Archivarissen schreven jubileum uitgave „Brand en Bluswater" Ons dagelijks brood is gauw verdiend Gehandicapten zijn erg duur uit met vakantie Schetsen uit de brandweerhistoriè Ter ere van 50 jaar vrijwillig korps STREEKNIEUWS i Een Zuid- Amerikaanse ziekte EHBO in rijlespakket Bij onderwijs blijft aanbod veel groter dan vraag ZIERIKZEE. Een felle brand woedde 20 september 1972 in de Huijbertstraat te Zierikzee. ZIERIKZEE, 15-1. „Over branden en de brandweer in vroeger tijd zou alleen al een boek te schrijven zijn, want de rode haan heeft nogal eens gekraaid in Zierikzee" schreven J. L. Braber en C. P. Pols in het boekje „Zierik zee zoals het was". Dat was ook zo. De vrijwillige brand weer bestond voor 1930 nog niet, en branden moesten nog geblust worden met emmertjes, tobben en vaten. DEN HAAG, 15-1. Ons dagelijks brood is gauw verdiend, want het geld dat we eraan uitgeven maar maar één procent uit van al onze konsumptieve beste dingen. Voor heel Nederland komt dat toch nog wel neer op twee miljard gul den per jaar. Het gouden jubileum van de Vrij willige Zierikzeese brandweer was voor de archivarissen W. H. Keikes en H. Uil een reden om de Zierikzee se brandweerhistorie in te duiken. Dit leverde het zeer waardevolle boe kwerkje „Brand en Bluswater" op; schetsen uit de Zierikzeese brand weerhistorie. De tijd van de grote stadsbranden, waarbij tientallen soms wel honder den huizen in de as werden gelegd, is gelukkig al lang voorbij. „Nadat om streeks 1380 in Zierikzee een grote stadsbrand had gewoed, ging ook in 1466 het vuur binnen het stadsdo- mein te keer waarbij ook de St. Lie- vens Monsterkerk door vuur werd aangetast", aldus de schrijvers. ZIERIKZEE Diefstal opgelost Donderdagmiddag zijn dozen met bouwlampen van 120,— per stuk, die tijdelijk voor het kantoortje van de Shell-pomp aan Rijksweg 7 ston den, gestolen. Een bodedienst uit Goes had de do zen voor het kantoortje afgeleverd omdat de pompbedienden even afwe zig waren om te eten. De zoon van pomphouder S. zag die middag een wagen zeer verdacht langs het tankstation rijden. Meer toevallig noteerde hij het nummer en gaf dit aan de politie door. Op weg naar huis zag een politieman die bewuste auto van G. uit Bruinisse geparkeerd staan. Na aanhouding bleek dat de ontvreemde dozen in de wagen aan wezig waren. NIEUWERKERK Aktie Kerkbalans De Ned. Herv. Gemeente en de Ge- ref. Kerk van Nieuwerkerk organise ren deze maand de aktie „Kerkba lans". Gezien de resultaten van vori ge jaren, hoopt men weer op een goe de opbrengst. School met de Bijbel 75 jaar De vereniging School met de Bijbel te Nieuwerkerk werd 1 april 75 jaar geleden opgericht. Wegens het tijdelijk onderbreken van lokaliteit zal dit jubileum in de loop van deze zomer pas worden ge vierd. De bedoeling is een portretten galerij op te zetten over deze school in al zijn facetten en vooral het tijdstip van oprichting tot heden. In verband hiermee wordt iedereen vriendelijk verzocht en dringend ge vraagd om (oude) foto's van deze school. De foto's kunnen ingeleverd wor- In 1832 werd deze kerk nogmaals door brand verwoest, zelfs zo erg dat men niet meer heeft overwogen tot herstel over te gaan. Brandwijken Ook in die dagen zette het stads bestuur alles in het werk om te zor gen voor een goede, effektieve brand bestrijding. „De stad was in de 19de eeuw in vier brandwijken verdeeld, elke wijk had een eigen brandspuit. Deze brandspuiten stonden op gesteld in speciaal daarvoor gebouw de huisjes: bij de Zuidhavenpoort, in de Hoge Molenstraat, onder het stad huis in de Meelstraat en achter het Weeshuis in de Wevershoek." Bij brand, zo melden de heren Uil en Keikes, was een snelle alarmering dringende noodzaak. Degenen die het eerst de brand meldde aan de bur gemeester, de opperbrandmeester of de kommandant van de schutterij, kreeg volgens de verordening uit 1879 een premie van één gulden. Ook de bevolking moest meewer ken om de brand snel te blussen. Bij brand moesten de bewoners van na bij gelegen huizen alle beschikbare tobben, vaten en emmers met water vullen en voor hun huizen gereed zet ten. Weigeren Weigeren werd streng bestrafd. De spuit die het eerst bij de brand water spoot kreeg een premie van het stads bestuur van 24 gulden. De tweede spuit een premie van 16 gulden. Het meewerken aan het blussen van branden was voor Zierikzeeënaren trouwens een „plicht". Ieder jaar, in de maand september, werd een lijst van benoembaren in dè leeftijd van 25 tot 45 jaar opgemaakt. den bij het hoofd van de school, de heer G. R. J. van Heukelom, tele foonnummer 01114-1452, Magnoli astraat 2 te Nieuwerkerk. BRUINISSE Zendingsavond Op woensdag 21 januari wordt in de Ger. Kerk een zendingsavond ge houden, waarop het woord zal wor den gevoerd door ds. Krol. sekretaris van het Afrika-orgaan, die zal spre ken over een Zambia-reis. De toe gang is vrij voor elke belangstellen de. Direktionele mutatie Wilma Drs. I. van der Sluis, direkteur van de B.V. Rekreatie projekt Bruinisse A Oefeningen hield de brandweer destijds ook al en vooral de natte be proevingen waren bij het publiek zeer in trek. Tijdens zo'n oefening zong de Zierikzeese jeugd liedjes als: „Je durref nie, j'ei t'arte nie", totdat de brandweer de straal met een ruk op de jeugd richtte en velen met een nat pak naar huis werden gestuurd. Laatste brand Eén van de laatste grote branden, dus voor de reorganisatie, was die in 1926 toen winkel en magazijn van de firma Holty op de Dam door het vuur werd verteerd. De in 1929 benoemde burge meester, J. C. A. Bannink, begreep hoe belangrijk het was de brandweer te moderniseren. Hij ontwierp ingrij pende reorganisatieplannen die on dermeer inhielden dat er een auto brandspuit zou moeten worden aan geschaft. Eén januari 1931 werd de vrijwillige Zierikzeese brandweer opgericht. „Verbetering van het materieel stond hoog genoteerd bij het gemeen tebestuur, in het bijzonder burge meester Jhr. Mr. J. Schuurbeque Boeije zette zich voor het koros in". In dit boekwerkje is bovendien een verslag opgenomen van de brand weer tijdens de watersnoodramp. Fo to's van vroeger en nu maken er een zeer komplete en overzichtelijke uit gave van. en direkteur afd. Operations, is te ruggetreden uit de direktie van het Wilma-concern, wegens verschil van inzicht, met de overige direktiele- den. Drs. van der Sluis voerde in de jaren 1974/'76, de onderhandelingen (samen met anderen) met de gemeen te Bruinisse, toen men bezig was het Wilma-projekt in Bruinisse het re- kreatieve aanzicht te geven, zoals dat thans het geval is. De werkzaamhe den van drs. van der Sluis worden tij delijk waargenomen door de direc tieleden L. M. H. Maas en drs. J. M. J. Jetten. „Schuttevaer" tegen industrie De afdeling Terneuzen van de Kon. Ned. Schippersvereniging „Schutte vaer" is tegen het vestigen van de in dustrie in de Vluchthaven Stoofpol- der te Bruinisse en zeker tegen een gritstraalbedrijf in die haven of in de nabijheid ervan. Dit werd betoogd op de onlangs gehouden jaarvergade ring. Zoals bekend, heeft de afd. Schouw,en-Duiv,eland van Schutte vaer, gunstig, gea.dyj.seerd om een deel van de vluchthaven als in dustriehaven aan diep vaarwater te bestemmen. De haringvanst De Denen, eventueel daarbij gesteund door de Fransen, zullen al les doen, om te verhinderen, dat Ne derland in 1981 een quotum haring toegewezen krijgt. Dat is de indruk die in visserskringen heerst. Immers het zijn de Denen, die zijde spinnen bij het vangstverbod voor met name Nederland, omdat zij zelf alleen leveranciers konden worden van de maatjes haring, waarom een land als Nederland terecht beroemd is. Dat kwam of komt omdat het Ska- gerak niet tot de Noordzee wordt ge rekend (voor de Noordzee geldt een- vangstverbod), maar ook omdat de bijvangst aan haring 5% van de aan voer mag zijn. Voor de vismeelin- dustrie zelfs 10%. En wie oefenen die vangsten voor de vismeelindustrie uit. Ook de De nen die handig gebruik maken van de formule voor de vismeelindustrie, want hier gaat het om grote hoeveel heden, 10% van bijvoorbeeld 250.000 ton is nog altijd 25.000 ton. In de Nederlandse pakhuizen (koel huizen) liggen thans 110.000 kantjes maatjes haring (duur gekocht van de Denen) te wachten, terwijl plm. 40.000 ton z.g. Sandetti haring (clan destien gevangen door de Fransen) in de laatste maanden van 1980 werd aangevoerd. Maar dit jaar wil de Ne derlandse trawlvloot zelf de zee op. Diplomazwemmen in 't Aquarium Op zaterdag 10 januari slaagden de volgende personen voor het zwemdi ploma A, B of C in zwembad het Aquarium van Aquadelta. Diploma A: Liselotte van Rumpt; Pettie de Graaf; Ralph van Geest; Barbara v. d. Weel; Arjan Stoutjes- dijk; Mariska v. Vugt; Kornelis Klink; Remco de Bruin; Martijn Loe- nen; Esther Beijer; Robert J. Kra mer; Leonard Haeck; Claudia v. d. Spek; Jeroen v. Houten; Jos v. Es; Wendela Visser; Bianca v. Leeuwen- hage; Saskia Dunk; Mariska Boer; Caroline v. d. Maas; Annemarie Dor; Jaco Fluijt; Paul de Bruijne; Janty Riedeman; Lianne de Loof; Erik Leps; Cornelis Kamp; Mariska v. d. Doe; William Lems; Susan Haeck; Clair Boeter; Marnix v. Damme; Si- mone Boeter; Janny Kamp; Mark v. Noord; Dana Hoogland; Myrte v. d. Ark; Ronny de Waal; Marcel Spelt; Ellen Jumelet; dhr. A. de Jonge; dhr. J. M. de Jonge. Diploma B: Mireille v. Ouwerkerk; Andre Smalheer; Edurin Smits; Je roen v. Gelder; Linda Bruijnes; Na thalie v. Toor; Astrid Timmer; Mi chel v. Leeuwen; Carina de Hertogh; Marko v. d. Linde; Elyn Feytel; Mari an Jumelet; Tamara Bestman; Jaqu- line v. d. Ouden; Erika v. Breda. Diploma C: Mildred v. Brandwijk. AMSTERDAM. In de Amsterdamse raadzaal is donderdagmiddag het koop- kontrakt ondertekend waarmee het ge restaureerde Brakke-grondkomplex aan de Nes definitief eigendom is ge worden van de Belgische staat. 4 MORLAIX. Uit het museum van Morlaix, Bretagne, zijn in de nacht van woensdag op donderdag schilde rijen ter waarden van omgerekend ca drie miljoen gulden gestolen. BONN. Saoedi-Arabië zal naar alle waarschijnlijkheid geen Leopard- tanks van West-Duitsland krijgen. Dit is donderdag in regeringskringen vernomen. Chili zou daarentegen de bestelde onderzeeboten wel ontvan gen. BUENOS AIRES, 15-1. In heel Latijns-Amerika gaan miljoenen ar me mensen langzaam dood aan een ongeneeslijke ziekte. Zij beseffen niet dat zij eraan lijden tot dat het te laat is. De ziekte wordt genoemd ,,Mal de Chagas", ziekte van Chagas, naar de Braziliaanse arts die 69 jaar geleden ontdekten hoe zij werd overgebracht door een keverachtig insekt dat tiert in de warme streken van Noord- en Zuid-Amerika. In Argentinië, waar volgens het ministerie van volksgezondheid vier miljoen mensen zijn besmet, ver spreidt de ziekte van Chagas zich op alarmerende wijzen. Preciese cijfers voor het totaal aan tal lijders in een gebied dat zich uit strekt van het noorden van Mexico tot het zuiden van Argentinië zijn niet voorhanden, maar deskundigen durven in zijn schattingen tot 12 mil joen te gaan. De gesel is een ekonomisch en soci aal probleem dat uitgeroeid zou kun nen worden door verbetering van de levensstandaard en gezondheids voorlichting aan berooide plattelan ders. Daarover zijn de autoriteiten in Latijns-Amerika het eens. APELDOORN, 15-1. Vier Apel- doornse autorijscholen hebben in het lespakket voor het rijbewijs een se rie van achttien EHBO-lessen opge nomen. Daarmee lopen ze vooruit op een wettelijke maatregel die het mi nisterie van verkeer en waterstaat in voorbereiding heeft om kandidaten voor het behalen van het rijvaardig- heidsdiploma in de toekomst te ver plichten EHBO-lessen te volgen KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EINDHOVEN. Daf-Trucks BV in Eindhoven heeft vorig jaar een netto winst gemaakt van bijna 22 miljoen gul den. Dat is evenveel als in 1979. Dit heeft Piet van Doorne, voor gitter van de Raad van Bestuur in zijn nieuwjaars rede bekendgemaakt. Aldus meldt het personeelsblad de Daf-bode. DEN HAAG. De Partij van de Arbeid heeft donderdag het rapport vrede en veiligheid gepubliceerd, samengesteld door een kommissie in opdracht van het partijcongres vorig jaar. Over de vraag stukken Nederland en de Navo en het afstoten van kernwapens geeft het rap port geen eenluidig standpunt of ad vies. Dit blijkt uit de berekeningen die de kommissie Prognose kleuter-ba- sisonderwijs heeft gemaakt voor de jaren 1980-1985. Het kleuteronder wijs staat er in verhouding beter voor dan het gewoon lager en het bui tengewoon lager onderwijs. In het kleuteronderwijs begint vol gend jaar de ergste spanning tussen vraag en aanbod enigszins af te ne men. Voor 1985 wordt verwacht, dat 68,6 procent van de afgestudeerden van de kleuterleidster opleidings scholen aan de slag kan. Dit is onge- Dit staat te lezen in het rapport „De gemengde brood- en banketbak kerij" van het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf E.I.M. Voorkeur van de konsument voor brood van de warme bakker heeft de afgelopen jaren het aandeel van het ambachtelijke brood in de totale broodkonsumptie doen toenemen ten koste van het fabrieksbrood. De laatste gegevens wijzen echter weer op een herstel van de verkoop van fa brieksbrood in het „derde kanaal", dus in levensmiddelenwinkels, wa renhuizen en dergelijke. Als enkele oorzaken daarvan noemt het rapport de verbeterde en konstante kwaliteit van het fabrieksbrood, de gewijzigde UTRECHT, 15-1. Het kan voorko men dat twee rolstoelrijders naast el kaar in een vliegtuig zitten naar de zelfde bestemming. En ook, dat de één een veelvoud moet betalen van wat de ander voor de reis heeft neer geteld, omdat zijn handicap toevallig een andere oorzaak heeft: voor het ene „ziektebeeld" bestaan namelijk wel speciale fondsen en voor het an dere niet. Het rapport „Eén is twee" over de meerkosten tijdens vakanties van li chamelijk gehandicapten noemt dit een „pijnlijk randverschijnsel" van het bestaan van organisaties en het werven van fondsen voor speciale doelgroepen, bijvoorbeeld naar ker kelijke gezindte of naar ziektebeeld. Het gevolg is, dat de vakantie van de ene gehandicapte wel kan worden ge subsidieerd en die van de andere niet. Zeventig procent „Eén is twee" is door de psycho loog H. H. Vroom samengesteld in AMSTERDAM. In het gewest Am sterdam heeft de werkloosheid onder mannen in december 1980 het hoogste peil sinds de oorlog bereikt. Aan het eind van de maand stonden er bij het Gewestelijk Arbeidsbureau 14.306 werkloze mannen ingeschreven tegen ruim 13.600 in november vorig jaar en bijna 10.300 in december 1979. ESTEL. Hoogovens BV heeft zich in een persbericht minder komkreet uit gelaten over het aantal arbeidsplaatsen dat op de tocht zou staan. Toegegeven is dat de blokwalserij 1 in ieder geval twee jaar wordt stilgelegd. Voorop staat, aldus Hoogovens, dat voor de 330 betrokken personeelsleden goede passende oplossingen worden gevon den. veer hetzelfde percentage als halver wege de jaren zeventig werd bereikt. Overaanbod De eerste jaren zal er voor het ge woon lager en buitengewoon onder wijs nog een overaanbod van onder wijzers en onderwijzeressen zijn ter wijl het reeds omvangrijke overschot sterk blijft groeien. Voor 39,4 pro cent van de afgestudeerden van de pedagogische academie zal in 1985 slechts werk zijn, aldus de kommis sie Prognose kleuter-basisonderwijs. presentatie in supermarkten en wa renhuizen en der scherpere prijsstel ling (onder meer door gratis snijden). Niet aan deur Er wordt steeds minder brood aan de deur bezorgd: in 1967 nog 70, nu nog maar 20 procent van het totaal. Wel zijn verschillende experimenten uitgevoerd om de bezorging een nieu we impuls te geven. Ze werden ge subsidieerd door de Stichting Her structurering Broodbakkerij. Die met zogenaamde broodboetieks, al dus het rapport, hadden in het alge meen succes, al moet men er geen wonderen van verwachten, wel een vertraging in het tempo van de af braak van de bezorging. opdracht van het nationaal orgaan gehandicaptenbeleid waarin de Ne derlandse Gehandicaptenraad sa menwerken. Het rapport beschrijft de situatie bij een aantal niet- winstbeogende organisaties die va kantie voor gehandicapten verzorgen en de resultaten van een onderzoek onder zwaar gehandicapten die erva ring hebben met individuele vakan ties. De meerkosten blijken gemiddeld zeventig procent te bedragen. Ze kunnen varieren van nuf tot meer dan honderd procent van het norma le vakantiebudget. Veel hangt af van de mate van zelfredzaamheid, waar bij het weer verschil maakt of de ge- handikapte in gezinsverband op va kantie gaat of als alleenstaande met een „speciale" begeleider. Walesa-portret uit eigen woorden PARIJS, 15-1. ,,Als toerist dpor Ro me lopen? Onmogelijk, ik zou m'n snor moeten asfscheren - en dat past ook helemaal niet bij mij". De Poolse arbeidsleider Lech Walesa bleef don derdagavond bij zijn eerste optreden in een televisiestudio zichzelf. Met beslistheid wees hij in een kruisver hoorinterview voor de Franse televi sie alle konkrete vragen over poli tiek af, maar toonde zich geloofwaar dig en betrouwbaar. Ook vragen over zijn persoonlijk heid wees Walesa in de direkte uit zending van een uur af: „Ik had een heel normale jeugd, maar laten we alsjeblieft gewoon doen." „Welk lot wenst hij zijn kinderen toe?" „Wij moeten alles nu verbeteren - ook hier in de studio". Wat dan? „Die lampen recht in je gezicht. De methode is be kend". Wat zegt hij over de welstand van de mensen in het westen? „De mens wordt niet gelukkig door geld. Een van harte gedeeld stuk brood is dik wijls meer waard dan een karbo- naadje". antwoordde Walesa. Belangrijker dan bezitten is delen met anderen. „Ze hebben het beslist beter, maar zijn ze ook gelukkiger?" Walesa liet zich ondanks zijn er kende moed ook niet vangen op vra gen over Russische' inmenging of de houding van Solidariteit: „Wij ken nen bij wat wij nastreven geen gren zen, net zoals in de sport. Nationaal belang is voor ons altijd het belan grijkste. De ekonomische hulp van het westen? „Alle hulp is welkom. Waar het op aankomt is hoe men haar benut". Walesa zei dat hij lichamelijk niet sterk is, maar aan kracht wint door geloof. „Men kan mij eronder krij gen, maar twijfelen zal ik nooit. Mar telaar zal ik ook nooit worden, want deze beweging wint. Carrière hoef ik niet te maken. Wanneer alles in kan nen en kruiken is, treed ik af. Want men verandert zonder het te willen. Op het sociale vlak is snelle wisse ling geboden". ZIERIKZEE. De aktie voor de Kinderpostzegels- en kaarten is weer voorbij, die nauw bij dit werk zijn betrokken, worden ieder jaar bedacht met een fraaie „postzegelkaart", die het Nederlands Komité beschikbaar stelt, als blijk van waardering. DEN HAAG, 15-1. Het aanbod van kleuterleidsters en onderwijzers en on derwijzereseen blijft de komende jaren veel groter dan de vraag. Op regionaal niveau is soms geen sprake van deze onevenwichtigheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4