Aansluiting bij regionale brandweer tweede historische mijlpaal v-f Kroonlampen en geluidsinstallatie Gasthuiskerk ontstoken en in gebruik DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Onmogelijk karwei" in een jaar Spanning in Polen Dodelijk ongeluk door drank Vijftig jaar vrijwillig korps 1£6r PE &U.T Nood in de metaal Het kledingbedrijf te Haulerwijk C- Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 19 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22846 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in dit nummer KomplariOosterland onderwerp hoorzitting ZIERIKZEE, 17-1. De Gasthuiskerk heeft zijn (vier) fraaie koperen kronen en een geluidsinstallatie met ringleiding; boven kreeg het interieur van het eeuwe noude Zierikzeese godshuis een „make up", die zeker al le oude gebouwen zo nu en dan nodig hebben. De uitge nomen verlichting werd - ook alweer na een opknap beurt - aangebracht in de zoldering van de gaanderij. Dat zijn zo ongeveer de aangebrachte verbeteringen, die de eerbiedwaardige kerk in het stadscentrum onderging. De burgerlijke gemeente in het algemeen en de hervorm de gemeente in het bijzonder kunnen trots zijn op deze aanwinsten en veranderingen, die de liefde voor en de zuinigheid op deze kerk illustreren in de tijd. De heer C. A. Goudzwaard, super-ijverig lid van de Interieurkommissie van de kerk, viel de eer te beurt, het licht in de fonkelnieuwe kronen te ontsteken en toen kon iedereen zien - er waren zaterdagmiddag wel een honderdtal men sen aanwezig bij de plechtigheid - dat de kronen het „goed doen" en vooral ontstoken op sfeervolle wijze bijdragen aan de schoonheid van het interieur. WARSCHAU, 18-1. Hoewel er vooruitzichten zijn dat de Poolse re gering en de onafhankelijke vak bond Solidariteit deze week gaan praten over de vrije zaterdag, hing zondag in Polen de dreiging van meer arbeidsonlust en stakingen in de lucht. In Gdansk heeft de plaatselij ke Solidariteit-afdeling opgeroepen tot een staking van vier uur op 22 ja nuari, om kracht bij te zetten aan de eis tot een veertig-urige werkweek. In de provincie Konin in het westen van Polen werd aangekondigd dat er op 20 januari in elf fabrieken een waarschuwingsstaking gehouden zou worden en in de provincie Pila werd meegedeeld dat men „stakings- bereid" was. AMSTERDAM, 18-1. Een volgens de politie dronken automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zon dag de 24-jarige Amsterdammer J. Kruger doodgereden toen deze via een zebrapad het Damrak wilde oversteken. De bestuurder van de wagen, de 27-jarige E. O. uit Amster dam is door de politie aangehouden. ZIERIKZEE. Kommandant van de vrijwillige Zierikzeese brandweer, de heer D. Kouwenberg overhandig de vrijdagavond tijdens de receptie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de brandweer, burge meester Th. H. de Meester het boek werkje Brand en Bluswater" schet sen uit de Zierikzeese brandweer historie. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „Hier zijn de kronen en steek nu het licht maar aan zo simpel ging het zaterdag niet; de kronen en alle „ins" en „outs" van deze voor treffelijke opknapbeurt, kregen een „naspoeling", waarbij veel spraakwater werd gebruikt. De voorzitter van de Interieurkommis sie de heer H. Schot schetste in grote lijnen de totstandkoming van de aan winsten. Eén jaar Nadat het idee geboren was, na sa- menspreking met de heer Goud zwaard, werd als spoedig duidelijk dat een bedrag van 25 a 30.000,— nodig zou zijn. Men dacht aanvanke lijk wel drie jaar nodig te hebben om dit bedrag binnen te krijgen en ge woon onvoorspelbaar was, dat bin nen een jaar het bedrag bijeen zou zijn en het plan van de kronen, gerea liseerd. Belangrijke ruggesteun werd ver kregen door de opbrengst van de rommelmarkt ad 12.000,—, terwijl een gift van de General Financiële Raad van 10.000,— verder belang rijk soulaas bood. Door de invloei van deze bedragen werden - aldus de heer Schot - voorzitter, kommissiele den en medewerkers belangrijk gestimuleerd, want iedereen betrok ken bij deze zaak was belangrijk, al waren er verschillen; zo ging de heer Goudzwaard tot de grens van het uiterste, „maar daarnaast is iedereen intensief bezig geweest in goede on derlinge harmonie". Met medewerkers - uiteraard alle maal vrijwilligers(sters) - heeft de kommissie - zo bleek uit een uitvoeri ge toelichting van de heer Goud zwaard zich een hoedje gewerkt om dit kunststukje in korte tijd voor el kaar te krijgen. De primus inter paris vertelde over kontakt dat was gezocht met de heer J. Coumou (destijds ook betrokken bij de grote restauratie van de Gast huiskerk Red.) en memoreerde even eens de verleende subsidie, die opeens de mogelijkheden tot realise ring voor het grijpen bracht. Goudzwaard kon tegenover de le verancier van de kroonlampen met succes zelfs een 10 procentige korting bedingen, omdat het voorbereidende werk ook alweer door eigen krachten werd gedaan. Belangrijke financiële middelen werden verkregen door de rommelmarkt, waarvoor maar liefst twintig mensen en vier auto's moesten worden gecharterd. Ook jongelui staken een ijverig handje toe. „Lastig" en „gezellig" De woordvoerder van de kommis- Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ZIERIKZEE. Het grote moment is aangebroken. Het lid van de Interieurkom missie, de heer C. A..Goudzwaard, ontsteekt - op verzoek van de voorzitter, de heer H. Schot - de verlichting van de nieuwe kroonlampen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) sie vertelde opgewekt over de „lasti ge", maar ook over de „gezellige" dingen, want „de arbeider is zijn loon waardig" moet men in kerkelijk kring hebben gedacht; er viel nog eens wel wat te nuttigen en te drin ken tijdens de rustperiodes. Een overscharig deel van de marktspullen kon worden doorge schoven naar een bazar te Kerkwer- ve en wat toen restte ging naar de Reinigingsdienst. Vervolg pag. 3 ZIERIKZEE, 19-1. „Vijftig jaar na de oprichting heb ben wij bewust gekozen voor aansluiting bij de regionale brandweer om taken en krachten te kunnen bundelen. Dit zal in het begin misschien wat problemen met zich meebrengen, onze taak als vrijwilliger zal worden ver zwaard, maar kollega's, laten we niet te kortzichtig zijn inzake deze verandering." Aan het woord de kommandant van de Zierikzeese vrijwillige brandweer, de heer D. Kouwenberg vrijdagavond tijdens het gouden jubileumfeest dat gevierd werd in de kazerne aan de Regenboogstraat. De kommandant dankte burge meester en wethouders voor het ver trouwen dat zij in de vrijwillige brandweer gesteld hadden. „Wij ho pen dit ook in toekomst te mogen waar maken en namens het korps wil ik u", sprekend tot de burgemeester, „in boekvorm een overzicht aanbie den van de brandweer te Zierikzee vroeger en nu, nl. het door de Zierik zeese archivarissen samengestelde boekje „Brand en Bluswater" schet sen uit de Zierikzeese brandweer historie". „Erfelijke belasting" Burgemeester Th. H. de Meester dook ook de Zierikzeese brandweer geschiedenis in. Hij sprak over de „erfelijke belasting van de brand weermannen". „Het begint al als de zoon de fiets van pa buiten gaat zet ten als er brand is." Hij noemde voorbeelden zoals de vader van de huidige kommandant, of vaders of grootvaders van „ex- kommandanten" als C. Bcrrevoets of J. Quant, die ook deel uit hadden ge maakt van de Zierikzeese vrijwillige brandweer. Spreker zag nog een overeenkomst tussen brandweermannen en wel in bepaalde beroepen die sterk verte genwoordigd zijn. „Er zijn, om enke le voorbeelden te noemen, opvallend veel timmerlieden, metaalbewerkers en vooral loodgieters onder de brand weermannen. Aan integritetit hoeft zodoende niet te worden getwijfeld, alhoewel Zierikzee wel bijna één van haar monumentale gebouwen door brand verloor - de St. Lievens Monstertoren - door nalatigheid van een loodgieter". Rood Tenslotte had de burgemeester nog één opmerking over de teleurstelling die bij het korps heerst over de kleur van de brandweerwagens. „Destijds is demokratisch besloten de wagens geel te spuiten, maar leden van de vrijwillige brandweer, ik ben het he lemaal met u eens en kan u ook de verzekering geven dat ook mijn voor keur uit gaat naar de kleur rood voor de Zierikzeese brandweerwagens", waarna in de overigens goed bezette zaal een gejuich opging. Hoofdinspekteur van het brand weerwezen van het distrikt Breda, de heer M. van IJzerloo, sprak over een tweede mijlpaal in de Zierikzee se brandweerhistorie; nl. de toetre ding tot de regionale brandweerk ring Noord- en Midden-Zeeland. „We staan samen voor een nieuwe taak en ik wens jullie daarbij veel sukses toe". „Er zal in de komende periode veel veranderen, maar we zijn op weg naar een nieuwe toekomst", aldus de regionale kommandant Noord- en Midden-Zeeland, de heer J. Beenak ker. De regionale kommandant gaf eén korte opsomming van wijzigin gen die nu de brandweer is toegetre den tot de regionale brandweer, zul len plaatsvinden. „Om enkele veran deringen te noemen: intrede van de computer, uitbreidingen van het ma terieel, alarmering en verbindingen, maar vooral hoop ik op een goede sa menwerking in de voor ons liggen ja ren", aldus de heer Beenakker. Bedenkingen Oud-kommandant Cor Berrevoets plaatste wat kanttekeningen bij de toetreding tot de regionale brand weer. „Ik ben er nooit een voorstan der van geweest; het gemeentelijke verdwijnt en goedkoper zal het er niet op worden." Namens oud-brandweermannen sprak voormalig kommandant J. Quant. „Ik vind het fijn deel uitge maakt te hebben van een korps dat aanzien geniet". De voorzitter van de kring van be velvoerenden van Schouwen-Duive- land de heer P. Deurloo, dankte het Zierikzeese korps voor de gastvrij heid die alle korpsen door de jaren heen in Zierikzee hebben kunnen ge nieten. „Vroeger en nu" Na een dankwoord van komman dant Kouwenberg werd de avond in formeel voortgezet en konden be langstellenden de tentoonstelling over de vrijwillige Zierikzeese brandweer „Vroeger en nu" bezichti gen. LEMMER. Dc rijkspolitic te water neemt aan dat twee vissers die woensdagavond met een bootje het Tjcukemeer opgingen en daarna niet terugkeerden zijn verdronken. Verwachting tot dinsdagavond: Wisselend weer Wisselend weer, met kans op sneeuw buien; wind draaiend naar noord west; kouder en enkele opklaringen. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Max.-temperaturen; omstreeks 7 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 20 jan. Zon op 8.36, onder 17.05 Maan op 17.28, onder 8.34 Volle Maan: 20 jan. (8.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 20 jan. 2.48 15.47 9.03 21.09 Springtij: 22 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT, 19-1. Het K.N.M.I. deelt mede; Het sterk wisselende karakter van het weer, zoals we dat in het weekeinde gekend hebben, duurt voort. In de nacht van zondag op maandag heeft het in het midden en oosten van het land korte tijd ges neeuwd. Deze sneeuw ging vooraf aan tamelijk zachte lucht, die maan dag over ons land uitstroomde. Maandagochtend liep de tempera tuur al op tot 6 graden. Geleidelijk draait de wind naar noordwest en dinsdag zal opnieuw koudere lucht naar ons land worden getransporteerd. Doordat deze lucht met name in de hogere luchtlagen kouder is, dan die maandag boven ons land aanwezig was, zullen dins dag boven de Noordzee buien tot ont wikkeling komen. Deze buien wor den afgewisseld door opklaringen. Vooral op de wat hoger gelegen berg hellingen in de Alpen zal van maan dag op dinsdag opnieuw een flink pak sneeuw vallen. TIOKIO. Noord-Korea heeft maan dag het Zuidkoreaanse voorstel voor een uitwisseling van bezoeken van de leiders van Noord- en Zuid-Korea van de hand gewezen. De Noordko- reaanse vice-president Kim II om schreef het voorstel van de Zuidko reaanse president Chun Doo Hwan als „een dwaze daad van een schurk die zijn plaats niet kent". DEN HAAG, 17-1. Ir. Ter Hart, voorzitter van de Metaalwerkgevers- bond FME, vreest dat de huidige eko- nomische problemen er toe leiden dat er dit jaar 15.000 banen in de metaal en elektrotechnische industrie verlo ren zullen gaan. Afgelopen jaar ver dwenen tienduizend arbeidsplaatsen in deze bedrijfstak. Momenteel zijn nog 400.000 mensen in de grootme taal werkzaam. De FME-voorzitter sprak zijn verwachting zaterdag uit tijdens een uitzending van de TROS- radio. LEEUWARDEN, 17-1. Het Tweede- Kamerlid Kees Zijlstra van dc PvdA vindt dat minister Van Aardenne van ekonomische zaken een ere schuld heeft aan het kledingbedrijf Douma en Wolf in Haulerwijk. De bezetters zijn er namelijk in geslaagd het door de minister ge-eistc startka pitaal voor een nieuw bedrijf, 370.000 gulden, op tafel te leggen en zit nu nog te wachten op anderhalve ton, zo zei Zijlstra zaterdag in Leeuwarden op een protestbijeenkomst van bezet ters van het failliete bedrijf. „Hau lerwijk heeft er recht op dat de zaak nu in orde komt", meende Zijlstra en hij hoopte het CDA aan zijn zijde te vinden. i.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1