Linden krijgen goed verzorgde opknapbeurt BEATRIXSCHOOL BLIJKT NU AL TE KLEIN VOOR NIEUWE VBO-AFDELING In Noordgouwe en Dreischor STREEKNIEUWS Verslag vierde kwartaal Glasbakken „doen het goed" volgens de Reinigingsdienst Man dood door messteek Dood door vallend doel Geval van t.b.c. Koeien met hormonen Bestuursvergadering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 30 januari 1981 Nr. 22853 3 NOORDGOUWE. Een uniek dorpsbeeld. Om dit niet verloren te laten gaan, hebben ook de linden zo nu en dan wat e tra verzorging nodig. De linden in Noordgouwe en Dreischor worden deze weken flink .aangepakt". DREISCHOR/NOORDGOUWE, 29-1. Ook een linde heeft zo nu en dan, ook al is het „maar" een boom, wat extra verzorging nodig. Wonden moeten „genezen" wor den, dode takken verwijderd en zelfs aan zuurstof toe voer (via huizen in de grond) wordt gedacht. De linden rond de dorpsringen van Dreischor en Noordgouwe wa ren hard aan een dergelijke opknapbeurt toe, zeker als men bedenkt dat deze unieke dorpsbeelden nooit verlo ren mogen gaan. DREISCHOR. Het vele verkeer over de Ring maakt de grond onder de linden steeds dichter, vaster. Om de bomen toch van zuurstof te voorzien wordt er een geperforeerde buis onder de grond, langs de gracht gelegd voor lucht toe voer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In opdracht van de gemeente Brou wershaven voeren ..boomverzorger" Maurits Zeinstra en zijn kollega van het ingenieursburo Oranjewoud uit Heerenveen deze weken werkzaam heden uit ter verbetering van de .ge zondheid" van de bomen en tevens van het dorpsringaanzicht. Voor een aantal zeer oude linden aan de ring te Noordgouwe kwamen de ..boomverzorgers" echter te laat. Boomchirurgie zou voor deze zieke linden niet meer helpen en het wordt dan trouwens ook veel te duur in ver houding met het aantal jaren dat de boom nog zou leven", zegt Maurits. Ze zijn weggehaald, op de vuil nisstortplaats te Serooskerke ge gooid en nieuwe, tien jaar jonge lin den zijn er voor in de plaats geko men. Lucht Verder worden er naast de bomen enkele buizen (vertikaal) in de grond gestopt, die er voor moeten zorgen dat er meer lucht in de bodem komt. Het langs rijdende verkeer verdicht namelijk de grond en dat schijnt voor een linde niet bevorderlijk te zijn. Lei-linden, dat zijn linden die, de naam zegt het al, op een bepaalde manier geleid worden, krijgen deze weken ook een grote beurt. Dode tak ken worden verwijderd en verder worden de resterende takken flink teruggesnoeid. Het idee om een linde te leiden stamt overigens uit vroegere tijden. Velen herinneren zich nog wel „plaatjes" van linden, die vlak voor of bijna tegen een oud huisje aan staan. ze wel min of meer geleid worden, daar ze anders het huis binnen zou den groeien". Opgemaakt Ook de linden rond de ring in Drei schor worden keurig „opgemaakt" („want een linde is een typisch vrou welijk boom", zegt Maurits). De grond in Dreischor is net als in Noordgouwe vanwege het vele ver keer enorm verdicht en zodoende wordt er langs de gracht een geperfo reerde buis (omgeven met kokos om (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) dicht slibben van deze gaatjes tegen te gaan) aangelegd voor zuurstoftoe voer. Deze werkzaamheden worden overigens verricht door werknemers van het werkvoorzieningsschap „de Zuidhoek" te Zierikzee. Verder krij gen de bomen nog een „slokje" vloei- bare mest toegediend. „Dan kunnen ze er weer een paar jaar tegen aan". Prov. Kommissie,,.,lU - De kommissie voor onderwijs en cultuur vergadert vrijdag .6 februari om 14.00 uur.; Op-het moment van af sluiting van de rubriek was de agem da nog niet vastgesteld. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Middel burg. Het publiek heeft direkt na aan vang een half uur spreekrecht. SCHOUWEN-DUIVELAND Verkeerskontröle Woensdagmorgen werd over geheel Schouwen-Duiveland door de Rijkspolitie een verkeerskontröle gehouden. Speciaal werd op verlich ting e.d. van fietsen en brommers van schooljeugd gelet. Meer dan 70 bekeuringen werden „uitgedeeld". ZIERIKZEE Geslaagd D. C. Louwerse uit Zierikzee is on langs geslaagd voor het doctoraal examen aan de Landbouwhogeschool te Wageningen (dus niet te Nijmegen zoals wij gisteren abusievelijk meld den). Hij studeerde af in dè richting landschapsarchitektuur. Afscheid van P.T.T.-ers In besloten kring werd vanochtend (vrijdag) afscheid genomen van twee „oude vertrouwden" in P.T.T.-krin gen. Twee kantoorhouders hadden te kennen gegeven gebruik te willen maken van de VUT-regeling: de heer A. L. Bakker kantoorhouder van Oosterland en de heer A. M. Geluk, kantoorhouder te Noordgouwe. Tijdens een sobere bijeenkomst in het postkantoor te Zierikzee voerden verscheidene sprekers het woord en werden kado's overhandigd. In memoriam mr. G. E. K. A. Roskott Het plotseling overlijden wordt ge meld van mr. G. E. K. A. Roskott, in leven voorzitter van de vereniging „Technische School voor Schouwen- Duiveland". Hij bereikte de leeftijd van bijna 70 jaar en was Officier in de Orde van Oranje Nassau. Mr. Roskott stamde uit Rotterdam, waar hij werkte in het verzekerings wezen. Na zijn pensionering vestigde hij zich te Haamstede en vond tijd en werklust zich met name te bemoeien met het technisch onderwijs in de re gio. Hij werd als voorzitter benoemd op 3 mei 1976, als opvolger van ir. J. F. van Sloten. Mr. Roskott liet zich kennen als een krachtig man, die met voortvarendheid te werk ging en be langrijk participieerde in de - zeer langdurige - voorbereidingen, om te komen tot een nieuwe L.T.S. De krematie van mr. Roskott zal plaats vinden te Rotterdam op maan dag 2 februari om 15.30 uur. BRUINISSE Kerkeraad verliest beroep In de donderdag verschenen krant meldden wij dat de Raad van State (in verband met vestiging nieuwe jeugdsoos „de Pul") van mening was dat de jeugdbaldadigheid zou toene men als „de Pul" een nieuw verblijf krijgt. Het woordje „niet" was ech ter weggevallen. De Raad van State was dus niet van mening en dat maakt nogal wat uit. „De Krukel" De Stichting Peuterzaal „De Kru- kels" te Bruinisse, houdt op donder dag 12 februari haar ouderavond. Naast de mededelingen van het bestuur en de leidsters over de gang van zaken, in de Peuterzaal, het fi nanciële verslag en de verloting ter bestrijding van de onkosten is er de ze avond ook een lezing met dia's van mevr. Th. Loth van de openbare lees bibliotheek in Zierikzee over „Boe ken voor peuters". De ouderavond is bestemd voor de ouders van de peu ters en er is alle reden, om deze avond aanwezig te zijn, Afd. Philatelica De postzegelklub Philatelica afd. Bruinisse houdt haar jaarvergade ring op woensdag 4 februari a.s. Op deze vergadering moeten twee bestuursleden herkozen worden, maar ook wil men een bespreking houden, om over enkele weken een grootste middag te organiseren, waar volop kan worden geruild en waar diverse handelaars aanwezig zouden moeten zijn. Ook kan men zijn wensen of grieven op deze verga dering spuien. Na afloop van de ver gadering is er de gebruikelijke ruil en koop-mogelijkheid. Kollekte „Kinderdag" De Ver. Kinderzorg, te Middel burg, mag zich in Bruinisse nog altijd op een schare ijverige kollektantjes verheugen, daartoe gestimuleerd door degene die de leiding geeft, mevr. P. Jumelet-de Koning. Vier kollektantjes stopten er mee, maar daarvoor kwamen 9 nieuwe in de plaats. Over de periode september tot en met december 1980 werd f 801,21 bijeen gebracht. Let op: fatale datum Uit de ondervinding, die men ter gemeentesekretarie te Bruinisse heeft blijk, dat het menigmaal voor komt, dat men zijn rijbewijs voor au- „Ze dienden", vertelt Maurits, „om het huis tegen onweer te be schermen en ook dacht men toen dat deze bomen „kwade geesten" kon den verdrijven. Omdat de bomen zo dicht tegen het huis stonden moesten KERKWEltVE, 29-1. De eerste resultaten van de geplaatste glasbakken op Schouwen-Duiveland overtreffen de verwachtingen, aldus het verslag over het vierde kwartaal van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland. Na een lange periode van wikken en wegen werden de bakken in no vember geplaatst. De ledigings-fre- kwentie van de 27 bakken was in het begin moeilijk te bepalen. In decem ber bleek het noodzakelijk een (ex tra) vracht glas af te voeren naar Rot terdam. In de maanden novem ber/december werd 132 m3 glas inge zameld. Nieuwe machine Op 7 oktober werd de nieuwe vuil- verdichtingsmachine in gebruik gesteld. De eerste ervaringen er mee zijn goed, hoewel de machine aan het eind van het jaar een mankement vertoonde. Nog in december werd door de fa. Geesink een nieuwe huis- vuilauto afgeleverd. Het gezamen lijk wagenpark legde in het vierde kwartaal 38.105 km af, een toename van 13 Door de vuilophaaldienst werd 7922 m3 huisvuil grofvuil, zwerfvuil en glas ingezameld, een stijging van 5,4 Met de aanvoer van derden (die terug liep met 20 bedroeg de algehele aanvoer van vuil 14.509 m3. Ongediertebestrijding De dienst ongediertebestrijding be handelde 196 klachten. In 150 geval len betrof het klachten over ratten en in 17 gevallen wespen. Eén keer wer den vlooien onderhanden genomen, één keer kakkerlakken en 27 keer moest men „uitrukken" voor mui zen. De gemeente Zierikzee staat wat dit betreft boven aan de lijst, met to taal 46 klachten. Ook hier was een duidelijk stijging van het totaal aan tal behandelde klachten te konstate ren en wel met 52 of 36 Personeel Op 2 oktober werd door het voltal lig personeel een bezoek gebracht aan de fabriek van de fa. Geesink te Emmeloord, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de dienst. Voorts wordt nog gemeld, dat de bouw van de tweede stallingsloods to of motor laat verlopen, met alle gevolgen van van dién. Het verkrijgen van een nieuw rij bewijs, vergt vrij veel tijd. Als het langer dan een jaar verlopen is, moet men opnieuw een rij-examen afleg gen. Dit bericht dient dan ook als ge heugensteuntje, voor diverse lezersj om even na te zien, of de fatale da tum, voor vernieuwing van het kost bare bezit, nog niet is aangebroken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BATENBURG (Gld.). Een onge veer dertigjarige man heeft donder dagochtend 20.000 gulden gestolen uit de brandkast van het postkantoor in het Betuwse Batenburg. Hij gaf zich uit als onderhoudsmonteur voor de safe en begon driftig te werken. DEN BOSCH/EINDHOVEN, het gerechtshof in Den Bosch heeft de vervolging bevolen van de Eindho- vense hoofdagent J. J. (32). Volgens het voorlopig oordeel van het hof zijn er voldoende aanwijzingen dat de be wuste hoofdagent in de nacht van 2 op 3 mei vorig jaar twee arrestanten heeft mishandeld. vlot is verlopen. In december kon de ze ruimte reeds in gebruik worden genomen en alle voertuigen kunnen nu weer binnen worden gestald. Ook werd er meer ruimte verkregen voor reparaties. ST. WILLEBRORD, 29-1. De 38- jarige J. Boeren uit St. Willebrord is donderdagavond in café „De Var kenshandel" in zijn woonplaats door een messteek in zijn hals om het le ven gebracht. Enkele uren later heeft de rijkspolitie de 25-jarige L. A. B. uit St. Willebrord als verdachte aan gehouden. De echtgenote van Boeren was tot voor twee jaar gehuwd met de ver moedelijke dader. Volgens enkele ge tuigen is A. B. dezelfde man die op 27 januari in St. Willebrord een voorbij ganger met een revolverschot heeft verwond. De aanleiding tot de steek partij van donderdag is nog niet dui delijk. De patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk labo ratorium zal morgenochtend sektie verrichten op het slachtoffer. NIJVERDAL. 24-1. De 14-jarige G. Kroesbergen uit Nijverdal is donder dagavond tijdens een voetbaltrai ning in zijn woonplaats om het leven gekomen. De jongen kreeg een ijze ren doel, dat hij met elftalgenoten verplaatste, op zijn hoofd toen het omviel en was vrijwel op slag dood. Dat heeft de politie donderdagavond meegedeeld. LEEUWARDEN, 29-1. In het Boni- faciushospitaal in Leeuwarden is bij een verpleegster een geval van t.b.c. ontdekt. Het meisje werd ruim één maand geleden buiten het ziekenhuis besmet. Degene die haar besmet heeft.is inmiddels opgespoord. Vol gens de inspekteur van'de volksge zondheid in friesland, dr.-H.'K-ijlstra, is er „geen enkele reden voor bezoe kers en patiënten om zich ongerust te maken". HOENSBROEK, 29-1. Uit een par- tikulier slachthuis in het Limburgse Hoensbroek is vlees van minstens twee met een hormoonpreparaat in gespoten koeien in de handel geko men. Daar is de gemeentepolitie van Hoensbroek absoluut zeker van, zo heeft de politiekommissaris M. J. Sterk donderdag op een perskonfe- rentie bekendgemaakt. De betrokken koeien komen uit België. Volgens hem is er vlees van veel meer met hormonen bewerkte koeien dan die twee uit dit en andere slachthuizen in Nederland verkocht. ZIERIKZEE, 30-1. Bij de eerste inventarisatie van de plannen tot oprichting van een V.B.O.-afdeling (Voort gezet Beroeps Onderwijs) bleek dat de Beatrixschooi te Zierikzee daarvoor nu al te weinig ruimte heeft. Dit kwam aan de orde bij de bestuursvergadering, donder dagmiddag in de Beatrixschooi, onder voorzitterschap van de heer C. Bij de Vaate. NOORDGOUWE. De oudste linden in de Ring van Noordgouwe moesten he laas verdwijnen: ze waren te oud en te ziek om nog opgeknapt te worden, jon ge linden kwamen er voor in de plaats. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Bij de inventarisatie kwam vast te staan, dat meer dan 15 leerlingen in aanmerkingen komen voor plaatsing in deze afdeling, hetgeen betekent dat waarschijnlijk met twee groepen gestart zal worden. Van de problemen die dit met zich mee brengt, zijn de ruimtelijke de grootste: immers, het gebouw kan slechts vier groepen herbergen en geen vijf. zoals het er naar uit gaat zien. Suggesties De bestuursvergadering boog zich over dit probleem. Eén suggestie was, om een lokaal te huren van de in de nieuwe kursus vrijkomende loka len van de R.S.G., dat per één jaar gehuur zou kunnen worden. De wens van de heer J. de Jong (hoofd van dc school) om een lokaal aan de school te bouwen, zal wegens gebrek aan fi nanciën van het verantwoordelijk ministerie waarschijnlijk niet ver vuld worden. Ook het plaatsen van een „los" lo kaal naast de school, zoals de heer W. den Boer suggereerde, zal vanwege het vele geld dat er mee gemoeid is, niet door kunnen gaan. De voltallige vergadering kwam tot de konklusie, dat het wenselijk is, dat de heer De Jong eerst overleg met de inspektie voert, alvorens defi nitieve plannen worden ontwikkeld. Begroting De begroting voor het jaar 1981 werd met algemene stemmen vast gesteld. Wel deed de heer M. A. Swee- re de mededeling, dat voor het tuin onderhoud ministerie de bijdrage had „teruggesnoeid", van 2,20 per vierkante meter naar 1,33. De post van ruim 10.000,- opgenomen in de begroting voor tuinonderhoud, kan met deze veranderde bijdrage niet betaald worden. Besloten werd, om bij het ministerie „aan de bel te gaan trekken". Symbiose De heer De Jong deed nog een ver zoek voor speciaal verlof, om in ver band met de op te richten afdeling V.B.O. twee scholen te bezoeken om daar eens poolshoogte te gaan ne men. De twee scholen die hij op het oog heeft staan in Brabant. De één heeft een „Symbiose" met een L.T.S. de ander heeft speciaal voor de V.B.O. een technische assistent aan gesteld. De vergadering vond het een uitstekend idee en ging akkoord met het verlof. Nieuwsbrief Wat betreft het kontakt met het re gionaal kleuter- en lager onderwijs met de Beatrixschooi, sprak de heer De Jong de wens uit een bijeenkomst te organiseren met de scholen. Ook een tweede „Nieuwsbrief" lijkt de heer De Jong gewenst. Daarin zou onder andere moeten staan een toelichting van een psycho loog die de toelatings-kriteria uit legt, met name wat het psychologisch onderzoek betreft. Dit acht het schoolhoofd van groot belang, omdat hij uit gesprekken had gemerkt dat over deze procedure veel onbegrip is. Met beide ideeën ging het bestuur akkoord. Afscheid Alvorens tot besloten vergadering over te gaan, waar personeelszaken aan de orde kwamen, sprak de voor zitter dc administrateur van de school, de heer M. A. Sweere toe, in verband met zijn afscheid. De heer Sweere werd dankgezegd voor het vele werk voor de school verricht. Hem werd na 20 maart (de datum van zijn pensionering) nog ve le - verdiende - rustige jaren in ge zondheid toegewenst. In zijn plaats werd tevens op deze vergadering dc heer P. A. Zoon verwelkomd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3