Schijnwerpers gericht op nieuwe brandweerkazerne en jubilerende korpsleden Raad Duiveland akkoord met deelname adviesdienst welzijn Soort akkoord voor vrije zaterdag in Polen DE ZIERIKZEESCHE COURANT In verenigingsgebouw Kerkwerve Ambtenaren in VUT met 62 jaar Gemeenschappelijke regeling WAÏ mr PE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 februari 1981 137ste jaargang Nr. 22854 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: PTT luidde twee VUT'"-ters uit KERKWERVE, 31-1. „Wat moeten we beginnen met een nieuwe kazerne en nieuw materieel als we niet kun nen rekenen op de leden van ons korps". „Dat we beschikken over trouwe en vooral ervaren brandweermannen blijkt wel uit het feit dat we vandaag de schijnwerper kunnen richten op twee leden van ons korps te Kerkwerve die respeklievelijk 25 en 12V2 jaar deel uit maken van de vrijwillige brandweer en voor een onderscheiding in aanmer king komen." Deze woorden sprak burgemeester W. de Boer van Middenschouwen za terdag tijdens de officiële ingebruik neming van de nieuwe brandweerka zerne in Kerkwerve, De zilveren jubilaris C. Rotte en onderbrandmeester waarnemend on- derkommandant de heer P. Berre- voets die zich 25 en 12% jaar vrijwil lig voor de brandweer hebben inge zet ontvingen, na het opspelden van de onderscheidingen door de burge meester, nog een presentje van het korps. Bijeenkomst Voorafgaande aan de officiële ope ning was er een bijeenkomst in het verenigingsgebouw van Kerkwerve waarop veel brandweermannen met hun echtgenotes aanwezig waren. De burgemeester benadrukte tijdens zijn speech, naar aanleiding van de „hardnekkigheid waarmee vanuit Den Haag gepleit wordt voor provih- DEN HAAG. 1-2. Niet met ingang van 1 januari 1982 maar per 1 januari 1981 zouden de ambtenaren al op 62- jarige leeftijd met VUT (vervroegde uittreding) kunnen gaan. Dat is mo gelijk als de 150 miljoen gulden die de overheid heeft bespaard omdat in 1980 maar 1500 ambtenaren in plaats van 3000 met VUT gingen, naar het jaar 1981 worden overgeheveld. Dat zei voorzitter Roefs van het ambtenaterncentrum zondagmiddag voor de AVRO-radio. Dit voorstel van het centrum zal volgens Roefs ze ker in het ambtenarenoverleg met de minister aanstaande woensdag aan de orde komen. Dan zal er nog een hartig woordje worden gesproken, aldus Roefs. RENESSE. Vrijdag vond de onderte kening plaats van een kontrakt voor de levering van 750.000 ton stortsteen tussen de Rijks Waterstaat en de Fin se onderneming Partex. Met de leve ring is een bedrag van 23 miljoen gul den gemoeid. Op de foto de onderte kenaars, van links naar rechts, mr. Lomme (Partek), mr. Leiritie (Par- tek), ir. A. Spoel (R.W.S.) en ing. J. M. van Westen. ciale brandweer" dat taken en be voegdheden die op plaatselijk (ge meentelijk) niveau liggen, daar beho ren te blijven. Hij huldigde de stelling dat uitvoe rend werk bij de gemeente hoort en dat de provincie een ondersteunende funktie heeft. „De aansluiting bij de regionale brandweer per 1 januari duidt daar reeds op; taken die de gemeentelijke schaal overtreffen kunnen door dit orgaan uitstekend worden vervuld". Kern Het ziet er naar uit dat de vrijwilli ge brandweer in verband met de op heffing van de Bescherming Bevol king, de kern wordt van de hulpver leningsorganisatie. „In dit kader kan ik meedelen dat wij, het kollege van b. en w. van Middenschouwen, voor- neme:>^r, can de raad een voorstel te doen om het gehele korps met de zogenaamde „piepers" uit te rusten", aldus de burgemeester. Wat de nieuwe brandweerbehui zing betreft haalde de spreker enkele gegevens uit het „verleden" aan. Het bleek begin 1978 noodzakelijk te zijn in de schuur die als garage dienst deed, een aantal voorzienin gen te treffen. De kosten die daarmee gemoeid waren vielen voor het toen malige kollege blijkbaar nogal tegen en zodoende werd besloten een nieu we kazerne te bouwen. In het voorjaar 1980 werd met de bouw begonnen en nog voor de jaar wisseling was de kazerne gereed. Moeilijkheden voorbij Kommandant J. van Langeraad herinnerde de aanwezigen aan de tijd dat het voortbestaan van de vrijwil lige brandweer Kerkwerve aan een zijden draadje hing. „Er gingen zelfs stemmen op de brandweer op te hef fen". Dat het korps nu weer beschikt over een nieuwe kazerne, inklusief nieuwe manschappenwagen en pomp, is een teken dat deze moeilijke periode tot het „verre verleden" be hoort. De heer Van Langeraad dank te de raad en allen die hebben meege werkt aan de bouw van nieuwe ka zerne voor hun inzet. De regionele brandweerkomman- dant van Noord- en Midden-Zeeland de heer J. M. W. Beenakker feliciteer de het Kerkwerfse korps met hun nieuwe onderkomen „dat ook voor de regio van belang is omdat in deze kazerne de steunzender komt te staan". Namens de Kring van bevelvoeren den Schouwen-Duiveland~wenste d i heer C. Deurloo het korps veel sukses toe in zijn nieuwe behuizing. Vervol gens werden alle aanwezigen ver zocht naar de nieuwe brandweerka zerne aan de Ring te wandelen waar het korps, in uniform, al „paraat" stond. Tegelijkertijd met het loeien van de sirene, hees burgemeester Den Boer de „brandweervlag" en werd de kazerne officieel voor geo pend verklaard. werd zaterdag bij het overleg tussen Solidariteit en de Poolse regering geen overeenstemming bereikt. WARSCHAU, 1-2. De nationale koördinatiekommissie van de onaf hankelijke Poolse vakbond „Solida- ritiet" heeft zondag het akkoord met de regering over de vrije zaterdag en toegang tot de media aanvaard, zo heeft een woordvoerder bekend ge maakt. De kommissie besloot ook de alge mene staking van één uur die voor dinsdag was aangekondigd, af te ge lasten. In plaats daarvan is dinsdag uitgeroepen tot een propagandadag voor erkenning van een onafhanke lijke boerenbond. Over dit punt DUIVELAND, 29-1. De Duivelandse gemeenteraad besloot donderdagavond m.a.s. deel te nemen aan de ge meenschappelijke regeling „Intergemeentelijke ambte lijke adviesdienst welzijnszaken Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland". De kosten van deelneming aan de ze gemeenschappelijke regeling worden geraamd op 1,86 per inwoner. Mevrouw A. C. Hoogendoorn-Herf- kens vuurde naar aanleiding van dit voorstel een serie vragen op raads voorzitter burgemeester J. van Bom mel af. Hij kon deze vragen af doen met de mededeling, dat deze ambte lijke adviesdienst welzijnszaken niet meer of minder zal zijn dan een regio nale sekretarie-afdeling, waar één ambtenaar zich specifiek zal bezig houden met allerlei regelingen de welzijnszaken aangaande. Hij wees er verder op, dat de huidi ge regionale advieskommissie, de I.R.P.C. gewoon zal blijven funktio- neren. Aan het begin van deze raadsverga dering deelde de voorzitter mede, dat nog geen voorstellen over een even tuele tariefsverlaging voor de onroe- rendgoed belasting konden worden gedaan. De taxaties in Ouwerkerk en Oosterland bleken niet maatgevend en het kollege wacht derhalve op de taxaties te Nieuwerkerk, voordat men met een voorstel in de raad komt. Verwacht wordt dat het voor stel in de april-raad aan de orde zal komen. Verlichting- polderwegen In een schriftelijke mededeling had het kollege de raadsleden laten we ten het punt „Verlichting polderwe gen" thans als afgedaan te beschou wen. De heer A. van Klinken (S.G.P.) sprak daar zijn teleurstelling over uit. Hij zei niet beter te willen weten dan de politie, maar was het toch niet helemaal eens met het rapport van deze mensen, waarin de mededeling dat enkele lichtpuntjes in de polder juist de verkeersveiligheid in gevaar brengen. „De verlichting in de polder blijft op ons verlanglijstje staan, maar mij nerzijds is er nu het laatste woord over gezegd", aldus de heer Van Klinken. De heer J. A. Schiettekatte (C.D.A.) pleitte voor twee lichtpun ten langs de Rijksweg, t.w. bij de af slag Zwanenburgse Weg en bij de af slag richting Kapelleweg. De voorzit ter zegde toe dit met Rijkswaterstaat op te nemen. De raad benoemde de heer J. v. d. Maas (C.D.A.) als vertegenwoordiger in de Stichting Protestantse Bejaar denzorg „Duiveland". Verder ging de raad akkoord met het voorstel de heer P. M. van den Aarsen, wethou der van Westerschouwen, aan te wij zen als vertegenwoordiger in het al gemeen bestuur van de Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Dui veland. Aan mevrouw H. M. Bom- melje-Von Harras werd eervol ont- KERKWERVE. Terwijl de sirene loeide, hees burgemeester W. den Boer (rechts) van Middenschouwen de vlag, waardoor de nieuwe brand weerkazerne voor geopend werd ver klaard. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina': Staking? De woordvoerder van de koördina tiekommissie van Solidariteit ver klaarde zondag dat de kommissie de afzonderlijke bonden heeft aanbevo len op een nog niet bepaald tijdstip een algemene staking te organiseren ter ondersteuning van de eis van de Poolse boeren tot erkenning van hun bond „Plattelandssolidariteit". slag verleend als onderwijzeres aan de openbare school te Nieuwerkerk. Gemeentegarantie In verband met een destijds ver leende gemeentegarantie bij de koop van een woning te Oosterland, kreeg de gemeente te maken met een te be talen bedrag van 24.408,18. Nadat betrokkene in gebreke was gebleven bij betaling van rente en aflossing, was de woning verkocht voor 70.300,—. Het tekort bedroeg 48.816,36, waarvan het rijk 50 voor haar rekening neemt. Het reste rende bedrag van 24.408,18 komt voor rekening van de gemeente Dui veland. De raad stelde het krediet be schikbaar. De heer E. P. Kuin (V.V.D.) vroeg zich wel af hoeveel ruimte er voor de gemeente is als dergelijke gevallen zich vaker voor gaan doen. Verder wilde hij weten of het geld op een of andere wijze terug te krijgen is. De voorzitter wees erop, dat de ge meente niet onder haar verplichtin gen uit kan, maar dacht via aanspra- kelijksstelling nog een gedeelte van het geld terug te kunnen krijgen. Rondvraag Het nieuwe reglement van orde voor de Duivelandse raad voorziet niet meer in een rondvraag. Enkele raadsleden bleken daar nog niet op ingespeeld en de voorzitter besloot derhalve voor de laatste maal die rondvraag nog te houden. Mevrouw A. F. v. d. Zande-Vleugel Schutter (V.V.D.) sprak haar spijt uit over het afschaffen van de rond vraag. „Het was de room op de choco- ladavla". De heer C. J. Hillebrand (P.v.d.A.) sprak over het feit, dat de nieuwe rondweg in Sirjansland niet opti maal wordt gebruikt en het vracht verkeer nog steeds door de kern van het dorp rijdt. „Het is ergerlijk, dat de bedrijven er zich niks van aan trekken terwijl de gemeente er zo veel geld in heeft geïnvesteerd", was daarop de rcaktie van de voorzitter. Hij deelde mede, dat nu een gedeel te van de Lage Weg voor het vracht verkeer zal worden afgesloten. De heer J. v. d. Maas (C.D.A.) wees op het gebrek aan volkstuintjes in Oosterland en informeerde of het in dustrieterrein daar tijdelijk voor ge bruikt kan worden. „Dat is in princi pe mogelijk, maar het geeft dan wel veel problemen als de tuinders er na verloop van tijd weer af moeten", antwoordde wethouder A. L. Bak ker. Verwachting tot dinsdagavond: Regen Veel bewolking ,en later op de dag regen; minimumtemperatuur om streeks 3 graden; middagtempera- tuur pngeveer 7 graden; krachtige, aan de kust en op het IJsselmeer har de zuidwestenwind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 3 febr. Zon op 8.18, onder 17.31 Maan op 7.18, onder 15.58 Nieuwe Maan: 4 febr. (23.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 3 febr. 2.05 14.40 8.11 20.28 Springtij: 7 februari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-2. Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het rustige weer van de afgelopen dagen komt een einde. Een hogedrukgebied dat meer dan een week met zijn centrum boven de Al pen heeft gelegen begint langzamer hand zijn betekenis te verliezen. Te gelijkertijd verandert de baan die oceaandepressies nemen. Vorige week kozen de depressies een baan die van IJsland naar midden-Scandi- navië liep. Een depressie die zondag op de oceaan ontstond volgt een zuidelij ker gelegen koers, in de richting van Ierland en het Noordzeegebied. Dit betekent voor morgen in ons land meer wind en, gedurende een deel van de dag, regen. Met het toene men van de wind nemen de mistkan- sen af en kan de temperatuur 's nachts niet meer tot aan het vries punt dalen. GRONINGEN. Een felle brand in een woonboerderij in het Peebostna- bij het Westgroningse Doezum heeft voor 350.000 gulden schade aange richt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1