a Restauratie Hervormde Kerk financieel bijna rond O.l.s. „De Stove" in Noordwelle blijft als basisschool bestaan DE ZIERIKZEESCHE COURANT In Kerkwerve Binnenkort voorstel tot gemeentelijke bijdrage Defensie begroting van de V.S. cr jlietnisse Nabavi dreigt Smeerpoetstanker opgespoord 1 1 "»IIW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 16 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22845 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar t 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Uiengeheimen op „show" te Bruinisse Dit nummer bestaat uit 12 pagina'; MIDDENSCHOUWEN, 15-1. De gemeenteraad van Middenschouwen wordt op de raadsvergadering van dinsdag 20 januari gevraagd akkoord te gaan met een ge meentelijke bijdrage van 30.000,— voor de restauratie van de Nederlands Hervormde kerk aan de Ring te Kerkwerve. Maar als die bijdrage inderdaad doorgaat, is er nog 15.000,te kort om de herstelwerkzaamheden (totaal 160.000,te laten uitvoeren. WASHINGTON, 15-1. Jimmy Car ter heeft donderdag, vijf dagen voor dat hij als president van de Verenig de Staten wordt opgevolgd door Ro nald Reagan, zijn laatste defensiebe groting bij het congres indediend. De militaire uitgaven voor het begro tingsjaar 1982 dat op 1 oktober 1981 begint, komen uit op 220,3 miljard dollar (circa 400 miljard gulden), een rekordbedrag voor de VS in vre destijd. Daarvan gaat 196,4 miljard dollar rechtstreeks nasr het Penta gon, de zetel van het ministerie van defensie en hoofdkwartier van de Amerikaanse land-, zee- en lucht macht. De rest is bestemd voor het ministerie van energie voor onder zoek op het gebied van nieuwe kern wapens. Vergeleken met de begro ting voor het lopende jaar zijn de uit gaven reëel en met dejcorrektie voor de inflatie vijf procent hoger. CAIRO. De minister voor lokaal bestuur van Noord-Jemen, luitenant kolonel Hammoud Khamis, is don derdag vermoord, zo heeft het pers bureau Mena gemeld. De minister was op weg van Sanaa naar Hodieda toen hij werd omgebracht. PEKING. De aanwezigheid van vijf hoge funktionarissen van Tai- wain bij de inauguratie van Ronald Reagan tot de nieuwe Amerikaanse president - komende dinsdag - heeft donderdag tot een protest uitgelokt van de autoriteiten in Peking. WARSCHAU. Het openbaar ver voer in de Poolse hoofdstad War schau is vrijdagochtend stil komen te liggen toen de chauffeurs een staking van vier uur begonnen. Zij proteste ren tegen plannen van de regering mensen te straffen die vorige week zaterdag niet hebben gewerkt. De kerkvoogdij heeft de gemeente daarom gevraagd zich voor dat reste rende bedrag garant te stellen en ook dat voorstel zal tijdens die vergade ring worden behandeld. In 1976 al nam de kerkvoogdij kon- takt op met de gemeente over deze kwestie, omdat een door de Monu- mentenwacht uitgebracht inspektie- rapport had uitgewezen, dat vooral MADRID. „Spanje zal voorlopig Israël nog niet diplomatiek erken nen". Dit heeft de sekretaris-gene- raal van de Arabische Liga, Tsjadli Klibi, te kennen gegeven na een offi cieel bezoek van twee dagen aan Ma drid. BAGDAD. De speciale afgezant van de Verenigde Naties de Zweedse oud-p"«?mier Olof Palme heeft don derdag met de Iraakse president, Saddam Hoessein, gesproken over de oorlog met Iran. het dak nodig aan reparatie toe was (en is). De kosten werden toen ge raamd op 100.000,—. Omdat niet over voldoende financiële middelen werd beschikt, werd getracht fond sen te werven. Geen monument De rijksdienst voor de monumen tenzorg ging niet in op de vraag de uit ca. 1900 daterende kerk als monu ment aan te merken vanwege het weinig aantrekkelijke exterieur, dat - beoordeeld naar kriteria van schoon heid, betekenis voor de wetenschap of volkskundige waarde - van ontoer reikend belang werd geacht. Daardoor verviel een grote moge lijkheid tot het verkrijgen van finan ciële middelen voor de restauratie en konden ook diverse andere instan ties geen subsidie toezeggen. Bovendien bleek, uit een inmiddels gemaakt bestek door de Technische Dienstkring Bruinisse en Midden- schouwen, dat de restauratiekosten in de loop der jaren waren gestegen tot 160.000,-. Akties Een restauratiekommissie voerde intussen ijverig verschillende akties, waardoor een flinke eigen bijdrage van 65.000,— aan de restauratie kan worden geleverd. De Generale Financiële Raad van de Nederlandse Hervormde Kerk zal een bedrag van 50.000,— beschikbaar stellen, b. en w. vragen de raad dus om 30.000,— en de garantiestelling van de reste rende 15.000,— (hetgeen kan inhou den dat de totale gemeentelijke bijr drage f 45.000,— wordt) en dan is de zaak financieel rond. De Nederlands Hervormde kerk te Kerkwerve, waarvan vooral het dak er slecht aan toe is. Het hangt van een gemeentelijke subsidie af, of er binnen kort met de herstelwerkzaamheden kan worden begonnen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) UTRECHT. Binnen de grootste vakcentrale van Nederland, de ruim één miljoen leden tellende FNV, bestaan plannen om tot een andere aanpak bij het vaststellen van het ar beidsvoorwaardenbeleid te komen. Opluchting in het dorp NOORDWELLE, 15-1. De school op Noordwelle blijft in ieder geval ook na 1983 bestaan, verklapte burge meester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer afgelopen dinsdagavond aan de 42 aanwezigen in het 4-5-6-lokaal van de o.l.s. „De Stove". En die „historische woorden" ontlokten velen, en niet in het minst het onderwijzend personeel, zuchten van verlichting en kreten van verba zing. Want na de vele pessimistische geluiden de afgelo pen herfstmaanden waren vele dorpelingen er min of meer van overtuigd, dat ze in de nabije toekomst hun kroost naar Renesse zouden moeten sturen om taallesjes, rekensommetjes en tekeningen van Sinterklaas te ma ken. LIMA. Een 16-jarige scholier is donderdag in Lima doodgeschoten bij een treffen tussen de politie en de monstranten tijdens een algemene 24-uurs-staking. Dit is uit zieken huiskringen vernomen. WARSCHAU. De toestand op het arbeidsfron in Polen lijkt zich te kon- sentreren op de eis van een algemene vijfdaagse werkweek. Er is een grote kans dat vrijdag in Warschau tussen 8 en 12 uur 's morgens de trams en bussen niet rijden. Leden van het centraal comité van de leidende par tij hebben de onafhankelijke vakcen trale beticht van een roekeloze tak- tiek. Zwaar bewolkt met enige tijd sneeuw, in het zuidwesten van het land gevolgd door regen; minimum temperaturen van om het vriespunt aan de kust tot min 4 graden in het oosten van het land; middagtempera- turen van plus 4 graden in Zeeland tot nul graden in de noordelijke pro vincies; zuidoosten wind, toenemend -tot krachtig, morgen later draaiend naar zuidwest, het eerst in Zeeland. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zondag een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 17 jan. Zon op 8.39, onder 17.00 Maan op 14.33, onder 5.39 18 jan. Zon op 8.38, onder 17.02 Maan op 15.23, onder 6.47 19 jan. Zon op 8.37, onder 17.04 Maan op 16.23, onder 7.46 Volle Maan: 20 januari (8.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 17 jan. 0.11 12.39 6.19 18.44 7.17 19.38 8.10 20.24 f. V NOORDWELLE. In Noordwelle, waarvan hier een opname van de kom, zullen nieuwe huizen voor jonge gezinnen worden gebouwd, zo beloofde het gemeentebestuur van Westerschouwen. Op die manier kan de levensvatbaarheid van de o.l.s. ,,De Stoveworden gewaarborgd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het ministerie, zo sprak de heer J. C. de Feyter, wethouder van onder wijs, heeft na vele uitvoerige gesprekken met de provincie en de gemeenten officieus laten horen, dat zij de eisen wat betreft het minimum aantal leerlingen per school heeft la ten vallen. Uiteraard zal het ministe rie wel met argusogen de levensvat baarheid van de school, de plaatselij ke situatie en de instandhoudings- kosten van de school in de gaten hou den. Die levensvatbaarheid van „De Stove" is alleen gewaarborgd als er ook in de komende jaren voldoende leerlingen op Noordwelle zijn en daarom zal de gemeente, beloofde de burgemeester, trachten door de bouw van enkele nieuwe huizen jonge ge zinnen met kinderen naar de kern Noordwelle te lokken. De dorpelingen zelf zullen echter ook zoveel mogelijk reklame moeten maken voor het wonen op hun dorp. Want zonder de aktieve steun van de Noord wellenaars, kan ook de ge meente Westerschouwen weinig uit richten. B. en w. benadrukten, dat ook de kleuters na '83 op het dorp naar de school de zgn. basisschool, kunnen gaan. Daarom zal er bij de school wellicht een speelwerklokaal ge bouwd moeten worden en zal mis schien een (deel-tijd) derde leer kracht empooi op „De Stove" vin den. Kortom, er staat heel wat op sta pel, en de huidige juf en meester kun nen in dit kader ook flink aan het werk. Na de koffiepauze was er voor de Noordwellenaars de gelegenheid ook vragen met betrekking tot andere za ken van het dorp op het ambtelijk panel af te vuren. Dorpshuis Het oude dorpshuis zal opgeknapt worden en daarna worden verhuurd als eengezinswoning voor „begin ners", de rekonstruktie van de Ring komt naderbij geslopen en de kinde ren zullen deze lente weer naar harte lust kunnen graven, zaaien en schof felen in een schooltuintje. Een ieder was het met het gemeentelijke voor stel eens de prijs voor het vervoer van de kleuters naar Renesse op te schroeven van een piek tot 1,50. Het dorp was heel wat minder en thousiast over de plannen met be trekking tot de sloop van het over dekte fietsenhok naast de school. Over de uit het dorp gekomen voor stellen dienaangaande, zal de ge- Advertentie pn Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten TEHERAN, 16-1. In Teheran dreig de na het nieuws over de ontvangst van het Iraanse antwoord de Iraanse regeringswoordvoerder Behzad Na bavi, die speciaal is belast met de gij zelingskwestie, aan het begin van de (Iraanse) nacht van donderdag op vrijdag met afbreken van de onder handelingen met de Verenigde Sta ten over de gijzelaars, als Washing ton niet voor het eind van de dag (vrijdag) zou beginnen met het over maken van Iraanse gelden en andere aktiva naar Algerije. Dit werd vrijdagochtend vroeg Iraanse tijd bekendgemaakt door ra dio Teheran. meente nog nadenken, besloot het Westerschouwense kwartet. Mevrouw Niemantsverdriet be dankte, alvorens aan de informatiea vond een einde te maken, alle aanwe zigen voor hun belangstelling. 18 jan. 1.16 13.52 19 jan. 2.05 14.54 Springtij: 22 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 16-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie boven Scandina vië die in het Noordzeegebied ruim twee dagen voor een vrij koude noordwestelijke stroming met sneeuwbuien zorgde is bezig op te vullen. Van belang voor het weer bij ons wordt nu een depressie die de Britse eilanden nadert. Deze depressie zet koers naar centraal Europa en zal daar ongetwijfeld weer een flink pak sneeuw brengen. In ons land zal het vannacht en morgenochtend ook enige tijd sneeu wen. Er bestaat een kleine kans dat in het westen van het land de sneeuw morgen later overdag in regen over gaat. De middagtemperatuur ligt morgen iets boven het vriespunt. BELFAST. Voor het eerst sinds het Britse leger in 1969 in Noord-Ierland in aktie kwam, zijn vrijdag enkele Engelse soldaten wegens moord ver oordeeld. OSLO, 15-1. De olie die eind vorig jaar aan duizenden vogels in het Kat tegat tussen zweden en Denemarken en in de Oslofjord het leven heeft ge kost blijkt geloosd te zijn door de Griekse tanker „Stylis", zo is don derdag in Oslo vernomen. Onderzoek van de olie heeft dit be wezen. De olie aan boord van de tan ker heeft een zeer aparte chemische samenstelling. De Skandinavischc politie verdenkt het vaartuig ervan, de tanks in zee te hebben schoon gespoeld even voordat het de raffina derij Slagentagcn in de Oslofjord be reikte. Advertentie 0»aee\BLO StJoosUMKAl-O®

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1