é\G\ê Stormschade tempert vreugde bij bereiken hoogste punt R.S.G. „Beter Wonen" bouwt 21 één gezinswoningen te Bruinisse nu DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vlag: wapperde boven chaos Honger in Afrika Renovatie twee na-oorlogse woningen te Ellemeet Jtietniese liter fles Rel tijdens koningsbezoek in Baskenland Het ENKA-drama NIEUWSBODE Donderdag 5 februari 1981 137ste jaargang Nr. 22856 flEDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: „Bruse'" peuters „in het diepe' ZIERIKZEE, 3-2. Dinsdag wapperde de vlag van de in- aanbouw zijnde rijksscholengemeenschap aan de Laan van St. Hilaire, ten teken dat het hoogste punt was be reikt. Toch was de vreugde niet onverdeeld, want door de storm was de nacht tevoren een enorme ravage aange richt. Over tientallen meters waren werkzaamheden aan het dak teniet gedaan, ruim een week arbeid ging daar door verloren. Bouwmaterialen waren tot in de bomen bij de Laan van St. Hilaire weggezwiept. - - i Het hoogste punt in de bouw van de RSG ,,Prof. Zeemanis bereikt, maar de vlag wappert boven ravage, aangericht door storm. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NAIROBI, 4-2. Duizenden inwo ners van het noordoostoegandese hongergebied Karamoja worden be dreigd door een nieuwe hongerka- tastrofe, omdat het ontwikke lingsprogramma van de Verenigde Naties (UNPD) faalt in het organise ren van de internationale hulp. De direkteur van de Britse hulporgani satie „Save the Children Fund" (SCF), Hugh McKay, verklaarde woensdag in Nairobi tegen de pers ook de in oost-afrika - Oeganda, Soe dan, Ethiopië, Somalië en voor een deel Kenia - vermoedelijk nog vijf jaar honger zal worden geleden. „Het is het verschrikkelijkste bureaukra- tische gestuntel, ik geloof niet dat we ooit zo ontmoedigt zijn", zo zei McKay toen hij het had over de UNDP-aktiviteiten in de Oegandese hoofdstad Kampala. BRUINISSE. Peuters spratelen vro lijk in de armen van hun moeders in het diepe water van zwembad ,,'t Aquariumop Aquadelta. Voor ver slag zie elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De bouwwerkzaamheden hebben trouwens toch nogal vertraging opge lopen door de weersomstandigheden van deze winter. Dat gebeurde dan niet door vorst, maar door de veel vuldig voorgekomen regen en wind, die volgens uitvoerder A. van Hoorn van het aannemingsbedrijf Stegink uit Vlissingen, veel nadelige invloed hebben op de moeilijk verwerkbare B2-blokken, waarmee de muren wor den opgetrokken. Zo kon in novem ber maar vier dagen worden gewerkt en telde december slechts vijf werk bare dagen. Toch denken zowel drs. P. Vis, de rector van de RSG, en de bouwers, dat de geplande opleveringsdatum zal worden gehaald. Pas eind maart echter wordt daaro ver vergaderd en kan wat definitie ver worden bekeken of de RSG-leer- lingen het nieuwe schooljaar in hun nieuwe gebouw kunnen beginnen. Vooralsnog wordt daarvan nog steeds uitgegaan. Vocht Intussen werd de gehele dinsdag besteed aan het opruimen van de cha os, die de storm had veroorzaakt. Drassige, modderige toestanden wa ren buiten waarneembaar, maar ook binnen het gebouw deed de invloed van het regenwater zich gelden. „Het zal noodzakelijk zijn de muren droog te stoken, zodra de centrale verwar ming in funktie is," verwacht de heer Van Hoorn, „want vooral de B2- blokken zijn zeer ontvankelijk voor vocht". Dépendence Zoals bekend kan het nieuwe schoolgebouw niet alle bijna duizend leerlingen van de RSG herbergen. Er is, uit financiële overwegingen, reke ning gehouden met daling van het leerlingenaantal in de komende ja ren, waardoor het noodzakelijk is voorlopig nog enkele lokalen van het gebouw aan de Manhuisstraat in ge bruik te houden. WARSCHAU. De leider van de on afhankelijke vakbond Solidariteit in Polen, Lech Walesa, heeft er woens dag bij alle afdelingen van zijn j^a- nisatie op aangedrongen over te gaan tot bedrijfsbezettingen als de over heid gebruik zouden maken van ge weld tegen de stakende arbeiders in Bielsko Biala, in het zuidwesten van het land. ELLEMEET, 4-2. Aan de Schelpweg te Ellemeet is deze week in opdracht van woningbouwvereniging „Beter Wonen" begonnen met de algehele reno vatie van twee na-oorlogse woningen. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten Tegelijkertijd wordt - door onder meer vergroting van de begane grond - één van beide wongingen rolstoelge- schikt gemaakt. Hierdoor kunnen de oorspronkelijke bewoners terugke ren, nadat zij geruime tijd elders in Ellemeet tijdelijk in een meer ge schikte woning hebben gewoond. Juist door het rolstoelgeschikt ma ken van de woning heeft de voorbe reiding van de renovatie extra lang geduurd en stonden beide panden ge ruime tijd leeg. Doordat nu - zoals steeds de bedoeling was - de oor spronkelijke bewoners kunnen te rugkeren, is „Beter Wonen" toch te vreden met de planvoorbereiding. Na renovatie zullen de woningen ten minste 25 jaar goed woonkomfort bieden aan de bewoners. Huurprijs De woningen worden onder meer BRUINISSE, 4-2. In opdracht van woningbouwvereni ging „Beter Wonen" wordt een dezer dagen in Bruinisse door Aannemersbedrijf Den Hartog begonnen met de bouw van 21 eengezinswoningen. Hiervan komen er 15 in de Jhr. Mr. A. F. C. de Casembrootstraat en 6 in de Pr. Wilhelminalaan. Voordat met de woningen in de Pr. Wilhelminalaan kan worden begon nen, moet het oude schoolgebouw gesloopt worden dat de laatste jaren dienst heeft gedaan als opslagruimte voor huisraad van bewoners van wo ningen van „Beter Wonen" in Brui nisse die wegens woningverbetering tijdelijk een wisselwoning bewoon den. Het woningtype dat wordt ge bouwd is hetzelfde als nu reeds voor „Beter Wonen" in aanbouw is in Nieuwerkerk (26 stuks) en Scharen- dijke (14 stuks). In laatst genoemde kernen zijn ook bejaarden- en rolstoelwoningen in de projekten op genomen, alsmede woningen voor 1- en 2-persoonshuishoudens. Het wo ningontwerp is door architektenburo Jobse destijds er speciaal op gericht om zulks mogelijk te maken. Gezinswoningen In Bruinisse worden uitsluitend ge zinswoningen gebouwd, omdat de Christelijke woningbouwvereniging te Bruinisse reeds woningbouwplan nen in voorbereiding heeft voor 1 2 huishoudens en omdat de nieuwe wo ningen aansluiten op bestaande be jaardenwoningen. De woningen krijgen 4 slaapka mers. Ze worden extra goed geïso leerd met dubbelglas, spouwmuur, dak- en vloerisolatie. De stookkosten zullen daardoor relatief laag worden. De huur zal ca. 495,— per maand gaan bedragen. EMMEN. Nadat eerder deze week al bekend werd dat voor 250 perso neelsleden van Danlon B.V. in Em- men een werktijdverkorting van vijftig procent is aangevraagd, bleek dinsdag uit een nadere inventarisatie van het bedrijf dat het om 340 van de 390 personeelsleden gaat. Advertentie UI 79 Overzicht van de stormschade op het dak van de in aanbouw zijnde rijks scholengemeenschap aan de Laan van St. Hilaire. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. voorzien van centrale verwarming, dubbelglas, dakisolatie en muuriso latie. De huurprijs - na renovatie - zal ca. 250,per maand gaan bedra gen, dat was ca. 95,—. De woningverbetering wordt uit gevoerd door Bouwbedrijf De Delta, dat in Zierikzee ook voor „Beter Wo nen" met renovatiewerken bezig is. GUERNICA, 4-2. Radikale Baski- sche afgevaardigden hebben woens dag in Guernica in de Casa de Juntas (het historische parlement) onder de ogen van de Spaanse koning Juan Carlos gevochten met de Baskische politie en hem tien minuten lang ver hinderd het woord te voeren. De gevechten begonnen toen de 43- jarige monarch zijn belangrijkste speech wilde afsteken tijdens zijn driedaags bezoek aan Baskenland. Nadat de koning met de speech in de hand was opgestaan deden zo'n 35 af gevaardigden van de Separatistische Herri Batasuna" hetzelfde. De radi kale Basken, gekleed in spijkerbroe ken balden hun vuisten en zongen het Baskische onafhankelijkheidslied, in de hal waar Spaanse monarchen traditioneel trouw zweren aan de Baskische wet op zelfbestuur. BREDA, 4-2. Bisschop Ernst van Breda, industriepastores uit zijn bis dom en industriepastores uit Arn hem en Emmen hebben in een brief aan de centrale ondernemingsraad van Enka B.V. en aan de raad van kommissarissen van het moederbe drijf Akzo NV hun verontrusting uit gesproken over de reorganisatie van Enka, die ontslagen in Breda, Arn hem en Emmen tot gevolg zal heb ben. WAh ffih Pt BILT Verwachting tot vrijdagavond: Onbestendig Veel bewolking en af en toe regen; minimumtemperatuur van 4 graden aan zee tot 0 graden langs de oost grens; middagtemperatuur rond 7 graden; vrij krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer later af en toe har de westen wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 febr. Zon op 8.12, onder 17.37 Maan op 9.10, onder 19.39 Eerste Kwartier: 11 februari (18.49) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 febr. 3.55 16.54 10.04 22.04 Springtij: 7 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing die over de oceaan naderbij komt veroorzaakt morgen veel bewolking en enige tijd regen. Vannacht worden eerst opklaringen verwacht, waarbij de temperatuur daalt tot waarden die uiteenlopen van 4 graden aan zee tot om het vriespunt in oost-Nederland. Over dag loopt de temperatuur op tot on geveer acht graden. Wisselvallig is het ook boven de Britse eilanden. In zuid-Duitsland en het Alpengebied zijn weer sneeuw buien gevallen. Boven de Balkan bracht een depressie regen en sneeuw. ROTTERDAM. Aan een verdere toepassing van methylbromide in de tuinbouw zijn ernstige gevaren voor de volksgezondheid verbonden. Dit konkludeert drs. C. Groen van de ge meente Rotterdam op grond van een rapport van de keuringsdienst van waren in die regio over de gevolgen van het gebruik van methyl bromide.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1