Direktionele (fusie)- boodschap aan personeel Rode Kruis-ziekenhuis H^c Belg gedood op Zeelandbrug bij botsing tussen auto en AMZ-bus DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bij begin van het nieuwe jaar Ongeluk in het donker Drie doden in het verkeer Britse politie vangt Yorkshire- massa-moordenaar Moskou boos op Nederland Amerikanen gedood in El Salvador Griep in New York P1?/ >r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 2255. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 29,70, per jaar f 112,20. Losse nummers 60 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. Maandag 5 januari 1981 137ste jaargang Nr. 22838 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Bijzonder jubileum te Oosterland ZIERIKZEE, 5-1. Op een heden (maandag)morgen ge houden bijeenkomst in het Zweedse Rode Kruiszieken- huis, heeft de Goese internist, sprekend namens de di- rekties van de gefuseerde ziekenhuizen „De Bevelanden" te Goes en het Zweedse Rode Kruiszieken- huis te Zierikzee, dr. C. E. J. Lampe, zich met een nieuw jaarsboodschap gericht tot het personeel. „Om uitdrukking te geven aan het optimisme en aan onze vaste wil om de nieuwe situatie en de nieuwe verhoudingen waar te maken, hebben wij - en wij dat zijn de gezamenlijke direkties van de beide ziekenhuizen - besloten om op alle drie de vestigingsplaatsen van het fusie-ziekenhuis-in-wording, met de medewerkers een nieuwjaarsbijeenkomst te houden," aldus dr. C. F. J. Lam pe. Deze bijeenkomst was voor Zierik zee tevens een eerste kennismaking met de voltallige direktie van de nieuwe partners. Spreker stelde voor, van deze gelegenheid gebruik te maken om een aantal zaken aan de orde te stellen. Allereerst noemde hij de arbeidsplaatsen. Arbeidsplaatsen „De studie van het afgelopen jaar heeft geleerd, dat in onze situatie geen enkele arbeidsplaats verloren zal gaan. In tegendeel: de werkgele genheid in het ziekenhuis te Zierik zee blijft volledig gehandhaafd, een konstatering, die in deze tijden tot de hoge uitzonderingen behoort". Wat betreft de dubbelfunkties mer- ke de heer Lampe op, dat omdat er reeds jaren een diepgaande samen werking was (beoogd werd een geïnstitutionaliseerde samenwer king, waarbij een fusie niet uitgeslo ten was) met wat wijsheid en voor uitzien kon worden voorkomen, dat er dubbelfunkties zouden ontstaan. „Dus ook dat tweede fusie probleem levert ons geen pijn op: in tegendeel, door samenwerking zul len de ondersteunende diensten van het fusie-ziekenhuis voor vele funk- tionarissen in Zierikzee, een grote vermindering van druk en een grote re arbeidsvreugde betekenen", aldus de heer Lampe in zijn nieuw jaarstoespraak. Financiën „Wat de financiën betreft: het is geen geheim, dat in de afgelopen ja ren de exploitatie van het ziekenhuis in Zierikzee niet meer sluitend te krijgen was en dat dankzij het bijspringen van de gemeenten op Schouwen-Duiveland een faillisse ment kon worden voorkomen. Nog vóór het besluit tot fusie werd geno men, was deze dreiging echter afge wend en momenteel is er weer een ge zonde financiële exploitatie". Twee redenen noemde spreker hiervoor: de bereidheid van de speci alisten van Goes en Zierikzee om één gemeenschappelijke staf te vormen en gezamenlijk garant staan voor een kontinue dienstverlening in het hele rayon. „Dat was mogelijk, dankzij het be leid, dat uw direktie in de personen van dokter Hekking en zr. Kortleve heeft gevoerd. Zonder uitzondering roemen de Goese specialisten die hier in Zierikzee werken, de goede sfeer, de deskundigheid en de grote inzet van de medewerkenden alhier". Overplaatsing „U zult inmiddels wel begrepen hebben, dat kollega Hekking binnen kort zijn werkzaamheden zal verleg gen naar Goes, als nieuwe kollega- direkteur. U staat daarmee dokter Hekking af aan de nieuwe organisa tie, maar u verzekert zich daarmee ook van een blijvende pleitbezorger van de ziekenhuisbelangen van Zie rikzee". „Goede zorg" Een vierde overweging die bij de fusies in het algemeen speelt, is het veroveren van een groter deel van de markt en het veilig stellen van de winst. „Welnu", zei de heer Lampe, „dat is in de gezondheidszorg niet aan de orde. wij maken geen winst en voe ren - als we het goed doen - geen on derlinge konkurrentie. Wel proberen wij als ziekenhuizen in het algemeen kwalitatief goede zorg te verlenen, in hechte samenwerking. Daartoe biedt deze fusie van ziekenhuizen bijzon dere mogelijkheden." Inmiddels is de direkteur van de Direktie Planning en Bouw van het departement reeds uitgenodigd om een werkbezoek aan Zierikzee te brengen. De direktie wil dan ter sprake brengen wat wenselijk en mo gelijk is om voor de komende decen nia kwalitatief verantwoorde klini sche zorg voor de basis-specialismen in Zierikzee te kunnen geven: een re novatieplan dus. Een bijzondere zorg blijft het behoud van de eigen identi teit van het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis en de algemeen humanitaire beginselen, waarop het ziekenhuis is gegrondvest. Georganiseerd Overleg „Als ik zo om mij heen kijk, zie ik verschillende mij reeds bekende ge zichten: de leden van het Georgani seerd Overleg. Van huis uit ben ik meer vertrouwd met de onderne mingsraad, maar ik moet u wel zeg gen, dat ik in het afgelopen jaar veel waardering heb gekregen voor uw vertegenwoordigend orgaan. De kennis van zaken, de nuchter heid en de werkelijkheidszin van de gekozen vertegenwoordigers hebben het mede mogelijk gemaakt, dat de fusie-overeenkomst op 17 november kon worden getekend." „Gelukkig hebben wij het overleg met de vakorganisaties in een goede sfeer kunnen beginnen. Na de inten sieve kennismaking met uw Georga niseerd Overleg (dat zich overigens ontpopt als een echte ondernemings raad) twijfel ik er niet aan, of wij zul len binnen de gestelde termijn -1 mei - alle nog op te lossen vraagstukken met de nodige wijsheid ook van de kant van de semi-overheid en over heid tot ieders tevredenheid hebben opgelost". Zeelandbrug Voor allerlei gemeenschappelijke zaken van overleg zal men naar el kaar toemoeten. Dr. Lampe ver wacht dat men iets vaker de fraaie Zeelandbrug over zal moeten voor overleg in Goes, dan omgekeerd het geval zal zijn. „Ik denk dat dit prak tisch is en vraag daarom uw begrip hiervoor. Persoonlijk kom ik graag naar Zierikzee en u zult mij in ieder geval hier geregeld zien". „Er zal nog veel werk verzet moe ten worden, willen wij over enige tijd kunnen spreken van een geslaag de intergratie, van een geslaagde in eenvoeging van onze beide zieken huisorganisaties. De tijd is voorbij, dat besturen en direkties dachten, dat zij dat intergratie-proces alleen konden volvoeren. „Nee, daarvoor is uw aller mede werking nodig in de vorm van mee denken, meevormen en sfeer bepa len. Dat begint met meer naar elkaar te luisteren. Af en toe zal iemand zich vergissen. Ikzelf zal waarschijnlijk de eerste zijn die zich ergens mee ver gist. Dat is menselijk, maar geen re den om te zeggen: „Zie je wel!". Namens de besturen en direkties wenste dr. Lampe alle aanwezigen alle goeds toe voor 1981 voor het werk in het ziekenhuis, maar ook voor allen in de persoonlijke omstan digheden: „Veel heil en zegen in dit nieuwe jaar. TOKIO. Twee aardbevingen van middelgrote intensiteit hebben maandagmorgen verschillende ge bieden in Japan getroffen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's. ^TAAAAAAAA/IAAA^IAAAAAAAA^ Niets draagt zozeer bij tot onze gemoedsrust, als geen mening te hebben. Lichtenberg Het wrak van de verongelukte personenauto. ZIERIKZEE, 3-1. Bij een ernstige botsing zaterdag, rond 18.35 uur tussen een personenauto en een autobus van de A.M.Z. is de 25-jarige Belg Mark Tubbax om het leven gekomen. Het ongeluk vond plaats op de linkerhelft van de oprit naar de Zeelandbrug aan de Noord-Bevelandse zijde. Door nog onbekende oorzaak was de Belgi sche automobilist op de linkerweghelft van die oprit terecht gekomen. Van de andere zijde naderde op dat moment, de dienstbus van de A.M.Z. bestuurd door A. P. T. In de bus zaten zeven passagiers. T. stelde alles in het werk om nog een botsing te voor komen, maar dit lukte niet. Frontaal klapten de beide voertuigen op el kaar, waarbij de bus de bovenzijde van de personenauto, als het ware, van het onderstel afschaafde en daar na tegen de vangrail tot stilstand kwam. De bestuurder van de auto was op slag dood. Bekneld Zijn lichaam zat zo ernstig bek neld, dat hij met het autowrak gelijk werd afgevoerd door takelbedrijf Van Mourik uit Goes. T. liep verwondingen aan zijn bei de knieën op. De passagiers bleven ongedeerd. Het verkeer was geruime tijd gestremd. Een reservebus haalde de passagiers op. Omstreeks 20.10 uur toen daar nog steeds een file auto's stond te wach ten, werd dat te laat opgemerkt door een van de tolhuisjes naderende auto bestuurd door A. J. S. uit Goederee de. Hij reed achter op de auto van W. A. 't H. uit Borssele. De auto van S. werd vernield en afgevoerd door ta kelbedrijf J. de Jonge uit Zierikzee. De andere auto liep lichte schade op. WINSCHOTEN, 3-1. Een verkeer songeval zaterdagavond op de Pro vinciale weg tussen Winschoten en Oude Pekcla heeft aan drie mensen, twee mannen en een vrouw, het leven gekost. Het ongeluk gebeurde doordat een personenauto, bestuurd doorde 37- jarige R. R. de Raad uit Oude Pekela, waarschijnlijk door een rukwind op de linker weghelft terecht raakte en frontaal in botsing kwam met een te gemoetkomende personenauto. Deze auto werd bestuurd door de 67-jarige J. Vonck uit Wildervank. De 61-jarige mevrouw A. Mulder, eveneens uit Wildervank, reed als passagiere mee. Zij overleden ter plaatse, aldus zondag een mededeling van de politie van Winschoten. WA> Z£6f* PÊ &ILT WESTERSCHOUWEN, 2-1. Een groot aantal inwoners en tweede huis bewo ners was vrijdagavond in de raadszaal aanwezig om burgemeester en wethou ders met hun familieleden het allerbeste toe te wensen voor het nieuwe jaar. Onder de aanwezigen alle raadsleden, vertegenwoordigers van diverse vere nigingen en gemeente-funktionarissen. Het ging er gezellig toe en er was, dui delijk hoorbaar, al veel stof om over te diskussiëren in het nog maar een dag oude nieuwe jaar. Met een drankje en een hapje was de receptie, zoals gewoon lijk, zeer geslaagd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LEEDS, 3-1. De Britse politie heeft in verband met de zaak van de „Yorks hire Ripper" een man gearresteerd die vandaag (maandag) voor een rechter van onderzoek zal verschijnen. Dit heeft hoofdinspekteur Ronald Gregory zondagavond bekendgemaakt op een perskonferentie in Leeds. De intensiteit van de jacht op de Ripper die dertien jonge vrouwen vermoordde in Noord-Engeland, is volgens Gregory sterk ingekrompen. Vrijdag arresteerde de politie een man van iets boven de dertig» die in een auto met valse nummerborden reed. Tijdens ondervraging legde de politie verband met de Ripper. Hoofdinspekteur Gregory van de speciale eenheid die is belast met de opsporing van de moordenaar toonde zich zeer blij met de vangst. Ook an dere leden van de Britse politie lie ten zich triomfantelijk uit. Prostituees De Yorkshire Ripper, genoemd naar Jack the Ripper die rond de eeuwwisseling in Londen zes prosti tuees vermoordde, maakte zijn eerste slachtoffer, ook een prostitu ee, in 1975 in Leeds. Sindsdien ver moordde hij nog twaalf vrouwen van wie de meesten prostituees waren. Zijn laatste slachtoffer was een uni versiteitsstudente die in november in Leeds werd omgebracht. De Ripper stuurde brieven en bandjes als uitdaging naar de politie. Onder druk van de publieke opinie was een groep van vierhonderd man met de opsporing belast. De jacht zou tot nog toe ongeveer 20 miljoen gul den hebben gekost. De gearresteerde man die is ge trouwd is afkomstig uit Bradford. Tijdens zijn arrestatie was hij in ge zelschap van een niet met name ge noemde vrouw. BEVERWIJK. Een brand in een loods op het industrieterrein van Be verwijk heeft zondagochtend voor ruim één miljoen gulden schade aan gericht. MOSKOU/DEN HAAG, 4-1. De Sowjet-Unie heeft zondag Nederland gedreigd met negatieve gevolgen, als zich nog eens zo'n brand voordoet als die van vorige week dinsdag in een kantoor in Amsterdam van de Russi sche luchtvaartmaatschappij Aero- flot, zo heeft het officiële Russische persbureau Tass gemeld. „De Nederlandse autoriteiten ne men geen passende maatregelen om de veiligheid van Sowjet-instellin- gen te garanderen zij laten de akties van kriminele elementen in feite oog luikend toe", schrijft Tass. De Sow- jet-Unie eist van Nederland dat de schuldigen bestraft worden en dat de schade aan het Aeroflot-kantoor wordt vergoed. TEHERAN. Drie Amerikaanse gij zelaars in Iran die gescheiden van de negenenveertig andere vastgehouden werden in het ministerie van buiten landse zaken in Teheran zijn naar een „geschikter" plaats overgebracht, berichtte zondag het Iraanse persbu reau Pars. Verwachting tot dinsdagavond: Lichte vorst Wisselend bewolkt en enkele sneeuw- of hagelbuien; vannacht lichte vorst met minimumtempera tuur van 0 graden vlak aan zee tot omstreeks min 4 graden in het bin nenland; middagtemperatuur onge veer 2 graden; vrij krachtige noord westenwind, maar vannacht en mor genochtend weinig wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 4. Min.-temperaturen: omstreeks -2 gr. Max.-temperaturen: omstreeks 4 gr. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. N.B. Voor de temperaturen geldt voor woensdag een marge van 3 gra den rond de opgegeven waarden. ZON- EN MAANSTANDEN 6 jan. Zon op 8.47onder 16.44 Maan op 8.39, onder 17.10 Nieuwe Maan: 6 jan. (08.24) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 6 jan. 2.59 15.33 9.15 21.17 Springtij: 8 januari HET WEEROVERZICHT DE BILT, 5-1. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen etmaal bleven het Azorenhogedrukgebied enerzijds en depressies ten noordoosten van ons land anderzijds het weerbeeld bepalen. In de sterke noordwestelij ke stroming trokken opnieuw, boven zee ontstane, winterse buien over ons land. In de nacht daalde de tempera tuur alleen in het midden en oosten van het land tot of even beneden het vriespunt. In verband met flinke drukstijgin- gen boven zuid-Skandinavië en noord-Duitsland neemt de wind ver der af. Hierdoor zal het kwik in de komende nacht op veel plaatsen tot dichtbij vijf graden onder nul kun nen dalen. Ook kunnen nog enkele hagel of sneeuwbuien voorkomen. In de middag zal de temperatuur tot omstreeks drie graden oplopen. SAN SALVADOR, 3-1. Twee Ame rikanen en de direkteur van het Sal- vadoriaanse instituut voor agrari sche hervorming, Rodolfo Viera, zijn zaterdagnacht doodgeschoten in het Sheraton hotel in San Salvador, zo is zondag in deze stad vernomen. Viera en de twee Amerikanen woonden een voorstelling bij in een van de salons van het hotel toen een groep mannen binnenkwam die on middellijk het vuur op hen opende. Door de paniek die ontstond, konden de moordenaars de benen nemen. De identiteit van de twee Amerikanen is nog niet onthuld. ATLANTA (GEORGIA). 5-1. De helft van de bevolking van de staat New York is geveld door de Bangkok-griep die al in 36 van de 50 Amerikaanse staten zijn opwachting heeft gemaakt. Dat heeft het Natio nale Centrum voor Gezondeheidsbe- waking in Atlanta zaterdag bekend gemaakt. De besmettelijke ziekte waartegen de Amerikaanse bevolking niet is in geënt, heerst sinds begin dit jaar vooral in negen staten, waarbij New York wel het ergst is getroffen, aldus het centrum in Atlanta.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1