Westduit- se autoriteiten om asiel gevraagd, zo heeft een van zijn vrienden die cellist is bij het Beierse staatsorkest, maan dag meegedeeld. DEN HAAG, 9-2. Zowel de P.v.d.A., als het C.D.A., de V.V.D. en D'66 stemmen in met het voorstel van staatssekretaris Brokx van volkshuisvesting om de trendmatige huurverhoging per 1 juli vast te stel len op 6 procent. C.P.N. en de P.S.P. hebben maan dag tijdens de uitgebreide kommis sievergadering van de vaste tweede kamerkommissie van volkshuis vesting een motie ingediend om deze huurverhoging te koppelen aan her stel van volledige prijskompensatie per 1 juli, opdat huurders door een forse verhoging van de aardgas- en elektriciteitstarieven niet dubbel worden getroffen. WASHINGTON, 7-2. Het huiswerk van Amy Carter heeft de Amerikaanse regering in een weekeind tijdens het presidentschap van Carter een aardig bedrag gekost. Dit meldde de Washington Post" zondag in zijn kolom over be langrijke personages. Het begon op een vrijdag toen de dochter van de presi dent bezig was met haar huis werk voor maandag. Zij kwam niet uit een vraag over de in dustriële revolutie en stapte naar haar moeder. Deze wist er ook geen raad mee en vroeg een van haar medewerkers het ministerie voor arbeid op te bellen. Zondagmiddag arriveerde te bij het Witte Huis een hele vrachtlading komputervellen, die het antwoord gaven op de vraag, die een van de ambtena ren op het ministerie als een serieuze vraag van de presi dent had opgevat. Op het mi nisterie had een voltallige computer-ploeg het weekeinde overgewerkt. De verschrikte presidents vrouw kreeg te horen dat het onderzoek waarschijnlijk hon derd duizenden dollars aan uit te betalen overwerk had ge kost. De leraren van Amy waren kennelijk niet zo onder de in druk van het antwoord, want Amy kreeg maar een middel matig cijfer. de rekreatiekompetitie. Een groot aantal jeugdleden beoefent de gymnastiek- en voetbalsport. Jeugdleiders In dit verband wees de heer Bak ker nog eens op het probleem om hier een voldoende aantal jeugdleiders voor aan te trekken voor de nodige begeleiding. Hij deed hierbij een be roep op de aanwezigen zich ten dienste van de jeugd te stellen en zich als jeugdleider aan te melden. Overi gens draait het jeugdbestuur onder leiding van zijn voorzitter Ben Med- deler voortreffelijk en verzet bergen werk. Voor wat de voetbal afdeling be treft sprak de voorzitter zijn te leurstelling uit over de wat tegenval lende resultaten van het le elftal, dit in tegenstelling tot het 2e elftal dat momenteel fier aan de leiding gaat in de 3e klasse van het zaterdagvoetbal. Dank bracht de heer Bakker aan allen die in het afgelopen jaar weer hun steentje hebben bijgedragen om de vereniging goed te laten funktio- neren. In het bijzonder dacht hij daarbij aan de mensen van de schoonmaak ploeg (welke nog voor uitbreiding vatbaar is) die geheel pro-deo de kan tine en de kleedkamers schoonhou den aan, het kantinepersoneel aan, de mensen die er voor zorgen dat speelterreinen er steeds keurig bij liggen en de verzorgers van het mate riaal. Klucht Na het openingswoord van de voor zitter trad voor de twintigste keer de DFS-toneelgroep ,,De Hutspot" voor het voetlicht. Opgevoerd werd de klucht in drie bedrijven van P. Mos- singhof ,,Met gebruik van keuken", onder regie vap de heer T. Stoel. Het gegeven speelt af in een Amsterdam se volksbuurt, net na de Tweede We reldoorlog. De woningnood, nu 35 jaar na de oorlog nog altijd een onop gelost probleem, wordt hierin ten to nele gevoerd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MIDDELBURG. De Duitse eige- naar van de onder Panamese vlag varende bulkcarriër Bernhard Ol- dendorff heeft de dertien beman ningsleden van dit schip nog steeds niet de achterstallig gage uitbetaald waar ze volgens de Internationael Transportfederatie (ITF) recht op hebben. Het gaat om 163.000 dollar. UTRECHT. De Industriebond FNV vreest voor het voortbestaan van het totale Van Gelderkoncern. Dit bleek maandag na afloop van een gesprek tussen de bond en de raad van bestuur van Van Gelder. De familie Duiveman, die reeds in woning heeft van een dochter en schoonzoon, moet ook nog aan de fa milie Puister inwoning verschaffen. Talrijk zijn de problemen die hier door worden geschapen, zoals het ge bruik van de keuken het toilet enz. Naast de vaak harde konfrontaties is het stuk ook doorspekt met een groot aantal komische situaties. Zoals het in een klucht behoort te zijn, in de werkelijkheid ligt het vaak wel even anders, kwam bij het slot alles weer op zijn pootjes terecht. De tonelisten, die uitsekend rol vast waren, brachten het geheel op een vlotte wijze voor het voetlicht en kregen van het dankbaar gestemde publiek na afloop een spontaan ap plaus in ontvahgst te nemen. De rollen werden gespeeld door: Bertus Visser, Manus Duivamen, z'n vrouw neel door Willy Rijnberg, de dochters: Lien, Willy de Mey en Greet, Marijke Tangeman-v. d. Wee- Ie; de schoonzoon Joop, Leen van Nieuwenhuize, Freek de Priester: Sam Karstens, z'n vrouw, Gerrie van Nieuwenhuize-Krijger; Henk Leefl- nag: Frits van Overenen en opoe Leefling: Dien Bakker. Huldiging Vier leden van de toneelgroep ga ven voor de twintigste keer hun me dewerking: de heren B. Visser, L. van Nieuwenhuize en T. Stoel en me vrouw G. van Nieuwenhuize-Krijger. Na afloop werden zij hiervoor door de voorzitter gehuldigd en mochten zij een cadeaubon in ontvangst ne men. Ook een van de medeoprichters de heer M. Wessels werd hierbij be trokken, hij kreeg een kist fruit aan geboden. Voor de overige tonelisten waren er bloemen en een surprise. In de pauze werd er nog een geslaagde verloting gehouden. Het geheel werd afgesloten met nog een gezellig sa men zijn onder leiding van ,,De Pop- pelstars". Zaterdagmiddag werd de klucht ook nog opgevoerd voor de bejaarden uit Serooskerke, Renesse, Noordwel- le en Burgh-Haamstede. PHILADELPHIA, 7-2. Vori- ge week is in het ziekenhuis St. Christopher te Philadelphia in Pennsylvania*, een hoorn- vliestra'iispldntatie bij - *een twaalf dagen oude baby-met succes verricht door dr. Joseph Kubacki. Voor de operatie is het hoornvlies ^gn, een negen jarig meisje gébruikt. Het meisje van twaalf dagen had een zeer dun hoornvlies aan het linkeroogdat gemakke lijk, zou kunnen-knappen. Gewopnlijk wordt zo'n ope ratie pas verricht wanneer een kind één of twee jaar gewor den is. DEN HAAG. Op basis van overeen komsten met belanghebbenden kan het wetenschappelijk onderzoek aan universiteiten en hogescholen mede op de behoeften van de samenleving worden gericht. HAARLEM. Drie organisaties van land- en tuinbouwers in ons land zijn verontrust door uitlatingen van mi- ister Braks van landbouw en visserij over de gasprijs. UTRECHT. De Gekkenkrant, het blad ,,voor en door gekken", ver schijnt deze maand voor het laatst. De krant heeft een oplage van 6.000 exemplaren, waarvan ongeveer de helft gratis wordt verspreid in alle Psychiatrische inrichtingen en kli nieken. Het blad heeft ruim zeven jaar bestaan. GRONINGEN. Door een grote uit slaande brand is de sexklub Helio aan de Nieuweweg in Groningen zon dagochtend volledig in de as gelegd. Ook belendende percelen liepen schade op. De politie denkt aan brandstichting. De schade wordt ge schat op minstens enkele tonnen. GRONINGEN. Gedeputeerde Sta ten van Groningen hebben een ontwerp-verordening ter beveiliging van het Wadlopen uitgebracht. De verordening is gelijk aan die welke al voor de provincie Friesland is vastgesteld. MAASTRICHT. Het chemisch hor moon diethylstylboestrol (Des hormoon) in in de periode 1930-1967 ook gebruikt in de geneeskunde. Met dit hormoon werd getracht dreigende miskramen te voorkomen. VLISSINGEN, 9-2. Het groot scheepse bevolkingsonderzoek naar tbc-besmetting in Oost Zeeuws- Vlaanderen zal pas in mei van start gaan. Het Goutudo-centrum (Goudse stichting tot opsporing van tbc), dat het onderzoek zal uitvoeren, kan niet eerder. Dit heeft de sociaal-genees kundige voor de tbc-bestrijding in Zeeland, dr. C. van Lavieren, maan dag bekendgemaakt. Ik wil uw aandacht vestigen op de afschuwelijke afslachting van de zee hondjes, die half dood geslagen wor den gevild, dat binnenkort weer plaatsvind. Dit is geld verdienen door dierenleed. Wat kunnen wij mensen toch wreed en gemeen zijn, om die kleine zee hondjes al die pijn aan te doen. We moeten toch de mensen bij deze afschuwelijke moorden zien te be trekken om deze zeehondenmoord te gen te gaan. Van de mens wordt ver wacht dat hij als herder zorg draagt voor het dier, gelukkig zijn er van die mensen en laten we hopen dat daar alle dierenbeschermers toe be horen die voor het dier om het dier zelf zijn. Alle dieren evenals u en ik hebben het recht om te leven en gelukkig te zijn. Mensen wij vechten voor een eerlijk en rechtvaardig doel, laten wij daar dan met z'n allen gauw wat aan doen. Dierenbescherming is noodzaak, harde noodzaak, wij en de dieren wachten op u. Er is pas werkelijk sprake van gerechtigheid wanneer alles wat ademt, dus ook in het minst het dier, tot zijn recht komt. Wij verwachten van de overheid dat in deze voor de dieren gunstige zin maatrgelen worden genomen waardoor veel onnodig dierenleed wordt voorkomen. Met een beetje samenwerking kunt u alle problemen oplossen. Bent u be reid om ook iets te doen voor het noodlijdende dier dan kunt u mij bel len. H. J. Dorreman Varremarkt 4 4301 ER Zierikzee (01110-3433) Hulpinspekteur Ned. Ver. tot Bescherming van dieren. Afd. Noord- en Midden Zeeland De ouderkommissie van de o.l.s. te Zonnemaire maakt zich ernstige zor gen over het op tijd realiseren van het nieuw te bouwen gymnastieklo kaal te Zonnemaire. Bij de uitvoe ring van de art. 19 procedure, voor uitlopend op het bestemmingsplan, zijn er door enkele inwoners van Zonnemaire bezwaarschriften inge diend. Hiermee hopen ze de bouw te vertragen en .liever nog tegen te hou den. De reklamanten zijn er blijkbaar niet van op de hoogte dat het oude gymnastieklokaal is afgekeurd. Als er geen nieuw gymnastieklokaal wordt gebouwd, zijn de lagere scho len van Zonnemaire en Noordgouwe (want daar is helemaal geen gym- nastiekvoorziening) hiervan de dupe, zo ook de sportvereniging. De leef baarheid van een kleine kern komt hierbij in het geding. Naar de mening van de ouderkom missie zijn de bezwaarschriften vol komen ongegrond, omdat het alge meen belang ver uit preveleert boven het belang van de indieners van de bezwaarschriften. De ouderkommissie van de o.l.s. Zonnemaire doet dan ook een ernstig beroep op de reklamanten alsnog hun bezwaarschriften in te trekken en teneinde de jeugd een „sportieve" kans te geven. Namens ouderkommissie o.l.s. Zonnemaire J. K. Goemans. Geachte redaktie, Tot grote vreugde van waarschijn lijk vele Zeeuws-Vlamingen en in ie der geval van het provinciaal bestuur komt er een vaste overver- binding door/over de Westerschelde. Uiteraard een projekt dat verschrik kelijk veel geld kost. Zoals het er nu uitziet moet de pro vincie elk jaar zo'n vier miljoen gul den op tafel leggen. Een fors bedrag dus. Maar daar heeft g.s. al een pracht van een oplossing voor. Je laat Schouwen-Duiveland bijdragen in de kosten van de vaste oeververbinding d.m.v. een voortgaande tolheffing op de Zeelandbrug. De inwoners van Schduwen-Duiveland maken veel ge bruik van de brug en bovendien kla gen ze niet zo gauw. Dus dat is mooi meegenomen. Maar er is toch de toezegging, dat de brug in 1985 tolvrij zou zijn, zult u misschien opmerken? ,,Ach", zegt dan de heer H. J. van Zuylen, gemeenteraadslid van NIEUWERKERK, 9-2. De muziekvereniging „Oefening en Uitspanning" gaf vrijdagavond, de laatste avond dat „Ons Dorpshuis" in de oude toestand kon worden gebruikt, (een verbouwing is reeds aan de gang) in samenwerking met het korps uit Bruinisse „Nu met Hope" een zeer geslaagde muziekuitvoe ring. Beide korpsen stonden onder leiding van de heer A. Radewalt. /i) BAKKEVEEN, 6/7-2. Op de door een rekord-aantal deelnemers bezochte Visserijdagen op de Volkshoge school Allardsoog te Bakkeveen, vrijdag 6 en 7 februari gehouden heeft de heer H. Hoogerheide uit Bruinisse een causerie gehouden over de mosselvisserij op de Wadden zee. De mosselvisserij op de Wadden- In feite is deze mosselvisserij in de zee, zoals zij nu wordt beoefend is Waddenzee maar een dertigtal jaren nog erg jong, in tegenstelling met die oud. Zij heeft in haar huidige vorm op de Zeeuwse Stromen, waar sprake twee oorzaken: in de eerste plaats de is van een mossel visserij van reeds explosie van de mosselparsiet in de ongeveer vier eeuwen. Zeeuwse wateren, die niet alleen een algeheel afsterven van de mossel- voorraden in het seizoen 1950/51 tot gevolg had, maar ook de onmogelijk heid om toen (in 1951) de mosselvisse rij daar voort te zetten. Op aanraden van prof. drvP. Kor- ringa werd toen door de uit Zeeland verdreven Zeeuwse mosselkwekers op de Waddenzee opnieuw begonnen. De tweede reden was de storm ramp van 1 februari 1953 en de daar op gevolgde Deltaweg, waarin werd bepaald dat de Zeeuwse zeegaten moeten worden afgesloten. Westerschouwen ergens, „dat g.s. die toezegging niet gestand doen, daar til ik niet zo zwaar aan. Dat gebeurt wel meer in deze wereld". Dat is schijn baar de mentaliteit van g.s. Je be looft maar raak en later zie je wel wat je doet met je beloftes. Men vergeet misschien het volgen de: Vanaf 1965 (de opening van de brug) betaalt de bevolking van Schouwen-Duiveland reeds tol. Dat was vanzelfsprekend vond men in „Middelbrug", want de veerpont kostte vroeger ook geld, jullie zijn uit het isolement, zo luidde over het algemeen de motivatie. Men vergat daarbij gemakshalve, dat in het ver leden de veerdienst Vlissingen-Bres- kens bijvoorbeeld voor voetgangers en fietsers zelfs gratis was en dat Zeeuws-Vlamingen tegen zeer gere duceerd tarief de Westerschelde over- konden. Die luxe heeft de Schouwse bevolking nooit gekend. Het werd al lemaal geslikt. In 1978 zou het dan eindelijk gebeu ren, gratis over de Zeelandbrug. Maar zover kwam het niet. Flauw tjes tegensputterend moest zelfs een tariefsverhoging geaccepteerd wor den. Zo langzamerhand zou je toch denken, dat de maat vol was. Hoewel ik Zeeuws-Vlaanderen zijn oeververbinding gun, moet die toch maar niet gerealiseerd worden (ge deeltelijk) over de rug van de Schouwse bevolking. Schouwen-Duiveland moet niet gaan pleiten voor tolreduktie na 1985; slechts een tolvrije Zeeland brug is acceptabel. Met dank voor plaatsing. J. I. Goedhart Mulockstraat 29 Zierikzee Leergeld Veel leergeld is betaald, eer de juiste plaatsen om mosselen te kwe ken waren gevonden. Eigenlijk heeft de situatie zich nog niet gestabili seerd, want de grond is er erg grillig. Als het in het begin lukt mislukt het in volgende jaren en omgekeerd. Het was zodoende niet allemaal goud wat er blonk. Ongunstiger De natuurlijke omstandigheden zijn in de Waddenzee veel ongunsti ger dan in Zeeland. Veel schade ontstaat door storm, mosselzaadval, zeesterren, enz., ter wijl ijsvorming in de Waddenzee veel gauwer optreedt dan in Zuid-weste lijk Nederland. Het grote voordeel is het veel gro tere arsenaal waarover men be schikt, terwijl de mogelijkheid om ook ui thet oostelijk Wad mosselzaad aan te voeren meewerkt om de ex ploitatie lonend te maken. Voorzitter de heer A. Heyboer her innerde de aanwezigen in zijn wel komstwoord aan het 80-jarig jubi leum dat deze vereniging dit jaar zal herdenken. Twintig juni hoopt de vereniging dit feest te vieren. Het muziekprogramma bestond uit enkele marsen, ouvertures en een ko raal en werd besloten met de mars „Drumbo" van W. Lazeroms; een - voor de liefhebbers - zeer geslaagd programma. Het tweede deel van de avond werd gevuld met het blijspel „Toen ver stuikte ik m'n voet", geschreven door H. van Wijngaarden. Er werd vlot en deskundig gespeeld onder re gie van Addy Flipse. Souffleuse was Anneke Hage. Vol spanning en met aandacht werd het toneelstuk door de aanwezigen gevolgd. Het slot van de avond was een dankwoord van de voorzitter, ge volgd door een gezellig bal. OOSTERLANDv 10-2. Bij de opna me van ditstille hoekjeachter de Sint Joostdijk valt heel wat histo risch te vertellen. Het is namelijk de achterzijde van een drietal woningen, verscholen achter het kerkgebouw en de bijge bouwen van de Gereformeerde Ge meente aan de Sint Joostdijk, ge naamd ..Het Hoog Huisoftewel in dialekt ,,'t Oüge Uüs". Deze drie woningen werden in het jaar 1921 gebouwd door gebr. Capel- le. metselaars in Oosterland, gedeel telijk van afbraak van het voormali ge „Odge Uüs", een zeer eigenaardig komplex woningen, eigenlijk alle maal tegen elkaar staande, op een zeer hoog niveau, cn enige zeer hoog opgaande gevels, vandaar de naam: Hoog Huis". In het jaar 1916 werden de eerste woningen, palende aan de Sint Joost dijk, verkocht. Eigenaar hiervan was de heer L. Vijverberg uit Bruinisse. Koper was de kerkeraad van de Ge reformeerde Kerk te Oosterland om er een kerk en pastorie op te bouwen, wat ook geschiedde. Later werd het de kerk van de Ge reformeerde Gemeente (1919). Sinds het jaar 1846 kerkten de Ge reformeerden namelijk aan de dijk tussen Nieuwerkerk en Oosterland, waar een bescheiden kerkje met pastorie stond, maar men wilde toen graag de kerk op het dorp hebben. Het hoofdgebouw kwam er. maar het achterste gedeelte van het terrein had men niet nodig, dus dit bleef zo als het altijd geweest was. Vier jaar later echter, in 1920 kwam ook dit hele geval onder de ha mer. Koper werd de heer Marinus Ca- pelle, metselaar te Oosterland. Deze sloopte het gehele komplex en bouw de er drie huurwoningen bij met bergplaatsjes, waarvan de achter kant op de bedoelde foto te zien zijn. Het voormalige „Odge Uüs", zoals dit voor 1920 bestond, was een eigen aardig geval. De omringende huisjes erbij gerekend, die allemaal onder naam van „Hoog Huis" bekend ston den, woonden er wel 10 d 12 gezinnen. Naar de overlevering wil was het een voormalige boerderij, hetgeen te zien was aan de gigantische grote kelder, die onder het hoofdgebouw aanwezig was met daarop een opka mer. Het geheel stond zeker wel onge veer 1 meter boven het omringende maaiveld en talloze wagenvrachten prachtig puntzand zijn er vandaan gehaald voor opvulling, bestrating, etc. Het woningenkomplex was van twee kanten te benaderen, rechts langs het boerderijtje van Matth. Steenpoorte, en links langs dat van Matthijs Goudzwaard. En ofschoon de omliggende wonin gen allemaal of zijn herbouwd, of gesloopt en niet meer herbouwde en ook verschillende malen van eige naar verwisseld, staat deze hock van het dorp nog steeds bekend als ,,'t Odge Uüsachter de Sint Joostdijk. Bij het weghalen van het overtolli ge putzand kreeg een landbouwer op het nippertje af een stuk gevel op zijn lichaam. Eén der paarden werd ge troffen door een zware steen en ging van schrik bijna aan de haal. De landbouwer ondermijnde de hoge ge vel bovendien te ver. zodat deze in stortte. Het liep nog goed af. L.A.C. (Foto. Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4