r Alle schoenen onder één dak bij Plannen voor gymzaal zo goed als rond Feestavond van S.V. WIK Gemeente Duiveland doet verslag over afgelopen 1980 Raadsvergadering Brouwershaven STREEKNIEUWS Te Kerkwerve In ziekenhuis door voedselvergitiging Toch nog kansen voor textiel Schiermonnikoog autovrij ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 26 januari 1981 Nr. 22850 3 BROUWERSHAVEN, 26-1. De plannen voor een nog te bouwen gymnastieklokaal in Zonnemaire zijn zo goed als rond. De kosten worden be groot op bijna 110.000,—; een financiële konsekwentie die voor de gemeente Brouw een vrij grote belasting vormt, zeker in deze tijd van „bezuinigingen". Toch vinden burgemeester en wet houders van deze gemeente het volle dig verantwoord en noodzakelijk dit werk uit te voeren. Zij zullen tijdens de raadsvergadering van 2 februari de raad dan ook voorstellen tot het „stichten van een gymnastieklokaal over te gaan". Provinciale Staten Op de agenda van de op 30 januari te houden vergadering van Provinci ale Staten, komen onderstaande pun ten aanvullend aan de orde. Voor de organisatie van een sym posium (studiedag) over de toekomst van het hoger beroepsonderwijs in Zeeland, willen GS maximaal 7500,— beschikbaar stellen. Subsidie kruiswerk Als gevolg van de opname van het kruiswerrk in het verstrekkingspak ket van de Algemene wet bijzonderer ziektenkosten (AWBZ) per 1 januari 1980, komt in beginsel het provinci aal subsidie aan Het Zeeuwse Kruis te vervallen. Wèl willen gs de diensten „Meer bewegen voor oude ren" en „Geslachtziektenbestrij- ding" blijven subsidiëren, omdat de kosten hiervan niet onder de AWBZ vallen. Gs willen de dienst TBC-bestrij- ding niet gaan subsidiëren, omdat dat tot op heden nooit gebeurde. Stoomtram Goes-Borsele Als het aan gs ligt dan krijgt de Stoomtram Goes-Borsele 21.667,— subsidie, o.a. voor het opknappen van het materieel. Provinciale VW Kortgeleden is een rapport ver schenen over het funktioneren van de Provinciale WV Zeeland. Met ge bruikmaking van dit rapport zullen gs de staten dit jaar voorstellen doen over de struktuur en de subsidiëring van de VW. Nu wordt voorgesteld het rapport voor kennisgeving aan te nemen en de VW voor 1980 en 1981 te subsidië ren zoals in de voorafgegane jaren: 90 procent van de personeelskosten.v Wijziging provinciegrenzen - De staten kunnen zich uitspreken over een voorstel van gs in te stem men met het voorontwerp van wet tot splitsing van de provincie Zuid- Holland. Dit zou tot gevolg hebben dat Goeree-Overflakke bij Zeeland komt. Voor de gemeente Brouwershaven is het van groot belang dat kan wor den beschikt over een goed geoutil leerd gymlokaal. Een lokaal dat niet alleen gebruikt kan worden door de kleuter en lagere scholen, maar ook door de plaatselijke verenigingen. Dit bevordert bovendien de leefbaar heid van een dorpsgemeenschap. Het bouwplan voor dit lokaal is ge maakt door het architektenburo Job- se b.v. te Vlissingen en is een totale herhaling van het al eerder gereali seerde gymnastieklokaal aan de Nieuwe Schoolstraat te Dreischor. Welzijn Verder komt tijdens deze raadsver gadering aan de orde een ontwerp van een gemeenschappelijke regeling „Intergemeentelijke ambtelijke ad viesdienst welzijnszaken Schouwen- Duiveland en St. Philipsland". Deze regeling heeft tot doel de gemeente lijke organen, zoals raden, kollege van b. en w. te helpen bij uitvoering of voorbereiding van het gemeente lijke welzijnsbeleid. Het bestuur wordt gevormd door een kommissie bestaande uit één lid en een plaats vervangend lid per gemeente. Het kollege van b. en w. stelt de raadsle den voor aan deze gemeenschappelij ke regeling deel te nemen. SCHOUWEN-DUIVELAND Snelheidskontrole Bij een snelheidskontrole over ge heel Schouwen-Duiveland zijn vrij dag 48 bekeuringen uitgedeeld. ZIERIKZEE Aanrijding Op de hoek Jannewekken - 't Vrije botsten zaterdag twee auto's, waar door deze werden beschadigd. J. v. d. W. uit Zierikzee kwam uit 't Vrije richting Jannewekken, W. J. uit Zie rikzee naderde over het Jannewek ken richting centrum. Een voor rangskwestie was de oorzaak van de aanrijding. Vergadering N.C.V.B. Vorige week kwam de N.C.V.B., afdeling Zierikzee bijeen in het Her vormd Verenigingsgebouw.' De -presidente, - mevrouw E. Tuitman-v. d. Haas ging voor in ge bed en las Psalm 8 en Markus 10 13- 15. „De stem van de kinderen" was de titel van de meditatie. Mevrouw Scheick-Hogendoorn uit Ellemeet hield een lezing over de „Kinderka ravaan", een evangelisatie-projekt onder kinderen. Vier van deze kara- vaans zijn er inmiddels in ons land en er wordt intensief gebruik van ge- ZIERIKZEE, 24-1. Zonder officieel vertoon ging zaterdag Verton's schoe nenwinkel, na een zeer korte maar hevige verbouwing voor het publiek open. Daarmee kreeg het Havenplein er een gemoderniseerde winkel bij. Wat is er veranderd? De heer L. J. Verton: „Eerst hadden we twee apar te winkels: één voor dames en kin derschoenen en één voor heren schoe nen. Dat hebben we nu veranderd: vanaf nu is alles onder een dak. Dat bevordert de gezelligheid in de win kel". En inderdaad: het is een gezellige winkel geworden. De herenafdeling is nu b'oven gesitueerd, de dames- en kinderafdeling beneden. De verbou wing, die slechts vier dagen geduurd heeft, heeft aan de winkel een geheel ander interieur gegeven. Wat opvalt zijn de spiegels, die in ruime mate aangebracht zijn. Daarmee heeft de winkel een ruim aanzien verkregen. Voorts zijn nieuw: de toonbank, de muurbekleding en de stoelen. Voetmeetapparaat Ook is er nu een elektronische voetmeetapparaat, dat in drie sekon- den de lengte en de breedte van de voet aangeeft. Dit apparaat is aan de maakt. Aan de hand van dia's vertel de mevrouw Scheick over de kinde ren en de karavaans. Het werk wordt door vrijwilligers(sters) gedaan en wordt door giften gesteund. Na de pauze werden vragen over dit onder werp gesteld. Dankwoorden aan het adres van mevrouw Scheick, geza menlijk zingen en gebed besloten de ze avond. Interkerkelijke dienst Zondag werd de eerste interkerke lijke dienst gehouden in de R.K.- kerk, georganiseerd door de I.W.Z. (Interkerkelijke Werkgroep Zierik zee). Thema van de dienst was: „Een heid onder de christenen". Een inlei dend woord en welkom werdn gesproke door de I.W.Z.-voorzitter de heer D. Dool. De predikatie werd verzorgd door pastoor H. de Graaf, van de R.K.-parochie. Naar aanlei ding van Schrifsgedeelten uit 1 Ko- rinthe en Mattheus 4, respektievelijk gelezen door leden van Youth for Christ en het Leger des Heils, wees de pastoor op de wil van Christus tot eenheid van allen, die in Zijn Naam geloven. Behalve samenzang was er medewerking van het jeugdkoor- kombo „Joy", o.l.v. de heer P. van Donk. Liturg in deze dienst was ds. W. Koppe; het orgel werd bespeeld door mevrouw M. van den Hurk, die ook een mini-jeugdkoortje had mee gebracht. Een open schaal-kollekte was bestemd voor de weeskinderen in Bethlehem, die - zo bleek recente lijk uit een t.v.-reportage - het maar zorgelijk hebben. Thema-avond Vrouwencafé A.s dinsdag 27 januari houdt het Zierikzeese Vrouwencafé weer de maandelijkse thema-avond, in café „De Witte Raaf". Thema dit keer: „Wel of geen kinderen". In de vorig jaar gehouden thema-avond over abortus kwam herhaaldelijk de vraag naar voren „Waarom (wel of) geen kinderen?". Vroeger was dit voor niemand een punt van overwe ging; tegenwoordig gelden meningen en argumenten waarin ekonomische omstandigheden, een gevaarlijke en ongezonde wereld, egoïsme, sociaal gevoel etc. meespelen. Aan de hand van stellingen zal over dit thema ge praat worden. Auto uitgebrand Zondagmiddag te 12.15 uur rook C. v. d. P., rijdende over de Prov. weg Zierikzee-Haamstede even voorbij de nieuwe stoplichten bij de Laan van Sint Hilaire, een brandlucht in zijn auto. Hij reed de berm in, stapte uit en zag dat de auto van achteren in brand stond. Een agent van de ver- keersgroep spoot een brandblusap- paraat leeg op de vlammen, doch slaagde er niet in het vuur te doven. De brandweer uit Zierikzee bluste daarop de V.W.-kever, doch toen was de auto al totaal vernield. SEROOSKERKE Technische Hogeschool van Eindho ven ontwikkeld, in samenwerking met de stichting Voet en Schoeisel en het centrum voor schoentechniek van het instituut Leder en schoenen T.N.O. te Waalwijk. Een hele mond vol, maar het gaat in feite om het langs elektronische weg meten van (vooral) kindervoeten. Met name bij kindervoeten is het zeer belangrijk, dat de juiste maat schoenen wordt gevonden, om moeilijkheden met de voeten op latere leeftijd te voorko men. Wat gebeurt er met de vroegere herenschoenwinkel? Verton: „Het is de bedoeling dat daar een „Shoe- shop" in gevestigd wordt. Een zaak in de goedkopere klasse. Het zal wel nog even duren voor die shop open gaat". ZIERIKZEE. Een kijkje in het ver nieuwde interieur van Verton's schoenenwinkel aan het Havenplein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Toneeluitvoering Op zaterdag 31 januari houdt de sportvereniging „Velocitas" haar jaarlijkse feestavond in het Dorps huis. Opgevoerd zal worden het blijspel in drie bedrijven: „Hoog heid, uw kameel staat klaar" door M. Andrea. Ook zal een verloting wor den gehouden. De avond zal met een bal worden besloten. HAAMSTEDE Huisvrouwen Op 3 februari houdt de afdeling Westerschouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen in de Graaf van Haamstede een koffieochtend waar bij mevrouw Chris Molengraaf van de Wereldwinkel een inleiding houdt over „Bangla Desh." BURGH-HAAMSTEDE Koninginnedag 1980 op film te bezichtigen Tijdens de donateursvergadering van de Oranjevereniging Burgh- Haamstede, aanstaande vrijdag 30 januari in restaurant „De Graaf van Haamstede", wordt een film ver toond, die op Koninginnedag 1980 is gemaakt. RENESSE Receptie Op donderdag 5 februari wordt in motel „De Zeeuwse Stromen" een re ceptie gehouden, waarop afscheid zal worden genomen van de heer J. van de Zande, president-kommissaris van de Aardappelafzetorganisatie voor Zuidwest-Nederland B.V. en te vens als voorzitter van de Coöpera tieve Telersvereniging Schouwen- Duiveland b.a. NOORDWELLE Jaarvergadering Plattelandsvrouwen Noordwelle e.o. Woensdagavond 21 januari werd in Dorpshuis „De Putmeet" te Scharen- dijke de jaarvergadering gehouden van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afd. Noordwelle en omstreken. Na een openingswoord door de pre sidente mevrouw M. J. C. Gilijamse- Meyers werd het jaarverslag voorge lezen door de tweede sekretaresse mevrouw S. Veerhoek-van Voskuij- len. De penningmeesteresse me vrouw K. de Wit-Dorreman gaf een toelichting bij het financieel jaaro verzicht, waarna verslag werd uitge bracht over de gang van zaken bij de verschillende onderdelen van de af deling t.w. Gymnastiek, gymnastiek minder geoefenden, bowling, koor tje, leeskring, handwerken, agrari sche kommissie en het potje „lief en leed". Uit de kaskommise was mevrouw T. Steur-Stuyts aftredend, mevrouw Gloude-Quequierre werd bereid 'ge vonden de opengevallen plaats in te nemen. Bij de bestuursverkiezing was de presidente mevrouw M. J. C. Gilijamse-Meyers aftredend, zij werd zonder tegenstemmen herko zen. Na de pauze waren er aantrekkelij ke prijzen te winnen bij het bin- gospel, waarbij nog werd genoten van wat lekkere hapjes. MIDDENSCHOUWEN Raadsvergadering Op dinsdag 17 februari wordt in het gemeentehuis te Scharendijke een vergadering gehouden van de ge meenteraad van Middenschouwen. SCHARENDIJKE Postzegelruilmiddag De filatelistenvereniging „Delta West" afdeling Schouwen-Duiveland houdt op 7 februari a.s. een postze gelruilmiddag. Deze middag wordt gehouden in het dorpshuis „De Put meet". Niet alleen ruilen is mogelijk. Er wordt ook gezorgd voor een groot aantal rondzendboekjes, waar iede reen beslist iets van zijn gading in zal vinden. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad Op maandag 2 februari wordt in het stadhuis een vergadering gehou den van de gemeenteraad van Brou wershaven. Kleuren-t.v.'s uit bungalows ontvreemd Vrijdag werd ontdekt, dat uit vijf naast elkaar staande bungalows in het vakantiepark „Grevelingendorp" bij Den Osse de kleurentelèvisies waren ontvreemd. De ramen van de huisjes waren ge forceerd. ZONNEMAIRE Afd. Plattelandsvrouwenbond In het dorpshuis te Zonnemaire, vergaderde de afdeling Noordgouwe en omstreken van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Op deze verga dering werden de verslagen gelezen en kwamen de bestuursmutaties aan de orde. Aftredend en niet herkies baar was mevrouw A. Heringa- Hoeufft. In haar plaats werd als pre sidente gekozen, mevrouw H. v. d. Linde-Duinhouwer. Als vice-presi- dente werd gekozen mevrouw C. Mol-Bouwman te Dreischor. Na het nieuwe bestuurslid te hebben ver welkomd, nam de terugtredende pre sidente mevrouw Heringa afscheid, maar niet als lid van de afdeling. De nieuwe presidente dankte haar voor gangster en overhandigde, als blijk van waardering, een bloemstuk en een boek. Na de pauze sprak de heer Coen Honig te Zierikzee over brillen. Door diens echtgenote werden diver se brilmonturen getoond en er was gelegenheid tot het passen van deze modellen. NIEUWERKERK Geparkeerde auto aangereden J. v. d. L. uit Nieuwerkerk deed zondagavond aangifte van het feit, dat zijn in de Stationsstraat gepar keerde auto was aangereden, waar door het voertuig aan de linkerzijde was beschadigd. De dader reed door. OOSTERLAND Auto in brand Vrijdagmiddag 23 januari om 16.13 uur werd de Duivelandse brandweer gealarmeerd naar de Molenweg. Bij aankomst bleek in de schuur van H. J. van der Werf een auto in brand te zijn geraakt. Gelukkig kon men di- rekt met blussen beginnen, zodat de brandweer onder bevel van kom- mandant L. A. Ista, het Vuur spoedig meester was. Zodoende kon de scha de beperkt blijven. Gezien de struk tuur van de bebouwing van de Mo lenweg mogen de omwonenden en de bewoners zelf van geluk spreken dat BRUINISSE. Na een kettingbotsing op de Grevelingendam, moest de Bruse brandweer er aan te pas komen, om het wegdek ter plekke schoon te spuiten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) KERKWERVE, 26-1. Vrijdagavond werd in het verenigingsgebouw te Kerk werve de jaarlijkse feestavond gehouden van S.V. WIK. In zijn openingswoor den sprak voorzitter Dennie de Vos over het verloop van de voetbalkompeti tie. Het 2e elftal speelt, evenals het 3e elftal, een klasse hoger en kende moei lijke maanden. Maar er is een positieve ommekeer gekomen. De beste resultaten wer den geboekt door het 3e elftal en de C-junioren, beide op de tweede plaats op de ranglijst. De opening van het nieuwe sportkomplex „De Vospit" werd eveneens besproken. Dit jaar startte WIK met een nieuwe trainer. De evenementenkommissie werd nieuw leven ingeblazen door het opvullen van twee opengevallen plaatsen. Snoepgoed Na de inleidende woorden van de voorzitter werd het toneelstuk „Ge vaarlijk Snoepgoed", een klucht in drie bedrijven opgevoerd. Het stuk speelde zich af ten huize van de fami lie Latour, waar pa - gekleed als zee rover - 's nachts thuiskomt van een bal masqué met een zigeunierin. De ze vrouw bleek een rijke erfgename te zijn, die ontvoerd moest worden door handige Ans (een haremvrouw) en alle schuld werd op pa geschoven. Blessie (inspekteur van politie) zoekt alles uit en zo kwam de waarheid aan het licht. De rollen weren gespeeld door: Ka- rel Manni, Ineke Noordijke, Jopie Kouwenberg-Bevelander, Cathy de Vos-de Bil, Ad Theunisse, Kees Ber- revoets, Tiny Stouten-v. d. Goot en Theo Stouten. Regisseur was Adrie Noordijke, souffleur: Leen de Bil. de brandweer zo snel kon ingrijpen, zodat erger kon worden voorkomen. BRUINISSE Mislukte inbraak Blijkbaar omdat ze in hun werk werden gestoord, werd een inbraak in de manufakturenhandel J. Pleune te Bruinisse voorkomen. Het uitsnij den van een ruit, een beproefde me thode, die op Bruinisse al meer was toegepast, was al geprobeerd. Men had een aanhangwagentje, dat men van timmerman A. Deurloo had gestolen, gereed staan. De timmer man zocht eerder naar zijn aanhang wagen, maar het bleef gelukkig voor de betrokkenen tot een voornemen, dat niet werd uitgevoerd. Verlenging schepen Op de scheepswerf van de firma Gebr. van Duivendijk te Bruinisse werd de mosselkotter TH. 48, van de firma W. de Jonge uit Tholen, drie meter verlengd. De vrijgekomen hel ling werd bezet door de mosselkotter Bru 17, van de firma v/h van den Berge en de Koning. In dit schip werd een nieuw stuk van vier meter geplaatst. Na afloop werden de toneelspelers en speelsters hartelijk bedankt en mochten de dames een bloemetje en de heren een lekkernij in ontvangst nemen. Na een groot applaus van het en thousiaste publiek was er nog een ge zellig samenzijn tot in de „kleine uurtjes". ROTTERDAM, 25-1. De acht leden van een gezin uit de Taandersstraat in Rotterdam - een echtpaar en zes kinderen - zijn zondagavond in alle rijl opgenomen in een ziekenhuis, na dat zij onwel waren geworden. De politie denkt aan voedselvergifti ging, omdat in de woning geen kool- monoxyde werd gemeten, uitgezocht wordt of het inderdaad om voedsel vergiftiging gaat en zo ja om welk voedsel. Volgens een Rotterdamse politiewoordvoerder verkeert geen van de acht direkt in levensgevaar. DEN HAAG, 24-1. De textiel- en kledingindustrie zal de komende ja ren grote inspanningen moeten leve ren om de huidige positie te handha ven. Een verder teruglopen van de werkgelegenheid in deze bedrijfstak lijkt onafwendbaar, maar het is niet zo dat er voor een winstgevende textiel- en kledingindustrie geen plaats meer is in Nederland. Dit staat in de bedrijfstakverkenning textiel- en kledingindustrie die mi nister Van Aardenne van ekonomi-, sche zaken heeft aangeboden aan de Tweede Kamer. SCHIERMONNIKOOG. 24-1. Bur gemeester Eenhoorn van Schiermon nikoog heeft „namens alle Schier- monnikogers en allen die Schiermon nikoog waarderen" het kabinet in een telegram gefeliciteerd met de snelle besluitvorming over het nood wetje om auto's van het eiland te we ren. Hij dankt ook minister Tuijn- man van verkeer en waterstaat voor het voorbereiden van deze beslissing. DUIVELAND, 24-1. Onderstaande gegevens zijn aan vullend geput uit het gemeentelijk jaarverslag 1980 van Duiveland. Er kwamen in 1980 tien woningen geheel gereed t.w. in Nieuwerkerk 5, in Oosterland 2 en in Sirjansland 3. Er zijn momenteel 31 woningen in aanbouw, t.w. 26 woningen, Beter Wonen", in Nieuwerkerk, 1 te Nieu werkerk aan de Stationstraat, 3 te Oosterland aan de Molenweg (Speel man, arts), en twee Herscho aan de Dr. Schutterstraat, 1 te Ouwerkerk Staatsbosbeheer aan de Weg van de Buitenlandse Pers. In voorbereiding In voorbereiding zijn momenteel: 37 woningen Stok B.V. te Nieuwer kerk, 5 Plano bouw te Nieuwerkerk, 3 partikulieren Leuvenstraat te Oosterland, 2 fa. M. P. Capelle, Dr. Schutterstraat, Oosterland. 3 Parti kulieren, Lageweg Sirjansland en 1 fa. P. J. Boogert v. d. Abeelestraat Oosterland. In totaal 51 woningen in voorbereiding. De bouw hiervan is grotendeels gestaakt in verband met de algemene recessie in de bouw, c.q. geseponeerd. Leegstand Er zijn momenteel in de gemeente 33 leegstaande woningen, die nog nooit bewoond geweest zijn, n.l. 6 woningen: Plano-bouw te Nieuwer kerk, 13 woningen: Stok B.V. aan de Fazantlaan te Nieuwerkerk, 3 wo ningen: L. W. Boogert, aan de Dr. Schutterstraat te Oosterland. 3 wo ningen: Stok B.V. aan de Dr. Schut terstraat te Oosterland en stuks wo ningen: van Engelen B.V., aan de Margrietstraat te Oosterland. In het afgelopen jaar werden in to taal 88 bouwvergunningen verleend, met een totaal aan bouwsommen hiervoor bedroeg 6.538.000,-. Legesopbrengst voor deze vergun ningen bedroeg 19.750,-. Hinderwet In het afgelopen jaar zijn 11 aan vragen om een vergunning, ingevol ge de Hinderwet, ingediend. Voor 7 aanvragen werd een voorwaardelij ke vergunning verleend en één werd gedeeltelijk verleend. Van twee aan vragen loopt nog een Kroonberoep. Verder is per 1 september 1980 de Wet Algemene Bepalingen Milieu hygiëne in werking getreden, gedeel telijk de Wet „Geluidshinder" en verder de Wet „Chemische Afvalstof fen". Aangelegd en uitgevoerd werden in 1980: herbestratingen van verschillende wegen in de diverse dorpen, aansluiting van woningen op de centrale rioleringsstelsels. Aanleg rioleringen en bestratingen in het bestemmingsplan Erling Steenstraat in het dorp Nieuwerkerk met vergro ting der diameters van 120 cM voor vergroting van de bergingscapaci teit. Omleg Bredeweg te Sirjansland en aanleg van een voetpad voor de gebouwde woningen aan de Lage weg. Verbetering en verbreding van de Laan der Wereldveteranen tc Ou werkerk. Aanleg van een par- keerstrook aan de Weststraat te Nieuwerkerk, en sloop van de oude lagere school te Oosterland. Momenteel in uitvoering zijn her bestrating en aanleg van par- keerstroken en trottoirs in het bestemmingsplan Oosterland, in de Leuvenstraat en de Dr. Schut terstraat. Beplantingen en plantsoenen In uitvoering of reeds gereed zijn: Beplantingen in het bestem mingsplan Ouwerkerk, en de aanleg van het woonerf. Voltooiing van de beplantingen op de uitbreiding van de begraafplaats te Oosterland. Aan brengen beplanting langs de omlegde Brede weg in Sirjansland. Rooien van door iepzickte aangetastte bo men in Oosterland. Aan de Sint Joostdijk aldaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3