Nieuwjaarsreceptie in de Vierschaar druk bezocht Dijkgraaf A. M. Geluk opent vergadering van waterschap DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zierikzee In 's Landskamer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22839 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 29,70, per jaar I 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. in au nummer: Cijfer-dansziekenhuisfusie ZIERIKZEE, 5-1. Tijdens een geanimeerde nieuwjaars receptie ten stadhuize heeft burgemeester Th. H. de Meester maandag alle direkt en indirekt bij de gemeente Zierikzee betrokkenen, een goed jaar 1981 toegewenst, zich daarbij verheugend over de ook ditmaal goede op komst. De burgemeester sprak nu - ter inleiding op de gemeentelijke zaken - even over de ontwikkeling buiten de eigen grenzen, verwijzend naar de veront rustende ekonomische achteruitgang en de ongekend hoge werkloosheid. De sombere voorspeilingen ten spijt, zijn toch anderhalf miljoen mensen naar de wintersport gegaan, werden voor 150 miljoen aan nieuwjaarskaarten verstuurd en werd voor 30 miljoen aan vuur werk opgestookt, ..exklusief de scho len en andere gebouwen", die in vlammen opgingen. Het ging dus vol gens het recept van Seth Gaaikema: „allemaal inleveren behalve ik". Een ander hedendaags verschijnsel - wel een waarschuwing waard - is het zgn. „doemdenken". Immer: „we zullen toch allemaal samen moeten proberen uit het dal weer omhoog te klauteren en dat kan alleen als we er samen onze schou ders onder willen zetten en iets har der willen werken dan we de laatste tijd hebben gegaan", of Annie M. G. Schmidt citerend: „de ene maakt een plan, de ander gooit het om; allen wanneer je samen doet, met duizend mensen samen wat een mens dan al niet kan!" Positieve gerichtheid Het „doemdenken" kan dan plaats maken voor een meer positieve ge richtheid. Ik hoop dat die gevoelens ons zullen kunnen aansporen tot nog groter daadkracht". Die daadkracht wordt ook geëist door toename van de bestuurlijke werkzaamheden, op zelf „nauwelijks toelaatbare schaal", een feit ook gesignaleerd door de Ver. van Nederlandse Ge meenten. Het aantal vergaderingen neemt toe, door het stijgend aantal gemeen schappelijke regelingen, overlegor ganen en kommissies. Daarnaast is er sprake van een toename te lezen stukken. Dit kan de kwaliteit van het bestuurlijk werk niet ten goede ko men. De bestuurder immers moest steeds meer „dichtvaren op ambtelij ke adviezen en nota's", zonder vol doende kennis van de stukken, die daaraan ten grondslag liggen; een zware verantwoordelijkheid van de „vierde macht" (ambtenaren). Bo vendien - ook een verschijnsel - wordt de bestuurskracht van de „derde bestuurslaag" (gemeenten) steeds meer uitgehold en treedt een verdere centralisatie op, waarbij de gemeen ten op een aantal terreinen slechts als „doorgeefluik" mogen fungeren. De gemeenten kunnen beter dan provincie of rijk bij voorkomende ge vallen, beoordelen wat het beste is voor de bewoners. Bij het welzijnsbe leid komt de centrale overheid weer niet met de bijbehorende financiële middelen over de brug. Bovendien is het welzijnsbeleid een tijdrovende zaak geworden. Voor de burger is het nauwelijks nog te volgen en/of te be grijpen. Positieve geluiden „Naast deze wat in mineur gestelde bespiegelingen wil ik toch ook niet nalaten wat positievere geluiden te laten horen, al zijn de jaaroverzich ten in de regionale pers volledig ge noeg dat ik mij kan beperken tot en kele punten, zonder enige pretentie van volledigheid. Een aantal bestemmingsplannen kon worden vastgesteld dan wel wor den goedgekeurd. Een aantal belan grijke grondaankopen zowel voor be- drijfsverplaatsing als sportvoorzie- ningen of voor nieuwbouw kon met succes worden afgesloten. Zo zal in de loop van het volgende jaar het ex peditiebedrijf van de firma Van der Wekken naar het industrieterrein Zuidhoek worden overgeplaatst. De verplaatsing van dit bedrijf in het kader van het proefprogramma saneringsregeling miliehinderlij ke bedrijven in de wo> tomgeving bete kent dat een belangrijke stap vooruit is gezet om de binnenstad te ont lasten van bedrijven, die overlast veroorzaken met betrekking tot het milieu en/of verkeer" Industrie Nemag begon definitief met de pro- duktie te Zierikzee. Holland Warmte opende haar nieuwe bedrijf op het in dustrieterrein Groeneweegje. Bij de ze opening werd een proto-type in werking gesteld. Zeelandia heeft vergevorderde plannen voor de bouw van een poe- derfabriek met expeditiehal op het nieuwe industrieterein „Zuidhoek". „Naar het zich laat aanzien, zal in de loop van dit jaar (1981) begonnen worden met de bouw van een tennis- en bowlinghal. Dit komplex zal te vens worden voorzien van een restaurant. „Met het bouwrijp maken van het industrieterrein „Zuidhoek" is in middels een begin gemaakt", aldus de heer De Meester. Tot slot van het industrie-overzicht merkte spreker op, dat de gemeente Zierikzee be schikt over een apart perceel bouw grond aan het Haringvlietplein, dat speciaal is gereserveerd voor „scho ne" bedrijven. „Het verheugd ons dat verscheidene kleine kantoren de weg gevonden hebben naar Zierik zee". Woningbouw De woningbouw had volgens de burgemeester in 1980 een bevredi gend verloop. 58 woningen werden gebouwd aan de Oesterstraat, Wul kenpad en Haringvlietstraat. Pre mie-koopwoningen (10) werden ge bouwd aan de Oesterstraat en verder nog 10 in de partikuliere sfeer. Een totaal derhalve van 78. Voor 1981 gel den de volgende cijfers: 76 premie- korporatie A-huurwoningen in Poor tambacht en 14 premie A-koopwo ningen, eveneens in Poortambacht VII. Vrijwillige brandweer Voor de brandweer betekent de jaarwisseling de viering van 50 jaar vrijwillige brandweer, maar ook aansluiting bij de regionale brand weerkring Noord-Zeeland. „Wij mogen hopen dat de verant woordelijke bestuurders nog tijdig tot het inzicht zullen komen, dat ge meentelijke brandweerkorpsen, steunend op vrijwillige inzet van de burgerij en samenwerkend in regio naal verband, verre te preferen is bo ven een provinciale brandweer". „De primaire verantwoordelijk heid van de brandweer ligt bij de lo kale overheid", aldus de burge meester, „en dus bij de gemeente. Dit laatste geldt ook voor de politie". Rijkspolitie De problemen van gemeenten met Rijkspolitie zijn volgens spreker al heel wat keren ter diskussie gesteld. Met name de geringe invloed op sterkte, uitrusting, maar eigenlijk op het totale funktioneren in de kleine re gemeenten, zoals Zierikzee. De or ganieke sterkte van het rayon Zierik zee is per 1-1-1978 vastgesteld op 10 man en 1 opperwachtmeester. „In de praktijk zijn het er altijd wel twee minder. Gezien de toename van baldadigheid en vernielingen, de kriminaliteit, het aantal verkeersde- likten en verkeersongevallen is dit ten ene male onvoldoende". Deze hartekreet voor versterking liet de burgemeester graag vergezeld gaan met woorden van grote waarde ring voor het personeel van de Rijkspolitie op Schouwen-Duive-. land, onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden. Bevolkingsloop Op 31 december 1979 bedroeg het aantal inwoners van Zierikzee 9323. Dit aantal vermeerderde door ge boorte met 118 en het aldus verkre gen aantal verminderde door overlij den met 93. Het daardoor ontstane aantal vermeerderde door vestiging met 546 en verminderde door vertrek met 475. Het geboorte-overschot be droeg dus 25 en het vestigingsover schot 71, zodat totaal van een bevol kingstoename sprake is van 96 perso nen. Het aantal te Zierikzee geboren kinderen is in de laatste drie jaar verdrievoudigd en toont overduide lijk het effekt aan van het funktione ren van de afdeling gynaecologie van het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis- Personeelsbezetting De volgende mutaties in de perso neelsbezetting vonden plaats in het afgelopen jaar. Acht personeelsleden kwamen nieuw op de sekretarie, dienst gemeentewerken en onder wijs, terwijl er zes vertrokken. Vier nieuwe brandweerlieden kwamen en drie vertrokken. Voor het nog enige tijd ongedwon gen in kleine kring bijeen zijn, alvo rens in de Vierschaar de officiële re ceptie te beginnen, besloot de burge meester zijn toespraak. „Ik wil besluiten met de hoop uit te spreken, dat ondanks de donkere wolken die zich boven ons land afte kenen, wij in Zierikzee voor 1981 een voorspoedig gemeentelijk jaar tege moet gaan. Dank aan allen, die daar bij een bijdrage hebben geleverd in het afgelopen jaar. Voor hen met hoop en geloof, begraaft het oudé jaar ook de tegenslagen en worden, in de lente, nieuwe, vaste voorne mens geboren om de wisselvallighe den van het leven met jeugdig elan en frisse moed weer het hoofd te bieden". TEHERAN, 5-1. Het Amerikaanse antwoord op de eisen van Iran voor de vrijlating van de gijzelaars is „on aanvaardbaar". Washington zou vol gens de jongste gegevens een vijf a zes miljard dollar willen storten in Algerije, maar dit bedrag voldoet bij lange na niet aan de garanties die Iran heeft geëist, zo heeft een van de leiders van de regerende Islamitische Republikeinse Partij (IRP), Hassan Ayat, maandag in een telefonisch in- teview verklaard. ZIERIKZEE, 6-1. ,,Nu ik na een lage tijd mijn werk in het waterschap weer kan beginnen, zeg ik graag aller eerst ten zeerste dank aan de heer Steur, die zoals be kend vanaf eind februari tot eind december 1980 optrad als waarnemend dijkgraaf". Aan het woord de heer A. M. Geluk, tijdens de opening van de vergadering van het waterschap Schouwen-Duiveland vandaag in 's Lands kamer. ZIERIKZEE. De heer A. M. Geluk, dijkgraaf van het waterschap Schouwen- Duiveland. presideerde vandaag weer voor het eerst na een lange tijd van ziekte een vergadering van het waterschap. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) „U hebt die taak op een voortreffe lijke manier vervuld. Van alle kan ten heb ik waarderende woorden over uw werk horen spreken. Na mens het dagelijks bestuur en zeker namens mezelf zeg ik u daarvoor har telijk dank." De heer Geluk zei verder in zijn openingswoord, dat ons land een moeilijke tijd doormaakt en de moei lijkheden gaan in financieel opzicht ook niet an het waterschap voorbij. Het is te voorzien dat op de rijksbij dragen aan de waterschappen wordt ingekrompen. Daar tegenover staan de steeds stijgende kosten van het waterschap. Belastinggebied „Een grote kracht voor het water schap is het feit, dat het beschikt over een eigen belastinggebied. Maar het steeds afwentelen van hogere kosten op de geschotsplichtige, kent zijn grenzen", aldus de dijkgraaf. „Daarom is een voorzichtig ekono- misch beleid meer dan noodzakelijk. Hoge investeringen zullen in de toe komst zoveel mogelijk vermeden die nen te worden, of - waar dat kan - naar een later tijdstip verschoven moeten worden." Stormachtig Het is volgens de heer Geluk een gelukkige omstandigheid te weten, dat er een redelijke veiligheid tegen de zee tot stand gekomen is, nu de partiële dijkverhogingen tijdig zijn voltooid. Zeker aan het stormachtige begin van het nieuwe jaar. „Dit is het eerste volledige stormseizoen na 1953 waarvoor deze redelijke veiligheid geld, maar het is nog lang geen opti male veiligheid". Een investering waar niet „de hand mee mag worden gelicht", is de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde. De dijkgraaf toonde zich dankbaar voor het feit, dat naarstig wordt ge werkt om de plechtig beloofde volle dige veiligheid in 1985 te bereiken. Geschiedenis „Gezamenlijk zullen we het water schap door moeilijke tijden heen moeten loodsen, maar dat is wel va ker gebeurd in de geschiedenis. Wie de boeken van mr. A. J. F. Fokker over de geschiedenis van Schouwen leest, komt onder de indruk van de inspanningen en de prestaties van onze voorouders in barre tijden. Steeds weer bleek, dat wanneer geza menlijk de problemen werden aange pakt, er sukses werd bereikt." De dijkgraaf besloot zijn toespraak met een aansporing om samen de schouders te zetten onder het werk dat wacht. ZIERIKZEE. Het ging er geanimeerd toe op de nieuwjaarsreceptie in de Vierschaar van het Stadhuis. Burge meester Th. H. de Meester toonde zich verheugd over de ook ditmaal goede opkomst van direkt- en indi rekt betrokkenen van de gemeente Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. ^«AAAAAAAAAAfW^AfW/^Af^AAf». WAh tS6f P Bitr Verwachting tot woensdagavond: Lichte vorst Opklaringen maar in de nacht en och tend nog een sneeuwbui; meest lichte vorst in de nacht en ochtend met mi nimumtemperaturen van 0 graden aan zee tot omstreeks min 5 graden in het binnenland en hier en daar mist banken;! middagtemperatuur onge veer 2 graden; weinig wind. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: omstreeks 0 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 3 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor donderdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 7 jan. Zon op 8.47, onder 16.46 Maan op 9.26, onder 18.14 8 jan. Zon op 8.47, onder 16.47 Maan op 10.05, onder 19.24 Eerste Kwartier: 13 jan. (11.10) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 7 jan. 3.29 16.13 9.49 21.51 8 jan. 4.04 16.57 10.21 22.30 Springtij; 8 januari NEW YORK. De burgemeester van New York, Ed Koch, heeft zich uit-» gesproken voor de herinvoering van de doodstraf voor plegers van moord en vooral voor hen die een politie man vermoorden. Advertentie Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1