Grote uienshow verklapt teeltgeheimen in dorpshuis Bruinisse Zomervakantie begint in 1982 op 5 juli Voorstel tot ambtelijke adviesdienst welzijnszaken Zaadselektiebedrijven m aktie Raad Westerschouwen STREEKNIEUWS i ELEKTRO LIEVENSE Op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 januari 1981 Nr. 22845 3 BRUINISSE, 15-1. Ivory, Robusta, Plastro, Eterna, Jumbo en Vroege Dirkslander: allemaal waren ze don derdag aanwezig in het Dorpshuis van Bruinisse. Ze be horen allemaal tot dezelfde familie: Allium Cepa, ofte wel de ui, „juun", ajuun of hoe ze - al of niet - in dialekt ook verder mogen heten. Het was met recht een „uiige" boel daar in het Dorpshuis, tijdens de grote show, georganiseerd door Bejo en de Groot en Slot. Deze twee bedrijven wer ken samen aan het (dure) ontwikkelingsprojekt tot het instandhouden van de bestaande uien-rassen en het ontwikkelen van nieuwe. Dit alles moet resulte ren tot een vergroot (wereld) marktaandeel van de Hollandse ui. ZIERIKZEE. Om vertrouwd te raken met ongelukken en ongelukjes krijgen de zesde klassers van de Theo Thijssen- school te Zierikzee eens per maand een praktische E.H.B.O.-les. Mond op mond be-ademing, hartmassage of het aan leggen van een mitella wordt hen, onder leiding van een team van het Rode Kruis Zierikzee, bestaande uit Han Kloet en de dames M. N. Kuyper en A. C. Boot, in de praktijk geleerd. Op initiatief van part-time onderwijzeres Matty de Looff geeft dit Rode Kruisteam al ongeveer zes jaar de kinderen, vrijwillig deze les. Mocht er iemand plotseling op apegapen" liggen, dan raken deze leerlingen in ieder geval niet meer in paniekzei Matty. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De Nederlandse ui wordt voor 80 geëxporteerd en geldt als een visite kaartje van de akkerbouwproduk- ten. De naam van Nederland staat hoog aangeschreven in het buiteland. We staan bekend als betrouwbare handelspartners en de produkten zijn goed. „Keukenwerk" Om deze positie zo te houden en te verbeteren wordt er door Bjozaden b.v. te Noordscharwoude en De Groot en Slot te Heerhugowaard, beide zaad-selektie bedrijven, veel „keukenwerk" gedaan om te komen tot een ui, die in de sterk gemechani seerde verbouw en verwerking „z'n mannetje staat". De bereikte resulta ten tot dusver, werden in het Dorps huis tentoongesteld. Selekteren Waar gaat het om bij het selekteren van uienzaad? Deze vraag legde we voor aan de heer N. F. Luttik, verte genwoordiger van Bejozaden. „De uien worden tegenwoordig volledig machinaal gerooid en verwerkt, tot in de zak toe. Daarbij krijgt de ui flink „op z'n bliksem", dat wil zeg gen: ondergaat heel wat behandelin gen. Het eindprodukt moet toch een mooie gave ui zijn, met een goud bruine schil. Die schil moet dus sterk zijn en tegen een stootje kunnen. De Nederlandse selektiebedrijven zijn er in de afgelopen 10 jaar in geslaagd om een ui te selekteren, die al het rollen en wentelen kan doorstaan. Er worden nu rassen ge kweekt, met een sterke huid vast heid, met meerder huiden om de ui." Hybridiseren Het onderzoek dat de selektiebe drijven gedaan hebben, heeft geleid tot het zogenaamd „hybridiseren" van de ui. De gewone ui wordt (als plant-ui) in de grond gestopt en daar groeit een grote ui van. De kans bestaat daarbij op degeneren van de ui. Om dit te voorkomen is de hybride-ui ontwikkeld: een ui met twee „ouders". Alle goede eigen- Een overzicht van de uien-show, die donderdag in het dorpshuis van Brui nisse werd gehouden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) schappen van twee „ouderlijnen" worden samengebundeld in de nieu we (hybride) ui. Mocht er toch iets niet goed gaan, dan hebben de selektiebedrijven weer nieuwe „ouderlijnen" bij de hand. Ouderlijnen worden verkregen door het intelen van een ras, door zelfbestuiving. De op deze manier verkregen ui is voor de teelt erg belangrijk: het is een doorgroeier, die op tijd afrijpt. En voor de handel: een ui met een ste vige huid. In Nederland wordt op een opper vlakte van 10.800 ha uien geteeld met een opbrengst van 450.000 ton, onder verdeeld in drie klassen: klasse 1, 2NL en 2. Helaas is het door klimato logische omstandigheden de laatste jaren niet mogelijk gebleken de beste (klasse) uien te telen. Bewaren Door het goede bewaren van uien (de bewaar-ui) is het mogelijk het he le jaar door uien te leveren aan de handel. In juni worden de over- winter-uien geleverd. Dit zijn uien, die de hele winter op het veld blijven staan en doorgroeien. Dit is slechts een kleine teelt. Juli al, komen de plantuien: uien, die als klein goed in februari gezaaid worden. In augustus Een bijgaand concept heeft tot doel een Intergemeentelijke ambtelijke adviesdienst welzijnszaken Schou- wen-Duiveland en St. Philipsland in het leven te roepen. Die heeft tot taak het in elke gemeente aanwezige ambtelijke apparaat te ondersteunen bij zijn taak, te adviseren bij de voor bereiding van het gemeentelijk be leid op het terrein van de welzijn, alsmede uitvoering te geven aan ter zake genomen besluiten en als amb telijk coördinatie- en adviespunt te fungeren voorzover het welzijnsza ken betreft, waarbij meer gemeenten zijn betrokken. „Beter Wonen" Woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Zierikzee verzoekt de ge meenteraad een krediet te willen verstrekken gebaseerd op de stich- tingskosten van 2.220.766,— om over te gaan tot de bouw van twintig bejaardenwoningen. Dat zijn er zes te Renesse, drie te Serooskerke, drie te Noordwelle en acht te Haamstede. Wethouder P. M. van den Aarsen komen de zaaiuien op de markt en in september de bewaar-ui. Luchtgekoeld (koele lucht wordt door de uien in de cellen geblazen) kunnen die bewaard worden tot april. Mechanisch gekoeld (tempera tuur tot —2°) kunnen ze het tot juni- juli uithouden. In die tussentijd komen de produk ten uit andere landen op de markt: de Egyptische, Spaanse, Chileense en zelfs de Australische uien. Eén op 28 Volgens Luttik wordt er in Neder land veel te weinig ui gegeten. „Een onderzoek heeft bijvoorbeeld uitge wezen, dat in 28 blikken nasi-goreng slechts één ui verwerkt wordt. En dat terwijl uien toch redelijk goed koop zijn en erg gezond." Vroeger al werd de geneeskrachtige werking van het eten van uien onderkend. En kele eigenschappen zijn: anti sep tisch, doorbloeding bevorderend, hoestdempend en laxerend. Te ge bruiken als geneesmiddel bij: honde beten, eksterogen, hoest, bije- en wespensteken, reuma, winterhanden en tenen en sproeten. Gokartikel De ui is vanouds een „gokartikel" voor telers en handelaren en zal dat altijd wel blijven. Het is daarom niet altijd mogelijk om goede kwaliteit te behalen. De huid vastheid werd door de veredelaars reeds aanzienlijk ver beterd en dit proces zal zich in de toe komst zeker voortzetten. De boer zal zich steeds af moeten vragen: of een hoge opbrengst ten koste van de kwaliteit, öf betere kwaliteit en wat minder opbrengst. Als advies wordt het laatste gege ven. Al met al een interessante ge beurtenis in het Dorpshuis met de nieuwste ontwikkelingen op uienge- bied. wordt door b. en w. voorgesteld als vertegenwoordiger van de aan de Stichting Samenlevingsopbouw Schouwen-Duiveland deelnemende gemeenten. Dit in verband met het vertrek van de heer C. J. van Burg, wethouder van de gemeente Midden- schouwen. Provinciale Staten Provinciale Staten vergaderen op vrijdag 30 januari. Zij beginnen om tien uur 's morgens met de lijst van ingekomen stukken, gevolgd door een viertal mededelingen van gede puteerde staten. Een van die medede lingen is de stand van zaken rond de vaste oeververbinding Westerschel- de. Bij de voorstellen van G.S. aan de staten zitten nogal wat subsidie aanvragen. Het gaat om de stichting beeldende kunst Zeeland, het Kruis werk, de stichting samenwerkings verband hoger beroepsonderwijs, de stichting stoomtram Goes-Borsele en de stichting provinciale VW Zee land. De staten wordt gevraagd ak koord te gaan met de grenswijziging als gevolg van de toedeling van Goe- ree-Overflakkee aan Zeeland en met de verbetering van enkele situaties op de Zeeuwse wegen. De vergade ring wordt gehouden in de Staten zaal, Abdij 11, Middelburg en zij is voor iedereen toegankelijk. ZIERIKZEE Lezing voor fruittelers Woensdag 28 januari verzamelen leden van de Nederlandse Fruittelers Organisatie zich bij „De Val" om te vertrekken naar de „De Korenbeurs" in Kortgene. Daar wordt een „gewasbeschermingsa vond" gehouden, met als inleiders de heer J. P. van Mourik over gewasbe scherming en de heer C. van de Vrie over mechanisatie, met name spuit- techniek. Voor vertrektijd: zie agenda. NCVB Woensdagavond 21 januari houdt de Nederlandse Christen Vrouwen bond, afdeling Zierikzee, een bijeen komst in het Ned. Herv. Verenigings gebouw in 't Vrije. Mevrouw Scheick uit Ellemeet zal spreken over het on derwerp „Kinderkaravaan", evange lisatie onder kinderen. Voor tijd: zie agenda. VARA-jaatvergadering Dinsdag 17 februari houdt de VA RA afdeling Schouwen-Duiveland haar jaarvergadering in Zierikzee in het „Huis van Nassau". Herman van Wijk, de omroepse- kretaris van de VARA, zal deze avond aanwezig zijn om vragen over allerlei omroepzaken te beantwoor den. Voor tijd: zie agenda. 50 jaar brandweer Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Zierikzeese vrijwilli ge brandweer, is er morgen, zaterdag 17 januari, een open dag in de brand weerkazerne aan de Regen boogstraat. Volgende week zijn alle scholen uitgenodigd om een bezoekje te brengen aan deze kazerne. Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland De Stichting Jeugd organiseert twee kursussen ten behoeve van de jeugdleiding. In de kursus „Jeugd en kamperen" komen aan de orde onder andere: het werken met thema's, technische instruktie, kampadmi nistratie e.d. Volgens de stichting is iedere jeugdleider nog geen kampleider en beveelt daarom deze kursus van har te aand. Ze worden gehouden op drie woensdagavonden in februari en staan onder leiding van Gabri de Groot. Eveneens drie woensdagavonden neemt de kursus „Goed vergaderen" in beslag. Er wordt heel wat bespro ken en overlegd in het jeugd- en jon gerenwerk. Het leiden van gesprek ken en vergaderingen is voor de meeste mensen echter geen alledaag se bezigheid. Daarom deze kursus, die ook geleid zal worden door Gabri de Groot. Voor een van de kursussen kan men zich opgeven bij de Stich ting Jeugd Schouwen-Duiveland, Maarstraat 12 te Zierikzee. Coöperatie-middag Op vrijdag 20 februari houdt de Stichting Coöperatief Contactcen trum West Nederland (C.C.C.) een coöperatiemiddag in het „Huis van Nassau". Het thema van de middag is „De afzet van onze agrarische pro dukten" en zal door de heer dr. ir. H. P. F. Curfs. direktie akkerbouw en tuinbouw van het ministerie van landbouw worden ingeleid. Voor tijd: zie agenda. Lezing over fruit Over „Vernieuwing van de fruitop- stand". spreekt de heer J. J. Blok van het Consulentschap voor de Tuinbouw op dinsdag 3 februari voor de Zeeuwse Groentetelers Organisa tie (Vereniging van oud-leerlingen Tuinbouwwinterkursussen). De bij eenkomst wordt gehouden in het „Huis van Nassau". V.P.-center Op donderdag 22 januari opent de zeer moderne en aan alle eisen aange paste supermarkt van B. H. Bresser. Het kreeg de naam V.P.-center en heeft een oppervlakte van 600 m2. Bresser noemt het zelf: een kombina- tie van verrassend goedkoop en ple zierig winkelen en alles onder één dak. Het V.P.-center is gevestigd aan de Varremarkt. Oproep Wil mevr. H., die belde over plan nen voor een bepaalde huldiging, s.v.p. nog eens kontakt opnemen met de redaktie? Red. SCHARENDIJKE De vluchtheuvel op Donderdagavond reed op de Bout laan automobilist V. d. E. uit Scha- rendijke, waarschijnlijk door het slechte zicht vanwege de sneeuwval, de vluchtheuvel op. De wagen raakte zodoende aan de onderzijde zwaar beschadigd. Raadsagenda M iddenschou wen Op de raadsvergadering van Mid- denschouwen, die dinsdag 20 januari wordt gehouden in het gemeentehuis van Scharendijke, worden onder an dere de volgende agendapunten be handeld: Onderzoek geloofsbrief nieuw be noemd raadslid W. G. Renden; voor stel tot het inzenden van een ver weerschrift aan de afdeling Rechtspraak van de Raad van State met betrekking tot het beroepschrift van de Benzine en Petroleum Han delmaatschappij b.v. te Amsterdam; behandeling van het beroepschrift van de heer A. Padmos, tegen weige ring ontheffing gebruik woning als tweede woning; voorstel tot verkoop van een perceeltje grond aan en aan koop van een strook grond van de heer D. L. Exoo te Kerkwerve; voor stel tot het aangaan van een gemeen schappelijke regeling „Intergemeen telijke ambtelijke adviesdienst wel zijnszaken Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland; voorstel tot het be- Voor de middelbare scholen stond die datum landelijk al vast en daar naar richten zich de lagere en kleu terscholen zich gewoonlijk zo veel mogelijk. Er is in de loop der jaren in dit opzicht een goed samenspel be reikt. waarop data van die vakanties en vrije dagen staan vermeld, is vanoch tend naar het gemeentehuis van Zie rikzee gebracht. Vandaar uit worden alle scholen op Schouwen-Duiveland benaderd. Gelijk Het voorstel om de begindatum van de zomervakantie gelijk te trek ken voor alle scholieren, wijkt af van de door het ministerie van onderwijs voorgestelde zomervakantieperiode, dat de jonge kinderen in '82 een week eerder vrij-af wil geven. Ook tijdens een vergadering van de provinciale werkgroep uniforme va kantieregeling Zeeland (in december) was al bezwaar gemaakt tegen deze verschillende tijdstippen. Dit vanwege de problemen die zich schikbaarstellen van gelden en het verlenen van een garantiestelling t.b.v. de restauratie van de N.H.- kerk te Kerkwerve; voorstel tot het vaststellen van de huur voor de jach thaven te Scharendijke en een aantal begrotingswijzigingen. ZONNEMAIRE Bond van opzichzelfstaanden De vereniging Bond van opzich zelfstaanden organiseert vrijdag 23 januari een open avond in Café Bom- menede te Zonnemaire. Echtparen en niet leden zijn eveneens welkom. De muziek wordt verzorgd door de heer Williams. Voor tijd: zie agenda. NOORDGOUWE Lammetje was niet de eerste Als er één lam over de dam is ko men er meer. Dat bleek weer eens na het plaatsen van het bericht, dat het eerste lammetje geboren was. Koos van As, aan de Kloosterweg 6 te Noordgouwe blijkt al op 5 januari een tweeling-lam te hebben gekre gen. Inmiddels zijn er op die boerderij al 12 stuks, zodat die te Schudde- beurs ten onrechte als eersteling aan gemerkt werd. Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 634 zouden kunnen voordoen in gezinnen met kinderen bij verschillende schooltypen, ouders die werken of een volwassenen-edukatie volgen. Op Schouwen-Duiveland wordt daar dus al jaren rekening mee ge houden en voor dit jaar werd het vol gende vakantielijstje samengesteld. De vakantie-lijst Herfstvakantie: 19-10 '81 t/m 23-10 '81; kerstvakantie: 21-12 '81 t/m 1-1 '82; Krokus: 22, 23, 24 febr '82; Paas vakantie: 8-4 '82 t/m 16-4 '82; Vrije dag: 5 mei; Hemelvaart: 19, 20, 21 mei '82; Pinksteren: 31-5 t/m 2-6 '82; zo mervakantie: 5-7 '82 t/m 13-8 '82. De middelbare scholen hebben voor taan, net als de lagere en kleuter scholen, ook zes weken vakantie. Een uitzondering geldt voor de bij zondere scholen, die ook met bid- en dankdag vrij hebben. Daarom worden Paasvakantie en de vakantie rond Hemelvaartsdag met een dag bekort, n.l. Paasvakan tie 9-4 t/m 16-4 '82; Hemelvaartsdag 20. 21 mei '82/ I t WESTERSCHOUWEN, 16-1. Het kollege van b. en w. van de gemeente Westerschouwen stelt in de raadsvergadering van maandag 19 januari onder meer voor een gemeenschappelijke regeling aan te gaan in verband met de in tentie van de regio-gemeenten tot samenwerking op het welzijnsterrein. SCHOUWEN-DUIVELAND, 15-1. Er wordt - zoals gebruikelijke - naar gestreefd de zomervakantie voor Mie scholieren op Schouwen-Duiveland vol gend jaar op 5 juli in '82 dus te laten beginnen, zo is donderdagmiddag beslo ten op een vergadering in de o.l.s. ,,'t Kofschip" te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3