Een vierde jaar - 1980 - waarin het weer teleur stelde L 7 Wielrenner Toon van der Steen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) derlande profs op de weg boekten nam de belangstelling voor de wie lersport dit jaar in een niet onbelang rijke mate toe. Na een onderbreking van vier jaar werd er te Renesse weer een ronde voor amateurs georganiseerd, welke ondanks de minder gunstige weers gesteldheid toch een groot aantal toe schouwers trok. Winnaar werd Henk de Jong (voor de Engelsman Derek Hunt) voor wie het de eerste overwinning in het sei zoen was, maar hij zou hierna nog ne gen maal winnend door de finish gaan. Veel bijval had voor deze ronde ook de ronde-miss verkiezing, waar bij de winnares met een TV naar huis ging. De veertiende Ronde van Bruinisse werd gewonnen door de plaatselijke favorie Toon van der Steen. Voor de amateur uit Bruinisse was het overi gens een suksesvol seizoen wat dui delijk werd onderstreept met het winnen van het Zeeland-West Bra bant klassement. De wedstrijd voor liefhebbers te Bruinisse werd gewonnen door de ex- prof Peter Legierse. Dit jaar debuteerde Wim van Kooten uit Bruinisse niet onver dienstelijk bij de amateurs en reed hij zich zelfs een aantal keren in de prijzen. Voor het komende jaar bestaan er weer plannen om naast de Ronde van Bruinisse en Renesse ook weer de Rondé van Zierïkzee en Burgh- Haamstede nieuw leven in te blazen. Renesse wil haar ronden voor ama teurs nog gaan uitbreiden met een ronde voor dames en nieuwelingen of liefhebbers. Zeilen Zonder dat er nu bepaald van een overstelpende drukte op onze water rijke omgeving kon worden gespro ken waren onze watersportvereni gingen toch aktief met het organise ren van een aantal wedstrijden. De liefhebbers van de zeilsport, een nog steeds toenemend aantal, kon hierbij ruimschoots aan haar trekken komen zowel op het Greve- lingenmeer als op de Oosterschelde. Door de Koninklijke Roei- en Zeil vereniging „De Waas" werd vanuit Zierikzee de tiende Delta-Week ge houden welke officieel werd geopend door staatssekretaris Th. M. Haze- kamp. Hiernaast waren er nog talrijke evenementen, waaraan medewer king werd verleend door de W.S.V. Zierikzee, de W.S.V. Brouwersha ven, de W.S.V. Bru, en de W.S.V. Scharendijke. Op de zeilschool Aqua- vitesse te Bruinisse werd een aantal jeugdige zeilertjes de eerste beginse len van de zeilsport bijgebracht. Door de zeilsporters wordt zeker niet zonder spanning de ontwikke ling van de beslissingen rond het Oosterschelde-bekken afgewacht. Als minder prettig wordt het door de echte zeilliefhebbers ervaren, dat nog altijd een groot aantal bezitters van boten de jachten in de haven ge bruikt als caravan, waarmee zij een sta in de weg vormen voor de ware zeilliefhebbers, die niet aan de bak kunnen komen. Ruitersport De Landelijke Rijverenigingen en Pony Clubs timmerden ook in 1980 weer aan de weg met het organiseren van een aantal concoursen en met het deelnemen hieraan buiten onze regio. In het kader van haar 10-jarige bestaan werd door de Landelijk Rij- vereniging en Ponyklub „Westelijk Schouwen" te Renesse de Zeeuwse pony kampioenschappen georgani seerd, waaraan door 23 verenigingen werd deelgenomen. Het Kringconcours dat door de Landelijk Rij vereniging „De Schouwse Ruiters" te Renesse werd gehouden trok niet minder dan 200 deelnemers bij de dressuur en 81 bij de springnummers. De Landelijke Rijvereniging en Po nyklub „Bru" hield een concours hippique te Nieuwerkerk, een Kring concours te Oosterland en een onder linge wedstrijd in de manege „De Korenzolder" te Bruinisse. Naast nog enige onderlinge wedstrijden werd door de L. R. en P. C. Westelijk Schouwen ook nog een indoor concours voor B-kombinaties, paarden en pony's, georganiseerd. Naast de organiserende vereniging werd hieraan ook deelgenomen door leden van de L.R. en P.C. Bru en de L. R. en P. C. De Schouwse Ruiters. Een indoor concours vond ook nog plaats in de manege Grol te Renesse met deelname van Westelijk Schou wen, Bru, De Schouwse Ruiters, Wal cheren, de Gouwe Reijers en Oranje Zon. Met wisselend sukses werd er door een aantal ruiters en amazones uit onze regio ook deelgenomen aan di verse wedstrijden buiten onze regio. „Westelijk Schouwen" kreeg de be schikking over een eigen wagen voor het vervoer van de paarden en pony's. voor Hanco en Erik de Vos in het her- endubbel. René Schimmelpennink legde beslag op de 2e plaats in het en kelspel in de leeftijdsgroep tot 12 jaar. In de sporthal Onderdak werd in augustus weer met sukses door de B.C. Zierikzee het „Onderdak bad- mintontoernooi" georganiseerd. Vijf jeugdteams namen deel aan de jeugdkompetitie van de Nederlandse Badminton Bond, distrikt Zeeland. In de leeftijdsgroep tot 12 jaar werd het derde team, samengesteld uit Sa- cha en Remco Vuijk en Marjolein en René Schimmelpennink kampioen in de klasse D, afdeling 1. In de leeftijdsgroep tot 16 jaar ein digde Zierikzee I op de derde plaats in de poule 2, in de leeftijdsgroep tot 14 jaar was er minder sukses voor het 2e team, dat met de laatste plaats ge noegen moest nemen. Verder werd er nog met 2 meisjes teams uitgekomen die beide op de 3e plaats eindigden. In de regio werd een rekreatieve kompetitie georganiseerd, waarvoor veel animo bestond. In het nu lopende seizoen kon de kompetitie zelfs met één klasse wor den uitgebreid tot drie. Volleybal De volleybalsport werd intensief beoefend, zowel in NeVoBo-verband als op het rekreatieve vlak. Het dames-team van Kwiek uit Bruinisse debuteerde met sukses in NeVoBo-verband. Het werd kampi oen in de 4e klasse en promoveerde meteen naar de 3e klasse. Een uitstekend seizoen had ook de volleybalvereniging MEVO '80. Het 2e heren-team promoveerde en het aantal deelnemende teams aan de NeVoBo-kompetitie kon nog worden uitgebreid. Uit handen van burgemeester Th. H. de Meester namen de aanvoerders van het eerste heren-team en het tweede dames-team voor de door hen geleverde prestatie de sportbeker van Zierikzee in ontvangst. Bijzom Eén van de deelnemers aan een concours hippique. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Badminton In de distriktskompetitie over het seizoen 1979-1980 heeft de badmin- tonklub Zierikzee zich met vier deel nemende teams voortreffelijk ge weerd. In de 2e klasse eindigde het le team op de tweede plaats met slechts één puntje achterstand op kampioen Avanti. Het 2e team, dat uitkwam in de 2e klasse afdeling 2, bezette een goede plaats in de middenmoot met 17 winstpunten uit de 14 gespeelde wedstrijden. In de 3e klasse, afdeling 2, was er een uitstekende tweede plaats voor het 3e team, terwijl het vierde team, in de 3e klasse afdeling 1, op de eer volle 4e plaats eindigde. Bij een tropische temperatuur van 30° C werd er door de jeugd en de se nioren gestreden om de klubtitels. Bij de distriktsjeugdkampioen- schappen te Vlissingen was er zilver voor Sacha Vuijk/Marjolein Schim melpennink in het dames-dubbel en der was ook weer het verloop van de bedrijfskompetitie. In poule A werd het heren-team van Kwiek kampioen en maakte het overstapje naar de NeVoBo, waarin het momenteel uitstekend voor de dag komt. De kampioenen waren verder: in poule B: Reisbureau Van Oeveren, poule C: Zweedse Rode Kruis Zieken huis, poule D (dames): Cluzona uit Nieuwerkerk en in poule B: het team van de C.P.J. In het kader van haar 25-jarig bestaan hield Kwiek in sporthal On derdak een suksesvol toernooi, waaraan door 20 teams werd deelge nomen. Uitstekend geslaagd was wederom het door MEVO'80 georganiseerde traditionele Kersttoernooi. De volleybalvereniging WIK te Kerkwerve hield een geslaagd jeugd- toernooi in de sportzaal „De Werve". De sportvereniging Renesse riep een volleybal-afdeling in het leven, welke momenteel met een aantal teams aan de rekreatiekompetitie deelneemt. Tafeltennis De tafeltennisvereniging te Zierik zee (Scaldina) en Kerkwerve namen met een aantal teams deel aan de kompetities van de afdeling Zeeland van de NTTB. In de voorjaars-kompetitie kwa men een aantal teams van Kerkwer ve suksesvol voor de dag en legden beslag op verschillende kampioen schappen. Bij Scaldina ging het in deze kom petitie minder voor de wind, maar in de onlangs afgesloten najaarskompe titie behaalde zowel het eerste als het tweede seniorenteam het kampioen schap van hun klasse. Door Scaldina en Kerkwerve wer den ook geslaagde toernooien voor de schooljeugd georganiseerd. Dit najaar werd gestart met een re- kreatie-tafeltenniskompetitie waar aan door tien teams (waaronder drie van Renesse) wordt deelgenomen. Klubkampioen 1980 werd bij Scal dina Cor Smalheer en bij Kerkwerve Leen van der Wekken. Turnen Zowel op het rekreatieve vlak als op dat van de wedstrijdsport (in KNGV-verband) werd de gym- nastieksport in onze regio intensief beoefend. De Zierikzeese gymnastiekvereni ging Delta Sport nam vaak met uit stekende resultaten aan tal van wedstrijden deel. Zo werd de meisjesploeg, samen gesteld uit Astrid v. d. Spek, Moni que v. d. Spek, Erna v. d. Spek, Cari- anne Berrevoets en Astrid Verspeek op superieuze wijze winnaar van de turngroepswedstrijd voor Zeeland en West-Brabant. Bij de voor de eerste maal gehou den open kampioenschappen werd Carianne Berrevoets te Goes op over tuigende wijze kampioene van de tweede klasse. Met haar vierde plaats bij de te** Alkmaar gehouden Nederlandse kampioenschappen stelde Carianne Berrevoets een klein beetje teleur, daar er min of meer toch wel op een bronzen plak was gerekend. Erna van der Spek uit Bruinisse kwam in Rotterdam verrassend goed voor de dag in de eerste klasse met een derde prijs. Uitstekend waren onder meer ook de resultaten van de meisjes tot 12 jaar bij de groepswedstrijden. Onlangs werden nog uitstekend geslaagde jubileum-uitvoeringen ge houden door de sportvereniging Kwiek te Bruinisse en de sportvere niging Duiveland te Oosterland. Op de uitvoering van de sportvere niging Duiveland viel de heer J. Waasdorp voor zijn verdiensten voor de gymnastieksport de zilveren speld van de K.N.G.V. ten deel. Biljarten Het distrikt Schouwen-Duiveland organiseerde èen groot aantal dis- triktskampioenschappen in de diver se klassen en spelsoorten alsmede een kompetitie voor teams. In de viertallen-kompetitie boekte het team van de biljartvereniging KVL uit Noordgouwe, samengesteld uit Jaap van der Weijde, Adrie van der Werf, Johan Pankow en Jan Adriaanse, te Etten-leur een fraai re sultaat door beslag te leggen op het gewestelijk kampioenschap in de C 4 klasse. Ee»t opmerkelijke prestatie werd geleverd door de nog jonge damesbil jartvereniging „Al Weer Mis" op het jubileumtoernooi van de biljartvere niging Bommenede te Zonnemaire. Tussen al de deelnemende heren teams slaagden de dames erin achter KOT uit Elshout beslag op de 2e prijs te leggen met een gelijk aantal pun ten als de winnaars, maar met een net iets lager percentage. Een bijzonder suksesvol verloop had ook het eerste van de twee jubileum-toernooien van het 35- jarige Nieuwerkerkse OKK. Gerrit Monster werd na een spannende strijd verdiend overwinnaar. De heer J. J. Snijders viel een hul diging ten deel voor het feit dat hij reeds gedurende 25 jaar in de Zierik zeese biljartvereniging „Entre Nous" de taak van penningmeester vervult. Uitbreiding van de biljartakkom- Tumster Carianne Berrevoets modaties viel er dit jaar te noteren in café-bar „De Westhoek" te Burgh (2e biljart) en in pension-café „de Mee- baal" te Nieuwerkerk (een 3e biljart). Zwemmen De zwemvereniging Onderdak was aktief in eigen omgeving en daarbui ten. De „Zeemijl van Onderdak", ge zwommen in het zwembad Onderdak voor startvergunninghouders en ook niet-startverginninghouders werd door Onderdak met ruim verschil ge wonnen voor Zeelandia uit Reimers- waal, Luctor uit Middelburg en Z.C.K. uit Koewacht. De damesploeg van Onderdak wist in de laatste wedstrijd van de lande lijke E-kompetitie beslag te leggen op de eerste plaats, terwijl ook de herenploeg knap werk leverde door als tweede te eindigen in de laatste wedstrijd. Bij de Zeeuwse kampioenschappen eindigde Onderdak op de derde plaats wat een belangrijke vooruit gang betekende met het voorgaande jaar toen er nog genoegen moest wor den genomen met een tiende plaats. De niet startvergunninghouders- zwemploeg van Onderdak won op tweede paasdag in Moerbeke (België) de eerste prijs. Op de in het zwembad Onderdak gehouden Zwemvierkamp voor start vergunninghouders werden door le den van Onderdak maar liefst zes klubrekords gebroken. Door de zwemvereniging Onder dak werd dit jaar ook gestart met re- kreatief zwemmen voor ouderen. Door Aquadelta werd voor de eerste keer de lange afstand zwem wedstrijd van Herkingen naar Brui nisse georganiseerd. In totaal 40 zwemmers en zwemsters namen aan deze oversteek over het Grevelingen- meer deel, waarvan 38 met goed ge volg de tocht volbrachten. Winnaar bij de heren werd Rob van der Maas uit Soest en bij de dames Elly Heymans uit Tiel. Korfbal De Zierikzeese korfbalvereniging All Ready speelde dit jaar met een aantal senioren- en jeugdteams in de veld- en de zaalkompetitie. Het eerste team eindigde in de le klasse van de afdeling Zuid West in het seizoen 1979-1980 op de derde plaats, terwijl ook de overige teams met wisselend sukses aan de kompe tities deelnamen. Voortreffelijk voor de dag kwam All Ready in de mikrokompetitie van het distrikt Zuid West van het NKV, waar het zich met uitstekende resultaten (vooral in de thuis wedstrijden) wist te handhaven. Naar het zich laat aanzien zal All Ready er ook in het huidige mikro- seizoen er wel in slagen in de 3e klas se te blijven. Aan de mikrokompetitie van de af deling Zuid West wordt verder nog deelgenomen door teams van Drei- schor, SKNWK en ZSC. In de sporthal Onderdak werd dit jaar door All Ready een suksesvolle schoolkorfbaldag georganiseerd. Handbal Het herenteam van de handbalver eniging Delta Sport sloot het seizoen 1979-1980 suksesvol af met het beha len van de kampioenstitel in de le klasse van de afdeling Zeeland en promoveerde naar de 3e divise van het N.H.V. Naar het zich laat aanzien maakt het over het geheel genomen nog jeugdige team in het huidige seizoen een redelijke kans om zich in de 3e di visie te kunnen handhaven. Het damesteam, dat een belangrij ke aderlating heeft moeten onder gaan, draait met wisselend sukses mee in de le klasse van de afdeling Zeeland, evenals het aantal jeugd teams welke de vereniging telt. Te Ouwerkerk werd door de sport vereniging SVOWK gestart met een jeugdteam in de handbalkompetitie, terwijl er te Dreischor en Brouwers haven ook plannen bestaan om de handbalsport te gaan beoefenen. Het 8e internationale zaalhandbal- toernooi, dat door Delta Sport in de sporthal Onderdak werd georgani seerd was geslaagd. Basketbal De nog jonge Zierikzeese basket balvereniging MEVO'80 ontplooide, haar aktiviteiten verder met het ak- tiveren van de jeugd voor deze tak van sport. Naast het seniorenteam wordt er nu ook deelgenomen aan de Zeeuwse kompetitie door enige jeugdteams van MEVO'80. Na een wat moeilijke beginperiode, waarbij door het niet beschikbaar zijn van een speelruimte de thuiswedstrijden buiten de regio moesten worden gespeeld, kan er nu dit euvel is verholpen, een verbete ring van het spelpeil worden ge- konstateerd bij de senioren. Dammen De damklub Zierikzee boekte in 1980 een fraai resultaat door de promotie naar de Zeeuwse Hoofdklasse tot een feit te maken in de beslissende wedstrijden tegen St. Laurens met een totaal resultaat van 22-18 in het voordeel van Zierikzee. Klubkampioen werd in 1980 A. Sa- 'man met 27 punten uit 17 gespeelde wedstrijden. Saman behaalde hier mee voor de derde maal in suksessie de klubtitel. Het sneldamkampioenschap van Noord-Zeeland georganiseerd door Zierikzee werd behaald door P. Nieu- wenhuijzen uit Tholen met C. L. Boot op de 2e plaats. Schaken De teams van de schaakverenigin gen T.O.G. te Bruinisse en Zierikzee waren aktief in de kompetitie van de Zeeuwse Schaakbond. In het seizoen 1979-1980 werd het eerste achttal van T.O.G. 3e in zijn klasse en promoveerde naar de le klasse, terwijl Zierikzee II degra deerde. T.O.G. organiseerde te Bruinisse het open snelschaakkampioenschap van Schouwen-Duiveland, dat werd gewonnen door Cor Jansen uit Ka- pelle met Jan Seeleman uit Zierikzee op de 2e plaats. Door T.O.G. werd ook aan jeugdige leerlingen van de basisscholen schaakles gegeven, waarbij na afloop aan zes jeugdige schakertjes het pionnendiploma kon worden uitgereikt. Klubkampioen van de S.V. Zierik zee werd Anton Bil. Na dit overzicht met de belan grijkste gebeurtenissen in het afgelo pen jaar wenst de sportredaktie tot besluit iedereen een sportief en heel prettig 1981 toe, waarin ons hopelijk weer heel wat sportieve hoogtepun ten staan te wachten. JOOP DE WIT Kijken hoe het was Een klimatologische terugblik op 198U leert dat het af gelopen jaar, het vierde opeenvolgende teleurstellende jaar is geworden, wat betreft het weer. Eigenlijk is er maar éen voortreffelijk mooie maana geweest met 68 uren zon meer dan normaal in De Bilt en met weinig regen, en dat was de mei maand, gevolgd - in gunstige zin - door september. De winter was nat en wis selvallig met alleen in januari nog even een ijsperiode. Zeer teleurstellend was bijvoorbeeld de maand maart, met in De Bilt een tekort van 66 uren zon. Wat de vier seizoenen betreft, heeft de zomer het geheel laten zitten. Bij zonder slecht was de periode van half juni tot 22 juli, met plaatselijk meer dan 200 mm regen en geen enkele dag boven de 20 graden. Gevolg hiervan, ook al deed au gustus nog een redelijke poging er iets van te maken, was dat de zomer te nat verliep met in De Bilt maar liefst 165 uren zon minder dan nor maal, waarmee het een van de som berste zomers werd van deze eeuw. Een zeer merkwaardige maand was wel november, want deze herfst maand begon kompleet winters. Op enkele plaatsen in ons land werd, o.a. op de Veluwe, gedurende een week lang wat sneeuw aangetrof fen en op enkele dagen lag het kwik ongewoon laag met dicht bij de grond minima rond - 10 graden. Op enkele plaatsen in ons land werd op 2 no vember geschaatst en ook dat ge beurt zelden. Wie er een vroeg begin van de win ter in mocht hebben gezien, moet zijn verrast door een zeer warme periode die de tweede en derde week van no vember kenmerkte, waarbij maxima tot 15 graden en nachttemperaturen van 13 graden zijn gemeten. Tempe raturen die zo laat in november deze eeuw alleen vergelijkbaar waren met 1947 en 1959. Het laatste novemberweer ran geerde ons geleidelijk weer op een wat kouder weertype, met noordelij ke winden en buien. Natte maand December moet als natte maand worden gekwalificeerd. Er was wel - hier en daar - wat nachtvorst en soms wiebelde de temperatuur zo rond het nulpunt, dat weggedeelten glad wer den. Zelfs viel (oosten en noorden) nog een pak sneeuw, maar echt win teren werd het niet. Een overnatte maand werd het wel en met die gege vens in de hand is het moeilijk iets te voorspellen voor de „winter", die in 1981 nog zou moeten komen. Vooral niet, nu ook een „groene kerst" is voorspeld. Nee, we houden het maar op afwachten voor de rest van de winter en natuurlijk ook voor heel 1981! Begin november gaf een puur winters beeld te zien. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 7