Schouwen-Duiveland heeft uitstekend grondwater Geen zorgen om kwaliteit STREEKNIEUWS In Iran gebrek aan koördinatie Handel in vrouwen Geneesmiddelen en de bijsluiter Schiermonnikoog „Onderwatersport" niet eens met Zeeuwse duikverordening en de auto China dreigt Den Haag Sneeuw en verkeer Aktie binnenschippers Compostbedrijf in Tholen Overval op bejaard echtpaar GEREF. BOND NIET ACHTER UITSPRAAK HERVORMDE SYNODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 januari 1981 Nr. 22843 3 ZIERIKZEE, 13-1. Alle ongerust makende berichten over het niet betrouwbaar zijn van de kwaliteit van het grondwater gelden niet voor Schouwen-Duiveland. Vol gens mededelingen van de Watermaatschappij Zeeland is het grondwater hier op geen enkele manier chemisch verontreinigd, het is „schoon". De kwaliteit van het drinkwater is dus uitstekend. Zeer geregeld en op gezette tijden worden altijd al monsters onderzocht van grond- en oppervlaktewater en bijvoorbeeld van water dat uit de fil ters in de leidingen terechtkomt. RENESSE Reebok aangereden Op de Vroonweg is maandag auto mobilist M. B. uit Renesse in aanra king gekomen met een reebok. Het dier raakte dermate gewond dat hij afgemaakt moest worden. De auto werd aan de voorzijde beschadigd. BROUWERSHAVEN Wandkleden maken Dinsdag 3 februari gaat er weer een kursus wandkleden maken van start onder leiding van Ted Stigter. Appli- katie technieken en makramé kno pen komen tijdens deze kursus aan de orde. De kursus omvat zes midda gen. ZONNEMAIRE Jaarvergadering N.B.P. afdeling Noordgouwe e.o. De afdeling Noordgouwe e.o. van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt de jaarvergade ring op woensdag 21 januari in het Dorpshuis te Zonnemaire. Op de agenda staan onder andere de verkiezing van een bestuurslid, mevrouw Heringa is aftredend en niet herkiesbaar. Na de pauze zal de heer Coen Honig te Zierikzee een brilienshow houden. Het bestuur stelt als kandidaat bestuurslid voor: mevrouw C. Mol-Bouman te Drei- schor. Voor tijd; zie agenda. NIEUWERKERK Staatkundig Gereformeerde Studievereniging Vrijdagavond 16 januari zal in het kerkgebouw aan de Stationsstraat alhier een ledenvergadering worden gehouden van de Staatkundige Gere formeerde Studievereniging. Spreker op de avond is de heer A. Douw uit Oosterland. Onderwerp van gesprek is „Emancipatie". Na de pauze zal over dit onderwerp gedis- kussieerd worden. Voor tijd: zie agenda. DUIVELAND Kursussen De afdeling „Duiveland" van de Bond van Plattelandsvrouwen orga niseert een kursus volksdansen, die gehouden zal worden in het dorps huis van Ouwerkerk. Deze kursus wordt geleid door me vrouw Ernst en vangt aan woensdag 14 januar (voor tijd zie agenda). Maandag 26 januari gaat de kursus „Beter bewegen" van start. Deze wordt gegeven te Zierikze en wel in de Caustraat 2. Deze kursus bestaat uit twaalf lessen. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij mevrouw Hering te Zierikzee. Tel. (01110) 3004. Voor aanvangstijd kursus zie de agenda. OOSTERLAND Hoorzitting „Komplan" Donderdagavond 15 januari zal het kollege van burgemeester en wethou ders van de gemeente Duiveland een hoorzitting houden in het dorpshuis „De Oosterhof". Gesproken zal wor den over het bestemmingsplan „Komplan Oosterland". Voor tijd: zie agenda. Vergadering Oranjevereniging Vrijdagavond 16 januari houdt de Oranjevereniging Oosterland de jaarlijkse ledenvergadering in de zaal van cafetarie „Neffen d'Eule". Deze avond vindt tevens een bestuursverkiezing plaats en zullen besprekingen gevoerd worden over de aktiviteiten voor het jaar 1981. Naast het officiële gedeelte worden de aanwezigen getrakteerd op mosselen en wordt daarna bingo gespeeld. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Bijeenkomst NCVB Donderdag 15 januari vergadert de NCVB afdeling Bruinisse voor de eerste keer in het nieuwe jaar. Deze avond zal de heer Koopman van de PZEM spreken over het onderwerp „58 miljoen Nederlanders en hun energie". Belangstellenden zijn ook in 1981 van harte welkom. Bibliotheek verplaatst De bibliotheek van Bruinisse is voor de zoveelste maal uit z'n jasje gegroeid. Begonnen werd in het Ned. Wanneer er aanleiding toe is, door klachten, of berichten van vervui ling, wordt er nog eens extra „ge monsterd", maar die steekproeven hebben tot op heden gelukkig altijd positief resultaat opgeleverd. Ook het Haringvlietwater, dat bij het pompstation „De Blinkert" wordt vermengd met het duinwater, is geen enkele ongerechtigheid ge vonden, zo deelde de heer G. van Ros- sum als woordvoerder van de W.M.Z. desgevraagd mede. Industriële vervuiling komt niet voor en van invloed van chemische stoffen, die in de landbouw worden gebruikt, is evenmin sprake. Buizen Geruststellende berichten dus, die bovendien inhouden dat men zich op Schouwen-Duiveland geen zorgen be hoeft te maken over in gebruik zijn- Herv. Verenigingsgebouw en vervol gens in de voormalige badruimte van het Groene Kruis gebouw. Deze week zullen de duizenden boeken worden overgebracht naar het nieuwe gebouw, voorheen in ge bruik als kleuterschool aan de Dreef, of zo men wil in de Molenstraat, want daar is de ingang. Vanaf zater dag 17 januari zal daar de uitlening plaatsvinden, voorlopig nog op de oude uren van half vijf tot zes uur, maar in de toekomst meedere malen per week. Bij de uitleenruimte beschikt men nu ook over een openbare leeszaal, waar men naast boeken ook de voor naamste tijdschriften zal kunnen le zen. Vanaf 17 januari is de uitleen- prijs van een jeugdboek 25 cent per week. Voor de overige boeken zal 30 cent per week worden berekend. Woning verkocht De riante woning aan de Mee krapstraat 3 alhier, die al geruime tijd leeg stond is verkocht aan de heer W. '.Otte Fz. De woning; werd voor het laatst bewoond door de heer C. H. Braai. Vergadering Reformatorisch kontakt In de eerste vergadering in het nieuwe jaar, van het Reformatorisch Contactorgaan, donderdagavond 8 januari te Sirjansland gehouden, wenste de voorzitter, de heer W. van den Berge de talrijke aanwezigen een gezegend 1981 toe. Daarbij sprak hij de wens uit, dat ook in de komende tijd, de vergade ringen van de vereniging Reformato risch Contact, waar regelmatig spre kers van naam, een onderwerp be handelen, mochten leiden tot verster king van het persoonlijk geloof. Hij las vervolgens, nadat hij was voorgegaan in gebed: Mattheüs 2:12- 23: De geschiedenis van de wijzen uit het oosten. De spreker voor deze avond, ds. G. H. van Kooten uit Delft, hield naar aanleiding van dit Bijbelgedeelte een referaat, dat hij als titel had gege ven: „Drieërlei vrucht van Christus vlucht". Kindermoord Hij behandelde daarbij achtereen volgens, de afkomst van de wijzen uit het Oosten, de beroering die door hun komst ontstond in Jeruzalem, de geaardheid en de persoon van Hero- dus de Grote, stammend uit het geslacht der Edomieten en de gevol gen van het bezoek der wijzen uit mondend in de kindermoord te Beth lehem. De wegen Gods zijn dikwijls on doorgrondelijk, maar zij dienen dik wijls wel om verschillende Profetiën tot vervulling te laten komen, zoals spreker Schrift met Schrift verkla rend aantoonde. Na het beantwoorden van enkele vragen sloot ds. Van Kooten met dankgebed. Op 19 februari hoopt ds. Den Hoed uit Sliedrecht als spreker voor de vereniging op te treden, terwijl voor 31 maart nog een afspraak is ge maakt met ir. Van der Graaf uit Hui- TEHERAN, 12-1. De Iraanse staats- sekretaris voor buitenlandse zaken, Jamchid Haqgou, is van mening dat de Iraanse leiders te weinig realisme aan de dag leggen bij hun benadering van de internationale problemen. In een gesprek met een Iraans blad zie hij het te betreuren, dat er onvol doende koördinatie bestaat tussen de revolutionaire instanties, ook wat het binnenlandse beleid aangaat. „Iran heeft zijn juiste houding in enige kwesties, zoals de oorlog met Irak, niet aan de wereld duidelijk kunnen maken", aldus de staatsse- kretaris. Irak had dat veel beter ge daan. Iran moest niet vergeten, dat andere landen zijn ideologie niet per se behoeven te delen. de waterleidingbuizen van kunststof, omdat er eenvoudigweg geen schadelijke stoffen in de grond aanwezig zijn die daarin kunnen doordringen. „Flitsen uit het buitenland PEKING. In de Chinese pers is Hua Guofeng maandag voor het eerst sinds zes weken weer aangeduid als partijleider. In een en hetzelfde be richt in alle kranten van Peking staat dat voorzitter Hua de Noordko- reaanse president Kim II Sung zijn gelukwensen heeft laten overbren gen. ROTTERDAM, 12-1. De zedenpoli tie in Rotterdam heeft vier mannen uit Rotterdam, Capelle aan den IJs- sel en Hellevoetsluis aangehouden, omdat zij zich bezig hebben gehou den met de handel in Portugese vrou wen. Een van de vier, de 26-jarige Rotterdammer C. van de P. werd vo rige week donderdag op Schiphol aangehouden toen hij met drie uit, Lissabon meegenomen vrouwen uit het vliegtuig stapte. Het was de be doeling dat de drie vrouwen te werk zouden worden gesteld in sexklubs in Rotterdam en omgeving. De Chinese boer PEKING, 12-1. Onder de Chinese boerenbevolking heerst grote onze kerheid over de huidige ontwikke lingen in China. Uit een eind vorig jaar gehouden opiniepeiling in plat telandsgebieden in de centrale pro vincie Sjaanxi is naar voren geko men dat overal de boeren vrezen voor een wijziging in de huidige poli tieke koers", zo blijkt uit een dins dag in Peking opgevangen uitzen ding van de provinciale radio. In het programma werd aan de hand van de antwoorden van de 1347 ondervraagden een lijst opgemaakt van de tien zaken waar zij zich het meest over bezorgd maken. Vooral het in het vele gevallen niet tot uit voer brengen van het systeem van verantwoordelijkheid bij de pro- duktie wat zoveel wil zeggen als de aan de boeren verleende zelfstandig heid, staat bovenaan dat lijstje. In vele delen op het platteland maakt men zich zorgen over de mogelijke te rugkeer naar de oude situatie, met intrekking van recente voorschriften betreffende een versoepeling van het kollektieve systeem. Uit het onderzoek blijkt verder dat de boerenbevolking zich erover be klaagt dat sommige plaatselijke bestuurders een weinig democrati sche instelling aan de dag leggen. De ze geven willekeurige opdrachten, schenden de partijbeginselen en de grondwet van het land. en gaan zelfs zover dat zij boeren slaan en mishan delen. Verder staan op het lijstje za ken als: de woonomstandigheden, de middelmatigheid van het kulturele leven, het onderwijs en de huwelijks vooruitzichten voor kinderen van de ondervraagden. Zo zouden talloze fa milies er een armoedige staat op na houden om aan een schoondochter te komen, waarbij wordt verwezen naar het verschijnsel van gearran geerde huwelijken dat in een beden kelijk toenemende mate op het Chi nese platteland voorkomt. De radio vermeldt verder het gokken, het bij geloof, de diefstal en de slechte hou ding van jongeren tegenover hun ou ders. UTRECHT, 12-1. Patiënten krijgen hun geneesmiddelen vaak zonder bijsluiter. Dit is gebleken uit een op dracht van de Nederlandse Associa tie van de Farmaceutisch Industrie (NÉFARMA) door het NIPO uitge voerde enquête. Van de ondervraagden gaf 38 pro cent te kennen geneesmiddelen met een bijsluiter te ontvangen, vier pro cent wist het niet meer en 59 procent kreeg geen bijsluiter. De cijfers lagen over het hele land zo'n beetje hetzelf de behalve in het noorden, waar 73 procen van de ondervraagden zei, geen bijsluiter te ontvangen. Van de ondervraagden noemde 85 procent een bijsluiter wel belangrijk en in de jongste kategorie (tot en met 29 jaar) was dat 94 procent. De Tweede Kamer heeft in oktober 1980 unaniem een motie aangenomen met het verzoek aan staatssekretaris Veder-Smit (volksgezindheid), met een wettelijke regeling te komen voor patiënteninformatie bij ge neesmiddelen. Kleinverpakking Op het ogenblik is het zo, dat al leen bij geneesmiddelen die in klein verpakking door de fabrikanten worden afgeleverd bijsluiters zitten. De apotheker is wettelijk verplicht, deze geneesmiddelen met de bijslui ter aan de patiënt af te leveren, tenzij de arts op zijn recept aangeeft, dat de bijsluiter moet worden verwijderd. Voor geneesmiddelen in grootver pakking en „loco's" (vervangende preparaten voor merkartikelen) geldt deze verplichting niet. Voor een aantal kategorieën geneesmiddelen bestaan „groepsbijsluiters" die zijn ontwopren door de organisaties van artsen (KNMG) en apothekers (KNMP). STRAATSBURG. Maandag heb ben tijdens de opening van de plenai re zittingsweek in het Franse Straatsburg 24 nieuwe leden hun in trede gedaan in het Europese parle ment. Allen zijn Grieken, hun land is per 1 januari 1981 het tiende lid ge worden van de Gemeenschap. JERUZALEM. Een kommissie van de Knesseth heeft maandag gestemd voor opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van de minister van godsdienstzaken, Aharon Aboe- Harzeira, die beschuldigd wordt van het aannemen van steekpenningen en het misbruiken van openbare fondsen. WASHINGTON. De Amerikaanse oud-minister van marine en oud ambassadeur in Den Haag, William Middendorf, en een tekstdichter uit Hollywood, Sammy Cahn, hebben maandag in Washington aan de pers de song voorgesteld die is gemaakt voor de ambstaanvaarding van Ro nald Reagan op 20 januari. LOS ANGELES, Californië. Ver non Butts, één van de daders in de reeks van veertien „Freeway - moorden" in Californië, heeft zich zelf in de gevangenis van het leven beroofd op dezelfde wijze waarop hij en zijn medeplichtigen het hun slach toffers deden: door wurging - in zijn geval met een handdoek. LONDEN. De Britse liberale partij heeft maandag een groot politiek of-, fensief ontketend om in een „sociaal democratische werkgemeenschap" binnen de partij, die gematigden in de socialistische labourpartij en de conservatieve partij aan te trekken die ontevreden zijn over de richting die hun eigen partij heeft ingeslagen. LOS ANGELES, Californië. De aanstaande president van de Vere nigde Staten, Ronald Reagan, heeft maandag op zijn ranch in Santa Bar bara bij Los Angeles in Californië een witte Arabische hengst in ont vangst genomen. Het is een geschenk uit de stallen van president José Lo pez Portillo van Mexico, die er per soonlijke vriendschap mee wil ver zinnebeelden. SAN SALVADOR. Linkse guerril lastrijders, die zondag openlijk in de aanval gingen tegen de regerende junta, hebben opgeroepen tot een al gemene staking als onderdeel van hun „beslissend" offensief tegen het burger-militaire regime. Onuitvoerbaar De redaktieleden Joop de Wilde en Henk van Vlimmeren van het maand blad van de Nederlandse onderwatersportbond zijn het in het januari nummer van „onderwatersport" niet eens met de „Verordening Duiksport in de provincie Zeeland", die op 2 juli 1980 in Zeeland van kracht is geworden. DEN HAAG, 12-1. Minister Tuijn- man zal op zeer korte termijn een noodwetje maken waardoor kan worden voorkomen dat Schiermon nikoog het komend zomerseisoen wordt overstelpt met auto's van het vasteland. Dit heeft een woordvoer der van het ministerie van verkeer en waterstaat dinsdag bekendge maakt. Over de vorm en inhoud van het wetje vindt nog ambtelijk over leg plaats. De Hoge Raad vernietigde onlangs de bepaling in de algemene politieverordening van het eiland die autoverkeer van het vasteland naar het eiland verbood. De bewoners van Schiermonnikoog zijn sindsdien bang dat hun eiland wordt over spoeld door auto's. Het noodwetje moet dat nu voorkomen. PEKING, 12-1. De Chinese Volks republiek heeft Nederland gedreigd met ernstige gevolgen als de levering van twee onderzeeboten aan Taiwan doorgaat. Naar het Westduitse persbureau DPA dinsdag in Peking vernam, heb ben de leiders in de Chinese hoofd stad van Den Haag geëist dat zij hun besluit over de onderzeebootleveran tie herroepen, op straffe van verla ging van de status van de wederzijd se diplomatike betrekkingen. De di plomatieke vertegenwoordigingen zouden in dat geval wellicht worden teruggebracht tot „verbindingsbu reaus" onder leiding van een zaakge lastigde. De verordening houdt in dat het voor duikers noodzakelijk zal zijn om met ingang van een nog nader te bepalen datum te beschikken over een vergunning van de provincie om in de Zeeuwse wateren te mogen dui ken. Ook zullen de duikers zich moe ten houden aan een aantal beperken de maatregelen. De provincie heeft de eis voor een Zeeuws duikbrevet laten vallen, maar heeft wel vastgelegd dat Gede puteerde Staten de vergunning kun nen verstrekken op voorwaarde dat een bewijs van duikvaardigheid wordt getwoond dat moet voldoen aan de eisen van de provincie Zee land. Bijdrage De heren De Wilde en Van Vlimme ren stellen in hun artikel dat de ver ordening zoals die thans is vast gesteld geen belangrijke bijdrage zal leveren aan het verminderen van het aantal ongevallen in de Zeeuwse wa teren. „Daarvoor zou het echt nodig zijn er op toe te zien dat mensen met te weinig opleiding of duikervaring in de Zeeuwse wateren gaan duiken. Er varing, kennis en onderschatting zijn de sleutelwoorden", zo stellen de bei de schrijvers. Het NOB heeft aangeboden ook niet NOB-leden te willen examineren als er een Zeeuws duikbrevet zou DRIEBERGEN, 12-1. Maandaga vond had het verkeer nog last van de sneeuw, vooral in het centrum, oosten en zuiden van het land. Over het algemeen zijn de snelwe gen redelijk berijdbaar, aldus een woordvoerdster van de verkeers dienst rijkspolitie in Driebergen. Vooral in het zuiden, waar het vol- ,gens de politie „behoorlijk glad was", deden zich tal van aanrijdin gen voor. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Israël loopt beetje leeg JERUZALEM, 12-1En er was honger in het land en Abraham ging naar Egypte om er als vreemde ling te leven. Dit bijbelse woord (Genesis 12 10) over ballingschap uit het land Israël herinnert men zich in de moderne staat Israël met droefheid terwijl een toenemend aantal van zijn burgers een moeilijk bestaan verruilt voor rijker leven in het buitenland. De omvang van het vraagstuk werd in december pijnlijk duidelijk met de verschijning van ee dokument waarin staat dat een op de acht Israë lische Joden thans buiten het land leeft waarvan de stichting 33 jaar ge leden was bedoeld om Abrahams na zaten een eigen thuis te geven. De meest voorkomende reden voor emigratie is de steeds zwaarder wor dende kwaliteit van het bestaan in Israël. Een afgezant van de regering die naar de Verenigde Staten werd gestuurd voor een onderzoek baarde opzien toen hij rapporteerde dat er nu ongeveer een half miljoen Israë liërs woont. Dit is ongeveer 60 procent meer dan bleek uit officiële statistieken. De afgezant, direkteur-g ener aal Shmuel Lahis van het Jewish Agen cy, hield aan zijn getallen vast on danks pogingen van de regering ze te weerleggen. ,,Wij moeten de emigratie beschou wen als een nationale kalamiteit", zei Lahis. ,,Deze stroom emigranten is als bloed dat uit een gewond li chaam vloeit." Het aantal emigranten steeg in 1980 opzienbarend. Ongeveer 20.000 burgers die in de loop ervan betrok ken, waren op 1 januari 1981 nog steeds afwezig, volgens het Centraal Bureau van de Statistiek. moeten k omen. Dat brevet zou slechts waarde hebben als het zou aantonen dat de duiker inderdaad over voldoende theoretische en prak tische kennis beschikt om veilig in Zeeland te kunnen duiken. Praktijk De redaktie is bang dat in de prak tijk zal blijken dat Zeeland zichzelf met een onuitvoerbare verordening heeft opgescheept, die noch de veilig heid van het duiken noch de popula riteit van de provincie zal verhogen. „De heren hebben echter nog één uitweg. Ze hoeven alleen maar te ver zuimen de datum vast te stellen waarop een en ander in werking moet treden", zo besluit de redaktie het artikel. ROTTERDAM, 12-1. In de wereld van de binnenvaartschippers is weer de nodige onrust ontstaan. De schip pers vinden dat er de afgelopen jaren met name door de overheid veel be loftes zijn gedaan, maar weinig za ken definitief zijn geregeld. De schip- persbonden ONS en ASV, die samen zo'n 1700 van de 4500 partikuliere schippers vertegenwoordigen, raad plegen eind januari hun leden of en in welke vorm akties moeten worden gevoerd om een aantal eisen alsnog doorgevoerd te krijgen. THOLEN, 12-1. De gemeenteraad van Tholen heeft maandagavond met een ruime meerderheid het licht op groen gezet voor een vestiging van de Coöperatieve Nederlandse Champig- nonkwekersvereniging (CNC) uit het Noordlimburgse Ottersum. Er komt een wijziging in het bestem mingsplan voor de Slabbekoornpol- der bij Tholen, waar het bedrijf zich wil vestigen. In het bedrijf zal compost worden geproduceerd voor de champignon teelt, waarvan de vraag groter wordt dan men in Ottersum kan bieden. Het ligt in de bedoeling twee hallen te bouwen, waar 25 mensen direkt werk kunnen vinden. Bij uitbouw tot vier hallen verwacht CNC aan hon derd mensen direkt en aan nog eens honderd mensen indirekt werk te kunnen bieden. SCHOONDIJKE, 12-1. Twee nog onbekende mannen van naar schat ting 25 jaar hebben maandagavond een bejaard echtpaar in Schoondijke (Zeeuwsch-Vlaanderen) overvallen, gekneveld en beroofd van zeshon derd gulden en een nog onbekende hoeveelheid gouden en zilveren mun ten. Volgens de politie belden de man nen bij het echtpaar aan met het ver zoek van de telefoon gebruik te mo gen maken omdat ze autopech had den. Toen ze binnen waren bedreig den ze het echtpaar met een mes, sne den de telefoondraden door en bon den de twee bejaarden op stoelen vast, waarna ze het huis doorzochten. De overval werd ontdekt door een buurvrouw, die iets bij het echtpaar kwam afgeven en die de man en de vrouw gebonden en gekneveld aan trof. De politie beschikt voor een signa lement van de twee daders. Het type auto waarin zij ontkwamen is be kend. Onmiddellijk na het ontdek ken van de overval werd de omge ving afgezet. Van de daders was rond 23.00 uur nog geen spoor gevonden. „Kernwapens de wereld uit (Van een medewerker) DEN HAAG, 12-1. Het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, heeft een brief gericht aan de generale synode, naar aanleiding van het feit, dat die synode zich - op de jongste zitting - in meerderheid heeft gesteld achter de these van het I.K.V. (Interkerkelijk Vredesberaad): „de kernwapens de we reld uit, om te beginnen uit Nederland". Ter zake is aan de gemeenten een brief gezonden, die reeds wat de eerste be ginregels betreft, bij de Gereformeerde Bond, in het verkeerde keelgat is ge schoten. Het moderamen van de synode zegt nl. „niet namens allen te kunnen spreken", maar de G.B. vraagt zich dan wel af: „namens wie spreekt u dan eigenlijk wel?" Het recht der waarheid - zo meent de G.B. - wordt toch niet uitgemaakt bij meerder heid van stemmen. Wanneer men in de kwaliteit van ambtelijke vergade ring doordrongen is van het: „zo spreekt de Here" behoeft men zich niet te verontschuldigen niet namens allen te spreken. Waardering Na woorden van waardering over opmerkingen rond het synodale besluit, kritiseert de G.B. het feit dat niet meer over de „geestelijke verlei dingen" in deze tijd wordt gezegd. De terminologie van de synodebrief, wat betreft „de vernietiging van de aarde", houdt te weinig rekening met de „wederkomst". Naar oordeel van de G.B. heeft het spreken van de- nucluarisering van Nederland niets meer heeft te maken met het „profe tisch spreken" zoals van een kerke lijke vergadering als de synode, mag worden verwacht. In het synodale schrijven is sprake van een „andere weg", maar velen in de kerk vermoeden achter dc „ande re weg" een „andere theologie", stoe lend namelijk op een „onschriftuur lijke werkheiligheid", die destijds door het „Getuigenis" al werd afgc- Het schrijven van de G.B. eindigt met een verwijzing naar de verant woordelijkheid van de overheid, zo als verwoord in art. 36 der Ned. Ge loofsbelijdenis. met de slotkonklusie dat de oproep tot eenzijdige ontwa pening - in het licht der Schrift - on verantwoord is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3