HET VERLOREN JAAR ZEELAM) 1)1111)1 E\ DE LANDELIJKE X980-EKONOMISCHE NEERGANG Geen onderzoek naar mishandelingen M.E. Informatie over subsidies en kredieten bedrijfsleven Het I.C.T.O. verzet zich tegen de kernwapens Kamer van Koophandel Kampkrant Geen strafrechtelijk onderzoek naar het afbreken van zwangerschap Beet" Jongeren en de bouw „Stillen" in Eindhoven „Zwart bakkie" alleen nog overtreding Wat biedt de BEELDBUIS? 4 (i) MIDDELBURG, 19-1. „Het jaar 1980 is ekonomisch ge zien geen best jaar geweest. Als gesteld wordt, dat het beeld van de Nederlandse ekonomie uiterst somber is, wordt daarmee geen nieuwe waarheid verkondigd". Dit zei de heer J. J. Claas, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zee land, in de eerste vergadering van dit jaar in Middelburg gehouden. „Nadat jarenlang alle beleid erop gericht is geweest gebruik te maken van ekonomische groei, dan wel mee vallers, moet thans alle heil uitslui tend worden verwacht van ingrijpen, bijsturen, ombuigen en inleveren". Een pijnlijke operatie, die volgens Claas zo slecht is geschied, dat daar de hoofdoorzaak van de problemen ligt. De voorzitter konstateerde dat de ontwikkeling van de export dusda nig is, dat niet al te pessimistische toekomstverwachtingen gerecht vaardigd zijn. Ook is het opgevallen, dat waar nog geïnvesteerd wordt, hier en daar sprake is van een zekere toename van de werkgelegenheid. „Een andere, nog hangende aange legenheid is de diskussie tussen pro vinciale overheden en bedrijfsleven, over de instelling van een Raad van het Bedrijfsleven (RAB)." Geldomzet De toename van de gemiddelde geldomzet in de regio is achtergeble ven bij het landelijk cijfer. Landelijk was dit 3 in Midden- en Noord- Zeeland was dat 1 In de agrarische sektor, groothan den en detailhandel was er zelfs spra ke van een omzetdaling van resp. 9,1 en 2 Slechts 25 van de bedrijven in de regio heeft een geldomzetstij- ging van meer dan het inflatiepercen tage behaald. „De totale gang van zaken in het bedrijfsleven in Midden- en Noord- Zeeland samenvattend, moet ik konstateren, dat de bedrijfsontwik keling in het Kamergebied minder slecht is geweest, dan in Nederland, dankzij de gunstige ontwikkelingen van export en investeringen in de re gio. De verwachtingen voor 1981 geven echter weinig reden tot optimisme; 58 van de ondernemers voorziet een stabilisatie of een stijging met minder dan 7 van het netto-be drijfsresultaat", aldus de heer Claas in zijn nieuwjaarsrede. Regionale struktuur De samenwerkende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Zee land, merkten naar aanleiding van de nota van het provinciaal bestuur in het kader van de periodieke rap portage het volgende op: „Onzes in ziens dient eerst een analyse te wor den verricht van het funktioneren van de regionale ekonomie". Van de effekten van de provinciale nota is tot op heden weinig gebleken, volgens de voorzitter. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Begin februari zal de Britse premier Thatcher naar ons land komen om besprekingen te voe ren met minister-president Van Agt. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft dit vrijdag desgevraagd meegedeeld. AMSTERDAM. In Amsterdam heeft prinses Juliana de viering van het 50-jarig bestaan van het pedolo gisch instituut uit Amsterdam in het Okurahotel bijgewoond. Na de offi ciële bijeenkomst met toespraken, films en dia's over het werk van het instituut werd prinses Juliana rond geleid over een kleine expositie over de géschiedenis en hét Kuidïgè werk van het instituut in het hotel. DEN HAAG. De regering heeft be sloten een kredietgarantie te geven van 125 miljoen gulden voor voedselhulp aan Polen. Dit betekent dat de regering zich tot dat bedrag borg stelt voor kre dieten voor voedselhulp aan Polen, zo deelde premier Van Agt na afloop van de ministerraad mee. AMSTERDAM. De Scientology-kerk heeft vrijdag een civiel geding tegen de Vara aanhangig gemaakt naar aanlei ding van de televisie-uitzending van ombudsman Frits Bom, over de akti- viteiten van de kerk. De organisatie wil dat de rechtbank in Amsterdam de programma's onrechtmatig verklaart en soortgelijke uitzendingen voortaan verbiedt. ROTTERDAM. De afdeling verdo vende middelen van de Rotterdamse politie heeft in de restauratie op het eerste perron van het Centraal Stati on achttien jongeren aangehouden, verdacht van handel in en gebruik van verdovende middelen. DOODEWAARD. Tegenstanders van de kerncentrale in Doodewaard achten de kans op sluiting van de centrale dit jaar veel groter, nu de opwekkingskon- trakten met BNFL in het Engelse Windscale door het parlement nog al tijd niet zijn goedgekeurd. Volgens de groep „Stop Doodewaard" ontstaat in april een kritische situatie in de cen trale, als de jaarlijkse wisseling van de splijtstoffen in het reactorvat moeten plaatsvinden. Bezetting in Borsele VLISSINGEN, 17-1. Er komt geen onderzoek naar de mishandeling door de ME van de bezetters van de kerncentrale Borsele op 16 en 17 maart van het vorig jaar. Dit schrijft de hoofdofficier van justitie, mr. J. Hage, aan de advocaat mr. B. Tom- low uit Utrecht, die namens de bezet ters van de kerncentrale om zo'n on derzoek had gevraagd. Volgens mr. Hage zijn de verkla ringen van de mishandelden zo sum mier en vaag, dat op grond daarvan geen zinvol onderzoek kan worden ingesteld. In zijn brief zegt mr. Hage de binnengekomen verklaringen wel te hebben nagetrokken. Hij heeft daaruit de konklusie getrokken dat er bij het beëindigen van de bezetting door de politie zeker geweld is aange wend. Noodzakelijk Dit was noodzakelijk om de open bare orde ter plaatse te herstellen en om een einde te maken aan de hande ling, die door de wetgever als mis drijf is aangemerkt. De stelling dat het hier om een ge weldloze demonstratie ging moet als een drogreden worden verworpen. MAASTRICHT. Een dertigtal jon geren, zich het Limburgs volkstribu naal noemend, heeft korte tijd de sta tenzaal in het provinciehuis van Maas tricht bezet. De jongeren uitten met deze aktie hun onvrede met de huidige commissaris van de koningin in Lim burg, dr. J. Kremers. MAASTRICHT. Een enquête onder alle 104 gemeenten in Limburg naar de aanwezigheid van chemische stort plaatsen heeft één nieuwe stortplaats in Heerlen opgeleverd waarvoor nader onderzoek gewenst wordt geacht. BRESKENS. Op de provinciale weg Breskens-Sluis (West-Zeeuwsvlaande- ren) is vrijdagmiddag de 67-jarige me vrouw H. E. Berkowutch uit Knokke verongelukt. Bij het oprijden van de voorrangsweg botste zij tegen een vrachtauto. Haar auto kwam in een sloot terecht. Zij overleed ter plaatse. UTRECHT. De voedingsbond FNV wil dat er een definitief en onvoorwaar delijk verbod komt van methylbromide, het grondontsmettingsmiddel dat in het Westland het drinkwater heeft aange tast. Aan het gebruik van dit middel, dat behoort tot de groep zenuwgassen, kleven grote bezwaren voor mens en milieu, zo stelt de bond, die vindt datde ekonomische voordelen van het gas (goedkoop en snel werkend) hierbij van ondergeschikt belang zijn. Tuinders die door het aanschaffen van methylbro mide echt in de problemen komen, moeten volgens de voedingsbond maar in aanmerking komen voor hulp van de overheid. „Wegwijskrant-Zeeland" MIDDELBURG, 17-1. Kortgeleden hebben de kamers van koophandel in Zeeland een informatiekrant uitgegeven over subsidies en kredieten die aan het bedrijfsleven kunnen worden verstrekt. De titel van de krant luidt: „Weg- wijskrant". Er zijn veel regelingen waarmee de overheid het bedrijfsleven steunt. Voor het bedrijfsleven is het belangrijk informatie over deze regelin gen in huis te hebben. Anders blijven veel mogelijkheden tot financiële stetn onbenut. In de Wegwijskrant zijn van alle re gelingen de hoofdzaken vermeld en de adressen waarVien voor nadere informatie en aanvragen terecht kan. Met nadruk wordt erop gewezen dat er veel instanties vlak in de buurt zijn die de helpende hand kunnen uit steken. Men moet heus niet altijd me teen haar „Den Haag". Al deze adres sen zijn in de krant vermeld, bijvoor beeld het Economisch Technologisch Instituut, Hulp midden- en kleinbe drijf, Arbeidsbureaus. Arbeid sinspectie, Provinciaal bureau c.r.m., Rijkskonsulentschappen, etc. etc. Regelingen Een greep uit de besproken regelin gen (in totaal worden er 56 vermeld): loonkostensubsidie, regeling ar beidsplaatsverbetering, garantiekre dieten midden- en kleinbedrijf, sub sidieregeling winkelvoorzieningen in kleine plattelandskernen, hulp bij bedrijfsbeëindiging, rijksgroepsre geling zelfstandigen, ondersteuning innovatieontwikkeling, exportfinan ciering, energiebesparing, in dustrieel garantiefonds, miliekredie- tregeling en wet investeringsreke ning (W.I.R.). Voor informatie over de Wegwijskrant kan men terecht bij de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord- en Midden-Zee land, Seisdam 28, Middelburg, tele foon (01180)13743. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft zondageen decreet gepubliceerd, waarbij een financiële stimule ringsmaatregel is vastgelegd, die een nieuwe regeling inhoudt voor kre dietverlening aan boeren op kollek- tieve landbouwbedrijven, die voor eigen gebruik en ten eigen bate vee willen houden. JERUZALEM. Het kabinet van premier Menachem Begin is overeen gekomen het parlement voor te stel len in juli vervroegde verkiezingen te houden, zo heeft de Israëlische ra dio bekendgemaakt. SAN SALVADOR/SAN JOSE. On geveer 150 mensen zijn het afgelopen weekeinde gedood bij gevechten tus sen regeringstroepen en de linkse gu errillastrijders die acht dagen gele den een offensief inzetten om de jun ta van El Salvador omver te werpen, zo heeft een officiële woordvoerder in San Salvador bekendgemaakt. Middelburgse vrouwenartsen Volgens mr. Hage was op het mo ment dat de betogers de toegang van de fabriek afgrendelden om hun wil, de sluiting van de fabriek, af te dwingen regelrecht sprake van een gewelddadige aktie die alleen maar door tegengeweld gebroken kon wor den. Dit nadat gebleken was, dat de ak- tievoerders niet bereid waren om vrijwillig aan deze bezetting een ein de te maken. ROERMOND. De politie in Roer mond heeft de 17-jarige B.L. aange houden. De jongen heeft bekend 22 volkswagens van het model kever te hebben gestolen en nog eens 12 pogin gen daartoe te hebben ondernomen. De keverdief was sedert november vorig jaar aktief. De diefstallen werden ge pleegd op verschillende plaatsen in Limburg en Helmond. DEN HAAG. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf heeft in een telegram aan de voorzitters van de Tweede-Kamer frakties ernstig gewaarschuwd tegen aanvaarding van het ontwerp leeg- standswet. Wpningnood en werkgele genheid worden ei' uiteindelijk alleen maar door verergerd, aldus hét AVBB. UTRECHT. De snelheid waarmee de gemeenschappelijke medische dienst aanvragen om voorzieningen in het ka der van d arbeidsongeschiktheidswet ten afhandelt, is de laatste jaren aan zienlijk toegenomen. De gemiddelde behandelingsduur is gedaald van ruim 27 weken in 1977 tot 17,5 weken in het vierde kwartaal van 1980. HELMOND. Bij een verkeersonge val op de hoek Hortsedijk-Europaweg in Helmond zijn twee personen om het leven gekomen. Het zijn de 53-jarige mevrouw P. Suurmond-Bekker uit Eindhoven en haar 38-jarige schoon dochter J. Suurmond-Hoeve uit Hete- ren. De auto waarin de slachtoffers reden botste op genoemde kruising tegen een andere personenauto. De 23- jarige chauffeur daarvan raakte slechts licht gewond. DEN HAAG. De technische staat van het gebrandschilderde glas is in een aantal gevallen in ons land zorg wekkend. De verweringsverschijnse- len die in het buitenland geleid heb ben tot grootscheepse ingrepen blij ken zich ook hier voor te doen. Het ministerie van c.r.m. gaat de zaak ge coördineerd aanpakken en zorgen voor wetenschappelijke begeleiding. DEN HAAG, 17-1. Bouwbedrijven doen te weinig aan het opleiden van jongeren tot vakman. De bedrijven zijn te passief, er worden in de meeste bedrijven geen speciale leer meesters of opleidingscoördinatoren aangesteld en ook bij het plannen van bouwobjekten wordt in geringe mate rekening gehouden met werk en opleiding van jongeren. Het Eco nomisch Instituut voor de Bouwnij verheid (E.I.B.) noemt dit in haar rapport „Bouwbedrijven en te werkstelling en vakopleiding jonge ren" een zorgwekkende ontwikke ling- Aan het onderzoek van het E.I.B. is door 800 bedrijven meegewerkt. EINDHOVEN, 17-1. In de Eindho vense binnenstand zijn in de nacht van donderdag op vrijdag op ver schillende plaatsen affiches opge plakt met daarop foto's van negen mensen die werkzaam zijn bij de Eindhovense politie. Op de affiches staat verder de waarschuwing ,,Pas op, Eindhovense stille Volgens een woordvoerder van de politie is geen van de afgebeelde mannen echter als stille of recher cheur in burger werkzaam. Het be treft enkele inspekteurs. leden van een binnenstadpatrouille, iemand van de huishoudelijke dienst en een parkeerkontroleur. 99- De kampkrant „Beet" is een speci aal nummer van de scholierenkrant „Beet", een uitgaven van het jeugd werk van de NCSV. Iedereen die meedoet aan een kamp, krijgt de speciale kampkrant negen keer gratis in de bus. In de pas verschenen editie staan alle kampen die de NCSV dit jaar organiseert be schreven. Van „bijspijker-kampen", waterkampen, overlevings en paard- rijkampen, tot boerderij- fiets- en bosbouwkampen. Alles overzichte lijk gerubriceerd, met achterin het blad een opgave-formulier. DEN HAAG, 17-1. De bezitter van een door de PTT goedgekeurde 27 MC-zender zal nog slechts in overtre ding zijn als hij de Marc-machtiging niet heeft betaald. De ministerraad heeft vrijdag een wetsontwerp goed gekeurd om te telegraaf- en telefoon- wet zo te wijzigen, dat hier niet meer sprake is van een misdrijf. Verder wordt met het ontwerp paal en perk gesteld aan het misbruik dat de handel maakt van de vrijheid om zonder meer zendapparatuur in voor raad te hebben, ook al is die appara tuur voor gebruik niet toegestaan in Nederland. Op basis van de nieuwe wetstekst zal een nieuw radioregle ment worden vastgesteld voor mobi- lofonie, radiozendamateurisme, mo delbesturing en mare. MIDDELBURG, 17-1. De hoofdof ficier van justitie bij de rechtbank in Middelburg, mr. J. Hage, zal geen na der strafrechtelijk onderzoek instel len naar het afbreken van zwanger schappen door twee artsen in het Gasthuis in Middelburg. Hij schrijft dit in een brief aan een inwoner van Middelburg die om zo'n onderzoek had gevraagd. De hoofdof ficier had de Zeeuwse inspekteur voor het milieu gevraagd een rapport uit te brengen over deze zaak. De re sultaten van dat onderzoek zijn vol gens Hage echter van dien aard dat er geen enkele grond bestaat voor nader strafrechtelijk onderzoek. Uitvloeisel Deze zaak is een uitvloeisel van het ontslag van twee verpleegsters van het Gasthuis, die principiële bezwa ren hadden tegen het afbreken van zwangerschappen in het ziekenhuis, ook al gebeurde dat uitsluitend op medische indikatie. Voorzitter stuurgroep kerenergiediskussie DEN HAAG, 19-1. Jhr. mr. M. L. de Brauw (55) wordt voorzitter van de stuurgroep voor de maatschappelij ke diskussie over de kernenergie. De oud-minister voor wetenschapsbe leid en wetenschappelijk onderwijs zal het voorzitterschap op maandag 19 januari op zich nemen. Minister Van Aardenne van ekonomische za ken heeft dit in een brief aan de vaste kamerkommissie voor de kernener gie meegedeeld. De Stichting Natuur en Milieu heeft in een eerste reaktie verklaard blij te zijn met de benoeming van jrh. mr. M. L. de Brauw tot voorzitter van de Stuurgroep Maatschappelijke Kernenergiediskussie. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bodegraven: J. J. W. Mouthaan, Nunspeet; te Vriezenveen (nieuwe predikantsplaats) (toez.): H. v. d. Berg, predikant voor buitenge wone werkzaamheden, legerpredi- kant te Eindhoven; te Willemstad: B. H. Weegink, Beerzerveld. (Van een medewerker) HOOGEVEEN, 15-1. In Hoogeveen is opgericht het I.C.T.O.Interkerke lijke Tweezijdige Ontwapening. Na een artikel daarover in een regionaal blad, volgden afdeling die werden opgericht in onderscheidene gemeen ten. Het uitgangspunt van het I.C.T.O. is: het I.C.T.O. gaat uit van de Bijbel als het Woord van God. De doelstelling is het bevorderen van bezinning op het vraagstuk van oorlog en vrede en het geven van in formatie hierover. Standpunten: 1. Een atheïstisch systeem zoals het Marxisme is onder alle omstandigheden verwerpelijk. De overheid dient de vrijheid van godsdienst te waarborgen. 2. Wij zullen ons te allen tijde blij ven inzetten om te pleiten voor vre de, maar niet ten koste van de bijbel se gerechtigheid, die verloren gaat onder systemen die geen vrijheid van godsdienst toestaan. 3. Wij maken ons ernstig bezorgd over de enorme uitbreiding van de Sowjetstrijdkrachten, zowel konven- tioneel als op chemische en nucleair terrein en de daaruit voortvloeiende bewapeningsspiraal. Deze uitbrei ding heeft vooral de laatste jaren plaats gevonden en vindt nog plaats. 4. Het I.C.T.O. protesteert tegen el ke verzwakking van de westerse de fensie, zolang er nog geen definitieve afspraken zijn gemaakt over weder zijdse ontwapening, want zonder dergelijke afspraken betekent ver zwakking van defensie een vergro ting van de oorlogskansen en dus een bedreiging van de vrijheid en de mo gelijkheid van nieuw onrecht. 5. Wij zullen er als I.C.T.O. óp blij ven aandringen om als NAVO- partners en de landen van het War schau Pact haast te maken met de besprekingen over de afschaffing van kernwapens. 6. De kerk zij geen zwijgende kerk, maar het I.C.T.O. heeft er grote be zwaren tegen dat er van uit de kerk partijpolitiek wordt bedreven. Daar zijn de politieke partijen en het par lement de juiste instrumenten voor. Het comtité van aanbeveling en ad vies bestaat onder meer uit: Ds. H. G. Abma (Putten), lid van de Tweede Kamer S.G.P.; A. A. M. E. van Erp (Best), lid van de Tweede Kamer V.V.D.; W. Mateman (Aalten) tweede kamerlid C.D.A.; drs. R. K. de Jong, (Goutum), Hervormd predikant en ir. H. van Riessen. De twee verpleegkundigen wilden via een kort geding hun schorsing en het daaropvolgend ontslag ongedaan maken, maar de president van de Middelburgse rechtbank meende dat de overplaatsing van de verpleeg kundigen terecht was. Het ontslag van de twee vrouwen is doorgezet na dat ze weer een aanbod tot overplaat sing hadden afgewezen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oud-Beijerland: J. Loosman, Vries. Aangenomen naar Bilthoven (geestelijke verzorging Berg en Bos): mevr. A. G. van Egmond, Amstel- veen-Buitenveldert. Nederlands Gereformeerde Kerk Beroepen te Maassluis: A. van der Dussen, Hardinxveld-Giessendam. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te H.I. Ambacht: C. Ha- rinck, Dordrecht; te Mijdrecht: A. Moerkerken, Nieuw-Beijerland. Aangenomen naar Veen: J. van Vliet, Aagtekerke. Gereformeerde Gemeente in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 22 januari. Ned. Hervormde kerk (Kerkring): ds. F. Mallan, Rhenen. 19.30 uur. DINSDAG 20 JANUARI NED. I: Om kwart voor zes vindt een rechtstreekse reportage plaats van de beëdiging van president Rea- gen. De EO begint het programma met D'r kan nog meer bij, voor de kleuters. In Tijdsein wordt speciale aandacht gegeven aan de tekenfilm Animal Farm naar het boek van Geo rge Orwell. Dan het programma Van U wil ik zingen en God wil wonen bij de mensen, hierin wordt de vraag ter diskussie gesteld welke betekenis het tabernakel uit het oude testa ment, voor de hedendaagse Cristenen te betekenen heeft. Na het journaal de rubrieken Den Haag vandaag en Beeldspraak. NED. II: De vaste NOS rubrieken brengt de NCRV de tweede afleve ring van de avonturen reeks Hotel de Witte raaf. In het quiz programma Cum Laude worden de kandidaten weer op hun kennis getest. Na het journaal de derde aflevering van de Ierse serie De verscheurde stad. Hier in stelt stakingsleider Larkin alles'in het werk om de werkwilligen tot sta ken te bewegen. Als hij de havenar beiders wil toespreken wordt hem dat door de politie onmogelijk ge maakt. Het programma Niet te gelo ven besteedt aandacht aan Mr. Moon en de Verenigingskerk. De Koreaan se leider is Sun Myung. De ellende in de van Hong Kong staan centraal in het programma Mijn verre naaste. DINSDAG 20 JANUARI NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 13.00 Nieuws voor doven; 14.30 Schooltele visie; 17.45 Beëdiging president; 19.00 D'r kan nog meer bij; 19.10 Tijd sein; 20.30 Van U wil ik zingen; 21.00 God wil wonen bij de mensen; 21.25 EO-aktief; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Beeldspraak; 23.00 Nieuws; 23.05 Nieuws voor do- NED. II: 17.55 Paspoort; 18.05 Se samstraat; 18.20 Jeugdjournaal; 18.27 Teleac; 18.57 Nieuws; 18.59 Hotel de Witte raaf; 19.25 Cum Laude; 20.00 Journaal; 20.27 De verscheurde stad; 21.20 Hier en nu; 22.00 Niet te gelo ven; 22.50 Mijn verre naaste; 213.10 Nieuws; 23.15 Nieuws voor doven. Hij stelde de primus bij, bekeek het ding nog eens en probeerde hem toen aan te steken. Na een paar mislukte pogingen begon hij te vlammen. Nog altijd had het meisje niets gezegd. Ze rookte en keek. Met een soort van afgrijzen in haar blik. Jan Job krabde zich even aan 't hoofd. „O ja, een blikopener moeten we hebben, wachtheb ik zoiets niet aan m'n zakmes?" Hij haalde het voor de dag en zag, dat er een soort blik opener aan zat. Nu keek hij het meisje aan. „Wat zullen we vanavond eten, denk je?" Hij wees naar een tiental blikjes. „We moeten het vanavond maar uit het blik doen. Voor morgen zullen we wel ergens verse groenten kunnen ko pen, veronderstel ik." Hij maakte een uitnodigend gebaar: „Ga je gang; voor lopig ben ik klaar, nu is het jouw beurt. Ga ik je kookprodukten keuren en wee je gebeente, als je niet kookt naar mijn zin. Stuur ik je een jaar naar de huis houdschool!" Hij lachte om zijn eigen mop, maar het meisje schudde enkel 't hoofd. „Ik ben veel te moe, Jan Job, na die lange reis met dit warme weer. We kunnen vanavond toch wel ergens gaan eten? Er zal toch wel een restaurant of iets dergelijks in de buurt zijn?" De vrolijke trek op zijn gezicht be stierf. „Waarom nou? Zal ik je helpen met koken? Je zit hier heerlijk in de schaduw en je hebt al gezwommen. Mij dunkt, je moet weer zo fris zijn als de morgendauw." Ze drukte de sigaret uit op de grond en rolde zich toen op haar rug. Naar de lucht kijkend antwoordde ze gedici- deerd: „Ik heb er vanavond geen zin in. We kunnen best nog ergens gaa"n eten. Hoe heet dat dorp, dat we zagen, toen we bij deze boerderij stopten?" „Nieuw Dalingen. Een kilometer of anderhalf hier vandaan. Maar ik weet niet, of er een behoorlijk restaurant is. Hoogstens misschien een cafetaria." Ze kwam traag overeind. „Laten we dan maar gaan kijken, want ik krijg trek." Ze keek op haar polshorloge. „Al bijna half zes. Ben je vergeten, dat we om half één al koffie gedronken hebben? En daarna vrijwel niets meer gegeten?" De jongen keek haar beteuterd aan. „Natuurlijk lust ik ook wel weer wat. maar zo'n trek heb ik nog niet." Hij zuchtte. „Ik had me zo verheugd op deze eerste avond: samen hier eten. Meid, dat kan toch hardstikke leuk zijn?" Tilly zag nog altijd de humorkant niet. „Vanavond ben ik te moe, Jan Job. Laten we maar met de auto naar het dorp gaan." „Zo je wilt," antwoordde hij zuch tend en draaide de primus weer uit, waarna hij alles ging opbergen en in de tent zette. Daama sloot hij de tent af en hielp het meisje overeind. Even drukte hij haar tegen zich aan kuste haar op de mond, maar ze weerde hem af. „Pas op. Iedereen kan ons hier zien, jo." „Nou? Mogen we alsjeblieft? We zijn hier niet in Italië!" Door HENK VAN HEESWIJK „Je weet, dat ik het niet prettig vind, als we niet onbespied zijn." Ze maakte zich los en liep voor hem uit naar de auto. Even later reden ze het erf af, de weg op in de richting van het dorp. Maar een behoorlijk restaurant konden ze er niet ontdekken. Langzaam reden ze door de brede dorpsstraat. Er waren verscheidene winkels; ze zagen een vrij grote garage met een benzinepomp aan de rand van de straat. Ze waren twee café's gepas seerd en een soort cafetaria, maar deze laatste bleek gesloten te zijn. Aan het einde van het dorp zei Jan Job: „Laten we nog een eindje verder rijden; mis schien zien we nog iets in de geest van een eetgelegenheid." Maar zelf geloof de hij er niet meer zo erg aan. Best mogelijk, dat ze helemaal terug moes ten naar Ter Apel; daar waren zeker verschillende gelegenheden om te eten. Maar ze hadden geluk. Twee kilo meter buiten het dorp zagen ze in een flauwe kromming, op de hoek van een grindweg een vrij groot restaurant. Ze stopten er voor en keken. „Ziet er in ieder geval behoorlijk uit," stelde hij vast. Het meisje knikte en stapte al uit. Jan Job zette zijn wagen aan de kant, zodat het verkeer er geen last van had, waarna hij het meisje naar binnen volg de. Het inwendige van deze eetgelegen heid zag er goed onderhouden en vrij modern ingericht uit. De zaal bestond uit twee gedeelten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4