ICRP bekritiseert Zierikzee op emancipatiebeleid J tkc/zMj RAADSLEDEN EN GEMEENTELIJKE WERKERS DEDEN HET GOED IN 1980 J achthaventarieven tot „normaal" opgetrokken DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rapport Groenleer" bijna gereed □r JHotnissa Sneeuw, sneeuw, sneeuw Gemeenteraad Middenschouwen PE 61LT Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22848 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse., mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Onderzoek geloofsbrieven nieuw raadslid DREISCHOR, 22-1. In de vergadering van de Interge meentelijke Coördinerende Regionale Planningsgroep Schouwen-Duiveland/Sint Philipsland, de I.C.R.P., deed de medewerker welzijn, de heer G. C. Groenleer verslag van de stand van zaken m.b.t. tot de wel zijnsplanning. Hij deelde mede, dat de laatste hand ge legd wordt aan het „rapport met de lange naam": het .concept voorontwerpinventariesatierapport Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten BEIROET. De kommandant van het UNIFIL-leger in Zuid-Libanon, de Ghanees Emmanule Erskine, vindt dat „hetgeen zich in het Zuid- Libanon afspeelt geen oorlog tussen Libanezen is, maar een strijd tussen Palestijnen en Israëlische troepen". MÜNCHEN/INNSBRÜCK, 21-1. De Alpen en het Beierse woud zuch ten onder de sneeuw. De sinds een week voortdurende sneeuwval heeft rekordhoogten bereikt. Hele dalen, dorpen en wintersportplaatsen zijn van de buitenwereld afgesloten. In het zuidelijk deel van Beieren is het openbare leven vrijwel stil ko men te liggen. De scholen die niet meer bereikbaar zijn, zijn gesloten, dorpen en gehuchten liggen begraven onder een drie meter dikke sneeuw laag. In de streek rond München kon den een aantal plaatsen slechts met behulp van helikopters bevoorraad worden. De Beiers-Oostenrijkse overgang Scharnitz-Mittenwald en de spoorverbinding op dit trajekt moeten gesloten worden wegens la winegevaar. In Noord-Tirol en Vorarlberg be reikten de sneeuwmassa's de vijf- metergrens nadat in de afgelopen da gen 1.60 meter erbij was gevallen. In het rapport zijn de sociale kaar ten van de gemeenten opgenomen, bijlagen, verslag behoeftepeiling, doorlichting en andere zaken op „welzijn" betrekking hebbend, die, eenmaal door de welzijnskommissies vastgesteld, naar de kolleges van b. en w. zujlen worden toegezonden. De rapporten zullen onderwerp van dis- kussie zijn op hoorzittingen in de deelnemenden gemeenten. De hoorzittingen zullen plaatsvin den in april (9 april in de gemeente Sint Philipsland) en via alle andere gemeenten op 22 april te Wester- schouwen. Het rapport heet dan geen concept meer, maar een voorontwerp enz. Dit ontwerp gaat naar de kolleges van b. en w. om te worden vast gesteld waarna het plan (na goedkeu ring) zal dienen tot vertaling in een beleid voor de I.C.R.P. Inmiddels zal het rapport wel een boekwerk zijn. Nieuwe voorzitter De vergadering, gehouden in de ge meenschapsruimte van Dreischor, werd voorgezeten door een kersvers benoemde voorzitter, de heer W. den Boer, burgemeester van Midden- schouwen. Hij werd (bijna) unaniem gekozen als opvolger van de heer C. J. van Burg, die wegens vertrek als wethouder van Middenschouwen zijn funktie ter beschikking had gesteld. Den Boer fungeerde reeds als plaats vervangend voorzitter van de advies kommissie welzijnsbeleid in Midden- schouwen. Emancipatie Bij de ingekomen stukken kwam het emancipatiebeleid van Zierikzee aan de orde, met name het niet mee doen met het emancipatiebeleid van de gezamenlijke gemeenten door Zie rikzee. Gebleken was, dat Zierikzee niet mee wenste te betalen aan een geplaatste advertentie (emancipatie zaken aangaande). De vergadering vroeg zich af of hier niet een taak ligt voor de I.C.R.P. De voorzitter zegde toe bij Zierikzee „aan de bel te gaan trekken", maar voegde daar tevens bij, daar weinig van te verwachten gezien het tot nog toe gevoerde beleid van deze gemeente. Concertzaal De streekfunktie van de gemeente Zierikzee kwam vervolgens aan de orde. In een brief van deze gemeente, gestuurd op een vraag van de I.C.R.P. betreffende het gebruik van de Concertzaal, had de gemeente al leen maar een overzicht gegeven van de financiële kant van deze zaak. Maar dat was niet de bedoeling: men vond dat Zierikzee zich er met een „Jantje van Leiden" had afge maakt. „Wij willen weten, wat er nu eigenlijk in en met de Concertzaal ge beurt?", was een vraag van drs. J. Chr. Erbrink. De voorzitter zei, dat de inrichting van de zaal het moeilijk maakt om velerlei aktiviteiten al daar te organiseren. Een zaal, zoals Aquadelta die heeft, is veel gemak kelijker en daar wordt nogal eens naar uitgeweken. Ongeschikt „Het is traditioneel een theater en voor de rest ongeschikt", aldus de voorzitter. Vervolg pag. 4 BROUWERSHAVEN. Het werd te gevaarlijk, de oude landbouw schuur aan de Schuitkade te Brouwershaven moest worden afgebroken. Verleden week, na fikse regenbuien, stortte het dak in en voor de veiligheid in de omgeving besloot gemeentewerken meteen in te grijpen en de schuur, die in gebruik was als opslagruimte voor gemeentewer ken, met de grond gelijk te maken. Inmiddels is voor het materiaal een plaatsje gevonden: in weer een boerenschuur, van de heer Gast aan de Jacob Catsstraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. UWWWWWWtAAAAAMAAAA i Ik wil de broeder van de blan- Jee zijn, niet zijn zwager. M. L. King SCHARENDIJKE, 20-1. Ter gelegenheid van de eerste vergadering van de raad der gemeente Middenschouwen in 1981 op dinsdag jl. bood de voorzitter de raadsleden nog zijn beste wensen aan voor het nieuwe jaar. Hij sprak er zijn waardering uit over de wijze, waarop de raadsleden en me dewerkers van de gemeente zich hebben ingezet om het gemeentelijk bedrijf goed te laten funktioneren. Hij hoopte, dat dit ook in het nieuwe jaar weer het geval zal zijn. Juiste afweging van belangen zal nodig zijn omdat de teruggang in de ekonomische situatie van het land ook doorwerkt op lokaal niveau. Be perking van de financiële mogelijk heden zal zich hier zeker openbaren. Het aantal inwoners nam in 1980 met 20 toe en bedroeg per 1 januari 1981: 2438. Enige toename van de bevol king wordt voor de komende jaren verwacht. Veertien woningen Door de woningbouwvereniging „Beter Wonen" werd in Scharendij- ke met het bouwen van 14 woningen gestart. In de loop van 1981 kan wel licht met de bouw van 12 woningen in Kerkwerve worden begonnen. In het kader van het B.R.W.-projekt is overleg gaande over de bouw van 10 woningen in Eliemeet. De Dorpsraad te Eliemeet is nauw bij dit laatste projekt betrokken. Voor het jaar 1981 werd aan de ge meente Middenschouwen een kontin- gent van 14 woningen toegewezen. Hierdoor zal het misschien mogelijk zijn de partikuliere woningbouw voortgang te doen vinden. De ontwikkeling van de woning bouw is in het belang van de voorzie ningen in de kernen, o.a. voor het voortbestaan van de scholen als in 1983 de basisschool gevormd wordt. Of de start van de basisschool in derdaad in 1983 zijn beslag zal krij gen is diskutabel. Dit neemt niet weg, dat op korte termijn bezien zal worden welke stappen genomen moeten worden voor aanpassing van de schoolgebouwen. Een soepele toe passing van de opheffingsnormen door de Rijksoverheid kan perspek- tief bieden voor het voortbestaan van de kleine scholen in de gemeente. Het voorzieningenpakket in de kernen heeft in de loop van de jaren een redelijk peil bereikt. Binnen het raam van de financiële mogelijkhe den zal getracht moeten worden nog enkele voorzieningen tot stand te brengen. De aanbesteding van het dorpshuis te Eliemeet zal op korte termijn plaats vinden. Het is de bedoeling, dat de le fase van de aanleg van het sportveldenkomplex te Scharendijke voorjaar 1981 een aanvang neemt. In de meerjarenraming voor de ja ren 1981 t/m 1984 zijn investeringen terug te vinden voor de 2e en 3e fase van het sportveldenkomplex Scha rendijke, rioleringswerken, een jeugdsoos en peuterspeelzaal te Scha rendijke en vervanging van het vere nigingsgebouw te Kerkwerve. De voorzitter kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de goedkeu ring van allerlei zaken, door hogere instanties, waarvoor een bepaalde procedure voorgeschreven is, meer tijd vergt dan voorheen. Het is niet onmogelijk, dat de eko nomische situatie hiervan niet los ge zien kan worden. De vertragingen, die ontstaan door het uitblijven van de vereiste goedkeuringen hebben een nadelig effekt op de werkgele genheid. Vervolg pag. 4 WA> mi ZIERIKZEE, 20-1. De gemeenteraad van Zierikzee besloot dinsdagavond de tarieven van de liggelden voor de jachthaven te verhogen met meer dan de toegestane vijf procent, namelijk met maximaal 20 procent voor de verblijfs- rekreatie. ZIERIKZEE. Driftig wordt gewerkt aan herstel van een deel van de Zierik- zeese kademuren (Nieuwe Haven). Om een werkmargete scheppen, is het betreffende Haven-gedeelte naar de straatkant afgezet met een afrastering. Door deze restauratie kunnen straks tachtig nieuwe ligplaatsen worden ge schapen. Voor deze (en uiteraard alle reeds bestaande ligplaatsen) verhoogde de Zierikzeese gemeenteraad de tarieven. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Er is nog wel geen verklaring van geen bezwaar binnen van het mi nisterie van ekonomische zaken, maar het risiko werd genomen, om dat daarmee wordt ingespeeld op de gemiddelde elders geldende tarieven (Zierikzee was laag in z'n prijzen) en omdat de tekorten van de gemeente op dit terrein met deze verhoging tot meer aanvaardbare proporties wor den teruggebracht. Onderzoek Een werkgroep, onder leiding van de wethouder van financiën, heeft na een onderzoek vastgesteld, dat de ta rieven voor de Zierikzeese jachtha ven zijn achtergebleven bij die van jachthavens op de Zuidhollandse ei landen, westelijk Noord-Brabant en Zeeland benoorde de Westerschelde. De twee watersportverenigingen te Zierikzee werden eveneens benaderd en die zagen „de redelijkheid van de voorgestelde tariefsverhoging min of meer in", zo staat in het raads voorstel te lezen. Wanneer het ministerie niet ak koord gaat met de gemeentelijke plannen, zullen aan de raad andere voorstellen worden gedaan, maar vooralsnog gelden - met het oog op de verlenging van de pachtkontrakten met de watersportverenigingen en de binnenkort weer verschijnende pas santen - de volgende veranderde ta rieven: Liggeld passanten in de jachtha ven, per m1 scheepslengte per dag: oud: 0,80; nieuw: 0,90 (stijging 12l/2%). Vaste ligplaatsen in boxen in de jachthaven per m2 bóxruimte per jaar: oud. 12,65; nieuw: 15,20 (stijging 20%). Vaste ligplaatsen niet in boxen in de jachthaven per m2 scheepsopper- vlak per jaar: oud: 11,30, nieuw: 13,55 (stijging 20%). Vaste ligplaats roeiboten in jacht haven per m2 scheepslengte per jaar oud: 8,45, nieuw: 10,15 (stijging 20%). Winterberging in boxen per m2 box ruimte per winterseizoen: oud: 5,65, nieuw: 6,80 (stijging 20%). Dit tarief wordt in rekening gebracht bij degenen die geen vaste ligplaats voor een box hebben. Verwachting tot vrijdagavond: Mist Zwaar bewolkt en op veel plaatsen mist; minimumtemperatuur om streeks 2 graden; middagtempera- tuur ongeveer 5 graden; weinig wind. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 23 jan. Zon op 8.32, onder 17.11 Maan op 20.56, onder 10.12 Laatste Kwartier: 28 januari (05.19) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 jan. 4.39 17.47 11.06 23.19 Springtij: 22 januari Doodtij: 30 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 22-1. Het K.N.M.l. deelt mede: Zachte lucht van de oceaan dringt vandaag verder over ons land naar het oosten op. Morgen bevindt ons land zich geheel in de vrij zachte en vochtige lucht waarin de mistkan- sen groot zijn. Temperaturen onder het vriespunt worden voor vannacht niet verwacht. Morgen lopen de middagtempera- turen uiteen van 7 a 8 graden aan de kust tot één graad in het oosten van het land. Er blijft in het algemeen veel bewolking maar enkele opkla ringen zijn niet uitgesloten. Neerslag van betekenis wordt niet verwacht. De wind blijft matig en zal uit weste lijke richtingen waaien. WARSCHAU. Inderhaast belegde besprekingen op hoog niveau tussen de onafhankelijke vakbeweging So lidariteit en de Poolse regering heb ben woensdagnacht in Warschau geen resultaat opgeleverd. De besprekingen gingen over de eis van de vakbeweging tot invoering van de vijfdaagse werkweek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1