HET VERLOREN JAAR Wereldekonomie zou zich langzaam herstellen LSD- Leef baarheids wedstrij d van Heide Maatschappij „The Shining" van Stanley Kubrick in de Concertzaal Londense stem Ondervoeding plaatjes in China Ambtenaren moeten op 5 mei verplicht „snipperen" Mislukte vluchtpogingen Kriminaliteit in Soweto Cubanen in El Salvador? Ernstig watertekort in Somalië De „brede maatschappelijke diskussie" ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 februari 1981 Nr. 22856 5 LONDEN, 4-2. Het ziet er naar uit dat de wereldekono- ruie zich aan het herstellen is. Als zich geen onverwachte zaken voordoen kan de ekonomie haar groei la ter dit jaar hervatten, zo heeft Gordon Richardson, president van de Bank of England, verklaard. De groei zal echter maar traag verlopen. Volgens Richardson zijn er drie punten aan te wijzen die het groei tempo van de ekonomie bepalen. In de eerste plats moeten pogingen om te bezuinigen op het verbruik van energie worden voortgezet. Andere energiebronnen moeten worden ont wikkeld om de druk op de landen van de OPEC niet al te groot te laten worden zodat grote olieprijzen kun nen worden vermeden. Voorraden In de tweede plaats ziet het er naar Richardson mening naar uit dat de grote voorraden olie zijn ontstaan na de jongste prijsverhogingen langer blijven bestaan dan na de oliekrisis van 1973. Als er tekorten ontstaan zullen die ontstaan in landen die de gevolgen daarvan niet zo goed kunnen opvan gen. De banken moeten te hulp ko men als die landen geld nodig hebben om zich aan te passen. De derde faktor die het tempo van de ekonomische groei bepaalt is het gevaar van de aanhoudende inflatie. Ver. Staten Richardson verklaarde te hopen dat de Verenigde Staten hun inflatie weer in de hand krijgen, zodat de rentetarieven omlaag kunnen. Er bestaat een kans dat de tarieven min der drastisch worden gewijzigd, nu de Amerikaanse markten gewend ra ken aan het monetaire beleid. PEKING, 4-2. De in Genève ge vestigde V.N.-organisatie voor hulp na rampen (Undro) heeft bevonden dat in de Chinese provincies Hebei, waar Peking in ligt, een Hoebai, in het midden van het land, 25 miljoen mensen ondervoed zijn, mede als ge volg van droogte respektievelijk overstromingen. De Undro is voor in ternationale hulpverlening. Het Chinese Volksdagblad schreef onlangs, dat 100 miljoen van de 800 miljoen boeren in China in gebieden wonen, waar de landbouwproduktie sinds 1959 niet is toegenomen. Het blad. wijt dat niet alleen aan natuur rampen, maar ook aan beleidsfouten. NEW YORK, 4-2. Plakplaatjes van Micky Mouse ter grootte van een postzegel die de afgelopen maanden in de Verenigde Staten zijn verspreid kunnen volgens de plitie schadelijke gevolgen hebben. Onderzoek heeft aangetoond dat de voor enkele dol lars per stuk aan scholieren verkoch te plakkers op de rugzijde van een laagje LSD zijn voorzien. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. Als eerste van de oud-gijzelaars heeft de 23-jarige ma rinier Gregory Persinger smartegeld van Iran geëist en wel 420.000 dollar. JERUZALEM. Tweeenvijftig Ara bische leerkrachten op de bezette Wes telijke Jordaan-oever die een al zes weken durende staking in verband met looneisen leiden, zullen vervolgd wor den wegens schending van de Jordaan se wet. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van defensie Caspar Weinber ger heeft verklaard dat hij de mogelijk heid van ontplooïng van neutronenwa pens in Europa opnieuw zal overwegen. Oud-president Carter zag van de ont wikkeling van de neutronenbom af na dat hij er eerst toe had besloten. NEW YORK. De New Yorkse politie heeft dinsdag in de wijk de Bronx 84 mensen gearresteerd die voor een be drag van 500 dollar per persoon door „mensensmokkelaars" illigaal de,Ver enigde Staten waren binnengebracht. DEN HAAG, 4-2. De kantoren van de rijksoverheid zullen fop 5 mei gesloten zijn en het ligt in de lijn der verwachtingen dat de provincies en gemeenten dat voorbeeld volgen. Voor de ambtenaren betekent dat een verplichte snipperdag. Scholen zullen gesloten zijn en de winkeliers moeten zelf maar zien wat ze doen. Premier Van Agt deelde de Tweede Kamer dinsdagavond mee dat de re gering niets af wil doen aan de waar de van 5 mei als nationale feestdag, maar dat het geven van vrij op die dag het rijk alleen in de kollektieve sektor vijftig miljoen gulden zal kosten. Vijfjaarlijks De vijfjaarlijkse bevrijdingsdag, zoals gevierd in 1980, zal een vrije dag blijven. Als de regering haar zijn krijgt zal 5 mei dus niet extra op het budget drukken, omdat de feestdag in 1985 valt op een zondag eind in 1990 op een zaterdag. Het is volgens premier Van Agt niet de bedoeling de bevrijdingsdag op te schuiven naar een werkdag als 5 mei in het week einde valt. Het verband met 4 mei, herdenkingsdag, wil de regeging in geen geval verbreken. WARSCHAU. De gouveneur en de plaatsvervangende gouveneurs van de Zuidpoolse provincie Bielsko Biala hebben dinsdagavond hun ontslag aan geboden. Een algemene staking in die provincie, waarbij het ontslag van vijf hoge functionarissen wordt geëist, duurt al acht WASHINGTON. De Amerikaanse regering gaat beschuldigingen na dat de Sowjet-Unie het in 1972 gesloten ak koord voor strategische wapenbeper kingen (Salt-1-verdrag) schendt. NEW YORK. Gevechtsvliegtuigen van de Amerikaanse nationale garde hebben vorige week voor de oostkust van de Verenigde Staten twee Russi sche vliegtuigen onderschept van het type TU-95 BEAR-D. ATHENE. De Griekse regering heeft dinsdagavond tot nader order het sto ken in openbare gebouwen in Athene verboden om de tot een verontrustend peil gestegen luchtvervuiling in de Griekse hoofdstad tegen te gaan. NEW DELHI. In New Delhi in India zijn woensdag voorbereidende bespre kingen begonnen voor de conferentie van niet-gebonden landen die daar van 9 tot en met 12 februari zal worden ge houden. PARIJS. Duizenden nieuwe auto's uit Japan zitten al weken lang in de Franse zeehavens vast, doordat de Franse autoriteiten de verstrekking van een invoervergunning vertragen. BRUSSEL. De vervoerskommissie van het Europese parlement wil voor bejaarden en invaliden een uniforme vervoerspas instellen die beide groepen in alle lidstaten van de gemeenschap ten goede kan komen. ALGIERS. Algerije zou graag een kultureel akkoord met Nederland slui ten, aldus minister Van der Klaauw aan het einde van zijn tweedaagse bezoek aan Algiers. Hij wil voorsts met Neder land in andere landen gezamelijke ont wikkelingsprojecten uitvoeren. WARSCHAU. Sinds juli vorig jaar heeft de Poolse kommunistische partij meer dan 30.000 leden geroyeerd. Dit is meegedeeld door Zdzislaw Kurow- ski, secretaris van het centrale partij comité. Hij zegt dat het zuiveringspro ces voortduurt. PEKING. China heeft woensdag de Nederlandse regering opnieuw ge vraagd terug te komen van haar besluit een exportvergunning te ver lenen voor de verkoop van twee duikboten aan Taiwan. ;«wwwwwwwwwwwwwwwy Gras en grass LAJAS, PORTORICO, 4-2. Eert veehouder in het zuidwesten van Portorieo vond dat zijn koei en- zich zo vreemd gedroegen.- Dinsdag stelde de politie i>ast dat zij geen gras hadden gegeten, maar „grass", afkomstig uit een baal marihuana. De baal is vermoedelijk uit een vliegtuig gegooid. Piloten van kleine vliegtuigen gebruiken het zuidwesten van Portorieo graag voor het proberen te introduceren van marihuana in de Verenigde Staten. - ,A4"li - ZIEKJKZEË. De Nederlandse rock'nroil groep .Stampei" treedt zaterdag avond op in jeugdsoos Brogum. WEST-BERLIJN, 4-2. Twee Oost duitsers hebben vergeefse pogingen gedaan over de Berlijnse muur naar het Westen te vluchten. Volgens de Westberlijnse politie verhinderden waakhonden dat de man over de muur kon komen door hun tanden in zijn benen te zetten. Een andere vluchtpoging mislukte doordat de Oostberlijns grenspolitie het vuur op de vluchteling opende. JOHANNESBURG, 4-2. In de zwarte voorstad van Johannesburg Soweto zijn volgens officiële Zuid- afrikaanse cijfers vorig jaar 1217 mensen vermoord, 123 meer dan in 1979. Het aantal roofovervallen nam met 195 af tot 3370, maar het aantal geweldsmisdrijven groeide met 105 tot 1372, zo deelde een politiewoord voerder in Soweto, majoor Mazibu- ko, dinsdag mee. Soweto telt cirka 1,5 miljoen inwoners. WASHINGTON, 4-2. De Verenigde Staten hebben kunnen vaststellen dat Cuba op grote schaal in El Salva dor intervenieert. Dit verklaarde de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, dinsdag bij zijn besprekingen op het hoofdkwartier van de organisatie van Amerikaanse staten, zo is van betrouwbare zijde in Washington vernomen. Volgens deze bronnen zou ftaig tegenover zijn Venezolaanse ambtge noot Jose Alberto Zambrano hebben gezegd dat de Cubaanse interventie via Nicaragua gaat. Generaal Haig zou verder gezegd hebben dat de nieuwe regering van de Verenigde Staten ..fundamentele wijzigingen" zal aanbrengen in haar behandeling van zaken die betrek king hebben op de sociale ontwikke ling in Latijns-Amerika. MOGADISJOE, 4-2. Ruim een mil joen vluchtelingen in Somalië wor den door een ernstig tekort aan wa ter bedreigd, zo heeft de Somalische kommissie voor de vluchtelingen be kendgemaakt. Het moeilijkste hebben het de 850.000 uitgewekenen in 24 kampen in het zuiden van het land, waar de waterstand van de rivieren de Sjabe- li en Joeba laag is als gevolg van langdurige droogte. Ook is de kwali teit van het water slecht waardoor allerlei ziekten optreden. Volgens de Somalische regering komen nog dagelijks gemiddeld 2.000 vluchtelingen uit Oost-Ethiopië waar Somalische guerrillastrijders zich verzetten tegen het Ethiopische bewind over een gebied dat voorna-' melijk door Somaliërs wordt be woond. AMSTERDAM. Cast en leiding van de musicalAmerika-Amerika" van Jos Brink en Frank Sanders, die speelt rond de laatste reis in 1939 van de ..Nieuw Amsterdam" naar New York. In oktober gaat de musical te Haarlem in pre mière. ARNHEM, 3-2. De vereniging Koninklijke Nederlandsche Heide Maat schappij (KNHM) organiseert onder het motto ,,Een kern waar pit in zit" een zogenaamde leefbaarheidswedstrijd. Het is een soort kompetitie voor inwo ners van dorpen en steden, die in hun eigen woongebied willen werken aan de leefbaarheid. Al eerder oraniseerde de KNHM een leefbaarheidswedstrijd en met sukses. Maar liefst 146 deelnemende groepen lieten zien waartoe ze in staat waren. Enkele voorbeelden zijn: het verbouwen van een oude school tot dorpshuis, de uitgave van een wijkkrant, het schrijven en uit geven van boekjes over de plaatselij ke geschiedenis, etc. Aanpassen De problemen in een oudere stads buurt zijn anders dan in een nieuw bouwwijk. De tekortkomingen in een snelgroeiende kern op het platte land verschillen nogal met die in een „kwijnend" dorp. Daar haakt de leefbaarheids wedstrijd „een kern waar pit in zit" op in. Bewoners kun nen er zelf veel aan doen om hun woon- en leefgemeenschap aan hun eigen ideeën en wensen aan te pas sen. Kernen waar niet meer dan 4000 mensen wonen kunnen aan deze wedstrijd deelnemen. Ook moet het uiteindelijk resultaat meetbaar zijn, dat wil zeggen dat er bij het gereed komen van het leefbaarheidsprojekt een duidelijk konstateerbare verbe tering moet zijn opgetreden in verge lijking met de oorspronkelijke situa tie. De projekten hoeven niet „nieuw" te zijn, mits ze maar een afgerond ge heel vormen binnen de wedstrijdpe riode. De wedstrijd duurt tot maart 1983. Geldprijzen Als de jury oordeelt dat het projekt dat een groép uitvoert ook is waarge maakt dan wordt hiervoor het predi kaat „Een kern waar pit in zit" uit gereikt. Hieraan is een geldprijs ver bonden van 1000,—. In bepaalde ge vallen kan een aanmoedigingsprijs worden uitgekeerd. Folders en in schrijfformulieren liggen klaar bij de vestigingen van de Rabobank, die deze wedstrijd financieel en organi satorisch ondersteunt. AMSTÈRDAM. De rechtbank in Amsterdam heeft notaris mevrouw Slis- Stroom uit de hoofdstad failliet ver klaard. LEIDEN, 4-2. De brede maatschap pelijke diskussie over kernenergie kan alleen maar een schijnvertoning worden. De kans dat de groepen in de anti- kernenergiebeweging enig resultaat zullen boeken is gering. Regering en parlement zullen, zolang geen defini tieve beslissing over de toekomst van kernenergie is genomen, geen ontwikkelingen op dit terrein willen terugdraaien. Als het behoud van welvaart en inkomen moet worden afgewogen tegen de risiko's van kerncentrales, krijgt de anti-kern energiebeweging nauwelijks voet aan de grond. Dit voorspelt de Leidse hoogleraar prof. dr. E. Abma in zijn boek „Ener gie als maatschappelijk probleem", dat een dezer dagen verschijnt. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 6 FEBRUARI NED. I: Het avondprogramma wordt na de vaste rubrieken om zeven uur geopend door Kortjakje is weer beter. In het spelprogramma De Willem Ruis show wordt weer ontspanning geboden. Dan Thomas en Sarah en een impressie over het 25-jarig bestaan van het Parijse theater L'Olympia. Samen met verschil lende artiesten haalt de direkteur van het theater herinneringen op. Dan een do- kumentaire over het leven van de groot moeder van de maker, Orlow Seunke en de man die zij na de dood van haar man na vijftig jaar huwelijk heeft leren ken nen, op het scherm gebracht. NED. II: Doctor Snuggles verschijnt als eerste na het nieuws op het scherm gevolgd door muzikaal geweld in Avro's Toppop. Mies Bouman presenteert het spel Telebingo met als speciale gast Engelbert Humperdinck. Aktueel en in- formatiek wordt uitgezonden waarna als sluitstuk van de televisieweek de Ameri kaanse speelfilm De skiër uit 1969 naar de roman van Oakley Hall op de buis gebracht wordt. Deze film betekende een vervulling van een droomwens van de akteur Robert Redford. Het geheel han delt over een vrij ruwe knaap uit Colora do die de gewonde ski-kampioen moet vervangen tijdens de voorbereidingen op de Olympische spelen. Het lukt hem met veel moeite de konkurrentie te weerstaan en door te stoten naar de top van de ski- sport. De uitzending wordt besloten met het laatste Journaal. VRIJDAG 6 FEBRUARI NED. I: 10.15 Schooltelevisie; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Jeugdjour naal; 18.36 Sesamstraat; 18.50 Pas poort; 19.00 Kortjakje is weer beter; 19.05 De Willem Ruis show; 20.30 Thomas Sarah; 21.37 Journaal; 21.55 25 jaar Olympia; 23.00 Het begin; 23.55 Journaal; 00.00 Studio sport extra. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.57 Nieuws; 18.59 Doctor Snuggles; 19.05 Toppop; 20.00 Journaal; 20.27 Telebingo; 21.30 Televizier; 22.20 De skiër; 00.05 Journaal; 00.10 Nieuws voor doven. tien graden onder nul vriest en de sneeuw zich ophoopt tot de eerste verdieping. Het echtpaar Torrance verhuurt zich dus voor vier maanden om in het hotel te verblijven en daar alles in de gaten te houden: de verwarming, de eigen elektrische centrale en dat soort zaken. Er is alleen radiokon- takt mogelijk met een politiepost ve le kilometers van het hotel. Mocht er hoge nood zijn dan is het eventueel mogelijk het hotel te bereiken met een sneeuwschuiver. En die nood komt, daar zorgt regisseur Stanley Kubrik wel wel voor. Voor tijd: zie agenda. Stichting Het Theater brengt ko mend weekend (ook op vrijdag avond) een aktuele en ook een beetje griezelige film: „The Shining" met als hoofdrolspelers Jack Nicholson en Shelly Duvall. De film gaat over het echtpaar Jack Torrance (Jack Ni cholson) en Wendy Torrance (Shelley Duvall) en hun begaafde zoontje Danny (Danny Lloyd). Het drietal moet in de winter die voor hen ligt op een enorm hotel pas sen. Het hotel wordt alleen geduren de de zomermaanden gébruikt en de ervaring heeft geleerd dat men er 's winters volkomen is afgesloten van de buitenwereld, omdat het er vijf- 15 Een half uur later ontbeten ze. Tilly met een nors gezicht. Met éénlettergre pige woorden antwoordden ze op het gebabbel van Jan Job, die alweer in een opperbeste stemming was en niet van plan die door het meisje te laten beder ven. Hij zei: „Als je straks afgewassen hebt, kunnen we wel eens een ritje naar Duitsland maken, he? Lunchen we daar ergens, kunnen we gelijk tanken, want in Duitsland is de benzine zeker een dubbeltje goedkoper." „O." „Ja, wist je dat niet? Ik heb al ge hoord, dat de Nederlandse pomphou ders aan de grens zo klagen, omdat vrijwel iedereen in Duitsland gaat tan ken. Nogal de moeite waard: een dub beltje de liter!" „Ja." „Zeg...." Hij keek haar opeens op merkzaam aan. „Nooit geweten, dat je ochtendziekte had. Dat is een nare gewoonte, weetje dat? Van wie heb je dat? Van je moeder soms?" Ze keek hem stom verbaasd en geër gerd aan. „Wat heeft mijn moeder hiermee te maken? Ik ben helemaal niet ochtendziek. Het is je eigen schuld.dat ik uit m'n humeur ben. Dat van gister avond ben ik nog niet vergeten." „O nee? Nou, dan onthoud je het maar. Kind, maak niet zo'n drama van iets doodgewoons. Dat jij nog zo ouder wets bent in iets dergelijks, had ik helemaal niet verwacht..." „En dat jij je opeens als een bruut zou ontpoppen, is nooit bij mij opgeko men. Het blijkt wel, dat in één opzicht alle mannen zo ongeveer hetzelfde zijn." „Je schijnt uit ondervinding te spre ken," merkte hij gevat op. „Ik heb er genoeg over gehoord van mijn vriendinnen, hoor! Jij bent me in ieder geval erg tegengevallen, Jan Job." Hij slaakte een diepe zucht. „Alsje blieft, Tilly, maak er geen obsessie van." Hij snoof. Zo'n futiliteit zo op te blazen... Als je dan persé een nuf wilt zijn, zal ik je niet meer aanraken, daar kun je van opaan. Maar verziek dan ten minste onze vakantie niet," „O. Nou krijg ik bovendien nog de schuld. Dat is helemaal mooi. Als jij je als een behoorlijke jongen was gebleven gedragen, zou er niets aan de hand geweest zijn." „Sorry, dat het gebeurd is. Scheldt me de huid een keer vol of ga voor mijn part met iets smijten, maar houd er daarna over op. Of eh... moet ik nederig op m'n knieën vergeving vragen, omdat ik zo verschrikkelijk graag met je naar bed wilde? Mea culpa? Doe alsjeblieft niet zo theatraal. Straks ga je nog zeg gen, dat je je in mij hebt vergist..." „Daar kon je wel eens gelijk in heb ben. Want de keurige Jan Job van vroeger is bezig zich te verlagen tot een banaal mannetjesdier, zoals er twaalf in een dozijn gaan. Ik heb altijd verwacht dat jij boven zoiets zou staan. En het nodige geduld zou kunnen opbrengen tot de tijd daarvoor aangebroken zou zijn." Door HENK VAN HEESWIJK Hij knikte begrijpend. „Middels een gelegaliseerd huwelijk met als bewijs van goed gedrag het trouwboekje. Plus de zegen van schoonpapa en de kus van schoonma. Nou, als je een dergelijke houding blijft aannemen, hoeft het voor mij niet meer." Ze zweeg verder, een sigaret opste kend. Zelf kwam hij overeind en liep, met zijn handen in de zak, een eindje het terrein op. Vandaag zouden er nieuwe gasten komen, had boer Muur man gezegd. Hij had al vroeg een praat je gemaakt met de beminnelijke boer. En vernomen, dat de man in de loop van het jaar vrijwel de hele boerderij aan kant zou doen om zich helemaal op het verlenen van recreatie toe te leggen. Jan Job was uitgenodigd even binnen te komen en kreeg een kop thee toege schoven. Ja, al verstond hij niet alles, omdat de mensen een mengeling van Gronings en Drents spraken, vermengd met enkele woorden verbasterd Duits, hij vond ze aardig en vriendelijk. Maar nu was hij werkelijk uit zijn humeur. De vakantie dreigde voor hem een grote deceptie te worden. Terwijl hij er zoveel van had verwacht. Ben ik werkelijk zo'n bruut als zij me afschil dert? Is dat dan zo gek, als ik op zes en twintigjarige leeftijd eens een keer wat meer wil dan een kusje? Ik kan er zelf geen antwoord op geven. Omdat ik niet verwachtte, dat Tilly zo'n houding zou aannemen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5