Israëlische minister van financiën treedt af Iraans parlement praat over gijzelaars en eigendommen sjah Reagan over zijn plannen en de gijzelingskwestie b stabilisatie verwacht van koopwoningmarkt Paus pleit voor vrijlating ontvoerde rechter D'Urso AGENDA Aftreden regering-Begin Ook olievlek Gewonde voor Britse kust flatbewoner Frans kontingent naar Bangui Links offensief in El Salvador Frankrijk en Soedan overleggen over Tsjaad Belangrijke olievondst overleden in Turkije Brand bij BP-raffinaderij Tweetal vlucht uit NBM-voorzitter Huis van Bewaring o, i «i* i LAATSTE NIEUWS Israël: Kabinet stelt besluit uit Staking Britse zeelieden JERUZALEM, 11-1. De Israëlische minister van finan ciën Jigael Horowitz heeft zondag zijn aftreden bekend gemaakt. Horowitz' aftreden betekent de ernstigste re- geringskrisis sinds het kabinet-Begin medio 1977 aan zijn regeerperiode begon. De Israëlische regering heeft zondag tijdens een urenlang beraad tevergeefs gepro beerd een kompromis te bewerkstelligen tussen twee ministers die beide met aftreden dreigden. NANTES, 11-1. Een Franse DC-8, met aan boord Franse troepen, is zon dagochtend vanuit Nantes vertrok ken naar Bangui in de Centraalafri- kaanse repbubliek. Dit is uit militai re bron in Nantes vernomen. De militairen behoren tot verschil lende eenheden van de negende in fanteriedivisie van de marine, aldus de bron. Het is de tweede maal in 24 uur dat Franse militairen naar de Centraalafrikaanse republiek zijn vertrokken met bestemming Bangui. De Franse regering heeft besloten haar militaire aanwezigheid in de Centraalafrikaanse repbubliek, die dicht bij Tsjaad ligt, op 4e voeren. SAN SALVADOR, 11-1. Linkse gu- erillagroepen van het „Front Fara- bundo Marti", die zaterdag een „de finitief" genoemd offensief tegen het regime hebben ingezet, slaan toe in alle delen van het land die de rege ring zei te beheersen. Steunpunten van leger en luchtmacht, alsmede po litiebureaus, zijn in de eerste plaats onder vuur genomen. Volgens ooggetuigen beschikken de guerillo's over zware wapens en zijn er veel doden gevallen, vooral in Santa Ana, waar 70 soldaten en een kapitein naar de opstandelingen zijn overgelopen. Muitende officieren Het front Farabundo Marti zegt in Santa Ana een kazerne te hebben veroverd dank zij de medewerking van enkele muitende officieren. In de hoofdstad werd een radiozender be zet. Men riep de bevolking op tegen het bewind in opstand te komen en het werk neer te leggen. De regerende Junta van militairen en burgers heeft alleen maar gemeld dat er in Santa Ana, de tweede stad van het land, sabotagedaden waren gepleegd en dat zij de toestand in de hand heeft. CHARTOEM, 21-1. Een delegatie van het Franse ministerie van defen sie is zondagavond in de Soedanese hoofdstad Chartoem gearriveerd om aldaar met de militaire autoriteiten te overleggen over de situatie in het buurland Tsjaad, dat een samengaan met Libië heeft aangekondigd. Dit heeft het Soedanese persbureau „Su- na" vandaag (maandag) bericht. De Franse delegatie zal zicht in de eerste plaats onderhouden met de eerste vice-president van Soedan, die tevens minister van defensie is, gene raal Abdoel Majid Chalil. Het mili taire overleg vloeit voort uit een ak koord aangaande militaire samen werking dat Frankrijk en Soedan in 1979 in Parijs hebben gesloten. Op grond van dit akkoord heeft Parijs zich verplicht tot het leveren van mi litaire uitrusting en het opleiden van kaderpersoneel. Minister van onderwijs Sevulun Hammer dreigde met aftreden als de loonsverhoging voor onderwijzend personeel niet door zou gaan, mi nister van financiën Jigael Horowitz stelde zijn aftreden in het vooruit zicht als die loonsverhoging wel door zou gaan. Het aftreden van één van deze ministers zou tot gevolg hebben dat de regering Begin haar parlemen taire meerderheid verliest. Horowitz' ontslag gaat dinsdag in. Volgens regeringswoordvoerder Arie Naor zal het kabinet vandaag (maan dag) nog een laatste lijmpoging doen. De minister van financiën blijft tot dinsdag in funktie en kan dus in de tussentijd zijn mening nog herzien, aldus Naor. Hij weigerde in te gaan op vragen of het aftreden van Horowitz ook het aftreden van de regering-Begin tot gevolg zal hebben. Ook kon hij niet zeggen of Horo witz nu samen met de twee andere parlementsleden van zijn Rafi-partij zijn steun aan de regeringscoalitie in trekt, in dat geval zal de regering- Begin niet meer over een parlemen taire meerderheid beschikken. De nu ontstane situatie zal maan dag op een bijzonder kabinetsberaad worden besproken, aldus Naor. In het verleden heeft Begin steeds ge zegd dat hij geen minderheidsrege ring wil leiden, en in zo'n geval zal aftreden voordat de oppositie met een motie van wantrouwen in het parlement de regering ten val brengt. Het Israëlische kabinet stemde zondag met elf stemmen voor en twee tegen voor een verhoging van de on derwijzerssalarissen, die kan oplo pen tot 50 procent. LONDEN, 10-1. Een olievlek van 15 km lengte en 700 meter breedte be geeft zich in de richting van de zuid- Britse kust. Deskundigen van de Britse dienst voor de bestrijding van milieuvervuiling hielden de vlek vrijdagavond nauwgezet in de gaten. Een Nederlands schip sloeg alarm nadat het een olietanker onder Libe riaanse vlag die had zien laten ont snappen. Volgens de deskundigen be gaf de olietanker zich naar het zuiden van de Franse streek Manche. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van handel wist niet of de olie opzettelijk of per ongeluk is ge loosd. TEHERAN, 12-1. Het Iraanse parlement is maandag (vandaag) in gesloten zitting bijeengekomen om een wetsvoorstel te bespreken over de onderhande lingen met de Verenigde Staten voor de vrijlating van de 52 Amerikaanse gij zelaars. Regeringswoorvoerder Behzad Na- bavi, een sleutelfiguur in de gijze lingszaak, diende het wetsvoorstel in dat dat over „financiële en juridische problemen tussen de regering van de islamittische republiek Iran en de re gering van de Verenigde Staten". De nationale radio zond een ver slag uit van de aanbieding van het voorstel voordat het parlement in gesloten zitting bijeenkwam. Er is nog niet veel bekend over de inhoud van dé wet. Naar men aanneemt is het een kompromis dat het resultaat is van intensieve onderhandelingen tussen Teheran en Washington in de afgelopen dagen met het doel de gij zelingsaffaire op te lossen voor de in- augratie van de nieuwe Amerikaanse president op 20 janauri. Nabavi diende ook een tweede wetsvoorstel in dat hij omschreeft als „betrekking hebbend op de natio nalisatie van de eigendommen van de de voormalige sjah en zijn familie". Beide voorstellen worden tijdens de gesloten zitting besproken en over elk zal afzonderlijk worden gestemd aldus Nabavi. WASHINGTON, 11-1. Als Teheran het voorstel van de regering-Carter tot vrijlating van de gijzelaars verwerpt, zal de nieuwe Amerikaanse president Ronald Reagan, met een schone lei beginnen. Hij zei dat in een gesprek met het blad „Us News and World Report". ders gaan gedragen en ophouden in andere landen te interveniëren. Met de wapenleveranties aan Chi na wil hij het kalm aan gaan doen. „We willen niet meer meemaken dat door ons verstrekte wapens tegen ons worden gebruikt". De nieuwe regering zal spoedig bij het congres een plan indienen, dat voor de komende vijf jaar voorziet in belastingverlaging en vermindering van de federale uitgaven. De begro ting is op hol geslagen, zei Reagan. Maar afkondiging van een ekonomi- sche noodtoestand met bijzondere maatregelen zou een averechtse in vloed op de ekonomie hebben. Reagan zei ernstig te betwijfelen of er wel een regering in Teheran is. Hij sprak de hoop uit, dat „mensen met enig verstand en een gematigde in stelling" het bewind zullen overne men. Het grote gevaar is volgens Reagan te duchten van links, de marxistische Toedehpartij „wacht tot de chaos het punt bereikt, dat naar de macht kan worden gegrepen". Rusland De komende president is bereid met de Russen over ontwapening te praten, maar dan moesten ze zich an- ANKARA, 12-1. Turkish Petro leum Company heeft een belangrijk olieveld ontdekt in het zuidoosten van Turkije bij de grens met Syrië. Dit heeft de Turkse minister van energie, Serbulent Bingol, bekendge maakt. De olie is aangetroffen in de pro vincie Mardin op een diepte van ruim 1500 meter. De laag olie is tenminste zestig meter dik. Volgens Bingol is het veld vermoedelijk dertig procent groter dan het gemiddelde van ande re velden in Turkije. Hij wilde echter geen schatting maken van de hoe veelheid olie die er zou kunnen wor den gewonnen. Turkije verbruikt ongeveer zeven tien miljoen ton ruwe olie per jaar. Daarvan produceert het zelf twee miljoen ton. De stijging van de kosten van de olie-import betekent een zw^re belasting voor de toch al wankele ekonomie van het land. Bin gol verklaard zaterdag te hopen dat Turkije er in de nabije toekomst in zal slagen van de ontginningsmetho den in andere velden in de helft van zijn oliebehoefte te voorzien. ROTTERDAM, 11-1. De brand die zaterdag twee uur lang woedde bij de raffinaderij van BP in het Euro- poortgebied is waarschijnlijk ont staan in een zogenaamde butaandro- ger. 7 In deze laatste fase van de raffina- gecyclus wordt-butaari LPG:watër- vrij gemaakt. Volgens direkteur Stenstra van BP-Neder^nd.h.eeft de brand als gevolg dat de'danhiaak van de LPG voorlopig' stilligt. Hiervoor moeten in overleg mét het hoofdkan toor van BP in Londen volgens Stenstra „andere voorzieningen" worden getroffen. Steristra verwacht dat de afleve ringen van de halfkomponenten - de stappen voor dit eindprodukt butaan/propaan - gewoon doorgaan. Hij verwacht dan ook geen gevolgen voor de Nederlandse markt. Vlak na de ontploffing is de gehele raffinaderij van BP stilgelegd, een gebruikelijke voorzorgsmaatregel. Het zal volgens een woordvoerder van BP zeker enkele dagen duren voor de raffinaderij weer is op gestart. Het gedeelte dat door de brand is verwoest zal zeker enkele weken buiten bedrijf zijn. De schade wordt geschat op vijf tot tien miljoen gulden, afhankelijk van de produktieverliezen. Er zijn geen gewonden. ALMELO, 12-1. Bewakers van het Huis van Bewaring in Almelo heb ben zondag niet kunnen voorkomen dat twee gedetineerden met een tus senpoos van een paar uur op dezelfde wijze uit het Huis van bewaring kon den ontsnappen. Zondagmorgen ging de 30-jarige M. uit Hengelo er vandoor. Hij klom op een vensterbank van een raampje in een drie meter hoge muur en ver dween vervolgens over de muur. Zondagmiddag deed de 21-jarige G. uit Almelo hem dat na. ue iwee mannen, aie in verband met een reeks diefstallen in voorar rest zaten zijn nog zoek. Dat heeft de Almelose politie maandagmiddag meegedeeld. KOME, 11-1. Paus Johannes Paulus de Tweede heeft zondag een emotio neel beroep gedaan op de Rode Briga des in Italië de ontvoerde rechter Gi ovanni d'Urso vrij te laten. De politie heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen een hoogleraar in de kriminologie die ervan wordt verdacht een sleutelfiguur te zijn in de stadsguerrillabeweging. „Ik vraag God de gedachten van degenen die deze man vasthouden te leidden naar de ernst van hun daad en te luisteren naar de zijn van de menselijkheid die niet dood kan zijn in hun hartenaldus de paus. Hij sprak enkele duizenden pelgrims toe na afloop van zijn traditionele zege ning op zondag. Anderhalve dag eer der dreigden de Rode Brigades rech ter d'Urso te doden tenzij de belan grijkste kranten in Italië binnen 48 uur verklaringen publiceren van de leden van de beweging in de gevange nis. De kranten weigeren dit. Manifesten Enkele Italiaanse kranten hebben toch besloten in te gaan op de eis an de Rode Brigades: een dagblad in Ge nua „II Lavoro", publiceerde zondag de volledige tekst van de manifesten van de gevangenen in Trani en Pal- mi, de redaktie en de overige werk nemers van deze krant wilden daar mee gevolg geven aan de smeekbede van de vrouw van de ontvoerde d'Ur so. Een ander Genuees dagblad „II Secoio Xix", dat maandag (vandaag) niét verschijnt, zal de tekst op dins dag publiceren. DEN HAAG, 11-1. In de lager prijs klassen op de koopwoningenmarkt trad vorig jaar een stabilisatie op. De neergaande tendens in het aantal transakties kwam vorig jaar tot stilstand. De voorzitter van de Ne derlandse Bond van Makelaars in on roerende goederen (NBM) Smit, zei dit tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van de NBM-afdeling Den Haag. Hij verwacht dat vraag en aanbod zich in ieder geval op het huidige ni veau zullen handhaven, maar dat dit niveau nog te laag is voor een goede herverdeling van de woningvoor raad. Het zou een belangrijke stimu lans aan de doorstroming geven als de groep kopers in die lagere prijs klassen weer op de markt komt, al dus de voorzitter. Doorstroming Smit wees op overheidsmaatrege len die ook een positief effekt kun nen hebben op de doorstroming. Met name het voornemen van de overheid de huren aan te passen aan de woon kwaliteit vond hij een goede zaak. Dc NBM zal binnenkort de gemeen tebesturen wijzen op de gevaren van de recente wijziging in de woonruim tebeschikking per 1 januari. Die wijziging houdt in dat de koop prijsgrens is verlaag van 260.000 gul den naar 234.000 gulden met de moge lijkheid voor gemeenten dit met 25 procent te verhogen. De NBM waar schuwt voor verslechtering van de ekonomische situatie in de bouw en dupering van individuële kopers en verkopers als de gemeenten hun be leid niet afstemmen op de woningbe hoefte. Differentiatie Behalve een juiste vaststelling van de koopprijsgrens pleitte voorzitter Smit ook voor differentiatie in een gezinswoningen en etagewoningen om de doorstroming niet in gevaar te brengen. JERUZALEM, 12-1. Het Israëlisch kabinet heeft besloten de beslissing tot uitschrijving van vervroegde ver kiezingen enkele dagen uit te stelen overleg met de partijen te plegen. Dit heeft een woordvoerder van het ka binet maandag meegedeeld. Hij zei dat de meeste ministers voorstander van vervroegde verkie zingen zijn. Leiders van de Rafi-partij van dc aftredende minister van financiën. Jigael Horowitz, zeiden dat zij beslo ten aan te bevelen dat de Rafi uit de rcgeringskoalitie treedt. De regering van Menachcm Begin beschikt dan niet nieer over een meerderheid in het 120 leden tellende parlement. HENGELO, 11-1. In het brandwon dencentrum in Beverwijk is zondag de 31-jarige Hengeloër C. de Reus overleden. Hij raakte vrijdag ge wond bij de brand in een flat aan de Mercuriusstraat in Hengelo. Hier door raakten 55 mensen dakloos. De brand volgde op een hevige gasont ploffing in het huis van De Reus. LONDEN, 12-1. Het scheepvaart verkeer tussen Engeland en het Euro pese vasteland zal vandaag (maan dag) beïnvloed worden door een sta king van Britse zeelui. Onderhandelingen over hogere lo nen voor de zeelieden zijn dit wee keinde mislukt. De staking is zon dagavond begonnen. Reders vrezen dat de aktie ernstige schade zal toe brengen aan de handelsvloot. Vol gens gegevens van de vakbonden van de zeelui zal iedere week voor 24 uur het werk worden neergelegd in twee havens. Een begin met de aktie wordt gemaakt in Liverpool en Do ver. De Franse en Belgische veer diensten zullen niet getroffen wor- den.door de staking. Iedere maandagavond Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Iedere dinsdag Renesse Dorpshuis. Bejaardengymnastiek. 18.30 uur. Iedere tweede en vierde dinsdag van de maand Zierikzee Restaurant „De Witte Raaf". Vrou wencafé. 20.30 uur. Iedere woensdag Brouwershaven Gymnastiekzaal. Bewegingsles en volleybal voor volwassenen. 19.30 - 21.00 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kindèrklub. Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. N oordgouwe Schuddeb eurs Verenigingsgebouw. Kaarten. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Iedere vrijdag Burgh Café „Het Grote Zwijn", klaverjas- klub. 20.00 uur. Maandag 12 januari Nieuwerkerk Zaal Geref. Kerk. Gespreksavond hulp aan derde wereld. 19.30 uur. Dinsdag 13 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Interpoliswed- strijden bridgeklub Zierikzee. 19.30 uur. Woensdag 14 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Kur- sus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Donderdag 15 januari Bruinisse 't Durps'uus. Uienshow. 13.00 - 18.00 uur. Vrijdag 16 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Reünie oud-kur- sisten VOS-kursussen. 20.00 uur. Burgh Tennisklubhuis aan het Duinweegje. Jaarvergadering tennisklub. 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Ledenvergade ring IJsvereniging Dreischor. 20.00 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Jaarvergadering oranjevereniging. Aanvang: 18.30 uur. Maandag 19 januari Zierikzee Autobedrijf Braai, Grevelingen- straat. Eerste groep autoreparaties, organisatie ZVU. 19.30 uur. Hotel Van Oppen. Vergadering R.K. scholen. Aanvang: 20.00 uur. Hotel Van Oppen. Ouderavond kleuter- en basisschool. Aanvang: 20.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering „Philatelica". Aanvang; 20.00 uur. Middelburg Provinciehuis. Provinciale emanci patie Commissie. 15.30 uur. Dinsdag 20 januari Zierikzee Stadhuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Burgh-Haamstede „Graaf van Haamstede". Bijeen komst Ned. Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Westerschouwen. Lezing opticien P. Boer. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Woensdag 21 januari Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Kur- sus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Donderdag 22 januari Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Jaarverga dering Vereniging voor openbaar on derwijs. 20.00 uur. Vrijdag 23 januari Burgh-Haamstede Hotel-rest. „Het Grote Zwijn". Ver gadering Oranjevereniging over Zes kamp. 20.00 uur. Woensdag 28 januari Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Kur- sus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Vrijdag 30 januari Burgh-Haamstede Rest. „De Graaf van Haemstede". Ledenvergadering Oranjevereni ging. 20.00 uur. Middelburg Statenzaal. Statenvergadering. 10.00 uur. Maandag 2 februari Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Algemene ledenvergadering ltc Zierikzee. 20.00 uur. Middelburg Provinciale griffie, advieskommissie waterstaat. Woensdag 4 februari RSG-gebouw, Manhuisstraat. Kur- sus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Woensdag 11 februari Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Kur- sus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00-ttttF. Woensdag 18 februari Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat. Kur- sus kunstgeschiedenis. 20.00 uur. RSG-gebouw, Manhuisstraat. Vogels herkennen, organisatie ZVU. 19.30 - 21.00 uur. Maandag 23 februari Middelburg Provinciale griffie, advieskommissie waterstaat. Woensdag 25 februari Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat, herkennen, organisatie ZVU. 21.00 uur. Woensdag 4 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat, herkennen, organisatie ZVU. 21.00 uur. Woensdag 11 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat, herkennen, organisatie ZVU. 21.00 uur. Woensdag 18 maart Zierikzee RSG-gebouw, Manhuisstraat, herkennen, organisatie ZVU. 21.00 uur. Vogels 19.30 - Vogels 19.30 - Vogels 19.30 - Vogels 19.30 - (01110) 2255 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUiSAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110)5415 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2