Gouden Brandweerkorps Zierikzee begon succesvol bestaan in 1931 Sport- en rekreatiecentrum biedt oplossing voor tekort aan zaalsportakkommodatie fupc, DE ZIERIKZEESCHE COURANT Halve eeuw paraat Bezuinigingen per 1 maart Veel aandacht voor tennissport Rechter d'Urso vrij Melk duurder Zigeuners terug naar Nederland WA> PÊ gitr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22844 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij Wh Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: De mutatie in de Zierikzeese raad ZIERIKZEE, 15-1. De mannen van de Zierikzeese brandweer: vrijwillig staan ze altijd paraat, alert op alarm en ze zijn bereid, als de sirene loeit, hun dagelijks werk a la minute, neer te leggen. Zo gaat dat al vijftig ja ren en wat dat betreft is er bij de Zierikzeese brandweer tot op de dag van vandaag, niets veranderd. Vrijdag 16 januari viert het korps in de brandweerkazerne aan de Regen boogstraat zijn gouden jubileum en die vijftig jaar brandweer zijn tijdens de ze receptie via een foto tentoonstelling prachtig weergegeven. ZIERIKZEE. Een foto uit de oude doos. Zierikzeese brandweermannen voor de brandweergarage, het voormalige koetshuis van het Burgerweeshuis, in de Wevershoek. UTRECHT, 14-1. De regering heeft plannen in voorbereiding, die de de partementen dwingen slechts in be perkte mate financiële verplichtin gen aan te gaan. Dat blijkt volgens de ambtenaren- federatie ABVA/KABO uit een brief die de minister van financiën daags voor kerstmis op grond van een kabi netsbesluit naar alle ministeries heeft gestuurd. Volgens de federatie lopen de maatregelen vooruit op eventuele nieuwe bezuinigingen per 1 maart dit jaar. Dit staat in „Aaneen", het blad van de federatie ABVA/KABO. De Algemene centrale van overheidsper soneel (ACCP) meent, zo blijkt uit het blad, dat de al bestaande onge rustheid over de werkgelegenheid bij de overheid hierdoor ernstig is toege nomen. De beperking van de finan ciële verplichtingen van de ministe ries strekt zich namelijk ook uit tot de personeelssterkte bij het rijk. Het nu nog onbebouwde terrein aan de Deltastraat, waarop dit jaar met de bouw van het komplex zal worden begonnen. Momenteel wordt de grond bouwrijp gemaakt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het begon allemaal met tobben, emmertjes en vaten die, hoe primi tief het ook klinkt, in vroegere tijden grote branden moesten blussen. Een vrijwillige brandweer bestond voor de jaren dertig nog niet en men werk te toen nog met de zogenaamde „plichtbrandweer". Plicht Ieder jaar werd er een lijst op gesteld van Zierikzeeënaren die deze plicht moesten gaan vervullen, en dat weigeren was er in die dagen nog niet bij. Wel kon men, zo vertellen oude Zierikzeeënaren, een plaatsver vanger opgeven of de plicht min of meer afkopen met een tientje. Tot on geveer 1930 werden de branden nog steeds met handbrandspuiten ge blust, maar in dat zelfde jaar bleek wel duidelijk dat die oude vorm, die brandweerplicht dus, nogal uit de tijd was. Vrijwillig Zodoende werd 1 januari 1931 het vrijwillige brandweerkorps gefor meerd. Ook de aanschaf van een Ford-brandspuit droeg er toe bij de brandweer te moderniseren. Het toen beter georganiseerde brandweerkorps bleek de branden heel wat sneller en beter te kunnen bedwingen dan onder vroegere om standigheden. De reorganisatie bleek een goede keus. Inmiddels zijn de handpompen ver dwenen, en alleen te zien in musea. Het materieel Het enthousiasme en de teamgeest mag dan in die vijftig jaren niet ver anderd zijn, het materieel is dat uiteraard wel. Momenteel beschikt de Zierikzeese vrijwillige brandweer over twee tankautospuiten (hoge en lage druk) met een waterkapaciteit van maar liefst 2500 liter per minuut. Verder staan in de kazerne nog twee aanhangwagens gestationeerd; één poederwagen en een lage druk mo- terspuitwagen, en een babyspuit - een draagbaar pompje - voor de bran den die moeilijk bereikbaar zijn voor de wagens. ZIERIKZEE. Het huidige kader van de vrijwillige Zierikzeese brandweer. Van links naar rechts: H. Fierens (onder- brandmeester), J. Hagesteijn (onderkommandant), D. Kouwenberg (kommandant), M. v. d. Schee (brandmeester) en J. C. Kort (onderbrandmeester). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Rood moet Tenslotte is er nog de populaire ro de hulpverleningswagen voor de kleine kalamiteiten. Over de kleur van de wagens willen de brandweer lieden tijdens een gesprekje op de vooravond van het jubileumfeest nog het een en ander kwijt. „Vraag eens aan een kind wat de kleur is van een brandweerauto. Na tuurlijk zal „rood" het antwoord zijn. Dat ligt toch voor de hand. Rood is opvallend, de kleur van vuur ook, maar voorlopig rijden we nog steeds in knalgele wagens. We zijn toch geen gemeente reinigingsdienst", zegt kommandant D. Kouwenberg ver ontwaardigd. Vervólg pag. 3 ZIERIKZEE, 15-1. Dit jaar wordt op het industrieter rein te Zierikzee begonnen met de bouw van een sport en rekreatiecentrum op partikulier initiatief van Eve- raers Bouwontwikkeling b.v. te Steenbergen. Een apar te tennishal en een hal voor de zaalsporten in het alge meen (behalve squash) zullen de momenteel enorme ak- kommodatienood voor indoor-sporten op Schouwen- Duiveland en met name in Zierikzee verlichten. Volgens de heer L. J. van Gastel, wethouder van sportzaken is het akkommodatieprobleem door de komst van het komplex zelfs helemaal opgelost. Het centrum wordt geboüwd aan de Deltastraat ongeveer tegenover de zijwegen Roompotstraat en Ha venstraat. Het terrein wordt sinds kort bouwrijp gemaakt, d.w.z. dat Aannemersbedrijf Schouwen-Duive- land met het rioleringsstelsel bezig is en dat ten behoeve van de bereik baarheid van het gebied enkele in- steekwegen zullen worden aange legd. Het komplex heeft ongeveer een lengte van 155 m en een breedte van 75 m en bestaat dus uit twee hallen. De tennissport krijgt de meeste ruimte tot zijn beschikking, omdat één van de hallen alleen voor tennis wordt ingericht, omdat volgens de heer S. J. J. Everaers, direkteur van het bedrijf uit Steenbergen de daar voor benodigde vloer dermate hard is dat deze niet meer geschikt is voor andere indoor-sporten. Buitenbanen Ook zullen waarschijnlijk enkele buitenbanen aan de akkommodatie worden toegevoegd. „Eigenlijk kunnen we nog niets met zekerheid vaststellen, omdat al le plannen en tekeningen voorlopig zijn. We zijn begonnen met een onder zoek naar de behoeften die er leven op Schouwen-Duiveland en we zijn er nu van overtuigd dat die er inder daad zijn," vertelt ing. Everaers. Misschien zal er ook een bowling hal (de derde op Schouwen-Duive land) komen. De tweede sporthal is in ieder geval geschikt voor in princi pe alle binnensporten, zoals bijvoor beeld: volleybal, basketbal, gym nastiek en zaalhockey. Hockey De hockeyklub Schouwen-Duive land zal ook zeer blij zijn met de komst van deze hal, omdat zij vanwe ge de ongeschiktheid van de vloer in sporthal Onderdak niet in de zaal mag met de houten sticks. Vervolg pag. 6 ROME, 14-1. De Italiaanse rechter Giovanni D'Urso is donderdagoch tend teruggevonden in een auto aan de oever van de Tiber in het centrum van Rome. De rechter was geketend en verkeert volgens de politieagen ten die hem aantroffen, in goede ge zondheid. D'Urso is onmiddellijk naar een ziekenhuis in de Italiaande hoofdstad overgebracht, zo meldde het Italiaanse persbureau Ansa. De vrijlating van de magistraat volgde 33 dagen nadat hij door de Ro de Brigades was ontvoerd. RIJSWIJK, 14-1. De minimim- melkprijs gaat met ingang van dins dag 27 januari drie cent omhoog, van 1,07 naar 1,10 cent per liter. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft hiertoe woensdag besloten. De minimummelkprijs, ingevoerd om het prijsstunten door supermark ten en dergelijke te voorkomen, geldt voor verpakte volle melk. De verhoging is een aanpassing aan de eveneens op 26 januari ingaande ver hoging van de prijs, die de konsump- tiemelkindustrie voor konsumptie- melk en konsumptiemelkprodukten berekent aan de detailhandel. Stij ging van de produktiekosten maakt volgens het produktschap de prijs verhoging nodig. DEN HAAG, 14-1. de zigeuners aan de Nederlands-Belgische grens gaan terug naar Nederland. Het ministerie van justitie in Den Haag heeft hiero ver woensdagmiddag overeenstem ming bereikt met het Belgische mi nisterie van justitie. Dit heeft een woordvoerder desgevraagd meege deeld. De zigeuners gaan vandaag (don derdag) terug. De woordvoerder wil de niet zeggen onder welke voor waarden ze naar ons land terugmo gen. Tot nu toe heeft staatssekretaris Haars (justitie) altijd de voorwaarde gesteld dat de zigeuners zich moesten identificeren. Of ze deze eis heeft la ten vallen, wilde de woordvoerder evenmin zeggen. Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Tegenspoed dragen valt niet mee, maar voorspoed dragen is moeilijker. Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen Opklaringen, maar in de nacht en ochtend nog enkele winterse buien; minimumtemperaturen van nul tot min drie graden; middagtempera- tuur ongeveer plus drie graden. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 5 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor zaterdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 16 jan. Zon op 8.40, onder 16.59 Maan op 13.51, onder 4.24 Volle Maan: 20 januari (08.39) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 16 jan. 11.22 5.08 17.43 Doodtij: 15 januari Springtij: 22 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Deze winter wordt tot nog toe gekenmerkt door een snelle opeen volging van aanvoer van vrij zachte en koude lucht. De wisselvalligheid hangt nauw samen met de grote re gelmaat waarmee depressies die van IJsland komen via het noorden van de Noordzee naar Scandinavië trek ken. Op de nadering van een dergelij ke depressie draait de wind in ons land naar de zuidwesthoek waardoor vrij zachte oceaanlucht kan toestro men. Zodra de depressie boven Scan dinavië aankomt ontwikkelt zich bo ven de Noordzee een noordwestelijke stroming, waarmee koude lucht en winterse buien naar ons land worden getransporteerd. Op het ogenblik zit de wind in de noordwesthoek en ook morgen zal dit nog het geval zijn. De kamende nacht kan het licht vriezen. De buien- aktiviteit zal morgen minder wor den. Opklaringen krijgen dan de overhand.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1