Ridderorde, goud en kalf voor Job van de Zande Bezoekers kunnen spectaculaire Oosterscheldewerken voortaan van dichtbij bekijken 5" '"^eet u 't U*iC DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rondrit over werkeiland „Neeltje Jans" JM«tniss« Vervoer in België lag stil Zijn agrarische kennis leidde tot verdubbeling aardappelafzet ZÉG»* PÊ Bltf* ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 februari 1981 137ste jaargang Nr. 22857 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 1l, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (tlm 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Een „dierlijke" schets uit de oorlogsjaren ZIERIKZEE/WESTENSCHOUWEN, 5-2. Er wordt een belangrijk element toegevoegd aan de voorlichting over de afsluitingswerken Oosterschelde op het werkeiland „Neeltje Jans". Bezoekers kunnen de spectaculaire akti- viteiten voortaan van dichtbij bekijken, want de specia le ZWN-bussen maken - met ingang van 31 mei - ter kom- plettering nog een rondrit langs alle kompartimenten (bouwputten). het voorlichtingscentrum is overigens sinds 1 februari al weer opengesteld voor het publiek. Gereserveerde gezelschappen met een eigen toeringcar kunnen reeds nu van deze nieuwe mogelijkheid gebruik maken. Er is nog een nieuwigheid te melden, want in samenwerking met de ver voersmaatschappij Zuid West Nederland organiseren de Nederlandse Spoor wegen deze zomer dagtochten, waarin bezoeken aan het werkeiland en aan Zierikzee zijn opgenomen. WESTENSCHOUWEN. Na 31 mei krijgen bezoekers van het werkeiland Neeltje Jansde gelegenheid de werkzaamheden aan de stormvloedkering per bus in zijn geheel en dichtbij te bezichtigen. Voordien is dat nog slechts mogelijk vanaf het Informatiecentrum. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Met deze nieuwe aktiviteiten is ei genlijk ingespeeld op wensen van de bezoekers, die verleden jaar het Info centrum van de Deltadienst bezoch ten. Er wordt verwacht, dat het be zoekersaantal van het vorige seizoen, dat waren er 100.000, zal worden overtroffen, hoewel de frekwentie van de busdiensten (van de damaan- zet Westenschouwen af) wat wordt ingekrompen. Inplaats van om het half uur ver trekken de bussen per 31 mei om de drie kwartier, vanwege de uitbrei ding bij de bezichtiging. Deze nieuwe regeling, die samen valt met de landelijke invoering van de nieuwe dienstregelingen, heeft bo vendien het voordeel, dat gereser veerde gezelschappen en bezoekers per lijndienstbus gescheiden kunnen worden opgevangen. Betere struktu- RENESSE. Burgemeester J. van Bommel spelt hier de versierselen op de revers van de heer J. van de Zande die behoren bij een ridder in de orde van Oranje Nassau. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ering van het programma en gerich- tere voorlichting over het projekt worden daarmee nagestreefd. De rondrit De rondrit over het werkeiland is ook daarom bijzonder aardig, omdat de bouw van pijlers in het eerste kompartiment, dat het dichtst bij het voorlichtingscentrum ligt, bijna is geklaard. De bouwaktiviteiten in de andere kompartimenten kunnen nu van de bus uit worden gevolgd en zo is het mogelijk die werkzaamheden in verschillende fasen gade te slaan. Onder water In het eerste kompartiment gebeu ren echter weer andere aktiviteiten, want met ingang van juni worden de .randen" doorgebaggerd, waardoor de put in augustus blank komt te staan. „Stoeipijler" Bovendien bevindt zich daar de steiger van het werkschip, dat de pijlers naar de bestemde plaats zal gaan vervoeren. In het najaar wor den - dus goed te zien van het Info centrum af - proefvaarten met dit schip gemaakt met een komplete pij ler, die in Waterstaatskringen de „stoeipijler" wordt genoemd. Openingstijden Evenals het voorgaande jaar zal het centrum in de maanden april tot en met oktober zeven dagen per week geopend zijn en in de maanden febru ari, maart en november van woens dag tot en met zondag. De vertrektijden van de bussen bij de damaanzet Westenschouwen zijn voorlopig dus nog om het half uur, van 10 uur 's ochtends af ('s middags om half vier vertrekt de laatste). Per 31 mei wordt eveneens om 10.00 uur gestart, daarna is er steeds om de drie kwartier een dienst, waarvan de laatste om 16.00 uur. Deze regeling blijft tot de Info-centrum sluit, tot en met november, van kracht. Dagtochten N.S. Om terug te komen op de dagtoch ten van de Nederlandse Spoorwegen: de ZWN-bussen vertrekken van Rot terdam uit en gaan via Europoort, Voorne-Putten, de kop van Goeree naar het werkeiland. Na het bezoek aldaar wordt koers gezet naar Zierikzee, waar een toe ristenmenu wordt gebruikt en e_en rondleiding door Zierikzee wordt verzorgd. De deelnemers aan deze tocht kun nen daarna weer terug naar Rotter dam (via de Grevelingendam), maar mogen ook van een volgende lijn dienst naar Rotterdam gebruik ma ken, of via Goes per trein terugke ren. Vervolg pag. 4 JL DEN HAAG. In de periode van 1 november 1979 - toen de wet arbeid buitenlandse werknemers van kracht werd - tot 15 december vorig jaar zijn bij kontroles 1.166 illegale buitenlandse werknemers aangetrof fen en daarna het land uitgezet. In die tijd werden 666 opsporingsonder zoeken verricht, waarbij het tot 268 processen-verbaal kwam. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten BRUSSEL, 5-2. Vele duizenden werknemers van vervoersbedrijven hebben donderdag .floor te staken het openbaar vervoer in België vrijwel verlamd. Slechts de treinen reden, al deden zich hier en daar in deze sektor ook strubbelingen voor. In vrijwel het gehele land bleven stad- en buurt- trams en -autobussen in de garages en remises. Tot de staking was opge roepen door de vakbonden. In het sociaal steeds onrustiger wordende België was dit de eerste nationale manifestatie tegen de door de rooms-rode regering Martens ont worpen loonmaiigingswet. De 24-uursstaking richtte zich ook tegen bezuinigingsmaatregelen die de overheid voor deze tak van ver voer op het oog heeft. Budgettaire beperkingen dreigen honderden ar beidsplaatsen op de tocht te zetten. RENESSE, 5-2. „Een begrip in landbouwend Neder land" werd Job van de Zande uit Nieuwerkerk donder dagmiddag genoemd, bij zijn afscheid als president- kommissaris van de Aardappelafzietorganisatie voor Zuidwest Nederland en als voorzitter van de C.T.V. (Coö peratieve Telersvereniging Schouwen-Duiveland). De receptie in motel „De Zeeuwse Stromen" te Renesse be wees dat: de belangstelling was overstelpend. Burgemeester J. van Bommel van Duiveland opende de rij van spre kers. Zonder ambtsketen (mag niet buiten het eigen „territorium") en met toestemming van de burge meester mevr. J. L. Niemantsver- driet-Leenheer van Westerschouwen deelde hij mede dat H. M. de konin gin de heer Van de Zande benoemd had tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Het kwam als een grote verrassing en de onderscheidene toonde zich zeer dankbaar. Hij vroeg de burge meester zijn dank aan koningin Bea trix te willen overbrengen. Opvolger „Wie Van de Zande een plezier wil doen, houdt geen lange reeks met toespraken", aldus de opvolger van de scheidende voorzitter-president- kommissaris, de heer J. Becu. De pas Advertentie st.Joost<MK*.0 WESTENSCHOUWEN. Pijlers in aanbouw. Ze zijn in verschillende op bouwfasen te zien bij een bezoek aan het werkeiland Neeltje Jans". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. benoemde president-kommissaris betrok in zijn woorden vooral de „vrouw achter Van de Zande" en overhandigde haar een boeket bloe- De grote kennis van het agrarische zuidwesten van Van de Zande heeft onder meer geleid tot een verdubbe ling van de omzet van de aardappel- afzetorganisatie en het oprichten van ,,Agrico"-Holland". „U laat een groeiende organisatie achter", aldus de nieuwe president, „wij zeggen u daarvoor dank en ho pen voor u een goede gezondheid. Het ga u goed". Opzet uniek Hierna sprak de heer A. J. G. Doe- lerfian, vice-voorzitter van de C.T.V. „Schouwen-Duiveland". Spreker herinnerde eraan, dat de C.T.V. opge richt werd in een periode van herstel, na de ramp, door twee en twintig boeren. „In opzet uniek te noemen en z'n tijd ver vooruit. De C.T.V. heeft mo del gestaan voor tal van andere orga nisaties", volgens de vice-voorzitter. Ook de heer Doeleman roemde de kwaliteiten van „de donkere man, die zo indringend kan kijken". Aan het slot van zijn betoog zei hij: „Kom nog us kieke" en ging over tot het overhandigen, of liever gezegd het voorleiden van het gezamenlijk ka- do: een heuse dikbil. Daartoe werd voor alle zekerheid Vervolg pag. 3 Verwachting tot zaterdagavond: Zacht Vannacht regen, overdag mogelijk enkele opklaringen en kans op een bui; temperatuur omstreeks zeven graden; matige, aan de kust krachti ge westenwind. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 10 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 febr. Zon op 8.10, onder 17.39 Maan op 9.37, onder 20.59 8 febr. Zon op 8.08, onder 17.41 Maan op 10.03, onder 22.18 9 febr. Zon op 8.07, onder 17.42 Maan op 10.27, onder 23.38 Eerste Kwartier: 11 februari (18.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 febr. 4.29 5 febr. febr. 17.38 5.05 18.19 5.51 18.55 10.46 22.51 11.26 23.39 - 12.14 Springtij: 7 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Oceaanstoringen trekken over noord-Europa en onze omgeving naar het oosten en veroorzaken zacht maar onbestendig weer. Donderdag avond bracht een dergelijke storing bij ons wat regen. Er is daarbij plaatselijk nog 4 mm regen gevallen. Vrijdagochtend bevond zich bij IJs land een vrij diepe depressie. Deze trekt naar Scandinavië. Het bij deze depressie behorende regengebied zal ons land in de komende nacht passe ren. Daarna komen er overdag enke le opklaringen. Deze zijn echter maar van korte duur, want waarschijnlijk neemt in de middag of avond de be wolking weer toe op de nadering van een volgend regengebied. De tempe ratuur in de middag ligt rond 7 gra den. DEN HAAG. Het C.D.A.-kamerlid Eversdijk, lid van de vaste kamer- kommissie voor kernenergie, acht de door de P.v.d.A. en D'66 beoogde sluiting van de kerncentrale in Bors- sele onverantwoord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1