Besprekingen Zeepeduinen liepen op niets uit Kamer van Koophandel pleit voor 1500 ligplaatsen STREEKNIEUWS 1 Werkgevers duidelijk pro-kernenergie Zoekaktie naar vermiste sportvissers hervat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 januari 1981 Nr. 22842 3 Haamstede HAAMSTEDE. 12-1. Na een lange periode van onderhandelen tussen Landgoed Slot Haamstede en de WMZ over de Zeepeduinen, zijn per 31 december 1980 definitief op niets uitgelopen. ZIERIKZEE Raadsvergadering Zierikzee De gemeenteraad van Zierikzee vergadert dinsdag 20 januari ten stadhuize. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: Onderzoek geloofsbrieven van nieuw benoemd raadslid D. van dei- Wekken en beslissing omtrent toela ting; voorstellen tot: subsidiëring van de afdeling Reclassering van het Leger des Heils met ingang van 1981; tot vaststelling vergoeding voor le den van stembureaus ter gelegenheid van de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Gene ral in 1981; tot verkoop van grond op het industrieterrein Zuidhoek aan de heer C. van der Wekken; tot goedkeu ring van de begroting 1981 van de Stichting Gemeenschappelijke Bibli otheekvoorziening Schouwen-Duive- land. Begrotingswijzigingen zijn no dig wegens: subsidie aan Zeeuws Or kest; salarismaatregelen per 1 juli 1980; vergoeding aan de Stichting Katholiek Onderwijs Zierikzee ten behoeve van huur lokaal; verhoging uitkering uit het gemeentefonds ter zake van het lager onderwijs en we gens beschikbaarstelling van een krediet voor de aanschaf van verbindings- en alarmeringsappara- tuur ten behoeve van de vrijwillige brandweer; vergoeding aan de Stich ting Katholiek Onderwijs Zierikzee ten behoeven van huur lokaal; verla ging bijdrage aan het Woonwagen schap Midden- en Noord-Zeeland en verhoging uitkering uit het gemeen tefonds ter zake van het lager onder wijs. Verdere voorstellen: vaststelling van de gemeenschappelijke regeling „Intergemeentelijke ambtelijke ad viesdienst welzijnszaken Schouwen- Duiveland/Sint Philipsland; goed keuring van de rekening 1979 van de „Stichting Gemeenschappelijke Bi- bliotheekvoorzeining Schouwen- Duiveland" en wijziging van diverse belastingverordeningen. De gemeentebegroting 1981 moet worden gewijzigd wegens subsidie projekt gecoördineerd bejaarden- werk. Een tweede wijziging is van de gemeenschappelijke regeling „Reini gingsdienst Schouwen-Duiveland" is nodig en er is een voorstel inzake su- bisdiëring van de „Stichting Gehan dicapten Adviesbureau Zeeland. Ten slotte komt een voorstel tot vaststel ling van de vierde wijziging van de verordening .Tarievenbeschikking liggelden Zierikzee" aan dé orde. Vogelvereniging „Zang en kleur" De voorzitter van de vogelvereni ging „Zang en kleur". Jan Pipping, opende de feestavond van de vereni ging in het Huis van Nassau, met het verwelkomen van de aanwezigen, die in grote getalen waren gekomen. Hij zei onder meer, dat het een sukses-vol jaar voor de vereniging is geweest, vooral dooy de goede resul taten behaald öp diverse ten- toontstellingen. Voor de tweede maal kwam de Schouwen-Duiveland-troffee bij de een lid van „Zang en kleur". Dit wijst op een goede kwaliteit van de vogels. Voorts kwam de prijsuitreiking Teneinde binnen een redelijke ter mijn de verwerving van het gebied in de geest van de „letter of intend" tot een goed einde te brengen, had de WMZ zich nog bereid verklaard voor geheel 1980 een prijsindexclausule van 8V2 per jaar te willen toepas sen. Dit kwam neer op een prijsver hoging van 20 niet tegenstaande de teruglopende grondprijzen. Slot Haamstede heeft daarop per brief van 11 december verklaard niet lan ger te zijn gehouden om kontakten met belangstellende derden uit de weg te gaan en de vrijheid te hebben deze nader te konkretiseren. Waterwingebied De WMZ betreurt dit, omdat haar beleid erop gericht blijft op redelijke voorwaarden beschermingszones rond haar waterwingebied in eigen dom te verwerven. De voorwaarden tot verwerving van de Zeepeduinen ontwikkelden zich echter zodanig, dat WMZ deze onder de huidige om standigheden niet kon inwilligen. In deze zin is een brief verstuurd aan de aandeelhouders van de NV Water maatschappij WMZ. aan de beurt van de onlangs gehou den onderlinge tentoonstelling. Na de feestelijke uitreiking van de be kers bleef men nog gezellig „tot in de kleine uurtjes" bij elkaar, ondertus sen het rad van avontuur draaiend. Vergadering „Philatelica" De postzegelverzamelaarsvereni ging „Philatelica" afdeling Zierikzee zal in vergadering bijeen komen op maandag 19 januari. Op de agenda staan, naast ingekomen stukken, een veiling, afrekenen van boekjes en ka vels en bingo. Voorts worden een aantal kandidaat-leden voorgesteld. Voor tijd: zie agenda. Ouderavond kleuter- en basisschool Het schoolteam en de oudervereni ging van de kleuter- en basisschool te Zierikzee organiseren een oudera vond die gehouden zal worden op maandagavond 19 januari in Hotel Van Oppen. Voor de pauze zal de heer M. P. F. Haak een lezing houden over kinder literatuur. Na de pauze onder andere een film- en diavertoning over het wel en wee van de kinderen op school. Voorts mededelingen van de sclio.qlbbq^den n^evrou^. Bij,deVaate, en dé héér Van der Sneppen.'; Voor tijd: zie agenda. Nieuwjaarsfeest Vrouwencafé Het Vrouwencafé in de Witte Raaf houdt dinsdagavond 13 januari haar nieuwjaarsfeest. Tijdens deze avond zal ook de reizende vrouwenboek handel uit Vlissingen aanwezig zijn. Voor tijd: zie agenda. Kontaktavond U.V.V. De Unie Van Vrijwilligers (U.V.V.) belegt op donderdag 15 januari een kontaktavond in het U.V.V. ontmoe tingscentrum. Aan de orde komt on der meer een bestuurswisseling: me vrouw M. J. Stoel-Bakker is aftreden en niet herkiesbaar. Men wordt vriendelijk verzocht briefjes met na men van kandidaten in te leveren. Voor tijd: zie agenda. Bontjas gestolen In het zwembad „Onderdak" is zondag een bontjas ter waarde van 4500,— gestolen van mevrouw De M. uit Rotterdam. Ze bemerkte, bij terugkomst in het kleedhokje, dat haar mantel daaruit was verdwenen. Reünie oud-VOS-kursisten Vrijdag 16 januari wordt in het „Huis van Nassau" een reünie gehou den voor oud-kursisten van VOS- kursusen. Op die avond zal het „Zeeuws Dij ken Theater" optreden, waarna een diskussie volgt met de to neelspeelsters. Ook de Vrouwen boekhandel zal met lektuur aanwe zig zijn. Na afloop van het program ma kan bij een muziekje worden „bijgepraat". Voor aanvangstijd: zie agenda. HAAMSTEDE Zeeland centraal op nieuwjaarsreceptie Een zeer groot aantal dames heeft vorige week in de „Graaf van Haamstede" van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het bestuur van de afd. VVestersehouwen van de Ned. Ver. van Huisvrouwen het allerbeste voor 1981 toe te wensen. De presidente, mevrouw Den Hamer-de Feijter hield een passende toespraak aangevuld met enkele ge dichten. Mevrouw Jansen-Glas uit Brouwershaven hield een inleiding over de Zeeuwse klederdracht. Met dia's en foto's uit een oud pla tenboek anno 1850 maakte zij duide lijk dat de witte muts met oorijzer, stammende uit de regententijd er toen al volop gedragen werd. Deze vorm is gebleven, doch werd steeds groter en rijker uitgevoerd. Ook de andere kleding is aan verandering onderhevig, doch rok, jak en schort zijn toch de basis gebleven. Kraplap en keurs kwamen er bij, gevolgd door de omslagdoek. Verschil in godsdienst was aan de kappen te zien en er kwam steeds meer van het haar te zien en ook de sieraden werden steeds mooier en rijke. Na de pauze vertelde mevrouw Jansen over een reisje met de riem- wagen, gemaakt door een Zeeuwse familie. Van Schouwen toonde ze een aantal nostalgische foto's met o.a. „De Tol" te Brouwershaven, een stolpboerderij, de tram en de stoom- fiets. De presidente dankte aan het slot mevrouw Janse zeer terecht voor de ze fraaie inleiding. Dode haas in auto aangetroffen In de buurt van de Plompe Toren heeft de politie zondag R. S. en P. S. uit Veldhoven aangehouden, die zich nogal verdacht gedroegen. In hun au to werd een dode haas aangetroffen, waarvoor zij werden bekeurd, omdat „het vervoer van wild in gesloten jachttijd" verboden is. Er werd geen wapen gevonden. BURGH-HAAMSTEDE Vergadering over „Zeskamp" De Oranjevereniging Burgh-Haam- stede houdt vrijdag 23 januari in hotel-restaurant „Het Grote Zwijn" een vergadering over een „Zeskamp", die op 30 april wordt gespeeld. Verenigingen, groepen en belangstellenden worden genood daarbij aanwezig te zijn. Voor aan vangstijd: zie agenda. Ledenvergadering Oranjevereniging De Oranjevereniging Burgh-Haam- stede houdt op vrijdag 30 januari een ledenvergadering in restaurant „De Graaf van Haemstede". (Voor tijd: zie agenda.) BROUWERSHAVEN Aanrijding Op de kruising van Nieuwstad en Noorddijkstraat botsten donderdag twee auto's, bestuurd door resp. A. L. S. uit De Lier en C. van F. uit Oud- dorp. Van F. zou geen voorrang heb ben verleend. De auto's werden licht beschadigd. DUIVELAND Loop der bevolking over december 1980 Geboren 1. Simon, z.v. D. Voorbeijtel, en van C. N. Kooijman (Oosterland) ge boren te Zierikzee. 3. Martijn Gerg- jan, z.v. J. van der Linde, en van C. Bourguignon (Nieuwerkerk). 5. Ma ria Jacoba, d.v. G. R. J. van Heuke- lom, en van J. Geluk (Nieuwerkerk). 6. Rink, z.v. F. S. Gercama, en van B. J. Broeders (Oosterland) geboren te Zierikzee. 6. Evert, z.v. B. Wind, en van L. Louwerse (Oosterland). 13. Mattheus Cornells, z.v. J. J. Steen- poorte, en van L. van der Have (Oosterland). 25. Pieter Frans, z.v. G. J. van 't Hoff, en van C. P. Kloet (Oosterland). Gehuwd 19. Johannes Cornelis Verhoek, 22 jr. en Anita Geertruida van 't Hoff, 18 jr. (beiden Oosterland). Overleden 16. Jacob Johan de Ronde, 75 jr., e.v. Martha Jacoba Hoogerhuis (Sir- jansland). 26. Jakobus Kornelis van Felius, 73 jr., e.v. Bastiana Johanna Dooge (Nieuwerkerk) overleden te Zierikzee. BRUINISSE Aanrijding met rund loopt goed af Een loslopend rund, die zondag avond rond half zeven op de Lange- weg werd aangereden door automm bilist A. d. D. uit Bru, heeft daarbij geen letsel opgelopen. Wel liep de au- ZIERIKZEE, 10-1. De kamer van koophandel en fabrieken voor Midden-Zeeland heeft de stuurgroep Oosterschelde laten weten, van me ning te zijn, dat de belangen van de visserij moeten prevaleren bij de me thode van afsluiten van de Ooster schelde. Dit is een reaktie op de nota „Voor ontwerp inrichting Oosterschelde", door de stuurgroep uitgebracht. to schade op. Het dier is weer naar zijn stal in een weiland terugge bracht. SCHOUWEN-DUIVELAND Bevolkingstoename Schouwen-Duiveland boekte vorig jaar een toename van 261 inwoners. Alle gemeenten droegen daar hun aandeel in bij, met een geboorteno- verschot van 120 in totaal en een vestigingsoverschot van 141. Alleen Brouwershaven had een vertreko- verschot en wel van 3. De bevolking van de provincie Zee land is in het jaar -1980 toegenomen met 3.322 zielen. Op 31 december jl. woonden er in onze provincie volgens de voorlopige gegevens van de 30 Zeeuwse gemeenten 351.590 mensen, t.w. 175.116 mannen en 176.474 vrou wen. Procentueel was de groei 0,95. Op 31 december 1979 waren de cijfers 348.268 totaal, 173.566 mannen en 174.702 vrouwen. De toeriame in het afgelopen jaar was het resultaat van een geboortenoverschot van 1.412 en een vestigingsoverschot van 1.910. MIDDELBURG Expositie Peer van Meer De beelden kunstenaar Peer van Meer exposeert van 17 januari tot en met 5 februari in het Zeeuws Kunste naarscentrum te Middelburg teke ningen, objekten, grafiek en foto's onder het thema „Reizen". Peer .van Meer zegt veel te danken te hebben aan het lezen van de poëzie van de Oostenrijker Leopold Seidell, die alles helder samenvat in de woor den: „Bij het reizen gaat het erom be- Dat zeggen de grootste werkge versorganisaties, het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) en het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW), in een kom- mentaar op het derde deel van de re geringsnota over het energiebeleid. VNO en NCW hebben hun opmerkin gen aan de Tweede Kamer gestuurd. De werkgevers stellen zich op een duidelijke pro-kernenergiestand punt. De risico's die verbonden zijn aan de radio-aktieve straling door de kerncentrales, de veiligheid van de centrales zelf, de verwerking van uit gewerkte splijtstof en de opslag van kernafval hoeven niet zodanig te zijn dat uitbreiding van kernenergie voor Nederland onaanvaardbaar is of wordt, aldus de organisaties. Goedkoop Zij onderstrepen het belang van kernenergie voor een naar verhou ding goedkope elektriciteitsvoorzie ning, iets waar het bedrijfsleven en daarmee de samenleving als geheel veel baat bij heeft. De werkgevers zijn daarom een campagne begonnen om die grote meerderheid van de Ne derlanders voor kernenergie te win nen. In ccn notitie die het VNO-bureau Juist op aandrang van en ook in het belang van de visserij (als belangrij ke bedrijfstak in Zeeland) werd ten kosten van vele miljoenen besloten af te zien van een dichte dam door de Roompot. Nu gekozen is voor een half-open dam, moet de visserij ook optimaal van deze veranderde slui ting kunnen profiteren. Rekreatie De oppervlakte van de Ooster schelde verdraagt wel, dat naast de visserij óók de rekreatievaart aan z'n trekken kan komen. Inklusief 475 ligplaatsen in de jachthaven van Co- lijnsplaat, gaat de stuurgroep uit van een vermeerdering van 1000 ligplaat sen voor de rekreatie vloot. De kanier van koophandel echter pleit voor een uitbreiding met 1500 ligplaatsen. Naast Zierikzee, Colijnsplaat en Noordland, hebben ook Wemeldinge en Hansweert recht op kompensatie wegens eerder geleden verliezen door de aanleg van de Schelde-Rijn-ver- binding. wust te verdwalen". De exposant er vaart de wereld buiten hem als chao tisch, waar hij niets van begrijpt. De richting waarin hij reist door deze chaos vindt hij niet belangrijk: „Het doel is mij onbekend en zal dat altijd wel blijven", aldus Van Meer. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De centrale onder nemingsraad van het Rijn-Schelde- Verolmekoncern heeft zich zaterdag in een open brief aan concern-direk- teur ir. A. Stikker nadrukkelijk ge distantieerd van het afgeven van niet-joodverklaringen door het be drijf. De OR vindt dergelijke verkla ringen diskriminerend en wijst de handelwijze van het koncern op dit •gebied af. AMERSFOORT. De Dienstenbon den FNV zullen in de CAO-onder- handelingen dit jaar alsnog koop- krachthandhaving tot het modale in komen bovenaan hun verlanglijstje zetten, vóór werkgelegenheid. voor het VNO-bestuur heeft gemaakt wordt gezegd dat de situatie in ons land uiterst klemmend is, omdat de voorstanders van de kernenergie nog in onvoldoende mate van zich hebben laten horen. Die situatie heeft volgens de noti tie er mede toe geleid dat een meer derheid van de Nederlandse bevol king tegen kernenergie is, zo heeft een VNO-woordvoerder bevestigd. Bij de zoekaktie zijn onder meer een helikopter van de Dienst Lucht vaart van de Rijkspolitie, een boot van de Marechaussee uit Vlissingen en de landgroep Borsele van de rijkspolitie betrokken. Vrijdag is ook al naar de twee sportvissers gezocht. De twee man- SCHOUWEN-DUIVELAND. Welge teld zes met olie besmeurde vogels zijn aan de Sehouwse kusten aange troffen. Vijf meerkoeten hebben on derdak gevonden bij dierenarts M. K. Buth in Burgh-Haamstede, waar ze zijn schoongemaakt en op krach ten kunnen komen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) GRONINGEN. De gemeente Gro ningen wil dat er in deze plaats een hogere hotelschool komt. Bij de mi nister van onderwijs en wetenschap pen is een verzoek ingediend om een hogere hotelschool voor Groningen op te nemen in het scholenplan 1983- 1985. AMSTERDAM. De narkotikabri- gade van de Amsterdamse politie heeft vrijdagavond een lading van ongeveer 1.000 kilo hasj onderschept. Het gaat om een lading Libanese hasj, die via Italië naar ons land werd gesmokkeld. Er zijn veertien mensen aangehouden, onder wie Ne derlanders, Italianen en Ieren. VENLO. In het Noorlimburgse kerkdorpje America (gemeente Horst) heeft de dorpsraad het ge meentebestuur gevraagd de ingang van het kerkhof af te sluiten omdat dit kerkhof steeds meer door jonge lui van America als een gelegenheid om te vrijen wordt gebruikt. UTRECHT. In Utrecht is zaterdag middag de oprichting bekendge maakt van het „Soldatenkomité te gen kernwapens". SMALLINGERLAND. In Smallin- \gerland (FR.) is zaterdagochtend de 40-jarige S. K. Smidt uit Drachten in het verkeer omgekomen. De man reed mee in een auto, die op de pro vinciale weg Leeuwarden-Drachten door ue gladheid slipte en frontaa) op een tegenligger botste. UTRECHT. De PvdA moet een nieuwe abortuswet inbrengen bij de volgende kabinetsformatie. Deze uit spraak deed de Rooie Vrouwen Raad (algemene ledenvergadering) zater dag op een bijeenkomst in Utrecht. ROTTERDAM. De Rotterdamse keuringsdienst van waren wil een onmiddellijk verbod op het werken met methylbromide. De keurings dienst gaat bovendien een nota ma ken over deze stof. Om de toekomst van „de Stove Aanstaande dinsdagavond worden in de o.l.s. „De Stove" te Noordwelle alle ouders en toekomstige ouders uit genodigd om met de gemeente van gedachten te wisselen over de toe komst van de school. In verband met de integratie van het kleuter- en lageronderwijs tot ba sisonderwijs zullen de komende ja ren ook voor De Stove" grote veran deringen met zich meebrengen. Er bestaat zelfs een katis, dat de school haar graf zal vinden naast het trotse dorpshuis, maar zover zullen de klokkendieveyihet toch niet laten komen? De kinderen van Noordwelle zul len toch niet het slachtoffer mogen worden van een grootschalig beleid daar ver weg in de residentie? Daar om acht de gemeente het van het grootste belang, dat zoveel mogelijk Noordwellenaars laten merken, dat de school voor heil niet ten dode op geschreven is door dinsdagavond hun gezicht te laten zien en hun mondjes te roeren. Onder het motto ..denk mee. praat mee en strijd mee", is een ieder wel kom in de school dinsdagavond de 13de januari om 19.30 uur ende koffie is bruin!!! nen waren donderdagavond vanal ae slikken in de Westerschelde gaan vis sen Ze zijn vermoedelijk door het opkomende water en de mist verrast en verdronken. Vrijdag spoelden vis- attributen van de twee aan op het "strand nabij Rilland-Bad. OUWERKERK. Bij het opvangcentrum voor vogels van de familie Van Looin Ouwerkerk is één olie-slachtoffer binnengebracht, een fuut, wiens toestand al een stuk verbeterd is. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) 1 Tweede Kamer ingelicht DEN HAAG, 11-1. Aanvaarding van kernenergie door een grote meerder heid van de Nederlandse bevolking is een wezenlijke voorwaarde om tot in voering ervan te kunnen overgaan. Bestaat een dergelijke aanvaarding niet, dan zal de kontinuïteit van deze energiebron niet zijn verzekerd. VLISSINGEN. 10-1. Zaterdagochtend is op de Westerschelde de zoekaktie hervat naar de twee sinds donderdagavond vermiste sportvissers uit Zundcrt, de 20-jarige L. Roks en de 21-jarige J. de Koning.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3