Postkantoor - nu beveiligd - weer open voor het publiek Gezonde muziekvereniging huldigt aktieve jubilaris q^HC Verhuizing in de Poststraat Sorteerruimte niet in lokalen RSG Doden bij kou in India Poolse partijsekretaris Kania kontra vrije boeren Feest bij Nut en Uitspanning Zilveren speld voor J. Stoel WA> Z£6ï* Pt bilt* Polen blijven thuis Rekord werkloosheid stijgt tot 322.000 ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE Maandag 12 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22842 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar 1 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) t 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: WMZ koopt Zeepeduinen niet ZIERIKZEE, 9-1. Het postverkeer is de laatste tijd aan nogal wat wijzigingen onderhevig. Het nieuwtje van de porto-stijgingen heeft het publiek amper verwerkt, of afgelopen vrijdag stond er weer een verandering, of be ter gezegd een verhuizing, op het programma. Het „ou de" Zierikzeese postkantoor aan de Poststraat is n.l. weer „als nieuw" en werd vrijdagmorgen door burge meester Th. H. de Meester offcieel in gebruik gesteld en dat is tocht een positief postbericht. Na een grootse verbouwing voldoet het postkantoor weer aan de eisen des tijds, vooral wat veiligheid en presentatie betreft. Vandaag, maan dag, is het publiek weer welkom voor alle post-, telegraaf-, telefoon-, giro- en bankzaken. Voorafgaande aan de officiële ope ning werd in bijzijn van vele geno digden, een bijeenkomst gehouden in de bovenzaal van restaurant „Mon- dragon" te Zierikzee. Direkteur van het postkantoor, de heer H. M. van der Post, vertelde dankbaar te zijn, het vernieuwde kantoor in gebruik te kunnen nemen, na een tijdelijke behuizing in maga zijn „Electra". De sorteerruimte „De komplete plannen voor nieuw bouw, dat houdt in dat alle werk zaamheden onder één dak kunnen plaatsvinden, zijn nog niet helemaal rond. De sorteerruimte is nog steeds in de oude Graanbeurs en het lag alle reerst in de bedoeling ook deze afde ling bij het postkantoor „te trekken. Dit plan zal hopelijk spoedig tot stand komen, maar wat de interne verbouwing betreft konden we daar niet langer meer op wachten", aldus de heer Van der Post. Hij doelde hier op de lokalen van de R.S.G. Prof. NEW DELHI, 11-1. In de noordindi- ase staten Bihar en Uttar Pradesj zijn volgens de krant de Sunday Standard vorige week 155 mensen omgekomen als gevolg van de win terkou. De slachtoffers waren voorname lijk daklozen en bewoners van krot ten die totaal niet bestand zijn tegen temperaturen van om het vriespunt. ZONNEMAIRE. Vice-voorzitter M. A. van Leersum speldt jubilaris J. Stoel de zilveren insigne op. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zeeman die, volgens Van der Post, geschikt gemaakt kunnen worden voor een uitbreiding van het post kantoor. Burgemeester Th. H. de Meester ging hier in zijn speech verder op in. „Wij weten dat u vergaande plan nen heeft als de R.S.G. geheel of ge deeltelijk wordt afgebroken. Wij als gemeentebestuur hebben daar nog wat bedenkingen tegen en denken dat het industrieterrein of een ge bouw in de Haringvlietstraat ook een góede oplossing zou kunnen bie den". „Ik hoop dat we de diskussie hiero ver gunnen voortzetten", aldus de burgemeester. Geschiedenis Namens het telefoondistrikt Mid delburg sprak direkteur J. L. de Wild, die wat feiten uit de „geschie denis" van het Zierikzeese postkan toor aanhaalde. „De eerste vestiging van een postkantoor te Zierikzee vond in 1766 plaats aan de Oude Ha ven en dit kantoor hield stand tot 1785. Vervolgens wisselde het kanr toor nog al eens van adres en lokatie en wat dat betreft kunnen we zeggen dat in 1980 de geschiedenis zich her haalt, ook al hoop ik dat verhuizin gen voorlopig van de baan zijn". Rond 1871 had het postkantoor een plaatsje gevonden in het pand Meelstraat, n.l. het koffiehuis „De Kroon". In 1940 werd het huidige pand in gebruik genomen. Verder memoreerde de heer De Wild het voorstel tot aankoop van het terrein R.S.G. (1972). De plannen voor nieuwbouw van een schoolgebouw lieten echter te lang op zich wachten, vandaar dat in 1979 tot interne ver bouwing van het postkantoor werd overgegaan. Vier stuivers Ook burgemeester De Meester dook in de geschiedenis en herinnerde aan de tijd dat een brief, met een porto van vier stuivers, er achttien en een half uur over deed om van Zierikzee op een bestemming te Rotterdam te komen. „Dat is overigens aanmerke lijk korter dan de duur van bestellin gen tusen kerst en oud en nieuw, ter wijl de P.T.T. ons toch aanmoedigt steeds meer wenskaarten te verstu ren". Hij wenst de heer Van der Post en zijn personeel veel prettige uren toe in het vernieuwde postkantoor. Namens de bouwers sprak aanne mer Leenhouts dank uit voor het in zijn bedrijf gesteld vertrouwen. H'? wenste de heer Van Post veel sukses toe. Vervolgens ging „de stoet" naar het verbouwde kantoor waar de bur gemeester, door een expressbrief in ontvangst te nemen en zodoende de eerste „postzaak" te verrichten, het gebouw officieel heropende. Als at tentie ontving hij een langspeelplaat en een afschrift van een besteld maar nog niet aangekomen boek. WARSCHAU, 16-1. Stanislas Ka nia eerste partijsekretaris in Polen, heeft zich op een partijbijeenkomst in negatieve zin uitgelaten over de nog niet erkende vrije vakbond van boeren. Onder de propagandisten zitten veel antisocialistische elementen, zelf kontrarevolutionairen, zei hij. De bond komt alleen maar met eisen, niet met iets opbouwends. De tekst van Kania's toespraak is door het offciciële persbureau Pap verspreid. De Poolse pers heeft in middels melding gemaakt van een plan voor ekonomische hervroming, dat de ondernemingen meer autono mie geeft en de arbeiders meer zeg genschap. Het plan, dat door een kommissie van deskundigen is op gesteld, zal aan het partijkongres worden voorgelegd, dat dit voorjaar gehouden wordt. De overheid zal volgens het plan meer hulp aan partikuliere boren verstrekken. Volgend jaar zou er 80 procent meer in de landbouw worden geïnvesteerd. JAKARTA. Op het Indonesische ei land Flores, ten oosten van Bali, zijn 17 kinderen overleden aan mazelen, zo is zaterdag in Jakarta vernomen. Het distrikt Ngada is door een maze lenepidemie getroffen. ZONNEMAIRE, 10-1. Met de woorden „We binne groos op je jongen", werd vrijdagavond in het dorpshuis te Zonnemaire jubilaris J. Stoel gehuldigd voor zijn 25 jaar lidmaatschap van muziekvereniging „Nut en Uitspan ning". Hij ontving hiervoor van vice-voorzitter M. A. van Leersum de zilveren speld en bijbehorende oorkon de. Bovendien is de jubilaris regionaal zeer aktief als voorzitter van het eilandelijk kontaktorgaan van de mu ziekverenigingen. Als dank voor het vele werk dat de jubilaris voor de vereniging heeft verricht ontving de heer Stoel een zil veren pennenset met inscriptie. De heer Stoel kwam in 1956 als leerling bij „Nut en Uitspanning". Dat hij een snelle leerling was bleek wel uit het feit dat hij al na een half jaar mocht „meeblazen". „Je bent een van de weinigen die de kapel in oprichting (1959) heeft meegemaakt. Rond 1972 nam je de voorzittersha mer van mij over. De vereniging bestaat dit jaar uit 108 leden en ik ge loof dat je de eerste voorzitter bent, die zo'n groot korps onder z'n hoede heeft", aldus de heer Van Leersum. Ook mevrouw Stoel werd in de bloemetjes gezet. „Muziek eist je man nogal eens op, dat vinden wij muzikanten heel normaal, maar de vrouw moet er toch ook voor hon derd procent achter staan, anders zal een muzikant of in dit geval een voorzitter, nooit optimaal kunnen funktioneren". Aktief Tijdens deze jaarvergadering kon den de leden in een terugblik over het afgelopen jaar, konstateren dat zij een zeer aktief verenigingsjaar achter de rug hebben. Als hoogtepun ten noemde de voorzitter de twee uit stekende uitvoeringen, het onderlin ge solistenkonkours en de deelname van trombonist A. van Nieuwenhuy- ze aan het topkonkours van de KNF te Dieren. Het financieel verslag werd voor gelezen door penningmeester C. van Nieuwenhuyze, die zei dat de vereni ging nog zeer gezond is. „Er is veel nieuw materiaal aangeschaft, denk alleen maar eens aan de nieuwe pia- De heer W. Hanse las het jaar verslag voor waaruit nogmaals bleek dat „Nut en Uitspanning" een zeer aktieve vereniging is. Maar liefst 36 optredens heeft deze vereniging het afgelopen jaar verzorgd. De volgende muziekavond zal 30 januari worden gehouden met medewerking van har monievereniging „Nut en Uitspan ning, de drumband, kapel de Grutte- pikkers, het koor van de Plattelands vrouwen en diverse solisten. De avond werd informeel voortgezet. ZIERIKZEE. Door de eerste „post- handeling" te verrichten opende de burgemeester vrijdag het vernieuw de postkantoor aan de Poststraat. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. MWWWWRRRIWWWWRRR. I Wie anderen geen vrijheid gunt, verdient die zelf niet. Abraham Lincoln WARSCHAU, 10-1. De meeste Po len zijn zaterdagochtend niet op hun werk verschenen, ondanks de waar schuwingen van de autoriteiten, wanneer men afgaat op de toestand in Warschau en in Gdansk. Officieus werd toegegeven dat in de grote ondernemingen van het land niet werd gewerkt. In enkele gevallen heeft de direk- tie, die zag dat de arbeiders niet kwa men opdagen, meteen besloten dat 10 januari een vrije dag zou zijn die op 31 januari, eveneens een zaterdag, moet worden ingehaald. Dat is met name in Gdansk op de Lenin-werf en de raffinaderij en bij de autofabriek FSO in Warschau ge beurd. DEN HAAG, 10-1. De werkloos heid is eind december gestegen tot de nieuwe rekordhoogte van 322.400, zo blijkt uit de voorlopige tellingen van het ministerie van sociale zaken. Ten opzichte van eind december 1979 is dat een stijging met 105.707. In vergelijking met eind november 1980 nam het aantal werklozen toe met 25.700. Die stijging komt vrijwel geheel voor rekening van de mannen. De toeneming bij de vrouwen be droeg 400. Gekorrigeerd voor seizoensinvloe den steeg de werkloosheid in decem ber vorig jaar met 10.800 tot 302.000 personen. Daarbij waren 8200 man nen en 2600 vrouwen. De geregistreerde openstaande vraag daalde eind december ten op zichte van de maand ervoor met 2700 tot 30.700. Voor seizoensinvloeden gekorri geerd vertoont de vraag een lichte daling met 100 personen. Eind de cember 1979 bedro eg de niet voor sei zoen gekorrigeerde openstaande vraag 68.295. Verwachting tot dinsdagavond: Enkele opklaringen Opklaringen, maar ook enkele bui en, mogelijk met sneeuw; minimum temperatuur van plus 3 aan zee tot min 2 graden langs de oostgrens; middagtemperatuur rond 4 graden; aan de kust tot krachtig en in het bin nenland tot matig afnemende noord westenwind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks -2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 13 jan. Zon op 8.42, onder 16.54 Maan op 12.21, onder 0.30 Eerste Kwartier: 13 jan. (11.10) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 13 jan. 7.36 20.37 1.29 14.16 Doodtij: 15 januari HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 12-1. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer zal de komende da gen een wisselvallig karakter heb ben. Koude lucht, afkomstig uit de poolstreken stroomt tussen Noorwe gen en Groenland naar het zuiden. Via de Noordzee stroomt deze lucht dan naar ons land. De lange weg over zee leidt tot de ontwikkeling van sta pelwolken, waarvan sommige buien zullen brengen, mogelijk met hagel of natte sneeuw. De buien worden afgewisseld door opklaringen. Daarbij kan de middag- temperatuur oplopen tot ongeveer 4 graden. Aan zee zal daarbij een krachtige tot harde noordwesten wind waaien. De koude lucht die afgelopen zater dag over ons land zuidwaarts stroomde, is tot boven Spanje en het aangrenzende deel van de Middel landse Zee doorgedrongen. Dat ging gepaard met sneeuw- en onweersbui en. zelfs tot in Noord-Afrika. Vanochtend regende het aan de Costa Brava in Spanje bij een tempe ratuur van één graad boven nul

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1