De meerjarenplanning van gemeente Middenschouwen TALRIJKE REAKTIES SAMENGEVOEGD IN BOEKJE Bouw energiebedrijfsmolen op werkeiland „Neeltje Jans" DE ZIERIKZEESCHE COURANT cr Jlietnisse Rekord oogst India Poolse premier afgetreden Nota Oosterschelde Koop PZEM NIEUWSBODE Dinsdag 10 februari 1981 137ste jaargang Nr. 22859 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Uitgebreide agenda Zierikzeese raad MIDDENSCHOUWEN, 9-2. De behoefte om tot plan ning op middellange termijn te komen is de laatste jaren bij de gemeenten sterk toegenomen. De financiële moge lijkheden zijn beperkt, terwijl de behoeften vrijwel on beperkt zijn. Tevens wordt door de steeds komplexer wordende maatschappij de tijd voor voorbereidingen van nieuwe aktiviteiten steeds langer, mede veroor zaakt door de groeiende behoefte aan inspraak. Aldus de inleiding van het meerjarenperspektief van de gemeente Middenschouwen voor de jaren 1981 t/m 1984. Het doel van het meerjaren perspektief is volgens de gemeente een instrument te geven, waardoor de funktie van de raad als uiteinde lijke beslisser over het te voeren be leid, optimaal tot haar recht komt. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten SAN SALVADOR. Vermoedelijk links guerrillastrijders hiebben maandag in El Salvador het vuur ge opend op een bus. Hierbij zijn 18 mensen gedood en 23 gewond, zo heb ben de Salvadoriaanse autoriteiten meegedeeld. NEW DELHI, 9-2. India, dat jaren lang van graanimport afhankelijk is geweest, heeft zich de laatste jaren tot een netto-exporteur van graan ontwikkeld, en zal dit jaar een bui tengewoon overvloedige oogst van de velden kunnen halen. In 1979 doorstond het een desastreuze droog teperiode zonder een beroep op im- Sort te hoeven doen. De voorraden ie het toen moest aanspreken wor den momenteel weer opgebouwd. Als het huidige begrotingsjaar in maart is afgesloten zal India een mil joen ton rijst en 89.000 ton gerst heb ben uitgevoerd. Met de Sowjet-Unie zijn bovendien kontrakten gesloten voor de ruil van rijst tegen olie. Onder beleid verstaat de gemeente: ,,Een weloverwogen streven om met bepaalde midelen, bepaalde doelstel lingen in een bepaalde tijdsvolgorde te bereiken". Als uitgangspunt geldt daarbij een sluitende gemeentebe groting. Onvoorziene uitgaven Artikel 240 van de gemeentewet eist, dat een post onvoorziene uitga ven op de begroting wordt gebracht. De wet zegt echter niet tot welk be drag deze raming dient te worden op gevoerd. In de begroting voor 1980 was dit bedrag 42,25 per inwoner, dit bedrag is per januari 1981 terug gebracht tot 22,96. Voor reservering voor rente en af schrijvingen met betrekking tot voorgenomen kapitaalsinvesterin gen is in de meerjarenplanning 163.398,99 opgenomen. De verminderde bijdrage aan het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis le vert een extraatje op van 12.125, De verhoogde tarieven van de woon- forensenbelasting, en de verhoogde tarieven van de onroerend goedbe- lasting levert met het voorgaande een financiële ruimte op van f 245.968,99. Daarbij komt nog een éénmalige budgettaire ruimte van 70.000,— wegens een verminderde rentelast per 1981. Gemeentelijke uitgangspunten De gemeentelijke uitgangspunten houden onder meer in: een ongewij zigd beleid; een groei van het aantal inwoners met 30 per jaar; een volledi ge kompensatie van de gevolgen .van te treffen salarismaatregelen en het niet verhogen van de gemeentelijke bijdrage aan gemeenschappelijke re gelingen e.d. De rijksuitgangspunten m.b.t. een meerjarenplanning behelzen onder meer: het salarispeil per 1 januari 1980; het prijspeil van 1981; ongewij zigd beleid en butgettaire schaalbe- dragen voor 1981 (het bedrag per in woner). Met deze uitgangspunten ,,in BRUSSEL. In januari heeft België er bijna drieduizend werkloze ma neen bijgekregen. De werkloosheid nam toe met 0,3 pet. Op het moment is 9,1 pet. van de Belgische beroeps bevolking zonder werk. VATICAANSTAD. Het Vaticaan heeft als staat een exploitatieverlies van zeker 22 miljoen dollar (ruim 50 miljoen gulden) per jaar geleden. Maar dit verlies weten op te vangen uit vrijwillige bijdragen en bank- winsten. WARSCHAU. 10-2. Premier Jozef Pinkowski van Polen heeft het einde van de plenaire vergadering van het centraal komité van de partij die maandag in Warschau is gehouden, niet overleefd. Het Poolse persbureau PAP deelde mee dat Pinkowski zijn ontslag had aangeboden en dat het was aan vaard. Minister van defensie Wojciech Ja- ruzelski zou worden voorgedragen als opvolger van Pinkowski. Jaru- zelski is generaal. BRUINISSE. Nog een foto. genomen tijdens de ..open dagen" van het afgelo pen weekeinde, gehouden op de terreinen van het rekreatiedorp Aquadelta. De jeugd vermaakte zich opperbest met het beschilderen van poppen. (Foto: Zierikzee^che Nieuwsbode) (I) MIDDELBURG, 9-2. Najaar 1980 zijn inspraakproce dures gehouden over het voorontwerp streekplan Midden-Zeeland en de nota ,,De Oosterschelde", een overzicht van de beleidsmogelijkheden". Hieronder volgt een uittreksel van het - in verband met de reakties - verschenen boekje: „Samenvatting inspraakreakties". Met de in de nota geformuleerde hoofddoelstelling voor het Oosterschelde- gebied gaan de insprekers akkoord: de waarde van de Oosterschelde als na tuurgebied wordt in veel groepen duidelijk onderschreven. Ook de rangorde van aktiviteiten in de Oosterschelde (natuur - visserij - rekreatie, scheep vaart) wordt door een groot deel van de insprekers voorgestaan. Met name wordt benadrukt dat geen koncesssies aan de natuur mo gen worden gedaan. Voorzichtigheid met nieuwe ontwikkelingen is zeker de eerste jaren geboden; veel ingre pen hebben een onomkeerbaar effekt op de natuur. Enkele groepen zijn van mening dat er geen sprake kan zijn van een konflikt tussen rekreatie en de na tuur; ook de rekreant is gediend met een goede bescherming van de na tuur. Twee groepen willen de funkties, visserij, rekreatie en scheepvaart even zwaar laten wegen. Insprekers die de rangorde van aktiviteiten niet onderschrijven vinden dat in de nota aan de ekonomische kant van de re kreatie wordt voorbijgegaan; regule rende maatregelen maken de proble men ook minder groot. Het deltage bied heeft bovendien wel degelijk een rekreatieve funktie voor de Randstad. Vogels Zes groepen zijn van mening dat het konflikt tussen de rekreatie en de vogels, zoals in de nota gesignaleerd, niet moet worden overdreven. Be heersmaatregelen kunnen de kon- flikten beperken. In het algemeen wordt om doeltreffende beheers maatregelen gevraagd. Moeite hebben de insprekers met de kokkelvisserij. Het konflikt tus sen de kokkelvisserij en bodemflora en -fauna is veel ernstiger dan in de nota aangegeven. Deze vorm van vis serij wordt vrijwel unaniem afgewe zen. Volgens enkele groepen wordt het potentieel konflikt tussen de be roepsscheepvaart en de natuur on derschat. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Iemand die zichzelf vindt, heeft een onderkomen voor het leven. J. Michener Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Vooral eerst nog winterse buien, maar morgen overdag ook perioden met zon; vannacht temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst met mi nimumtemperaturen van plus 1 graad aan zee tot min 4 graden op en kele plaatsen in het binnenland; mid- dagtemperatuur omstreeks 4 graden; noordwestenwind, aan de kust afne mend tot krachtig, in het binnenland tot matig. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 6. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 11 febr. Zon op 8.03, onder 17.46 Maan op 11.21, onder 0.56 12 febr. Zon op 8.01, onder 17.48 Maan op 11.54, onder 2.14 Eerste Kwartier: 11 febr. (18.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 11 febr. 7.21 20.14 1.09 13.47 12 febr. 8.19 21.11 2.05 14.46 Doodtij: 14 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine aktieve depressie heeft' een abrupt einde gemaakt aan het zachte weer van de laatste dagen, waarbij middagtemperaturen be reikt werden die normaal zijn voor half maart. Dinsdagochtend wakkerde de wind aan de achterzijde van deze de pressie korte tijd aan tot storm kracht, 9 a 10 bft. De depressie trekt naar noord- Duitsland weg. Wij blijven op deze manier binnen de invloedssfeer van een noordwestelijke stroming. Daar mee wordt koude lucht aangevoerd. Hierin komen winterse buien voor. In de loop van woensdag nemen die geleidelijk in betekenis af, terwijl de opklaringsgebieden van meer belang zullen worden. Komende nacht kan de temperatuur daardoor dalen tot aan of iets onder het vriespunt, maar overdag liggen de temperaturen en kele graden boven nul. Van een vorstperiode is evenwel nog geen sprake, want oceaanstorin gen zullen de komende dagen tot over ons land doordringen en het weer een wisselvallig karakter verle nen. ZIERIKZEE, 9-2. De Raad van Bestuur van de NV Pro vinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM) heeft maandagmiddag ingestemd met de aanschaf door dit be drijf van een energiewindmolen met een elektrisch ver mogen van 55 kilowatt. De molen, die zal worden gebouwd op het werkeiland „Neeltje Jans" in de monding van de Oosterschelde, zal naar verwachting eind april/begin mei elektriciteit gaan leveren. De geproduceerde elektriciteit wordt toegevoegd aan een door dieselmotoren aangedreven elektriciteitscentrale van de Delta dienst van Rijkswaterstaat. De PZEM heeft de molen gekocht om ervaring met windenergie op te doen met name wat betreft de sto ringsgevoeligheid, de milieuproble men (verstoring van het landschap) en de kontinuïteit van de elektrici teitsopwekking door middel van windkracht. Met de aanschaf van de molen is een bedrag van 120.000 gul den gemoeid. Eerste in Nederland De PZEM is het eerste elektrici teitsbedrijf in Nederland dat een energiewindmolen voor daadwerke lijk energieproduktie installeert. De windmolen komt op een toren te staan van 18 meter hoog. De drie wie ken krijgen een lengte van zeven me ter. Op grond van vooraf gemaakte be rekeningen neemt men aan dat de molen gemiddeld 100.000 kilowat tuur per jaar zal kunnen produceren. TEHERAN. De Amerikaanse jour naliste Cynthia Dwyer die negen maanden in Iran is vastgehouden op beschuldiging van spionage is dins dag op een vliegtuig naar Dubai ge zet. Dit heeft de Zwitserse diplomaat Flavio Meroni meegedeeld op de luchthaven van Teheran, Mehrabad. de hand" heeft de gemeente Midden schouwen een aktiviteitenprogram- ma opgesteld voor de eerstkomende jaren. Aktiviteiten- programma Voor de afdeling financiën staat een vervanging van een boekhoud machine genoteerd voor 55.000,—. De aanschaf van een zogenaamde paternoster-kast" vergt 33.000,—. Voor de aanschaf van een alarme ringssysteem i.v.m. de toetreding van de brandweer tot de regionale brandweerkring Noord- en Midden- Zeeland is 32.000,gereserveerd. Wegen, straten, pleinen, paden en rijwielpaden gaan de komende jaren in de gemeente Middenschouwen 730.000,— kosten. Het rijwielpad Dammenweg: 60.000,—, riolering „Oberhausen": 10.000,— en voor de riolering Elkerzee-Scharendijke: 450.000,—. De woningen aan de El- kerzeeseweg tussen Eikerzee en Scharendijke zijn (nog) niet op het gemeentelijk rioolstelsel aangeslo ten. Sportkomplex Het sportveldenkomplex Scharen dijke vergt in totaal 1.500.000, De eerste en tweede fase vragen 800.000,—, de derde en vierde fase derhalve: 700.000,—. Voor het dorpshuis te Ellemeet staat f 286.500,— genoteerd en voor het verenigingsgebouw Kerkwerve 550.000,—. Voor jeugdsoos „Tracé", dat naar verwachting in 1982 een nieuw gebouw zal krijgen, wordt 235.000,— in reserve gehouden. De meerjarenplanning zal aan de orde komen in de vergadering van de gemeenteraad op dinsdag 17 februari te Scharendijke, alwaar het ter vaststelling zal worden aangeboden. RENESSE. Langs een gedeelte van de Hogezoom zijn vorige week twintig flinke bomen geplant. De keuze is gevallen op platanen, bomen die de zee wind uitstekend verdragen. Om de bomen van meststof, water en zuurstof te voorzien werd bij iedere boom een zogenaamde ,,belupijp" of beluchtingspijp in de grond aangebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1