V.S.-VERTEGEN WOORDIGER TEKENT GIJZELAARSAKKOORD MET IRAN Exportvergunning in Peking wel ter sprake AGENDA Mogelijk vandaag vrij Franse taal in gevaar Zorgen over Ford Nederland Arjos over premier Van Agt Man dood gestoken Van Agt over R.S.V.-Taiwan: Het openbaar vervoer Koninginnedag in Breda/Veere Verplichte routes LPG-tankauto's Pro-zigeuner demonstratie Vrouw verdrinkt zoontje in bad Jongen dood gestoken Jeugdwerkloosheid onder mannen in 1980 verdubbeld Toelatingsprocedure afgerond Zigeuners ondergebracht in huis van bewaring Middelburg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 9. ROME. De uit vier partijen bestaande coalitie van de Italiaanse premier Forlani heeft met 353 tegen 243 stemmen bij zeven onthoudingen het vertrouwen ge kregen van het parlement. Binnen de coalitie waren eerder deze week tegen stellingen gerezen over de vraag welke lijn de regering het beste kon volgen on de ontvoeringszaak van rechter D'Urso. ALGIERS, 19I. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken Warren Christopher heeft maandag ochtend in het ministerie van buitenlandse zaken in Al giers het akkoord met Iran getekend. Christopher parafeerde alle pagina's van het akkoord en zette op de laatste bladzijde zijn handtekening. Over de inhoud van het document wilde Christopher nog geen mededelingen doen. De bepalingen van de overeen komst zouden later op de dag bekend worden gemaakt door de Algerijnse re gering. PARIJS, 17-1. „De Franse taal ver keert in gevaar en zij moet in be scherming genomen worden", ver klaarde in Parijs president Valery Giscard d'Estaing. De president ontving het Haut Co mité de la Langue Francaise, dat hem een .handvest" voor de Franse taal kwam aanbieden dat was aangeno men op een bijeenkomst onder lei ding van premier Raymond Barre. Giscard d'Estaing hekelde het ..massaal in de taal binnensluipen van vreemde woorden". Het Frans placht de taal van Europa te zijn. Zij is het niet meer. Het Frans is nog de taal die in een deel van de wereld gesproken wordt, maar het gebied wordt kleiner. De Franse president zei dat bevor dering van de Franse taal niet alleen een zaak van de Fransen was. maar ook ..van onze Francofone vrienden". Men moet de banden, vooral de Linguistische, aanhalen die Frankrijk heeft met België, Zwit serland, Canada, Franssprekend Afrika. AMSTERDAM, 17-1. Burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn uiterst verontrust over de toekomst van Ford Nederland. Een eventuele bedrijfssluiting noemen zij drama tisch voor de werkgelegenheid in Amsterdam. Dit werd nog eens bena drukt in een verkennend gesprek tus sen wethouder Heerma (ekonomi- sche zaken) en een deputatie van het Ford-personeel. Deze week heeft wethouder Heer- ma een gesprek met de direktie van Ford-Nederland. Dat gesprek zal gaan over de uitkomsten van het in terne rapport dat over de toekomst mogelijkheden van het Amsterdam se bedrijf is opgesteld. UTRECHT, 17-1. „We ergeren ons vaak terecht aan de ziekelijke per soonsverheerlijking van Van Agt in het CDA", verklaarde Arjos- voorzitter Klaas de Vries zaterdag morgen in Utrecht op de tweede op heffingsvergadering van de organi satie van AR-jongeren. De Vries zei het niet eens te zijn met de benoeming van Van Agt tot lijsttrekker van het CDA. „Van Agt heeft vier jaar lang een kabinet aangevoerd dat in meerder heid uit christen-demokraten bestaat maar dat er onvoldoende in geslaagd is een beleid te voeren, waarin christendemokratische uitgangspun ten herkenbaar zijn. De vertwijfelde pogingen van de tweede kamerfrak- tie om daarin verandering te brengen hebben zelden vruchten opgeleverd". Ook vond De Vries dat Van Agt te vaak uitspraken heeft gedaan die op gespannen voet verkeren met het CDA-program. Experiment met kunsthart SALT LAKE CITY, 17-1. De eerste mens die een nieuw plastic kunsthart krijgt dat aan de universiteit van Utah is onwikkeld zal dat waarschijn lijk niet langer dan een paar uren overleven, zo heeft de voorzitter van een kommissie van toezicht, dr. Ernst Eich- wald, donderdag gezegd. ,,We hopen dat de mensen niet ongegrond optimistisch zullen zijn bij de eerste opera tie", zei hij. Eichwald is patho loog en houdt toezicht op het onderzoek met mensen. De eerste operatie zal wor den verricht door dr. William Devries. een hartchirurg die aan een universiteitscentrum van onderzoek verscheidene kunstharten in kalveren heeft geplaatst. Eén van die kalve ren, Tennyson genaamd, is acht maanden in leven geble ven op de plastic pomp die Wil len Kolf en Robert Jarvik heb ben ontwikkeld. Voor een dergelijke operatie bij een mens moet eerst toestemming door de kommis sie Worden verleend. ..Wanneer de patiënt zes tot twaalf uur in leven blijft bete kent dat een succes", aldus Eichwald. .Zelfs wanneer de patiënt overlijdt kunnen de chirurgen veel te weten komen over de manier waarop het kunsthart het bloed voor- 1 tstuwt en hoe de longen daarop reageren". In Teheran zal Behzad Nabavi, de belangrijkste Iraanse onderhande laar in de gijzelaarsaffaire, om 12.30 uur onze tijd een persconferentie houden. Hij zou dan bijzonderheden bekendmaken over het akkoord inza ke de vrijlating van de gijzelaars. Plechtigheid In een toelichting op de gang van zaken verklaarde het Witte Huis dat de stukken eerst in Teheran zijn gete kend door de Iraanse regering, en vervolgens per vliegtuig overge bracht naar Algiers. Nadat onder handelaar Christopher door Was hington was gemachtigd tot onderte kening van het akkoord, volgde de plechtigheid op het Algerijnse mi nisterie van buitenlandse zaken, waar de Amerikaanse onder minister tekende namens de Ameri kaanse regering. Christopher tekende in aanwezig heid van de Algerijnse minister van buitenlandse zaken Mohamed Beny- ahia. Het akkoord bestaat uit drie dokumenten. De Algerijnse regering zal later een verklaring afleggen over „de punten van overeenstem ming" tussen Iran en de Verenigde Staten. Christopher dankte volk en rege ring van Algerije voor hun bijdrage aan de procedure die moet leiden tot vrijlating van de gijzelaars. Maandag? Het is nog niet duidelijk of de gijze laars Iran zullen verlaten voordat president Carter dinsdagochtend zijn ambt overdraagt aan Ronald Rea gan. De aankomst van Algerijnse vliegtuigen en artsen in Iran heeft wel geleid tot speculaties dat vrijla ting mogelijk maandag nog zal plaatsvinden. DEN HAAG, 17-1. De regering heeft besloten de exportvergunning aan Rijn-Schelde Verolme voor de or der van Taiwan voor twee duikboten niet te herroepen. Dit heeft de minister-president Van Agt meege deeld op de wekelijkse perskonferen- tie na afloop van de ministerraad. Van Agt verklaarde dat minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken de ministerraad niet het voor stel heeft gedaan de beslissing te her zien. Hij heeft zijn kollega's alleen geïnformeerd over de politieke situa tie. DEN HAAG, 17-1. Door de voorge nomen extra tariefverhogingen die minister Tuijnman van verkeer en waterstaat wil invoeren, zal de groei van het aantal reizigers tot staan worden gebracht. Dit is een trieste ontwikkeling vooral omdat nu einde lijk het gebruik van het openbaar vervoer begon toe te nemen. Dit schrijft de vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (ROVER) in de no titie „U staat op mijn tenen", die ook aan de Tweede Kamer is gezonden. DEN HAAG, 17-1. De koninklijke familie, koningin Beatrix, prins Claus en hun kinderen, zal Koningin nedag, 30 april, dit jaar vieren door feestelijkheden bij te wonen in Bre da en Veere, danwel in Breda of Vee- re. Dit heeft de ministerraad vrijdag besloten. Of het beide steden wordt of slechts één van de twee staat nog niet vast, zo deelde premier Van Agt mee. Haar eigen verjaardag op 31 ja nuari zal koningin Beatrix uitslui tend in de familiekring vieren. DEN HAAG, 17-1. Staatssekretaris mevrouw Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft besloten dat aange geven routes voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen met ingang van 1 juni 1981 ook zullen gelden voor tankauto's beladen met brandbare gassen zoals LPG. Deze verplichte routes gelden reeds voor het vervoer van een groot aan tal andere soorten gevaarlijke stof fen door dichtbevolkte gebieden. Ze zijn ingesteld om doorgaande trans porten van gevaarlijke stoffen van en naar industriegebieden zoveel mo gelijk buiten de bebouwde kommen om te leiden. De gemeenten kunnen deze routes aangeven door middel van een oranje bord met zwarte pijl en bol. Wanneer een gevaarlijke stof als LPG ter verdere distributie afge leverd moet worden op plaatsen bin nen de bebouwde kom, kan de be trokken gemeente toestemming ver lenen om van de verplichte route af te wijken. MIDDELBURG/ZWOLLE. 18-1 Een groepje demonstranten heeft zondagmiddag vergeefs geprobeerd het Huis van Bewaring in Middel burg binnen te gaan, waar zich 57 zi geuners bevinden. Op verzoek van het personeel van het Huis van Be waring hield de politie de de monstranten op enige afstand. De be toging volgde op een kerkdienst, die zondagmiddag voor het Huis van Be waring werd gehouden. Ook te Zwol le waren demonstraties. De regering vindt de bezwaren van China niet zwaar genoeg, zo zei Van Agt. De Chineese reaktie wordt vol gens hem in belangrijke mate beïn vloed door de komst van de regering van Reagan in de Verenigde Staten. Wel besproken Ongevraagd deelde de premier mee dat tijdens het regeringsbezoek aan Peking in november wel degelijk is gesproken over de vergunning, waarover Nederland toen nog moest beslissen. Tot dusver had Van Agt ontkend dat er officieel over was ge praat. Nu zei hij dat er „uiterst infor meel" over is gesproken met een Chi nese regeringsfunktionaris. „Ik heb de reaktie zelf niet aangehoord. Mij is bericht dat de reaktie was „dat zouden wij niet zo fraai vinden", al dus de minister-president. Minister Van der Klauw heeft za terdagochtend -de-. Ghinese zaakge lastigde in Nederiahd/Kao Ghieh, op het ministerie van buitenlandse za ken ontvangen om hem in te lichten over het kabinetsbesluit, toestem ming te geven voor de levèring van de twee onderzeeërs aan Taiwan. Het onderhoud duurde een uur. KOEALA LOEMPOER. Nederland zal al zijn invloed in de EEG aanwen den om belemmeringen voor de handel tussen de EEG en Maleisië weg te nemen. Dit heeft de Nederlandse staats secretaris voor exportzaken, K. H. Beyen, verzekerd aan de Maleisische staatssecretaris van handel en indus trie, Datuk Lew Sip. UTRECHT, 18-1. De 49-jarige Janos Jancovits uit Utrecht is zondagmid dag door een nog onbekende man doodgestoken tijdens een ruzie. Volgens getuigen had het slachtof fer een woordenwisseling met een ongeveer 30-jarige automobilist, waarschijnlijk over een verkeers- fout. Jancovits werd in de borst gestoken, waarbij de borstslagader werd geraakt. Hij overleed korte tijd later in het Utrechtse Academisch ziekenhuis aan zijn verwonding. ALKMAAR, 17-1. De 32-jarige me vrouw A. G. B. uit Alkmaar heeft te genover de politie in haar woon plaats bekend dat zij haar 22 maan den oude zoontje door verdrinking om het leven heeft gebracht. Dit heeft de politie vrijdag bekend gemaakt. De vrouw is in verband met haar psychische toestand opge nomen in het provinciaal ziekenhuis, aldus de politie. De politie werd opgebeld door een vrouw die zei haar kind te hebben ge dood. Toen de politie in de woning van de vrouw arriveerde, trof zij daar het jongetje aan op een bank in de woonkamer. Bij aankomst in een ziekenhuis bleek het kind te zijn overleden. De vrouw vertelde de po litie grote problemen te hebben met de opvoeding van het kind. Zij zei het jongetje in bad te hebben verdron ken, waarna zij het had aangekleed en op de bank gelegd. HEEZE, 17-1. De 16-jarige Jos van Steen uit Waalre is zaterdagavond tijdens een vechtpartij in Heeze doodgestoken. In verband daarmee heeft de politie de 20-jarige M. van M. uit Geldrop aangehouden. Hij wordt verdacht van doodslag. Verder zijn nog vier jongeren aangehouden, ver dacht van openlijke geweldpleging. De verdachte en het slachtoffer kregen omstreeks negen uur ruzie in een discotheek in Heeze, omdat ze tij dens het dansen tegen elkaar waren gebotst. AfgeSp'róken werd dat dé-rtl- - zie om half elf buiten zou worden uit gevochten. Rond die tijd verzamelden zich daar het slachtoffer met twee vrien- dèn en de verdachte, die vergezeld was van zijn broer en eveneens twee vrienden. Het slachtoffer had zich bewapend met een aluminium soft- balknuppel, diens vrienden met wurgstokjes. Kort na het begin van het treffen sloeg het slachtoffer zijn opponent zo hard met de knuppel op een arm dat deze brak. M. van M. haalde daarop een mes te voorschijn, waarmee hij Jos van Steen twee maal stak, een maal in de borst en een maal in de zij. Het slachtoffer overleed op weg naar het ziekenhuis. DEN HAAG, 17-1. De werkloos heid onder mannelijke jongeren tot 19 jaar is in 1980 vrijwel verdubbeld. In de leeftijdskategorie van 19-22 jaar nam de werkloosheid met 72 procent toe. Dit blijkt uit het maand verslag over de arbeidsmarkt in de cember van het ministerie van socia le zaken. Bij de vrouwen onder de 23 jaar was de toeneming minder sterk: der tig procent. In het maandverslag wordt opgemerkt dat ten tijde van recessie de werkloosheid onder jon geren snel toeneemt. De totale werk loosheid liep, zoals eerder bekendge maakt is, in december op tot het re- kord van 322.000 of 7,6 procent van de beroepsbevolking. Groningen en Limburg De provincies met de hoogste werkloosheid in procenten van de be roepsbevolking blijven Groningen (11,7 procent) en Limburg (11,2). Daarnaast liggen nog boven het lan delijk gemiddelde van 7,6 procent de provincies Friesland (10,5), Drenthe (10,3), Noord-Brabant (9,5), Overijs sel (8) en Gelderland (7,8). Het laagste percentage geeft de provincie Utrecht te zien (4,7). BREDA/MIDDELBURG, 17-1. De toelatingsprocedure van de 106 zigeu ners die sinds maandag bij de Bel gisch-Nederlandse grensovergang op de E-10 hebben vastgezeten, is vrij dag aan het eind van de middag afge rond. Volgens het ministerie van justitie zijn 55 zigeuners overge bracht naar het huis van bewaring in Zwolle en is een groep van 51 overge bracht naar het huis van bewaring in Middelhurg. In totaal werden vrijdag 69 zigeu ners doorgesluisd. De overigen wa ren donderdag al naar Zwolle overge bracht. De rijkspolitie heeft zich ont fermd over de 19 kombinaties (auto plus caravan) van de zigeuners. Volgens een woordvoerder van het ministrie van justitie zijn alle 106 zi geuners nu geïdentificeerd, dat wil zeggen dat door middel van vingeraf drukken en foto's is vastgesteld wie bij wie hoort. Uit Joegoslavië Aangezien geen van de zigeuners over geldige verblijfspapieren be schikt en zij dus illegaal in Neder land verblijven, is de kans op een verblijfsvergunning in Nederland zeer klein. De meeste zigeuners zijn afkomstig uit Joegoslavië. De opvang van de groep die naar Middelburg is vervoerd liep volgens de direkteur van het huis van bewa ring L. van Marle zeer rustig. Het ge vangenispersoneel heeft hulp gekre gen van het Leger des Heils en andc- revrijwilligcrs. Partikulieren brachten zelfs baby kleertjes mee naar de gevangenis. Van Marle omschreef de sfeer on der de zigeuners als goed. De groep heeft binnen het komplex een grote mate van vrijheid. De kinderen kun ne vrijelijk van de binnenplaats ge bruik maken en ook de ouderen mo gen vrij in het gebouw rondlopen. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Maandag 19 januari Zierikzee Autobedrijf Braai, Grevelingen- straat. Eerste groep autoreparaties, organisatie ZVU. 19.30 uur. Hotel Van Oppen. Vergadering R.K. scholen. Aanvang: 20.00 uur. Hotel Van Oppen. Ouderavond kleu ter- en basisschool. Aanvang: 20.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering „Philatelica". Aanvang: 20.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Middelburg ,- Provinciehuis. Provinciale emanci patie Cömmissie. 15.30 uur. Dinsdag 20 januari Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Kreatie- ve avond C.P.B. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Ver. v. Bedrijfs voorlichting. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgeb ou wBej aard ensoos 14.30 uur. Burgh-Haamstede „Graaf van Haamstede". Bijeen komst Ned. Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Westerschouwen. Lezing opticien P. Boer. 19.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. kerk. Bijeen komst N.C.V.B. 19.45 uur. Renesse Hotel „Het Wapen van Zeeland". Jaarvergadering tennisvereniging „Scelveringhe". 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaarvergadering N.B.P. Aanvang: 20.00 uur. Woensdag 21 januari Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Kur- sus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst N.C.V.B. 20.00 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Geref. kerk. Bijeenkomst N.C.V.B. 19.45 uur. Scharendijke „De Putmeet". Jaarvergadering Plattelansvrouwen afd. Noordwelle e.o. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Open dag kin derklub. 14.00 - 15.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Jaarvergadering N.B.P. Aanvang: 20.00 uur. Dreischor Gemeenschapsruimte. Vergadering planningsgroep Schouwen-Duive- land/St. Philipsland. Aanvang: 19.45 uur. Bruinisse Ger. Kerk. Zendingsavond. 20.00 Donderdag 22 januari Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Jaarverga dering Vereniging voor openbaar on derwijs. 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw Bijeen komst „Wees een zegen". 20.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk O.L.S. Feestavond „de Dobbelsteen". Aanvang: 19.30 uur. Vrijdag 23 januari Burgh-Haamstede Hotel-rest. „Het Grote Zwijn". Ver gadering Oranjevereniging over Zes kamp. 20.00 uur. Renesse Restaurant „De Wig". Jaarvergade ring R.T.C. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw (Nieuwstad). Feestavond Vereniging van Oud leerlingen Tuinbouwwintercursus- sen. 18.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Tweede Nutsavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk O.L.S. Feestavond „de Dobbelsteen". Aanvang: 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede, open avond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Bruinisse Ger. Gem. in Nederland, School straat 13. Tijdrede L. M. P. Scholten. 19.30 uur. Kantine Bruse Boys. Vergadering „Schouwen-Duiveland Trofee". 19.30 uur. Zondag 25 januari Zierikzee R.K. kerk. Kerkdienst I.W.Z. Aan vang: 17.00 uur. Maandag 26 januari Zierikzee Caustraat 2. Beter bewegen. 20.00 uur. Dinsdag 27 januari Zierikzee Raadszaal. Kommissaris Financiën. 19.30 uur. Woensdag 28 januari Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Kur- sus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Raadszaal. Kommissie Publieke Werken. 19.30 uur. De Val. Vertrek Nederlandse Fruit telers Organisatie naar bijeenkomst Kortgene. 19.00 uur. Donderdag 29 januari Zierikzee Schoolgebouw. Bestuursvergadering Beatrixschool. 15.45 uur. Bar Mirabelle. Optreden The Sammy Rimington Band. 21.30 uur. Vrijdag 30 januari Burgh-Haamstede Rest. „De Graaf van Haemstede". Ledenvergadering ging. 20.00 uur. Oranjevereni- Rekreatiezaal Geref. kerk. Zanguit voering. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Familiebijeen komst C.B.T.B. kring Schouwen- Duiveland. 18.00 uur. Middelburg Statenzaal. Statenvergadering. 10.00 uur. Maandag 2 februari Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Algemene ledenvergadering ltc Zierikzee. 20.00 uur. Zevengetijstraat. Vergadering R.P.F. Aanvang: 20.00 uur. Middelburg Provinciale griffie, advieskommissie waterstaat. Dinsdag 3 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Lezing voor Ver eniging van Oud-leerlingen Tuin- bouwwintercursussen (Zeeuwse Groentetelers Organisatie). Renesse Dorpshuis. Vergadering distrikt I Waterschap Schouwen-Duiveland. 9.30 uur. Woensdag 4 februari Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Kur- sus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. (01110) 2255 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur (01110)5396, (01110) 5415 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2