Bushalteplaats Sas hard aan verbetering toe De Westerschelde krijgt een vaste oeververbinding DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kommissie publieke werken Subsidie-aanvraag bij het rijk ingediend Zoeken naar bouwplannen Toch nog (groene) haring Ook vogeldrama te Rotterdam Poging Asselbergs te redden P.T.T. komt met nieuwe kascheques tot f 500 Gedeeltelijk brug, gedeeltelijk tunnel Duurdere elektriciteit? Spanning groeit in Polen V^l-v ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110)2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Donderdag 29 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22852 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: De school in de Nieuwe Boogerdstraat ZIERIKZEE, 28-1. De bushalte bij het Sas is meer een „sub-station" geworden dan een overstapplaats. Een funktie die verder reikte dan „zomaar" een opstapplaats voor omwonenden. De huidige situatie is ontoelaatbaar en het verdient aanbeveling zo snel mogelijk met de ver betering van deze halteplaats te beginnen. In deze zin liet de direkteur gemeentewerken, de heer J. Louwerse zich woensdagavond uit tijdens de vergadering van de kommissie publieke wecken. Advertentie UTRECHT, 28-1. De federatie bouw- en houtbonden F.N.V. gaat zelf werk zoeken voor werkloze bouwvakkers. De bond is van plan de komende weken een landelijke speuraktie op touw te zetten naar bouwplannen die op paier al klaar zijn maar door het langzaam malen van de ambtelijke molens, nog niet kunnen worden uit gevoerd. Iedereen weet dat het werk voor het oprapen ligt in de bouw, al dus de bouwbond F.N.V., die de gro te behoefte aan woningen als bewijs aanvoert en verder wegen, scholen en ziekenhuizen noemt. De werkaktie van de bond komt voort uit het onge noegen over het uitblijven van af doende maatregelen van overheidsJ zijde tegen de nog steeds groeiende werkloosheid in de bouwsektor. BRUSSEL, 27-1. Drie jaar lang heeft Nederland geen groene haring kunnen eten vanwege het Europese vangstverbod in de Noordzee. Maar dit jaar is er een kans dat vlaggetjes dag weer in ere hersteld kan worden. De Europese visserijkommissaris, de Griek Kontegeorgis, heeft dinsdag in Brussel namelijk officieus laten we ten dat er in 1981 vermoedelijk ruim te is voor een totale vangst van 50.000 ton haring in de Noordzee. De kommissie-leden waren het er trouwens unaniem over eens dat de bushalte Sas hard aan verbetering toe is. De halte biedt plaats aan twee bussen, terwijl er soms vier tot zes bussen moeten wachten. De buson derneming Z.W.N. heeft inmiddels via een brief laten weten volledig achter de plannen te staan en wil de kosten voor een wachthuisje voor ei gen rekening nemen. Rijkssubsidie De heer Louwerse was verder van mening dat de kosten niet meer spe cifiek een gemeentezaak zijn, nu de funktie van deze halte uitgegroeid is tot sub-station, Eeri subsidieverzoek bij het mi nisterie van verkeer en waterstaat is zodoende al onderweg en de dienst gemeentewerken hoopt (voorlopig in theorie) dat een subsidie van 50% haalbaar is. De heer L. S. P. van Velthoven vroeg of de situatie bij het Sas voor of na de toezegging van subsidie ver beterd zou worden. ,,We hebben deze subsidieaanvraag zeer snel inge diend, maar u weet ook dat de afhan deling van zo'n verzoek soms erg lang kan duren. Het is zeker niet on ze bedoeling daar op te wachten" was het antwoord van de heer Lou- wers. De kommissie adviseert het kollege dan ook tot verbetering van de halteplaats Sas over te gaan. Woonwagenkamp Met het treffen van enige aanvul lende voorzieningen op het woonwa genkamp - zoals het aanpassen van een drempel en een parkeerstrook - hadden de kommissieleden „geen problemen". Ook het benutten van restant kredieten (tot een bedrag van 45.000,—) voor het maken van een besteksgereedplan voor de aanpas sing van het ringriool in de Regen boogstraat en in een gedeelte van de Touwbaan bleek voor de kommissie leden een nuttige en noodzakelijke zaak. Dienstwoning Het onderzoek naar de mogelijkhe den tot thermische isolatie van de dienstwoning Zille 2 te Zierikzee le verde wel enige gespreksstof op. De heer J. L. Geleijnse vroeg zich af of de hoge kosten opwegen tegen de energiebesparing, die de isolering OUWERKERK, 29-1. Brandweermannen van Duivelend moesten dinsdag morgen in aktie komen voor brand in de tweede woning van T. C. uit Amster dam op het bungalowpark Salvator Hoeve te Ouwerkerk. Buurman S. ont dekte de brand, die vermoedelijk is ontstaan in een houten bijgebouwtje waarin de c.v.-ketel staat. De brandweer bluste het vuur, maar kon niet voor komen dat het houten deel van het huis plus c.v.-installatie afbrandden. De woning liep ook veel rookschade op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) oplevert. ,,De kosten zijn dermate hoog dat ik adviseer het niet te doen". De isolatie betreft allen het aanbrengen van dubbele ramen en tochtstrippen. De muren van dit huis zijn reeds, al is het systeem verou derd, geïsoleerd. Dit punt werd aan gehouden voor de volgende kommis sievergadering (25 februari). ROTTERDAM, 28-1. Enkele hon derden vogels zijn het slachtoffer ge worden van de oliemorsingen van af gelopen dinsdag in het Botlekgebied. De Rotterdamse dierenbescher ming heeft woensdagmiddag een paar honderd vogels gevangen, die dermate met olie waren besmeurd dat ze moesten worden afgemaakt. Volgens een woordvoerder van de dierenbescherming gaat het in hoofd zaak om meerkoeten, verder zijn er meeuwen, scholeksters en kuifeen- den onder de slachtoffers. De vogels zijn moeilijk te vangen. Als je in de buurt komt fladderen ze terug de smurrie in. We verwachten dat er de ze week nog honderden vogels aan de olie zullen bezwijken", aldus de woordvoerder. BERGEN OP ZOOM, 28-1. Er is vrij spontaan een reddingsaktie op gang gekomen voor het op de rand van de afgrond wankelende Assel- bergs Holland in Bergen op Zoom. Wat is begonnen met een veron trust telefoontje uit Vlaardingen of het niet mogelijk zou zijn, het bedrijf te redden uit zijn ergste nood door 1,5 min. bijeen te brengen via bij dragen van 1000,— per persoon of per instelling, is uitgegroeid tot een aktie, waarbij op basis van „no cure, no pay" iedereen die dt wil kan po gen mee te helpen het bedrijf aan de goede kant van de streep te houden. Mislukt de aktie, dan krijgt iedereen die meegedaan heeft door storting op een notarieel gekontroleerde reke ning bij de A.B.N. in de Markie- zenstad zijn geld terug. SEROOSKERKE, 28-1. Te Serooskerke is een begin gemaakt met de bouw van drie bejaardenwoningen aan de Dijk weg. Woningbouwvereniging ..Beter Wonen" startte met een bejaardenwoningenprojekt en zal 20 van dergelijke wo ningen bouwen in verschillende kleine kernen. Noordwelle krijgt er drie, Renesse zes, Haamstede acht en Serooskerke drie. De huizen zijn ook geschikt voor kleine huishoudens. Eén woning in Serooskerke en twee in Renesse zullen ..rolstoelgeschikt" gemaakt worden. De foto toont het bouwterrein aan de Dijkweg te Serooskerke. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 29-1. De P.T.T. maakt maandag 2 februari een begin met het verzenden van nieuwe kascheques, waarmee geld (ten hoogste vijfhonderd gulden) van de eigen girorekening kan worden gehaald. De nieuwe kascheques zijn zodanig van indeling en kleur veranderd, dat ze moeilijker dan de nu bestaande cheques te vervalsen zijn. De P.T.T. heeft deze maatregel genomen om fraude tegen te gaan. Een woord voerster van de P.T.T. heeft dit don derdagmorgen desgevraagd meege deeld aan het A.N.P. Giropas Op een nader te bepalen datum kunnen de kascheques allen nog maar geïnd worden op vertoon van een giropas (blauwe geplastificeerde kaartjes waarmee momenteel girobe taalkaarten verzilverd kunnen wor den). De kascheques kunnen voorlo pig dus nog geïnd worden op vertoon DEN HAAG, 28-1. De regering en het provinciebestuur van Zeeland zijn het dinsdag eens geworden over de bouw van een vaste oeververbinding over de Wester schelde. Deze oeververbinding zal voor een deel uit een tunnel en voor een deel uit een brug bestaan. Dit werd meegedeeld op een pers- konferentie na afloop van het gesprek tussen een delegatie van het kabinet en het provinciebestuur van Zeeland. De kabinetsdelegatie bestond uit de ministers Tuijnman DEN HAAG, 28-1. Verhogingen van de elektriciteitstarieven in ver band met daling van het verbruik zijn niet toegestaan, zo schrijft mi nister Van Aardenne van ekonomi- sche zaken woensdag in een brief aan de Tweede Kamer, in antwoord op vragen uit de frakties van P.v.d.A. en P.P.R. Wel staat de minister ta riefstijging tot hoogstens vijf pro cent op het basistarief toe aan bedrij ven die verlies lijden door stijging van de exploitatiekosten. Los van de verhoging van de brandstoftoeslag mag het basistarief dit jaar 2,25 procent verhoogd wor den. Dat betekent volgens de be windsman dat de gemiddelde parti- kuliere verbruiker daarvoor dit jaar zes gulden meer zal betalen. Er zijn echter ook bedrijven die het basista rief zullen verhogen. (verkeer en waterstaat), Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening), Van der Stee (financiën) en staatssekretaris Ko ning van binnenlandse zaken. Basisovereenkomst Zij hebben met gedeputeerde sta ten van Zeeland een basisovereen komst gesloten, die inhoudt dat met de bouw van de oeververbinding kan worden begonnen, zodra alle plano logisch vereiste vergunningen zijn verkregen. Naar verwachting zal dat in het voorjaar van 1982 zijn. Uitgangspunt is dat de leningen, die voor de financiering van de bouw moeten worden gesloten, hoogstens tien procent bedragen. Zeeland zal een bijdrage in de exploitatiekosten van ten hoogste vijfentwintig pro cent leveren. Bij een rente van negen procent zal deze bijdrage hoogstens 2,5 miljoen gulden bedragen, bij een rente van tien procent zal de Zeeuwse bijdrage ten hoogste vier miljoen gulden be dragen. Voorts zijn basisafspraken over de tariefpolitiek gemaakt. Werkgelegenheid Kommissaris van de koningin dr. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Overtuiging is soms een ge- vaarlijker vijand van de waar heid, dan de leugen. Nietzsche van een ligitimatiebewijs. De huidi ge kascheques blijven geldig en hoe ven dus niet te worden ingewisseld, aldus de P.T.T.-woordvoerster. Over de omvang van de fraude met kasche ques kon ze donderdagmorgen geen mededelingen doen. BEIROET/TEL AVIV. De don derdag vroeg nog doorgaande be schietingen over en weer van woensdag door enerzijds Israël en de rechtse militie van majoor Had- dad en anderzijds Palestijnse ver zetsstrijders in het Israëlisch-Li- banese grensgebied hebben vol gens opgave van partijen doden en gewonden veroorzaakt. WA> W)? PE 8U.7* Boertien zei na afloop van het gesprek gelukkig te zijn met de over eenstemming. Minister Tuijnman legde, er daarbij de nadruk op, dat de bouw van de oeververbinding werk gelegenheid voor 3500 mensen ople vert. De al genoemde kommissie De Man heeft berekend dat de financiële lasten die voortvloeien uit een vaste oeververbinding voor de provincie Zeeland kan oplopen tot tien miljoen gulden per jaar. De kosten van het projekt worden ge raamd op 855 miljoen gulden, daarbij wordt rekening gehouden dat deze raming met 10 a 15 procent kan wor den overschreden. WARSCHAU, 28-1. Bij de zich woensdag nog uitbreidende en door Lech Walesa gesteunde stakingsak- ties in Polen om onder meer erken ning van de onafhankelijke boeren bond als boerenpendent van Solida riteit is een hongerstaking gekomen van vijftien boeren-leden in Swidni- ca in het zuidwesten van Polen bij de Tsjechische grens. Zij eisen buiten er kenning „volledige naleving" door de regering van de akkoorden van Gdansk, Szczecin en Jastrzebie Zdroj alsmede opheffing van de censuur op de publikaties van hun bond. Verwachting tot vrijdagavond: Rustig weer Veel bewolking en plaatselijk mist; minimumtemperatuur van 4 graden aan zee tot ongeveer min 2 graden in Limburg; middagtemperatuur om streeks 5 graden; vannacht weinig wind, morgen matige zuidwesten wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 30 jan. Zon op 8.23, onder 17.23 Maan op 3.27, onder 12.50 Nieuwe Maan: 4 februari (23.14) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 jan. 10.20 23.01 q4.03 16.39 Doodtij: 30 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied boven Europa met het centrum boven Oostenrijk en Tsjechoslowakije be heerst ook morgen nog het weer in ons land. Het blijft rustig weer met plaatselijk mist en maar weinig zon. De temperatuur daalde vannacht in zuid-Limburg bij heldere hemel tot een graad onder nul, waarbij toen dikke mist ontstond. Elders in het land lagen de minimumtemperatu ren op ongeveer vier graden boven nul met plaatselijk mistbanken. De temperaturen liggen morgen op ongeveer hetzelfde niveau als van daag: vannacht enkele graden boven nul maar bij opklaringen iets onder nul, morgenmiddag wordt het onge veer plus vijf graden. Er is het ko mend etmaal nog weinig wind. ARNHEM. Het gerechtshof in Arn hem heeft woensdagmiddag bepaald dat de twintig anti-militaristen die op 15 januari tot een maand waren veroordeeld wegens geweldpleging tegen goederen en lokaalvredebreuk, meteen moeten worden vrijgelaten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1