HET VERLOREN JAAR INDUSTRIE BESPAART ENERGIE MAAR HET PUBLIEK NAUWELIJKS C.Y.-loze woningen leiden tot besparingen 5 Regionale E-dag te Goes De kosteloze rechtshulp Eindhoven en Egypte Leven ietsje duurder Terug in de tijd Een koopje Flitsen uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? Vakantiepatroon: meer belangstelling voor binnenland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 januari 1981 Nr. 22845 GOES, 16-1. In de „Prins van Oranje" te Goes werd gisteren een kongres ge houden met als onderwerp energiebesparing in woningen en bedrijven. Op de ze regionale E-dag voerde vier sprekers het woord. De heer Goudswaard van het Cen trum voor Energiebesparing te Rot terdam liet zien, hoe de verdeling van het energiegebruik in Nederland en Zeeland is, in de vorm van gas, elektriciteit en olie. In Zeeland ligt de nadruk sterk op het gebruik van elektriciteit, vooral in de industrie. AMSTERDAM, 15-1. „Wanneer het wetsvoorstel van minister De Ruiter (justitie) met betrekking tot de uni formering van de normen voor het in aanmerking komen van een pro deo- advocaat doorgevoerd zou worden, betekent dit dat miljoenen mensen niet meer of slechts gedeeltelijk in aanmerking komen voor een kostelo ze rechtsprocedure". Dit heeft het bestuur van het LOK, de Landelijke vereniging van medewerkers van bu reaus voor rechtshulp, donderdag ge zegd tijdens een perskonferentie in Amsterdam. EINDHOVEN. 15-1. De Tech- nische Hogeschool Eindhoven en het onderzoekcentrum van de universiteit van Alexandrië gaan samenwerken bij het onderzoek naar de mogelijkheden die er in Egypte zijn om zonne-energie om te zetten in elektriciteit. De minis ter van ontwikkelingssamenwer king heeft met dit projekt, dat vijf jaar gaat duren, ingestemd. Al dus meldt TH-berichten, het weekblad van de Eindhovense Hogeschool. Het is de bedoeling de opge- wekteelektriciteit ter plaatse te gebruiken in pompen, communi catiesystemen, verlichting en der- gelijke. In het kader van het pro jekt zal in Egypte de opleiding van technici ter hand worden genomen. De Nederlandse bijdra ge bestaat onder meer uit het leveren van materiaal en het uit wisselen van stafpersoneel. Ver der wil men via de Technische Hogeschool Eindhoven op tijde lijke basis experts aantrekken door dit projekt. Alle mogelijkheden tot besparing werden door de heer Goudswaard globaal aangewezen. Enquête Uit een enquête is gebleken dat de Zeeuwse gemeenten gemiddeld min der initiatieven daartoe hebben ge nomen dan in de rest van het land. Uit de cijfers blijkt bijna nergens een besparing, aldus de heer Goud swaard. Wat het gasverbruik betreft, konstateerde spreker zelfs een flinke stijging van het verbruik en bepleit te voorts de aanwending van zon- en windenergie. De thema's isolatie van woningen en gebouwen, aanpasing van de bin- neninstallaties en de bijsturing van het verbruikerspatroon werden door de heer Sisouw de Zilwa, vice-voor zitter van de Coördinatigroep ener giebesparing Zeeland, uitgediept. Industrie De heer Van Heel, direkteur van de Vlissingse vestiging van Hoechst, stelde dat de grootte van de mogelij ke energiebesparing gekombineerd moet worden met de mate van beïn vloedbaarheid van het proces waarop men wil besparen. „Dit be paalt waaraan wij onze intelligentie, tijd en geld moeten besteden", aldus de heer Van Heel. De woordvoerder konstateerde dat de industrie ener gie bespaart, maar het publiek nau welijks. Voorbeeldfunktie De stand van zaken met betrek king tot de isolatie van huurwonin gen werd door de heer Van Unen, di- DEN HAAG, 15-1. Het leven in Ne derland is in de periode tussen half november en half december 1980 een- tiende procent duurder geworden. Het prijsindexcijfer van de gezins- konsumptie steeg in die periode van 136,8 tot 137,0, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Het tempo van de prijsstijgingen van de twaalfmaandsgemiddelden vertoonde nog steeds een stijgende tendens vergeleken met die van het jaar daarvoor. Het jaargemiddelde voor 1980 komt uit op 133,8 tegen 125,6 voor 1979. Dat betekent een stij ging van het jaargemiddelde van 6,5 procent, de stijging in 1979 ten op zichte van 1978 bedroeg 4,2 procent. DEVENTER, 15-1. Door een uitgebalanceerd pakket energiebesparende maatregelen kunnen woningen zonder centrale verwarming worden ge bouwd. De bewoners van dergelijke cv-loze woningen zijn tenminste 37 gul den per maand goedkoper uit. Dat zegt het Deventer architekten- en ingenieursbureau Kristinsson, dat al een kompleet ontwerp voor een dergelijke woning gereed heeft. De energiebesparende maatregelen in de cv-loze woning komen in hoofd zaak neer op extra isolatie (de muren zijn 40 centimeter dik), een centrale warmtewand c.q. schoorsteen, goede ventilatie (met terugwinning van warmte), het zoveel mogelijk ge bruik van zonnewarmte (ramen met luiken op het zuiden bijvoorbeeld) en een efficiënt gebruik van een aantal apparaten, zoals de koelkast. Alles verbrander De cv-loze woning werkt niet ge heel zonder kachel. Uit nauwkeurige warmte-balans-berekeningen is vol- rekteur van Gemeentewerken van Middelburg besproken. De gemeente zou volgens hem haar voorbeeld funktie meer gestalte moeten geven. Nog in onvoldoende mate houden de gemeenten rekening met de energie kosten van de openbare gebouwen en bij het opstellen van bestem mingsplannen moet meer gelet wor den op de oriëntatie van woningen op het zuiden, aldus de direkteur. LONDEN, 15-1. Terwijl een journalist van de Britse onafhan kelijke televisie ITV een kostuum in de uitverkoop paste, ging iemand even belust op koopjes voor een zacht prijsje strijken met de broek van de journalist, die hij even aan het rek gehangen had. Het kleine drama speelde zich af in het warenhuis „Harrods". gens het bureau Kristinsson geble ken, dat de woning in koude dagen met een kacheltje van cirka tweedui zend watt is bij te verwarmen. Dit kan een klein ventilatorkacheltje zijn, maar Kristinsson beveelt een zogenoemde allesverbrander aan. Het verbrandbare huisafval is dan ook te gebruiken. Industrie Het Deventerbureau denkt verder dat de cv-loze woning een bijdrage is in de alom gewenste innovatie van onze industrie. Peter Ghijsen bena drukte tenslotte, dat de cv-loze wo ning geheel „self supporting" kan zijn, dat wil zeggen geheel onafhan kelijke van energiebronnen van bui tenaf. AMSTERDAM. Bekende Nederlanders uit de muzikale wereld ontvingen in het Amsterdamse Amstelkring museum gouden platen uit handen van de voor de gelegenheid even opgetrommelde ..Rembrandt", een erkende kunste naar op zijn gebied. Op de voorgrond links Pim Jacobs en Rita Reys. die goud kregen voorMusic all inn" en ..Rita singsM. Legrand". De overigen werkten mee aan de L P. ..Music Per La Notte Di Natale", waarvan meer dan 10.000 exemplaren werden verkocht. BERLIJN. Het hele stadsbestuur van West-Berlijn, inklusief de sociaal-demokratische burgemeester Dietrich Stobbe, is donderdag afge treden. Burgemeester Stobbe heeft dit donderdagavond bekendge maakt. TOULON. De Franse Middellandse Zee Vloot is in staat van paraatheid gebracht en kan vrijdag uitvaren, zo hebben marine-officieren in Toulon donderdag verklaard. VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus heeft donderdag tot Lech Wa lesa en andere leiders van de onaf hankelijke Poolse vakbond gezegd te hopen dat zij in staat zouden zijn hun werk voort te zetten met moed, voor zichtigheid en gematigdheid. BEIROET. De Zweedse oud premier Olof Palme is als vertegen woordiger van de Verenigde Naties opnieuw in het Midden-Oosten om te bemiddelen tussen Irak en Iran. Woensdagavond sprak hij in Bagdad met de plaatsvervangend premier van Irak, Tareq Aziz. HAMBURG. Voortdurende sneeuwval heeft donderdag en de nacht daarvoor in het overgrote deel van West-Duitsland geleid tot chaos^ op de wegen. Tenminste'twee mensen zijn om het leven gekomen. LONDEN. Lady Diana Spencer is sinds woensdag op Dandringham in Norfolk de gast van de Prins van Wa les. Dit is donderdag vernomen in Londen. TEL AVIV. Door een wilde staking van het grondpersoneel zijn donder dag alle vluchten van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al onmo gelijk geworden. De direktie heeft gewaarschuwd dat de staking de ge- ndadeslag voor de maatschappij kan betekenen. COLOMBO. Het hooggerechtshof van Sri Lanka heeft donderdag een beroep verworpen van de vroegere premier, mevrouw Sirima Bandara- naike en heer neef tegen de bevindin: gen van een presidentiële kommissie weike leidden tot hun ontzetting uit de burgerrechten voor zeven jaar. SAN JOSÉ, COSTA RIC, President Jose Napoleon Duarte van El Salva dor heeft de linkse guerrillastrijders in zijn land donderdag opgeroepen, hun wapens neer te leggen. WASHINGTON. Volgens CBS- news in Washington wil vicë- president Walter Mondale zich in 1984 kandidaat stellen voor het Ame rikaanse presidentschap. BELGRADO. De Joegoslavische fi losoof Mihailo Markovic is beroofd van zijn paspoort. Dit is woensdaga vond vernomen in intellektuele dis sidentenkringen in Belgrado. PEKING. Het Chinese leger geeft de burgers die het beschermt op het gebied van gezinsplanning het goede voorbeeld. Op een recente konferen- tie in Peking over dit onderwerp, werd opgemerkt dat ruim 90 procent der getrouwde militairen aan ge boortebeperking doet. NAPELS. Duikende archeologen hebben in de Zee van Baia, voor de Golf van Napels, op een diepte van tien tot vijftien meter drie beelden gevonden, die vermoedelijk tot Po-' lyphemusgroep behoren. BEIROET. De Libische leider kolo nel Moammar Gaddafi heeft gezegd dat hij zijn leger in Tsjaad versterkt als tegenmaatregel tegen Franse troepenversterkingen in de aangren zende Centraal Afrikaanse repu bliek. Hij dreigde met vergel dingsmaatregelen op ekonomisch en oliegebied als Frankrijk iets tegen Libië of Tsjaad zou ondernemen. MOSKOU. De Russische dissident Mark Morozov, een wiskundige, is dinsdag veroordeeld tot acht jaar werkkamp. Dit is donderdag verno men van dissidentenkringen in Mos kou. De 49-jarige Morozov is lid van de vrije arbeidersbond Smot. WASHINGTON. Alexander Haig, er door een invloedrijke demokraat van verzekerd dat een belangrijke bandopname uit het Witte Huis van Richard Nixon niets bevat te zijnen nadele, heeft woensdag zijn verhoor gedurende vijf dagen door de se naatskommissie voor buitenlandse zaken een „buitengewonde ervaring" genoemd. EAST ST. LOUIS, ILLINOIS. De moeder van de elf kinderen die in de nacht van zaterdag op zondag om kwamen in de brand in hun huis, is woensdag wegens nalatigheid gear resteerd, enkele uren na de begrafe nis van de slachtoffers, onder wie twee tweelingen. BERN, ZWITSERLAND. Een kom- pagnie Zwiterserse soldaten die foto's van naakte vrouwen gebruikte als doelwit bij schietoefeningen, wordt aangeklaagd door een vrou- wenrechtenbe w eging BEIROET. Het „Libanees Front", een alliantie van christelijk konser- vatieve krachten heeft gepleit voor de vervanging van de Arabische vre desmacht (FAD - overwegend samen gesteld uit Syrische soldaten) door de blauwhelmen van de Verenigde Na ties. ZONDAG 18 JANUARI NED. I: Na de Eucharistieviering volgt een verslag van de Europese kampioen schappen hardrijden op de schaats voor dames op de 1000 en 3000 meter. Na in verschillende voorlichtingsprogramma 's door Teleac weer bijgespijkerd te zijn wordt in Kies het leven over theologische en geloofsvraagstukken duidelijk ge maakt dat Dorothee Sölle wel degelijk nog een rol speelt op het politieke en maatschappelijke vlak. Voor het jour naal volgen de korte programma's Wilde ganzen, Moderne sterrenkunde. De TROS schenkt allereerst aandacht aan de jeugd met een filmpje van Woody Woodpecker. Kritisch worden verschillendeprodukten weer onder de loep genomen in Kies keurig. Marco Bakker presenteert vervol gens de eerste aflevering van een vierde lige serie muziekprogramma's waarin hij sterren ontvangt uit de wereld van de operette, musical en de lichte muziek. In de hierop volgende aflevering van Lessen in liefde vertolkt Peter van der Linden de hoofdrol van de schilder Calindro die een erfenis in de wacht heeft gesleept. In zijn enthousiasme maakte hij zijn vrienden daarvan deelgenoot dat achteraf niet bijster slim blijkt te zijn. Yehudi Menu- hin besteedt uanavond in zijn program ma aandacht aan Joh. Seb. Bach. NED. II: Het journaal wordt gevolgd door de film Hercules de Beer. Henk van derMeyden ontvangt weer enkelegasten in TV-privé. De NOS brengt allereerst Studio Sport op het scherm gevolgd door de vierde aflevering van 150 jaar Belgen. Voor het journaal de bekende program ma's Sesamstraat, Sprekershoek, Studio Sport, Oogst in beeld. De VPRO vangt het programma aan met een aflevering uit de filmreeks Pim. De liefhebbers van het Simplistisch Verbond kunnen hierna hun hart ophalen. Harry Mulisch gaat in het programma De schrijvers weer in diskussie. In het rechtstreekse program ma The count down to the white house naar aanleiding van'de beëdiging van Ronald Reagan als president van de VS wordt een terugblik gegeven over de verkiezingsstrijddaar voorafgegaan. Na Zondag 18 januari, 20.05 uur, Nederland I: Marco Bakker presenteert. Met als gast: Christina Deutekom. het journaal volgt een verslag van de tenniswedstrijd Masters Tournament. ZONDAG 18 JANUARI NED. I: 11.00 Eucharistieviering; 13.45 E.K. schaatsen; 16.15 Teleac; 17.00 Kies het leven; 17.30 Wilde gan zen; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Teleac; 19.00 Nieuws; 19.05 Woody Woodpecker; 19.12 Bassie en Adriaan; 19.35 Kieskeurig; 20.05 Marco Bakker presenteert; 21.00 Lessen in liefde; 22.15 De mens en zijn muziek; 23.10 Nieuws; 23.15 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 14.30 Openschoot; 15.30Nieuws; 15.35 Hercules, de beer; 16.10 TV-privé; 17.05 Studio Sport; 17.45 150 jaar Belgen; 18.30 Sesamstraat; 18.45 Sprekershoek; 19.00 Studio Sport; 20.00 Nieuws; 20.10 Oogst in beeld;-20.40 Vijf minuten be denktijd; 20.45 Pim; 21.05 Koot Bie; 21.50 De schrijvers; 22.35 The count down to the white house; 23.25 Nieuws; 23.30 Nieuws voor doven; 23.35 Tennis. DEN HAAG, 15-1. In de periode van 1 oktober 1979 tot 30 september 1980 is het aantal vakanties toegenomen. Deze stijging komt geheel ten goede aan binnenlandse vakanties. Voor het eerst sinds 1974 is het aan deel van de buitenlandse vakanties gedaald. De auto blijft bij uitstek het vervoermiddel voor de zomervakan tie en het aantal vliegvakanties is te ruggelopen. Dit blijkt uit een onderzoek naar het vakantiepatroon van de Neder lander, dat is uitgevoerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek. In genoemde periode is 61,1 procent van de Nederlandse bevolking één of meer keren op vakantie geweest. Dit komt absoluut gezien neer op 8,3 mil joen mensen. De gemiddelde vakan tieduur van alle vakanties bedroeg 15.3 dagen. Zowel in de winter als in de zomer met vakantie ging 10,8 pro cent. Cijfers De 8,3 miljoen Nederlanders heb ben in de periode 79/80 in het totaal 11.4 miljoen vakanties doorgebracht. Dit is een gemiddelde van 1,37 va kanties per persoon. Van de 11,4 mil joen vakanties zijn 2,2 miljoen in de winter en 9,2 miljoen in de zomer ge houden. Het aantal buitenlandse wintervakanties nam met 5 procent af. Oostenrijk en Spanje werden hiervan vooral de dupe. MAANDAG 19 JANUARI NED. I: Na het nieuws voor doven, het jeugdjournaal, Sesamstraat en Straatje om wordt een tekenfilmpje vanPopeye op het scherm gebracht, en een getekend avontuur van Casper het lieve spookje. Voor de jeugd komt voorts nog Scooby Doo en het mysterie van Danedyke. An derhalf uur lang komen de filmliefheb bers aan hun trekken in de televisiefilm Goudsbloemen in augustus. In het ver haal komt de hoofdpersoon Daan op weg naar zijn werk Melton, een werkloze ar beider en zijn vrouw tegen, die hun kind gaan begraven, dat van honger gestorven is. Daan voelt zich solidair met Melton, hoewel hij ook een bedreiging in hem ziet. Na het journaal de quiz Twee voor twaalf. De dokumentaire De fabriek, werken in Cuba van Joop van Wijk en Hillie Molenaar, laat zien hoe Cubanen hun dagelijks leven slijten in een tabak- fabriek NED. II: Na het journaal een afleve ring uit de komische serie Angie gevolgd door Banana split. Na het journaal de eerste aflevering van de driedelige En gelse serie Dodelijke kennis, waarin een detectieve, vroeger werkzaam bij de ge heime dienst maar nu in dienst bij een verzekeringsmaatschappij terugkeert met waardevolle stukken uit Frankrijk. In Wordt u al geholpen? beleeft het personeel weer van alles. Aktua tv wordt gevolgd door een aflevering van Soap. MAANDAG 19 JANUARI NED. I: 10.00 Schooltelevisie; 18.25 Nieuws voor doven; 18.30 Jeugdjour naal; 18.36 Sesamstraat; 18.50 Straatje om; 18.55 Staatsloterij; 19.00 Popeye; 19.05 Casper, het lieve spookje; 19.17 Scooby Doo; 19.39,Het mysterie van Danedyke; 20.05 Goudsbloemen in augustus; 21.37 Journaal; 21.55 Twee voor twaalf; 22.35 De fabriek, werken in.- Cuba; 23.40 Nieuws; 23.45 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.57 Nieuws; 18.59 Angie; 19.25 Ba nana split; 20.00 Journaal; 20.27Dode lijke kennis; 21.20 Wordt u al geholpen?; 21.50 Aktu tv; 22.25 Soap; 22.55 Nieuws; 23.00 Nieuws voor doven. Hoewel Tilly het eigenlijk helemaal nog niet zag zitten, werd ze wel enigs zins aangestoken door het enthousias me van haar vriend. Zoals hij het voor stelde, was het misschien toch wel leuk. In elk geval eens iets anders. Hoe wel op de Canarische eilanden moet het ook machtig mooi zijn, met heerlijk water, wantje hebt immers rondom de zee Jan Job wist zijn meisje tenslotte te overtuigen, dat je toch minstens één keer zoiets beleefd moest hebben. Hoort in ieder geval bij je algemene ontwik keling. Je moet er in gezelschap toch over mee kunnen praten. Denk je eens in, je weet alles van de bekende buiten landse vakantieoorden, maar kamperen in je eigen land, dat heb je nooit gedaan. In feite is dat een gemis, nietwaar? Let eens op, als we eenmaal onze tent ergens opgezet hebben en de plek be antwoordt aan onze verwachtingen, ben jij er van overtuigd, dat je het ook geweldig vindt. Tegen haar kennissen en familiele den had ze op kalme toon gezegd: „We houden dit jaar eens voor de verande ring een experiment: we gaan kamperen, Jan Job en ik. Ergens in ons land, waar het mooi en gezond is. Ver weg van de stad. Terug tot de natuur," citeerde ze Jan Job. En glimlachte dan een beetje geheimzinnig. Er waren een paar jon geren, die het geen gek idee vonder- Waarom eigenlijk niet? Kamperen is weliswaar primitief, maar dat is nu juist het aantrekkelijke. Goed idee van Jan Job en Tilly. Maar de meeste anderen haalden enkel hun schouders op. Al zeiden ze het niet, ze dachten er alle maal het hunne van. Bespottelijk: wie gaat er nu kamperen? Jezelf een regi ment beperkingen opleggen, terwijl het helemaal niet nodig is? Zal wel een idee van die Jan Job du Gorèl zijn. Die heeft vaak van die eigenaardige invallen en grillen. Tilly is gek om zich zo te laten meeslepen. En dan samen in één kleine tent slapen! Dat alleen al is niet comme il faut. Maar wat wil je in deze moderne tijd? Jan Job en Tilly laten zich dus ook al meeslepen door de moderne opvat tingen omtrent de verhouding tussen de jongen en 't meisje. Ze mag wel oppas sen! Maar dat zeiden ze natuurlijk niet Heel liefjes werd er geantwoord: In ieder geval een origineel idee. Wie weet, hoeveél plezier je op deze wijze kunt hebben in de vakantie, wat tamelijk dubbelzinnig uitgelegd kon worden. Goed, ze had zich in die weken tijdens de voorbereidingen kranig gehouden. En door dik en dun achter Jan Job gestaan. Ook toen meneer Van Enschot aanvankelijk wel een paar bezwaren had: ,,Is dat niet gevaarlijk? Je leest tegenwoordig van die gekke dingen. En waarom juist in een tent? Er staan toch overal van die caravans op de campings, die je voor een x-bedrag kunt huren?" Jan Job ontzenuwde echter alle be zwaren en uiteindelijk werd 't goed gevonden. Tenslotte was Jan Job zes en twintig en naar alle waarschijnlijkheid zou hij volgend najaar na beëindiging Door HENK VAN HEESWIJK van zijn studie bij zijn vader op kantoor aan't werk gaan. Dan zou er ook wel een verloving volgen met enkele maanden later een huwelijk. Het paar was immers voor elkaar bestemd? Dus kreeg het jonge stel de toestemming en zegen van wederzijdse ouders. Want noch Jan Job, noch Tilly zou iets ondernemen tegen het uitdrukkelijke veto van een of beide ouderparen. Vast niet. Jan Job keek nog eens naar en in de tent, tevreden knikkend. Die stond als een pilaar zo stevig. Geen windkracht zeven zou er vat op krijgen. Hij draaide zijn hoofd naar Tilly, die inmiddels zich weer had aangekleed en gehurkt op het gras een sigaret rookte. „Zo," zei hij opgewekt, „nu zullen we kookspullen voor de dag halen en kun jij je kunsten vertonen als huisvrouw-in-den-dop." Zonder haar antwoord af te wachten liep hij voor de zoveelste maal naar zijn auto en haalde er twee grote tassen uit, waarna hij de wagen afsloot. Voor van daag zullen we hem niet meer nodig hebben. En hij staat daar goed. Als 't niet mag, hoor ik dat morgenochtend wel. Zo te zien zijn er nog maar een paar mensen met caravans. Op het andere eind van dit terrein. En die hebben geen last van mijn wagen, want ginds is de uitgang. Bij de tent ging hij, vrolijk fluitend de tassen uitpakken: een primus, enkele blikjes, metalen borden en kroezen, vorken en lepels en messen. En een stapeltje pannen, g-.Dte en kleine. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5