m Hartekreet op jaarvergadering: leden tussen 30 en 50 jaar Drie kinderen gered uit brandende woning Mosselhandelaren vervoerden produkten zonder geleidebiljet 8i tr DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede" Dobrosielski waarschuwt Polen Rechter deelde straffen uit 10§ LENING 13S1 PER 1387/1931 Gevangenisopstand in New York Brood vier cent omhoog U6r pe NIEUWSBODE Maandag 26 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22850 REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Verslag gemeente Duiveland 1980 BURGH, 23-1. In café-bar „De Westhoek" hield de Kon. Muziekvereniging „Witte van Haemstede", vrijda gavond, onder grote belangstelling van de leden, waar van bijna allen met echtgenotes en/of ouders, de jaarver gadering. De voorzitter dr. H. J. van Zuylen sprak een welkomstwoord tot de beschermheer H. P. Everwijn en S. Karstens die de scholen vertegenwoordigde. Volgens de voorzitter heeft de mu ziek een redelijk jaar achter de rug. Ér zijn zeer veel jeugdleden die mu ziekonderwijs genieten óf hier óf in Zierikzee. In verband met de mist liet dirigent L. Horseling het afwe ten. Er zijn allerlei plannen voor dit jaar waaronder opnieuw kontakt zoeken met de scholen. In 1980 trad de muziek 24 maal op, doch het is ge bleken dat een aantal muzikanten tussen de 20 en 40 jaar ontbreken. Vooral bij marsen is dit heel jammer. De voorzitter dankte dirigent Horse ling, drumband dirigent Post met de beide „invallers" A. v. d. Weel en L. Zomer. De heer Van Zuylen was zeer blij met de vele jeugdleden en hamer de nog eens op het regelmatig repete ren. ARNHEM. Een ongeveer 30-jarige man heeft enige duizenden guldens buitgemaakt bij een gewapende overval op een hulppostkantoortje aan de Bredasingel in Arnhem-Zuid. WARSCHAU, 26-1. De Poolse on derminister van buitenlandse zaken, Marian Dobrosielski, heeft de Polen zondagavond voor de televisie ge waarschuwd, dat de voortdurende arbeidsonrust niet alleen de ekono- mie schaadt, maar ook het vertrou wen in en het beeld van het land, die men in het buitenland heeft. Hij zei dit naar aanleiding van het feit, dat zaterdag volgens officiële schatting ruim vijf miljoen Polen niet op hun werk verschenen om de. vijfdaagse werkweek van 40 uur te krijgen, die de vakbond Solidariteit vorig jaar zomer met de regering overeen kwam. De regering ontkent dit niet, meent dat invoering thans ekonomisch niet verantwoord is en stelt, dat ook geen termijn van invoe- ring werd overeengekomen. Partijen hebben zich al bereid verklaard om het overleg over de vrije zaterdag en andere kwesties te hervatten, maar er is nog geen datum vastgesteld. Jaarverslag Het jaarverslag van sekretaris F. Slager van het 97ste verenigingsjaar omvatte alle optredens in dat tijds bestek. Hoogtepunt was de fijne uit voering. De muziek heeft nu 51 leden, waarvan 26 voor de muziek zorgen en 14 voor het „drumgeweld". De rest bestaat uit bestuursleden, vaandel drager enz. Hij dankte allen die de muziek in 1980, op welk gebied ook, hoog hiel den. Vooral het oud-papier, dit jaar 115 ton, is een niet meer te missen in- komstpost. Dank bracht de sekreta ris ook aan de heer H. P. Everwijn voor de begeleiding van de jeugd en aan de heren W. Kloet en J. Zijta voor hun werk aan de jeugd om de eerste muziekale beginselen bij te brengen. De financiën van de vereniging zijn in goede handen bij de penning meester C. v. d. Klooster. Dank zij het oud-papier behoeft de kontribu- tie niet omhoog, ondanks een verlies in 1980 van 11.703,68. De kaskom- missie bestaande uit mej. A. J.. Bouwman en de heer W. J. v. d. Maas adviseerde de bescheiden goed te keuren. In de plaats van mej. Bouw man werd in deze kommissie de heer J. Vrèdenbregt benoemd. In het bestuur werden de aftredende leden C. J. v. d. Klooster en F. Slager her kozen. Een aantal leden werd gebal loteerd. Vervolgens werd voor 2500,— aan renteloze aandelen uit geloot. Programma 1981 Voor 1981 staan weer de gebruike lijke optredens te wachten. Uitschie ters zijn deelname aan het 40-jarig bestaan van het Interkerkelijk kerk koor te Haamstede in mei en in juni aan het festival in Nieuwerkerk. Op 28 februari is er een eilandelijk so-r listenconcours in Dreischor. Binnenkort gaat het bestuur denk werk beginnen i.v.m. het 100-jarig bestaan in 1983. Suggesties zijn van harte welkom en een feestkomité zal gevormd worden. Enkele statenwij- zigingen in verband met het afschaf fen van jeugdlid zijn (na 16 jaar) wer den aanvaard, zodat de statuten nu aangepast zijn aan die der K.M.F. Ie der lid moet zich nu gaan inspannen om leden te werven in een leeftijd van 30-50 omdat die bitter hard nodig zijn. Ook de heer Everwijn drong er op aan, in verband met 1983, dat iede reen zijn buren of kennissen afgaat om toch muzikant te worden bij „Witte van Haemstede". Rondvraag Bij de rondvraag werd geadviseerd om bij marsen, zoals Strao, muzikan ten van zusterverenigingen te vragen mee te blazen. Gezien het Sinter klaasfeest is hoofdzaak dat de mu ziek „er is". Op vragen uit de drum band bleek dat er nieuwe trommels worden aangeschaft; bij uitvoerin gen geen opstelling tussen flipperau- tomaten en voor de nieuwe leden die 100 toewijding betrachten, worden uniformen gekocht. Aandacht zal ge schonken worden aan het na de pauze in de repetities verdwijnen der jeugd en aan een kontaktavond met de scholen. De heer Everwijn achtte het toch beter dat het beschermheerschap, nog in zijn bezit, wordt aangeboden aan de huidige burgemeester. In het bestuur zal dit punt nader bezien worden. De heer S. Karstens verheugde het dat de scholen weer ingeschakeld worden om te komen tot meer jeugd leden. Met een kwis (hoeveel klein kinderen heeft de koningin?) en bin gospelletje, sjoelen een hapje en een drankje werd de avond afgesloten. ZIERIKZEE, 26-1. Op de openbare vergadering van de vaste kommissie van advies en bijstand voor publieke werken, woensdag a.s. in de raadzaal van het stadhuis, komt onder andere aan de orde een plan tot verbetering van de halte plaats voor het openbaar vervoer bij het Sas. besproken zal worden te komen tot een betere opstelling van de halte plaats. Verplaatsing naar de hoek bij de Shell, tegenover de weegbrug lijkt een goede oplossing te zijn. Indien dit plan zal doorgaan, moeten er wel voorzieningen aan de bestrating worden gepleegd. De foto toont de halteplaats, zoals die tot nog toe in gebruik is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 25-1. Brandweer en politie in Middelburg hebben zondag morgen bij een uitslaande brand in een Middelburgs woonhuis met veel moei te drie kleine kinderen uit het huis kunnen redden. De brand was ontstaan op de bene denverdieping van de woning. De va der en diens broer bevonden zich tij dens het uitbreken van de brand op de derde verdieping. Ze wisten zich via een ladder in veiligheid te stel len. Ze moesten met ademsha- lingsmoeilijkheden opgenomen wor den in het Middelburgs Gasthuis. NIEUWERKERK. Leerlingen van de openbare lagere school ,,De Dob belsteen" brachten donderdag en vrijdag de musical Spionnen in het circus" op de planken. De uitvoeren den van deze zelfgemaakte musical kregen veel bijval voor hun presta tie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZIERIKZEE, BRUINISSE, YERSEKE, 23-1. Voor het vervoeren van een partij mosselen, van het ene perceel naar het andere, of naar de veiling is een geleidbiljet no dig, afgegeven door de agenten van het Productschap van Vis en Visprodukten. Door het niet aanvragen van een geleidbiljet verliest men de kontrole, op het vervoer van schelpdieren, wordt de belastingdienst benadeeld en de hef fing voor het Produktschap ontdoken. Dit was het oordeel van de Officier van Justitie mr. V. van Nierop, bij de zitting van de Ekonomische politie rechter tegen een aantal mosselhan delaren uit Yerseke, die allen door hen gekochte Deense mosselen, die niet aan de kwaliteitseisen van het Produktschap bleken te voldoen, naar het oostelijk deel van de Ooster- schelde hadden vervoerd, zonder daarvoor een vergunning te hebben aangevraag. Ze betoogden allen, dat ze het zon de van het voedsel, maar ook van het geld hadden gevonden, om de betrok ken partijen te vernietigen, maar de politierechter wees op andere moge lijkheden dan vernietiging. Het zon der geleide-biljet toch naar de verwa terplaats vervoeren, om ze later door te verkopen, was voor hem onaan vaardbaar en hij eiste tegen elk der verdachten, 5.000,- boete. Straffen De ekonomische politierechter, mr. J. van 't Hof dacht er iets milder over en maakte de boete tegen L. A. van der J. voor de helft voorwaardelijk. De handelaar A. P. H. had de over treding twee keer gepleegd. Mr. van 't Hof legde voor de eerste overtre ding 5000,- (voor de helft voor waardelijk), voor de tweede overtre ding 500,-. W. van der P. kreeg voor drie over tredingen twee keer 2500,- (onvoor waardelijk); voor de derde overtre ding 10.000,- waarvan 7.500,- voorwaardelijk. De officier van justitie dreigde be drijfssluiting te zullen eisen, als in de toekomst nogmaals dergelijke over tredingen werden gekonstateerd. Advertentie STAAT DER NEDERLANDEN inschrijving volgens het tendersysteem op 27 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. NVVWWVVVWWVVVVVVVVW, Het is jammer dat je gemakke lijker goede dan'slechte ge woonten opgeeft. Somerset Maugham Rookontwikkeling De moeder van de kinderen had zich al eerder in veiligheid gesteld. Ook de poltie kon eerst de kinderen, twee van twee jaar en één van drie jaar, door de enorme rookontwikke ling niet bereiken. Later lukte het één van de drie kinderen via een lad der naar buiten te krijgen. Pas toen de brandweer met persluchtmaskers was gearriveerd konden ook de twee kleinsten uit het huis gehaald worden. Ze mankeer den niets. De bendenverdieping van de wo ning brandde volledig uit. De schade bedraagt rond de tachtigduizend gul den. NEW YORK, 25-1. In een gevange nis in New York is zondag een opstand uitgebroken. De gevangenen hebben zich meester gemaakt van een verdieping van het gebouw. De gevangenis is door de politie omsingeld en er zijn onderhandelin gen met de opstandige bewoners gaande, die zich op de elfde verdie ping hebben verschanst. Een gegij zelde bewaker wist na twintig minu ten te ontsnappen. DEN HAAG, 24-1. Met ingang van vandaag (maandag) gaat de winkel prijs van een brood (800 gram) met vier cent omhoog. De minimumprijs stijgt met drie cent en komt daarmee op 1,51 cent. Dit is meegedeeld door de Bakkerijstichting en bevestigd door het ministerie van ekonomische zaken. De stijging vloeit voort uit de gestegen loonkosten en grondstof- en energieprijzen. WA> Verwachting tot dinsdagavond: Rustig weer Droog weer met wolkenvelden en op vele plaatsen mist; minimumtempe raturen van plus 2 graden aan zee tot min 2 graden in het binnenland; mid- dagtemperaturen ongeveer 4 graden; weinig wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periodje van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 27 jan. Zon op 8.27, onder 17.18 Maan op 0.14, onder 11.36 Laatste Kwartier: 28 jan. (5.19) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 27 jan. 7.19 20.11 1.17 13.52 Doodtij: 30 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Tijdens helder en rustig weer daalde de afgelopen nacht de tempe ratuur op veel plaatsen tot enkele graden onder nul. Het komend et maal houdt het rustige weer aan. Een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje ondergaat namelijk in hoog tempo een uitbreiding in de richting van Frankrijk en het Alpengebied. In deze omgeving blijft een zwakke westelijke stroming staan. Zachtere oceaanlucht die boven Engeland aan wezig is kan in deze stroming heel langzaan in onze richting opdringen. In het westen van het land zal het de komende nacht waarschijnlijk niet meer vriezen. Bovendien neemt de kans op mist daar sterk toe. Morgen overdag is het in het hele land be wolkt en lopen de middagtemperatu- ren tot een graad of 5 op. Neerslag wordt er voor morgen niet verwacht. VLISSINGEN. De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland (V.M.Z.) heeft bij het provinciaal bestuur van Zee land bezwaar gemaakt tegen het ver lenen van een vergunning aan de alu- miniumfabriek Pechiney in Vlissin- gen-Oost tot uitbreiding van haar produktie met 21 procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1