Woningbouw voornaamste punt bij hoorzitting Veiligheidsaspekt aan de orde op landbouwvergadering Ouwerkerk DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Soms vergeten wij ons zelf" „Heel" Serooskerke in Dorpshuis Weer klachten over plaats bushalte De gijzelaars cr Jttetniss* f ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22843 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Drinkwater goed op Schouwen-Duiveland OUWERKERK, 9-1. De landbouwvereniging te Ou werkerk vergaderde in het Dorpshuis, onder voorzitter schap van de heer W. A. Kuyper, die in zijn openings woord de leden nog een goed 1981 toewenste. De voorzitter verder: „Men kan zich afvragen was 1980 goed of slecht? Dat zal voor de één mee- en voor de ander tegenvallen. Er waren uitersten in de weersomstandigheden, maar de natuur kan veel herstellen. Er is over het al gemeen tevredenheid over de opbrengsten en de prijzen waren vrij goed te noemen; voor de bestrijdingsmiddelen en de kunstmest moesten hogere prij zen worden betaald. „Voor 1981 hopen wij eveneens op goede prijzen", aldus de voorzitter. Het zal een kunst zijn, steeds meer op de kleintjes te gaan letten. Aan het veiligheidsaspekt bij de mechanisa tie mankeert nog veel. Veiligheid Aan het woord kwam vervolgens de landbouwmechanisatievoorlich- ter de heer A. Remijn uit Axel (van de Rijksvoorlichtingsdienst uit Goes), door de sekretaris gevraagd, iets over deze veiligheid in de land bouw te komen vertellen. De Veilig heidswet is al stokoud (uit 1934) en alles behoort thans onder het Land- bouwveiligheidsbesluit 1951 als on derdeel van de wet. Onder de voorschriften vallen wel de werknemers, maar niet de boer. Wanneer deze meer dan 25 invali de wordt valt hij onder de Arbeid songeschiktheidswet. Door de eisen, dat iedereen onder die wet zal vallen gaat het Landbouwveiligheids- besluit binnenkort veranderen, waarschijnlijk al in 1981 en zal dan worden: de Arbeidsomstandigheids- wet, waar allen onder vallen, ook de boer. Verder moeten alle nieuwe trek kers vanaf een bepaalde datum zijn voorzien van een veiligheidskabine en per juli 1983 eveneens alle andere trekkers (c.q. met veiligheidsbeugel). Kans op ongelukken Spreker ging hierna in op het veilig werken in de landbouw. „Wij zullen allemaal moeten toegeven, dat wij soms onszelf vergeten en de kant op ongelukken wordt groter door on achtzaamheid. Dit kan in feite niet. Dikwijls doen zich ongevallen voor (draaiende delen!), doordat wij zelf dingen doen, die niet door de beugel kunnen. Wij moeten bijvoorbeeld niet meer met onbeschermde aftakas werken. Het nalaten hiervan is vaak met akelige gevolgen verlopen. Dik wijls ook zijn er geen andere mensen in de buurt en men moet extra voor zichtig zijn, wanneer men alleen op pad is." Overuren Ook door overuren kan veel ellen de ontstaan: men wordt nonchalant. Er is meer gevaarlijk werk bijgeko men (b.v. maaien van wegbermen en dijken). Ook hiermee zijn al veel na re^ ongelukken gebeurd. Met het aanrijden van kuilvoer worden soms akrobatische toeren verricht. Ook hiervan zijn ongeval len bekend. Met het dijken maaien kunnen mensen geweldige toeren uit halen; het is zeer gevaarlijk, evenals het slecht aankoppelen van werktui gen (jonger dan 18 jaar mag niet Het aantal dodelijke ongevallen in DREISCHOR. Op een of andere ma nier wintert het toch een beetje in 1981 tot nu toe en dat brengt als ge woonlijk beweging in de vogelwe reld. Talrijke gevederden - w.o. veel zwanen - verzamelden zich deze week op een veld onder Dreischor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Nederland bedraagt gemiddeld 40, waarvan gemiddeld 15 met trekkers en gemiddeld 5, waarbij kinderen be neden 16 jaar betrokken zijn (meerij den of verongelukken door het werk tuig). Alles moet dus gericht zijn op het voorkomen van ongevallen. Spreker stelde vervolgens aan de or de de Gewasbeschermingsmiddelen wet en de geluidsproduktie, stank en stof, dat in de toekomst steeds meer moeilijkheden zal opleveren. Landbouwverkeer Ook aan het landbouwverkeer is nog wel wat te doen. Er zijn veel voorschriften en misverstanden hier- Alle voertuigen, die op de weg ko men, breder dan 2,60 m, inklusief de lading moeten voorzien zijn van zwaailichten, soms 2 (eveneens de ge trokken werktuigen). Een onbeladen voertuig mag 2400 kg per wiel dragen, dit is 4800 kg p^" as. De wieldruk van 8 ton per as valt in de praktijk wel mee, maar dit wordt thans aangevochten. Voorts wordt de vraag: is een tandem-as een twee-assige wagen aangevochten, want ook dat is een probleem. Het verplichte waarschu wingsbord heeft niets te maken met de breedte van het voertuig, maar met de lading, dit is meer dan van de wielbasis. Met scherpe lading (ploeg) mag alleen overdag worden gereden (niet in het donker). De vlag is verouderd. Bij trekkers moet men het totale weggedeelte kunnen over zien, dus: spiegels bij een lading, die. het uitzicht belemmert. De hierna vertoonde dia-serie gaf een uitstekende toelichting op het besprokene en er ontsponnen zich na dien nog vele en velerlei diskussies, o.m. ook over zaaien en zaaimachi- nes. Na zijn dankwoorden aan het adres van de spreker deelde de voorzitter mede, dat van de Z.L.M. een verzoek is ingekomen, mee te doen aan het nieuwe vraagpunt: „Landbouw in gewijzigde omstandigheden". Er zijn wijzigingen in het sociaal-ekono- misch klimaat om ons heen, verande ringen op het landbouwbedrijf en vragen over de afzet; verdeling van beperkte mogelijkheden. Een kleine kommissie uit de leden zal de diskus- sievragen bestuderen en vrijdag 16 januari de konklusie behandelen. Gerapporteerd moet o.m. over de vraag, in welke mate de belangenbe- hartigende organisaties in de land en tuinbouw rekening moeten hou den met het algemene sociale en eko- nomische klimaat en aan welke opstelling de voorkeur wordt gege ven. Verder over het aantal werklozen, dat de komende jaren naar verwach ting hoog zal blijven. In hoeverre en op welke wijze moet de land- en tuin bouw helpen, dit probleem op te los sen? Naar welke agrarische struk- tuur moet in de komende jaren gestreefd worden? Wat moet de opstelling zijn t.a.v. part-time boe ren? Op welke wijze kunnen de leef- en werkomstandigheden op de ge zinsbedrijven verbeterd worden? Voorts zijn er vragen te beantwoor den over het inkomen van boer en tuinder, maatregelen door jonge on dernemers, de Rijksgroepsregeling Zelfstandigen, eventuele beperking van de toegang tot de agrarische sek- tor over de voorlichting, de vergro ting van de afzet van agrarische pr'.# dukten, het E.G.-beleid, de wijze van produceren en de land- en tuinbouw en over grondprijsbeheersing, toe- - wijzing grond en vestigingseisen. De voorzitter zei tenslotte nog, dat er in verband met de aan de gang zijnde nieuwe ontwikkelingen wen sen naar voren komen, om verschil lende instanties te gaan bezoeken, waar velen nog nooit zijn geweest. Er zijn hiervoor diverse mogelijkheden. Er zal nog nader worden besproken, waar belangstelling voor bestaag. TEHERAN. Iran weigert elke dia loog met de pro-Russische regering van de Afghaanse president Babrak Karmal. SEROOSKERKE, 13-1. Tijdens de voorlichtingsavond van de gemeente Westerschouwen, maandag in het Dorpshuis te Serooskerke, stond de woningbouw-pro- blematiek als voornaamste punt van bespreking op de agenda. Het voltallige kollege van B. en W. van Wester schouwen en de direkteur van de gemeentewerken bespraken met de bevolking voorts tal van (kleine) za ken, die met de leefbaarheid van de kleine kernen in het algemeen en voor Serooskerke in het bijzonder te maken hebben. Voor de „hearing" begon was er een bespreking van ouders en „school" in besloten kring. Een der gelijke voorlichtingsavond werd al eens eerder gehouden tot tevreden heid van de'bevolking. Wat de woningbouw betreft, kwam het toewijzingsbeleid van de gemeen te tersprake. Bejaardenwoning Er is in Serooskerke maar weinig te melden op dit gebied, hoewel men onlangs is gestart met de bouw van drie bejaarden-woningen, die het „doorstromen" moeten bevorderen. De woningen komen te staan aan de Dijkweg. De „open gaten" in de ge meente zullen worden opgevuld. Het ligt in de bedoeling dat de ge meente Westerschouwen de grond tussen de woningen opkoopt en dat er nieuwe woningen zullen worden gebouwd. Konkrete voorstellen werden (nog) niet gedaan. Er werd de hoop uit gesproken dat met het oog op de Schelphoekhaven de woningbouw een nieuw impuls zal krijgen. Het kollege deed de suggestie, dat de mensen, die in Serooskerke willen gaan wonen en die dus ekonomisch en sociaal aan Serooskerke gebonden moeten zijn, maar bij de gemeente moeten aankloppen voor een wo ning. Het kollege zegde toe te zullen helpen bij het vinden van een huis. Speeltuin De speeltuin met de gevaarlijk ge vonden speelwerktuigen kwam ook ter sprake in het Dorpshuis, waar ne gentig procent van de bevolking aan wezig was. Dc gevaarlijk objektcn zullen wor den vervangen, nieuwe zijn inmid dels al besteld. Het links en rechts parkeren bij herberg „De Waag", half op de stoep en half op de weg, was ook een doorn in het oog van veel bewoners. Er zul len maatregelen worden genomen om dit in te perken. Riolering Een vraag was verder, waarom er geen voor-overleg was gepleegd voor het aanlegen van de nieuwe riolering in de Oudezandweg en Ridderweg. Een aantal bewoners had zelf reeds voor verbetering gezorgd en werd nu gekonfronteerd met de nieuwe riole ring. Ook bleek, dat een enkel per ceel nog niet wordt aangesloten op de nieuwe voorziening. Bushalte Deze problematiek rond de zo ge wenste bushalte kwam eveneens (weer) ter sprake. Wie van Serooskerke van het open baar vervoer gebruik wil maken, moet daar voor de gevaarlijke rijks weg oversteken. Al jaren pleit men voor een halte in de kern. Deze plannen werden tot nog toe steeds door de direktie van de ZWN afgewezen. Telefoon-grap Een vrolijke noot in de bespreking was de konstatering dat de aanslui ting van het Dorpshuis op het telefoon-net, niet het gewenste resul taat had opgeleverd., Het geplaatste toestel blijkt alleen gebruikt te kun nen worden voor het telefoneren va nuit het Dorpshuis, niet omgekeerd. Voor de „buitenwereld" is het Dorpshuis nog steeds niet bereik baar. Het kollege van B en W zei het pret tig te vinden, dat deze klacht bij hen was gekomen en niet bij het pro gramma „hoe bestaat het". Met deze mededeling kreeg de vergadering een ontspannen slot. ZIERIKZEE. Een karwei waarbij hoogtevrees uit den boze is De oude lampen in de Gasthuiskerk werden maandag weggehaald om plaats te maken voor de nieuwe kroonlampen, die morgen (woens dag) te Zierikzee zullen arriveren. De aanschaf van kroonlampen werd - als bekend - mogelijk door een meervor- mige aktie in het recente verleden, waardoor het geld voor de aanschaf bijeen werd gebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Als u haast hebt, ga zitten. Chinees spreekwoord TEHERAN, 31-1. Het debat dat vandaag/dinsdag in het Iraanse par lement gehouden had moeten worden over twee wetsontwerpen die betrek king hebben op de gijzelingszaak, is voor onbepaalde tijd verdaagd. Dit heeft de vice-voorzitter van het par lement, Ali Akbar Parvarech, dins dagmorgen bekendgemaakt. De twee wetsontwerpen handelen over de ar bitrage in het Iraans-Amerikaanse konflikt en de nationalisatie van het fortuin van de sjah. Als reden voor het uitstel van het debat werd opgegeven de afwezig heid van dc raad die toezicht houdt op de grondwet. Deze raad moet aan wezig zijn in het parlement als er gestemd gaat worden over wets voorstellen. Advertentie BRUSSEL. De internationale fede ratie van journalisten, een bundeling van 25 nationale journalistenvereni gingen. heeft maandag geprotesteerd tegen de arresttie van de hoofdredak- teur en een van de redakteuren van het Turkse blad Hurriyet. Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten r,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1