Raadsvergadering' 4-Havo RSG leerzaam experiment UITVOERING PROJEKT BEJAARDEN HUIZEN OP VERSCHILLENDE DORPEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT Straks naar Europees parlement Stakingen in Polen Stichting „Reinwater" Uienprijs goed Toch ook landbouw-meevallers in zuid westelijk klei-gebied ET Jtietnisse Bouwen in de regio Naar 120 km? V/AP 1MT pa iiir 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Vrijdag 23 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22849 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ZIERIKZEE, 22-1. De geschiedenisgroep van leraar J. van Dijk van de vierde klas Havo van de RSC „Professor Zeeman", heeft donderdagmiddag in de raadszaal te Zie rikzee een „raadsvergadering" gehouden. De leerlingen worden, door dit plan van de heer Van Dijk, zich meer bewust van de politiek en krijgen meer inzicht in hoe het een en ander in zijn werk gaat. De begroting 1981 was het onder werp van de „raadsvergadering", maar de „fraktie-voorzitter" van de V.V.D., Rolf Roks vond dat er bij die begroting onderwerpen bij zaten, waarvan de leerlingen te weinig af wisten. Daardoor konden ze niet goed reageren en vaak niet met goede (tegen7-argumenten naar voren ko men. Hun voorkeur ging meer uit naar bijvoorbeeld het sportpark, waarvan bijna iedereen wel redelijk veel afwist. Bewust De heer Van Dijk zei echter bewust de begroting gekozen te heben, dat dit politieke spel voor de leerlingen een debuut was en ze daardoor met een algemeen, globaal onderwerp minder moeite zouden hebben dan met een gespecificeerde keuze. Zenuwachtig Na een maand van gedegen voorbe reiding binnen de geschiedenislessen waren de „raadsleden" bij aanvang va de vergadering toch nog zeer ze nuwachtig. De enige die hierop ei genlijk een uitzondering vormde was „P.v.d.A.-fraktievoorzitter" Mare Weijenberg. In eerste instantie fungeerde hij een beetje als de spil van het geheel en trokken de „mede-raadsleden" zich aan hem op. Gesteund door de echte fraktie-voorzitter van het C.D.A., de V.V.D. en de P.v.d.A., respektievelijk de heren L. S. P. van Velthoven en J. Groen speelden zij hun spel zo goed mogelijk. De „burgemeester", Hans van Wel, die de zwaarste taak had (hij moest immers de diverse standpunten aan horen en daarnaast ook nog de verga dering leiden, hield zich goed staan de. Naarmate de vergadering vorder de kwam hij - en met hem de anderen - meer en meer in zijn rol en verdwe nen de zenuwen naar de achtergrond. Thee en jus d'orange De onderwerpen, die onder meer uitvoerig aan de orde kwamen wa ren: de haven-, kaai-, lig- en bruggel den, de inkomsten van het sportpark De burgemeester". Hans van Wel had het af en toe zwaar te verduren. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) In dit leerproces vond de geschiede nisleraar het leren met elkaar over leggen en argumenteren de belan grijkste faktor. De leerlingen zelf be schouwden het experiment na afloop als zeer leerzaam en erg leuk, maar hadden toch nog wel enkele bezwa ren. EINDHOVEN. Eindhoven maakt zich op voor de viering van het 750-jarig bestaan in 1982. Dat jaar zullen tal van activiteiten plaats vinden in het kader van dit jubileum. WARSCHAU, 22-1. In Polen heb ben donderdagmorgen duizenden ar beiders in Gdansk en omgeving het werk voor vier uur neergelegd. Zij willen hiermee protesteren tegen wat zij noemen pogingen van rege ringszijde om de na de grote sta kingsgolf van augustus vorig jaar ge dane toezegging dat de Polen zater dags vrij zullen krijgen, terug te schroeven. en de uitkering wegens woningver betering. Ondertussen werden de „raadsleden" van thee en van jus d'orange voorzien door heuse bodes. Een „echte" raadsvergadering dus, waarvan de leerlingen naar de me ning van de heer Van Dijk veel meer zullen opsteken dan van enkele uren staatsinrichting. Na deze vergade ring krijgt dit politieke projekt nog een vervolg In april ontvangen de leerlingen de opdracht om voor de komende lande lijke verkiezingen een bepaalde poli- itèetkSjB&rtij uit te zoeken, waarvan ze de historie en de basispunten moeten nagan. Ook zullen de onderwerpen milieu, energie en de jeugdwerkloos heid worden behandeld. Deze laatste drie punten keren terug in mei, wan neer beide geschiedenisgroepen (de andere groep geschiedenis doet daar ook aan mee) op donderdag 7, vrijdag 8 en zaterdag 9 mei in Straatsburg zullen verblijven, waar zij een zitting van het Europese parlement bijwo nen. Vrijdag de achtste wordt de hele groep begeleid door de heer C. Berk- houwer van de liberalen, de heer J. van Minnen van de socialisten en een Europese voorlichtster uit Brussel. De vertegenwoordiger van het C.D.A. is tot nu toe nog niet bekend. DEN HAAG, 22-1. De Stichting „Reinwater" heeft donderdag in een brief aan minister Tuijnman van ver keer en waterstaat, minister Ginjaar van volksgezondheid en aan staatsse cretaris Van der Mei van buitenland se zaken gevraagd op de komende Rijnkonferentie maandag a.s. in Wassenaar te eisen dat de zoutlozin- gen van de Franse kalimijnen nog dit jaar worden stopgezet. Er is volgens de stichting geen enkele rechtvaardi ging meer te vinden voor verdere vertraging. De raadsledenrond de tafel met voor hen de begroting 1981, die heel wat hoofdbrekens opleverde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHOUWEN-DUIVELAND, 22-1. Waarschijnlijk door de ondervinding geleerd, openbaart zich onder de land bouwers in het zuid-westelijk kleigebied, veel minder spekulatiezucht met de voorradige landbouwprodukten dan vroeger wel het geval was. De uienprijs handhaaft zich nu al verschillende weken op hetzelfde niveau, een prijs van rond de dertig cent waarmee de boer best tevre den is en waarvoor geregeld zaken worden gedaan. Advertentie pn Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten De aardappelprijs zit jammer ge noeg daar een dubbeltje onder. Werd enkele weken geleden door de handel nog 25 cent per kg geboden. Deze prijs wordt nu niet meer gehaald. Za ken worden gedaan voor plm. 20 cent per kg. Er is in aardappelen en uien een behoorlijke export. Voorde land bouwer zou echter een order als vori ge week voor het pootgoed afgeslo ten niet onwelkom zijn. Dit zou aan de aardappelprijs een welkome sti mulans geven. Een dergelijke stimulans kregen ook de winterwortelen, die nu al 35 ZIERIKZEE, 22-1. Reeds vele jaren bouwt „Beter Wo nen" kleine aantallen woningen in de kernen op Schou- wen-Duiveland. Zo werden onder meer in 1976 in Zonne- maire en Scharendijke resp. 8 en 11 eengezinswoningen gebouwd, terwijl in 1978 in Serooskerke en Noordwelle resp. 8 en 4 eenzingswoningen werden gerealiseerd. ZIERIKZEE. De gevederden in de stadsgrachten treffen het deze winter tot nu toe, want ze hebben nog vrij open water ter beschikking, zoals deze zwaan - op de solotoer - sierlijk zit te doen. (Foto. Zierikzeesche Nieuwsbode) DEN HAAG, 22-1. Omdat de in 1974 ingestelde snelheidsli miet op autosnelwegen mas saal door de automobilisten wordt overtreden, zou de maximumsnelheid van de toe gestane 100 km per uut moeten worden opgetrokken naar 120 km per uur. De ANWB, die dat standpunt huldigt, meent dat er nauwe lijks argumenten zijn die de 100 km-grens rechtvaardigen. Dit optrekken moet niet wor den gedaan om te bereiken dat iedereen nu ineens het gaspe daal wat dieper zal indrukken, maar wel om een geloofwaar dige kontróle op de autosnel wegen mogelijk te maken, zo zegt de toeristenbond verder. Om de bouwkosten te beperken werden deze kleine bouwplannen steeds in bouwstroomverband voor bereid en uitgevoerd. Kortgeleden is „Beter Wonen" op nieuw met zo'n projekt gestart n.l. met in totaal 20 bejaardenwoningen, waarvan 3 in Serooskerke, 3 in Noordwelle, 6 in Renesse en 8 in Haamstede. Deze woningen hebben 2 slaapka- Advertentie ~\ee\ u Stjoosl»*1, een BL-deatei «TA 4.1495. OffioeelBta rtand.TetO^ Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. cent per kg noteren. Jammer is het dat niet iedere landbouwer dit pro- dukt verbouwt, ook op Flakkee niet, al vindt men ze daar op meer bedrij ven dan op Schouwen-Duiveland. Maar men spreekt van een rekord- prijs en wie ze heeft is er goed mee. Er zijn meer bijprodukten die dit jaar best uit de bus komen. De telers van prei hebben misschien al eens be tere prijzen gemaakt, maar slecht is de prijs waarvoor verkocht wordt 1,50 per kg) beslist niet. Ook de galdiolentelers hebben niet te kla gen. Zij zullen 1980/81 niet als slecht brandmerken. mers, en zijn behalve voor (bejaarde) alleenstaanden en tweepersoonshuis houdens ook geschikt voor kleine huishoudens. Rols t o elgesch ikt Op verzoek van de Gemeenschap pelijk Medische Dienst te Goes wor den in dit projekt 3 woningen „rolstoelgeschikt" gemaakt; 1 in Se rooskerke en 2 in Renesse". Het nu begonnen bouwplan is ont worpen door architektenburo Joose te Vlissingen en wordt uitgevoerd door Bouwbedrijf Prince te Haamstede. In Noordwelle is reeds met de fun deringswerken begonnen. Alle wo ningen zullen naar verwachting nog dit jaar voltooid worden. Verwachting tot zaterdagavond: Later regen Veel bewolking en in de nacht en och tend op veel plaatsen mist; later op de dag enige tijd regen; minimum temperatuur omstreeks 3 en middag- temperatuur morgen rond 6 graden; vannacht weinig wind, morgen mati ge en aan de kust vrij krachtige zuid westen wind. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 6 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 24 jan. Zon op 8.31, onder 17.13 Maan op 22.04, onder 10.35 25 jan. Zon op 8.30, onder 17.14 Maan op 23.10, onder 10.56 26 jan. Zon op 8.29, onder 17.16 Maan op onder 11.16 Laatste Kwartier: 28 januari (5.19) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 24 jan. 5.22 18.20 11.44 23.59 25 jan. 5.57 18.5* - 12.23 26 jan. 6.35 19.30 0.36 13.07 Doodtij: 30 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Zachte en vochtige lucht blijft het komende etmaal over ons land stromen. Er komt veel bewolking in voor en in de avond en nacht boven dien op veel plaatsen mist. Een sto ring, die nu nog op de oceaan ten westen van Ierland ligt trekt lang zaam oostwaarts en zal morgen later op de dag enige tijd regen brengen. De temperatuur ligt zaterdagmiddag rond 7 graden. Bijzonder zacht is het boven de Britse eilanden. Daar komt de middagtemperatuur rond twaalf graden. In grote delen van Frankrijk wordt het in de middag een graad of tien. Verder oostwaarts, boven midden- en oost-Europa vriest het 's nachts matig tot streng. Overdag loopt daar bij zonnig weer de tempe ratuur flink op, maar het blijft er ook in de middag nog enkele graden vriezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1