Vooral eerste halfjaar 1981 belangrijk voor landbouw Zilveren „Zuidhoek" onthaalde zijn eerste jubilaris groots Vlucht uit DDR Olie blijft slachtoffers onder zeevogels maken I DE ZIERIKZEESCHE COURANT C.B.T.B.-West-Nederland Asselbergs B.o.Z. dicht Zuid-Afrika geteisterd door regen Grote uitslaande brand Langs Schouwse kust Kantinebaas Leen Schoonen kwart eeuw in dienst <Riotni660 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22851 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: IS ie uwer kerkse leerlingen brachten musical GOES, 26-1. ,,De voor ons liggende 6 maanden zouden wei eens van beslissende betekenis kunnen zijn voor de toekomst van de land- en tuinbouw! De sociaal-ekonomi- sche positie van deze sektor wordt steeds problemati scher en de zorgen voor de toekomst nemen toe". Met deze woorden opende voorzitter Blokland de januarivergadering van het bestuur van de C.B.T.B. West-Nederland. BERGEN OP ZOOM, 26-1. Het doek voor ijzergieterij Asselbergs in Bergen op Zoom lijkt gevallen, nu de direktie van het bedrijf maandag geen overeenstemming met de ban ken heeft kunnen bereiken over een aanvullend krediet van twee miljoen gulden. Zonder dit overbruggings krediet kan de ijzergieterij, een van de modernste van Europa, niet door draaien waardoor de werkgelegen heid van de circa 600 werknemers verloren dreigt te gaan. PRETORIA, 26-1. Als gevolg van stortregens zijn het afgelopen week einde grote delen van de Kaappro vincie in het zuidwesten van Zuid- Afrika blank komen te staan. Volgens de eerste berichten van de Zuidafrikaanse radio zijn in het stad je Laingburg op 270 kilometer ten noordoosten van Johannesburg aan de rand van de Grote-Karroowoes- tijn minstens 119 mensen verdron ken. Zij woonden in huizen aan de rand van een rivier die als gevolg van de stortregens buiten haar oevers trad. De verbindingen tussen Kaapstad en het binnenland zijn door de over stromingen verbroken. De spoorlijn tussen Kaapstad en Johannesburg is op zeven plaatsen beschadigd en door landverschuivingen zijn vele wegen onbegaanbaar. Het reddingswerk wordt door het slechte weer dat het afgelopen weekeinde behoorlijk huis hield in het land, ernstig bemoei lijkt. Volgens de jongste meldingen van de politie zijn in en om Laingsburg maandag ten minste 190 mensen ver dronken als gevolg van het door stortregens buiten de oevers treden van een rivier. Duizenden mensen werden dakloos. ZIERIKZEE. ,,De stem des volks van de Zuidhoek", onder leiding van D. Dool. bracht de jubilaris Leen Schoonen een huldiging die er zijn mocht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Hij stelde dat juist in het komende halfjaar een aantal belangrijke beslissingen genomen zullen moeten worden, zowel nationaal als in EG- verband. Prijsverhoging ,,In de EG zal een beslissing moe ten vallen over de prijsverhoging voor landbouwprodukten, deze keer in de EG-ministerraad waarvan de Nederlandse minister van landbouw voorzitter is. De voorstellen van de Europese Commissie bewegen zich zoals het zich laat aanzien tussen de 6 a 9 prijsverhoging. Gezien de kostenontwikkeling in het afgelopen jaar (15 stijging) en de verwach ting voor het komende jaar is deze verhoging onvoldoende. Onze stelre gel dat de prijsontwikkeling minstens de kostenontwikkeling moet volgen houden we dan ook na drukkelijk vast", aldus de voorzit ter. Produktiebeperking Een onderwerp dat heel duidelijk verband houdt met de beslissing over de prijzen voor het jaar 1981/82 is de disku^sie.over het beleid dat gevoerd moet worden om de zuiveloverschot- ten te beperken. Ook hierover zullen waarschijnlijk in het komende half jaar belangrijke beslissingen moeten worden genomen. „Een beperking van de produktie, of met andere woorden een ontmoe diging van de produktiegroei, moet worden gerealiseerd door een premie op produktievermindering in kombi- natie met een heffing op uitbreiding onder de voorwaarde dat bij de prijs vaststelling de objektieve methode (berekening van de kostenontwikkè- ling) wordt gevolgd, en dat op de hef fing geen uitzonderingen worden ge maakt. De heffing moet worden besteed aan produktiebeperkende en afzetverruimende maatregelen". De voorzitter stelde dat, hoewel op dit moment de markt voor zuivelpro- dukten vriendelijk is, het belangrijk blijft om te praten over mogelijke oplossingen van de overschotproble men, zodat direkt kan worden in gespeeld op veranderde omstandig heden. BOLNES, 27-1. Maandagavond brak er een flinke uitslaande brand uit in het winkelcentrum Bolnes (ge meente Ridderkerk). Alle twintig winkels van het centrum brandde als een fakkel. Volgens een woordvoer der van de brandweer is de brand uit gebroken in de hoofdingang van het overdekte winkelcentrum. Ruim honderd brandweerlieden werden ingezet. Tegen elf uur heeft de brandweer het sein „brand meester" gegeven en kon begonnen worden aan het nablussen. Het nieu we gedeelte van het centrum is vol gens ue laatste brandpreventies £t- böuwd, maar volgens de koördine- rend brandweerkommandant van Ridderderk „sta je als brandweer bij dergelijke branden vrijwel machte loos". Overigens heeft de brandweer kunnen voorkomen dat de brand oversloeg naar het oude gedeelte. Voorzover bekend deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. SCHOUWEN-DUIVELAND, 26-1. De Vogelwerkgroep Schouwen-Duive- land heeft dit weekeinde 107 dode vogels gevonden, meest Slachtoffers van olie-vervuiling, dat betekent een triest dagrekord in deze regio, want het to taal is inmiddels voor dit jaar tot 350 opgelopen. Andere jaren telde men onge veer 200 dode vogels. Dit weekeinde werd in eendrachte lijke samenwerking met Staatsbos- Dit is pas het echte jubileum 1 ZIERIKZEE, 27-1. De algemene tendens in het werk voorzieningsschap ,,De Zuidhoek" was, dat maandag middag pas echt jubileum werd gevierd, omdat het nu een medewerker betrof en niet iets abstrakts als een Stichting, zoals dat in september gebeurde. Kwart eeuw in dienst was Leen Schoonen, omschreven als het „ge meenschappelijk bezit", omdat hij de scepter zwaait in kantine en keuken Toegespitst op „de mens" werd het een spontane samenkomst voor deze eerste jubilaris van „De Zuidhoek", voor deze gelegenheid vergezeld van zijn moeder. In zijn met anekdotes doorweefd toespraakje memoreerde direkteur J. Pomper, dat Leen Schoonen op 22 januari 1956 in dienst van „De Zuid hoek" kwam, toen nog gevestigd in de voormalige kleuterschool Wevers- hoek. Leen bleek, na het uitproberen van een paar andere baantjes, in de kantine uitstekend op z'n plaats: „Hij weet als geen ander wat ieder nodig heeft, wie er suiker in de koffie wil en wie niet, wie wel of geen soep wenst en als er eens iemand ont breekt staat er op dat plekje niets: ook dat weet hij allemaal en hij houdt er rekening mee", aldus de heer Pomper. Geliefd De direkteur legde vooral de na druk op de goede relatie van Leen met de andere leden van het perso neel. „Het komt zelden voor dat ie mand zo geliefd is als hij. Hij is vlek keloos in het oordeel over anderen, is nooit boos op iemand en niemand ooit boos op hem. Hij is een mens van een speciaal soort. In mijn ogen uniek." De heer Pomper vond dat ook spre ken uit de wens van de jubilaris geen prijs te stellen op de halve maand sa laris die bij een zilveren jubileum hoort, maar liever kado's te willen. Vandaar dat hem een fiets, een scheerapparaat en een fototoestel werden overhandigd. De direkteur sprak ook nog over „de vrouwen, waarmee Leen zich al tijd had weten te omringen". Een van hen, mevrouw P. M. Heijnen, die samen met keuken en kantine ver zorgt, deed hem namens het perso neel een gouden ring om de vinger. De lui dusver onverstoorbare jubila ris loonde zich toen toch even ont roerd. Wevershoek (oi<s|iiiuikji' hij deze geste kwtim v.'in ,1.- heet' .1 Vermeulen, de Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE.De leiding van het Vrij willig Brandweerkorps vond het gouden jubileum, een goede gelegen heid ook de jeugd bij dit feest te be trekken. We zagen al eerder, dat de schooljeugd gemaakte werkstukken afleverde in de kazerne, welke stuk ken tentoongesteld werden. Ook was er een tekenwedstrijd. Maandag wer den de prijzen hiervoor op de school Binnen de Vesteuitgereikt aan de winnaars dooreen brandweerdelega tie o.w. de kommandant de heer D. Kouwenberg. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. beheer de kust van het werkeiland „Neeltje Jans" tot en met de Brou- wersdam afgespeurd. Driekwart van de vogels bleek met olie besmeurd. Dat waren ook meestal exemplaren, die zich gewoonlijk dertig tot veertig mijl in zee ophouden, zoals zeekoe ten, alken en drieteen-meeuwen, die in voorgaande jaren bijna nooit wer den aangetroffen en duidelijk door vervuiling naar de kust spoelen. Broedplaatsen Overigens heeft de werkgroep zich ook met plezieriger zaken bezig ge houden, want men is beginnen de Kouwerkerkse inlage bij de Plompe Toren geschikt te maken voor broed- vogels als sterns en plevieren, die in april worden verwacht. Dit werk, dat uit terreinwerkzaamheden bestaat, is nodig omdat het polder- peil op Schouwen-Duiveland naar beneden is gehaald, waardoor er te weinig drassige grond overblijft, juist de plaatsen waar deze vogels broeden. Door het leggen van dam metjes hoopt de werkgroep op be paalde plaatsen het water vast te houden. Het werk is nog niet geheel geklaard en wordt binnenkort voort gezet. ALGIERS. Het West-Saharaanse bevrijdingsfront P4olisario heeft meegedeeld dat bij aanvallen van zijn troepen, op 24 en 25 januari, 175 Marokkaanse militairen in Rous Kheibichat, bij de „Marok- kaans-Saharaanse grens", zijn ge dood. MÜNCHEN, 26-1. Twee onderoffi cieren van de Oostduitse grenstroe pen van 23 en 21 jaar zijn in uniform en met hun wapens naar de Westduit- se deelstaat Beieren gevlucht. Naar de Beierse autoriteiten maandag meedeelden hebben de twee om asiel gevraagd. Advertentie i-i Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten Verwachting tot woensdagavond: Rustig weer Mist of laaghangende bewolking en geen regen van betekenis; minimum temperatuur rond 3 graden, middag- temperatuur ongeveer 6 graden; zwakke tot matige wind, in hoofd zaak uit het zuiden. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 1 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 28 jan. Zon op 8.26, onder 17.19 Maan op 1.19, onder 11.57 29 jan. Zon op 8.25, onder 17.21 Maan op 2.23, onder 12.22 Laatste Kwartier: 28 jan. (5.19) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 28 jan. 8.13 21.01 2.05 14.41 29 jan. 9.13 21.57 3.00 15.35 Springtij: 22 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het blijft de komende dagen rustig weer. maar do vorst staat ons niet te wachten. We blijven in vochti ge en betrekkelijk zachte lucht, die afkomstig is van de oceaan. Deze lucht stroomde in de nacht van maan dag op dinsdag langzaam ons land binnen. Hierbij viel in de westelijke helft van ons land 3 4 mm regen. Gezien de hoge luchtdruk is dat betrekkelijk veel. Daarbij vormde zich op uitge breide schaal mist, die in sommige gebieden zeer dicht was. Ook morgen zal het weerbeeld ge kenmerkt worden door mist of laag hangende bewolking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1