Feiten en feitjes uit het ook (drukke) jaar 1970 Veel interessant en schoons op handvol kalenders voor het komende nieuwe jaar t Data weten in 1981 „Brouwse Dag" Tien jaar terug- in de tijd De Beurs in 1980 Somberheid over 1981 8 Wel niemand zal in 1981 enige moeite hebben met de data, want de kalender wijst die data aan. Nu zijn er - dat even tussen haakjes - minder kalenders dan in de bloeitijd, van onze ekonomie. De zestiger jaren leverde op onze redaktie wel eens aantallen op van dertig of veertig. Daar is nu geen sprake meer van; de kalender is (hoewel gelukkig niet over al) toch - voorzichtig gezegd - hier en daar een beetje sluitpost van de begro ting geworden. Daarom zijn „we" erg zuinig op de kalenders, die - ter bespre king - hier wel arriveerden. Dicht bij honk, verscheen de kalen der van CEBECO-ZUIDWEST, een garaffineerd „ding". >Een fotograaf nam foto's van interessante objekten in Zuidwest-Nederland-en een kunst schilder maakte - naar aanleiding van die foto's treffende aquarellen. Zo zien we: de omgeving van Middel- harnis: Graauw in Zeeuws- Vlaanderen; Steenbergse Vliet; St. Annaland (Tholen); Strijen (Hoekse- waard); Westkappelse zeedijk; St. Philipsland; Brielle; Zierikzee en nog eens Zeeuws-Vlaanderen.' Een „aardige" (maand)kalender, met het accent op de diverse regio's, v Kon. Zeelandia Bij Drukkerij Lakenman Ocht- man, verscheen de KON. ZEELANDI A-kalender, eveneens een maandkalender, waarop ditmaal het thema brood op heel orginele wij ze is verwerkt. Lag voorheen door gaans het accent op het produkt (brood ca.) zelf, nu komt de braodeter er aan te pas en die zijn er vele. Een broodetend gezinnetje, heerlijk bui ten, een dito vissersman, een zeilen- de familie broodeters, „vader en zoon" in een met bloemen bespikkel de omgeving „aan de boterham"; een schoolmeisje even hap snap een sneetje brood; een sportvisser (die „Smalstad" in 1981 lust er wel een pap van); een wielren ner, voor de „broodnodige kalorieën", een table d'höte (ook in de buitenlucht), met fikse broodhap- pers en hapsters; een zeiler; jonge kampeerders; een schoolreisje met broodetende jeugd (en smerende be geleiders); en een huisvrouw „shop ping" en in haar volle tas een (stok) brood. Dosbouw Eveneens bij Lakenman Ocht- man verscheen een kalender van DOSBOUW, ook alweer eentje met elementen dicht bij huis, maar (na tuurlijk) in de technische sfeer. Het gaat hier om een tweemaandelijkse kalender, die beelden biedt van de Oosterscheldewerken; fraaie lucht opnamen in kleur, die vertellen dat er in de monding van „onze zeearm" iets aan de hand is. Daar gaan we dan: het kantoren- komplex te Burghsluis, want het is daar niet allemaal „nat werk" na tuurlijk en de Oosterscheldemonding van de Noord-Beveland af; een wijds panorama, waarin het gebeuren zich afspeelt. Verder de topper van de platen, de bouw van de (66) pijlers; en „onze" „Mytilus", het diepteverdichtings- werktuig, enig in de wereld; de blok- kenmatfabriek in de Sophiahaven op Noord-Beveland en tot slot het woonoord „Moermond" te Renesse. ïö'itaa?.b39"vS Op zaterdag 1 augustus'1981'wordt er in Brouwershaven weer een Brouwse Dag georganiseerd. Naast het braderiegebeuren zal er ook weer gelegenheid zijn tot deelna me aan een Muziek Play In. In 1980 werd déze Muziek Play In met groot succes georganiseerd. Ruim dertig in dividuele muzikanten uit fanfare- en harmoniegezelschappen namen hier aan met veel plezier en enthousiasme deel. De opzet was om, zonder voor inschrijving, spontaan een muziekge zelschap te formeren. Na enkele voor-repetities en twee repetities op de dag zelf, werd onder grote be langstelling om 16.00 uur een concert gegeven. Voor 1981 denkt men aan dezelfde opzet. Bovendien worden er besprekin gen gevoerd met het bestuur van de N.H. kerk te Brouwershaven om op dezelfde dag een Muziek Play In voor organisten te organiseren. Het unie ke historische orgel in de grote St. Nicolaaskerk is een attraktie op zich. Uiteraard legt het feit dat het hier om een bijzonder waardevol instru ment gaat én er maar één persoon te gelijk kan spelen wel beperkingen op. Al met al zal de Brouwse Dag brui sen van aktiviteiten en de organise rende verenigingen, de Mid denstandsvereniging Brouwersha ven en VVV Brouwershaven, ver wachten dan ook een grote publieke belangstelling. Autobranche De autobranche is altijd erg „ka- lenderig". Ditmaal de kalender van RENAULT/ een- tweemaandelijkse met dë modellen, gefotografeerd voor kleurrijke, geschilderde décors of(bestaande) xriui^en, die van-een uit-'» bundigé schildering zijn voorzien. Zo ontstaat een realistisch semi-artis- tiek geheel op de verschillende schut bladen van de maanden. Aanwezig als ieder jaar de PRO JUVENTUTE-kalender, met beelden van de konklijke familie. Voor janu ari uiteraard onze nieuwe koningin Beatrix (kroningsfoto). Plaatjes verder van prinses Christina en gezin, prinses Margriet en gezin, en „toute la familie" op het bordes van Soestdijk (30 april); koningin Beatrix met haar zoons; en in aktie bij schoolkinderen; verder prinsessekinderen en het koninklijk echtpaar en prinses Juliana met een viertal van haar kleinkinderen. Spaarbankkalender De jeugd van de wereld is thema van de SPAARBANKKALENDER, die het motto draagt: „Kinderen in de wereld"; een maandkalender met indringende kinderfoto's van kinde ren uit aller heren landen. Verwezen wordt in de tekst naar Unicef, <lie „de onmisbare hulp van de welva rende landen mobiliseert, om die in te zetten voor het kind, overal ter we reld. De Spaarbankkalender geeft een beeld van de landen, waar die hulp praktisch wordt verwezenlijkt. STYLE DE L'ORÉAL brengt een driemaandelijkse kalender, met fraai getekende portretten, die uit gaan van de schoonheid der vrouw. Dit werk van de kunstenaar Ronald de Wit, vormt een stijlvolle versie ring van dit produkt. Beeld van Nederland De NEDERLANDSCHE MID- DENSTANDSBANK N.V. brengt op zijn tweemaandelijkse kalender, een: „beeld van Nederland in zeven voud". Antieke stukken en kunst werken boven en beneden zeer licht voetige aquarellen van typisch „Hol landse" landschappen en objekten. Een echte foto-kleurenkalender brengt FORD NEDERLAND N.V. Beelden van: Pfronten, Tiers (Zuid- Tirol), St. Andreas (Oostenrijk), Ost- Friesland (D.B.R.), „Am Salten", En- neberg (Tirol), Ravello (Golf van Sa lerno), Albufiera (Portugal), Braggio (Zwitserland), Walchensee, en Ram- sau. De RABOBANK is present met een kalender, die als thema heeft: „Ne derland, gevelland". Uit diverse plaatsen zijn fraaie - zo niet de fraaiste - gevels gepikt, die de illustraties vormen bij de maanden; doorgaans heel scherpe kleurenfoto's, „die sfeer ademen". De PZEM zette de kalender 1981 in het teken van Zeeland: „Walcheren, levende herinnering". De maandka lender is geïllustreerd met (uitslui tend) Walcherse landschapsmotie ven; rake pentekeningen, die bewij zen dat - ondanks alles - nog veel uit het verleden bewaard is gebleven. Assurantiekantoor J. C. HANSE is „aan de markt" met een handige paddestoelenkalender; dit aan de mycologie ontleende produkt is fijn zinnig van kleur en interessant voor degenen, die namen willen weten. Schiphol SCHIPHOL, onze nationale luch thaven heeft een kalender, waarin de luchthaven onder talrijke belichtin gen zich laat verkennen. Het zijn vooral de luchten boven Schiphol, die alles wat de luchthaven te bieden heeft, in meervoudige reflexen to nen; een aparte schoonheid op deze fraaie gemonteerde maandkalender. Evenals vorige jaren is ook dit-'" maal weer de ZONNEHUIS-kalen- der, iets bijzonders. Eerder, in het jaar wordt - hieraan doorgaans (te recht) al aandacht gevraagd. De twee-maandelijkse kalender heeft op de „covers" uiterst verfijnde repro's van bloemenschilderijen; kleurige en verfijnde bouquetten, die het jaar door „de zon aan de wand" beteke- Wij ontvingen ook de NCRV-kalen- der, een maandkalender met als mot to: „Kerkepadkalender 1981", naar Wat is er opwekkender dan een table d 'hóte in de buitenlucht, met brood als hoofdvoedsel. Meer brood eten en minder ,,liflafjes" zeggen de voedseldeskundigen. Ze hebben gelijk; ook in 1981. Deze prent is te zien op één der covers" van de Kon. Zeelandia-kalender. het bekende, gelijknamige „tv-pro- gramma": „Kerkepad". De foto's van kerken en gewijde gebouwen zijn van voortreffelijke kwaliteit: Kruisherenklooster te Ter Apel, inte rieur Grote O.L.V.-kerk te Dor drecht, St. Nicolaaskerk te Vollenho- ve, interieur Nieuwe Kerk te Amsterdam, St. Annahofje te Lei den, Hervormde Kerk te Leermens, Grote Jacobijnerkerk te Leeuwaren, St. Walburgskerk te Zutphen, St. Ja- cobskerk te 's-Gravenhage, Stifts- kerk te Thorn. Op de achterijzde van de schutbladen staan uitvoerige toe lichtende beschrijvingen. SCHOUWEN-DUIVELAND, december. Met als inlei ding:, de altijd wel opkomende vraag: „is dat al weer tien jaar geleden?", onderstaand wat herinneringen aan het jaar 1970. Ook in 1970 trok een mengeling van feiten en feitjes, soms verdrietig, soms opgewekt, de aandacht. Zo'n verdrietige was de aankondiging dat „Super dam" zou moeten gaan sluiten en zo'n opgewekte, het gouden jubileum van de vissersvereniging „Helpt Elkander" te Zierikzee. ÜLHUUWEN-DUIVELAMJ: Een ;,oüwetje" uit lm)/. Interieur van het gala-rijtuig, waarin koningin Wilheimma en prins Hendrik op 13 september 1907 gebruik maakten bij hun bezoek aan Schouuüen-Duiveland. Het rijtuig behoorde tot het materieel van de toenmalige RTM. Het eerste werkeiland in de Oosterschelde werd voltooid. Zierik zee kreeg zijn rampmonument bij de Zuidhavenpoort. De voorbereidin gen tot de komst van het aardgas, gingen van start, in gang gezet door de P.Z.E.M. Te Zierikzee gingen twee huizen in de Nieuwe Boogerdstraat in vlammen op. De fruittelers met gerooide perce len in de Westhoek, gingen uitzien naar vervangende mogelijkheden in de rekreatiesfeer. De Chr. school in 't Vrije werd in gebruik genomen. Een eerste proef in de regio, werd genomen met plastic zakken voor het huisvuil. Wester- schouwen keurde het ambitieuze rio leringsplan goed. Streekplan In het centrum van Zierikzee werd een antiek scheepsanker (1700) op gesteld in het stadsplantsoen. Op hoorzittingen kwam het Streekplan Schouwen-Duiveland in diskussie. Oosterland kreeg een nieuwe sport zaal. „Apollo" te Brouwershaven vierde het 75-jarig bestaan. Zierikzee kreeg voor het eerst zomerse „Tou- ristendagen". De toenmalige kommissaris van Zee land mr. J. vanAartsen, onthulde het rampmonument te Zierikzee. Een visserijtentoonstelling in het Gravensteen trok zeer de aandacht. De nieuwe jachtakkommodatie in de Nieuwe Haven werd geopend. Het zomerweer was (weer eens) niet best. Het eerste Nehallenia-altaar werd in de Schelde gevonden. De (zomerse) droogte zette eerst in september in. In het kader van de Aktie „Onder dak" werd een grote loterij georgani seerd. De gerestaureerde St. Lievens Monstertoren kreeg een gouden windvaan. Afscheid werd genomen van burge meester D. W. Kastelein, in verband met diens vertrek naar Loosdrecht. Het in aanbouw zijnde rusthuis in (toen nog) Plan-West kreeg de naam „Borrendamme". Scooters be heersten (nog even) mede het ver keersbeeld en de mini-rok was nog AMSTERDAM, 29-12. De Amster damse effectenbeurs heeft dit jaar in de ban gestaan van grote omzetten, een overwegend hoge rentestand en vooral in het tweede halfjaar steeds verder wegzakkende resultaten bij een groot aantal bedrijven. Toch is er voor de handelaren aan leiding vergenoegd handenwrijvend terug te kijken op 1980. Reeds over de eerste elf maanden van dit jaar be reikten de omzetten het nog nooit eerder voorgekomen niveau van 45,7 miljard. Oktober spande de kroon met een topomzet Van 5,5 miljard. De rente die het hele jaar door op een hoog peil stond bereikte in het vroege voorjaar ongekende pieken. In februari en maart heersten op de obligatiemarkt dramatische toestan den. I Tijdens een „emissiestop" van en kele weken liep de koers van een kersverse 9,5 procent staatplening zo ver terug dat de notering op de stor tingsdatum 10 punten onder de uit- giftekoers stond. De koersval voor obligaties was zo groot dat het aandelen léken. Nog niet eerder na de oorlog tjrad een zo snelle en scherpe rentestijging op. Na een kortstondige stabilisatie ver schenen op 17 maart de eerste 12 pro cent pandbrieven op de, markt en moest de A.B.N. de coupon van uit te geven kapitaalobligaties! verhogen van 11,75 tot 12 procent. Nadat de staat in maart If 1 miljard tegen 11,5 procent uit de markt had genomen begon de rente langzaam te zakken. AMSTERDAM, 29-12. De inwoners van de negen landen van de Europese Gemeenschap voorzien voor 1981 moeilijke tijden wat ekonomie, werkloosheid en arbeidsomstandig heden aangaat. Dit blijkt uit een enqueie door Gal- lup-marktonderzoekbureau's, onder welke het Nederlandse NIPO, onder circa 1.000 inwoners in elk van de ne gen E.G.-landen, alsmede Grieken land, dat op 1 januari als tiende lid tot de gemeenschap toetreedt. De grootste pessimisten zitten blij kens de enquête in Nederland. Liefst 79 procent van de ondervraagden in ons land voorziet ekonomische pro blemen, tegen een gemiddelde van 58 procent in de E.G. Daarna volgen de Belgen met 66 procent, de Engelsen en de Denen (64), de Italianen en de Ieren (62), de Fransen (60) en de- Luxemburgers en de Grieken met 59 procent. De minste vrees voor ekono mische moeilijkheden in het volgend jaar hebben de Westduitsers (41 pro cent). Slechts zes procent van de bevol king in de E.E.G.-landen neemt aan het met de ekonomie in 1981 wel goed zal gaan: dat percentage is in Neder land vijf. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 8