SPORTOVERZICHT SCHOUWEN-DUIVELAND 1980 Regionale samenwerking voor tweede sporthal dringend noodzakelijk i b SCHOUWEN-DUIVELAND, december. Met 1980 is weer een aktief sportjaar in onze regio afgesloten. Op een breed terrein heeft een ieder die hiertoe in staat was en er lust toe gevoelde zich kunnen uitleven in zijn favoriete tak van sport, hetzij in kompetitieverband hetzij in rekrea- tieve zin, Dat de „sport" in onze huidige samenleving een plaats heeft ingenomen die hieruit niet meer is weg te denken, is in brede kring al lang geen twist punt meer. Juist in ons huidige maatschappelijk bestel, met steeds meer toenemen de vrije tijd, is de „sport" een belangrijke bron van verantwoorde vrije tijdsbesteding. Verheugend is het, dat onze regionale overheden hiervoor een open oog hebben en een belangrijke bijdrage leveren met het realiseren van sport terreinen en akkommodaties, binnen het raam van de mogelijkheden. Ook in het nu bijna afgelopen jaar vielen er weer een aantal belangrijke aanwinsten te noteren. Veel mensen hebben zich dit jaar weer ingezet, bestuursleden, trainers, jeugdleiders(sters)" Helaas zijn er altijd nog te weinig in onze regio om het de sportmensen mogelijk te maken hun favoriete tak van sport te kunnen beoefenen. De grote groep van mensen, die bijna allen hun taak geheel belange loos vervullen en nog al eens vaak worden vergeten, komen hiervoor ze ker een woord van dank en een ere-plaats toe. Zoals in ons jaaroverzicht te doen gebruikelijk zullen wij nog eens een terugblik werpen op hetgeen er in 1980 aan de orde is geweest. Zo kreeg in de gemeente Middenschouwen de sportvereniging WIK te Kerkwerve de beschikking over het fraaie sportkomplex „De Vospit" met voetbalvelden en tennis banen. In de gemeente Westerschouwen was er een belangrijke aanwinst voor de sportvereniging DFS op het sportpark Van Zuijen, waar het hoofdveld en het klubge- bouw geheel werd gerenoveerd. Verder werd te Renesse het gymnastieklokaal „De Moerbei"gerealiseerd. In de gemeente Duiveland staat in het komende voorjaar de ingebruikname van het sportkomplex te Oosterland te wachten, terwijl ook de sportvereniging SVOWK te Ouwerkerk in 1981 de beschikking zal gaan krijgen over een nieuw komplex. In de ge meente Bruinisse werd op het sportterrein een tweede kleedakkommodatie gebouwd. De raad van Zierikzee nam het besluit tot aankoop van grond voor een nieuw sport komplex nu het sportpark Bannink uit zijn jasje is gegroeid. Natuurlijk wil dit nog niet zeggen, dat hiermee alle wensen van de sportve reniging in onze regio zijn of zullen worden vervuld. Zo hoopt de atletiekvereniging Delta Sport ooit nog eens de beschikking te krijgen over een sintelbaan, zit de sportvereniging Renesse met de handen in het haar met één zwaar overspeeld speelveld voor alle elftallen en worstelt de sportvereniging ZSC te Scharendijke ook altijd nog met terrein-problemen. Door de grote vlucht van de binnensporten in de wedstrijdsport (in het win- - terseizoen) is de toestand hier ook niet geheel probleemloos. Het probleem spitst zich vooraf toe op twee takken van sport, de zaalvoetbal- en de bedrijfs- volleybalkompetitie. In de sporthal Onderdak te Zierikzee beschikken de gebruikmakende over te weinig uren, waardoor de kompetitie moet worden uitgesmeerd van begin september tot mei. Het gevolg is dat de teams maar eens in de twee of drie we ken in aktie kunnen komen, hetgeen voor de sportbeoefenaar bepaald geen ideale situatie is. Tweede hal? De vraag is nu of wij in onze regio toezijn aan een tweede sporthal. Afgaan de op het streven om in ons land één hal per tienduizend inwoners te realise ren, zou de vraag met ja kunnen worden beantwoord. Plannen zijn er ook al voor in Bruinisse, in Zierikzee en in Burgh-Haamstede dat eigenlijk wel een beetje veel van het goede is. Los nog van de vraag of een tweede sporthal met binnen de grenzen vallende verliezen zal kunnen werken en de kwestie waar die hal dan zou moeten komen, komt het ons wenselijk voor dat deze initia tiefnemers eens met elkaar rond de tafel gaan zitten om tot een aanvaardbare oplossing te komen. Geen mens is er straks mee gebaat als nu de realiteit uit het oog wordt verlo ren en men straks met tekorten komt te zitten waar men geen raad mee weet. Of dat er een huurprijs moet worden gevraagd, dié door geen enkele vereni ging kan worden opgebracht. Naast het realiseren van nieuwe akkommodaties in het afgelopen jaar. Hieronder volgen de overzich ten van de meeste sporten die op Schouwen-Duiveland werden beoe fend werd er ook nog gesport. Enkele hoogtepunten waren: -het dubuut van het damesvollyebalteam van Kwiek in de NeVeBo-kompetitie, waarin gelijk het kampioenschap werd behaald; -het eerste elftal van Bruse Boys promoveerde naar de tweede klasse en legde ook beslag op de Schouwen-Duiveland-trofee; - atlete Jacolies van Gastel haalde de absolute top van Nederland; - turnster Carianne Berrevoets van Delta Sport beleefde het ene na het andere sukses in de harde konkur- rentiestrijd met haar Nederlandse B- ploeggenoten. Zeker de twee laatstgenoemden be oefenen de sport op een voor Schouwen-Duiveland heel hoog ni veau. Niet alleen een sukses voor de ze sportmeisjes, maar ook voor de trainsters. Als eerste in de lange rij van over zichten wordt de voetbalsport behan deld. Voetbal De spelers van het le elftal gaven de vereniging met het 25-jarige bestaan een fraai jubileum-kado door kampioen te worden in de 3e klasse van de KNVB en naar de 2e klasse te promoveren. Daarnaast wist Bruse Boys ook nog definitief beslag te leggen op de Schouwen- Duiveland-trofee door in de finale met 2-0 van ZSC te winnen. Minder gunstig was het voor Zie rikzee, dat na een verblijf van 3 jaar uit de 2e klasse degradeerde. Als pleister op "de wónde slaagden de re serves erin beslag te leggen op de zondagbeker van de afdeling Zee land. In de 4e klasse van de KNVB maak te het Nieuwerkerkse SKNWK een redelijk goed debuut en kwamen de reserves van WIK in de reserve 3e klasse van de KNVB verrassend goed voor de dag. In de zaterdagkompetitie van de afdeling Zeeland was er voor WIK in de le klasse een plaats in de midden moot. Met 20 punten maakte MEVO een goed debuut, maar helaas eindig de Brouwershaven op de laatste plaats en degradeerde naar de 2e klasse. In de reserve le klasse eindigden de reserves van SKNWK met 21 pun ten in de middenmoot. Duiveland was in de 2e klasse zeer dicht bij promotie met maar één winstpuntje minder dan Kruiningen en Heinkenszand, die beide promo veerden. ZSC eindigde als 4e en DFS als 5e op de ranglijst. De reserves van Bruse Boys wer den kampioen in de 3e klasse A en promoveerden naar de reserve 2e klasse. In de 4e klasse A ging de titel naar de reserves van ZSC, die naar de 3e klasse promoveerden. In de zon dagkompetitie van de afdeling werd Renesse kampioen van de 2e klasse B en promoveerde naar de le klasse. SVOWK eindigde in de 2e klasse op de 4e plaats en Dreischor als 6e. Bij de junioren promoveerde Zie rikzee AI naar de hoofdklasse eve nals Bruse Boys BI. ,,'t Kofschip" uit Zierikzee werd winnaar van het jaarlijkse school- voetbaltoernooi op sportpark „Ban nink" voor basisscholen. Bij de meis jes was dit het school-team van „De Kirreweie" uit Haamstede. talrijk waren weer de toernooien, die door bijna iedere vereniging uit de regio voor de jeugd werden geor ganiseerd. De Zierikzee-veteranen werden kampioen in de zomeravond voetbalkompetitie. Stella Boys werd winnaar van haar eigen jubileum-toernooi op het sport park „Bannink". Renesse werd win naar van het Emiel Saman-toernooi van de vereniging Terhole. Op het sportterrein te Nieuwer- kerk werd met negen teams een geslaagd damesvoetbaltoernooi ge organiseerd. Ook het traditionele Meubelrama- toernooi te Nieuwerkerk mag voor treffelijk geslaagd worden genoemd. De B- en C-teams van Fortuna- Vlaardingen brachten tijdens de pinksterdag hun jaarlijkse bezoek aan de Westhoek, waar op het sport park „Van Zuijen" de regio-teams van Schouwen-Duiveland de Fortu- nezen de baas bleven. De Schouwen-Duivelandse scheids rechters legden te Utrecht beslag op een derde prijs in een landelijk zaal- voetbaltoernooi. Zaalvoetbalkampi oen van de regio Schouwen-Duive land en van Zeeland werd Country Club. In de 2e klasse ging de titel naar de reserves van RAP'73 en in de 3e klas se naar Renesse. De junioren van SKNWK brachten een bezoek aan het West-Duitse Bo- cholt. Tijdens de zomermaanden werden er geslaagde campingvoetbal-toer nooien georganiseerd te Renesse, Burgh-Haamstede en Ouwerkerk. Atletiek Voor onze Schouwen-Duivelandse atletiekvereniging Delta Sport was het weer een druk jaar. Naast de traditionele Deltacross, Pannekoekenloop en Mosselloop werden er op het sportpark „Ban nink" in het zomerseizoen ook nog een aantal baan wedstrijden georga niseerd. Nog steeds valt er bij de crossen in het fraaie natuurgebied van Westen- schouvren een toename te konstate ren vai zowel de wedstrijdlopers als de trimmers. De achtste Deltacross trok een rekord aantal van ï>50 deel nemers! Een fraai sukses wérd deze cross vóór Simon Blom door als win naar ovW de finish te gaan. Ad Courtin uit Heinkenszand werd winnaarvan de derde Zierikzeese singelloo1 Een atlete, die de schijnwerpers sterk op ^ich gericht zag, was Jaco lies van Gistel die met een reeks van fraaie p-estaties (onder meer hoogsprin(en) meedraaide in de top van de Nederlandse C-meisjes. De C- meisjesplojg van Delta Sport wist door te drngen tot de landelijke fi nale te Groningen. Minder lukesvol was de da- mesploeg, die van de derde naar de vierde klassl degradeerde. De heren- ploeg zag geljn kans om te promove ren en bleef Tierde klasser. Met negen titels, acht zilveren en tien bronzen^ medailles toonde de jeugd van Dcjta Sport zich opper machtig bij de Zeeuwse kampioen schappen. Een rekord aantal van negen Delta Sport senior-atleten was er in de Zeeuwse atletiëtselektie opgesteld, die het opnam Wen het Belgische Olse Merksem. De ir. Knaap jupillenkompetitie werd suksesvol afgewerkt. Inciden teel vielen er aantü goede resultaten te noteren van de lange afstandlo pers, maar de ech'e doorbraak van een van hen kwam bog niet. Dit overzicht van een tafeltennistoernooi in sporthal Onderdak is symbolisch voor de drukte die er in deze hal heerst. Teveel verenigingen moeten schippe ren met de tijd om allemaal een paar uur in de hal terecht te kunnen. Daarmee is de problematiek van het tekort aan zaalruimte gekenschetst. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het bestuur van Bruse Boys tijdens de viering van het 25-jarig bestaan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Atlete Jacolies van Gastel (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)^ In het kader van het 25-jarige bestaan werd er voor de jeugd in de sporthal Onderdak een spelmiddag georganiseerd. Door de Juniorkamer Schouwen-Duiveland werd er te Re nesse tweemaal een „Loop Door" ge organiseerd. Bij de eerste van deze „Loop Door" viel de belangstelling mét in totaal 45 deelnemers wat te gen, maar de tweede keer werd het met meer dan 250 deelnemers een sukses. Tennis De tennissport in onze regio mag zich in een nog steeds toenemende be langstelling verheugen. Talrijk wa ren dan ook de aktiviteiten, die door de verenigingen tijdens het tennissei- zoen werden georganiseerd. De tennisvereniging Zierikzee won voor de tweede achtereenvolgende keer de 25-bokaal. Hoewel er nog niet kan worden be schikt over eigen banen werd te Re nesse de tennisvereniging Scelve- ringhe opgericht. Reeds in het eerste jaar van haar bestaan telde deze ver eniging 130 leden. Op de banen van het rekreatiepark „De Leeuwekuil" werden de eerste klubkampioenschappen georgani seerd, nadat men eerst was gestart met een sukesvolle „Pret-Mix". Overigens werden er door alle ver enigingen klubkampioenschappen georganiseerd voor de senioren en door een aantal ook nog voor de jeugd. Door de tennisvereniging Duive land werd zelfs een Echtparentoer- nooi gehouden waaraan door maar liefst 25 echtparen werd deelgeno men. Het jeugdteam van de tennisvere niging Westerschouwen legde beslag op het Zeeuwse kampioenschap. Door een groot aantal tennisleer- lingen werden onderling wedstrijden gespeeld op de banen te Nieuwer kerk, Zierikzee, Burgh en Bruinisse. Voor de jeugd van de l.t.c. Zierik zee werd in de sporthal Onderdak een tennistoernooi georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door 22 junioren, die in twee poules (8-12 jaar en 12-18 jaar) waren ingedeeld. Hockey De hockeyklub Schouwen- Duiveland heeft een zeer florerend jaar achter de rug. De vereniging werd met enkele elftallen uitgebreid (onder meer een derde herenelftal), die allemaal redelijk tot goed mee draaien in de kompetitie. Meisjes en jongens D bezetten zelfs momenteel een eerste plaats in de veldkompeti- tie. Meisjes A heeft haar in het vorige seizoen al naar voren komende op mars voortgezet. Dit team heeft in september dan ook de Adrie francke-de Zwaan-beker uitgereikt gekregen (de prijs voor het meest verdienstelijke lid of team) en bezet nu een tweede plaats op de ranglijst. Het eerste herenelftal heeft opmer kelijke resultaten geboekt in de be kerkompetitie. Het team eindigde bij de laatste acht van de zesennegen tig elftallen. De voormalige wed- strijd-sekretaris, Wim Tennekes werd ere-lid van HSD. Het leden aantal van de vereniging is het afge lopen jaar met zeer forse sprongen uit gebreid. Dat heeft wel tot gevolg dat nog meer elftallen van het ene hoc- eyveld op sportpark Bannink ge bruik moeten maken. Ook HSD acht met smart op de uitbreiding kn het sportpark, waardoor zij over Eerdere velden zal gaan beschik- kh. Toerfietsen In; het tweede jaar van haar besten werden er door de toerfiets- klub -Schouwen-Duiveland een aan tal toiHochten georganiseerd. Dit '.aren onder meer de Dorpen- tocht, Schouwen-Duiveland rou te, de ^evelingentocht en de Drie provincintocht. VerdeiVonden er nog een aantal klubritteWaats en namen een aan tal leden <^el aan verschillende toch ten buitenge regio. De sportf.reniging DFS te Burgh- Haamstede 'rganiseerde een avond- fiets-driedaóse, waaraan door 241 fiets-liefheb%s werd deelgenomen. Hei^elsport Door de h^gelsportliefhebbers werd dit jaar wet menig visje aan de haak geslagen. De hengelsport^renigingen 't Zij- pe uit Bruinisse,Oosterschelde uit Zierikzee en De Krabbe uit Westerschouwen o(aniseerden een groot aantal wedsüjdèn. Naast de wedstrijden voor dexlubkompetitie werd door de Oostelphelde een in ternationaal concour, houden, ter wijl De Krabbe een planden-wed strijd organiseerde, w^e werd ge wonnen door de HSV de Oosterschel de. Klubkampioen van de Oosterschel de werd bij de heren M. P. Ravia, bij de dames mevr. M. Geluk en bij de ju nioren M. Kramer. Klubkampioen bij de zoetwater- vissers werd J. Kort. Bij De Krabbe ging de klubtitel naar Ad Provoost en bij de junioren naar Adrie van Leenen. Eddy Smit, lid van de Oosterschel de, boekte weer een fraai resultaat door beslag te leggen op het kam pioenschap kusthengelen van de Be nelux. Surfen De Schouwen-Duivelandse wind- surfvereniging „Sunnemaire" is met momenteel zestig leden nog altijd groeiende. Klubkampioenen van de vereni ging werden Liesbeth Kort bij de da mes, S. Gast bij de heren lichtgewich ten en W. Voogt bij de heren zwaarge wichten. Op het Grevelingenmeer was ook de Flakkeese Windsurfvereniging aktiif met onder meer het organise ren van de wedstrijd om de Grote Prijs van St. Jacob, waarbij Onno Tellier winnaar werd in de klasse he ren zwaargewicht. Ook als rekreatiesport wordt, vooral op het Grevelingenmeer, tij dens de zomermaanden de surfsport intensief beoefend. Wandelsport De wandelsportliefhebbers konden ook in de afgelopen zomer weer aan hun trekken komen. De vijfendertigste Zierikzeese avondvierdaagse, nog altijd een to- pevenement in onze regio voor de wandelaars(sters) trok tweeduizen- vijtcien deelnemers. Zoals ieder jaar vormde de slot- avond met veel bloemen en de prijs uitreiking op het Havenplein het hoogtepunt. Ondanks het gure weer op de slota- vond werd de voor de tweede keer door de sportvereniging DFS in sa menwerking met de VW Burgh- Haamstede georganiseerde avond vierdaagse een sukses. Driehonderd deelnemers namen er deel aan de traditionele avonddrie- daagse, welke te Renesse door de plaatselijke VW werd georgani seerd. De ASV Brouwershaven organi seerde voor de 25e keer haar traditio nele wandeltocht over 15 en 8 km. Gezien het fraaie weer en het uit stekende parcours viel het aantal van 320 deelnemers wat tegen. In het kader van de „Duiveland Dag" werd door de sportvereniging SVOWK te Ouwerkerk de jaarlijkse wandeltocht georganiseerd, die uit stekend slaagde. Geslaagd was ook de wandeltocht van de afdeling Schouwen (Wes thoek) van het Nederlandse Rode Kruis, welke vanuit Haamstede plaats vond. De sportvereniging Velocitas te Se- rooskerke hield haar 10e Schelp- hoek-wandeltocht over 8-, 15- en 40 km. Wielrennen Mede door de suksessen, die de Ne-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1980 | | pagina 6