Geen wedstrijdtennis op zondag in Nieuwerkerk Zuinig blijft zinnig in Zeeland HET VERSLAG VAN DE GEMEENTE DUIVELAND OVER 1980 Diskussie in Duivelandse raad: Steun voor (moeilijke) boerenbedrijven DUIVELAND, 29-1. „Wij eerbiedigen wei de landswet ten, voorzover ze niet indruisen tegen het goddelijk ge bod, als ze dat wel doen, kunnen we die landswetten niet volgen", aldus S.G.P.-woordvoerder A. van Klin ken donderdagavond tijdens de gemeenteraadsvergade ring van Duiveland. De heer van Klinken deed deze uit spraak naar aanleiding van een op merking van de heer C. J. Hillebrand (P.v.d.A.), dat de zondagswet veran dering heeft gebracht in de bepalin gen betreffende het uitoefenen van sport op zondag. Deze zaak kwam aan de orde in verband met de vast te stellen huurovereenkomst met de Tennisvereniging „Duiveland" voor de aanleg van twee nieuwe banen. In deze huurovereenkomst staat (onder art. 7) de bepaling opgenomen dat de huurder de banen op zondag wel mag gebruiken, maar niet voor het organiseren van wedstrijden en toernooien. Bewijs je rijbewijs UTRECHT, 28-1. Onder het motto „bewijs je rijbewijsis veilig verkeer Nederland (WN) op nieuw een actie begonnen die ge richt is op jonge automobilisten van 18 tot 24 jaar. Te hard rijden in de bochten en verkeerd schat ten bij inhalen zijn de voor naamste oorzaken van dodelijke ongevallen met jonge autorijders. Net als vorig jaar staan ook nu weer deze fatale beoordelingsfou ten centraal in de WN-Neder- land, die tot half augustus va kantieperiode) duurt. WN bindt de jonge automobi listen op het hart dat ze niet moeten denken dat ze ervaren automobilisten zijn zodra ze het rijbewijs hebben gehaald. Dat roze papiertje is niet het einde van een leerproces maar slechts het begin. Vwwvwwiw/wwvwwwww? Flitsen uit het buitenland PARIJS. Twee Fransen, die bij een overval op een pompstation een be diende doodden, zijn woensdag in Chalon-Sur-Saone ter dood veroor deeld, zodat er nu in totaal zes ter- doodveroordeelden in Franse gevan genissen zitten. BRUSSEL. In België houdt men er rekening mee dat de Chinese Volks republiek een aantal van haar scheepvaartaktiviteiten van Rotter dam zal gaan verplaatsen naar de Belgische havens van Antwerpen en Gent. Mevrouw A. F. van de Zande- Vleugel-Schutter (V. V.D.) maakte als eerste bezwaar tegen deze clausule. Ze pleitte er voor dit artikel uit de overeenkomst te schrappen. De heer Van Klinken liet namens de S.G.P.-fraktie weten ook bezwaar te maken tegen deze bepaling, maar dan juist om het feit, dat de vereni ging wel de gelegenheid krijgt de ba nen op zondag te gebruiken voor ten nis, niet in wedstrijd verband. De heer Hillebrand sloot zich aan bij het pleidooi van mevrouw Van der Zande en noemde de bepaling een belemmering van de sportbeoefe ning. In dit verband verwees hij naar de vorig jaar van kracht geworden Zondagswet. Zelfde overeenkomst Raadsvoorzitter burgemeester J. van Bommel gaf een andere uitleg aan de Zondagswet en vond dat wedstrijdtennis wel heel dicht bij „openbare vermakelijkheid" kwam te liggen. Verder wees de voorzitter erop, dat dezelfde huurovereen komst was opgesteld als destijds in 1976 voor de eerste twee banen. „Dat huurkontrakt werd toen ook geak- septeerd", aldus de voorzitter. „Er is sinds 1976 heel wat veran derd", vond mevrouw Van der Zande en ze verwees naar de grote groei van de tennisvereniging. De heer Hillebrand was van me ning dat de totale huurovereenkomst gewijzigd diende te worden, om de vereniging de vrijheid te geven ook op zondag wedstrijden en toernooien te organiseren. We hebben op Nieuwerkerk geen behoefte aan wedstrijdsport op zon dag", was de mening van de heer J. A. Schiettekatte, die vond, dat als de bepaling werd opgenomen, deze ook nageleefd dient te worden. De voorzitter zei niet de illusie te hebben de verschillende standpunten van de frakties te kunnen verande ren en besloot tot stemming over te gaan. Stemming Het voorstel van mevrouw Van der Zande de zondagclausule te schrap pen werd met zes stemmen (C.D.A. en S.G.P.) tegen vijf stemmen ver worpen. Voordat het oorspronkelij- DÜSSELDORF. Samenwerkende Westduitse en Belgische politieman nen hebben een einde gemaakt aan een grootscheepse smokkelarij van Marokkaanse hasjiesj. DEN HAAG, 29-1. Minister Braks van landouw en visserij en het Land bouwschap zijn het in grote lijnen eens geworden over de opzet van een bij zondere financieringsregeling, bedoeld om in ernstige financiële moeilijkhe den geraakt agrarische bedrijven weer een bestaansbasis te geven. Het Landbouwschap heeft dit don derdag meegedeeld. De overeenstem ming is deze week bereikt tijdens het maandelijkse overleg tussen mi nister en schap. De nieuwe regeling, „Bijzondere Bedrijfskredietregeling", zal een aanvullend instrument worden van het borgstellingsfonds voor de land bouw. Zij zal binnenkort worden af gerond in gezamenlijk overleg tussen overheid, banken en het landbouw- bedrijfsleven. De regeling is vooral bedoeld voor perspektief biedende bedrijven, waarvan de rentabiliteit door veran derde omstandigheden (zoals hogere rentevoet) zodanig is aangetast, dat het voortbestaan in het geding is. ke kollege-voorstel in stemming werd gebracht, liet de V.V.D.- woordvoerster in een stemverkla ring weten het kollege-voorstel wel te steunen, omdat ze vond dat de huurovereenkomst er wel moest ko men. Tegen het voorstel van het kol lege stemden de leden van de S.G.P.- fraktie en de P.v.d.A.-raadsleden A. C. Hoogendoorn-Herfkens en C. J. Hillebrand, zodat de huurovereen komst met zes tegen vijf stemmen werd vastgesteld. WASHINGTON. De Verenigde Sta ten zullen onder geen beding wapens leveren aan Iran zelfs wanneer het gaat om militaire goederen die al eer der zijn besteld en betaald. Dat heeft de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, ex-generaal Alexander Haig, woensdag in Washington ver klaard. BILBAO. In Spaans Baskenland heeft de politie enige dagen voor het eerste officiële bezoek van het Spaanse koningspaar zes personen aangehouden die deel zouden uitma ken van de ondergrondse separatisti sche organisatie ETA. Tevens wer den in de bergen van de provincie Guipuzcoa enige wapendepots ge vonden. ZÜRICH. De justitie van Zürich heeft bij filialen van vier Zwitserse banken in Genève tegoeden van wij len de sjag van Iran laten blokkeren tot een bedrag van vijf miljoen Zwit serse frank, zo heeft woordvoerder van Credit Suisse woensdag meege deeld. WASHINGTON. Door zijn grootste paraatheidsoefening sedert drie jaar geleden hoopt het „Strategisch Luchtcommando" (SAC) degenen ge rust te kunnen stellen die twijfelen aan de kapaciteit van de Verenigde Staten snel te antwoorden op een kernaanval. Dit is in Amerikaanse militaire kringen meegedeeld. WENEN. In Wenen zijn de bespre kingen over een wederzijdse en even wichtige terugtrekking van troepen uit Midden-Europa (MBFR) hervat. Algemeen verwacht men niet snel wezenlijke vooruitgang in deze 23e ronde. BONN. De Westduitse regering verwacht dat het bruto nationaal produkt (B.N.P.) dit jaar in het gunstigste geval op het niveau van het afgelopen jaar zal blijven. WASHINGTON. Voor het eerst in negentien jaar heeft een Cubaanse di plomaat een receptie in het Witte Huis voor diplomaten in Washington bijgewoond. BURGOS. Aan de langste staking in de Spaanse geschiedenis is een eind gekomen. Naar woensdag is ver nomen, besloten de 110 werknemers van de mijnbouwmaatsehappij „Cri- meseda", die op 12 april vorig jaar het werk neerlegden, weer aan de slag te gaan. STRAATSBURG. Abba Eban, voormalig minister van buitenlandse zaken van Israël en op het moment voor de oppositie lid van de Knesset, ziet weinig in het vredesinitiatief voor het Midden-Oosten van de tien E.G.-landen. LONDEN. Het voorstel van presi dent Giscard d'Estaing van Frank rijk om een vredeskonferentie over Afghanistan te houden is in Pakistan op felle kritiek gestuit en westerse funktionarissen geloven dat het niet veel kans maakt aangenomen te wor den. NEW DELHI. De door de Russen gesteunde regering in Kaboel heeft een plan goedgekeurd om voortaan alleen maar Afghaanse troepen te ge bruiken in de operaties tegen de gu errillastrijders. MIDDELBURG, 29-1. De Coördinatiegroep energiebesparing Zeeland kan met een gerust hart de tekst „Zuinig is zinnig" blijven gebruiken bij haar voorlichtingskampagne in alle Zeeuwse woonkernen om zuiniger om te sprin gen met olie, aardgas en elektriciteit. Op 10 februari om 11.00 uur houdt de Tweede Kamer uit g.s. zitting. Aan de orde komt het beroep op grond van de algemene bijstandswet van een inwoonster van de gemeente Vlis'singen. De AROB-kommissie uit g.s. komt ook op 10 februari in het geweer en wel om 11.30 uur. De heren H. Fran sen en I. A. van Royen uit respektie- velijk Oudelande en Baarland ma ken bezwaar tegen de toestemming van g.s. - op planologisch en bouw kundig gebied - voor de bouw van een hulppostkantoor in Overzande. De zittingen zijn openbaar en wor den gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De AROB-kommissie uit gedepu teerde staten behandelt dinsdag 3 fe bruari om 11.30 uur het bezwaar van de heer mr. J. G. van der Burgt uit Goes. Hij treedt op namens aanne mersbedrijf Duijnhouwer b.v. in Goes. De gemeente Goes, heeft aan g.s. een verklaring van geen bezwaar gevraagd voor de verbouw van kan toorruimte/berging aan de 's- Gravenpolderseweg 90 in Goes. G.s. hebben de verklaring geweigerd en hiertegen komt de heer Van dér Burgt in beroep. ZIERIKZEE. De geit, destijds ,,koe van de kleine man", kwam jaarlijks opdraven aan het Slabberswerf voor de periodieke keuring. Mens en om geving ter plekke zijn veranderd, zo als blijkt uit dit plaatje van voor-zeg maar - vijf en veertig jaar. QUITO LIMA. De regering van Pe ru is begonnen troepen en tankeen heden naar het noorden van het land te dirigeren om „de troepen van Ecu ador die het land zijn binnengedron gen te verwijderen", zo is donderdag in Lima vernomen. TEL AVIV. Inbrekers hebben voor een waarde van circa 6,6 min aan antieke Jemenitische sieraden uit het Ha'aretzmuseum bij Tel Aviv ontvreemd. STOCKHOLM. Bij een kunsthan delaar in de Zuid-Zweedse stad Höe- oër is een schilderij van Pieter Paul Rubens (1577-1640) gestolen. BRUSSEL. België dreigt in kon- flikt te komen met de E.G.-kommis sie („dagelijks bestuur" van de Euro pese gemeenschap) omdat het zich niet houdt aan de Europese verplich ting om financiële steun aan onder nemingen te melden. LUXEMBURG. De inflatie in de Europese Gemeenschap heeft verle den jaar 13,7 procent bedragen tegen in het voorgaande jaar 9,9 procent, zo heeft het Bureau voor de statistiek van de E.G. in Luxemburg berekend. WARSCHAU. De Poolse nationale bibliotheek heeft de vakbonden en het Poolse publiek gevraagd alle mo gelijke stukken betreffende de ge beurtenissen van het laatste half jaar ter beschikking te stellen voor toe komstig historisch onderzoek. SALT LAKE CITY. De Ameri kaanse universiteit van Utah heeft een kunsthart klaar voor experimen tele inplanting in een mens, die langs andere weg niet meer te redden is, doch men wacht op officiële toestem ming van de federale geneeskundige inspektie, in casu de US food and Drug administration. MOSKOU. In Leningrad is, naar in Moskou vernomen, een lid van de kerk der „Vrije zevende-dagsadven tisten" veroordeeld tot twee jaar kamp wegens het verspreiden van pamfletten, zijnde „verspreiding van anti-Sowjetlaster". Geen verhoging De nv PZEM heeft namelijk beslo ten niet mee te doen aan een tariefs verhoging als gevolg van een vermin derde energie-omzet. Meer het omgekeerde is het geval: het Zeeuwse energiebedrijf doet ak- tief mee in de Coördinatiegroep ener giebesparing Zeeland: de afdeling voorlichting van de PZEM verzorgt namelijk de kampagne, die vorig jaar van start ging in Hoedekensker- ke. De PZEM gaat in de tarieven wel de sterk verhoogde brandstofprijzen doorberekenen: misschien is dat een extra stimulans het nog wat kalmer aan te doen met stoken, verlichting enz. BOGOTA. Leden van een linkse Colombiaanse guerillabeweging die ruim een week geleden een Ameri kaanse taalkundige ontvoerden, heb ben woensdag een ultimatum gesteld voor dienst vrijlating. LONDEN/TAIF. Groot-Brittanië zal na „zorgvuldige bestudering" een standpunt innemen over het Franse voorstel voor een internationale kon- ferentie over Afghanistan, zo heeft het Britse ministerie van buitenland se zaken woensdag laten weten. fWWWWWIlWWWWWWWWW I De Indus-kultuur AKEN, 29-1. De Indus-kultuur, een voorarische beschaving in de Indusvallei in het tegenwoordige Pakistan, is ongeveer duizend jaar ouder dan tot dusver werd aange nomen. Dit heeft de hoogleraar in de archeologie aan de universiteit van Aken, Günter Urban, ver klaard in een verslag over opgra vingen in Mohenjodaro, aan de rand van de Tharwoestijn. De Indus- of ook wel Harappa- kultuur genoemde beschaving die ongeveer gelijk met de kuituren van Egypte en Mesopotamië ont stond, werd pas circa 50 jaar geleden ontdekt. Tot dusver dacht men dat zij duurde van ongeveer 2.500 tot 1.700 voor Christus. Volgens prof. Urban gaat zij ech ter zeker terug tot 3.500 voor Christus. Overigens is nog maar weinig van de Indus-kultuur bekend. Spektakulaire vondsten, zoals tempels of monumentale gebou wen, zijn nog niet gedaan. Aange nomen wordt dat Mohenjodaro de „hoofdstad" was en dat daar 40.000 mensen woonden. De stad wordt gekenmerkt door een ver nuftige stedebouwkundige aanleg met aaneengebouwde huizen van baksteen en een volledig rioolstel sel. DUIVELAND, januari. Gevarieerde zaken worden aangestipt in het traditionele jaarverslag (1980) van de gemeente Duiveland. De situatie rond de positie van de neutraal bijzondere kleuterschool te Nieuwerkerk in het licht van de komende onderwijsintegratie, werd het afge lopen jaar duidelijker. De gemeenteraad besloot op advies van een voor dit gedeelte van het onderwijsveld ingestelde werkgroep, een intentie-verkla ring goed te keuren inzake een principiële uitspraak over stichting van een openbare kleuterschool te Nieuwerkerk en de begunstigers van de Stichting Algemene Kleuterschool Nieuwerkerk besloten in principe tot opheffing van de neutraal bijzonder kleuterschool op een nader te bepalen tijdstip. Door deze besluiten en de nog te verlenen ontheffing door de staatsse- kretaris van onderwijs en weten schappen, aan de bijzondere lagere school, zal de weg geëffend worden om te komen tot een openbare en een bijzondere kleuterschool, die naar verwachting in 1981 met de gelijkge richte openbare en bijzondere lagere school kunnen gaan werken aan de onderwijs integratie, die zijn defini tieve basis krijgt in de Wet op het Ba sisonderwijs. Verder volgt een over zicht van het gemiddeld aantal leer lingen (afgerond) van de kleuter- en lagere scholen in de gemeente. (Tus sen haakjes zijn de cijfers over 1979). openbare kl. bijz. kl. opcnb. bijz. totaal school school lager lager Nieuwerkerk (-) - (69) 73 (138) 136 (90) 86 (297) 295 Oosterland (49) 47 (56) 52 (148) 139 (154) 166 (407) 404 Ouwerkerk (24) 21 (-) (68) 63 (-) - (92) 84 Sirjansland (-) - (-) (26) 23 (-) - (26) 23 (73) 68 (125) 125 (380) 361 (244) 252 (822) 806 NIEUWERKERK. Tussen de Stationsstraat en de Rijksweg in Nieuwerkerk komt het nieuwe volkstuinenkomplex. De tuintjes in de Erlingsteenstraat moeten plaats maken voor woningen. Mensen, die willen blijven tuinieren kunnen grond aan de Stationsstraat panvragen bij de gemeente. Enkele oudere inwoners gaven te kennen binnen afzienbare tijd met het volkstuinieren te stoppen. Deze mensen kunnen hun tuintje aan de Erling Steenstraat nog blijven verzor gen tot het moment, dat met de woningbouw zal worden begonnen. De raad unn Duiveland stelde donderdagavond een krediet van f 41.000.- beschikbaar voor de aanleg van de beplantingsstrook en tegelpaden e.d. voor het nieuive volkstuinenkomplex. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De bejaardenbezoeken, georgani seerd na een gehouden enquête onder de bejaarden onder auspiciën van de kommissie bejaardenzorg, verlopen bevredigend. In totaal kon een be roep gedaan worden op ongeveer 40 vrijwilligers voor dit werk. Voor wat betreft het gekoördineerd bejaarden- werk (na liquidatie van het overkoe pelend orgaan) werd door de gemeen teraad een standpunt bepaald. Het aantal kampecr-cxploitatie vergunningen en boerenwoningen bleef in 1980 vrijwel konstant. Met betrekking tot de openluchtrckreatie werd op het opgehoogde strandje aan de Zuidbout in Ouwerkerk een unit annex EHBO-post geplaatst ten be hoeve van de reddingsbrigade. Welzijn In 1980 werd een advieskommissie voor het welzijnsbeleid ingesteld en werd(en) de procedure- en in- spraakregels alsmede het tijdschema welzijnsplanning vastgesteld. Te vens kwam een Intergemeentelijke Coördinerende Regionale Plannings- groep (I.C.R.P.) tot stand. In de loop van het jaar werd een grootscheepse enquête gehouden onder de plaatse lijke en regionale instellingen. De verwerking van de resultaten, het meest omvangrijke onderdeel van de welzijnsplanning, nadert zijn vol- tooing. (In concept gereed) en zal bin nen afzienbare tijd naar buiten wor den gebracht, waarna de inventarisa tiefase wordt afgesloten en de plan fase zal worden gestart. Verkeer en vervoer Voor Nieuwerkerk werd besloten tot de volgende verkeersmaatrege len: Parkeerverbod gedeelte Burg. van Eetenstraat nabij het sportveld. Stopverbod zuidzijde Deltastraat na bij bedrijfsterrein fa. Van der Have. Voor Sirjansland werden het de vol gende verkeersmaatregelen: Aanwij zen voorrangssplitsing: Bredeweg- Zandweg. Aanwijzen voorrangskrui sing: Bredeweg-Lageweg (ten gevol ge van de verlegging van de Brede- weg tot aan Dillingsweg). t Voor het plaatsen van verkeersre gelinstallatie bij de aansluiting Middenweg-Stolpwcg aan Rijksweg 18 werd een krediet beschikbaar gesteld. Invaliden parkeerplaatsen In 1980 werden in totaal 8 invali- denparkeerkaarten afgegeven. Het betrof hier twee nieuwe aanvragen en 6 verlengingen, waardoor het aan tal narkeerkaarthouders sinds de in werking treden van de parkeerfacili- toitenregeling in de gemeente Duive land komt op zeventien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4